busje komt zo. Surprise, surprise! Tentoonstelling honderd jaar Ballonzuil en andere luchtvaart herinneringen M Wiet van der Hoff 25 jaar organist-dirigent Een aftrekpost voor nu, en een leuk bedrag voor later Leesprogramma Tak je koffer' afgerond Adventsconcert Oud papier Ook met Sinterklaas: werk in de Peel! Dansen in De Wis Geslaagd 'agirv EEL EN MAAS Donderdag 5 december 1996 - Pagina 3 Toneelvereniging Smakt-Holthees Evenals voorgaande jaren zal neelvereniging Smakt-Holihees eer een toneeluitvoering verzor- :n. Surprise, surprise dit jaar zelfs :n voorstelling in Asteria te en ray! Dit stuk gaat over Ilona. een vlot- beeld houdster. Zij maakt liever irricre dan te trouwen. Haar zuster door haar moeder het huis uil ;zet omdat ze een intiemer verke- ng zou hebben met een snotaap, e beeldhouwwerken van Ilona rijgen bijzondere belangstelling in een Amerikaanse galeriehoud er. In hel eerste bedrijf, dat zich 'speelt de dag voor ilona's 30e ver- ardag. worden we deelgenoot van lerlci curieuze intriges en dolle «wikkelingen. In hel tweede bedrijf wordt de trjaardag gevierd en volgen er iverse verrassende ontwikkelingen urprise surprise) die tenslotte uit monden in een hoogst originele ont knoping. Deze en vele andere ingrediënten staan borg voor een toneelvoorstel ling met vele lachwekkende situ aties. Wilt u zeker zijn van een plaats dan bestaat er de mogelijkheid om vooraf kaartjes te kopen. U weet dan. dat er voor u plaats is. Wij weten of we met de zaalruimte uit komen. U kunt de kaartjes vooraf kopen op onderstaande adressen: Jeanny Koenen te Holthees. tel. 636878 of Cristien Goumans te Smakt. tel. 636676. U kunt ons zien spelen op zater dag 7 dec. in De Wildeman te Vierlingsbeek: woensdag II dec. in 't Pelgrimshuis te Smakt en zaterdag 14 dec. in zaal Asteria te Venray. De kosten bedragen ƒ7.50 per kaartje welk bedrag u bij bestelling dient te betalen. Kom Op! Op woensdag 27 november heeft de jeugdbibliotheek Venray het leesprogramma voor de jeugd met een feestmiddag afgesloten. Het leesprogramma had als thema 'Pak je koffer: ga op reis met een boek'. Het doel van het organiseren van een leesprogramma is: kinderen tot lezen stimuleren door er een belo ning tegenover te stellen. De I54 kinderen die meegedaan hebben en een kaart hebben 'vol' gelezen wer den uitgenodigd voor deze 'Pak je koffer-middag'. Tijdens deze middag waren er twee voorstellingen van theater groep De Pimpernel. Door middel van toneel, muziek en poppenspel werd verteld over de spannende reis van Kapitein Klaas en vooral over de gevolgen hiervan na zijn thuiskomst. In totaal namen er 130 kinderen in de leeftijd van 4 lot 14 jaar deel aan de 'Pak je koffer-mid dag'. Na afloop van de voorstelling ontvingen alle deelnemers een oor konde waarin staat dat zij al lezen de veel van de wereld hebben gezien en daarom worden bevor derd lot reiziger eerste klasse. In plaats van het lezen van één boek kon er ook gekleurd worden, of het boekenzoekspel worden opgelost. De prijswinnaars hiervan zijn: Sharona Bos. Frank Classens, Hendrik van Daal. Judith Janssen, Loes van de Ligt, Manon Linnenbank, Linda Moorrees, Mieke Raghoebarsing, Lizzy Willems en Laurie de Wit. Tenslotte werd bekend gemaakt dat de 154 deelnemers, door mid del van ingeleverde strookjes, 154 boekenmeters hadden gespaard! Tot nu toe bezochten meer dan bezoekers afkomstig uit het ehele land deze tentoonstelling; eden voor het museum deze itoonstelling nog tot 6 januari 97 te verlengen. DF. LUCHTVLOTEN VAN DE EUROPESE LEGERS IN 1910 mans beschikt elk West-Europees over een zeer moderne en vanceerde luchtmacht met icrdure vliegtuigen en luchtvcr ligingssysiemen. die jaarlijks miljoenen belastinggeld vers- Ie n. De oorsprong van de militaire Chtvaart gaat terug tot de Frans- uitse oorlog van 1870-1871, Toen «tarnen enkele vindingrijke irijzenaars op het lumineuze idee per ballon personen en post uit door de vijand omsingelde Parijs vervoeren. Het landleger stond legenaamd machteloos tegenover Fhoog in de lucht varende ballons i luchtschepen Het waren dan ook et alleen de fantasierijke figuren e in deze lak van luchtvaart moge- kheden zagen weggelegd voor ilitaire operaties. Temeer daar het Dg tot 1906 zou duren voordat er in Europees leger was dat schoor- tetend tot het ontwikkelen van lig luchtdoelafweer besloot. Hieronder volgt een overzicht van militaire luchtvaartuigen uit >10. waarover de belangrijkste ■ropese legers toen de beschikking 'den. Dus 40 jaar na de spectacu- lire Parijs ballonvaarten. Aan één arvan heeft Venray zijn allonzuil' te danken. DUITSLAND Voor militaire doeleinden Schikte dit land in 1910 over twee cppelins. waarvan er een in Met/ ide ander in Keulen was gestatio neerd. Deze luchtreuzen hadden een lengte van 128 meter en werden aangedreven door twee motoren van elk 100 PK. Ze werden geschikt geacht voor het uitvoeren van lucht- verkenningen op grote afstanden en het onderscheppen van marinesche pen omdat de/c nog niet over een noemenswaardige luchtafweer beschikten. Verder bezat het Duitse leger nog twee luchtschepen van het type Grosz. die een lengte hadden van 66 meter en twee opvouwbare Parseval-luchtschepen met 58 meter lengte. De legerleiding was bovendien voornemens nog drie luchtschepen aan haar vloot toe te voegen, waar door deze tot negen stuks zou toene men en daarmee verreweg de sterk ste luchtvloot van de gehele wereld was. FRANKRIJK Doordat dit land in korte tijd twee van haar zes luchtschepen zag ver ongelukken. beschikte het leger in 1910 alleen nog over de 'Lebaudy' en de 'Liberté' die overeenkomsten vertoonden met luchtschepen van hel Duitse type Grosz. Verder beschikten dc Fransen nog over twee luchtschepen die tot het type Parseval werden gerekend: het waren de opvouwbare 'Ville-de- Paris' en 'Le Colonel Rénard'. Hierbij moet wel worden opge merkt dal in die tijd Frankrijk als eerste Europese mogendheid uitge breide proeven met vliegtuigen nam. du ter vervanging van haar bestaande luchtvloot. ENGELAND De Engelse militaire en bestuur bare luchtvloot bestond uit twee kleine luchtschepen van elk 30 meter lengte die op geen enkele wijze aan hun doel beantwoordden. Reden dat het leger bij de Franse naar de bibliotheek II! op woensdag 11 december van 14.00 tot 17.00 uur ontvangt u tegen inlevering van deze advertentie in de bus een milieuvriendelijke attentie rr*T fabriek Rayard-Clement een nieuw luchtschip met een lengte van 76,5 meter liet bouwen. ITALIË Het Italiaanse leger beschikte over één goed bestuurbaar lucht schip. dat een lengte had van 62 meter. RUSLAND Door hei teloor gaan van het enige luchtschip de 'Russie' dat tot het type Lebaudy behoorde, beschikte dit land in 1910 niet over enig bestuurbaar luchtvaartuig. OOSTENRIJK-HONGARIJE Het leger van deze Donau-monar- chie beschikte over een luchtschip met een lengte van 50 meter en aan gedreven door een 70 PK motor. Voor dc kleinere landen had alleen België de beschikking over een klein maar goed bestuurbaar luchtschip en Nederland kon op het gebied van de militaire luchtvaart tot de achtergebleven landen wor den gerekend. Beschikt u over enige uren vrije tijd. bezoek dan in 't Freulekeshuus de boeiende tentoonstelling over de luchtvaart, in het bijzonder de bal lonvaart uit 1870-1871 en de oprichting van de Ballonzuil nu 100 jaar geleden. Meer interessante documenten, platen, foto's, boeken, postzegels en curiosa over de lucht vaart zijn te bezichtigen op de ten toonstelling. die tot en met 6 januari 1997 is ingericht in het museum 't Freulekeshuus. Bindstraat 8. Geopend elke woensdag-, zaterdag en zondagmiddag van 14.00 lot 17.00 uur. Ars Musica en Zangers van St. Frans Op zondagmiddag 15 december vindt in de Paterskerk aan de Leunseweg een Adventsconcert plaats door het Groot Vocaal Ensemble Ars Musica in samenwer king met de Zangers van St. Frans. Het koor Zangers van St. Frans bestaat reeds 37 jaar. Het koor luis terde reeds vele liturgievieringen op. Niet alleen in de Paterskerk maar ook in vele kathedralen en ker ken in Europa en daarbuiten maakte het koor zijn opwachting. Er bestaan plannen om in 1997 o.a. in St. Petersburg en Moskou op te treden. Het Groot Vocaal Ensemble Ars Musica is wat jonger dan de Zangers van St. Frans. In 1998 bestaat Ars Musica 25 jaar. Ars Musica zingt zowel geestelijke als profane muziek uit verschillende stijlperiodes. De Zangers van St. Frans, onder leiding van Wim Buys, openen het concert met enkele liederen waaron der de 'Cantate voor de zondagen in de Advent', gezongen in de oor spronkelijke Zweedse tekst. Na een korte pauze zingt Ars Musica samen met dc Zangers van St. Frans, de sopraan Joanna Albrzykowska en de bariton Aart Vogels de heel bijzon dere 'Kerstcantate' van Arthur Honegger. De muzikale begelei ding. met twee vleugels, wordt ver zorgd door Hans v.d. Eijnden en Rob v. Heek. De algehele leiding rond de Cantate heeft Cees Wouters, dirigent van Ars Musica. Het concert begint om 15.30 uur en de toegang is gratis. Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode Meerlo-Wanssum tel. (0478) 530200 530300 538200 Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 26 november tot en met I december werd bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van de volgende goederen: VERLOREN Autoradiocompactdisk, Kenwood: div. bankpasjes; jonge- renpas: halsketting, schakel; maandkaart bus Hermes; handtas met o.a. klantenkaart, bankpas Rabo, Nederlands paspoort, rijbe wijs en verblijfsvergunning; porte monnee met ƒ30,-; herenportemon nee met verblijfsvergunning; Plastic tas Zeeman met daarin wan ten, speelgoedboekje, puzzel en haarspeld: fantasiering met bloed koraal. GEVONDEN Portefeuille met bankpas Rabo en ABN/Amro; knipbeurs met klein geld, Creditcard Mastercard; con tactsleutel Opel Astra; bril met gou den oortjes: kat. Fietsen: Modia sportfiets met velgrem en 3 versn.; ATB fiets, grijs/groen/geel; Gazelle dames fiets met terugtraprem; damesfiets, Locomotief. I handrem; Mondio Motion 6 versn.; Costa lux dames fiets met terugtraprem; Simplex damesfiets met 3 versn.; Sparta damesfiets met terugtraprem; Union damesfiets met leren zadel. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politieburo aan de Leunseweg. LANDWEERT I - II Op woensdagavond 11 dec. halen de Zangers van St. Frans oud papier op inTandweert 1 II. U kunt uw oud papier vanaf 18.00 uur goedgebundeld aan de straat zetten. Alvast bedankt voor uw medewer king. WIJK ZUID Tafeltennisvereniging Red Stars komt iedere eerste vrijdag van de maand oud papier ophalen in wijk Zuid (tussen Zuidsingel. Bernhardstraat en Nassauplein) lus sen 18.00 en 20.00 uur. De volgen de datum is 6 dec. Wij verzoeken u vriendelijk oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zak ken of gebundeld. Ook kunt u oud papier brengen bij de container op dinsdagavond van 18.00 tot 20.00 uur en op zater dagmorgen van 09.00 tot 12.00 uur. Tevens kunt u dan spullen kwijt t.b.v. de nog te houden Luikse markt. Ons adres: Kiosk la, wijk Brukske (links van basisschool De Foekepot). Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. Nadere info bij Jac Linders, tel. 588411 of Peter Bouwmans. tel. 589134. Het oud papier van de wijken Veltum II, Bergkwartier en Hardeweg wordt op 5 december niet opgehaald. Dit zal een week later gebeuren. U wordt verzocht het op papier op 12 december op de gebruikelijke tijd aan de straat te zetten. Inspecteur van de politie. Wiet van der Hoff, heeft een aardige hobby: muziek. In Vredepeel werd hij daarom tijdens het onlangs gehouden St. Ceciliafeest in het zonnetje gezet. Daar had die klei ne gemeenschap alle reden toe want Wiet van der Hoff was 25 jaar organist-dirigent van het kerk en gemengd koor in Vredepeel. Dat koor mag er gerust zijn want in volle bezetting lelt het 25 leden en is beslist niet weg te denken in die gemeenschap. Wiet van der Hoff kwam in 1970 naar Ysselsteyn als rayon commandant van de gemeentepo litie Venray. Onder zijn ressort behoorde ook het rectoraat van O.L. Vrouw van de Vrede. Tijdens zijn kennismakingstocht met de prominenten van Ysselsteyn en Vredepeel kwam hij ook bij rector Pelt van Vredepeel terecht. Die wist van de muzikale kwaliteiten van deze uit het naburige Rips afkomstige politieman. Nu was Hoor de wind waait door de bomen... heel de Peel raakt onder 't blad. Zou de goede Sint nog komen? Misschien, maar: Wie hart genoeg voor de Peel heeft - ja gewis die komt wel. De vrijwilligers van Werkgroep Behoud de Peel gaan op 7 december weer eens lekker uitwaaien op de vlakte van Minke, in de Deurnese Peel. Door berken af te zaken maken we daar een ruime open pleisterplaats voor allerlei trekvo gels. Laarzen en thermoskan meene men. Verzamelen: zaterdag 7 dec. om 09.00 uur bij de kerk van Liessel. Gewerkt wordt van 09.00 tot 14.00 uur. Voor meer informatie en voor nieuwelingen om zich op te geven: bel0492-515683 of 0493-319610. net daarvoor de organist en diri gent van het kerkelijk zangkoor, de heer Hertsig naar Grubbenvorst vertrokken - Hertsig kwam ook uit Rips - en rector Pelt vroeg aan Wiet of hij. tot een opvolger gevonden was, niet als vervanger wilde optreden. Of het is Wiet van der Hotf goed bevallen of dat de Vredepeelbewo-ners tevreden waren is niet duidelijk maar er is nooit moeite meer gedaan om een ander te vinden. Rector Janssen onderstreepte tij dens de Si. Ceciliaviering nog eens de kwaliteiten van Wiet van der Hoff voor de gemeenschap van Vredepeel. Met enige trots mocht hij hem de zilveren speld van de St. Gregoriusvereniging opspelden. Natuurlijk was er ook een bloemetje voor zijn echtgeno te, want zonder de steun van het thuisfront had hij de 25 jaar nooit vol kunnen maken. Ook voor de Ysselsteynse gemeenschap zet Wiet zich nog steeds in als organist in de kerk van de H. Oda. Bij rouw- of trouwmissen door de week, kan er steeds een beroep op hem worden gedaan, maar de weekends zijn voor Vredepeel. Wiet van der Hoff heeft zich ook jarenlang ingezet voor blaaskapel De Smelebloazers. Maar dat was toch teveel. Die functie heeft hij afgebouwd, maar de fanfare De Peelklank heeft in hem nog een zeer actief en bekwaam lid. Maandag 9 december is er weer een gezellig 50+-bal in gemeen schapshuis De Wis te Castenray. Aanvang 20.00 uur. Aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen is op 29 november 1996 José van Elswijk uit Venray geslaagd voor het tandarts exa men. WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF Stationsweg 5, tel. 584877 van vrijdagavond 18.00 uur tot volgende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: B. RUYTEN, tel. 581383 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden. W H. de Vocht. R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink en G. Gelling H. van WINDEN en G. GELLING DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 zaterdag en zondag van 13.30 tot 14.00 uur en van 18.00 tot 19.00 uur WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers. mevr. Van Eerten. mevr. V.d. Reis. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren A. RAAYMAKERS Horst, tel. 077-3986538 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maan dag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargeno men door: H. v. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 0478-513727 Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 582411 PEEL EN MAAS 'n aboruianent waard PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redaktie Bert Albers Christ van den Munckhof Fnts Hovens Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties. Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Q s4$e*tcL<z, ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van M. van Tiel. R E. Gabeler, Th. Lankveld, H. Schraven, J. Wittgen en B. van Casteren-van Gils: za: B. v. CASTEREN-v. GILS Langstraat 106, tel. 585289 zo: R. GABELER Allegrostraat 43, tel. 582824 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver, G. van Loon. E. de Muinck Keizer, A. Coenen, F. Schmeetz, J. de Vocht, M. v.d. Acker en P. Henkes: za: F. SCHMEETZ Aronskelk 76, tel. 585900 zo: G. van LOON Patersstraat 60, tel. 588800 vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur Weekenddienst voor de patiënten van dkl. Keijzer en dkt. Van Dongen: van vrijdag 17.30 tot maandag 08.00 Dkt. Van DONGEN Past. Jeuckenstraat 6, America tel. 077-4641707 Alleen na telefonische afspraak in het weekend ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 Informeer snel naar de Rabo Koopsompolis De koopsompolis van de Rabobank is één van de meest aantrekkelijke aanbiedingen op dit gebied. Als u nu een polis afsluit, kunt u 'm opvoeren als aftrekpost op uw aangifteformulier 1996. Maar naast dit fis cale voordeel heeft de Rabo Koopsompolis ook een zeer hoog rendement. Om te bewijzen dat dit geen loze woorden zijn, vertelt onze financieel adviseur u graag wat een Rabo Koopsompolis u ople vert. Ook stemt hij de polis geheel af op uw persoonlijke wensen. Kom snel langs voor deskundig advies.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 3