Bekendmaking! Van Evita tot cabaret Afscheid van De Bonte Koe Ook in Venray werd een vliegmachine gebouwd Caesar Brouwer Venrode- dames bieden erwtensoep aan Benjamin B. in De Volle Maan Doe mee met het literair café Bibliotheek- nieuws Q s4ye*ut<i I» PEEL EN MAASDonderdag 28 november 1996 - Pagina 3 Tentoonstelling honderd jaar Ballonzuil en andere luchtvaart herinneringen rs Deze week in de schouwburg Hel programma van de Venrayse schouwburg vertoont de komende dagen cabaret en Evita, de sprankelende musical. Donderdag 28 november treedt Bert Klunder op met "vette jus". Bert Klunderl wordt beschouwd als een van de grootste talenten van het hedendaagse cabaret. In het verle den was hij o.a. ook regisseur van Brigitte Kaandorp De regie van "vette jus" is in handen van Kees Prins, bekend van Jiskefet. Vrijdag 29 november treden de Operette Gezellen uit St. Anthonis op in de schouwburg met "Die Rose van Stamhui", een stuk van Leo Fall. Koor. solisten, orkest en ballet staan onder leiding van dirigent Toine Kop en regisseur Jos Spijckers. Zaterdag 30 november en zondag I december staat de schouwburg in het teken van Evita. Dinsdag 3 december komt Bert Schuiling naar de schouwburg met "Geen idee". Gewapend met een dagboek, een cassetterecorder en een knoop in zijn zakdoek weet hij op komische wijze het positieve uit het negatieve te halen. De laatste week is nu echt definitief aangebroken. Donderdag een laatste besloten afscheidsfeestje, vrijdag Wilbert's favoriete band Hips en dan zaterdag 30 november het Venrays afscheid. Vrijdag 29 november Simone Roerade met haar band Hips. Deze swin gende band speelt een mix van soul, funk en jazz-dance gelardeerd met bloedstollende ballads. Zangeres Simone schrijft en componeert al haar muziek zelf. bijgestaan door een vijftal muzikanten waarbij vooral ook trompettist Iwan van Hetten opvalt. Ook hij maakte met Simone deel uit van Candy Dulfer's Funky Stuff. Het optreden begint om ongeveer 22.00 uur en de entree is ƒ5,-. En dan zaterdag 30 november 1996. de laatste dag van Wilbert Jeuken in De Bonte Koe. Geen buitenlandse, geen Hollandse muzikanten maar een keur aan Venrayse muzikanten van presentator Bruno Lucassen tot drum mer Math de Bruyni, van Otto Coolen tot Miriam Aarts. Venrayse muzi kanten hebben de Bonte Koe kleur gegeven tijdens het Vastelaoves café of tijdens de Smartlappendag, of zoals de familie van Els Lucassen bij het éénjarig bestaan van het café. Ze zullen er allemaal zijn zaterdag, vanaf 17.00 uur staat de geluidsinstallatie klaar, tot ongeveer 22.30 uur wanneer een zo groot mogelijk aantal muzikanten gezamenlijk het afscheid bestem pelen. Bij een afscheid komt echter ook weer een begin, een begin van iets nieuws. De Bonte Koe wordt overgenomen en voortgedreven door Yvonne Vullings en Leon Mooren. Meteen zondag 1 december zal Deep Shit uit Wanssum deze overname op hun eigen wijze een feestelijke tint meegeven. Het begin van nog vele jaren café De Bonte Koe. In samenwerking met een van onze top leder fabrikanten heeft CAESAR-BROUWER herenkle ding in Venray een 3-daagsc leerac- tie georganiseerd. 3 dagen lang (vr.. za.. en de koop zondag) bieden wij u een zéér groot aanbod in diversen modellen, kwali teiten en kleuren aan. Om uw nieuwsgierigheid vast op te wekken vindt u hierlangs alvast enkele voorbeelden van deze actie! Nubuck kwaliteit lengte in 2 perfecte kleuren normaal 998.- nu 498,- Stoere jack kort model normaal 769.- nu 389,- Sportieve klassieke jack in Vi lengte in diverse kleuren normaal 798.- nu 498,- Deze aanbiedingen gelden slechts t/m I december 1996. Dus tot ziens hij Voor onze actie "3 dagen mee nemen voor de helft" zie onze advertentie op pag-22 De dames van Zangvereniging Venrode zijn zondag I december prominent aanwezig tijdens de koopzondag in het winkelhartje van Venray. Bij een standje voor het oude raadhuis op de Markt staan de dames met overheerlijke zelfge maakte erwtensoep en andere soe pen voor u klaar. De actie duurt van 12.00 tot 17 00 uur. De baten zijn voor de activiteiten van dit koor. dat in 1997 het 40-jarig jubileum viert. Zaterdag 30 november treedt Benjamin B. de Groninger evenknie van Pixies, Rentals en Nirvana, op in de Volle Maan in Venray. Benjamin B. is een combo dat tal loze goede popsongs in zijn mars heeft Het trio kan bogen op hel winnen van de Groninger Pop- Prima Prijs, een finaleplaats bij de Grote Prijs van Nederland en een optreden tijdens Noorderslag. Music Maker koos Benjamin B tot demo van de maand (februari '96). De vier liedjes van debuut EP zijn stuk voor stuk goed gekeurd door de Internationale Bond van Liefhebbers der Moderne Popsong. Benjamin B. is er op een of ande re wijze in geslaagd het 'popgcvoel van de jaren 90' vast te leggen, waardoor zij verwant zijn met bands als Weezcr en The Presidents. Dc lokale band Angry Elmo ver zorgt het voorprogramma met een rauwe Tom Waits-achlige muziek. Zaterdag 30 november, café De Volle Maan Venray, zaal open om 21.00 uur. Entree ƒ5.- in de voorver koop en ƒ7,50 bij de dagkassa. Voorverkoopadressen; Music World Venray en Café De Volle Maan. De Volle Maan heeft voor de nabije toekomst nog meer grote namen op het programma: zaterdag 28 december Johan (op dit ogenblik veel airplay bij Kink FM) en... de onderhandelingen met een sensatio nele hand voor januari of februari zijn in een vergevorderd stadium. Zodra het contract is ondertekend zullen wij de naam van deze band. die gegarandeerd voor een uitver kochte Volle Maan zal zorgen, bekend zijn. Zaal open 21 ..00 uur. entree ƒ5,- voorverkoop. ƒ7.50 dagkassa. Alcohol Een 38-jarige inwoner van Overloon is vorige week bekeurd wegens het rijden onder invloed van alcohol. Hij werd gecontroleerd op de Pastoor van Boxtellaan in Overloon. Na de ademanalyse kreeg hij een rijverbod van drie uur. De koopsompolis van de Rabobank is één van de meest aantrekkelijke aanbiedingen op dit gebied. Als u nu een polis afsluit, kunt u 'm opvoeren als aftrekpost op uw aangifteformulier 1996. Maar naast dit fis cale voordeel heeft de Rabo Koopsompolis ook een zeer hoog rendement. Om te bewijzen dat dit geen loze woorden zijn, vertelt onze financieel adviseur u graag wat een Rabo Koopsompolis u ople vert. Ook stemt hij de polis geheel af op uw persoonlijke wensen. Kom snel langs voor deskundig advies. Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode Meerlo-Wanssum tel. (0478) 530 200 530 300 538200 De laatste opgave van deze cyclus, de november-opgave. luidt als volgt; "Een belevenis, daar niet van, weer eens te lopen in echt bos, het knappen van verdroogde takken, de vinkeslag, het korstig mos. Wie is de auteur van bovenstaand fragment en hoe luidt de titel van het gedicht, waaruit deze versregels afkomstig zijn? Inzendingen kunt u vóór vrijdag 13 december a.s. sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstr. 1Venray. Weer de nodige goede oplossingen deze maand. De volgende stand is nu bereikt: De heer A. Kroft 100 punten. Mevr. H. van Beek en mevrouw W. Nelissen-van Wijnhoven 80 punten. De dames L. Colsen. C. Coonen- Huijbregts en de neer A. Leyssen 60 punten. Mevrouw W. Vink scoorde 50 punten, mevrouw T. Smits 40 punten en mevrouw H. van Daal 30 punten. Het gedicht van de vorige maand dat de oplossing van het probleem gaf en gepubliceerd werd rond Allerzielen, heette ook "Allerzielen" en werd geschreven door de rond dezelfde tijd zijn zestigste verjaardag vierende Willem Wilmink. Mensen, die je tegenkomt lijken soms wel dood, al blijken ze nog te leven. Maar als je thuis dan in de spiegel kijkt zie je dat jezelf nog wel leeft, maar eigenlijk blijkt dood te zijn. Een filosofisch hoogstandje" dit gedicht van Willem Wilmink! Willem Wilmink - Allerzielen Soms loopt er door een drukke straat ineens een oude kameraad of reisgenoot. Je weet zodra je hem begroet: het kan niet dat ik hem ontmoet, want hij is dood. Eerst ben je nog een tijd verbaasd omdat die levende toch haast die dode was. Heb je de zaak dan afgedaan, dan komt er weer zo'n dode aan. met flinke pas. Thuis van het dodencamaval zie je de spiegel in de hal, je schrik is groot: die man daar in hel spiegelglas, met die bekende regenjas, was die niet dood? Vanavond donderdag 28 november zal de Lokale Omroep Venray dit gedicht uitzenden. Tussen 17.00 en 18.00 uur is het te beluisteren. In het komende jaar beginnen we weer aan een nieuwe cyclus. Vanaf janu ari zal elke vierde donderdag van de maand een fragment uit een gedicht verschijnen in Peel en Maas. Op zondag 15 december krijgen de prijswinnaars wat hen toekomt. Tegelijk met de uitreiking van de Raadselige Roos - amateur-wedstrijd voor proza cn poëzie - zullen zij gefêteerd worden. De bijeenkomst vindt plaats in De Witte Hoeve, Gasstraai 5. Venray. aanvang 11.30 uur. Meer informatie over het volledige programma, hel donateurschap en ver dere activiteiten van het Literair Café Venray-regio kunt u verkrijgen bij het Secretariaat: Rochusstraat 1, Venray. Telefoon: 0478-582948. Pakjes kwamen niet aan Een in Venray gevestigde juwelier deed aangifte'bij de PTT en bij de politie dat twee pakjes, met in totaal twaalf horloges, die hij aangetekend had verzonden, niet bij het opgege ven adres waren aangekomen. De waarde van de horloges bedraagt f.3.500,-. De PTT is met een eigen onder zoek gestart. Brandstichting In het weekend werd brand gesticht aan de achterkant van een woning aan de Stationsweg. Dit gebeurde met uit de brievenbus afkomstige kranten en reclamedruk werk. Het papier was in brand gestoken en door het wc-raampje gegooid. Gelukkig is de brand door gebrek aan zuurstof uit zichzelf gedoofd. De schade bleef beperkt. De politie stelt een onderzoek in naar de dader. Een keuze uit de nieuwe romans. Goddard, Robert: Verjaard bedrog. Een jonge historicus ver diept zich in het mysterieuze aftre den van een Britse minister die omstreeks 1910 vergetelheid zocht op Madeira. Gussinklo, Wessel te: De verboden tuin; roman. Poëtische beschrijving van de belevenissen van een kleine jongen. Harvey, John: Koud licht. Een hoofdinspecteur uit Nottingham wordt tijdens zijn jacht op een vrou wenontvoerder en -moordenaar geconfronteerd met diverse valse sporen. Hoorn, Arjen van: Stormen over De Bosrand. Een tuinman en een dienstmeisje die elkaar kort na de Eerste Wereldoorlog leren kennen, bouwen onder armoedige omstan digheden samen een bestaan. Lieshout, Ted van: Gebr. Na de dood van zijn jongere broer behoedt Luuk diens dagboek voor verbran ding. waardoor hij erin kan lezen en zelfs schrijven. Zo leert hij zijn broer maar ook zichzelf beter ken nen. Michael, Judith: In leugens ver strikt. Wanneer twee tweelingzus ters besluiten een week eikaars leven te leiden, overzien zij niet de consequenties van dit besluit. Vervolg op 'Verboden dromen'. Plass, Adrian: Stress familie Robinson. Het wel en wee van een hedendaags protestants gezin. Simon, Will: De dader is dood. Een journalist die tijdens zijn onderzoek naar feiten achter de glamour van de modewereld getuige is van een moord, wordt door Scotland Yard als de dader beschouwd. Gregorius Medaille Tijdens het jaarlijks St. Cecilia- feest van het kerkelijk koor van het rectoraat van de H. Antonius van Padua in Veulen, werd mevr. An Claessens-Spreeuwenberg gehul digd voor haar trouw, bewezen tij dens haar 25-jarige medewerking aan het koor. Ze kreeg de medaille van de H. Gregoriusvereniging met de daaraan verbonden oorkonde uit gereikt. Grotestraat 13 - 5801 BD Venray Tel. 0478-580239 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van M. van Tiel. R.E. Gabeler, Th. Lankveld, H. Schraven, J. Wittgen en B. van Casteren-van Gils: za: R. GABELER Allegrostraat 43, tel. 582824 zo: J. WITTGEN Langstraat 106, tel. 586082 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver. G. van Loon, E. de Muinck Keizer. A. Coenen, F. Schmeetz. J. de Vocht. M. v.d. Acker en P. Henkes: za: E. de MUINCK KEIZER Patersstraat 60, tel. 588800 zo: A. COENEN Patersstraat 60, tel. 588800 vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 1 1.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur Weekenddienst voor de patiënten van dkt. Keijzer en dkt. Van Dongen: van vrijdag 17.30 tot maandag 08.00 R. KEIJZER Van Beurdenweg 10, Ysselsteyn tel. 0478-541777 Alleen na telefonische afspraak in het weekend ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ST. ODA Passage 1, tel. 581255 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: H. HAMMING A, tel. 511132 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek. J.M. van Winden. W.H. de Vocht. R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink en G. Gelling VV. de VOCHT en R. EELDE RINK DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 zaterdag en zondag van 13.30 tot 14.00 uur en van 18.00 tot 19.00 uur WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers. mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren H. v. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 0478-513727 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten. mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door: PEEL EN MAAS 'n abonnement waard PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redaktie Bert Albers Christ van den Munckhof Frits Hovens Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. In onze vorige aflevering schon ken wij aandacht aan het eerste vliegtuig, dat in Nederland werd gebouwd. Deze keer richten wij onze aandacht op Venray, dat evenals vele andere gemeenten ook een enthousiaste vliegtuig bouwer binnen zijn grenzen heeft gekend. In de eerste drie decennia van de 20e eeuw stond de kunst met een vliegmachine vrij als een vogel hoog door het luchtruim te cirkelen alom in de belangstelling. Op het lijstje van jongensdromen nam ook het bouwen van een vliegtuig een hoge plaats in. Voor weinigen werd deze droom echter werkelijkheid. Niet zelden was een te geringe ken nis van de aërostatica er de oorzaak van. dat een jeugdig droombeeld vroegtijdig uit elkaar spatie. Zo ongeveer moet het ook de eer ste Venrayse vliegmachine-con structeur Frans Beerkens zijn ver gaan. Frans werd in 1897 geboren in hel gezin van Sjef Beerkens en Maria Joosten, dat toentertijd aan dc Langstraat een slagerii cJreef. Reeds op jeugdige leeftijd voelde de slagerszoon. die overigens een verdienstelijk broodbakker zou wor den. zich aangetrokken tot de nieu we ontwikkelingen en ideeën op hel gebied van de mechanica. Mogelijk heeft ook zijn hechte vriendschap met de Venrayse kunstschilder, foto graaf en uitvinder Sjang van Bergen een positieve invloed op Frans gehad. Tijdens de Eerste Wereldoorlog diende hij, evenals veel van zijn leeftijdgenoten, als infanterist het vaderland. Voordien was hij als leer ling-hakker werkzaam geweest bij Sjang Sanders in Horst en na zijn terugkeer uit militaire dienst was hij tot 18 februari 1921 bakkersgezel in een bakkerij te Venlo. Hel was in deze Venlose periode, dat Frans Beerkens alle vrije tijd besteedde aan de ontwikkeling en bouw van een vliegmachine, waar- aR mee hij eens in het luchtruim boven Venray en misschien wel ver daar buiten als een vogel wilde rond zwe ven. Hij had daar ook volop de gele genheid zijn ideeën vorm te geven, want Venlo had reeds een vliegveld Daar was het een komen en gaan Ivan diverse typen vliegende vehi kels en er was meer literatuur over de luchtvaart voorhanden dan in venray. Inmiddels hadden zijn ouders de slagerij aan dc Langstraat verruild legen een nieuw pand aan de Oude Oostrumseweg, Het aangrenzende Venrayse Veld vormde een bijna ideaal terrein voor hel testen van een vliegtuig zoals Frans het voor ogen had. Het door Frans geconstrueerde vliegtuig heeft geen enkele verande ring in de luchtvaart teweeg gebracht, maar vormde wel een bewijs, dat ook in Venray het nieu we verschijnsel, dat men luchtvaart noemde, volop in dc belangstelling stond. Met behulp van enkele metalen buizen, hout en linnen construeerde hij een soort vliegend tapijt van circa 5x 1.5 meter met daaronder een eenpersoons en voor die tijd aërody namische uil hout en linnen bestaan de kist. Het geheel werd nog gecom pleteerd met een piepklein zwaluwstaartje, twee fietswielen en aan de voorzijde een hulppropeller. De propeller werd - afgaande op de enige toto die ooit van dit vliegtuig is gemaakt - niet door een motor, maar via pedalen aangedreven. Het was dus een soort zweefvliegtuig, dat voorzien was van een propeller, die onder andere gebruikt werd voor het opstijgen en het overbruggen van gebieden met onvoldoende ther miek. De eerste testvlucht vond plaats in 1920 of 1921 in het Venrayse Veld (nu Oranjebuurt). Na enige bokken- sprongetjes kwam het toestel onbe doeld maar wel hardhandig in aan raking met een obstakel in de vorm van een stevige houten paal. Het gevolg was. dat de machine total loss raakte en Frans Beerkens behal ve zijn machine ook nog een mooie illusie armer werd. Hiermee zette hij een punt achter zijn vrijetijdsloop- baan als vliegtuigconstructeur en aviateur Zijn bezigheden waren voortaan het bakken van brood en banket voor een deel van de Venrayse bevolking en zijn passie voor de fotografie is hij tot zijn overlijden in 1957 trouw gebleven. Beschikt u over enige uren vrije tijd. bezoek dan in 't Freulekeshuus de boeiende tentoonstelling over de luchtvaart, in het bijzonder de bal lonvaart uit 1870-1871 en de oprich ting van dc Ballonzuil nu 100 jaar geleden. Meer interessante docu menten. platen, foto's, boeken, post zegels en curiosa over de luchtvaart zijn te bezichtigen op de tentoostel- ling. die tol en met I december 1996 is ingericht in het museum 't Freulekeshuus. Eindstraat 8. Geopend elke woensdag-, zaterdag en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 3