Unilokatie noodzakelijk Venray start proef met ecologisch bermbeheer De Sint koopt in de Wereldwinkel, U ook? Venrayse sigarenwinkelierster bezocht Indonesische tabaksplantages Groen licht voor convenant samenvoeging 'T VEItfROcJS LAEVE GETAEKEND Politie Basiseenheid Venray Politie waarschuwt en adviseert m.b.t. woning inbraken Mac Donald's opent: De overbuurman gaat de concurrentie aan. Doorstart Botanische Tuin gewenst 'GA PEEL EN MAAS Donderdag 21 november 1996 - Pagina 5 lokatie Raaylandcollege Zuid meest geschikt volgens rapport De realisatie van een unilokatie voor het Raaylandcollege in Ven ray is voor de school noodza kelijk om werkelijk als een brede scholengemeenschap te kunnen funktioneren. De lokatie Zuid (voorheen Boschveldcollege) is voor een unilokatie het meest geschikt. Dat zijn de hoofdconclu sies uit een onderzoek dat in opdracht van Middelbaar Onderwijs Limburg (MOL) en de gemeente Venray is uitgevoerd. f Sinds de zomer van 1995 zijn de Rfenraysc middelbare scholen opge daan in het Raaylandcollege. De les sen worden thans gegeven op de 'lokatie Noord (oude LTS). Oost (oude Mavo en Marianum) en Zuid. De nieuwe scholengemeenschap 'slootte verder het Jerusalem com plex af en verkocht dit aan de gemeente. "Deze versnipperde huis vesting is niet funktioneel en het Raaylandcollege kan zo haar onder wijskundige doelstellingen niet realiseren. Ook is het huidige gebouwenbestand en het voorzie ningenniveau verre van optimaal te noemen" aldus de onderzoekers in het rapport. VEROUDERD Zo zijn de oudste gebouwen van de lokatie Noord bouwkundig en fijnktioneel sterk verouderd. Ook ajn diverse bouwdelen niet logisch 'iet elkaar verbonden en is er sprake Locatie Zuid naar uitbreiding mogelijk en noodzakelijk is. van achterstallig onderhoud De lokatie Oost bestaal uit twee gebouwen. De voormalige Mavo is bouwkundig van goede kwaliteit maar de overige gebouwdelen wor den als matig tot slecht bestempeld en bieden volgens de onderzoekers geen toekomstperspectief voor het onderwijs Het gebouw aan de Zuidsingel daarentegen is bouwkundig van goede kwaliteit, ondanks diverse functionele knelpunten. Wat hier belangrijker is. is dat uitbreiding op deze locatie mogelijk is op de braakliggende percelen langs de school. Bij de andere locaties is dat niet mogelijk. Niet onbelangrijk is de ligging van de sportaccommoda ties tegenover het schoolgebouw aan de Zuidsingel waardoor realisa tie van nieuwe gymlokalen niet nodig is. PLANVORMING In de planvorming wordt er vanuit gegaan dat het Raaylandcollege in het jaar 2007 ongev eer 2550 leerlin gen zal tellen. Volgens de onder- wijsnormen is er dan behoefte aan 23.000m2 bruto vloeroppervlak inclusief gymlokalen (20.000 excl. gymlokalen). Dal leidt er toe dat de lokatie Zuid met maar liefst I3.000m2 moet wor den uitgebreid Die uitbreiding moet volgens de onderzoekers in twee of drie fasen worden uitgevoerd. De eerste fase gaat uil van het opheffen van de lokatie Noord en een uitbreiding van Zuid met 8.500m2. Daarmee is een investe ring gemoeid van 16 a 17 miljoen gulden waarvan ruim 2/3 gefinan cierd moet worden. Voor de uitvoe ring van de 2c en 3e fase (het ophef fen van de lokatie Oost) is nog eens 6.8 miljoen gulden nodig. DOORCENTRALISATIE De financiële middelen voor de accommodatie voor scholen komen vanaf I januari a.s. vanuit de gemeenten. Het Rijk heeft deze taken en de daarbij behorende mid delen gedecentraliseerd. De gemeente Venray kan die laken en middelen doorcentraliseren waar door middelen en bevoegdheden direct bij het schoolbestuur komen te liggen. Voor het MOL. waaronder het Raaylandcollege valt, is dit een interessante mogelijkheid omdat het MOL scholen heeft in 15 Limburgse gemeenten. Gemeenten zijn overigens niet verplicht om de Rijksgelden die extra worden verkregen voor de ondcrwijsaccommodaties. specifiek daarvoor te gebruiken. In het con- ventant. dat gesloten werd bij de overdracht van het Jerusalemcomplex. hebben gemeen te en MOL echter afgesproken dat dat wel zal gebeuren. De gemeente Venray start op it'll traject van 20 km met het eco- ogiscli beheren van de hermen. Door een andere wijze van maaien noet de Hora en fauna in de ber men verrijkt worden. De proef vindt plaats langs de Beekweg en angs de "Ballonzuilfïetsroute" van de VVV. Dc gemeente maakt momenteel gebruik van een klcpelmaaier om de bermen te maaien. Hierdoor komt fijn maaisel op de bodem terecht en ontstaat er een verrijking van de bodem. Het gevolg is dat hel berm gras de overhand krijgt. Voor een bredere plantengroei is er een andere wijze van maaien Tip van de week Autogordels Het is opvallend dat ouders nog steeds zo nonchalant omspringen met de veiligheid van hun kinderen in het verkeer. Al te vaak ziet de politie dat bestuurders kleine kinderen Mos' in hun auto vervoeren. Dit is uit den boze. Kinderen kunnen op die manier een speelbal van de krachten worden. Indien er een aanrijding plaatsvindt dan hebben die kinderen geen schijn van kans. Overigens die aanrijding hoeft nog niet eens uw schuld te zijn. Kinderen worden bij een aanrijding een projectiel, dat onstuitbaar door de auto wordt geslingerd. Bij een frontale aanrijding is het regelmatig voorge komen dat kinderen met grote kracht door de voorruit naar buiten vliegen met alle gevolgen van dien. Ook komt het voor dat ouders hun kind op schoot vervoeren. U moet echt niet de illusie hebben bij een aanrijding enige invloed te kunnen uitoe fenen op de genoemde krachten. Daarom nogmaals in het kort de goed bedoelde regels: Kinderen onder de 4 jaar mogen voorin zitten, als er een goedgekeurd beveiligingsmiddel (kinderzitje) is Achterin mag dit ook. Kinderen jonger dan 12 jaar en kleiner dan 150 cm mogen alleen voorin de auto in een goedgekeurd kinderzitje. Kinderen jonger dan 12 jaar maar groter dan 150 cm mogen voor in de gordel. 'Kinderen vanaf 3 jaar, achterin de auto, moeten bij het ontbreken van een kinderzitje de voor hen bestemde aanwezige autogordels gebruiken. Ze mogen achter in de auto dricpuntsgordels gebruiken. Ze mogen achter in de driepunLsgordel als heupgordel gebruiken. Deze regels zijn gemaakt ter bescherming van uw kind. Dal is uw verant woordelijkheid. Overigens, het is voor een politieman een verschrikkelijke ervaring om na een aanrijding ergens in een auto een hoopje mens aan te treffen dat geen kans heeft genad! Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray. Uunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 Inbraken in woningen Zondag was tussen 13.00 en 17.00 uur toegang verkregen tot een woning aan de Haammakerstraat. Uit de woning waren de ktv met versterker, de video- en de cd-spe- 'er, met een waarde van ƒ3.500,- gestolen. In de nacht van vrijdag op zater dag was via het balkon van een woning aan de Aubadestraat, door vernieling van de horren voor een 'aam, toegang verkregen tot de woning. Die bleek geheel doorzocht 'e zijn. Kennelijk is naar geld Iezocht end at was niet aanwezig. }e schade bleef beperkt tot de ver ging van de inklimming. Tijdens afwezigheid van de bewo ners werd zondag tussen 15.00 en 21.00 uur ingebroken in een woning aan de Oostsingel. Hoe de dader is binnengekomen kon niet worden vastgesteld. De woning was door zocht en het telefoontoestel en een aantal sleutels waren ontvreemd. Vernieling van kerstdennen Zondag deed een Venraynaar aan gifte dat vandalen van twee in zijn tuin aan de Serenadestraat staande kerstdennen de top er uit hadden geknipt, waardoor de kerstdennen onbruikbaar zijn geworden. noodzakelijk. Dat moet dan met een messenbalk of cyclomaaier gebeu ren Die snijden het gras wat dan beter afgevoerd kan worden. Doordat er minder lijn maaisel in de grond terecht komt verarmt de bodem en krijgen andere planten soorten meer kans Ook de frequentie en het tijdstip van maaien is belangrijk bij ecolo gisch bermbeheer. Maaien op een tijdstip dat planten nog in bloei zijn beperkt de voortplantingsmogelijk- heden. Tijdens de proef zal dan ook gemaaid worden in de 2e helft van juni en de 2e helft van oktober. De proef kost op jaarbasis ƒ14.630.-. De kosten worden voor 1997 gedekt uit de post onvoorzien. Wel benadrukte wethouder Driessen dat de gemeente afspraken probeert te maken met agrariërs in de omge ving over het gebruik van hel maai sel. Daardoor wordt de afvoer van maaisel minder en worden dus de kosten lager. De laatste weken werd er in Oostrum zeven keer ingebroken in een woning, in Leunen vier keer en in Ysselsteyn ook enkele keren. Ook worden regelmatig inbraken gepleegd in woningen in Landweert en Brukske. In vrijwel alle gevallen verschafte de inbreker zich toegang via de ach terdeur van de woning. Uit hel door de politie ingestelde onderzoek bleek dat de achterdeuren ook op vrij simpele wijze waren te openen. In dezelfde periode werden zeven pogingen gedaan om in te breken in een woning. Hier ging de inbraak niet door omdat het hang- en sluit werk van deugdelijke kwaliteit was. Naast het gewone slot zijn achter deuren vaak voorzien van zoge naamde kanonsloten waarbij door middel van een grendeltje een stalen pen in het kozijn wordt aangebracht. Er is slechts sprake van een goed beveiligde achterdeur wanneer zowel het nachtslot van het gewone slot. als de stalen pin van de kanon- sloten in een stalen sluitkom vallen. Is dal niet het geval dan is het vrij makkelijk om met een door het kozijn gestoken schroevendraaier de schoot van het slot en de pinnen van de kanonsloten terug te duwen. Dc politie stelt vast dat bij diverse inbraken de sloten van de achterdeu ren niet van deugdelijke sluitkom- men waren voorzien. Voor iemand die een beetje handig is is het vrij eenvoudig om voor de kanonsloten passende sluilkommen in het kozijn aan te brengen. Indien de achterdeur voorzien is van schaven, is het van belang dat die schaven niet terugge duwd kunnen worden Voor al de vragen hierover kan een beroep worden gedaan op het bureau 'Voorkoming Misdrijven". Men kan het beste een afspraak maken met brigadier Rob Garson op het Venrayse bureau. Juist omdat er de laatste tijd in de kerkdorpen een serie inbraken zijn geweest vraagt de politie de mede werking van iedereen. Als men in de late avonduren of 's nachts iels ver dachts waarneemt, bel dan direct de politie. Het politiebureau Venray is dag en nacht bereikbaar onder lel.nr. 531111. Mocht het om een spoedmelding gaan dan kan het beste direct contact worden opgeno men met 06-11 Het kan natuurlijk ook zijn dat er inwoners.zijn die beschikken over. bepaalde informatie die van belang kan zijn voor de oplossing van de vele woninginbraken. Bel dan gerust. De informatie zal vertrouwe lijk worden behandeld. Auto in brand Zaterdagmiddag, omstreeks 12.00 uur hoorde de bestuurder van een personenauto, al rijdende ter hoogte van de Klaproos, een harde knal. Hij ontdekte dan zijn auto in brand stond. De auto was niet meer te red den en moet als verloren worden beschouwd. De oorzaak van de knal en brand is niet bekend. Gewonde ree onvindbaar Zondagmorgen omstreeks 07.45 uur kon een 23-jarige bestuurster van een personenauto, op de Hoogriebroekseweg één van drie overstekende reeën niet ontwijken. Zij botste tegen het dier, dat gezien de sporen aan de auto, gewond raak te. Even bleef het dier op de rijbaan liggen maar toen men het wilde ophalen bleek het dier verdwenen te zijn. Zoekactie in de buurt had geen resultaat. De bestuurster blijft nu met de schade aan haar auto zitten. nNereldM/inkel eetv Wede zaa/c Wereldwinkel Venray Henseniusstraat 3a Kom eens Wereldwinkelen Mia Jansen van het gelijknami ge Venrayse sigarenhuis moet nog steeds een beet je wennen aan de temperatuur in Venray. Ze is koud een week terug uit het warme Indonesië, waar ze op uitnodiging van een Nederlandse sigarenfabri kant ging kijken op de plantages op Sumatra en Java. Enkele jaren geleden bezocht Mia Jansen al 'ns het eiland Cuba. waar de overbekende Havana-sigaren vandaan komen. Na een bezoek aan de gordel van smaragd weet de Venrayse dat het twee onvergelijk bare grootheden zijn. Zowel op het gebied van de tabaksindustrie als de mensen en de natuur. "Sumatra en Java zijn grote leveranciers van hel merendeel van tabak voor de Europese sigarenfabrikanten. Terwijl de echte Cubaanse sigaren exclusief en duur zijn en slechts een klein gedeelte van de markt uitma ken". Wat beide landen gemeen heb ben is dat de plantages staatseigen dom zijn en pottenkijkers normaliter ongewenst zijn. Het was dan ook uitsluitend te danken aan de goede relaties van de inkoper van sigaren fabriek De Olifant uit Kampen dat Mia en zes andere Nederlandse detaillisten een kijkje mochten nemen op de plantages bij de stad Medan en op Java. Het gezelschap keek dc ogen uit. keurde de kwali teit en sprak melde meest vrouwe lijke werknemers, die voor een karig loon de bladeren van de tabaksplant sorteren. Op hun beurt keken die verbaasd bij het zien van het eind product. want vanaf de plantages gaan de gedroogde bladeren in balen de boot in om in havensteden als Bremen verhandeld te worden. Op Sumatra kon het Nederlandse gezelschap constateren dat de oogst van 1996 van uitstekende kwaliteit is. .naar dat de omvang van de tabaksproductie terugloopt. Doordat de grond uitgeput raakt en de stad Medan steeds meer plantagegron- den voor haar groei nodig heeft. "Over een aantal jaren is een Sumatra-sigaar ook een exclusief product, net als een Havana". Op Java was de oogst net begonnen toen Mia en haar begeleiders het eiland bezochten. In het algemeen heeft Indonesië ook op deze Venrayse -net als op zoveel anderen- een verpletterende indruk gemaakt. "Het heeft iets dat je moeilijk onder woorden kan brengen". Over tabak heeft ze weer veel geleerd, zodat ze haar klanten nog beter kan advise ren. "We hebben een mooi product", verzucht Mia tevreden. Mia Jansen keurt op Java de tabaksbladeren die bijna rijp zijn voor de oogst. De commissie algemene zaken is er voorstander van dat de Botanische Tuin na het faillise- nient behouden blijft. Dat bleek afgelopen maandag bi j de behan deling van het voorstel van b. en w. met betrekking tot de afwikke ling van het faillisement. De commissie schaarde zich ach ter het voorstel van b. en w.. waarin aangegeven werd dat alle schuldei sers afzien van hun vordering. Met een schuldeiser zal een schikking worden getroffen terwijl de gemeen te de vorderingen van de kleinere schuldeisers voor haar rekening wil nemen. In totaal gaat dat de gemeente Vierlingsbeek ƒ169.800.- kosten. Zowel het college als ook de diverse partijen in Vierlingsbeek streven naar behoud van de Botanische Tuin na het faillisement Momenteel zijn diverse overlevings plannen in de maak maar burge meester Dittner kon nog niet zeggen hoe realistisch die zijn. Hij zegde in ieder geval toe dat de gemeenteraad tijdig geïnformeerd zal worden. Insluiping in kantoor Maandagavond tussen 18.00 en 20.00 uur waren twee interieurme dewerksters aan het werk in het kan toor van de Woningstichting aan de Plataanstraat. Plotseling werden zij geconfronteerd met een onbekende man. Toen zij vroegen wat hij moest ging de man er vandoor. Later werd een draagbare computer gemist. Zoekactie aan de hand van het sig nalement had geen resultaat. De eommmissie algemene zaken van de gemeente Vierlingsbeek heeft zich achter het convenant geschaard waarin de lijnen van de samenvoeging van Boxmeer en Vierlingsbeek zijn vastgelegd. Er was, zeker ten opzichte van de ontwikkelingen in Boxmeer, wei nig aan te merken op het conve nant. In Boxmeer heeft men namelijk het vertrek geëist van de interimmanager, die de samenvoe ging zou begeleiden. In Vierlingsbeek kwam het niet zo ver. Daar werd door Jan Koopmans van de PK Iraktie wel afgevraagd waarom beide partijen de kosten van de samenvoeging op fifty-fifty basis moeten betalen en dat niet naar het inwoneraantal is gekeken. Burgemeester Dittner gaf aan dat de fifty-fifty betaling een voorfinancie ring is en dat de kosten in feite door de nieuwe gemeente worden gedra gen. Ook waren er vragen met betrek- WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar king tot de rechten van ambtenaren. Volgens Dittner blijven de rechten onaangetast en staan de ambtenaren achter dit convenant. Jan Koopmans vroeg zich echter af waarom ambte naren zich met dc politiek gingen bemoeien door een protestbrief naar b. en w. van Boxmeer te sturen. Dittner distantieerde zich van de gebeurtenissen in Boxmeer en gaf aan dat het een van de rechten van ambtenaren was om. indien men bezorgd was. dat te uiten richting gemeentebestuur. Dittner verzeker de dat alles in het werk gesteld zal worden om het fusieproces zo soe pel mogelijk te laten verlopen. Bloembak in sloot gegooid Het schijnt niet goed te gaan met de in de kom van Merselo geplaats te bloembakken, die voor verkeers- remmende maatregelen moetep zor gen. Met de regelmaat van de klok worden die omver gegooid. Nu kwam een melding binnen dat een geplaatste bloembak aan de Haag in een sloot was 'gekiept'. Poging inbraak bedrijf In de nacht van maandag op dins dag was door forcering toegang ver kregen tot een metaalverwerkend bedrijf aan de Maasheseweg. Getracht was een ladenblok te force ren maar dat was niet gelukt. De schade was vrij gering.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 1