Sinterklaas zit in de familie 8 Sinterklaas fotowedstrijd De Sint koop in de Wereldwinkel, m qoEDezm; U ook? Zwarte Pieten gaan stunten 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Verbazing over verdwijnen Spaanse zender NNereldWnkel Gildeboeken zijn historische documenten Positiekleding moeilijk? Nee hoor!! ■a* 5 :l en maas Donderdag 14 november 1996 - Pagina 5 Afscheid Piet Muis na een halve eeuw De intocht van St. Nicolaas, a.s. zondag in Venray zal behalve fees telijk dit jaar ook spectaculair zijn. Uit de groep Zwarte Pieten zijn 15 "sportpieten" geselecteerd die op de Grote Markt zullen gaan zorgen voor een spectaculai re stunt. De Zwarte Pieten zullen dan nl. de muziekschool gaan "beklimmen" en vervolgens weer "abseilen". De stunt wordt begeleid door Venraynaar Harold Stevens, die sinds een jaar onder de naam Harold Adventures aktiviteiten organiseert voor particulieren en bedrijven. Harold Stevens heeft al Poging diefstal Op 23 augustus van dit jaar werd ten nadele van een 33-jarige Venraynaar de voor zijn woning aan de Eindstraat geparkeerde perso nenauto gestolen. Die auto is nog steeds spoorloos. Dinsdagmorgen omstreeks 05.00 uur werd de man gewekt door het afgaan van het autoalarm van zijn nieuwe auto. Hij keek uit zijn slaap kamerraam maar kon niets verdacht ontdekken. Toen hij bij zijn auto ging kijken ontdekte hij dat twee ruitjes waren ingeslagen. Vermoe- ga de auto te stelen. delijk is gepoogd Harold Stevens in aktie tijdens het abseilen. Zondag begeleidt hij de zwarte pieten op de Grote Markt. zeven jaar ervaring in deze bran che. Hij verzorgt o.a. aktiviteiten zoals abseilen. tokkelen, vlotten bouwen, kruisboog schieten en hindernisbanen. Zijn aktiviteiten staan o.a. in het kader van team building. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Vernielingen bij bouwwerk Een 35-jarige inwoner van gelen deed namens een bouwbe- ijf uit Tegelen aangifte van vemie- igen aan een bouwwerk op het dustrieterrein Keizersveld. Het kwerk was omgegooid en tegen n tempexplaat van 10 bij 1.20 m 'echt gekomen. De plaat werd ver- Vernieling reclameborden Een 39-jarige Venraynaar deed aangifte van vernieling van twee aan de Maasheseweg geplaatste recla meborden. De borden werden ver nield aangetroffen langs de Maasheseweg ter hoogte van de afrit van de A73. Omdat Con Pijls, lid van het St. jcolaasgilde, destijds vond dat Sinterklaastraditie 'in de fami- 1 moest blijven, trok Piet Muis 21--jarige leeftijd voor de eer- e keer de tabbert aan en zette de ijter op z'n hoofd. Dat is nu vijf- i jaar geleden, een unicum in de 'schiedenis van de onsterfelijke jndervriend. Na een halve eeuw it de Sint een punt achter z'n irrière. Z'n opvolger staat al laar. En jawel, het bli jft opnieuw de familie. Het St. Nicolaasgilde irgt zondag 17 november voor •n bijzonder tintje aan intocht en scheid van de enige echte ènravse Sinterklaas. (door Bert Albers) Z'n oom. de eerste Sint uit de nastie. had zelfs z'n naam mee: laas Bekkers. Na diens overlijden im een broer van Piet staf en grote jek over. maar helaas kwam die ng te overlijden, waarop Pijls de ugdige Piet ronselde voor hel bis- hhopsambt. "Ik had nog nooit lard gereden", vertelt de 70-jarigc uis. die al vele jaren in Arnhem evisie oont. Zestien jaar was hij ook ads-Sint' van de Arnhemmers, aar toen het niet meer te combine- n viel. koos hij voor Venray. "Het lard stond ergens in 't Brukske in n wei en kort voor de intocht zou- ii we gaan oefenen. Maar toen we de boerderij aankwamen kregen te horen dat 't perd nie thuus as. Dat is biete laaje'. werd er 16O0!zegd". Van oefenen kwam dus ets. "De eerste keer dat ik nterklaas was zat ik ook voor hel it op een paard. Inmiddels heeft Piet jaren van lardrijles achter de rug en hij mag ch dan ook een volleerd ruiter lemen. "Ik oefen in de zomer- aanden in Spanje paardrijden en pernoten gooien", zegt hij. weer en in z'n rol. Toch ging hij er tij- Mis de voorbereidingen voor z'n itste intocht vanaf. Het paard hrok ergens van en gooide voor- en achterbenen de lucht in. "Maar tijdens een intocht is er nog nooit iels gebeurd", stelt Piet gerust "Ondanks regen, sneeuw en glad heid soms". Meestal is het -zoals dat hoort in november- een beetje guur. soms koud en vaak nat. Vooral voor klei ne kinderen is hel dan een hele ruk om zo lang te moeten staan. Desondanks gaat de intocht buiten altijd gewoon door. Alleen bij vrese lijk slecht weer wijkt de goedheilig man uit, Naar de kerk natuurlijk, je bent tenslotte bisschop of je bent het niet. Dat is echter in die vijftig jaar maar twee keer voorgekomen. ENTHOUSIASME Piet Muis zag in vijftig jaar de Wie heeft de oudste intocht-foto «ra' Op zondag 17 november zal St. icolaas zijn intocht doen in sray. Een bijzondere intocht •ege het feit dat de oud- vnaar Piet Muis voor de 50e ierbij betrokken is als goed- man. Hem zal o.a. in het ntehuis een receptie en ont- ;st worden aangeboden. In dat kader hebben het St. icolaasgilde en Peel en Maas sloten een fotowedstrijd te hou- in. De vraag is wie de oudste to van de intocht van St. icolaas in huis heeft. Wekelijks llen wij de lezers van de inzen- ngen op de hoogte gaan houden, et de inzending van deze week gaan we iets verder terug in de tijd. De foto van vorige week stamde uit 1986 en was nog een kleurenfoto. Deze fraaie statige foto stamt uit 1960. De naam van de inzender blijft tijdens de wed strijd nog geheim. Voorlopig is dit de oudste foto maar wie weet komt U in een oude schoenendoos of in uw foto-album een oudere foto tegen. Die foto kunt U inleve ren op het redaktie-adres van Peel en Maas, Grotestraat 68 te Venray. Uw foto ontvangt U retour. Veel succes. Voor de oudste foto's zijn aardige prijzen te win nen. Volgende week sluiten we de j wedstrijd af dus dat is uw laatste kans. intocht van Sinterklaas groeien. Vooral dankzij de inspanningen van het St. Nicolaasgilde. "In hel begin had ik zes Pieten, nu hebben we er vijftig. En dit jaar honderd, heb ik begrepen". In de eerste jaren ging het gilde tijdens de intocht met de collectebus langs de deuren en werd er in de kerk gecollecteerd. In de achterliggende periode werd Sinterklaas ontvangen door vijf ver schillende Venrayse burgervaders. Harmonie, schutterij en later ook drumband St. Petrus Banden en gymclub St. Christoffel waren erbij betrokken. Wat niet veranderde was het enthousiasme van de kinderen. "Dat grenst aan het ongelooflijke. Dat meen ik. En ik ben ervan over tuigd dat hetgene wat ik zeg niet legen dovemansoren is gezegd". De boodschap van Sinterklaas is even min veel anders dan vroeger. "Ik probeer ze te vertellen dat voor elkaar en voor anderen iets over moeten hebben en dat ze trots en zuinig moeten zijn op het mooie Venray". Piet Muis houdt er dus mee op. Hij vindt z'n vijftigjarig jubileum een mooie aanleiding daarvoor. De afgelopen twee jaar heeft z'n opvol ger zich al 'ingewerkt' en bij Sinterklaas de kunst afgekeken. En het blijft 'in de familie', een extra waarborg voor de continuïteit. Hopelijk zingen de Venrayse kinde ren de Sint tijdens de intocht bij z'n afscheid ook extra hard toe. Wereldwinkel Venray Henseniusstraat 3a Kom eens Wereldwinkelen der iets in de analen terug. Alleen tekent na 1800 een zeker G. Vermeulen geruime tijd de jaarstuk ken met de drie dekens en de ven deldrager, terwijl hij achter zijn naam trots schrijft: eeuwig durende koning... Een eigenaardig notitie vinden we rond 1790 als aan de heer Schollis, driejaren op een rij geld betaald moet worden voor het 'publiceren' van St. Nicolaas. De Scholtis was de toenmalige burge meester, maar wat dit publiceren betreft wel te beduiden heeft is niet meer ie achtèrhalen. Waarschijnlijk heeft deze een reglement opgezet, voor het gilde. Na 1800 schijnt de activiteit van het gilde te verminde ren. In 1833 vinden we nog de 'teer- maaltijd' in de Keizer vermeld, maar daarna blijken dermate moeilijke tij den voor de Venrayse winkeliers aangebroken te zijn, dat men zelfs kankert over de inleggelden en dat er geen tering meer gehouden wordt om de kosten te drukken... Sindsdien worden de notities aan- merkelijker korter, zowel wat de inkomsten als de uitgaven betreft. Zelfs burgemeester Esser kon in 1847 de gilde nog maar moeilijk nieuw leven inblazen en men heeft praktisch alleen de St. Nicolaasmis laten beslaan, alsmede de jaarlijkse rondgang door het dorp. Maar ner gens vindt men ook maar iets terug over de organisatie van een St. Nicolaasgeest buiten de eigen kring. En daar bestond dan de hele viering in een teer-avond, die zoals reeds gezegd, later ook nog verviel. Het vaandel en het zilver werd op het femeentehuis gedeponeerd en het t. Nicolaas-gilde scheen als zovele andere gilden, een roemloze dood tegemoet te gaan. ST. MCOLAASOPTOCHT Het is in de twintiger jaren, dat Hub. Janssen en later~Vincent Pijls nieuw leven inblazen aan het oude gilde. Men besluit het gilde als taak te geven de jaarlijkse komst van Simerklaas naar Venray mogelijk te maken en deze komst in navolging van andere plaatsen zo luisterrijk mogelijk te maken. Of dit nu kwam omdat men elders ook met Sinterklaasintochten was begonnen en ook in Venray voor dat doel een Sint Nicolaas-comité had opgericht, moge hier buiten beschouwing blij ven. burgemeester V.d. Loo heeft beide partijen samengebracht en het St. Nicolaasgilde zijn nieuwe opdracht gegeven. Zo is dan Sint Nicolaas een vrij geregeld bezoeker van Venray geworden. Vrij geregeld zeggen we, want bijvoorbeeld in 1935 was er geen intocht omdat zowel de centen als het animo daar voor ontbrak. Men heeft toen de Jonge Middenstand ingeschakeld en sindsdien is een en ander vlot verlo pen. Ook in de oorlogsjaren is de Sint in Spanje gebleven en in 1946 heeft Venray Vooruit hals-over-kop nog moeten zorgen, dat de Goedheiligman te voorschijn kwam. De gilde was toen zo arm geworden dat ze geen waardige figuur meer te voorschijn kon toveren. Maar daar na is men toch weer volop begonnen en men heeft nieuwe kostbare kos tuums aan kunnen schaffen dankzij de goedgeefsheid van hét Venrays publiek, dat de Sint toch ieder jaar in zijn midden verwacht. Burgemeester Jansen heeft er een traditie van gemaakt de Goedheiligman officieel op het stadhuis te ontvangen en al is 't wel eens voorgekomen, dat Hij wat te politiek werd. Dit jaar wordt de oude traditie weer hervat om de Goedheiligman weer op zondag in te halen. Grotestraat 93 Venray De drie gildeboe ken die nog bewaard zijn gebleven. Links het oudsteexem plaar dat handelt van ongeveer 1660 tot 1762. Het middelste boek is het laatste boek, dat nog actueel wordt bij gehouden. deldrager uitgekozen werd ook een aparte gift in de kast van het gilde stortte. De gilden in die tijd - en dus ook het St. Nicolaasgilde - hadden een bepaald reglement, dat mis schien nog wel te vinden is in het gemeentearchief. Daarin vond men de diverse voorschriften, waaraan de leden hadden te voldoen. En die voorschriften waren zeker voor de 'vakorganisaties' - wat de gilden eigenlijk waren - heus niet mis. Ze zorgden er voor dat alleen vakbe kwame mensen lid mochten wor den; ze weerden in zeker zin de con currentie en hadden zelfs regels opgesteld voor de opleiding van jonge vakmensen, die leerling, gezel en meester konden worden. De uit gaven blijken grotendeels te bestaan in de kosten van de zg. gildemis, waarbij sommige penningmeesters wel heel nauwkeurig te werk gaan en niet volstaan met de notitie: aan de kerkagenten. of voor de gods dienst. Maar uitdrukkelijk vermeld den hoeveel ze betaalden aan de pastor, de dieners. de sangers. de kusten de orgel-blaeser. de kerk- meyt en andere... Daarnaast treffen we nog telkens de notitie hoeveel de bode van het gilde wel gekregen heeft voor het aanzeggen van de leden dat een van de leden gestor ven is... En dan zijn er tenslotte de teeravonden, die een groot bedrag vragen! In 1771 lezen we voor de eerste maal dat er ook een jaarlijkse rondgang voor geld door het dorp gemaakt werd, terwijl er dan ook voor de eerste maal sprake is van vogelschieten. Als vele andere gil den in die dagen heeft ook deze koopmansvereniging waarschijnlijk een half-militair karakter gehad, en er werd dus geschoten op de vogel... Dat scheen dan te gebeuren op St. Petrus en Paulus, waarna evenals op Sint Nicolaasdag 'geteerd' werd. Wie de vogel afschoot was koning, zoals dat heden ten dage nog gebrui kelijk is bij onze schutterijen. Maar eigenaardig is, dat men hierover in alle talen zwijgt behalve in 1781 dan blijkt dat men op St. Petrus en Paulus een koning heeft gekozen, waar dan verder ook weer over gezwegen wordt... Men schijnt toen 'n andere 'werkmethode' te zijn gaan volgen, want sindsdien vindt men niet alleen de jaarlijkse kaars voor het St. Nicolaasbeeld op de rekening vermeld staan, maar ook een bedrag voor de 'twee die het beelt drage op Sint Nicolaas...'. Er schijnt dus een soort processie getrokken te hebben. Noch van 't koningschieten, noch van de koningskeuze vindt men ver- Het St. Nicolaasgilde van Venray is al oud, zeer oud. In 1640 is er in Venray voor het eerst sprake van het St. Nicolaasgilde. Alle wetens waardigheden uit het verleden zijn bijgehouden in de zg. Gildeboeken. Deze twee boeken geven een totaalbeeld van St. Nicolaas in Venray in Venray vanaf 1761. Dat is het jaar waar mee het oudste gildeboek begint. De eerste aantekening in dat boek geeft echter aan dat men toen geconstateerd had dat St. Nicolaas al sinds 1467 in Venray een Gilde had. De Goedheiligman is dan ook terug te vinden tussen de Heiligenbeelden in de Grote Kerk. Hij is weliswaar wel vermomd want de baard zoals men die nu kent, ont breekt en de Goedheiligman heeft een welgevormd buikje. St. Nicolaas was in die periode niet de bekende kindervriend maar de patroonheilige van de kooplieden en die waren verenigd in een Gilde. Dit Gilde werd bestuurd door zg. dekens. Drie mannen, letterlijk en figuurlijk van groot gewicht, die verantwoordelijk waren voor de goede gang van zaken in een derge lijke vereniging. De eerste deken droeg een soort ambtsketen, dat we nu terugvinden in het 'zilver' van onze schutterijen. Zo is de ambtske ten van het St. Nicolaasgilde. die uit 1640 stamt ook nog intact en ook hierop vindt men de Sint afgebeeld zonder baard... TAAK VAN HET GILDE Jammer genoeg vindt men in het oude gildeboek weinig of niets over de taak van dit koopmansgilde. Het geeft vanaf 1761, het jaar waarmee dit gildeboek begint, een vrij droge opsomming van de gelden, die In een bepaald jaar besteed waren... Dan blijkt, dat de inkomsten voor namelijk getrokken werden uil zg. inleggelden van degenen die lid werden, of zoals men dan schrijft: het gild gewonnen hadden. Andere inkomsten waren een bepaald bedrag dat betaald werd bij overlij den van sommige mensen... Of dit leden waren of dat dit vrijwillige giften waren bij de dood van iemand is moeilijk te achterhalen. Men zou zo zeggen dat de leden die verplich ting hadden, want in 1787 vindt men genoteerd dat de vrouw van Henricus Huysmans is afgestorven pro deo... Maar te achterhalen is zulks niet. Daarnaast kreeg men de opbrengst van een schaalcollecte in de kerk, terwijl degene die als vaan-

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5