Meer lucht voor boeren in regionaal ammoniakplan Slavnost ook voor Odapark een succes "Waar is het wegengeld Zorgen om geld voor gehandicapten f Tip van de week A Vragen, antwoorden en citaten ZI PEEL EN MAAS laa an Politie Basiseenheid Venray Er is weer werk aan de Peel! 'Van Toete Noch Blaoze' organiseert een vrouwen joekskapellen festival 'T VENROJS LA EVE GETAEKEND DE NIEUWE HERFSTCOLLECTIE TE BEWONDEREN Bij... gina Donderdag 10 oktober 1996 - Pagina 5 De 33 gemeenten in Midden- en Noord-Limburg hebben het regio nale ammoniakbeleid verder ver fijnd. In fase 2 wordt gekozen voor het totaalresultaat in de regio met lokale speelruimte. Het principe van emissie standstill op bedrijfsniveau grotendeels losge laten. Uitbreiding van agrarische bedrijven is mogelijk, als daarbij de totale emissie maar afneemt. De meest waardevolle en verzu- ringsgcvoelige natuurgebieden worden beter beschermd. Circa 140 bedrijven in die gebieden moeten worden verplaatst, aange past of beëindigd. Via het NUBL is daarvoor tien miljoen beschik- (door Bert Albers) Doel van het ARP. de naam zegt het al. is op de eerste plaats reductie van de uitstoot in de gehele regio. Daarvoor worden twee maatregelen ingezet: een veehouder die stallen wil uitbreiden of aanpassen moet technische voorzieningen treffen. Welke maatregelen dat precies zijn wordt in het nieuwe plan niet omschreven. Ze moeten de ammo- niakemissie 'zo ver als redelijker wijs mogelijk is' terugdringen. Een onafhankelijk bureau moet van geval tot geval toetsen of de agrari sche ondernemer aan dit ALARA- principe kan voldoen. (De afkorting ALARA staat voor 'As Low As Reasonably Achievable'.) De boer die zijn veestapel wil uit breiden krijgt te maken met hel zogenaamde taakstellend reductie percentage (TRP). Het TRP geeft aan hoeveel de ammoniakuilstoot moet verminderen bij uitbreiding. Een veehouder die wil uitbreiden kan dat alleen als in z'n totaliteit de ammoniakemissie wordt vermin derd. Hij mag daartoe technische maatregelen nemen, maar kan ook ammoniakrechten verwerven. Bijvoorbeeld door een ander bedrijf op te kopen. Van de verworven rech ten mag hij slechts eenderde deel voor z'n uitbreiding gebruiken. De rest (tweederde deel dus) verdwijnt en is milieuwinst. STANDSTILL Voorrang voor regionale terug Algemene eis emissie standstill losgelaten dringing van de ammoniakuilstoot biedt de mogelijkheid lokaal te schuiven met meer of minder stren ge normen. Als regionaal de doel stellingen maar gehaald worden. Deze lokale flexibiliteit is de vrij heid die de partijen die het ammo niakplan hebben opgesteld zich heb ben genomen. De in de lnterimwet Ammoniak en Veehouderij opgeno men emissie standstill op bedrijfsni veau wordt bijna geheel verlaten. Dat betekent niet dat verzuringsge- voelige gebieden plaatselijk niet beschermd worden. De inmiddels bekende A-, B- en C-gebieden zijn gebleven, al zijn er in vergelijking met het voorontwerp twee afgevallen. In Noord- en Midden-Limburg gaat het om 36 gebieden die waardevol en verzu- ringsgevoelig zijn. In deze gebieden mag de ammoniakdepositie niet hoger zijn dan 300 mol. Voor bedrij ven die vlakbij zo'n gebied liggen en meer dan 300 mol ammoniak produceren geldt de eis van emissie standstill nog onverminderd. Het gaat om circa 140 bedrijven in de' regio. Deze bedrijven komen boven dien in aanmerking voor steun. Met behulp van tien miljoen NUBL-geld worden de agrarische bedrijven, afhankelijk van de omstandigheden, aangepast, verplaatst of beëindigd. 1999 Het Ammoniakbeleid, fase 2 heeft een looptijd van ruim 2 jaar. In augustus 1999 vervalt de lnterimwet Ammoniak en Veehouderij en dus ook deze uitwerking ervan. Het plan is opgesteld door de Stuurgroep Ammoniakbeleid fase 2, waarin de LLTB. Milieufederatie, Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmomumenten. Limburgs Landschap, gemeenten, provincie, het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij en dat van Ruimtelijke Ordening en Milieu zijn vertegenwoordigd. Het plan werd dinsdagavond gepresenteerd in de Venlose Maaspoort. De bedoeling is dat het regionale beleid nog dit jaar wordt uitgewerkt in gemeentelijke Ammoniak Reductieplannen. Voorjaar 1997 kunnen de gemeente raden van de 33 Noord- en Midden- Limburgse de plannen goedkeuren. Hoe Tiet het nieuwe regionale ammoniakbeleid er in de praktijk uit? De toepassing van ALARA-stallen en Taakstellend Reductie percentage. Uitgegaan is van een boer die 1000 varkens heeft, op Italjrooster. De bij behorende emissiefactor is 2.5. De emissie is 2500 kilo ammoniak per jaar. Er geldt geen emissie, standstill. De boer wil uitbreiden met 200 varkens. Hij moet htètvoor een emissie- arme stal bouwen. De emissie-factor van zo'n ALARA-sta! is bijvoorbeeld 7,5. De emissie zal dus bij uitbreiding toenemen met 300 kilo ammoniak. Het TRP bedraagt 66 2/3 Dat betekent dat de boer om met 300 kilo te mogen uitbreiden. 900 kilo moet inleveren. Hij kan dat op twee manieren doen: ergens anders in het deelgebied 900 kilo ammoniak kopen. Bijvoorbeeld de rechten van 300 vleesvarkens op volrooster {emissiefactor 3.0). Elders ammoniak opkopen wordt externe saldering genoemd. De boer kan ook zijn bestaande stallen moderniseren, ofwel intern salde ren. Als hij daarvoor kiest en de emissie daalt van 2500 naar 1500 kilo ammoniak, heeft hij de reductie die het TRP aangeeft ook gehaald. De 100 kg'ammoniak die hij 'teveel' heeft gereduceerd, mag de boer gebruiken voor verdere uitbreiding van het aantal varkens. In dit voorbeeld mag hij 222 in plaats van 200 varkens extra gaan houden. Het is niet toegestaan bespaarde kilo's anvnoniak te verkopen. (Bovenstaand voorbeeld is ontleend aan het conceptplan Regionaal Ammoniakbeleid, fase 2.) Niet alleen Inalfa kan tevreden terugkijken op de manifestatie Slavnost, maar ook de Stichting Odapark. De manifestatie werd afgelopen weekeinde afgesloten met voor eenieder een tevreden resultaat. Donderdagavond kreeg het bestuur van de Stichting St. Odapark van de Inalfadirectie een cheque van 20.000 gulden overhan digd. Dit geld is een deel van het "cadeau" dat Inalfa ontving bij gele genheid van het 50-jarig bestaan. De andere 20.000 gulden werd enkele weken geleden al aan de stichting Venray-Divinolandia overhandigd. Verder mag het Odapark zich ver heugen op een sterke toename van het aantal Vrienden van het Odapark. Deze "donateursclub" lelde bij aanvang van de expositie 100 leden. Daar zijn er gedurende Slavnost 50 bijgekomen. De dona teurs zorgen elk jaarlijks voor een bijdrage van 100 gulden. "Een goede steun in de rug van hel Odapark" aldus Paul Janssen van de stichting. "De .donateurs dragen jaarlijks wezenlijk bij in de exploi tatie van het park." Slavnost zorgde verder voor een record aantal bezoekers. Ongeveer 13.000 mensen vertoefden de laatste vijf weken in hel park. Op 10.000 was gehoopt, dus alom tevreden heid. "Je kunt stellen dat het Odapark nu naam heeft gemaakt in de Nederlandse kunstwereld" aldus Paul Janssen. Ook de kunstenaars kunnen tevre den terugkijken. Er zijn diverse wer ken van eigenaar verwisseld en ook de gemeente overweegt nog een kunstwerk te kopen of te laten ver vaardigen. En ook hier spint het Odapark garen bij. Van elk verkocht object ontvangt de stichting name lijk provisie. Financiën die de Stichting ook hard nodig zal hebben orh de nieuwe plannen te realiseren. Samenwerking op zoek naar gèld 9? tiling mag u t. id De Fraktie Samenwerking vraagt zich nu al voor het tweede jaar achtereen af waar de gemeente Venray met 2,5 ton weg engeld is heengegaan. Vorig jaar al maakte het raadslid Verkoeijen zich zorgen over het "verdwijnen" van het geld en hij doet dat dit jaar opnieuw. "Als gemeenteraad hebben wij een controlerende taak bij het uit voeren van beleid" aldus Verkoeijen. "Wij hebben steeds meer het gevoel dat er dingen komen waar geld voor wegen voor wordt gebruikt" stelde Verkoeijen maandagavond in zowel de commissie milieu als de commis sie openbare werken. "Is dat zo, en komen we dan voor de wegen geen geld tekort?" Het gaat om 2,5 ton dat vorig jaar was overgeheveld van de wegen naar de accommodaties. Verkoeijen merkte toen al op dal dat niet juist was. Dat bedrag wordt dit jaar door gesluisd naar de algemene reserves vanwaaruil nu twee ton terug gaat naar de wegen om het onderhoud op peil te houden. "Dan mis ik noe 50.000 gulden". Verder wilde Verkoeijen de garan tie van wethouder Driessen dat de wegen er niet op achteruit gaan. Volgens Driessen moet de 2,4 mil joen voor onderhoud wegen, die de gemeente nu jaarlijks uit gaat trek ken voldoende zijn. "Er mag in ieder geval geen situatie ontslaan van achterstallig onderhoud bij geasfalteerde wegen" aldus Jos Verstappen op De Peel Vee! autocoureurs maken eerst furore in het wereldje van de Kartraces. Zo ook Nederlands enige Formule I coureur Jos Verstappen. Jos is de Kartwereld nog niet vergeten en hij, en zijn echtgenote Sophie, zijn dan ook veelvuldig aanwezig bij kart wedstrijden. Zo ook op 15 september jl. tijdens wedstrijden op circuit De Peel. Op de foto poseert Jos Verstappen samen met Henny Maessen, de echtgenote van Harrie Maessen, mede eigenaar van het circuit. De eerstvolgende kart wedstrijden op circuit De Peel zijn op zondag 13 oktober a.s. 2k na: odukt ;n in i bezorgd rondom de gelden voor de Wet Voorziening Gehandicapten. De gemeente v Venray wil het niet besteedde deel van deze WVG gelden overheve len naar andere bestemmingen. De Seniorenraad, en ook het Gehandicapten Platform, kan zich hier niet mee verenigen. de jut mengt voor >ringei oplei :t een e, ver- igheid kant ig bij eden 19344 ggl De Seniorenraad maakt zich De gemeente Venray wil het over schot van de WVG gelden, totaal H 1.975 miljoen gulden, gaan gebrui ken om de begroting voor 1997 slui tend te krijgen. Volgens de Senioren zijn deze gelden, die de gemeente van het Rijk krijgt, doeluitkeringen. "Wij zijn van mening dut deze gel den uitsluitend voor doelen, als in Je wet genoemd, dienen te worden besteed. Hel is daarom onterecht, Jat de gemeente "een greep in de kas" van de WVG gelden doet ten behoeve van algemene doeleinden" aldus de Seniorenraad in een fax aan le gemeente. De Seniorenraad protesteert dan I'ok zeer sterk tegen het gemeente- jk voornemen. De Seniorenraad stelt ook vraag tekens bij het feit dat er een groot overschot van WVG gelden is. 'Wij vragen ons af of dal overschot er niet op wijst dat de gemeente Venray met betrekking tot het toe kennen van vergoedingen een veel te schrale aanpak hanteert. Heeft de gemeente al met de direct betrokke nen resp. hun organisaties gespro ken over hun oordeel over het toe- kenningsbeleid van de WVG Gelden". De Seniorenraad acht een kritische evaluatie over het tot nu toe gevoerde beleid noodzakelijk. De gemeente moet daarom volgens de Seniorenraad de gelden reserve ren voor toekomstige toekenningen van financiële middelen op grond van de WVG. Snelheidscontroles Woensdagmiddag werden op de Noordsingel (50 km per uur) weer snelheidscontroles gehouden. 300 voertuigen passeerden de controle. 64 reden te snel en de hoogst geme ten Snelheid bedroeg 76 km per uur. NIET GEWERKT Verder temperde Verkoeijen de "vreugde" van milieuwelhouder De Loo, die aangaf dat dit jaar nage noeg alle taken die de afdeling milieu opgedragen had gekregen, uitgevoerd waren. "Niet alle taken zijn uitgevoerd. Wij hebben daar voor geld beschikbaar gesteld. Als er iets niet is gedaan, wat is er dan in de tussentijd gedaan. Er moet dan toch tijd en geld overblijven als iets niet gebeurd". Wethouder De Loo kon alleen maar aangeven dat er geen tijd en geld over waren. "Waar zijn die dan aan besteed. Dat willen we dan ook weten?". Daarop bleven zowel wethouder De Loo als Driessen het antwoord schuldig. Vuil Vuil is een doom in het oog van de meeste mensen. Ook de jonge ren dienen daar rekening mee te houden. Iedere jonge generatie heeft zo zijn ontmoetingsplaatsen. Op deze plaatsen voelen zij zich op hun gemak. Dit kan een speel terrein zijn, een winkelcentrum, een plein of noem maar op. Daar heeft de politie geen bezwaar tegen mits daaruit geen overlast voortkomt. Regelmatig treffen bijvoorbeeld stadswachten, gemeentewerkers en de politie op die plaatsen nogal wat vuil aan. Dat vuil bestaat uit blikjes, fritesbakjes en andere rommel. Laatje van de goede kant zien. Je mag op die plaatsen van alles en nog wat gebruiken, maar zorg er voor dat jc na afloop de rommel opruimt of meeneemt, zodat je de volgende dag zelf of anderen niet in de rotzooi laten vertoeven. Houd Venray leefbaar! Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! vW Werkgroep Behoud de Peel vraagt weer vrijwilligers voor haar twee wekelijkse werkdag. Ze gaan dit keer naar de heidevelden van het Zinkske, een klein maar geliefd Peelrestantje gelegen in hel boeien de, weidse Peel landschap bij de splitsing tussen Helenavaart en Deurns Kanaal. Het open karakter van dit gebied is vooral voor de echte heide- en hoogveenvogels heel belangrijk, maar het bos rukt op. Dus gaan we met zagen, kniptangen en veel enthousiasme de jonge en opgroei ende berken te lijf. Wie doet er mee? Verzamelen: zaterdag 12.00 okto ber om 09.00 uur bij de kerk van Neerkant. Er wordt gewerkt van 09.00 tot 14.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen naar "0492-515683 of 0493-319610. 'Vrollie ien konsert' Op zondag 20 oktober is het zover. Een joekskapellenfestival waaraan alleen vrouwenkapellen deelnemen. Dat neemt niet weg dat de mannen niet welkom zijn. De joekskapel Van Toete Noch Blaoze organiseert dit festival puur voor de joeks en de leut. Al een paar maanden zijn enkele vrollie uit de kapel druk bezig om het een en ander in goede banen te leiden. Inmiddels hebben vijf vrou wenkapellen uit de regio zich hier al voor aangemeld. Dit zijn: Het Rebels Kapelke uit Panningen, Bent zonder Vent uit Beesel, MingelMoos uit Beringe. Leut mi Neut uit Heythuysen en Mooders Megjes uit Horst. Dus dit belooft een gezellige avond te worden. Van Toete Noch Blaoze heeft haar repetities flink opgeschroefd om tij dens deze avond goed voor de dag te komen. Maar wat dat wordt dat houdt de kapel nog even geheim. Hoewel... op zaterdag 28 septem ber zijn zij ook al te zien geweest op het Limburgs festival van Zaate Hermeniekes in Poslerholl. Daar hebben zij een vierde plaats behaald en een eervolle vermelding van de jury gekregen. Maar op zondag 20 oktober is natuurlijk iedereen van harte wel kom vanaf 20.00 uur in café 't Podium, Kruisstraat 2b in Venray. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Grad Schols Op 78-jarige leeftijd is vorige week donderdag Grad Schols over leden. Hoewel in Sevenum geboren, voelde hij zich een op en top Venrayer. Zijn eerste kennismaking, met Venray kreeg hij als medewer ker van de Boerenbond in Leunen. Toch vestigde hij zich in Ayen- Bergen, waar hij zijn latere vrouw leerde kennen. Met de bevolking van Noord- Limburg evacueerde hij destijds naar het noorden des lands, waarbij hij door een Duitse kogel in een knie getroffen werd. Dat had een blijvende invaliditeit tot gevolg. Als oorlogsinvalide kreeg Schols een administratief baantje bij de Grontmij, nauw betrokken bij de ontginning van de Vredepeel. Het was daarom dat Grad zich in Venray vestigde. Al vrij gauw kon hij boek houder/secretaris worden bij de Woningbouwvereniging St. Oda, die toen slechts een 60-tal woningen in Venray verhuurde. "Beschouwinkjes" De jaarlijkse begrotingsbehandeling van de gemeente Venray levert altijd wel wat leuke uitspraken op. Ook de beantwoording van de schriftelijke vragen, dit jaar netjes en overzichtelijk uitgewerkt, is een aardige bron van informatie. Hieronder een kleine bloemlezing. DUIDELIJK? De beantwoording van de vragen is niet altijd even duidelijk. Neem nu de vraag van de PvdA over de termen "duikers" en "kunstwerken". Termen die in de wegenbouw van toepassing zijn. De PvdA wilde wel eens weten waarom duikers onder duikers vallen en soms onder kunstwerken. Het ant woord is heel duidelijk, althans op schrift. "Duikers bestaande uit één ele ment zijn verwoord onder duikers. Hierbij moet worden gedacht aan een aardebaan (wegliehaam) van een weg boven op het element (de duiker). Duikers bestaande uit meerdere elementen vallen onder kunstwerken. Onder elementen wordt hier verstaan dat de duiker een los dek op aparte landhoofden heeft en geen bodem bezit". Snapt U het, wij in ieder geval niet. De PvdA wel, want tijdens de com missie Openbare Werken kwam men er niet meer op terug. BROOD Samenwerking Venray is als oppositiepartij altijd op zoek naar de "adders onder het gras". Daarbij gebruikt de partij alle mogelijke midde len, behalve een: "Wij zullen niet proberen van krentenmik witte mik te maken" aldus Gerrit Verkoeijen van deze partij, maandagavond tijdens de commissies Milieu en Openbare Werken. Verkoeijen bedoelde daarmee te zeggen dat zijn partij het beleid op hoofdlijnen beoordeelt en niet op details. "Daarom nebben wij maar weinig vragen ingediend". SCHOON GENOEG Hoofd openbare werken. Maarten Hartzema is normaliter rap van tong maar maandagavond verslikte hij zich toch flink. Wiske Koster van het CDA wilde weten hoe het met de ongediertebestrijding in Venray ging. of die nog wel op niveau was. Hartzema beantwoorde met "Als de burgers schoon genoeg zijn krijgen we geen plagen" terwijl hij bedoelde dat, ais de burger zón/haar omgeving schoon houdt, er geen uitbreiding van ongedier tebestrijding noodzakelijk is. NU De Fraktie v.ti, Vorle zat nog met wat oud zeer van vorig jaar. Toen had déze partij de vragen rondom de begroting tijdig ingeleverd maar ging er iets fout met de beantwoording. De gemeente heeft die vragen toen toch nog kunnen beantwoorden in de commissie milieu van 28 september 1995. De fraktie v.d. Vorle heeft dat schijnbaar gemist want een van hun vragen was of "NU onze vorig jaar tijdig ingediende vragen beantwoord wor- den?" 9K 9H^*K(ytcöt*cj Door zelfstudie middels verschil lende cursussen bekwaamde Schols zich verder op administratief en sociaal-economisch vlak. En het waren die aardigheden die hem in de gemeentepolitiek brachten. In juni I960 volgde hij de toen overle den wethouder Van Boven op. Er moest een nieuwe wethouder'wor- den benoemd en meteen werd Grad op die zetel verkozen. Tien jaar lang was hij wethouder van sociale zaken en twaalf jaar lang beheerde hij ver volgens de portefeuille van openba re werken en ruimtelijke ordening. In de eerste jaren van zijn politie ke loopbaan was de wethouders functie nog een parttime job. die was te combineren met een baan als loonadministrateur bij Huize St. Servatius. Toen de gemeente-woningen in het bestand van de Woningbouwvereniging werden opgenomen zei hij 'Servatius' vaar wel om zich met meer tijd en zorg aan de Woningbouwvereniging te wijden. In 1992 voelde Grad Schols zich niet meer geroepen nog langer wet houder te blijven. Vier jaar lang heeft hij vervolgens vanuit de raads zaal het nieuwe college kunnen bekijken. En daarmee maakte hij 25 jaar gemeenteraadslid meer dan vol. Terecht werd hij daarom door H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Eerder al werd Schols voor zijn verdiensten op sociaal vlak door Z.H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van St. Silvester. Er zullen weinig Venrayers zijn, die in de 'periode Schols' niet'met Grad Schols te maken hebben gehad. Hetzij op sociale zaken, het zij als woningzoekende of aspirant woningbouwer, wist hij de burgers met veel kennis van zaken, met een kwinkslag en een uitgesproken goed humeur le helpen of te adviseren. De grote belangstelling bij zijn uitvaart Was wel een degelijk bewijs dat Grad nog lang niet vergeten was. J. Naus Na ruim 23 jaar van een welver diend pensioen te hebben genoten, is donderdag jk op 88-jarige leeftijd overleden de heer P.J. Naus. De heer Naus was 25 jaar werkzaam als directeur van de afdeling gemeente werken hier in Venray. Geboren in het Midden- Limburgse Neer was hij in de oor logsjaren opzichter gemeentewer ken in Tegelen. Na de bevrijding kwam hij met zijn gezin naar Venray, waar hij de heer Van Schendel opvolgde als directeur gemeentewerken. Samen met burgemeester Janssen en gemeentesecretaris Henk Vorst gaf hij de eerste aanzet tot de weder opbouw van het toen zo zwaar door oorlogsgeweld getroffen Venray. Maar niet alleen in het herstel van Venray had dhr. Naus een belangrij ke stem in het kapittel. Ook toen de eerste uitbreidingen van Venray- centrum zich aandienden drukten hij en zijn staf van ambtenaren duide lijk hun stempel op het nieuwe Venray; met name de Oranjebuurt, het Desselke, de Langeweg en de buurt rond de Vredeskerk. Ook mogen we niet vergeten zijn bijdra gen in de plannen rond de ontgin ning van Peelplan-Zuid. van de Vredepeel en van de Meerselse Peel. Toen hij in maart 1973 met pen sioen ging mocht hij met recht trots zijn op al datgene wat in de toen voorbije jaren in Venray was verwe zenlijkt. Was hij tijdens zijn werk voor Venray geen figuur die nadrukkelijk aan de weg timmerde, ook tijdens zijn pensionering bleef hij onopval lend op de achtergrond; maar de ontwikkeling van onze gemeente volgde hij met grote belangstelling. Moge hij na een welbesteed leven nu in vrede rusten. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5