Provincie niet onder de indruk van Venrays spektakel Gemeente en ondernemer in de clinch over bestemmingsplan Centrum Groots verjaardagsfeest TAXATIERAPPORT Geen bezwaar tegen ontsluiting De Hulst Corpus van herdenkingskruis gestolen 'T VENROJS LAEVE GETAEKEINTD telefoon 0478-512772 "A-sociaal of dom?" W, r "Kermissen kerkdorpen staan niet ter discussie" 'Per'-vervuiling in de Poststraat ,aoi PEEL EN MAAS Donderdag 12 september 1996 Pagina 5 WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar WAO VAN SOEST B.v. Taxaties Advies onwerend goed Kruitweg 13, 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 In Holthees Is het preventie- iirojekt "Merk en registreer wat e hebt" van start gegaan, nwoners van Holthees kunnen een graveerset in bruikleen krij gen om hun bezittingen te gra veren. "Ik verwacht een respons van 30%" was de opmerking van politie-agent van Bokhoven, die Holthees als werkgebied heeft". "Die score prognose is te laag" reageerde burgemeester Waals maandagavond tijdens de jaarlijkse vergadering van de dorpsraad mét de burgemees ters van Vierlingsbeek en Venray. "Je moet toch 80% kunnen scoren, de overige 20% is a-sociaal". "A-sociaal?". Burgemeester Waals verklaarde later deze opmerking anders bedoeld te heb ben. "Het is dom als men van een dergelijke faciliteit niet gebruik maakt. Het is in het eigen belang van de burger. De mensen die hier geen gebruik van maken moeten in geval van diefstal ook niet kla gen dat de spullen nooit meer terugkómen". Sociaal was in ieder geval de toezegging van Waals dat, indien er extra kosten gemaakt worden om ook de inwoners van Smakt aan het projekt deel te laten nemen, Venray bereid was mee te betalen. Inmiddels is, na overleg met de basiseenheid Venray, de afspraak gemaakt dat ook Smakt in het pro jekt betrokken zal worden. Holthees heeft Overigens de pri meur in de gemeente Vierlings beek. De coördinatie is in handen van de dorpsraad. Jas gestolen Ten nadele van een 20-jarige Venraynaar werd in een Jongeren centrum in Oostrum zijn lederen jack gestolen. De diefstal vond plaats tussen zondag en maandag en de waarde bedraagt ƒ150,-. Wasgoed gestolen Vanaf de waslijn bij een woning aan de Albionstraat werden twee spijkerbroeken, twee joggingpakken en een T-shirt gestolen. De waarde daarvan bedraagt 250,- en de bena deelde is een 32-jarige inwoner. 11 Bronckers: "Ons standpunt was altijd helder" Het standpunt van de provincie Limburg rond de herindeling van de gemeente Vierlingsbeek is altijd helder en ondubbelzinnig geweest. Dat zegt de Limburgse deputé Jean Bronckers. Het pro vinciebestuur is verbaasd over de reactie van de Venrayse politiek. Vooral de opmerkingen in de raad over handjeklap en onderlinge afspraken vindt Bronckers onder de maat. Van een deuk in de rela tie tussen gemeente en provincie is echter geen sprake. (door Bert Albers) "Ik begrijp niet veel van die com motie in Venray. Ze doen alsof de provincie van standpunt is' veran derd, maar dat is niel zo. Ons stand punt en de communicatie daarover zijn steeds heel helder geweest. Zowel naar de provincie Noord- Brabant als naar Venray toe: herin deling is in eerste instantie een Brabantse zaak. Alleen in geval van een opdeling van Vierlingsbeek. willen Venray en Limburg dat er nadrukkeli jk wordt gekeken naar de oriëntatiepatronen van de verschil lende kernen in de gemeente. In feite ging het om twee stappen. Alleen is die tweede stap nooit gezet", aldus Bronckers. Ook informeel zegt Bronckers [Venray nooit aanleiding te hebben gegeven tot overdreven veel opti misme. Op persoonlijke titel heeft hij Venrays burgemeester J9S Waals zelfs meegedeeld niet te verwachten dat de standpunten van Den Bosch en Den Haag zullen veranderen. De felle reactie vanuit Venray zegt Bronckers dan ook niet te kunnen verklaren. Hoewel hij zich, alweer op persoonlijke titel, er wel iets bij kan voorstellen. Venray heeft de hooggespannen verwachtingen over inlijving van Maashees, Holthees en Overloon zelf gecreëerd en toen het tegenviel de provincie als bliksem afleider gebruikt om teleurstelling af te reageren. En om het gezichts verlies te maskeren, maar dat zegt hij er niet bij. De provincie heeft in ieder geval die verwachtingen nooit gewekt. VOLSTREKTE ONZIN De opmerkingen die in de raads vergadering gemaakt werden over onderlinge afspraken tussen de beide provinciebesturen en de staatssecretaris, met Venray als lij dend voorwerp, noemt Bronckers 'volstrekte onzin'. "Natuurlijk zijn er contacten geweest over en weer, maar niet over het besluit dat we als GS van Limburg moesten nemen". Venray verwijt de provincie ook een 'enkelvoudige relatie' te hebben gelegd tussen de begrippen draag vlak en financiën. GS hebben alleen heeft gekeken naar de financiën en de aantallen inwoners, terwijl Venray een veel breder gezichts punt, namelijk de sociale en ruimte lijk-economische functie van een regionale centrumgemeente, innam. Bronckers vindt ook deze kritiek geen hout snijden. "Venray vergeet waar het eigenlijk om gaat, namelijk de opheffing van de gemeente Vierlingsbeek. Die is niet groot genoeg om zelfstandig verder te kunnen. Het draagvlak van Venray was toch niet aan de orde?" Venray moet het hele verhaal wel in het juiste kader zien, vindt de deputé. Voor het overige heeft de aanvaring tussen gemeente en pro vincie wat hem betreft geen gevol gen voor de relatie tussen beiden. Die is en blijft goed. GEEN VERDERE PLANNEN Op de vraag of Venray voor dat draagvlak nu 'veroordeeld' is tot samengaan met Meerlo-Wanssum wil Bronckers geen uitspraken doen. Een verdere herindeling dan de beperkte huidige is volgens hem voorlopig niet aan de orde. Op ver zoek van de staatssecretaris heeft de provincie gekeken naar de herinde ling van de centrumgemeenten en daarmee is voor Bronckers officieel de kous af. Venray hoort niet bij de centrumgemeenten. sn iray 121 De gemeente en de Venrayse [ondernemer Jac Sijbers liggen met elkaar in de clinch over de [bouwplannen in het centrum. [Volgens Sijbers zit de gemeente [goed fout met een aantal uitbrei dingen binnen het centrum. Sijbers verwijst naar een uit spraak van de Raad van State. Die [heeft -vrij vertaald- gezegd dat [Venray eerst een nieuw bestem mingsplan moet maken voor het Centrum. Tot zolang zijn uilbrei- jdingen die eigenlijk strijdig zijn T met de bestemming niet toege staan, aldus Si jbers. De Venrayse [ondernemer kondigde aan elk 'besluit tot wijziging van het lestemmingsplan te zullen aan- fvechten. De gemeente is niet [onder de indruk. Sijbers kwam maandagavond in [de vergadering van de commissie Koor ruimtelijke ordening met z'n [dreigende voornemen. De commis- Isie sprak over de plannen van Jmevrouw Cordang om op de hoek iPoststraat-Julianasingel een winkel |le beginnen. Het pand heeft als >estemming wonen en horeca, maar Teen winkel is niet toegestaan. Hel [college wil via een voorbereidings- mesluit de vestiging mogelijk maken. Volgens Sijbers is dat dus in ■strijd met de uitspraak van de Raad jvan State. HULSMAN Sijbers en de gemeente Venray liggen al enkele jaren met elkaar overhoop. Aanleiding was de uit breiding van café Hulsman aan het Henseniusplein. Sijbers protesteerde daartegen. Door de uitbouw van het [café zouden de noordelijk daarvan [gelegen panden (bloemenzaak September en dierenspeciaalzaak Pet Shop) deels aan het zicht wor den onttrokken en omzet verliezen. Sijbers is eigenaar van het complex [op de hoek Kempweg/Henseniusplein. Volgens Sijbers is het overdekte terras ook in [strijd met hel bestemmingsplan. De rechter gaf de kolenboer in [ruste gelijk. Venray mag het artikel in het bestemmingsplan Centrum waarin uitbreidingen geregeld wor- jden niet toepassen. Met die uitspraak in de hand wil Sijbers nu alle uitbreidingen tegen gaan en de gemeente dwingen het Centrumplan zo snel mogelijk te herzien. Sijbers maakt ook bezwaar tegen de voorgenomen uitbreiding van notariskantoor Mathijsen aan dé Gasstraat. Dit gebied valt ook bin nen het bekritiseerde bestemmings plan. GOUDEN LEEUW Wethouder Kersten zei maandag avond niet onder de indruk ie zijn van Sijbers' voornemen. "Als dit als dreigement bedoeld was, worden wij hier niel zenuwachtig van". Kersten vond het iedere burgers recht om te proberen z'n gelijk te halen, "maar met een soort guerilla- tactiek uit eigenbelang alle uitbrei dingen tegenhouden is niet con structief". Dat eigenbelang van de Venrayse ondernemer zijn de uitbreidings plannen die hij zelf heeft aan de achterzijde van zijn"* pand. De gemeente weigerde, met hetzelfde bestemmingsplan in de hand, die uitbreiding. De gemeente liet Sijbers weten op zich wel positief tegenover de uitbreiding te staan, maar legt een duidelijke relatie met de plannen voor het Gouden Leeuwterrein. Daar had de gemeen te tol voor kort winkels en woningen voorzien (onder meer op het voor malige terrein van Bouwmij Janssen) ter afronding van het koop centrum. Op grond van een econo misch rapport dat waarschuwt voor teveel winkels, liggen die plannen even in de ijskast. Sijbers ziet die relatie tussen zijn plannen en het Gouden Leeuwterrein niet zitten en verdenkt de gemeente ervan de zaak alleen maar te willen vertragen. Sijbers ontkent dat eigenbelang overigens niet, maar vindt evengoed dat hij gelijk heeft en blijft bij z'n voornemen om te protesteren totdat het bestemmingsplan gewijzigd is. Sijbers zegt sterk te staan met z'n bezwaren en verwijst naar de uit spraak van de Raad van State. Ook de inspecteur voor de Ruimtelijke Ordening zou hem gelijk geven. De gemeente stelt dat in bepaalde gevallen het bestemmingsplan wel gewijzigd mag worden. Wethouder Kersten stelde naar aanleiding van de opmerkingen van Sijbers voor om de kwestie in de volgende com missievergadering nog eens aan de orde te stellen. Wordt dus vervolgd. "De kermissen in de Venrayse kerkdorpen staan niet ter discussie Dat zei burgemeester Waals desgevraagd. Maandagavond tijdens de bijeenkomst van de dorpsraad Smakt-Holtbees werd het idee om de kermis in Holthees af te schaffen, niet negatief ontvangen. Voor de Venrayse dorpen ligt dat anders. Het idee werd geopperd naar aanleiding van vernielingen tijdens de ker mis in Holthees. Volgens dorpsraadlid Pius van Loon is het alleen maar tij dens de kermis in Holthees heibel. Tijdens de carnaval nooit. Hij vroeg zich dan ook af of de kermis in Holthees nog wel moest blijven bestaan. Dat zou. nadat Holthees bij Boxmeer is gevoegd, bekeken moeten worden. Een vraag die gedeeld werd door de paar aanwezigen op de "publieke tri bune". Jos Waals deeld de bezorgdheid van de inwoners van Holthees. "Ook in Venray is dat een bekend verschijnsel bij de kermissen" aldus de burge meester die nog eens wees op het spoor van vernielingen dat na een ker misavond in Veulen richting Ysselsteyn was getrokken. "Ge* de daders zich uiteindelijk gemeld maar het blijft zorgelijk". misavond in Veulen richting Ysselsteyn was getrokken. "Gelukkig hebben Jï daders zich uiteindelijk gemeld maar het blijft zorgelijk". Waals liet desgevraagd weten dat het afschaffen van de kermis, om die reden, in Venray niet aan de orde is. "De kermissen zijn veel te belangrijk voor de dorpen", aldus Waals die uit oogpunt van veiligheid toch wel ^bedenkingen heeft bij al dat vandalisme. BEL VOOR MEER INFORMATIE Rechtstreekse verbinding met Deurneseweg en A73 Vorige week donderdag heeft de provincie de gemeente Venray laten weten geen bezwaar te heb ben tegen de aanleg van een ont- sluitingsweg voor industrieterrein De Hulst. Die weg moet het indus trieterrein direkt verbinden met de Deurneseweg. De bereikbaar heid vanaf de A73 wordt daar door sterk verbeterd. Vraagteken is o.a. nog de financiële haalbaar heid. De gemeente zal de aanleg zelf moeten bekostigen.. Daarmee gaat een grote wens van de gemeente Venray in vervulling. Nu nog is De Hulst te bereiken via het industrieterrein De Witte Vennen, de kom van Oostrum en de kom van Venray. Door de weg, die de Henri Dunantstraat met de Deurneseweg moet verbinden, zul len de twee kernen aanzienlijk min der overlast hebben van het vracht verkeer. De weg zal worden ingepast in de uitbreidingsplannen De Hulst II, die nog uitgewerkt moeten worden. "Vermoedelijk is dat binnen nu en drie jaar uitgewerkt" aldus Piet Lucassen van de gemeente Venray. Volgens Lucassen heeft de pro vincie inderdaad laten weten dat de gemeente Venray die weg zelf moet financieren. "Maar dat is hun eerste voorstel". Een en ander is echter nog in zo'n pril stadium dat zowel de kosten, de ligging als de financie ringsmogelijkheden via subsidies nog niet bekeken zijn. Inalfa Industries kan terugkij ken op een zeer geslaagd "ver jaardagsfeest". Een feest dat vrij dag werd ingezet met de opening van het nieuwe TechCentre aan de Smakterweg. Daar worden schuif- iaken ontwikkeld en getest op alle ^weersomstandigheden. De ope- Ding werd verricht door directeur ^Bevenstern van NedCar die de S. -di; VV( ni jarenlange relatie met Inalfa nog eens onderstreepte en de ontwik kelingen bij de Venrayse schuifda- kenfabriekant toejuichte. Door het openen van een groot vouw- dak, werd de fabriek officieel geo pend. (foto links) Diezelfde avond, voor genodig den, en zaterdagavond, stond in het teken van Slavnost. Deze manifesta tie in het Odapark is de grootste ten toonstelling tot op heden in hel park gehouden. De kunstwerken van 25 Tsjechische en Slowaakse kunste naars vormen een fraaie twee-een heid met het park. De tentoonstel ling is ook 's avonds te bezichtigen omdat, tot en met dit weekeinde, alle kunstwerken in het licht worden gezet. (foto midden) Het feest van Inalfa kreeg afgelo pen dinsdagmiddag een voorlopig hoogtepunt met de overhandiging van een cheque aan ontwikkelings werkster Jacqueline Eibers. Zij mocht 20.000 gulden in ontvangst nemen als bijdrage van Inalfa aan de realisatie van de waterzuivering in het Braziliaanse Gonzaga, nabij Divinolandia. Het geld was door relaties van het Venrayse bedrijf bij eengebracht. Inalfa had daarbij aan gegeven dat het geld voor dit doel, en voor de plannen rondom hel Theehuis bestemd zou zijn. De overhandiging vond plaats in dat zelfde Theehuis.' waar een bijeen komst was van het Katholieke Vrouwengilde. Dit gilde heeft het ontwikkelingswerk van Jacqueline Eibers tot projekt gemaakt. Directeur Welschen loofde het werk van Jacqueline Eibers in Brazilië en wist dat het geld, dat uit Venray daar naar toe gaat, zeer goed besteed wordt. 'SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING EN UITERAARD DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Maandagavond werd door A. Tielen ontdekt dat het corpus van het herdenkingskruis aan de Groteberg in Ysselsteyn was gestolen. Volgens de ingekerfde datum moet de dader op vrijdag 6 september 1996 de diefstal heb ben gepleegd. De dader heeft ken nelijk alle tij d gehad om het betonnen corpus, er vanaf te schroeven, want de schroeven waren weer in de moeren aange bracht. Daarbij heeft hij een kaart in plastic verpakt met vier nagels in het kruis bevestigd. Die kaart, een voorstelling van Christus, heeft het onderschrift 'Today I flew away'. De dorpsgemeenschap van Ysselsteyn spreekt van grote schan de. Van de andere kant was men gelukkig dat het maar om een repli ca gaat. Het historische Christusfiguur hangt al vele jaren, uit veiligheidsoverwegingen in de parochiekerk van de H. Oda in Ysselsteyn. Het kruisbeeld is opge nomen in de fietsroute van de Monumentendag. Het kruis op de Groteberg staat, vanuit Ysselsteyn gezien, rechts van de weg op enkele tientallen meters van de grens met de gemeente Deurne met de rug naar de Pastoor Jacobspeel. In 1649 werden de Roomsen uit Deurne ver dreven. Door pastoor Jacobs, die pastoor was van Deurne en Bakel, werd in dat jaar een schuilkerk gebouwd waar hij voor de Brabantse katholieken op zondag een H. Mis kon opdragen. Enkele' jaren later werd er zelfs een stenen kapel gebouwd. De kapel werd in 1662 vergroot en er kwam ook een kleine pastorie en een schooltje. Nadat de katholieken weer in Brabant hun godsdienst mochten uitoefenen raakte de kapel in verval. In 1840 werd op die plaats een hei- denkingskruis opgericht en werd aan dat kruis een ijzeren Christusfiguur aangebracht. Door de oorlog en verval werd op initiatief van pastoor Janssen in 1958 het kruis opgeknapt, terwijl toen, omdat er in vele kapellen kunstroof werd gepleegd het corpus in beton werd gegoten en op die plaats werd aan gebracht. In 1984, bijna twaaleneenhalf jaar geleden kreeg het kerkbestuur de grond van de gemeente in eigen dom. Met financiële steun van de bevolking van Ysselsteyn en van de Rabo-bank werd' de omgeving van het kruis verfraaid. MAKELAARDIJ O.Z.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5