PEEL EN MAAS 50 Jaar Rectoraat Veulen Koop zal vooral voor ouderen moeilijk worden Merselose ponyruiter NKB-kampioen Zondag herdenking op Britse begraafplaats Vraagtekens rond vernieling speeltoestellen Holthees a ua - ABP koopt groenstroken Brukske Thei mit d'n Trekbuul Venrayse biljarters winnen Open Nederlands kampioenschap FRANSLEMMERS 'Werkdagen' in de Peel Gemeente brengt 40 bouwkavels op de markt Politie Basiseenheid Venray Op zondag 15 september her denkt de Veulense gemeenschap het feit dat het rectoraat 50 jaar leslaat. Dat gebeurt o.a. met een J. Mis om 13.30 uur in de reeto- •aatskerk. Vooraf zal in processie vanaf zaal 't Veule (voorheen loodkerk) naar de kerk worden ietogen. Tevens wordt het ver- lieuwde dorpsplein officieel in >ebruik genomen. Over de geschiedenis van Veulen loen verschillende verhalen de onde. Hel dorp zou vernoemd zijn laar een mysterieus jong paard, dat n hel verleden door het onbewoon- le moerassige peelgcbied verbleef, let veulen zou prachtige witte nanen hebben, lichtgevende ogen n zich snel door hel moerassige [ebied voortbewegen. Toen er tceds meer mensen kwamen wonen ou het veulen verdwenen zijn. Een sage die volgens Ger leintjes, secretaris van de lorpsraad. onwaarschijnlijk is. Uit peurwerk heeft hij rond 1422 de aam Goert van Voerle aangetrof- :n. Van Voerle is een van de mede- lichters van het klooster Jerusalem, f'rij vertaald naar modern lederlands staat Goert van Voerle rolgens Reintjes voor Geert van feulen. Reintjes baseert zich op het jil dat Veulen rond 1638 '"t ïaerloe" werd genoemd. Het gehucht omvatte toen acht boerde- ijen. In de loop der jaren is de naam pranderd van Vairlo. Veurlo, Veulo naar Veulen. RECTORAAT De geschiedenis van hel rectoraat aat minder ver terug. Op I augus- is kreeg kapelaan Verbugt in eunen de mededeling dal in het èulen een rectoraat geslicht kon orden. In iets meer dan drie jaar jd werd in hei kleine dorp een kerk :realiseerd die op 18 december 949 werd ingezegend. In de tussenliggende periode is er oor de gehele gemeenschap hard zwoegd om een en ander tot stand brengen. Veulen is niet direct een laats om een kerk neer te zetten idat de dorpsbewoners grote te overbruggen hadden. nm de ligging van de kerk te bcpa- cn velde kapelaan Verbugt een >alomons oordeel" dor het wiskun- ig middelpunt van het uitgestrekte Veulen te zoeken. Daar moest de kerk komen. Dat bracht meteen wat complica ties met zich mee. Het terrein waar op de kerk moest komen moest anderhalve meter worden opge hoogd. De boeren namen dat werk ter hand en dagelijks werden meer dan 25 karren zand aangevoerd, vaak grond van de eigen boerderij. Inmiddels werd in zaal van Gassel (thans 't Veule) begonnen met het opvoeren van de Heilige Missen. Een van de voorwaarden voor het realiseren van een rectoraatskerk was dat de gemeenschap ƒ20.000,- zelf bijeen moest brengen. Iets wat wonderwel gelukt en nadat architect v.d. Sluys uit Eindhoven de tekeni- gen klaar had. kon aannemingsbe drijf Gebr. Janssen met de bouw beginnen. In een aanbesteding kwa men zij met de laagste prijs. ƒ104.000,- uit de bus Op 20 febru-_ ari 1949 werd de eerste steen gelegd en nog datzelfde jaar. op 18 decem ber. zegende deken Berden de kerk in. Het duurde echter nog tot I960 voordag Mgr. Moors de bisschoppe lijke inwijding deed. FANCY FAIR In 1946 lelde het rectoraat Veulen 500 inwoners. Een aantal dat uit groeide naar 600 maar inmiddels is teruggelopen tot 450. Het eerste kerkbestuur bestond uil de heren Nabuurs. Künen, Houben en Bovee, met als zware last de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Dat is hen. en de navolgende bestuursle den, goed gelukt. Een van de initiatieven om dat te realiseren was de "Boerenkermis", een soort fancy fair die in 1949 voor het eerst werd gehouden. Veulen had loen nog geen kermis. Vanuit Venray werd zelfs een gratis bus dienst verzorgd om maar zoveel mogelijk mensen naar Veulen te krijgen. Nadat de kerk voltooid was. werd het gebouw jaarlijks, tijdens de fancy fair. verlicht met "SOS", ten teken dat "de kerk in nood was". GEESTELIJKHEID Kapelaan Verbugt werd tevens de eerste rector van Veulen. Hij bleef dat tot 1959 toen hij naar Kessel-Eik vertrok. Hij werd opgevolgd door pastoor Geurts. In 1963 kwam rec tor Hoogers naar Veulen, die deze gemeenschap tol 1988 onder zijn De dorpskern van Veulen hoede had. Het afscheid van deze rector, met een "laatste avondmaal" staat velen nog helder voorde geest. Rector Hoogers was vooral geliefd onder de jeugd, waarvoor hij zich extra inzette. Hij bouwde zelfs eerl autobus om. om met de jeugd op kamp te kunnen. De huidige rector. Wijsman, is inmiddels 83 jaar en zal naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar afscheid nemen van Veulen. Of hij daarmee de laatste rector van Veulen zal zijn.... De tijd zal het leren. Het huidige kerkbestuur, met Harrie Reintjes. Jan Fleurkens. Mien Ewals en Mia Geurts. hebben daarmee een extra zorg. KUNSTWERK Zover is het echter nog met Zondag wordt er eerst gevierd. De eucharistieviering zal worden opge dragen door Mgr. Castermans. samen met rector Wijsman en de twee oud-dorpsgenoten Th. Slangen en F. van Gassel. Na de H. Mis wordt om 15.00 uur hel nieuwe dorpsplein in gebruik genomen door burgemeester Waals. Nadat de rector het plein heeft inge zegend zal wethouder Driessen het kunstwerk op dit plein onthullen. Wie in 1992 een bezoek heeft gebracht aan de Floriade zal mis schien tegen dit kunstwerk aanlo pen. Hel stelt een drinkend veulen voor, vervaardigd door de kunstena res Goke Leverland. Ger Reintjes had dal kunstwerk daar zien staan en vond vanaf het eerste moment dat dat wel in hel centrum van Veulen zou passen. Het kunstwerk komt op een sokkel te staan. Verder komt er een fraaie antieke gaslantaarn op het plein, geschonken door Rabobank Zevenrode. Het plein zelf is mede door veel zelfwerkzaamheid van de Veulense gemeenschap omgevormd tot een fraai geheel. Na alle officiële plichtplegingen kan men in zaal 't Veule een fraaie fototentoonstelling over 50 jaar rec toraat Veulen bezichtigen. De huidi ge dorpsbewoners hopen met name veel oud-bewoners deze dag in Veulen aan te treffen, zodat ook zij zich kunnen overtuigen van het fraaie centrum, en natuurlijk om de nodige herinneringen op te halen. Meer duidelijkheid omtrent verkoop woningen \l E K Vooral voor oudere bewoners an de Mambo- en Pavanestraat al de aankoop van hun huidige uurwoning niet meevallen. Dat leek dinsdagavond tijdens een öorlichtingsavond van VB&T, de astgoedniaatschappij die de oningen in opdracht van het BP beheert. Tijdens deze zeer ruk bezochte avond, werd veel uidelijkheid geschept. Toch komt voor de individuele huurders as duidelijkheid nadat alles op !n rijtje is gezet. De avond trok meer bewoners dan organisatoren hadden verwacht, aarmee blijkt dal de interesse in >op zeer duidelijk aanwezig was. icwoners wilden vooral duide- kheid omtrent de gang van zaken, i natuurlijk omtrent de prijzen. Doordat vooraf contact was iweest tussen VB&T en o.a. de iwonersbelangenorgani.salie van Pavaneslraat, kon VB&T al op 'n groot aantal vragen antwoord ivcn, Mede daardoor kan de voor- htingsavond als geslaagd worden ischouwd, Alleen het financiële leclte viel in liet water. De huidi- huursitautie werd vergeleken met i inkomensvoorbeeld. Dat liet 't name bij de oudere bewoners Ïgal wat vragen onbeantwoord, n bewoonster die zich al had laten orlichten wist te vertellen dal zij in ieder geval met huren beter af ft zijn. PRIJZEN Waar het veel bewoners ook om ng was de prijzen van de wonin- n- Uitgegaan wordt van basisvcr- 4pprijzen tussen 181.000 en 7.000 gulden v.o.n. Wie echter hoekwoning heeft betaalt 5.000 gilden meer. Hetzelfde voor een irders met een garage. "Dan heb ^fwel dubbel pech" was de reaklie een van de huurders. lB®'edubbel constateerde hij achteraf want bij koop is hij verplicht de Test strook achter zijn huis, die de gemeente nu aan het ABP verkoopt, erbij te nemen. Volgens dhr. Rambonnet van VB&T zijn de prijzen gerelateerd aan de marktprijzen. Omdat de bewoners huurders zitten, zit er een korting van 4.5# in verwerkt. "Die korting zie ik echter nergens terug" laat een bewoonster na de bijeen komst weten. "Een van de leeg staande huizen die onlangs verkocht zijn. werd voor dezelfde prijs van de hand gedaan als waar ik mijn woning voor kan kopen". Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) gaat 3600 m2 groen in het Brukske van de gemeente overnemen. Dat zijn beide partijen deze week overeen gekomen. Het ABP betaalt 50.- per m2 voor de grond. Het gaat om groenstroken bij de 216 woningen in de Mambo- en Pavanestraat. Die woningen zijn nog eigendom van het pensioen fonds, maar het ABP doet ze in d.e verkoop. De groenstrookjes wor den nu bij de woningen gevoegd. Zij betalen dezelfde ƒ50.- per m2 met een opslag van 10% voor de kadasterkoslen. Indien de huur ders hun woning kopen, zijn ze verplicht de nu aangekochte grond mee te kopen. y HUREN Onbeantwoord bleef ook de vraag waarom het ABP van de woningen af wil. dhr. Rambonnet gaf aan dat dal een zaak van het ABP is. Hij onderstreepte nog eens dat kopen niet verplicht is en dat voor de men sen die blijven huren dezelfde rege lingen gelden, zoals die nu gelden. De bewoners hebben in ieder geval tot I december a s. de tijd om te reageren. Door het VB&T is lij delijk een kantoor ingericht in ccn woning aan de Pavanestraat, waar de bewoners een afspraak kunnen maken. Dan zal iedere individuele situatie nader bekeken worden en kan iedere huurder voor zichzelf constateren waar hij het beste mee af is. Snel Betrouwbaar STOMERIJ REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDINGREPARATIES Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Prullenbakken in brand gestoken Zaterdagavond omstreeks 21.00 uur werd brand ontdekt in bij een hotel aan de Maasheseweg staande prullenbakken. Die bleken opzette lijk in brand te zijn gestoken. De brandweer hoefde niet in actie te komen, omdat voorbijgangers de brand al met zand hadden geblust. Taxaties Advies onroerend goed Kruitweg 13, 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 In rnemoriam Op dinsdag 10 september is in zijn woning in Castenray Thei mit d'n Trekbuul overleden. Thei Buddiger was vooral bekend om zijn accordeonspel. Langs het voet balveld. voor de carnavalsoptocht, bij feestavonden. Thei was er altijd bij. Zijn accordeon was zijn lust en zijn leven. Voor al zijn muzikale inzet is hij begin dit jaar nog door vastelaoves- vereniging De Schanseknuppels in het zonnetje gezet. Eerder was hij begiftigd met de eremedaille in zil ver. verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Thei Buddiger was al enige tijd ziek. Een ziekte die hem de laatse maanden thuis bond. Dinsdag is hij vredig ingeslapen. Castenray en ook de regio Venray verliest in hem een grote muzikale kunstenaar. Moge hij rusten in vrede. Twee Venrayse biljarters hebben in hun klasse de eerste plek behaald bij het Open Nederlands Kampioenschap dat in Horst werd gehouden. Pietcr Vollenberg werd kampioen in de Kaderklasse. Hij versloeg in slechts zes beurten z'n tegenstander. Horstemaar Jac Joosten. Bij het driebanden was de eerste plaats voor Roger Bax. In 44 beurten maakte Bax z'n favorieten- rol waar en verwees Martin Hendrix uil Panningen nqar een tweede plek. In Horst werd de finale verspeeld in zes klassen. Aan de tafels in de klassen libre, bandstoten, drieban den, kader, golfbiljart en poolbiljart, verschenen 24 finalisten. Die waren de sterkste gebleken in 65 voorron- dewedstrijden. die in heel Nederland werden gehouden. Inbrekers op heterdaad betrapt In de nacht van dinsdag op woens dag om 03.35 uur, hoorde de eige naar van een café aan de Wilhel- minastraat gestommel in zijn zaak. Hij ging niet kijken maar belde de politie. Toen die arriveerde poogden twee mannen weg te rennen. Ze werden aangehouden. Het bleken twee inwoners van Nijmegen te zijn (24 en 19 jaar oud). Uit de zaak hadden ze nog geen goederen kunnen ontvreemden, maar tijdens het onderzoek bleek we dat ze hadden ingebroken in de aan de Grotestraat gelegen Lectuurhal. Daar was de buit een bedrag van ongeveer ƒ350,-. In beide gevallen is toegang verkregen door forcering. Bromfiets gestolen Dinsdag werd tussen 11.00 en 18.30 uur een in de stalling van het NS-station geplaatste bromfiets, Puch Maxi, ontvreemd. Aan de bromfiets was ook de helm beves tigd. De benadeelde is een 36-jarige Venraynaar en de schade voor hem is ƒ2.100,-. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 Nr. 37 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Mark Janssen uit Merselo is zondag in Wanroij NKB-kam pioen springen geworden in de klasse BL. De elfjarige Mark bleef met z'n pony Tarzan in de eerste ronde samen met zestien andere ruiters foutloos. In de daarop vol gende barrage presteerde de ponyruiter van St. Jan hetzelfde en zette bovendien de snelste tijd op de klok. Mark Janssen was vier weken geleden al tweede geworden op het Limburgs kam pioenschap in Stramproy. Mark Janssen en Tarzan Na zondagmiddag is Mark Janssen de trotse bezitter van de kampioensmedaille en een doos met spullen voor de verzorging van Tarzan. De pony zelf kreeg twee kampioensstrikken. Het was de eerste keer dat Mark met de al 21-jarige vos Tarzan in Wanroij meedeed. Dankzij z'n goede klassering in Stramproy ver zekerde de Merselose ruiter zich van een startbewijs. Op de NKB-kam- pioenschappen komen de sterkste ruiters en amazones uit de zuidelijke helft van ons land bijeen. Mark Janssen zal volgend jaar z'n titel overigens niet verdedigen. Dan rijdt hij in de C-klasse. Met een ander paard, maar hij weet nog niet met welk dier. De Merselose jongen komt uit een paardenfamilie. Z'n vader is hoef smid en Mark zit al van jongsaf op de rug van een paard. De familie bezit zelf een aantal paarden. De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray houdt zondag 15 september voor de twaalfde keer in successie een herdenkingsbij eenkomst voor de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Britse soldaten. De plechtigheid vindt plaats op het Britse oorlogskerk hof aan de Hoenderstraat. Britse oud-strijders en hun weduwen wonen de herdenking bij. De dodenherdenking begint om 11.00 uur. Er wordt een erewacht gevormd door leden van de Koninklijke Luchtmacht. de Venrayse wapenbroeders, Venrayse scouts, oud-mariniers en oud-mari nepersoneel. Sprekers zijn pastoor Maesen uit Well, de aalmoezenier van de wapenbroeders, en burge meester Waals van Venray. Aan de plechtigheid werken muzikaal mee zangvereniging Venrode en fanfare De Peelklank uil Ysselsteyn. Beide gezelschappen verzorgen koraal zang en -muziek. Daarnaast zijn er solistische bijdragen van trompettist Gerard Spreeuwenberg en de doe delzakspeler Pieter van de Vorle uit hel Midden-Limburgse Neer. Na afloop van de plechtigheid in de openlucht krijgen de Britse gas ten een kop koffie aangeboden. Tijdens de koffie verzorgt zangver eniging Venrode een kort koffie concert. De bijeenkomst wordt gehouden in de kantine van jubile rend metaal warenbedrij finalfa. Tijdens de dorpsraadvergade ring van Smakt-Holthees werd door een van de bezoekers vraag tekens gezet rondom de vernieling van speeltoestellen op het school plein in Holthees. Op aanwijzing van omwonenden konden de daders worden achterhaald. Nadat eerst aangifte was gedaan door het schoolbestuur, werd deze toch weer ingetrokken. Namens hel schoolbestuur werd bevestigd dat de aanklacht was inge trokken. maar tevens aangegeven dat men daar weer spijt van had. In overleg met de ouders van de daders tot een persoonlijk geheel. Kom langs en neem de proef op de s nwHiinnm 0 b j t t t Carp was een schaderegeling getroffen. De aanklacht kwam daarmee te ver vallen en de jeugd hoefde zo niet overgedragen te worden aan het HALT-projckt. De aanklacht was mede ingetrokken omdat de techni sche slaat van de speeltoestellen toch al slecht was. Spijt heeft hel schoolbestuur van deze beslissing omdat hiermee een unieke mogelijkheid voor vervan ging van de speeltoestellen was ver vallen. Zeker nu blijkt dat na de ver bouwing van de school, er geen geld meer is voor vervanging van de toe stellen. Burgemeester Dinner van Vierlingsbeek liet weien in ieder geval geen geld hiervoor te hebben. Vierlingsbeek heelt volgens hem al veel te veel bijgedragen in de kosten van de verbouwing. Burgemeester Waals wilde de vraag, of Venray daaraan wilde meebetalen, wel mee nemen. Venray heeft niets bijgedra gen aan de verbouwing van de school omdat deze in Holthees ligt. Hier zou volgens de inwoners van Smakt en Holthees weieens een morele verplichting kunnen liggen omdat de kinderen uit Smakt in Holthees naar school gaan. Werkgroep Behoud de Peel begint met haar tweewekelijkse werkda gen. Sinds 1980 worden nu al voor het 17e seizoen vrijwilligers betrok ken bij het beheer van het aloude Peel landschap. Vroeger werd samengewerkt met de gemeente Deurne. tegenwoordig is het Staatsbosbeheer de opdrachtgever. Dit seizoen wordt begonnen op de Heidsche Peel, een van de nog maar weinige gebieden in de Peel met zg. boerenkuilen. Deze zeer karakteris tieke gebieden, ooit berucht om hun ontoegankelijkheid vormen tegen woordig ware plantkundige schatka mers. Op drijvende veenmoseiland- jes overleven allerlei zeldzaamheden. Zonnedauw, veen bes en lavendelheide wachten op de tijd dal de Peel weer nat genoeg is voor hoogveengroei op een wat gro tere schaal. Bladval en schaduw van opgroeiende berken bedreigen deze bijzonderheden, maar enig zaag- werk brengt redding. Verzamelen: Zaterdag 14 sep tember om 09.00 uur bij de ingang van camping de Berkhorst aan de Zeilbergseweg te Ysselsteyn (in het verlengde van de Deurnese Wittedijk). Gewerkt wordt tot 14.00 uur. Nadere informatie bij Wim van Opbergen, tel. 0493-319610 of Chris Vieveen, tel. 0492-515683. Binnen enkele weken biedt de gemeente Venray een veertigtal bouwkavels in Antoniusveld te koop aan. Het gaat om individuele kavels in de vrije sector. De gemeente ver wacht dal de kavels binnen één. week worden verkocht. Dat liet wethouder Kersten maan dag weten tijdens de vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en grondzaken. De wet houder baseert die verwachting op de marktgegevens. De vraag naar bouwgrond en huizen is nog steeds groter dan het aanbod. De afdeling VROM zoekt overal in Venray naar nieuwe kavels, aldus Kersten. Tip van de week Fietsendiefstal De tijd is weer aangebroken dal vele scholieren dagelijks met de fiets naar school gaan. Zoals eerder dit jaar al opgemerkt, is het van belang de zaak in orde "te hebben. Controleer of de fiets voldoet aan de veiligheidsei sen (verlichting, remmen, enz.). Zorg dat de fiets is voorzien van een goed gekeurd veiligheidsslot. Deze zijn moeilijk te forceren of door te knippen. De fietsenhandelaar weet er alles van. Kijk eens kritisch naar de fiets. Stelt u zich voor dat de fiets is gestolen. Wat weet u dan van die fiets. Haal op het politiebureau een fietsregistratie- kaart en noteer zoveel mogelijk gegevens van de fiets. Bij diefstal kan er dan een nauwkeurige aangifte worden gedaan. Voor de politie is dat van belang, om eventuele gevonden/aangetroffen fietsen terug te kunnen brengen bij de eigenaar. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray x Telefoon: 0478-531111 vy

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11