Kamperen in de eigen flat Skeeleren nu ook mogelijk in Venray 1 Een Woongroep 50+: iets voor u Cursus Stoppen- met-roken in Venray Vernielingen Basketbalveld Oostrum opgelost Biodynamische therapie en cursus ontspanningsmassage te Holthees "N Start ballet- en dansopleidingen SKV Open dag voor vrijwilligers in Beukenrode 'Twister' raast door Nederland PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Wereldwinkel Venray Donateursactie SV Leunen Rokers gezocht Metselen basiscursus ina 6 PEEL EN MAAS Donderdag 22 augustus 1996 - Pagina 7 i Kort na de 'barre winter' en de Elfstedentocht van I985 is op initia tief van de bekende marathon schaatsers ais Evert van Benthem, Rien de Roon. Henri Ruitenberg en Dries van Wij he de Stichting Skeeler Marathons opgericht. Skeeleren werd toen vooral gezien als een ideale voorbereiding op de winterse activiteiten. Dat deze sport zich in zo korte tijd zo sterk zou ont wikkelen had niemand verwacht. Onderzoeken hebben uitgewezen dat de skeelersport tot het jaar 2000. op voetbal na, de sterkst groeiende sport is. De skeelersport heeft zich in een record tempo ontwikkeld als een volwaardige sport, een sport die nationaal en internationaal een grote toekomst voor zich heeft. Nu wordt deze sport wereldwijd al in 65 lan den beoefend. Skeeleren is het bekendst als wed strijdsport. Sinds 1985 worden over al in Nederland skeeler-wedstrijden gehouden. Rijders kunnen al vanaf 8-jarige leeftijd bijna wekelijks aan wedstrijden meedoen. De skeeler sport kent op dit gebied verschillen de categorieën waarvoor door de Skeelerbond Nederland licenties worden afgegeven. Het fenomeen .skeelermarathon is inmiddels een begrip, zowel bij de deelnemers als het publiek, dat deze wedstrijden massaal bezoekt. De sfeer en de entourage van deze marathons doen niet onder voor die van een professioneel wielercriteri- um. De komende jaren wordt er dan ook een forse toename van het aan tal wedstrijdrijders in Nederland verwacht. Maar de skeelersport is niet alleen voorbehouden aan de wedstrijdrij ders. Wekelijks staan er recreatieve tochten op ilc activiteitenkalender van de Skeelerbond Nederland. Middels deze goed georganiseerde tochten wil de Skeelerbond Nederland, samen met de organisa toren van deze tochten, zoveel mogelijk mensen plezier laten bele ven aan de skeelersport. De snelheid tijdens deze toertochten is zodanig dal iedereen mee kan doen. Nu bestaan er plannen om deze sport in Venray en omgeving ook een kans te geven. Hiervoor zijn al een aantal voorbereidingen getrof fen. Er bestaat in Venray een uitste kende gelegenheid om zich op een van de onderdelen van deze sport voor te bereiden. Harry Maessen. lei- i te rige eek ke- den I i de I ling ige- iete een aeft /er- ons Het dansseizocn van de SKV Noord-Limburg gaat 26 augustus weer van start. De volgende lessen worden aangeboden. Kinderdans: voor de allerjong sten van 5 lot en met 7 jaar. In over leg met de docent ook kinderen die in de loop van het schooljaar 5 jaar worden. Het doel van de lessen is hel aan leren van de basisprincipes van het bewegen en dansen, als middel om uiting te geven aan gevoelens en verhalen. Het ontwikkelen van een goede lichaamshouding, het leren gecontroleerd en gecoördineerd te bewegen zijn belangrijke uitgangs punten in de lessen. Ook het rit misch en muzikaal gevoel en de eigen creativiteit worden ontwik keld. Alles gebeurt op een manier die aangepast is aan de leeftijd van de kinderen. Klassiek ballet: vanaf 7 jaar; voor volwassenen zijn er speciale groepen. In het begin van deze eeuw ont wikkelde de Russische balletpeda- goge Agrippia Vaganova een dans stijl die in Nederland door de dansvakopleidingen gebruikt wordt. Vaganova stelde de leerling centraal en had bijzondere aandacht voor alle facetten van het klassiek ballet. Door de opbouw van de lessen werkt men aan de juiste placering van het lichaam, coördinatie en spiergevoel. Ook worden concentra tie, vormgevoel, ruimtelijke oriënta tie en stijl ontwikkeld. Jazzdans: swingend bewegen op hedendaagse muziek. Er zijn lessen voor jongeren vanaf 12 jaar en vol wassenen. Jazzdans is constant in beweging omdat hel beïnvloed wordt door moderne stijlen zoals hip-hop. funk en streetdance. Maar ook meer tra ditionele dansvormen hebben invloed, zoals modern, show/musi cal, Afrikaans- en klassiek ballet. De les bestaat uit een warming-up, een technisch dansgedeelte en een verwerking van de passen in een danscombinatie. Er wordt gewerkt aan lenigheid, snelheid, isolaties, kracht, coördinatie en een correcte lichaamshouding in lessen variërend van trendy swingend, strak, naar vloeiend dansant. Bodytraining: zonder danstech- niek je algehele conditie bijspijke ren, oefeningen op muziek, ter ver betering van het uithoudingsvermogen, de lenigheid, de houding en ter versterking van buik-, bil- en dijspieren. De lessen kinderdans en klassiek ballet worden begeleid door een pia nist. Wie meer wil weten kan altijd vrijblijvend naar een les komen kij ken of meedoen. De lessen zijn in de gymzaal van basisschool Focus, Groenewollsepad 2. Een uitgebreide informatiefolder is aan te vragen via tel. 077-3540241. eigenaar van circuit De Peel. heeft zich bereid verklaart om dit circuit beschikbaar te stellen voor de trai ningen op de doordeweekse avon den en voor een aantal wedstrijden in de weekends. Bovendien heeft skeelerclub De Berckt de toezeg ging gedaan om. indien er voldoen de belangstelling is, de nodige ondersleuning te geven. Wij zijn nu op zoek naar mensen die de skeelersport actief willen beoefenen, maar ook naar mensen die deze sport een warm hart toedra gen en mee willen helpen in de organisatie. Heeft u interesse of wilt u meer informatie, naam dan contact op met een van onderstaande personen. Johan Thomassen, tel. 0478-510513 ofWim Marsman, lel. 0478-510402. Vrijwilligers doen dagelijks zeer nuttig werk in tal van maatschappe lijke organisaties. Zo ook in het Verpleeghuis Beukenrode in Venray. Vrijwilligers zijn niet meer uit hel verpleeghuis weg te denken. Zij brengen, vaak aanvullend op de pro fessionele werkers, juist dat stukje extra, aandacht en gezelligheid. Beukenrode mag zich gelukkig prij zen met ruim 80 vrijwilligers. Toch zijn er nog meer mensen nodig. Beukenrode doet daarom mee aan een landelijke actie voor het werven van nieuw vrijwilligers. De werving wordt gehouden op zaterdag 7 sep tember. Om belangstellenden een beeld te geven van wat zij mogen verwachten wordt op 7 september van 14.00 tot 16.00 uur een open dag georganiseerd. Daar kan men in een ontspannen sfeer kennis maken met het verpleeghuis en de rol van de vrijwilliger daarin. Hierbij kan gedacht worden aan het samen met bewoners wandelen, tuinieren, lezen, gezelschapsspellen, gast vrouw/heer, bezoek vrijwilliger, hulp bij activiteiten, biljarten, enz. enz. Vrijwilligerswerk in het verpleeg huis is iets voor vrouwen. Een voor oordeel dat makkelijk kan ontstaan. Maar dit beeld is zeker niet correct. Zo je al een onderscheid zou willen maken, moet gezegd worden dal er tal van vrijwilligerstaken zijn die ook mannen zullen aanspreken. Er verblijven immers ook mannen in het verpleeghuis. Vrijwilligerswerk is naast nuttig werk ook heel leuk om te doen. De vrijwilligers in Beukenrode beleven aan hun werk over hel algemeen veel plezier. Men betekent iets voor een ander en het werk heeft beteke nis voor jezelf. Alleszins de moeite waard dus om op 7 september een kijkje te gaan nemen in Beukenrode. Bioscoopnieuws Donderdag 22 augustus is het ein delijk zover. De nu al meest bespro ken film van Jan de Bont, Twister, zal in première gaan. Samen met de makers van Jurrasic Park heeft 'onze' eigen Jan het nu helemaal voor elkaar. De als miljoenen pro ductie opgezette film brak over de hele wereld al records. Niet verwon derlijk. want de filmbezoeker zal getrakteerd worden op een zeer sterk staaltje filmkunst, waarbij op een gegeven moment het zweet over het voorhoofd van menig mens zal lopen. Het mooiste van alles is dat alle feilen in principe echt kunnen gebeuren. Wist u bijvoorbeeld dat tornado's in Amerika jaarlijks hon derden dodelijke slachtoffers maken. Tornado's richten willekeu rige schade aan. De ene straat kan met de grond gelijk gemaakt wor den, terwijl de overkant totaal onbe roerd blijft. De windsnelheden kun nen oplopen tot ongeveer 800 km per uur en een hele stad kan met de grond gelijk gemaakt worden door deze mysterieuze natuurverschijnse len. Tornado's kunnen in de hele wereld voorkomen, maar gelukkig voor ons komen ze in Nederland niet in deze mate voor. Nee. tegen deze natuurverschijn selen is helemaal niets te doen. De verwoestende krachten zijn zo ont zettend groot, dal hele gebouwen instorten als kaartenhuisjes en ple zierjachten gaan vliegen als ze een tornado tegenkomen. Beleef het mee vanaf donderdag 22 augustus. Dolby Digitaal ver toond in de grote zaal. Kassa open 45 minuten voor het begin van de film. Komt u vooral tijdig, dan heeft u beslist een goede plaats. Bewoners Schuttersveldflat moeten leven met overlast De flat aan de Hoenderstraat, beter bekend als de Schutters veldflat, wordt momenteel geren oveerd. De 96 woningen voor ouderen krijgen allemaal nieuwe douches en toiletten, er komt een nieuw entreeportaal en de vloeren van de galerijen worden van een nieuwe bedekking voorzien. Dat levert voor alle bewoners de nodi ge overlast op, al lijkt niet ieder een zich er evenveel van aan te trekken. (door Bert Albers) Aan de buitenkant is het al duide lijk te zien. Hier wordt gewerkt. Opdrachtgever is de Woningstich ting Noord-Limburg, uitvoerder Hendriks Bouwbedrijven uit Uden/ Eindhoven vermeldt het grote bord dat langs de weg staat. Op de par keerplaats van de flat staan wat con tainers en afrasteringen. Op de kop van de lange vleugel van de Hat slaat een bouwlifl. De ingang is lij delijk verplaatst naar de achterzijde van het gebouw. Op de parkeer plaats staan meer auto's dan gebrui kelijk. De bouwactiviteiten concentreren zich momenteel op de zesde en zevende verdieping. Op zeven, de bovenste etage, is de tegelzetter aan het werk. Een verdieping lager dreunt de pneumatische hamer. Het tegelwerk wordt verwijderd. Vbrige week heeft hier de loodgieter de verwarming al losgekoppeld en het sanitair verwijderd. Uit de douche ruimte verdwijnt de opstaande rand van tien centimeter dik en hoog. De rand hield weliswaar het water bin nen de douchebak, maar vormde voor veel oudere bewoners ook een hinderlijk obstakel. In de nieuwe situatie komt er een veel lager rand je. Plus nieuw sanitair. De toegangs deur van de slaapkamer wordt ver breed. zodat er een rolstoel door kan. DOUCHE BUITEN De bouwvakkers zijn ongeveer tien werkdagen (twee weken) bezig voordat een Bat helemaal klaar is. Het kan wal korter zijn. maar glo baal hebben in die tijd de bewoners mensen over de vloer, hebben ze geen toilet of douche of moeten ze zelf met een emmer water hun wc- pot doorspoelen. In hun slaapkamer hangt een groot stuk plastic tegen het stof. En dan hebben we het nog niet gehad over het gebonk van de pneumatische hamer. Die hoor je ook als de werkers op andere ver diepingen bezig zijn. De oudere flatbewoners kamperen eigenlijk een paar weken in hun eigen huis. Daarover is niet iedereen te spreken. "Je wordt er gek van", wordt er gemompeld. "Het duurt te lang voor die oude mensen", zeggen de twee poetsdames die het trappen huis op orde brengen. Een mevrouw heeft een lichte hersenbloeding gehad. "Alleen van de overlast en de onrust", zegt een familielid, dat de vrouw tijdelijk maar in huis neemt. Mevrouw Linssen staat even ver derop op de galerij. Ze kijkt lot waar de werkzaamheden zijn gevorderd. Van haar mag hel allemaal wel wat vlugger gaan. Al die lijd dal de bouwvakkers er zijn kan ze ook niet eens weg. De deur moet steeds open zijn, zodat de werkers binnen kun nen. "Ze beginnen 's morgens om acht en gaan 's middags om vier uur weer naar huis. Ik kan daarna pas boodschappen gaan doen". Linssen peinst er niet over om haar flat onaf gesloten achter te laten. Bedrijfsleider Tiebosch van de aannemer heeft wel begrip voor de mensen die vinden dal hel allemaal lang duurt. "We proberen zoveel mogelijk galerij voor galerij af te werken", zegt hij. "Om de overlast zo kort mogelijk te laten duren. Maar het probleem is datje natuur lijk niet tien dagen aaneengesloten kan werken". Tiebosch en z'n uit voerder Jos Arts doen hun best uit te leggen wat hun bedrijf doet om de overlast te beperken. Alles wordt afgeplakt en er wordt elke week slechts enkele dagen gehakt en gebroken. In de tijd dat de flat geen wc heeft krijgen de bewoners van het bouwbedrijf -als ze dat wiilen- een chemisch toilet aangeboden. Ter vervanging van de douche staat bui ten een verplaatsbare tijdelijke dou checabine. "Maar daar heeft nog nooit iemand gebruik van gemaakt", geeft de uitvoerder van het bouwbe drijf toe. VOOR DE VAKANTIE Volgens Tiebosch en Arts valt het allemaal met de klachten wel mee. "Het is meer een kwestie van gewenning dan van echte overlast", meent de uilvoerder. Er zijn nu 40 van de 96 flats klaar en er is geen sprake van een groter aantal klach ten dan bij andere klussen. Meneer Rongen (75) op de bovenste etage tilt ook niet zo zwaar aan de over last. "Ik ben zelf metselaar geweest", zegt hij. "Het gaat niet zonder wat rommel". In do woning, bestaande uit een kamertje, keuken tje. slaapkamer, hal en douche/wc, is de tegelzetter bezig. Rongen ver wacht niet dat voor einde van de week hel nieuwe sanitair er in zit. "Het tegelwerk moet eerst hard wor den", zegt hij als kenner. De huiskamer van meneer Huys op de zesde verdieping ligt en staat vol met spullen uit de hal en de slaapkamer. Z'n douche is 'gestript' en Huys wacht op de man met de sloophamer. Ook hij vindt het alle maal maar half zo erg. "Ik kan veel hebben", laat hij weten, wijzend naar een foto aan de muur van hem als prins carnaval die z'n opgeruim de karakter moet illustreren. Directeur R. de Jong van Woningstichting Noord-Limburg, de opdrachtgever voor de renovatie, weet van geen recente klachten. "Er zijn klachten geweest, maar die dateren van vóór de vakantie en zijn bij mijn weten opgelost. We kregen toen signalen dat het te lang duurde. Het bleek dat de aannemer niet op tijd over het juiste materiaal beschikte. Er zijn toen mensen geweest die een tijdlang zonder douche hebben gezeten. Ze zijn toen opgevangen door het verzorgings huis", aldus De Jong. De werkzaamheden aan de dou ches en we's in de flatwoningen moeten begin oktober zijn afgerond. Daarna worden de galerijvloeren nog opgehoogd en worden de gale rijen winddicht gemaakt. Ook de beide liften worden nog vernieuwd. Eindelijk is het zover! In de tuin van het vroegere 'St. Josef-klooster' is bouw van onze toekomstige huis vesting in volle gang. Begin vol gend jaar hoopt de Venrayse "Woongroep 50+" een van deze flatgebouwen te kunnen betrekken. Misschien vraagt u zich af: Wat is eigenlijk een woongroep? Wal is er de bedoeling van? Wel. u weet dat er door de vergrijzing van de Nederlandse bevolking diverse (nieuwe) voorzieningen voor oude ren zijn ontstaan: verzorgings- en verpleeghuizen, woonzorgcom plexen, aanleunwoningen etc. Voor al die voorzieningen is echter meestal een indicatie nodig van de gemeentelijke indicatie-commissie, die toegekend wordt bij een lichtere of zwaardere mate van hulpbehoe vendheid. Daarnaast zijn er de laatste tien jaren in heel wat plaatsen in Nederland 'woongroepen' ontstaan, die duidelijk anders zijn. Er is geen indicatie voor nodig. Bij toetreden als lid van een woongroep wordt wel verwacht dat men (redelijk) gezond is en zich nog zelfstandig kan redden. Dat laatste wil men graag ook zo lang mogelijk voort zetten. Om voor die zelfstandigheid gunstige voorwaarden te scheppen en om door een sociaal klimaat ver eenzaming tegen te gaan, kan men zich aansluiten bij een zogenaam de 'woongroep'. Ieder lid huurt binnen het 'woon groep-complex' een eigen flat. Maar daarnaast kennen woongroe pen hun eigen afspraken en voor zieningen. Binnen onze Venrayse woongroep willen we de ouderwet se burenhulp in een aangepaste vorm in ere herstellen. Daardoor proberen we elkaar zolang moge lijk uil het verzorgingshuis te hou den. Wat houdt die burenhulp in? Om te beginnen is ieder lid verantwoor delijk voor eigen welzijn (o.a. via het lidmaatschap van Thuiszorg), en is daarnaast medeverantwoorde lijk voor het welzijn van de leden van de groep. In een woongroep kun je niet denken: 'Mijn buren - Daar heb ik niets mee te maken!'In geval van nood help je elkaar. Maar evenmin willen we elkaar overvra gen; dat kun je voorkomen als je samen als groep het hulp bieden deelt. Om de onderlinge band te ver sterken huren we een flat als geza menlijke ruimte. Daar kan van alles gedaan worden: sjoelen, kaarten, samen koffie drinken, kranten lezen, verjaardag vier- en enz. Daar houden we ook onze maandelijkse vergaderingen, waar de lopende zaken worden besproken. Mensen tussen de 50 en 65 jaar, waarvan de kinderen de deur uit zijn, en die overwegen om kleiner te gaan wonen, doen er goed aan deze manier van wonen en leven eens in hun overwegingen te betrekken. Paren kunnen zich realiseren dat bij het wegvallen van de partner, je in een woongroep een aantal bekende mensen om je heen hebt die je wat kunnen opvangen, in zo'n situatie zal je niet zo snel vereenza men. Waarom laten we u dit alles weten. Begin 1997 wordt ons com plex opgeleverd, We hebben nog enkele flats beschikbaar voor aktie- ve'50-plus paren of alleenstaanden die door het voorgaande worden aangesproken: met een groep men sen willen wonen in een complex, maar met ieder zijn eigen flat- en met als pluspunt de mogelijkheid om met elkaar gezellige dingen te doen en ingeval van nood op elkaar te kunnen rekenen. Voelt u iets voor deze vorm van wonen of bent u gewoon nieuwsgierig geworden en u wilt nadere informatie, neem u dan contact met ons op. Verenieïne Woongroep 50+ Venrav. lek 0478-583778 of 510402 of 510157. Over vijf jaar stop ik met roken. Echt waar... Onder het motto 'Gebruikt u nog steeds een smoesje?' organiseert de GGD Noord-Limburg in samenwer king met het Groene Kruis voor alle rokers die genoeg hebben van alle smoesjes een cursus Stoppen-met- roken in Venray. Deze cursus start op 18 september 1996 en vindt plaats in De Kemphaan. Kcnnedy- plein I te Venray. De cursus bestaat uit negen bij eenkomsten. De overige bijeenkom sten (na 18 sept.) vinden plaats op 23. 24. 26 en 30 sept. en 3, 10. 18 en 31 okt. telkens van 20.00 tot 21.30 uur. Belangstellende kunnen contact opnemen met de Klantenservice van het Groene Kruis, bereikbaar dage lijks van 08.30 tot 17.00 uur. Tel. 077-3874800. Eén op de drie volwassenen rookt. De helft van hen heeft al eens ver geefs geprobeerd daarmee te stop pen. Toch lukt het jaarlijks ruim 100.000 mensen om definitief met deze gewoonte te breken. Van de groep stoppers slaagt 90% er op eigen kracht in om te stoppen. De overige 10% heeft extra ondersteu ning nodig. Daarom een cursus in groepsverband waarin deelnemers elkaar stimulren om het roken te laten. Naast informatie, tips en adviezen (van onder andere een dië tist) worden er in de cursus ervarin gen uitgewisseld. De steun van andere stoppers wordt door de deel nemers als zeer positief ervaren. Eén op de drie deelnemers aan de cursus lukt het uiteindelijk om te sloppen met roken. En dat bespaart niet alleen de gezondheid maar ook al gauw 2.000,- per jaar. Dankzij getuigen, van vernielin gen aan het aan de Watermolenstraat gelegen basketbalveldje, heeft de politie de veroorzakers kunnen ach terhalen. Tussen 7 en 10 augustus waren daar twee metalen buizen, zg. basketbalpalen met een lengte van vier meter omgebogen waardoor die onbruikbaar waren geworden. Ook was een basketbalring gestolen. Die zaak kon de politie oplossen, omdat ze vanuit inwoners van Oostrum, tips kregen die tot aanhou ding van een 17-jarige inwoner leid de. Toen die op het politiebureau werd verhoord meldden zich nog twee inwoners (17 en 23 jaar) van Oostrum. Het drietal heeft bekend de vernielingen te hebben aange richt. Na verhoor en opmaking van pro- ces-verbaal werd het drietal huis waarts gezonden, met de medede ling dat de gemeente hen voor die schade (ƒ5.000,-) aansprakelijk stelt. Wanneer nieuwe basketbalpalen geplaatst zullen worden is nog niet bekend. In de praktijk voor lichaamsge richte psychotherapie te Holthees werk Leo Oome als biodynamisch therapeut en verzorgt hij vanaf 16 september op maandag- en donder dagavond een cursus ontspannings massage. Biodynamische therapie is een lichaamsgerichte psychotherapie die door middel van massage en expres sieoefeningen de uitwisseling tussen lichaam en geest (psyche) verbetert. Door de massage wordt het zelf- herstellend vermogen van je lichaam en psyche geoptimaliseerd onder andere door verbetering van de werking van het maag-darmka naal en de ademhaling. Door de therapeutische benade ring wordt je levensenergie uitgeno digd je gehele lichaam te doorstro men door het loslaten van energieblokkades en spanningen in spieren, weefsel en darmkanaal. Energie-blokkades door spier spanning wordt grotendeels veroor zaakt doordat jij je aanpast aan je omgeving. Hierdoor verlies jij het contact met hetgeen eigenlijk het beste voor je is. Wanneer jij je lang durig (b.v. door opvoeding, werk druk. weinig sociale ruimte) of plot seling intensief (b.v. door geweld, ongeval, schokkende gebeurtenis) moet aanpassen, ontstaat er een (chronische) spierspanning die vaak leidt tot lichamelijke klachten zoals migraine, spierpijn. buikpijn, gewrichtspijn of psychische klach ten zoals zwaarmoedigheid, luste- Kunstnijverheid van Esperanza Esperanza is een ideële importeur van kunstnijverheidsartikelen uit Midden- en Zuid-Amerika. De han delspartners zijn indianen, met name uit Guatemala, Ecuador en El Salvador. Esperanza is een een mansbedrijf dat een initiatief is van een Chileense politieke vluchteling. Esperanza garandeert een eerlijke prijs en continuïteit en vermijdt de tussenhandel. De producten £ijn van eèn hoge kwaliteit. Er worden steeds wisselende, kleine collecties artikelen geproduceerd. Op deze manier wordt de traditionele manier van kleinschalige productie in stand gehouden en wordt bovendien de exclusiviteit gewaarborgd. Esperanza heeft zes doelstellin gen: 1. In- en verkoop van kunstnij verheidsartikelen uit Zuid- en Midden-Amerika; 2. Het leveren vap een kwalitatief hoogwaardig product met een eerlijke prijs voor producent en consument: 3. Inkoop bij voorkeur van producenten die gezien moeten worden als de meest kansarmen in de samenleving; 4. Het ondersteunen van projecten: 5. Het scheppen van werkgelegenheid; 6. Het ontwikkelen van nieuwe pro ducten. Een voorbeeld van een kleinscha lig project van Esperanza is het weefhuis in de hooglanden van Guatemala. Dit weefhuis is opgezet als centrale plek voor de wevers: er is een atelier, er wordt les gegeven in weeftechnieken en er is kinderop vang. Een ander voorbeeld van een project van Esperanza betreft brood deegproducten. In Calderon, een dorpje in Ecuador, leeft de bevol king van de brooddeeg- en maïzena- productie. Esperanza neemt van de allerarmsten producten af die van brooddeeg gemaakt zijn. zoals bro ches, sleutelhangers en kerstartike len. De doelstellingen van Esperanza passen perfect binnen het beleid van de Wereldwinkel. Sinds enige tijd neemt de Wereldwinkel dan ook producten van Esperanza af, zoals geweven tassen, broches van brooddeeg en andere kunstnij- verheidsproducten. Voor meer informatie over Esperanza of over het overig assor timent kunt u met de wereldwinkel bel len. tel. 0478-588571 of langsko men. Het adres is: Henseniusstraat 3a. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tol 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur;,vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. loosheid, stress, onevenwichtigheid. Geblokkeerde energie veroor zaakt pijn. Stromende energie doet leven. Leven is jezelf kunnen uit drukken en genieten. De weldadige biodynamische therapie laatje aan den lijve ervaren wat het betekent als jij je weer thuis voelt in je lijf, jij je weer kunt uitdrukken, jij je weer voelt leven. In de cursus van twaalf avonden leer je hoe je op biodynamische wijze door massages jezelf en je huisgenoten en vrienden kunt hel pen ontspannen. Voor informatie bel je 0478- 636287. Leo Oome, biodynamisch therapeut. In week 36, van maandag 2 tot en met zaterdag 7 september houdt SV Leunen weer haar jaarlijkse dona teursactie. Een donateurskaart. die recht geeft op gratis entree bij alle thuiswedstrijden van SV Leunen (met uitzondering van bekerwed strijden) kost ƒ15,-. Voor diegenen, die hier geen gebruik van wensen te maken is iedere andere donatie van harte welkom. Tevens zal op deze avond aan elk huisgezin van Leunen, Veulen. Heide het traditio nele jaarverslag van SV Leunen worden aangeboden. Rokers gezocht die ni$t binnen een half jaar of misschien wel nooit willen stoppen met roken. Onderzoekers van de Rijks-uni versiteit Limburg in Maastricht bekijken hoe informatiemateriaal over roken en stoppen met roken beter aan kan sluiten bij rokers die voorlopig niet van plan zijn om te stoppen. De onderzoekers zijn geïnteresseerd in de mening van deze rokers over het informatie materiaal en hun mening over roken en stoppen met roken. Zij gaan er van uit dat rokers recht hebben op informatie. Belangstellenden hoeven dan ook niet te stoppen met roken en er zijn geen kosten aan verbonden. Na aanmelding wordt een vragen lijst toegestuurd, gevolgd door informatiemateriaal en over zes maanden nog eens een vragenlijst. Onder de deelnemers worden na afloop 20 waardebonnen van ƒ100.- verloot. Om onderzoek- technische redenen kan per adres slechts één roker meedoen. Belangstellenden kunnen zich tij dens kantooruren opgeven bij mevr. J. Roijackers. tel. 043- 3882424. Zelf een muurtje metselen of res taureren. Voegwerkreparatie. Een eenvoudige .stucwerkreparatie zodat het nieuwe behang op een vlakke en gave ondergrond kan worden aange bracht. Een wand- of vloertegel ver vangen. Klussen in en rondom het huis die te maken hebben met steen en cement komen regelmatig voor. Een juiste voorbereiding en plan ning is bij metselen uiterst belang rijk. De cursus is bedoeld om basis kennis en basisvaardigheden van metselen te beheersen. Nadruk zal gelegd worden op het kunnen metselen en afvoegen van een muur in baksteen. Bovendien kan het herkennen van de meest voorkomende metselverbanden bij het zien van metselwerk, waar dan ook, een leuke bezigheid zijn. Enig huiswerk maakt deze cursus effec tiever. Onderwerpen in de cursus zijn: koppenmaat; stellen van profielen; metselspecie en hulpstoffen; materi aalkeuze; metseltechniek; metsel verbanden; rollagen; afvoegen. Voor informatie over deze cursus die uit 16 lessen bestaat op de don derdagavond kunt u bellen met de Volksuniversiteit

Peel en Maas | 1996 | | pagina 7