Vrije Academie beeldhouwt in de kelder Laatste fluitsignaal voor Ariaens Sport Armstrong fietst in Venray Gemeente morrend akkoord met gewestbegroting Raad de etappewinnaar en win een fiets Demo's met Patriots in Overloon Maandag start aanleg rotonde Oostrum Sociale alarmering voor ouderen verbeterd Buro Slachtofferhulp Noord-Limburg vraagt vrijwilligers Prijswinnaar bij Henri Camps Politie Basiseenheid Venray PEEL EN MAAS Donderdag 22 augustus 1996 - Pagina 5 Kunstencentrum over één jaar klaar De cursisten beeldhouwen, modelboetsercn, tekenen en schil deren van de Vrije Academie beginnen half september het nieu we seizoen op een nieuwe lokatie. i de vroegere kelderbar van school gebouw Jerusalem. De afdeling van de Vrije Academie huurt de kelder van de gemeente totdat het kunstencentrum is gerealiseerd. Dit centrum, dat behalve aan de Vrije Academie plaats moet bie den aan de balletschool en de muziekschool, komt in een ander gedeelte van het Jerusalem- complex. De gemeente verwacht dat het centrum binnen een jaar klaar zal zijn. Dan verhuizen ook de andere opleidingen van de aca demie. De Vrije Academie is heel hl ij met de tijdelijke huisvesting. "De ruimte is geschikt voor wat wat wij doen", zegt docent Piet Hermans. "De kel der zou w at hoger mogen zijn en er is weinig licht van huiten. maar omdat wij toch avondcursussen geven is dat laatste niet echt een bezwaar". De kelderruimte van Jerusalem vervangt voor de beeldhouw klas het gebouwtje De Echo aan de Oostingel. Deze ruimte werd sinds begin I994 van de gemeente gehuurd omdat het hoofdgebouw van Vrije Academie aan de Beukenlaan te klein werd. Toen De Echo werd gehuurd bepaalde de gemeente dat de huur zou worden opgezegd als basisschool De Hommel de ruimte nodig zou heb ben. Dat is nu het geval. TOC De nieuwe tijdelijke huisvesting ligt in het gedeelte van het complex dat eigenlijk was bedoeld voor de huisvesting van het Technisch Onderwijs Centrum (TOC). Omdat dal initiatief op deze lokatie niet doorgaat verhuurt de gemeente de kelder nu aan de Vrije Academie. Ook de rest is overigens te huur. De gemeente is niet bang dat de ver huurde kelder een sta-in-de-weg is voor andere huurders. Het loopt blijkbaar niet storm en het gaat om een tijdelijke situatie. Over een jaar moet het kunstencentrum immers zijn gerealiseerd. Bovendien heelt de kelder een eigen ingang en is af te sluiten van de rest van hel gebouw.Dc Vrije Academie betaalt voor de kelderruimte hetzelfde i bedrag als voor De Echo. duizend gulden per jaar. Venray: Ook kerntakendiscissie voor Gewest De gemeente Venray stemt met tegenzin in met de begroting 1997 van het Gewest Noord-Limburg. De verhogingen van de bijdrage 13Vr ten opzichte van dit jaar) zijn in strijd met de Venrayse KEERpunt-fllosofie. De gemeente I gaat alleen akkoord uit solidari- teit en onder de voorwaarde dat op korte termijn in gewestelijk verband een kerntakendiscussie op gang komt en een efficiency- onderzoek wordt opgestart. Dat schrijven B en W van Venray in het voorstel voor goedkeuring I van de Gewestbegroting 1997. Eigenlijk kan het college met akkoord gaan met die begroting. De verhogingen voor de bijdragen van de gemeenten voor de GGD. L logopedie en de ambulante versla vingszorg stroken niet met de Kadernota 1997 van het gewest. Op deze nota. die de Venrayse gemeen teraad in april heeft aanvaard, is de begroting gebaseerd. De gemeenten zijn m de begroting echter 85 cent per inwoner duurder uit als in de kadernota. Dal gaat zo niet. vindt het Venrayse college, verwijzend naar de inspanningen die de gemeente zelf verricht op hel gebied van kerntaken en efficiency. 'Die discipline willen we in feite door trekken naar derden', schrijft het college in het raadsvoorstel. Vandaar dal Venray de gew estbegro- ling onder voorwaarden goedkeurt In totaal bedraagt de stijging voor de gemeente ruim 13%. een bedrag van bijna 150.000 gulden. Venray moet volgend jaar ruim 1,2 miljoen bijdragen aan het Gewest Noord- Limburg. Tip van de week Autoradio en antidiefstalslede Helaas zijn autoradio's nogal eens het doelwit van diefstal. Begrijpelijk. Het zijn vaak kostbare apparaten, vol elektronische hoogstandjes, waar het dievengilde wel raad mee weet. U kunt zelf ook maatregelen nemen tegen inbraak in uw auto. Er is bij voorbeeld voor nagenoeg elk type autoradio een antidiefstalslede te krij gen. Heel vaak krijgt u deze slede standaard bij uw apparatuur meegele verd. Tegenwoordig zijn autoradio's vaak voorzien van een afneembaar front. Dit is ook een goede beveiliging tegen diefstal. Helaas worden deze voorzieningen ie weinig gebruikt. Autoradio's worden dan compleet met frontje en antidiefstalslede ontvreemd. Jammer. Behalve dat u uw duur apparaat kwijl bent, zit u vaak ook nog met de nodige inbraakschade. Een hoop ongemak en niet op de laatste plaats een rot gevoel. Ons advies is simpel: Gebruik uw (extra betaalde) anlidiefstalvoor/.ie- ning op inbraak 'gevoelige' plaatsen, maar ook thuis voor de woning of op dc oprit. Verder is natuurlijk een auto-alarm het overwegen waard. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunsewcg 4 Postbus 525 5800 AM Venray ^Telefoon: 0478-531111 Op vrijdag 30 augustus is het zover en is Venray etappeplaats in de Ronde van Nederland. Een van de sponsoren, het Winkelcentrum Venray, heeft in samenwerking met de organisatie een prijsvraag uitge schreven. De winnaar krijgt een fiets die door de Venrayse winkeliers ter beschikking is gesteld. De fiets is overigens te bezichtigen in het winkel tje langs Vishandel Thielen in de Grotestraat. Meedoen kan door onderstaande bon in te vullen en uiterlijk 29 augustus in te leveren bij het VVV kantoor aan de Grote Markt. Wanneer er sprake is van geen enkele juiste uitslag dan wordt er geke ken naar de tweede of derde plaats. De fiets gaat er in ieder geval uit. Op 30 augustus wordt direct na de etappe de prijswinnaar bekendgemaakt. Adres: Pc en Woonplaats: Telefoon: Winnaar vijfde etappe: Herinnert u het zich nog? Hoe Patriots Israël beschermden tegen de Scudrakctten van Irak? Vlet deze afw eerraketten is ook het krijgsmachtonderdeel uitgerust dat inmiddels in de Peel is gesta tioneerd. Op zaterdag 31 augustus 1996 geven de daag gelegerde squadrons een demonstratie in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. Behalve de Patriot /al hel 801 ste Squadron van de Groep Geleide Wapens ook de Hawk laten zien. De Patriot is ontworpen voor luchtverdediging op grote hoogte; de Hawk voor luchtverdediging op lage hoogte. Het 120ste Squadron demon streert de Flycatchers; liet 50ste Squadron de Stinger. De Flycatcher is een mobiele container, die is uit gerust met twee radars. De ene radar, detecteert en identificeert liet doel tot op een afstand van 20 km. de andere volgt liet doel om liet zo effectief mogelijk te onderscheppen. De Stinger is een rakel die vanaf de schouder wordt afgevuurd op laagvliegende vliegtuigen. Deze luchtverdedigingssystemen zorgen voor een beschermende paraplu boven bedreigde objecten en oor den. F.enzelfde doelstelling - een beschermende paraplu legen anti semitisme. discriminatie en racisme - heeft het Nationaal Oorlog- en Verzetsmuseum in Overloon. dat dit jaar een halve eeuw bestaat. U vindt er de stille getuigen van de Tweede Wereldoorlog, die 55 miljoen men senlevens heeft gekost. In afzonder lijke zalen zijn de belangrijkste the ma's van oorlog en verzet verbeeld; in een apart gebouw de gruwelen van dc nazi- en Nipponkampen in beeld gebracht. Dc commandant van de Groep Geleide Wapens en de directie van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum zullen u op 31 augustus graag bij gelegenheid van deze bijzondere activiteit welkom lieten. Wegenbouwer Heymans begint maandag 26 augustus met de aan leg van de rotonde in Oostrum. Het werk gaat circa twaalf weken duren. Gedurende die periode is de .Mgr. Hanssenstraat afgesloten voor alle verkeer, fietsers en voet gangers uitgezonderd. De aanleg van de rotonde kost ongeveer 1 miljoen gulden, waarvan de gemeente eenderde betaalt. Tijdens dc werkzaamheden kan het autoverkeer op de N270 gewoon passeren. Er wordt een tijdelijke ri j baan aangelegd aan de zuidkant van het kruispunt. Daardoor blijven ook de bedrijven op de Witte Vennen goed bereikbaar. De noordelijke (Oostrumse) kant van het kruispunt wordt twee tol drie maanden afge sloten voor auto's. Zij moeten omrij den via de Witte Vennen en de Oirloseweg/Stationsweg om vanuit Wanssum of Dcurne het dorp te bereiken. Fietsers mogen er wel door. Het verkeer wordt tijdens de werkzaamheden met verkeerslichten geregeld Voor fietsers komen cr aparte lichten, die de fietsers zelf kunnen bedienen. Steeds meer ouderen blijven op hoge leeftijd zelfstandig wonen. Toch kan zich thuis plotseling een situatie voordoen, waarbij snel hulp van anderen nodig is. Een persoonlijk alarmeringssysteem kan in zo'n situatie uitkomst bie den. Met een druk op de knop kan hulp van buitenaf worden inge roepen. Hei welzijnswerk voor ouderen van de Stichting synthese heeft daarom ruim tien jaar geleden in Noord-Limburg met succes een sys teem voor sociale alarmering geïnt roduceerd. Het alarmtoestel wordt aangesloten op de telefoon en de alarmzender ter grootte van een luciferdoosje wordt meestal om de hals gedragen. Als op dc alarmknop wordt gedrukt, kiest het alarmtoestel automatisch hel nummer van de alarmcentrale. De nieuwe alarmtoestellen zijn allemaal voorzien van een micro foon en luidspreker. Dat betekent dat na de alarmmelding ccn spreek/luisterverbinding met de alarmcentrale ontstaat. De mede werker van de alarmcentrale kan dan rechtstreeks informeren wat er aan de hand si. De alarmcentrale heeft van iedere aansluiting een lijst van contactpersonen. Dat kunnen huren, familie of hulpverleners zijn die in geval van nood gewaar schuwd worden. De Stichting Synthese adviseert een aansluiting op de alarmcentrale van NVD-PAS. Personen Alarmeringssystemen. Dit is een professionele alarmcentrale Dagelijks zijn er mensen die te maken krijgen met bijvoorbeeld diefstal, inbraak, vernieling, bedreiging, verkeersongeluk, ver krachting, beroving ol' mishande- ling. Medewerkers van Buro Slachtofferhulp zijn er voor die mensen. Zij pralen met hen over w at er gebeurd is. leggen uit wat de gevolgen kunnen zijn. Zij geven informatie en advies over allerlei praktische zaken zoals het invullen van formulieren, hel schrijven van brieven. Zij gaan mee naar de recht bank. naar een advocaat, de arts. de politie. Zij bemiddelen in de schade met de officier van justitie, een juri disch specialist, een verzekcrings-, maatschappij, met fondsen zoals hel Schadefonds Geweldsmisdrijven. Is dit w erk w al u graag zou doen? Kunt u naast mensen staan in een verwerkingsproces? Wilt u slacht offers de weg wijzen in het woud van regels en procedures'.'Biedt u graag praktische hulp? Staal u stevig in uw schoenen? Heeft u genoeg Schapen op rijbaan Zaterdag omstreeks 17.50 uur moest de politie weer schaaphoeder spelen. Zij moesten vijf op de Beekweg lopende schapen in een wei drijven. Dat lukte de politie voordat er ongelukken waren gebeurd. Illegale visser betrapt Zondagmorgen betrapte de politie een 33-jarige inwoner van Deurne, die in het Defensiekanaal tussen Ysselsteyn en Griendtsveen aan het vissen was. De man was niet in het bezit van een sportvisakte en had geen vergunning van de rechtheb bende om daar te vertoeven. De man kreeg proces-verbaal aange zegd. die er altijd voor zorgt dat c'r hulp geboden wordt. Tevens controleert de alarmcentrale dagelijks automa tisch dc technische staat van hol apparaat. Deze verbeteringen heb ben niet tot een prijsverhoging geleid. De maandelijkse kosten voor de huur van het alarmapparaat en de aansluiting op de alarmcentrale zijn verlaagd van ƒ30,- naar 27.50 per maand. De aansluitkosten plus introductie aan de gebruiker bedra gen ƒ130,-. Een alarmtoestel kan ook gekocht worden. Dc abonne mentskosten zijn 'dan uiteraard lager. Tegenwoordig kan het alarmap paraat desgewenst ook uitgebreid worden met een bewegingsalarm en een rookmelder. Met het nieuwe alarmsysteem kan aan alle wensen op het gebied van sociale veiligheid in de thuissituatie tegemoet geko men worden. Het is ook mogelijk dal op zwaarwegende medische gronden alarmapparatuur wórdt ver strekt. De aanvraag hiervoor dient door de huisarts of medisch specia list te worden ingediend bij het zie kenfonds of uw7 zorgverzekeraar. Nadere inlichting over het sys teem voor sociale alarmering kun nen worden ingewonnen bij het Centraal Informatie Punt voor oude ren in de huurt. Over de veranderin gen in hel systeem voor sociale alar mering is een nieuwe brochure uitgebracht, die verkrijgbaar is bij hel Centraal Informatie Punt Venray. tel 0478-586706. Deze folder kunt u ook aanvragen via hel Meldpunt Venray. tel. 0478-584444. lijd (gemiddeld 8 tot 10 uur per week). Bent u bereid een introduc tiecursus van twaalf dagdelen te vol gen? (start 2 oktober 1996). Slachtofferhulp vraagt veel van medewerkers, maar geeft ook veel: contacten met mensen, kennis over alle mogelijke gevolgen van slacht offerschap, een zinvolle tijdsbeste ding. voldoening als hel weer goed gaal met een cliënt, als de schade geregeld is Bovendien krijgt men voortdurend begeleiding en gele genheid tot bijscholing. Voor alle medewerkers is cr een WA- en een Ongevallenverzekering. Geïnteresseerden kunnen infor matie vragen en zich tot 10 septem ber aanmelden voor een kennisma kingsgesprek op tel. 077-3548030. Wakker van licht in de woonkamer Woensdagmorgen werd een 53- jarige Venraysewakker omdat zij licht in haar huiskamer zag branden. Ze dacht dat ze vergeten had dat uit te toen, liep naar haar huiskamer en werd daar geconfronteerd met een inbreker. Zij begon te gillen wat voor de inbreker het sein was om er vandoor te gaan. De man was via de kelder naar binnen gekomen. Voor zover kon worden vastge steld was er alleen een geldbedrag van ƒ100,- gestolen. Een zoekactie door de politie had nog geen resul taat. De bewoonster kon de politie een goed signalement doorgeven. Inbraak in werkplaats Door het doorknippen van een afrastering was toegang verkregen tot de algemene begraafplaats Boschhuizen. De deur van de werk plaats was geforceerd en ontvreemd werden diverse gereedschappen en een maaimachine. Het is de derde keer binnen acht maanden dat daar werd" ingebroken. Familie Ariaens na 150 jaar weg uit Grotestraat Volgende week donderdag rond 18.00 uur is het zover. De reeds lang aangekondigde sluiting van Venrays oudste sportzaak. Ariaens Sport is dan een feit. Joop Ariaens en zijn echtgenote Aleid. hebben hun winkelpand verkocht en gaan naar Bergen verhuizen. Joop heeft nu al enige kriebels als hi j aan dat moment denkt. OL'DSTE FAMILIE De winkel is inmiddels nagenoeg leeg en deels met pakpapier afge plakt. Achter dat papier lege stellin gen. rekken en etalagepoppen. Ook de magazijnkast is helemaal leeg. Dc magazijnkast staat in het zg. Bisschopskamertje. "Toen onze familie rond 1850 hier kwam wonen, moesten zij een speciaal kamertje onbenut laten" vertelt Joop Ariaens. "Dat was voor bisschop Hoefnagels die daar gewoond had. Die zat in het buitenland en als hij terugkwam moest hij daar wonen. Hij is nooit geweest." Joop is er trots op dat naar zijn weten. van de huidige bewoners/eigenaren, de familie Ariaens het langst op dezelfde plek m de Grotestraat heelt gewoond. "De laatste vier generaties zijn hier geboren. Ik heb altijd in dit pand gewoond. Ik krijg dan ook wel een beetje de kriebels als ik aan het moment denk dat ik de deur defini tief achter mij dicht doe. SCHOENEN De familie Ariaens zat van ouds her in de "schoenen". Zijn over grootvader heeft zelfs nog schoen tjes gemaakt voor de schapen van de Venrayse schaapscompagnieën. "Dat waren kleine kokertjes die om de pootjes van de schapen werden gedaan. Daarmee werden infekties e.d. voorkomen. Die schoentjes zijn tijdens de oorlog helaas verloren gegaan. De familie Ariaens bleef' schoenen vervaardigen. In de twintigerjaren kwam daar ook schoenreparatie bij Geleidelijk aan werd overgestapt op "fabrieksschoenen" en werd het aan tal zelfgemaakte schoenen steeds minder. SPORT Vanaf hel begin van de zestiger jaren ging Joop in de winkel van zijn ouders werken. "Sport was toen in opkomst omdat mensen steeds meer vrije tijd kregen", aldus Joop "Neef Joop had wel een kleine sportzaak op de Grote Markt maar die was dicht en mensen moesten vanuit de schoenenzaak in de Grotestraat meelopen. Wij konden wel leveren via bestelling Langzaam werd dal steeds meer waarna wij ons uiteindelijk op de sport zijn gaan toeleggen." Eerst was dat hoofdzakelijk voet bal en hockey, later ook tennis en in de loop der jaren deden steeds meer andere sporten hun intrede. Ook op het gebied van camperen had Ariaens van alles. "We hebben zelfs tenten in onze tuin gehad" aldus Joop. VERKOOP Een klant komt binnen. Buiten is het bijna dertig graden. Joop helpt de klant en verkoopt zowaar nog drie paar schaatsen. "Niet te geloven waar de mensen mee de deur uit gaan. Maandagmiddag had ik een kraam met schoenen buiten aan dc straat staan. Het waren net brood jes." Joop en Aleid Ariaens in hun bijna lege winkel De sportzaak groeide in de loop der jaren verder uit. Wintersport deed haar intrede maar werd later weer afgestoten Omdat kleding een belangrijke faktor in de sport werd. ging Joop Ariaens zich toeleggen op enkele kwaliteitsmerken. Weldra werd echter duidelijk dat de kinderen van Joop en Aleid ande re interesse hadden dan het runnen van een sportzaak. "We waren dan ook al bezig om te kijken of w e rond onze 60e de zaak van de hand kon den doen. Dat kwam begin dit jaar in een stroomversnelling toen een belegger zich bij ons vervoegd met dc vraag ol wij hel pand wilden ver kopen. Die man keek vreemd op toen we eigenlijk meteen ja zeiden. Probleem was wel dat we al de hele zomercollectie hadden ingekocht. Daar is nu echter weinig meer van over" wijst Joop naar zijn lege win kel. WHEELS Volgende w eek donderdag gaal de deur dan definitief dicht. De familie Ariaens heeft dan nog een maand de tijd om te verhuizen. Daarna is er tijd voor hobby's. Een daarvan is dc Dodge van Joop Ariaens uit de tweede wereldoorlog. Joop is aange sloten bij "Wheels" een organisatie die oude legervoertuigen in stand houden. Joop zal nu regelmatiger de door deze organisatie gehouden weekenden kunnen bezoeken. "Voor mij is met name de geschiedenis daaromheen belangrijk. Als kind heb ik de oorlog bewust meege maakt. heb ik hier in de kelder zitten schudden tijdens het bombarde ment. Dal is m'j altijd bijgebleven. Datzelfde geldt overigens ook voor Venray. We gaan wel in Bergen wonen maar ons hart blijft toch in Venray. speciaal hier naar dit plekje in de Grotestraat." Spaanse MX Onda-ploeg vervangt Carrera De Amerikaanse wielervedette Lance Armstrong maakt deel uit van de Motorola-ploeg die volgen de week meedoet aan de Ronde \an Nederland. Armstrong's naam prijkt althans op de voorlo pige lij^t van deelnemers. De Spaanse MX Onda-ploeg. van onder meer Marcel Wüst en Tom Cordes, vervangt Carrera. De Italiaanse spijkerbroekenploeg van Davide Boifafa trok zich dit weekend terug. Dat betekent dat ook klimmer Marco Pantani niet van de partij zal zijn. De een na laatste etappe van de profronde door Nederland eindigt vrijdag in Ven ra v. De organisatie van de Ronde van Nederland heeft deze week de komst van Armstrong bevestigd. Me.t een slag om de arm. w ant welke renners er komen is pas maandag definitief, nadat de ploegleiders bij het wedslrijdsecretariaut de rug nummers hebben afgehaald. Met Armstrong heeft de Ronde van Nederland er meteen 'een publiekstrekker bij Andere bekende pedaleurs zijn Telekom-kopman Jan Ullrich, door sommigen gezien als de ware opvolger van Miguel Indurain. en de Deen Jesper Skibby. Gezien het parcours op de eerste v ier dagen gaal de aandacht vooral uit naar de sprinters. Die zitten er Uil een ruim aantal inzendingen op de prijsvraag van Juwelier Henri Camps, ontving de winnaar, mevrouw T. Claessens, uit handen van Henri Camps een bos bloemen en een Adidas horloge ter waarde van ƒ399,- volop in het veld van 120 professio nals. De Duitser Erich Zabel. Fabio Baldato -winnaar op de Champs d'Elysees dit jaar- Franco Ballerini. Olaf Ludwig en natuurlijk Nederlands sprint-hoop in bange wielerdagen. Jeroen BI ijlevens. Andere Nederlandse namen op de deelnemerslijst horen toe aan titel verdediger Jelle Nijdam. Bart Voskamp. Maarten den Bakker. Michael Boogerd. Danny Nelissen en Leon van Bon. OP TV In totaal hebben zich bij de orga nisatie vijftien ploegen gemeld Acht daarvan hebben dit jaar ook meegedaan aan de Tour de France. De ploegen komen uit Nederland. Italië, de Verenigde Staten. België. Duitsland en Monaco. De Ronde van Nederland start dinsdag 27 augustus met de etappe van Gouda naar Haarlem, over een afstand van 167 km. Daarna vertrekt de kara vaan v ia Al mere naar Doetinchem. waar donderdag 29 augustus een individuele tijdrit over 20 km op het programma staat. De volgende gaat het van Zevenaar naar Venray. over een afstand van 176 km. De laatste etappe is de langste en voert van Roermond naar Landgraaf. Bijna elk jaar fungeren de Zuidlimburgse heuvels als scherprechter. De Ronde van Nederland is elke dag op TV te volgen bij de Sportjournaals van. de NOS Op woensdag 28 augustus wordt er in hei programma Studio Sport om 20.30 uur extra aandacht aan de ronde besteed. Op donderdag is er om 16.00 uur een extra uitzending, dc zaterdags slotetappe is vanf 15.00 uur live op dc televisie. WIN EEN FIETS De plaatselijke organisatie van het wielerevenement heeft samen met winkeliersvereniging Winkelcentrum Venray een prijs vraag uitgeschreven. Wie de win naar van de vijfde etappe (Zevenaar- Venray) goed raadt kan een fiets winnen. De prijswinnaar wordt aan sluitend aan de finish bekend gemaakt.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5