PEEL EN MAAS Geysteren heeft een diamanten bruidspaar "Zuid Nederlandse Fly Drive Classic Show Gedenkteken kloosters in vergevorderd stadium Recreatie-mendag in Ysselsteyn Venray op de foto Brand in varkensbedrijf FRANSLEMMERS Gehandicapte jongeren terug van vakantie op Texel Inschrijving boek Razzia's sluit eind augustus DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1996 Nr. 34 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Groot assortiment spiralen, lattenbodems, boxsprings, waterbedden, matrassen, verstelbare slaapsystemen, dekbedden en bedtextiel van topmerken. IHMHMlmilH Het is ruim zes jaar geleden dat het dorp Geysteren een diaman ten bruidspaar in hun midden had. Morgen, vrijdag 23 augustus zullen de klokken van de parochiekerk van de H. Willibrordus weer feestelijk kun nen luiden. Ditmaal voor het dia manten bruidspaar Kleeven- Burgers. De diamanten bruidegom, THEI KLEEVEN (86) is geboren en opge groeid 'in de schaduw' van de St. Wilbertkapel aan de bosrand; op de pachtboerderij Jonkhof. Dat is een van de vele pachtboerderijen van baron De Weiehs de Wenne. Hij groeide op in een gezin met zeven zoons en een dochter. Het gemengde bedrijf van zijn ouders zou voor hem een bijzondere betekenis krij gen. Het bedrijf, bestaande uit 23 ha, was een goed landbouwbedrijf. 'Dat was een mooie tijd' beaamt.de diamanten bruidegom, 'al hadden wij niet veel te vertellen'. 'Dat deed baron Josef wel, met de pastoor cn de meester het hoofd van de school'. Geysteren telde toen zowat 60 gezinnen, die met uitzondering van een klein aantal, allemaal pachtboe ren waren van de baron. 'Als men de baron, de pastoor of het hoofd van de school tegenkwam, moest de pet worden afgezet'. Toen vader Kleeven een eigen bedrijf in Blitterswijck kon kopen, en de diamanten bruidegom wilde trouwen, verleende de baron toe stemming óm de. pachtboerderij over te dragen. Dal betekende dat vanaf die dag in 1936 Jonkhof een nieuwe pachter kreeg. De pachtprijs moest op 'St. Andries' in klinkende munt op het kasteel van de baron worden betaald. De eerste keer kreeg Thei Kleeven, nadat de pacht betaald was, van de baron een sigaar mee. Dat scheen een vergissing te zijn geweest, want de volgende jaren ontbrak die sigaar. De diamanten bruid. DINA BUR GERS (90) is eveneens geboren op een pachtboerderij van de baron, maar dan op Spraeland in Oostrum. Omdat haar vader een boerderij kon kopen in Veulen werd er verhuisd. Na de school in Leunen mocht zij naar de huishoudschool waar ook het landbouwonderwijs werd gege ven. Daar leerde het bruidspaar elkaar al kennen, nog niet wetende dat die kennismaking later een lang durige verbintenis zou worden. In I936 werd uiteindelijk getrouwd. Als wij de verhalen mogen geloven dan was dat een trouwpartij die meer dan een dag duurde. Zij trouwden in Leunen, maar het feest werd gehouden in Veulen en daar duurde dat enkele dagen. OORLOG In de oorlog verschafte het paar onderdak aan veel onderduikers. Dat hun boerderij eigenlijk niet werd verwoest is wonderbaarlijk te noemen. Het gezin groeide uit en er kwamen vijf jongens en een meisje en die zullen met de veertien klein kinderen het gouden feest meema ken. De pachtboerderij Jonkhof werd in 1970 overgedragen aan een van hun zonen, die zich meer op de tuinbouw toelegde, gecombineerd met varkensmesten. Een landbouw bedrijf waar 'vader Kleeven' nog veel te vinden is, zonder zijn zoon voor de voeten te lopen of te zeggen hoe het beter kon. Zij konden toen het pas gerenoveerde gedeelte van de Aide Pastorie huren. Daarvan hebben ze nog geen dag spijt al bleef de Aide Pastorie met de water snood niet droog. Er stond 40 cm water binnen. De recentelijk aange legde dijk moet ijen beschermen voor een volgende overstroming. HOBBY'S De diamanten bruidegom zal geen week laten voorbijgaan voor zijn kaartmiddag met zijn vijf broers. Hel is een unicum, dat bijna '500 jaar Kleeven' nog wekelijks kaarten. De oudste is 88 en de jongste 72 jaaf. Verder is hij jarenlang duiven melker geweest. Nu slaat hij geen zondag over om bij zijn oudste zoon het binnenkomen van de duiven mee te beleven. Tenslotte is hij oprichter en jarenlang bestuurslid geweest van de voetbalvereniging van Geysteren. Het feest wordt ingezet met een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk van de H. Willibrordus. Daarna zal het leest in besloten kringen worden voortgezet om onderbroken te worden als de Koninklijke St. Willibrordusgilde. namens de gemeenschap van Geysteren hen een serenade zal aan bieden. Dat Koninklijk Gilde heeft nog iets te vereffenen want de diamanten bruidegom is sinds mensenheugenis al deelgenoot aan de Gildemaaltijd (worstmaaltijd) terwijl hij niet lid van dit gilde is geweest. Dal gilde heeft hem in het verleden al een oor konde uitgereikt voor zijn trouw aan het gilde. Zaterdag 17 augustus kwam de tweede groep van acht jongeren, die lijden aan een spierziekte, terug van een week vakantie op Texel. Het was een geweldig week zegt Jaap 16). de jongste van de groep. Vissen op een garnalenkotter. een rondtocht over Texel, zonnen op het strand, samen in een restaurant gaan eten en natuurlijk de disco. Spannend was ook de rondvlucht. Voor hen was het de luchtdoop. Petra (29), die bijna haar hele leven in de rolstoel zit, heeft voor het eerst strandzand tussen haar tenen gekre gen. Een prachtige ervaring, zegt ze. Ze hebben haar uit de rolstoel getild en enkele uren op het strand laten liggen. zegt verpleegkundige Annemie Soons, die nu al voor hel negende jaar een week van haar vakantie voor deze jongeren reser veert. Voor de acht vrijwillige begelei ders is het een drukke week. Bij toerbeurt nachtdienst want de jonge ren willen ook wel eens op een andere zij slapen cn zelf omdraaien kunnen ze niet. of er moet iemand beademd worden of sonde-voeding worden toegediend om maar enkele zaken te noemen die naast de gewo ne verzorging komen. Je weet niet wat je overkomt, zegt een vader die zijn zoon komt opha len. Een hele week zonder zorgen samen met zijn vrouw op vakantie in Nederland. De Lionsclub kan deze weken aanbieden dankzij de opbrengsten van de halfvastenveiling, de asper geverkoop in de grote sleden en de verkoop van Christmas cake. Dit jaar deed Lease-concept een stevige duit in het zakje. De dankbaarheid van de jongeren en hun ouders is groot en dat stimu leert de Lionsclub om door te gaan. De jongeren rekenen er al op want ze boden een collage aan waar heel subtiel het tweede lustrum in het Texelhuus in 1997 was aangekon digd. f Illegaal vuur stoken Een 33-jarige inwoner van Ysselsteyn kreeg vrijdagmiddag proces-verbaal aangezegd omdat hij zonder de daarvoor vereiste vergunning, rotzooi (papier, plas tic, houtafval) aan het opstoken was in de berm langs de Ossendijk. Hij moest het vuur doven. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij wist dat hij dat niet mocht, maar dat hij die rot zooi kwijt moest. Toezicht beregenen... Tijdens het projectmatige toezicht omtrent het naleven van het berege- ningsverbod constateerde de politie dat op een perceel aan de Ringweg afval werd opgestookt, wat rook- overlast veroorzaakte. Omdat de landbouwer geen vergunning had voor het opstoken en niet voldeed aan de voorwaarden van de hinder wetvergunning werd hem gelast het vuur onmiddellijk te doven. De man kreeg een waarschuwing. aupmg KugjtKUS De Frans Lemmers vakmensen geven u maatwerkadvies op het gebied van goed slapen. Twee dagen spektakel op GGW De Peel Op 24 en 25 augustus staat het errein van Groep Geleide GVapens de Peel geheel in het eken van een grote Fly Drive Classic Show. Auto's, motoren, )ragsters. Ultra lights, helicop- ers, noem maar op, allemaal is iet op GGW I)e Peel te zien en te (eleven. De organisatie, in handen an vi jf Brabantse Rotary clubs, -erwachten op deze twee dagen uim 50.000 mensen. DIENSTBAAR ■v Deze Rotarycluhs hebben ruim inderhalf jaar geleden hel idee -■ ipgepakt om gezamenlijk geld bij- :en te brengen voor de Stichting /lensen voor Mensen. Daarvoor - verd een aparte stichting in het even geroepen met als doelstelling '100.000.- voor die stichting te vcr- amelen, Werd aanvankelijk alleen ;edacht aan een "drive" gedeelte net auto's etc, na contacten met 3GW De Peel werd hel idee verder litgebreid en konden er ook aktivi- eiten in de lucht georganiseerd wor ld). ZATERDAG Op het terrein van de luchtmacht- msis zal de 3 km lange rolbaan leheel ingevuld worden met aklivi- teiten in de breedste zin van het woord. Op beide dagen is het programma nagenoeg identiek. Rond 10.00 uur wordt gestart met optredens van diverse muziekgezelschappen en het voorstellen van diverse teams. Rond 10.30 uur kan men genieten van Karting. mini motoren, een concours d'Elegance van historische automo- bilen. een handicap parcours van diezelfde automobielen en de start van het NK dragsters. Deze laatste snelheidsmonsters bereiken binnen 2,2 seconden een snelheid van 100 km/uur. Ter illustratie, een Ferrari doet daar 4.2 seconde over... Ook zijn er historische tractoren en trucks. Ont 1 1.00 uur dalen parachutisten van hel Bavaria Parateam neer op de basis. Een half uur later zijn er demonstraties van Ultra Light vlieg tuigjes. Ook rond 13.00 uurzullcn Ultra Light vliegtuigjes boven de basis cirkelen, gevolgd door een demonstratie met een polilicvlieg- tuigje (zondag is dat laatste rond 12.30 uur). Tussendoor is er een demonstratie van radiografisch bestuurde vliegtuigjes. GROTERE VLIEGTUIGEN 's Middags komen de iets grotere vliegtuigen aan bod. Zaterdag zijn dat drie Harvards. Deze demonstra tie wordt verzorgd door Gilze Rijen Historical Flight. Zondag komt deze vereniging met vier Piper Cups. Het karten gaat om 14.30 uur ver der met een tweede manche en een VIP race. Elders op het terrein is er een demonstratie met bewakings- en schaapskuddehonden. Om 15.00 uur is er een demonstratie van twee paramoteurs. Vervolgens vindt er lot 17.00 uur een herhaling van genoemde aktiviteiten plaats. Bij goed weer zullen rond 18.00 uur vijf hcteluchtballonnen opstijgen als afsluiting van de dag. Zondag is er nog een demonstratie Kunstvliegen met EXTRA 300 door Frank Vcrstccgh uit Arnhem. Beide dagen vinden er verder demonstraties plaats van de wapen systemen van Groep Geleide Wapens de Peel en zijn er rond vluchten met helicopters. ONTSPANNING Behalve het inspannend volgen van de diverse aktiviteiten. zijn er ook diverse ontspannende randakti- viteiten. Op het centraal gelegen "Peclplcin" is een restaurant met terras en een Iglo kinderdorp. Elders zijn snackbars ingericht. Verder heeft de organisatie voor voldoende toilet wagens gezorgd. VERKEER Speciale aandacht is er op deze twee dagen voor het verkeer. Er zijn duizenden parkeerplaatsen en nabij de hoofdingang van de basis zij 11e- tesenstallingen ingericht, ingericht en de verkeerssituatie is van te voren duidelijk met de autoriteiten en politie doorgesproken. Veiligheid staat bij de organisatie voorop. Aan alle mogeijke calami teiten en de daarbij behorende sce nario's is gedacht. Zo zullen de vlie- gaktiviteiten niet boven de mensen plaatsvinden en is er altijd een vrije rijbaan in de aan- en afvoerwegen. f De Fly Drive C las- sic show wordt georganiseerd door vijf Brabantse. Rotary clubs. De Venrayse Rotaryclitb is, ondanks het feit dat hei eve nement nagenoeg geheel op Venrays grondgebied plaats vindt, niet bij de organisatie betrokken. Dat komt mede omdat de Brabantse organisa tie het evenement al groten deels in de steigers had staan, voordat uiteindelijk werd geko zen voor de lokatie op GGW ^De Peel. y De Stichting Gedenkteken (loosters in de gemeente Venray, loopt in oktober/november a.s. lan geselecteerde Venrayse kun- tenaars opdracht te kunnen vers tekken voor het maken van een kloostermonument'. Zoals lekend streeft de stichting naar iet realiseren van een monument, lat de verschillende kloosterge- neenschappen, die in Venray verkzaam zijn geweest en een ;rote invloed hebben gehad op het iociale, culturele, religieuze en iconomische leven, in herinnering loet houden. FONDSWERVING De fondswerving is in zoverre al iuccesvol geweest, dat de financiële laalbaarheid binnen de mogclijkhe- len is komen te liggen. Door de meente cn instellingen is al f65.000.- bijeengebracht of loege- egd. Na het huis-aan-huis benade- en met een folder, waarin de doel- j telling van de stichting uitvoerig is Schreven, is van ruim 100 particu lieren al een bedrag binnengekomen Mn ƒ17.000.-. In dc komende tijd :ullen nog 1000 mensen worden icnadcrd om het doel financieel te leunen. Verwacht wordt, dal lande- ijkc subsidiërende instanties op cui- ureel gebied ook bereid zullen zijn en geldelijke bijdrage te verstrek- ;en. nu het hier gaat om een belang- Fijk kunstwerk. Nu er in totaal, al f82.000.- bijeen is gebracht, lijkt ealisalie op korte termijn mogelijk. )e stichting verwacht dan ook, dat 1c onthulling tegen het eind van het 'olgend jaar zal kunnen plaatsvin- g ien VISITEKAARTJE Intussen hebben de architecten fcolsen en Lerou een voorontwerp (emaakt voor een hoogwaardig her- ;enbaar kunstwerk. Aan in Venray woonachtige kunstenaars is gevraagd medewerking aan de reali satie te willen verlenen. Aldus hoopt men een belangrijk kunstwerk in Venray te kunnen realiseren, dat voor een aantal Venrayse kunste naars een visitekaartje zal kunnen zijn. De beeldhouwer Niel Steenbergen uit Oosterhout is door de stichting als adviseur aangetrok ken. DEELONTWERPEN Binnen het totaalontwerp van het monument, dat volgens de planning op het voormalige kerkhof hij de Grote kerk zal worden gerealiseerd, is de mogelijkheid om een tiental deelontwerpen in te passen, die gerelateerd zijn aan een bepaald klooster of een kloostergemeen schap. Als alternatief wordt gedacht aan het uitbeelden van de activitei ten. die door dc kloostergemeen schappen in hel Venrayse zijn ver richt. Dit zouden dan de zeven werken van barmhartigheid kunnen zijn. GEDENKBOEK Momenteel zijn onder leiding van de heer A, den Brok, vijf schrijvers bezig met hel samenstellen van een gedenkboek, waarin de geschiedenis van de kloosterorden en -congrega ties en het belang van hun werk gedurende vele jaren voor Venray. wordt beschreven. Verwacht wordt, dat de samenstellers legen het eind van het jaar hun werk zullen hebben voltooid. BIJDRAGEN Iedereen, die waardering heeft voor hel werk van de kloosterge meenschappen, kan een financiële bijdrage storten op: Rabobank rek.nr. 17.39.67.760. girorekening bank 10.68.514 t.n.v. Stichting Gedenkteken Kloosters in de gemeente Venray. De recreatiemenners Ysselsteyn en omgeving organiseren voor de achtste maal een recreatie-men dag op zondag 25 augustus. De organisatie is in nauwe samen werking met de activiteitencom missie van de Noordlimburgse Aanspanning. De mendag vindt plaats in en om paardensporteen- trum Ysselsteyn aan de Buntweg. Het wedstrijdterrein is vanaf de Middenpeelweg aangegeven. De dag begint om 09.30 uur. Voor de recreatierijders is er een wegparcours door dc bosrijke omge ving van Ysselsteyn, lengte 17 km. met een puzzelopdracht; ringsteek- parcours in hel dorp en een vaardig- heidsproef (zg. kegeltjes rijden). Voor de gevorderde recreatierij ders en wedstrijdmenners is er een dressuurproef; wegparcours door de bosrijke omgeving van Ysselsteyn, lengte 17 km, met een puzzelop- dracht. aangevuld met vijf marathon hindernissen; een ringsteekparcours in het dorp en een aardigheidsproef. Deze bij recreatiemenners (uit een wijde omgeving) zeer populaire wedstrijd laat die dag een 50-tal deelnemers van start gaan, met enkel-, dubbel- en vierspannen met zowel antieke- als recreatierijluigen. Vooral het ringsteken, wat in het noorden en in Zeeland zeer populair is en het hindemisrijden zijn specta culair. Er zal gestreden gaan worden om de wisselbokaal van de Recreatiemenners Ysselsteyn e.o., de trofee voor dc beste ringsteker en om vele andere schitterende prijzen. Wilt u genieten van zeer veei ver schillende soorten paarden, rijtuigen en menners, dan moet u beslist zón- dag 25 augustus naar Ysselsteyn komen. Dc entree is gratis. Voor inlichtingen over de recre atiemenners kunt u bellen met Lilian Bloemen-Geurts. tel. 0478- 515859. Een aanspanning in actie hij cle wedstrijd van vorig jaar Doe mee aan de fotowedstrijd Ook deze week weer een inzending in het kader van de fotowedstrijd van rond het 50-jarig bestaan van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, beter bekend als de VVV. Wie zet Venray van mooi, verrassend, ontroerend of toeristisch op de foto? De wedstrijd is georganiseerd in samenspraak met plaatselijke fotografen en folospeci- aalzaken en er zijn uiteraard fraaie en toepasselijke prijzen te winnen. De foto van deze week combineert twee aspecten van het Venrayse. Bent u geïnspireerd, pak dan uw fototoestel en maak de Venray-proniotie-foto van het jaar. Mensen die in het bezit willen komen van het boek "Razzia's en deporta tie in 1994" dat momenteel wordt samengesteld door de .Stichting Deportatie oktober 1994 kunnen nog tot eind augustus inschrijven op dit Ibuek. Het boek handelt over de razzia's en deportaties in de maanden okto ber en november 1994. In Noord- en Midden-Limburg werden toen onge veer 2800 mannen groepsgewi js opgepakt en naar Duitsland afgevoerd. Om de oplage van het boekwerk te kunnen bepalen heeft de Stichting gekozen vooreen voorinschrijving. Geïnteresseerden kunnen o.v.v. naam, adres en woonplaats hun inschrij ving kenbaar maken bij de secretaris van de stichting, L. Steeghs, ^Beringerhoek 8, 5986 AR Beringe (tel. 077-3071671 Vrijdagavond omstreeks 22.40 uur werd de brandweer gealarmeerd, oor een brand in een varkensbedrijf aan de Puttenweg in sselsteyn.De brandweer rukte met groot materieel uit. Dankzij de nel Ie inzet wist zi j het overslaan van de brand, naar het tweede edeelte van de varkensstallen, te voorkomen. Het eerste gedeelte en apparatuurruimte konden door de brandweer niet worden gered, an de in de stal aanwezige varkens overleefde één dier de brand niet. De brandweer had de brand vrij snel onder controle. Hoe groot de chade is kon nog niet worden medegedeeld. Voor zover bekend is ijn er geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. Wel zullen aanwezige .Sbestresten op de voorgeschreven wijze worden afgevoerd.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11