"Zo'n wave is kei moj" 2800 Gulden voor school in Uganda Puntgave schenkkan gevonden in waterput Duitse jeugd ontvangen op gemeentehuis Duits kerkhof in de belang stelling Etappeplaats Venray richt zich ook op economische perspectieven 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Jacques Dierx Politie Basiseenheid Venray V J PEEL EN MAAS Donderdag 15 augustus 1996 - Pagina 5 Snel Betrouwbaar Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 WAO VAN SOEST b v. Taxaties Advies onroerend goed Kruitweg 13. 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 In memoriam Zoektocht naar kalf dat met bestaat. Het was burgemeester Custers die in 1963 graag de op het Duits soldatenkerkhof werkzame jonge ren, van het Jonge Boerenverband uit Neder Beieren op het gemeen tehuis wilde ontvangen. Burgemeester Custers was er toen al van overtuigd dat alleen vrede kon bestaan, als buren met elkaar in vrede leden, zonder te willen vergeten wat die huren in de jaren 1940/1945 ons hebben aangedaan. Burgemeester Schneider van Konstanz. verklaarde men getroffen te zijn door de moed. die deze Nederlandse burgemeester toonder. om de actie 'Verzoening over de gra- I ven heen. werken voor de vrede' te ondersteunen. Burgemeester Custers kon toen niet welen dat 33 jaar later zijn initiatief is uitgegroeid lol een traditie. Ditmaal was het niet burgemees ter Waals (die was nog met vakan tie) maar loco-burgemeester Jan Driessen. die omhangen met het ambtsketen van de burgemeester van Venray die traditie vorige week donderdag voortzette en de Duitse jeugd officieel in de burgerzaal ont ving. Jan Driessen deed het voordeeer- ste keer en hij had aan zijn toe spraak veel werk besteedt. Driessen j stelde dal vriendschapsbanden I gesmeed over de graven heen. echte vriendschap inhoudt. 'Nu hoeft de jeugd die nu leeft en de oorlog niet heelt meegemaakt, niet te ver/oe- nen. Maar dal de jeugd zich inzet voor de handhaving van de vrede, door op soldalcnkerkhoven te gaan werken en daarvoor hun vakantie opofferen, zal de blijvende waarde ring hebben van het Venrayse gemeentebestuur.' Niet naast maar met elkaar werken aan de vrede, is meer dan de moeite waard'. Voor de ontvangst werd door de jongeren een krans gelegd hij het monument van de Venrayse slacht offers van oorlog en bezetting. De jeugd wil daarmee de dank uitspre ken voor de medewerking van de bevolking van Venray en speciaal van Ysselsteyn. voor hun verblijf alhier. Na de ontvangst ging het gezel schap naar het Duits soldatenkerk hof waar de jongeren een krans leg den - deze keer niet hij het hoogkruis maar aan de voet van de onlangs onthulde gedenksteen ter nagedachtenis aan kapitein L. Timmermans. Daarbij werd uitvoe ring ingegaan op hel ontslaan van hei kerkhof en hel werk van Timmermans en de medewerkers \an de gravendienst. IV Volksbund Deutscher Kriegsgraberfursorge uit Essen die liet beheer en onderhoud van dit kerkhof verzorgt, onderzoekt op welke manier aandacht kan worden gegeven aan het 50-jarig bestaan van dit kerkhof, dat in 1946 door de Amerikanen werd aangelegd. Het is niet uitgesloten dat de her denking samen zal vallen met de herdenking van Volkstrauerlag in november a.s. Het Duits kerkhof in Ysselsteyn staat de laatste tijd regelmatig in de belangstelling. Niet alleen van de lokale media 'maar ook elders in Nederland komt het kerkhof, dat dit jaar 50 jaar bestaat, in de picture. Vorige week donderdag, toen op het gemeentehuis een groep Duitse jongeren werd ontvan gen die tijdens hun vakantie werkzaamheden op het kerkhof uitvoeren, waren ook de came ra's van SBS 6 aanwezig. Voor het programma "Hart van Nederland" wat het "kleinere nieuws" onder de aandacht van de kijker brengt, werden in Venray, Overloon en Ysselsteyn opnames gemaakt. In de uitzending 's avonds werd de Slag van Overloon belicht, de kranslegging bij het Venrayse oorlogsmonument en de werkzaamheden op het Duitse kerkhof. Op het kerkhof kon men de jeugd aan het werk zien en werd Peel en Maas medewerker Frits Hovens geïn terviewd. Hovens is als journa list bijna vanaf het begin betrokken geweest bij de reali satie van het kerkhof, dat in 1946 werd aangelegd door de Amerikanen. Hovens kent nage- noeg alle "ins" en "outs". STOMERIJ REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDINGREPARATIES Leunens echtpaar beleefde schitterende reis Vrijdag 2 augustus mocht een afvaardiging van een school uit Uganda, uit handen van dhr, Smits van de bijzondere school Focus. een cheque ontvangen. Het bedrag. 2800 gulden, was het resultaat van de kerstaktie van Focus. Leerlingen hadden zelf artikelen vervaardigd en die vervolgens tijdens een kerstmarkt aan de man gebracht. Het .geld is bedoeld om leermateriaal aan te schaffen. Oud-leerlingen van het Boschveldcollege kennen hem nog zeker, Jacques Dierx. Op zaterdag 10 augustus is Jacques Dierx na een ongeneeslijke ziekte op de leeftijd van 65 jaar overleden. Dierx was 31 jaar werkzaam als schoolassistent op het Boschveldcollege. Dierx was. toen hij in I960 in dienst trad bij hel toenmalig Gymnasium Immaculatae Conceptionis een van de eerste leken op deze school. Zijn laken bestonden uit de leerlingenadminis tratie en de bewaking van de school. Toen het gymnasium overging in het Boschveldcollege kreeg hij de lei ding over de centale administratie. Hij en zijn medewerkers vormden de spil lussen school, leerlingen, docenten en ouders. Dierx bezat de gave om oneffen heden in de organisatie snel en zon der paniek glad te strijken. Hij hield onopvallend alles in de gaten en was voor velen een vraagbaak. Daarbij stonden loyaliteit voor de organisa tie en hart voor zijn taken bij hem hoog in het vaandel. In het onder wijs. dat continu in beweging was. heeft hij zo veel pionierswerk ver richt. De laatste jaren van zijn aktieve schoolperiode werkte Dierkx lang zaam naar zijn pensioen. Sinds december 1991 maakte hij gebruik van de VUT regeling. Te kort heeft hij van zijn vrije tijd kunnen genie ten. Een ongeneeslijke ziekte zorgde voor een ongelijke strijd. De schoolgemeenschap is hem dankbaar voor zijn inzet en medele ven en wenst zijn vrouw en kinde ren alle sterkte bij hel naar mensen- lijkc maatstaven veel te vroege verlies. Tijd dringt voor opgravers f Tip van de week "N Fietsdiefstal Mariet en Will Claessens heb ben in Atlanta een gouden tijd beleefd. Niet dat ze met medailles naar huis zijn gekomen maar de- reis naar Atlanta en de Olympische spelen van 24 t.m. 29 juli is voor hen onvergetelijk geworden. Het echtpaar had de reis gewonnen met de Atlanta aktie van Yolkswagenimporteur Pon, eigenaar van het garagebe drijf Auto Arena in Venray. "Het toeval wilde dat we dit jaar geen vakantie hadden gepland" aldus Mariet Claessens. Behalve dat zo'n reis dan een verrassing is. was hel meteen immers een hele erva ring. "We hadden beiden nog nooit gevlogen". Een ervaring die achteraf best meeviel. "Hel is nel of je m een auto zit". bic; Wat in Amerika opvalt is dal alles inderdaad "BIG" is en dal de Amerikanen leven op "last food". Over "BIG" gesproken. Hel reisge zelschap (er waren nog negen ande re prijswinnaars) bracht bezoeken aan de Coca Cola fabriek in Atlanta en aan de studio's van CNN. Daar is o.a. de grootste roltrap van de wereld aanwezig. "BIG" noemt Mariet' Claessens ook het contrast tussen rijk en arm. "Bij een bezoek aan het geboorte huis van Martin Luther King kom je in een van de armste wijken van Atlanta. Als je dan een zwerver uit een container ziel kruipen dan reali seer je pas dat we het in Nederland eigenlijk zo slecht nog niet hebben" SPELEN Natuurlijk stonden er ook bezoe ken aan wedstrijden van de Olympische Spelen op het program ma. Naast twee typisch Amerikaanse sporten. Honkbal en Basketball, werd een bezoek aan de atletiekwedstrijden gebracht. Ook daar verbaasde Mariet Claessens zich de Amerikanen. "Ze gaan daar zitten met een grote bak popcorn. echt groot, een een grote beker cola. Nog geen kwartier later is alles ach ter de kiezen gewerkt." Ook het enthousiasme van de Amerikanen kent volgens Mariet Claessens geen grenzen. "Xe klap pen bij alles en zijn heel spontaan. En dan zo'n wave. kei moj". VIPS In de perfekt georganiseerde reis was ook een bezoek gepland aan het Holland House. Daar hebben ze contact gehad met sporters en ande re VIPS. "Zo hebben we een heel leuk gesprek gehad met Erika Terpstra" aldus Mariet Claessens. "Verder hebben we optredens bijge woond van Arno Kolenbrander. Lee Towers en Gordon. Het was alle maal heel gezellig, ook als we met de metro naar het hotel gingen. Dan werd er gezongen en iedereen w ilde Will en Muriel Claessens voor het Olympisch Slaclion in Atlanta weten waar we vandaan kwamen etc.". bom Toch kende de reis een angstig moment. Het bomincident in Atlanta had nog bijna het echtpaar uit Leunen getroffen. "Wij waren daar die avond geweest maar waren net naar hel hotel gegaan toen hel gebeurde. Dan wordt je wel even stil als je de tv aanzet en van de bom aanslag hoort" Van strengere veiligheidsmaatre gelen na de bomaanslag hebben Mariet en Will weinig gemerkt. "Er was al overal security aanwezig en dal w erd niet merkbaar meer Al met al hebben we een mooie tijd gehad die we niet snel zullen vergelen." Zoals u weet, worden ook in Venray iedere week veie fietsen gestolen. Ook vinden we elke week een aantal van die fietsen terug. Het komt helaas vaak voor dat wc gevonden fietsen niet terug kunnen brengen bij de eigenaar. Dit komt omdat de fiets niet is forumgesprek onder leiding van Kees Mijnten zullen de heren A. Be/emer - directievoorzitter van Océ Nederland. F. Tick - director Operations van Stork Brabant. J. van Horrik - Rabobank Nederland. G. Kauffeld - algemeen directeur Rank Xerox Manufacturing en F. Welschen - algemeen directeur Inalfa Industries daarover verder praten. Het gemoedelijke van de Venray Lunch zal dan ook blijken. INSPIRATIE VOOR INITIATIEVEN Aanwezigen kunnen aan het gesprek deelnemen. De Venray Lunch zal zo een inspiratiebron zijn voor het in gang zetten en houden van een levendige economische ont wikkeling en een energiebron om daar krachtig mee aan de slag te gaan. De organisatoren hopen dat het niet bij deze ene Venray Lunch zal blijven, het zou een goede zaak zijn als mensen uil het bedrijfsleven, de overheid en belangenorganisaties vaker in een gemoedelijke sfeer een pittig gesprek voeren. Daar mogen de spetters van af vliegen als de vruchten ;maar geplukt kunnen wor den. krant Venray zet zich als etappeplaats in de landelijke picture maar doel daar regionaal nog 'n schepje bovenop met een Venray Special. Deze krant wordt deze week huis-aan-huis ver spreid in de regio Cuijk tot en met Venlo en Deurne lol de Franse grens in een oplage van 130.000. Het eerste exemplaar van de krant werd vorige week vrijdag overhan digd aan comilêvoorziiier Verhoeven, in hijzijn van diverse sponsorsen voorzien van een postcode cq. een juiste postcode. Ook blijkt dat er vaak geen aan gifte is gedaan, of men wist bij de aangifte zo weinig gegevens van zijn fiets te verstrekken, dat her kenning achteraf ondoenlijk is. Zorg er voor dat uw fiets wordt voorzien van uw postcode en uw huisnummer. Vooral na verhuizing of bij aankoop van een tweede hands fiets met een 'vreemde' postcode. Dit voorkomt dat er door ons mensen worden bena derd, die niets met uw fiets te maken hebben. Uw rijwielhandelaar kan tegen een geringe vergoeding uw juiste postcode snel cn vakkundig aan brengen. Als u dan verder nog even een fietsregistratiekaart op het politie bureau haalt en deze invult, dan kunt u bij een eventuele aangifte de nodige gegevens overleggen cn maakt u de kans op het terugkrij gen van uw fiets alleen maar gro ter. Is uw fiets ontvreemd, kom dan eens naar het politiebureau. Daar staan diverse gevonden fietsen op de eigenaar te wachten. Neem die moeite. Het is best de moeite waard. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 Een goed en stevig gesprek in een gemoedelijke omgeving. Dat is in het kort waar het op 30 augustus a.s. bij de Venray Lunch om gaal. Deelnemers zijn de sponsors cn hun gasten die door hun bijdragen de aankomst van de voorlaatste etappe van de Ronde van Nederland in Venray mogelijk hebben gemaakt. Het gesprek zal gaan over de 'per spectieven voor de economische ontwikkeling van Noord-Limburg'. De aftrap voor het gesprek wordt gegeven door drs. Rein Benier. Hij is plaatsvervangend directeur- Generaal voor Economische Structuur op het Ministerie van Economische Zaken. Tevens is hij directeur Regio's. Bedrijfsomgeving en Milieu, in die hoedanigheid geeft hij leiding aan de ontwikkeling van het regionaal economisch beleid van het ministerie en stuurt hij de regio nale consulenten aan die het beleid in de regio's tot uitvoering moeten brengen. De heer Bemer komt in de plaats van staatssecretaris Van Dok van Weele. die aanvankelijk zou komen maar vanwege politiek- hestuurlijke verplichtingen elders moest afzeggen. Verantwoordelijk voor regiobeleid Met de heer Bemer heeft de Venray Lunch degene aan tafel die verantwoordelijk is voor de archi tectuur van hei regiobeleid van hel ministerie. Hij zal in zijn inleiding ongetwijfeld de nodige impulsen geven voor een discussie, in een De opgravingen op St. Antoniusveld gaan deze vakantie gestaag door. De tijd dringt ook want begin september is het. zoals het er nu naar uitziet, afgelopen met de opgravingen. Het geld is dan simpelweg op. Naast diverse kleine resultaten hebben de opgravers vorige week nog een puntgaaf voorwerp boven de grond gebracht. Het gaat daarbij om een "schenk kan" (zie foto) uit de Merovingische tijd (ongeveer zevende eeuw). De kan werd gevonden in een van de vele waterputten die men inmiddels op St. Antoniusveld heeft aangetrof fen. De pol is mooi versierd en zo goed als onbeschadigd. De opgravingen richten zich o.a. ook op die waterputten omdat ver wacht wordt dat daar nog meer geschikt materiaal in terug te vinden is. Enige weken geleden was er een klein succes toen een zg. bolpot werd gevonden. De pol stamt uit de Karolingische tijd (ongeveer 8e eeuw) maar was zwaar beschadigd. Tot nu toe zijn de archeologen van de ROB en de vrijwilligers zeer tevreden over de resultaten van de opgravingen. Helaas dringt de lijd omdat de financiën slechts onder zoek toelaten tot begin september. Daarom worden mensen, die inte resse hebben in dit "veldwerk" ver zocht zich te melden bij hel opgra vingsterrein om als vrijwilliger mee te helpen met het zoeken naar Venray's verleden. Eventuele spon soren zijn ook welkom zodat hel onderzoek langer voortgezet kan worden. Op de foto de op Si. Antoniusveld gevonden kan% Het gaat om een zwart gebakken aardewerken, op schijf gedraaide kan. versierd met radstempelindrukken. De kan komt uit hel Rijngebied en is door Frankische kolonisten mee naar hier genomen.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5