ZOMERFINALE Situatie woonruimte gehandicapten in Noord- Limburg niet rampzalig Fiscaal in zicht Klompen maken in Jerusalem VAN OORSCHOT MODE COIil'fMMT Belofte ingelost... "Algemene kostenvergoedingen en Oort" Kalveren uit de kist Overschrijvingsformulieren van banken populair bij inbrekers Politie Basiseenheid Venray PEEL EN MAAS COR PAINT geeft uw huis een persoonlijke kleur. PEEL EN MAAS Donderdag 25 juli 1996 - Pagina 5 Veel beter dan in Zuidoost-Brabant In Noord-Limburg staan 8(1 verstandelijk gehandicapten op I de wachtlijst voor een plaats in een woonvoorziening. Daarvan zijn er 52 urgent: voor 28 gehan- j dicapten op de lijst is de situatie niet dusdanig dat ze meteen een plaats in een woonvoorziening nodig hebben. Van een rampzalige toestand zoals in Zuidoost- Brabant is in ónze regio geen sprake. I Dal zegi desgevraagd directeur I Sybulski van de Sociaal Pedagosche Dienst (SPD», de organisatie die in I Noord-Limburg onder meerde huis- I vesting van verstandelijk gehnadi- I capten coördineert Onlangs ver schenen in de Brabantse pers artikelen over onverkwikkelijke toe- j standen in de opvang van verstande lijk gehandicapten. In Zuidoosl- I Brabant wachten 500 verstandelijk I gehandicapten op een plaats. Dat is I 10% van het aantal dat in heel j Nederland op de wachtlijst staal. Een vierjarig jongetje uil Helmond werd onlangs opgenomen in een instelling, nadat hi j 2 jaar op de kin- I derafdeling van het Helmondse zie- j kenhuis had gelegen. Diverse orga- i nisaties hebben inmiddels an de bel getrokken. Volgens de organisaties is alleen al in de regio Zuidoost- 'j Brabant tien miljoen nodig om de J ergste knelpunten op te lossen, j Als een van de oorzaken voor de I lange wachtlijsten in Brabant wordt 1 genoemd het grote aantal zorgverle- 1 nende instellingen dat van oudsher in de provincie is gevestigd. Ook Limburg heeft in verhouding veel .instellingen. Hier is van een noodsi- Tip van de week Parkeren van uw auto Wanneer u uw auto parkeert, laat dan nooit zichtbaar waardevolle goederen achter. Nog beter is het om helemaal geen waardevolle goede ren in uw auto te laten liggen. Ook niet overdag als u bijvoorbeeld een bezoekje brengt in het ziekenhuis of in de bossen een kleine wandeling gaat maken. Denk niet de dief te slim af te zijn. door spullen in de kofferbak op te bergen Ook daar kijkt een handige dief in. Die dief kijkt ook onder de autostoel of u daar misschien de autoradio of portefeuille heelt neer gelegd Laat die spullen thuis of neem ze mee bij het verlaten van de auto Op hel politiebureau ligt een gra tis folder voor u klaar. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en L'! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 Postbus 525 5x(K) AM Venray Telefoon: 0478-531111 tuatie zoals in Zuidoost-Brabant geen sprake. NIET SCHRIJNEND "Een dergelijk verschijnsel zegt ons niets", aldus de SPD-directeur. "Hel kan natuurlijk voorkomen dat er links of rechts mensen niet opti maal wonen, bijvoorbeeld dal er enkele meervoudig gehandicapten in een 'verkeerde' instelling wonen. Maar van zulke schrijnende gevallen als in Helmond is ons niets bekend" Uit de meest recente cijfers - afkomstig uit de eerste week van juli- blijkt dat de wachtlijst op dal moment 80 personen lelde. Daarbinnen worden een viertal woonvormen onderscheiden. De meest intensieve daarvan is bedoeld voor gehandicapten met een ver standelijke en lichamelijke afwij- kirtg en kent rondom de klok bege leiding en verzorging. Op de wachtlijst voor deze woonvorm slaan drie personen. "Zij worden momenteel elders verpleegd, verder van de woonplaats van ouders of verzorgers, en willen hier naar toe". Twintig mensen wachten op een plaats in een instelling voor ernstig verstandelijk gehandicapten. Voor zestien van hen is opname dringend noodzaakelijk. "Het grootste gedeel te verblijft thuis, een enkele in een verder weg gelegen instelling. Over hel algemeen hebben deze mensen wel een vorm van dagbesteding of- behandeling", aldus Sybulski. De derde categorie vormen instel lingen als gezinsvervangende tehui zen. Ook hier een aantal urgente gevallen, vijftien in dit geval, en een aantal dal pas op langere termijn thuis weg wil. Tot slot de mensen die een kleinschalige woonvorm, zeg maar begeleid wonen, willen. Hun aantal ligt op 31. waarvan er achttien hebben aangegeven graag zo snel mogelijk alleen of in een kleine groep te willen gaan wonen, met begeleiding in de buurt. In hand gebeten... Een 30-jarige inwoner van Oss bracht een bezoek aan een woning aan het Penningkruid. Hij belde aan, maar er werd niet open gedaan. Toen hij wilde weggaan, kwam een Mechelse herder via de voordeur uit de woning en toen de man een slaande beweging maakte beet die hond hem in zijn nand. De politie werd gewaarschuwd en die probeerde de hond te vangen. Dat hoefde echter niet want de eige naar arriveerde en de hond kal meerde. Na bemiddeling van de politie was de eigenaar bereid voor de eventuele schade op te komen. Hoe het mogelijk was dat de hond via de voordeur naar buiten is gekomen kon niet worden vastge steld. Wel heeft de eigenaar aan de politie beloofd alles te doen om herhaling te voorkomen. elke week nieuws Burgemeester Jos Waals kon met een gerust geweten op vakantie. De laatste dag voor z'n vakantie loste hij namelijk de belofte in, die hij na afloop van de laatste raadsvergadering had gedaan. Bij de jaar lijkse borrel na afloop van de vergadering beloofde hij advocaat en VVD-raadslid Frans van Hooft het naambordje op diens kantoor pand te komen schroeven. Van Hooft heeft namelijk op I juli z'n eigen advocatenkantoor geopend aan de Julianasingel. En dat is voortaan ook aan 'n bordje te zien. VRAAG EN AANBOD De Sociaal Pedagogische Dienst is de overkoepelende organisatie in Noord-Limburg als hel gaal om de huisvesting van verstandelijk gehan dicapten. De stichting, die kantoor houdt in Vcnlo. coördineert vraag en aanbod, helpt ouders bij het aanvra gen van woonruimte, geeft informa tie en voorlichting. Een belangrijke laak is die van verbindingsstreepje tussen de zorgcentra, de verzeke raars en de gehandicapten en hun ouders. De SPD houdt de wachtlijs ten bij en verzorgt de administratie van de indicatie-commissie. Die onafhankelijke commissie beoor deelt aanvragen om een plaats in een woonvoorziening. Daarnaast func tioneert er een toewijzingscommis sie. waarin onder meer de instellin gen zitting hebben. Beiden hebben regelmatig overleg om lol een opti male afstemming te komen. Snel Betrouwbaar REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDINGREPARATIES Julianasingel 3, 5802 AS venray Tel. 0478-582025 Wij hebben 2 WEKEN VAKANTIE (van maandag 29 juli t/m zaterdag 10 augustus) Hagelkorrels om de oren... Een bewoner van de Geysterse- weg was aan het tuinieren toen plot seling de hagelkorrels om zijn oren vlogen. Hij deed aangifte bij de politie. Tijdens het onderzoek bleek dat een aantal jagers aan het jagen was in het Geysters veld. Zij hadden er geen notie van dat hagelkorrels in de tuinen terecht kwamen. Zij beloofden beterschap en daarmee nam de inwoner van Oostrum genoegen. Een maandelijkse rubriek over fiscale actualiteiten. De Oort-wetgeving heeft haar eer ste lustrum alweer achter de rug en is dat zeker met ongeschonden doorgekomen. Het gaat zelfs zover dal de Belastingdienst zelf signalen afgeeft om de bewerkelijke onder delen van Oort maar weer af te schaffen Even ter herinnering. de Commissie Oort zou de belasting wetgeving vereenvoudigen. Simpelere structuur, tarief, belas tingvrije som. tweeverdieners, samenvoegen belastingen en pre mies. etc. Daarin slaagde de Commissie goed. Maar. de toenma lige Staatssecretaris Koning kwam met de zogenaamde "dekkingsvoor- stellen". ook wel Oort II genoemd, de beperking van de aftrekbare en te vergoeden kosten voor ondernemers en werknemers. Een voorbeeld: representatiekos ten waren altijd reden tot discussie vóór Oort. De werknemer neemt een relatie mee uit eten en trekt de kos ten af. Om discussie te voorkomen, werd de aftrek voor de werknemer Venraynaar Carel Jeuken vertegenwoordigt Nederland bij verjaardag stad De tickets kunnen elk moment door de brievenbus glijden en dan is het zeker: Carel en Nelly Jeuken uit de Leunense Albionstraat vertrekken naar Israël om met Venrayse klompen de viering van 3000 jaar Jerusalem luister bij te zetten. De Venrayse klompenmaker is als enige Nederlandse ambachtsman uitgenodigd door de organisatie. Een hele eer voor Jeuken, wiens familie al bijna 200 jaar klompen maakt in Venray en omgeving. (door Bert Albers) Jeuken noemt de uitnodiging op zich 'gewoon toeval". Blijkbaar zat de contactpersoon van de organisa tie in Noord-Limburg. Carel Jeuken weel dal enkele oudere klompenma kers de twee weken Israël vanwege Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. hun leeftijd aan zich voorbij hebben laten gaan. Zelf vindt hij het een eer dat hij Nederland vertegenwoordigt, maar heeft hij geen idee wat hen in Jerusalem te wachten staat. Ook de voorbereiding was wel spannend. "Je krijgt wel een uitnodiging, je tic kets en hel hotel zijn gereserveerd en betaald, maar verder moetje het allemaal zelf uitzoeken", zegt Jeuken. De Venrayse klompenmaker heeft vorige week z'n materiaal en gereedschappen ingescheept. Hij hoopt dat ze op tijd en in goede staat in Israël arriveren. "Ik heb daar wel een beetje zorgen over. Er is Nederland niemand meer die nog klompenmakersmessen maakt". UITSTERVEN Die opmerking zet eigenlijk de toon voor hel verder gesprek- Klompenmaken, het puur Hollandse ambacht, is een uitstervend beroep. Het aantal mensen dal met het maken van de typische houten schoenen nog een boterham ver dient. is op de vingers van tw'ce han den te tellen. Tel er nog zo'n 25 tot 30 meer of minder hobbymatige klompenmakers bij op en Nederland klompenland is in kaart gebracht. Carel Jeuken kent ze allemaal. "De'beroeps zijn nog redelijk jong, maar degenen die het voor hun hobby doen zijn allemaal onderhand pensioengerechtigd of zelfs hoogbe jaard. Er zijn erbij die misschien nog twee paar klompen per jaar maken". Zelf hoort Carel Jeuken lot beide categorieën: hij is niet oud, maar klompenmaken is niet z'n broodwin ning. Carel is timmerman van beroep. Een jaar of twaalf geleden nam hij alle spullen van z'n vader over. Die was een groot deel van z'n leven nog full time klompenmaker. Net zoals z'n drie broers, z'n vader en z'n opa. "Buna tweehonderd jaar maakt dp familie Jeuken klompen in Venray en omgeving", zegt Carel. "Ik wilde die traditie niet verloren laten gaan en daarom ben ik het eigenlijk gaan doen". Vroeger moes ten Carel en z'n broers weliswaar meehelpen in de klompenmakerij, maar desondanks was er een 'cursus' van anderhalfjaar nodig eer vader Toon hem de kneepjes van het vak had bijgebracht. EIGEN Sindsdien slaat het heulblok. zeg. maar de werkbank van de klompen maker. bij Carel.in de kelderen han gen de meer dan tien verschillende messen die bij het vervaardigen van klompen gebruikt worden aan de muur. Carel Jeuken maakt klompen helemaal met de hand. Met behulp van messen die luisteren naar namen die aan vervlogen tijden doen den ken: effers, hakhaak, krulmes en dopbeitel. Het schoeisel wordt gemaakt van een in vijven gespleten dikke boomstam. Meestal een popu lier. soms ook een wilg. De blokken wordên vervolgens uitgehold en van buiten krijgen ze de typische klomp- vorm. Een paar klompen maken met de hand kost minstens een paar uur. Ze gaan de deur uit voor 25 gulden, dus dat schiet niet op. Daarom laat Carel ook klompen machinaal maken, die hij dan thuis afwerkt. De klompen worden wel met mal len van een handgemaakte klomp vervaardigd. Want het moet wel een Jeuken-klomp blijven. "Iedere klompenmaker heeft namelijk z'n eigen klomp", verzekert Carel. In een andere kelderruimte is dat dui delijk te zien. Bij een nadere beschouwing zien de klompen er lang niet aïlemaal hetzelfde uit. Spitse neuzen, stompe neuzen, bandjes boven langs, bandjes onder langs, diVkere en dunnere wanden. De Venrayse kompenmaker heeft klompen uit alle delen van Nederland, maar ook uit Frankrijk en zelfs Spanje, waar een klomp wordt gemaakt die een kruising lijkt tussen het Holldndse model en de houten schoentjes die Japanse geis ha's dragen. Heel bijzonder is ook de Franciscanen-klomp: een sandaal met een houten voetbed. In bruin, de kleur van de pij van de minderbroe ders. "Die droegen ze paters als ze in de tuin aan het werken waren", zegt Jeuken. Overigens is de paters- klomp niet door z'n vader gemaakt. "Maar het belangrijkste aan een klomp is de pasvorm", weet hij. "Op klompen lopen is gezond. Het sti muleert de spieren van de voet. En je hebt geen last van zweetvoeten, zoals bij leren schoenen" Behalve dat het model de hand van de klompenmaker of op z'n minst de-streek van herkomst ver raadt. is een klomp ook herkenbaar aan z'n beschildering. De basiskleur is geel. maar elke klompenmaker heeft z'n eigen patroon dat hij in rood daarop aanbrengt. De klompen die door de familie Jeuken gemaakt zijn. dragen al een eeuw het eigen 'wapen'. Voor de versieringen op de klompen draagt trouwens meestal Carel's vrouw Nelly zorg. Carel denkt voorlopig niet aan stoppen met z'n traditionele hobby. Behalve dat hij het ambacht van z'n voorouders in ere houdt vindt hij klompenmaken ook gewoon leuk. "Je kunt er in opgaan. In z'n blok hout zie ik de klomp al zitten. Je maakt ook van een dode boom een levend wezen, een verlengstuk van de mens". Klompenmaken als de cyclus van het leven. En het ruikt ook nog 'ns ere lekker.... geschrapt. Als de werkgever het hem echter vergoedde, lag daarin de zakelijkheid reeds besloten dus dat was wel goed. De toetsing hoefde dus niet meer bij de werknemer te gebeuren, de eenvoud is bereikt. Nu het dilemma: een Gemeente betaalt ƒ3.000 aan een wethouder uit als "algemene onkostenvergoeding". Dit bedrag is dus ter delging van kosten die hij volgens de Oort- regels voor een gedeelte wel én kos ten die hij voor een gedeelte niet zelf af zou mogen trekken. De wet houder gaat er eens goed voor zitten en komt tot ƒ6.000 aan gemaakte kosten. Een aandeel van 3.000 hierin mag hij zelf niet aftrekken, maar wel vergoed krijgen, de rest mag hij zelf aftrekken. U begrijpt de discussie al. Hij trekt 3.000 af en de vergoeding van de Gemeente rekent hij toe aan de te vergoeden, doch voor hemzelf niet aftrekbare, kosten. De Inspecteur doet diame traal het tegenovergestelde en schrapt de gehele aftrek. Uiteindelijk komt de zaak voor de rechter en een te verwachten salo- monsoordeel volgt. De kostenver goeding ad ƒ3.000 moet verdeeld worden over de beide categorieën kosten. Aan de ƒ.3.000 aftrekbare kosten wordt dus 5091- van de ver goeding toegerekend dus blijft ƒ1.500 aftrekbaar. Logisch en een voudig. of niet soms? De bedoeling van de splitsing in de wet was nu juist om te komen tot de situatie waarin de toetsing van de aftrekbaarheid vay bijvoorbeeld representatie in het geheel niet meer voor zou komen. Dankzij deze uit spraak wordt het. als je een algeme ne vergoeding geniet, toch weer de moeite waard al die algemene kos ten op te gaan voeren. Je kunt er je vergoeding deels fan toerekenen en houdt dus méér ruimte over om gewone kosten nf te trekken. Weer een deeltje van Oort II dat sterft in schoonheid. We wachten maar af tot de heer Van Lunteren (de hoogste ambtenaar bij de Belastingdienst) zijn zin krijgt en ze alles weer afschaffen. Juli 1996 Mr. T.C. van Zwieten Rühl Haegens van Aar Accountants en belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer. Venray en Reuver, tel. 0485-576464 De Dierenbescherming voert aktie op Jaarmarkt Well Met ruim honderd kalverkisten trekt de Dierenbescherming door het land. Zondag 28 juli zal er een kalverkist staan in Well op de Jaarmarkt, De Dierenbescherming afd. Venray e.o. daagt de bezoeker van de Jaarmarkt uit om plaats te nemen in een kalverkist om de leef wereld van het kalf te ervaren. De bezoekers van de Jaarmarkt kunnen bij benadering zelf ervaren hoe een kalf leeft. Uit een enquête van het Nipo blijkt dat veel Nederlanders nauwelijks iets weten van de leefomstandigheden van de mestkalveren. De kalveren slaan hun hele leven in een box van 80x180 cm. zonder direkt kontakt met andere kalveren. Ze kunnen zich in de kist niet omdraaien en nauwelijks bewegen. Naast weinig ruimte krijgen de kal veren ijzerarm voedsel waardoor bloedarmoede ontstaat. Van een ijzerarm dieet wordt het vlees name lijk 'mooi blank'. Dieven en inbrekers hebben het de laatste tijd steeds vaker gemunt op formulieren waarmee particulieren en bedrijven opdrachten aan hun bank kunnen geven om geld over te maken naar een andere rekening. Inbrekers spekken zo. met gestolen opdrachtformulieren, hun eigen saldo ten koste van de rekeninghou der en vertrekken vervolgens met de noorderzon. De toenemende beveiliging van het chequeverkeer met pincodes op pasjes leidt ertoe dat het dievengilde vaker uit is op de overschrijvings formulieren. De Nederlandse Vereniging van Banken waarschuwt daarom particulieren en bedrijven hun bankbeseheiden niet te laten slingeren, of in een open bureaula te bewaren. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar u wilt een andere kleur buiten, maar weet niet wat. u wilt uw huis een eigen gezicht geven?! wij helpen u hier graag mee VERF& Paterslaan 7 Venray telefoon 0478-582810 Het wordt vakwerk P iet Verf

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5