KIPPEBOUT 50% ƒ3.95 Venrays reisburo moet naam wijzigen Bedrijven verhuizen uit centrum Quirijn Terug naar de 'roots' van De Peel Zorgen over leegloop Peeldorpen Wel Smakt, niet Holthees KIPPEBOUTENMENU korting snray's rijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING hilh<Iü3 Winkeldief liep in armen van politie Inbraak in kamer burgemeester so I <hoo[Z*ZTrechle"' met provencaalse kruiden (2 kippebouten/gebakken X*Q QC aardappelen/salade) J Tel. 510211 Liedbundel van Venrayse UW ini v.d. Leur fIDERDAG 13 JUNI 1996 - Nr. 24 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG irdffel. u3< efiY PEEL EN MAAS ihü- aankoop verkoop taxaties iAVE: VAN DEN MUNCKHOF B V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ draal 68 - Postadres Postbus 15800 AA Venray - Tel 0478-582727/Fax 510916 I fWERSSTRAAT t9a 'VENRAY'TEL 0*78 585958 Advertentieprijs: 0.39 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 32.00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46.00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Eigenheid van de streek voorwaarde voor leefbaarheid Twente en De Peel moeten weer verschillend worden. Het Nederlandse platteland lijkt teveel op elkaar. Herstel van de typische landschappen en daarmee de eigen identiteit van de regio's zijn de belangrijkste voorwaarden voor een leefbaar platteland in de toekomst. Dat betoogde Venrays burge meester Jos Waals tijdens een symposium over 'Herstructurering van de Peel', dat vandaag ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Ysselsteyn wordt gehouden. In de afgelopen decennia heeft hel begrip leefbaarheid, medé als gevolg van technologische ontwik kelingen in de landbouw, geleid tot vervlakking. Het platteland in Nederland kende vroeger een grote verscheidenheid. Tegenwoordig is het meer van hetzelfde. "Er is een ontwikkeling geweest die bijna alle kleine kernen tot gelijksoortige sociaal-culturele gemeenschappen maakte. School, kerk. gemeen schapshuis. winkel en een sport park. Qua inrichting en voorzienin genniveau is een kern van 2500 inwoners in Friesland gelijk aan die in De Peel en is de leelbaarheid van een kern van 250 inwoners in Drente gelijk aan die in De Kempen Het enige waarin hel platteland zich onderscheidt van stedelijke wijken is hel 'wij-gevoel* en de hoge graad van deelname aan verenigingen", aldus Waals in een vanmiddag gehouden toespraak. Aan die gelijkvormigheid moet volgens de Venrayse burgemeester een einde komen. Basis voor een leefbaar platteland in de toekomst is de eigen identiteit van de streek. "Sterk worden vanuitje eigen histo rie en je eigen perspectief", noemde Waals dat. Economisch betekent dat een duurzame landbouw met streek eigen en kwalitatief hoogwaardige producten. Daarnaast moeten nieu we activiteiten worden ontwikkeld, gebaseerd op de dezelfde gedachte. TEGENWERKING In de gedachte van regionale dif ferentiatie past hel niet dat gemeen ten zich tegen elkaar afzetten. Een goede samenwerking tussen stede lijke kernen en het platteland is een noodzakelijk om datzelfde platte land leefbaar te houden. Het streven naar 'groene buffergemeenten', op een economische basis van land bouw en toerisme is daarom volgens Waals een zorgelijke ontwikkeling. Landbouw is een activiteit die bij het platteland hoort, (grootschalige) recreatie hoort bij steden thuis. Waals vond het dan ook geen ver standige keuze dal 'groene gemeen ten. zich profileren met landbouw en recreatie. Nauwelijks verholen kritiek in de richting van de gemeenten Horst. Grubbenvorst en Broekhuizen die samen hard op weg zijn zo'n groene gemeente lussen de stedelijke kernen Venlo en Venray te vormen. Bestuurders in de regio hebben best in de gaten waar de schoen wringt, betoogde Waals verder. Dat blijkt wel uit de diverse beleidsvoor nemens. Maar als het op uitvoeren aankomt neemt de regio te weinig zelf initiatief. Aantal inwoners daalt jaarlijks met 1 Burgemeester Waals van Venray heeft z'n twijfels of' er in de toekomst voldoende werk is om de leegloop van De Peel tot staan te brengen. Zelfs als er voldoende geld is voor de noodzakelijke investeringen resulteert dat hoog uit in een stabilisering van de hui dige situatie. De achttien groepen penters van (Ie peuterspeelzalen in Venray heieven een bijzondere week. Omdat het peu- rspeelzaahverk 25 jaar bestaat wordt elke groep van de Mierenhoop't Centrum, de Hummeltjeshoek en de 'okkendoos verrast met een sprookjesachtige middag of ochtend. Verantwoordelijk daan-oor is een groep van eerstejaars studenten van de studierichting sociaal-pedagogisch werk van het Inten-en College. Als praktijk- xlracht voor liet einde van hel schooljaar hebben de leerlingen rond het thema 'sprookjes' een programma in kaar gezet. Liedjes, spelletjes en knutselwerkjes over kabouters, elfen. Hans en Grietje en Klein Duimpje Sprookjesweek voor peuters )e dorpsraad van Sniakt en Holthees vindt het maar vreemd er in Smakt wel waarschuwingsborden bij de spoorwegover ig zijn geplaatst en in Holthees niet. De dorpsraad heeft een ef gestuurd naar de NS en waarschuwt de inwoners in dorps- d 't Krentje. )e borden moeten nietsvermoedende weggebruikers extra waar- uwen omdat er door de veranderde dienstregeling van de NS op lere tijdstippen treinen voorbij denderen dan voorheen. Sinds 'elopen weekend worden sneltreinen ingezet op hel traject ermond-Nijmegen. De waarschuwingsborden zijn het gevolg van voorwaarden die minister Jorritsma verbond aan haar toestem- ig voor de sneltreinen op de Maaslijn. De borden staan wel bij de :rweg St. Jozeflaan/Pelgrimslaan in Smakt maar niet bij de over- g in Holthees. Een rare zaak, vond de dorpsraad en vroeg schrif- jk om uitleg. folgens de NS is de snelheid van de treinen bij de beborde over- gen hoger dan tot nu toe van de gewone treinen. Bovendien vindt NS de overgang in Smakt gevaarlijker. De overgang had al in tember an het vorig jaar van halve spoorbomen voorzien moeten Tot slot meldt de NS nog dat de keuze van de plaatsen waar de den staan in overleg met de gemeenten is gebeurd. 'olgens de dorpsraad is de snelheid in Holthees en Smakt exact ijk en de raad concludeert dat de borden selectief geplaats zijn. )ed opletten bij elke overweg, is het devies van de dorpsraad. Een 28-jarige winkeldief uil Milheeze had maandagmiddag pech. Voor de ogen van een burger gekleede politiesurveillant pikte hij van een rek van een kledingzaak in de Bleek zeven t-shirts weg. De laatste tijd wordt er mede in verband met de zakkenrollerij tij dens de markt door politiesurveil lanten dienst gedaan in burger en dat had maandag sukses. Twee in burger gekleede politiesurveillanten had den de man. die zich verdacht gedroeg, in de richting van de Bleek gevolgd. De man ging een kleding zaak binnen om te kijken waar het personeel zich bevond, niet wetende dat hij geobserveerd werd. Toen de man de t-shirts pakte en zich w ilde verwijderen werd hij aangehouden en naar hel politieburo overge bracht. Na opmaking van proces berbaal werd hij huiswaarts gezon den. Vernieling ruit cafetaria Er werd door een 23-jarige inwo ner aangifte gedaan van vernieling van een ruit van de in het winkel centrum Veltum gelegen cafetaria. Die ruit was met stenen vernield, maar of dat mogelijk een poging lot inbraak is geweest kon niet worden vastgesteld. Die zorgelijke boodschap sprak Waals vanmiddag tijdens het sym posium 'Leefbaarheid in De Peel', dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Peeldorp werd gehouden. Waals verwacht dat komende vijfjaar de werkgelegen heid in de agrarische sector in De Peel jaarlijks met één procent terug loopt. Nu ligt die nog op I 1%, in 2001 is dat nog slechts 6%. Hel aan tal agrarische bedrijven neemt ook af. Weliswaar worden de overblij vende bedrijven groter, maar meer banen levert dat niet op. Ook het aantal inwoners van de Venrayse kerkdorpen is de afgelopen jaren met één procent gedaald. Alleen de tegen Venray aanliggende dorpen Oostrum en Leunen vormden daar op een positieve uitzondering. Voor de leefbaarheid op de dorpen is het dus van belang dat er banen bijkomen. Die moeten komen uit nieuwe economische activiteiten: beheer van natuur, landschap* en milieu, toerisme en recreatie. Maar of die sectoren voor voldoende werkgelegenheid kunnen zorgen blijft de vraag. Indien er voldoende geld is voor investeringen in natuur, milieu en landschap, zal dat volgens Waals hooguit leiden tot het vast houden van het bestaande aantal banen. Het ontwikkelen van een toe ristische en recreatieve infrastruc tuur kost daarnaast minimaal vijftig miljoen gulden. Op enige steun van de overheid voor industriële ontwikkeling hoe ven de dorpen in Peel helemaal niet te rekenen. Streekplan. NUBL en de provinciale visie op bedrijfsterrei nen geven weinig steun aan dit soort werkgelegenheid, buiten de daar voor aangewezen regionale indus trieterreinen. Dat moet dus geheel op eigen kracht gebeuren. Het in voorbereiding zijnde agrarische industrieterrein noemde Waals als voorbeeld. Daar heeft het bedrijfsle ven ook het voortouw genomen. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Inbraak in woning Woensdag werd er tussen 08.45 en 13.00 uur ingebroken in de woning van een 51-jarige inwoner, gelegen aan de Hoenderstraat. Er werden geen sporen van braak aan getroffen. wel dat de bovenlichten openstonden, waardoor de dader vermoedelijk in de woning is geko men. Ontvreemd werden sieraden en een geldbedrag. De waarde kon hangende het onderzoek nog niet worden medegedeeld Getuigen hebben wel een man en een vrouw in die lijd rond de woning gezien en hebben ook gezien dat het tweetal met een auto is vertrokken. De poli tic verzoekt getuigen die zich nog niet hebben gemeld zich met haar in verbinding te willen stellen. Tussen woensdagavond 22.00 en donderdagmorgen 07.45 uur werd ingebroken in de kamer van burgemeester Jos Waals op het gemeentehuis. Door vernieling van twee ruitjes was toegang ver kregen. Ontvreemd werden twee telefoontoestellen, toetsenbord en beedscherm. Hotel Restaurant asteria nodigt u uit voor... \MEL'BRmCH S"ec),,encMd Jó5-°o\ /■f9,50 Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A. 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 WEEKAANBIEDING Natuurlijk hij: Paterslaan I te Venrav (Deze aanbieding is geldig tot do. 27/6 a.s.) "Buitenlandse zaken kan verwarring scheppen" De rechtbank in Den Bosch heeft maandag beslist dat het Venrayse Reisburo Buitenlandse Zaken deze naam niet meer mag hanteren. Dat zou teveel verwar ring scheppen met het ministerie van Buitenlandse Zaken, was de argumentatie van de rechter. Eerder had de rechtbank in Roermond anders beslist, waarna het ministerie hoger beroep aan tekende. Afgelopen vrijdag nog vierden Miriam Thuyls en Maja Kateman het feit dat zij een jaar geleden zelf standig met hun reisburo begonnen. Maandag kwam de domper op de feestvreugde. "Ik heb hier echt de pé in" aldus Maja Kateman. Zij had deze uitspraak niet verwacht, mede omdat de rechtbank van Roermond hen in het gelijk had gesteld. Door deze uitspraak moet heeft het reisburo tien dagen de tijd gekregen om alles wat de naam "Buitenlandse Zaken" draagt te ver wijderen cq. te vernietigen/" Maja Kateman gaf wel aan dat zij in cassatie gaan tegen deze uil- spraak. Ook hebben zij hel ministe- Bedrijfsverplaatsingen in kaart gebracht De gemeente verwacht dat er komende drie jaar een vijftal bedrijven uit het centrum naar één van de industrieterreinen ver huizen. Dat blijkt uit een ver- plaatsingsonderzoek dat in opdracht van de gemeente is uit gevoerd. Bedrijfsverplaatsing gaat naar schatting een kleine vier miljoen gulden kosten. Provincie en gemeente gaan daarvan twee derde deel, circa 2,3 miljoen gul den, betalen. De bedrijven betalen de resterende 1,6 miljoen. Welke bedrijven voor verplaatsing in aanmerking komen wil de gemeente niet bekend maken, ook al omdat de bedrijven zelf hiervan nog niet op de hoogte zijn. Bij het onderzoek naar bedrijven die mogelijk voor verplaatsing in aanmerking komen is gekeken naar de milieuhinder die een bedrijf voor de omgeving veroorzaakt. Daarnaast speelt natuurlijk een rol wat de gemeente met de vrijkomen de ruimte van plan is. Ook is geke ken welke bedrijven moeilijk zitten met eventuele uitbreiding. Tot slot speelt het financiële aspect mee. Hoe groot is de bereidheid van de bedrijven zelf om aan verhuizen mee te betalen en wat wil de provin cie doen? CENTRUM Belangrijk criterium voor de gemeente is dat door de verplaatsin gen in één gebied ruimte wordt gecreëerd voor nieuwe winkels, woningen of kantoren. Concreet betekent dit dal de komende jaren de activiteiten zich concentreren binnen twee gebieden in het cen trum. Het aantal in aanmerking komende bedrijven neemt daardoor Hink af. Inclusief Bouwmij Janssen, dat begin dit jaar verhuisde naar Keizersveld. gaat hel nog om vijf bedrijven. Drie daarvan staan voor 1997 op de nominatie en hel laatste staat gepland voor 1999. De com missie voor financiële en economi sche zaken buigt zich vanavond over het bedrijfsverplaatsingsplan. Vorige maand kwam bij boeken centrum Zoetermeer van Wijntje Strijbos-Norbruis uil Venray een bundel uit. genaamd 'Teken van liefde". De bundel omvat éé- en meerstemmige liederen met begelei dingen voor de jeugd van basis- en voortgezet onderwijs, kinder- en jeugdkoren, bestemd voor kerkelijk gebruik. De NCRV zag in deze uil- gave een reden om met jeugdkoor de Troubadour en radio-opneme te maken, die plaatsvond op vrijdag 31 mei in de Grote Kerk. De uitzending zal plaatsvinden zondag 16 juni om 09.30 uur op radio 5 in hel program ma 'Te deum laudamus'. De bundel is te bestellen bij de bockhandel. PEEL EN MAAS WEEKBLAD rie verzocht om, zolang de cassatie- procedure loopt, dc naam te mogen blijven behouden. Indien daarmee niet ingestemd wordt, wordt verlen ging van die tien dagen gevraagd omdat die termijn voor het tweetal niet haalbaar is. Wel wordt ondertussen gezocht naar een andere naam. Ondanks de zorgvuldigheid die bij "Buitenlandse Zaken" werd gehan teerd. zal de nieuwe naam uitvoerig gescreend worden om niet opnieuw met een tegenvaller te maken te krij gen. Dc zaak rondom Buitenlandse Zaken heeft ook dc aandacht gewekt van de landelijke media, o.a. van het programma "Ook dat nog". Zij wil len het vervolg opnieuw als item gaan gebruiken. Bovendien maakt de Wereldomroep, die deze zomer ook via de satcliet op tv te zien zijn. a.s. maandag opnames bij het Venrayse reisburo. Woensdagmorgen waren de beide ondernmers overigens nog niet offi cieel op de hoogte gesteld van het vonnis. Ook heeft het ministerie nog niet gereageerd op het verzoek van het reisburo om de naam voorlopig nog te mogen handhaven. op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10. Venray, tel. (0478) 58 44 85 Grote Markt 11 Venray telefoon 5K0250 Openingstijden: dageli jks van 10.00 tot 20.00 uur vrijdags lot 21.00 uur zondag van 12.00 tot 20.00 uur

Peel en Maas | 1996 | | pagina 1