PEEL EN MAAS Ir ligt klei op de schrale zand Herman Kramer neemt afscheid bij de politie Hagelkruis bij ingang Schuttersveld Tweemaal pauselijke onderscheiding in Ysselsteyn efenspring- i wedstrijden Ysselsteyn Venraynaar wint beurs wedstrijd Kleurwedstrijd Amnesty FANCY IAll! coavfo 55+ Info markt Op zoek naar je verleden? Regio-groep 'Knokkers' in Venray FANCY FAII? coa\f:o Vrije Academie viert 25-jarig bestaan Vrije Academie in Venray aal 25 jaar. Begonnen in de van de 'vrije expressie' heeft academie in Venray in een rt eeuw het begrip voor het .tzinnige bij veel mensen ver- t. Of zoals docent Piet nans, zelf keramist, het uit- ,t: "Er ligt een laagje klei op rhrale zandgrond". Zaterdag ni presenteren docenten en isten hun academie op diverse ieren op het urn burgplein. H>r Bert Albers) ihct ogenblik volgen een dikke londerd cursisten de diverse jssen van de Vrije Academie, lantal verschilt niet zo vreselijk i van dat in de beginjaren, toen ademie de kelderruimte van de kert en later een deel van hel malige ziekenhuis bewoonde, ursisten doen anno 1996 wel andere dingen op de academie. 1 er in de eerste jaren, geheel in :eest van die lijd. geweven. Ij oopt en gemacrameed. tegen- H rdig is de belangstelling voor de V ele werkvormen' een stuk min- m Tekenen en schilderen zijn nu i ekkers van het cursusaanbod. icger hadden we één teken- en I dergroep, nu zijn er elf groepen J i veertien cursisten", verduide- Hermans, Hij ziel die verschui- ook als een niveaustijging. J iele werkvormen liggen voorde ving van veel mensen een stuk [er bij handwerken en zijn duar- wat laagdrempeliger. nwoordig durven steeds meer ^en zich te wagen aan het teken- hiiderwerk. dat op de kunstzin ladder een trapje hoger staat. VERSCHUIVEN idere cursussen van weleer zijn naai uil het aanbod verdwenen, rije expressie voor kinderen en ennismakingscursussen zijn er meer. Yoga en poppen maken in eenzelfde lot beschoren. Het n met klei. nog zo'n typisch hippie-product, heeft daarente- le tand des tijds glansrijk door- Prettig voor Piel Hermans, altijd in de weer met hel aardse riaal. Hij is niet verbaasd over :onstante belangstelling voor :werk. "Het is een materiaal mee je veel mogelijkheden maar vooral waarbij steeds het Itaat steeds verrast", zegt hij. enorme ontwikkeling heeft de open jaren het beeldhouwen gemaakt, ook een teken dat de ayse cursisten toe zijn aan het re werk. Onder leiding van de nde kunstenaar Hans Reijnders t in De Echo. een dependance le academie, gekapt en gebei- lat het een lieve lust is. TOELATING er het algemeen moet je het ig van een instituut als de Vrije lemie volgens Piet Hermans als brede wegbereider voor Creatief "knoddelen kunst in hel Noord-Limburgse. "We hebben in de afgelopen vijfentwin tig jaar veel mensen een hoop levensblijheid gegeven, hen op een beeldend spoor gezet. 'Als je met kunst bezig bent gaan andere ogen open', zeg ik altijd. Voor een aantal mensen heeft het leven meer inhoud gekregen", zegt Hermans zonder overdrijven. Mensen die het niet bij een ken nismaking willen laten kunnen bij de Vrije Academie eyenwel ook terecht. Trots zijn de docenten op het voorbereidend academisch jaar dat in het aanbod is opgenomen. Al een aantal seizoenen kunnen cursis ten die verder willen in creatieve vakken als mode. grafische of indus triële vormgeving of naar de kunst academie willen, zich hierop in Venray voorbereiden. Meestal zijn het middelbare scholieren die hier van gebruik maken, maar ook men sen die op latere leeftijd aan een soortgelijke studie willen beginnen. De cursus eindigt met een toela tingswerkstuk, dat op veel acade mies gevraagd wordt. "Een stuk pro fessionalisering en doorstroming" noemt Hermans het academisch jaar en hij voegt er graag aan toe dat de cursisten tot nu toe noe allemaal zijn aangenomen. EFFICIëNT EN BETROKKEN De Vrije Academie is. na omzwervingen door Venray. nu al een aantal jaren gehuisvest in de voormalige kleuterschool aan de Beukenlaan. Hel is de bedoeling dat de instellingen, samen met muziek- en ballptondcnwijs binnen enkele jaren verkast naar het kunstencen trum in hel Jerusalemgebouw. Gelijktijdig is de gemeente Venray bezig met de invoering van budget financiering, waarbij ook nog eens met instellingen wordt afgerekend op basis van meetbare prestaties. Meestal gaat dat gepaard met min der geld. zeker met op de achter grond de operatie KEERpunt. Tot nu toe heeft de Vrije Academie vol gens Hermans nog geen zicht op minder geld. "De gemeente erkent dal een laagdrempelige voorziening als de onze geld kost. Zonder subsi die wordt het voor veel mensen onbetaalbaar. Dan zou een cursus 900 gulden kosten, in plaats van de huidige 350." Een vetpot is het ech ter niet. Door efficient te werken en dankzij de inzet en de betrokken heid van de cursisten tieyond the call of duty' knoopt de Vrije Academie al 25 jaar de eindjes aan elkaar. meer dan 40 jaar in over- sdienst werkzaam te zijn eest zal Herman Kramer rdag a.s. definitief een punt in aan zijn dienst bij de regio- tie Venray. Herman Kramer ulde van 1955 tot 1957 zijn taire dienstplicht bij de inklijke Marine, om vervol- in dienst te treden bij de inklijke Marechaussee. Na de iding bij de politieschool in senaar trad hij in 1962 in st bij de gemeentepolitie van rdingen. In 1970 solliciteerde bij de gemeentepolitie in ray en werd daar toen iemd. Kramer is ruim 26 jaar ënray werkzaam, de laatste "n bij de nieuwe regiopolitie, 'h heeft Herman Kramer een le stempel op zijn Venrayse tijd ukt gekregen. Hij werd gezien Ic personalisatie van de blauwe Toen die werd ingevoerd werd ner belast om het parkeren le roleren. laatste jaren bij de gemeente re Venray was hij ook belast le verkoop van gevonden fiet- |hct uitreiken van arrestaliebeve- het invorderen van boetes en vooral sinds juni 1992 met de snel- heidskontroles. Een rekensom leert dut door hem maar liefst 1066 foto rolletjes van 34 opnamen werden volgeflitst. Dal leverde 36.244 transakties (acceptgirokaarten) op die de bestuurders in overtreding thuis kregen gestuurd. 36.244 min I. want de laatst geknipte bestuurder/overtreder kreeg de foto keurig thuisgestuurd met de mededeling dat die overtre den geseponeerd werd omdat het Kramers' laatste opname was. Op woensdag 16 april jl. werd hij in een informele bijeenkomst in het regiokantoor Zuid in Venlo gehul digd voor het feit dat hij 40 jaar in overheidsdienst werkzaam was. Woensdag jl. werd van hem afscheid genomen op het distrikts- bureau en werden aan zijn adres door Jac Rooymans lovende woor den gesproken, vooral voor de wijze waarop hij onder dikwijls moeilijke omstandigheden zijn taak tot tevre denheid had vervuld. Zaterdag zal hij afscheid nemen tijdens een informeel samenzijn in de Perdstal aan de Kempweg van 15.30 tot 18.00 uur. Iedereen die hem ter gelegenheid van dat afscheid de hand wil drukken kan daar terecht. Hij heeft in de loop der jaren met zijn caravan en zijn gezin vele lan den bezocht tijdens de vakanties, maar nu zal hij het eigen land gaan verkennen en zich uitleven in zijn volkstuin of zijn tuin bij de woning. Hij blijft deelnemen aan de Airbornemars. ook al is hij niet meer 'aktief bij de politie. lardensportccntrum Son wil 'sselsteyn houdt zaterdag 1 en uni oefenspringwedstrijden paarden en ponies, staande zaterdag springen de ies, een week later zijn de den aan de beurt. wedstrijden worden gehouden open lucht op een ruim grasbo- parcours. Beide dagen wordt 14.00 uur begonnen. Er wordt rongen in de klassen manege. M. Z en eventueel ZZ. Het jirijfgeld bedrtaagt voor elke iek 12.50 per combinatie. Het i ogelijk om met dezelfde combi- in meerdere rubrieken te star- li Te winnen zijn onder meer prijzen en rozetten. Voor infor- e en aanmelding: lel. 0478-54 G. Pelzer uit Venray is winnaar geworden van de beurseompetitie '96. In tien weken tijd wist hij zijn denkbeeldige kapitaal van f. 300.000 op te voeren tot f. 1.659.860,49. Z'n papieren winst van bijna f. 1,36 miljoen beteken de een rendement van maar liefst 453 procent. De winst in de beurseompetitie leverde hem een hoofdprijs op van 20.000 gulden. P. Goumans. even eens uil Venray. werd winnaar in het aandelen-klassement. Hij kwam uit op een eindbedrag van f. 482.596,72. Van hel recordaantal van 60.000 deelnemers kwam 78.5 procent rijker uit de strijd. De deel nemers boekten een gemiddeld ren dement van 14 procent. De toonaan gevende AEX-index steeg in die tien weken ntrt 7.5 procent Koof uit handtas Een 44-jarige Venrayse was zater dagmiddag aan het winkelen in het centrum toen een onbekende man kans heeft gezien haar handtas te openen en daaruit haar portemonnee weg te nemen. Op zaterdag 1 juni staal onze Amnesty-groep weer met een stand bij de Muziekschool, in het winkel centrum van Venray. Deze aktiviteit vindt plaats van 10,30 tot 15.00 uur. De stand staat in het teken van de landelijke campagne van Amnesty over de mensenrechtensituatie in China. Ondanks dat de handelsbe trekkingen tussen China en het Westen zich meer en meer uitbrei den is er van respekt voor mensen rechten absoluut geen sprake. Het tegendeel is waar: slechts weinig mensen profiteren van de nieuwe rijkdom en zij regeren met harde hand. Burgerrechten worden nauwe lijks gerespekteerd en van wetge ving op het gebied van mensenrech ten is geen sprake. Burgers die zich ook maar enigszins kritisch opstel len ten aanzien van de binnenlandse politiek zijn min of meer vogelvrij. Zij kunnen rekenen op zware straf fen die variëren van jarenlange een zame opsluiting tot dwangarbeid of zelfs de doodstraf. De weinige wet ten te hunner bescherming zijn vaak zo vaag geformuleerd dal een rech ter ze altijd in zijn voordeel kan uit leggen. Ook in Tibet, de 'opstandige Chinese provincie', voeren de Chinezen dit schrikbewind Om hiertegen te protesteren voert Amnesty tot eind oktober nog cam pagne en daarbij is I juni uitgeroe pen lot landelijke 'China-dag'. Dat wil zeggen dat overal waar een Amnesty-groep bestaat aktiviteiten zullen worden georganiseerd in het kader van deze campagne. In onze stand, die voor de gele genheid versierd is met Chinese lampions en slingers, vindt u b.v. acht verschillende voorbedrukte kaarten die u kunt opsturen naar de autoriteiten in China. Daarmee laat u weten het niet eens te zijn met de onmenselijke behandeling van de op de kaart genoemde gevangene. Wanneer u zo'n kaart koopt krijgt u er een theezakje met opdruk bij. Leden van onze groep zorgen voor wat lekkers bij de thee: gelukskoek jes. In elk koekje zit een stukje papier met een tekst. En voor de kinderen is een kleurwedstrijd georganiseerd! Bij de stand kunnen ze een kleurplaat over China halen en die tot en met 15 juni inleveren bij de bibliotheek (de kleurplaten zijn ook op de basisscholen ver spreid). Voor de mooiste kleurpla ten ligt een prijs klaar. Dus wil je meedoen: kom naar de stand. En wil je weten of je gewonnen hebt: kom dan op woensdagmiddag 19 juni om 16.15 uur naar de biblio theek. Daar worden de winnaars bekend gemaakt en de prijzen uitge reikt. Voor meer informatie over Amnesty International kunt u bellen met de kontaktpersoon. H. Stevens, tel. 589642. 8 EN 9 JUNI TEVENS EEN WINKEL EN HUIFKARTOCHTEN KOM EN DOE OOK MEE Beschikt u over meer vrije tijd? Kom dan eens kijken op de 55+ Info-markt op woensdag 5 juni van 14.00 tot 17.00 uur bij Danscentrum Janssen. Raadhuisstraat 6 le Venray. Diverse verenigingen en enthou siastelingen willen daar laten zien en voelen hoe liet is om samen te dansen, tennissen, wandelen, sjoe len of anderszins bezig te zijn. Aan deze middag werken onder andere mee kursisten van Dansschool Janssen. Seniorenservice, koersballers. ten nis-. wandel- en midgetgolfvereni- gingen. Ook de VVV/ANWB is pre sent. Voor verdere informatie kunt u terecht bij: Gonnie v. Ham. Kerkpad I. 5801 BK Venray. tel. 583765 of bij Jeanne Janssen. Raadhuisstraat 6. 5801 MA Venray. tel. 510500. Oudheidkamer Horst A Wij zijn op zoek naar personen die interesse hebben in Stamboomonderzoek om een ontmoetingsgroep te vormen. Doel van de ontmoetingsgroep is om elkaar te helpen met tips een raadgevingen van het hoe en het waar zoeken (vooral beginnende zoekers weten vaak de weg niet. ze hebben drempelvrees en weten niet hoe en waar te beginnen. Het is een mooie gelegenheid om mensen met vrije tijd. te stimuleren bij een nieuwe hobby. Een hobby waarin in tijd wordt geïnvesteerd en die wei nig kosten meebrengt. Een hobby voor jong en oud - voor man of vrouw. De bijeenkomsten worden gehouden in de bibliotheek van dc Oudheidkamer te Horst. Op de eerste informatie-avond zullen we eerst van gedachten wisselen. Deze avond zal op een nader te bepalen datum worden gehouden. Bij voldoende aanmeldingen (minimaal vijf) zullen wij u tijdig informeren voorde eerste bijeenkomst. Gaarne opgave voor 10 juni a.s. Voor inlichtingen en/of opgave: Hem Hesen. tel. 077-3984640 of Rina ^Sweerts, tel. 077-3986222. DONDERDAG 23 MEI 1996 Nr. 22 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het Hagelkruis is afgelopen vrijdag herplaatst nabij het Schuttersveld. Stond het kruis in het verleden aan de kant van de Westsingel, nu staat het kruis, met een nieuw corpus, nabij de ingang aan de Bergweg. De geschiedenis van dit kruis gaat terug naar de I9e eeuw. Uit overle veringen is het kruis geslicht na de dood van enen Johanna Smits- Lcmmens uit Merselo. Zij danste graag en ging daarom regelmatig naar Venray. Op een dag zou zij zich "ziek" hebben gedanst en toen zjj op het kruispunt van de Hoenderstraat en de Hagelweg op een bankje ging rusten, zou zij door een beroerte zijn getroffen waarna zij overleed. Het kruisbeeld wordt in de mond. gezien de oorspronkelijke ligging. Hagelkruis genoemd. Het kruis beeld is echter in de loop der jaren meermaals verplaatst. Uiteindelijk kwam het bij het dierentuintje terecht. Een plek die vrij afgelegen ligt. Reden voor dc Stichting Kruisen en Kapellen om, na overleg het kruisbeeld te verplaatsten naar de kant van de Bergweg. Tegelijkertijd werd het kruishout voorzien van een nieuw corpus. Het nieuwe corpus is geschilderd door Cor Wilmsen. zelf bewoner van het Schuttersveld). Het originele corpus werd in de zestiger jaren door kun stenaar Gussen Wie gerestaureerd In I987 werd het vervangen door een afgietsel om diefstal te voorko men. Hel originele corpus hangt overigens nu in de kapel van het Schuttersveld. TV Op Zondag 16 juli zal het werk van de Stichting Kruisen en Kapellen worden belicht in het tv- programma "Leve de Vereniging. Deze nieuwe serie begint in juni. De uitzending op 16 juli is om 23.10 uur op Nederland 3. Henk Hoeymakers en /'iet Clephas van Kruisen en Ka/yellen hij de plaatsing van hel kruisbeeld. Afgelopen zondag werden tij dens de hoogmis in Ysselsteyn twee pauselijke onderscheidingen uitgereikt. Harrie Fleurkens en Toon Tielen ontvingen uit handen van pastoor Steneker de Pro Eclesia et Pontifice. "Harrie Fleurkens is uit onze parochie niet weg te denken, een innemend en onmisbaar pastoor!" aldus pastoor Steneker. Harrie Fleurkens was twaalf jaar kerkmees ter. Die taak was met name in de periode dat Ysselsteyn zonder pas toor zat. niet eenvoudig. Als kerk meester was Harrie Fleurkens ook betrokken bij de realisatie van het nieuwe kerkgebouw. Daarna heeft hij zich als beheer der van het kerkhof ingezet. Als voorzitter van het Gilde H Oda geeft hij leiding aan mensen die in hun vrije tijd allerlei werkzaamhe den in en om dc kerk verrichten. Toon Tielen houdt al sinds de invoering van de gezins/kerkbijdra- ge de administratie hiervan bij. "Hij doet dat met grote accuratesse en liefde" aldus dc pastoor zondagmor gen. "Mede door zijn goede zorgen ligt het percentage dal in onze parochie meedoet rond de 859J- Toon Tielen heeft zich in Ysselsteyn ook sterkgemaakt voor de invoering van de samenzang in de kerk. Ook was en is hij op di\er- se andere terreinen nauw betrokken met het kerkelijk en parochiaal leven in Ysselsteyn. Sinds 13 mei is er in Venray een regio-groep opgericht van de lande lijke vereniging 'Knokkers'. Het initiatief tot de oprichting van de landelijke vereniging Knokkers in I993 in Utrecht is ontstaan na een aantal uitzendingen van de IKON over de gevolgen op latere leeftijd van kindermishandeling. Een groep mensen met een verle den van kindermishandeling, heeft toen een vereniging opgericht om het stilzwijgen rondom kindermis handeling te doorbreken. De opluchting van de bespreekbaar heid. de herkenning en de behoefte aan wederzijds kontakt leidde uil eindelijk tot de oprichting van de Knokkers. De leden van de vereniging Knokkers zijn mensen met een ach tergrond van lichamelijke, psychi sche. seksuele kindermishandeling en/of verwaarlozing die knokken 8 EN 9 JUNI OP HET SPORTTERREIN OOSTSINGEL VENRAY KOM COMEO HELPEN voor een zo hoog mogelijke kwali teit van hun leven, Het doel van 'Knokkers' is door middel van aktiviteiten en projektcn herkenning, erkenning en onder steuning mogelijk maken voor men sen die lijden onder de gevolgen van kindermishandeling en/of verwaar lozing: het in de maatschappij sig naleren en bespreekbaar maken van de gevolgen van kindermishande ling en/of verwaarlozing bij volwas senen met een dergelijke achter grond en voorlichting geven over de gevolgen bij volwassenen die een achtergrond hebben van kindermis handeling en/of verwaarlozing. 'Knokkers' doet niet direkt aan bestrijding van kindermishandeling: daar zijn andere instellingen voor zoals de Stichting ter Voorkoming van Kindermishandeling. Bureau's Vertrouwensartsen etc. Ook kunnen zij niemand verlossen van de gevol gen van ondergane mishandelingen in de kindertijd. Wel kunnen ze elkaar bijstaan door naar elkaar te luisteren, of door elkaar de gelegen heid le geven om een 's 'op verhaal' te komen. Voel jij je aangesproken tot deze vereniging en wil je met hen mee doen: op maandag 3 juni houdt deze groep om half tien een bijeenkomst in hel wijkcentrum Den Hoender. St. Ursulastraat 2 in Venray. Verder zal er op zaterdag 8 juni om 12.30 uur in hel wijkcentrum 't Stckske. Kruidenlaan 161ccnjan- delijke themabijeenkomst plaats hebben. Hel thema voor deze bij eenkomst is: 'Hoe ga ik om met boosheid'. De kosten hiervoor zijn ƒ5-. Het is wel de bedoeling dat je eerst lid wordt voordat je gaat deel nemen aan deze bijeenkomst. De kontributie bedraagt als je lid w ordt jaarlijks ƒ30.-. Hierv oor ontv ang je de nieuwsbrief vol met berichten, verslagen, gedichten etc. Als je meer informatie w ilt of lid wilt worden van de vereniging 'Knokkers' schrijf dan een briefje naar het sekretariaat: Postbus 87. 3218 ZH Heenvliet of tel. 0I8I- 663221 Diefstal op bouwwerk Namens pen Venlose bouw firm a werd aangifte gedaan van diefstal van een bouwterrein aan de Metaalweg. Ontvreemd werden 10 m2 tegels en 60 aluminium profie len. De waarde hiervan bedraagt ƒ5.000,-. Vernielingen aan auto Een 64-jarige Venraynaar deed aangifte van vernielingen aan zijn aan de Pastoor van de Gaetstraat geparkeerde personenauto. Met een scherp voorwerp waren diepe kras sen in het plaatwerk aangebracht. De schade bedraagt ƒ1.000,-.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11