^Ysselsteyn viert 75 jaar bestaan PEEL EN MAAS 25 t/m 28 mei 1996 IMPRESSION EXCLUSIEVE TUIN INTERIEURBEURS «5 SO O* Foto-tentoonstelling 75 jaar Ysselsteyn Peelnieuws zorgde voor contact met de "jongens in Indië" PöRKHOF Gedenkteken gevallenen in Ysselsteyn til Belangstelling voor de revue 75 jaar Ysselsteyn is enorm! Boekhandel van den Munckhof - Ook op Impression j Vers vlees van de boerenhof 0478-542022 Laat u tijdens de Pinksterdagen verrassen en kom naar de grens van Brabant en Limburg WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING DONDERDAG 23 MEI 1996 Nr. 21 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG I jselsteyn viert in de maand J j op grootse wijze haar 75- abestaansfeest. Het dorp, emd naar de voormalige ster van Landbouw ir. H.A. (Ysselsteyn, is voor dit feest al LCH* eind 1994 bezit met de voor gingen. HOE HET BEGON REA, muit politieke en landbouwkun- inzichten werd begin deze k het plan opgevat om delen van iherbergzume Peel te ontginnen .odoende boeren nieuwe vesli- mogelijkheden te verschaffen. :idde er toe dat in 1921 de eer vijftien ontginningsbedrijven '.Mi gesticht. Spoedig gevolgd de opzet van een dorpskern [school, kerk. café, enkele win- en burgerwoningen. Kwamen ankelijk alleen boeren uit de in aanmerking om zich te ves- in Ysselsteyn. later volgde een instroom van met name brabantse boeren. Daarmee de melkveehouderij haar intre- YSSELSTEYN NU no 1996 geldt Ysselsteyn als van de grootste concentraties intensieve veehouderij in •pa. De hiermee gepaard gaande iematiek is inmiddels wijd en bekend. De ontwikkeling van landbouw stabiliseert daardoor enige lijd. Inmiddels is een jwe periode aangebroken, waar- :rstrukturering van de landbouw [de landbouw een belangrijke rol ipelen. feite is Ysselsteyn. met zijn inwoners, een smeltkroes van isen uit alle windstreken. Deze Itkroes werd en wordt nog :ds gekenmerkt door een sterke iersgeest en grote solidariteit, elsteyn is een duidelijk produkt mensen en door mensen. OPENING VAN DE FESTlVlTEITENMAAND Sp 31 mei start de feestmaand ■■leen officiële opening. Na een thtige heilige mis in de parochie- li H. Oda zal in gemeenschaps- De Smelehof op verrassende en itieve wijze het eerste exemplaar het jubileumboek 'Pioniers in de I' w orden overhandigd aan oud- lister ir. G. Braks. Het formele eelte start om 20.00 uur met een :tal toespraken. Voorzitter H. lipsen van het organisatie-comité jaar Ysselsteyn' zal de avond 1 z'j nen. Vervolgens zal de eregast ir. Braks de genodigden en overige wezigen toespreken. Geboren in peeldorp Odiliapeel, een gelijk- rtig peeldorp. is hij als geen and er bekend met het ontstaan en de wikkeling van Ysselsteyn. Wie i kent. die weel dat hij garant it voor een boeiend betoog, lotte zal burgemeester drs. J. ils de bijzondere positie van elsteyn over het voetlicht bren- De toespraken worden opge- ^/er 182 BV Ysselsteynhet dorp in de peel. een smeltkroes van mensen uit alle windstreken. luisterd door bijdragen van toneel vereniging Crescendo (sketches). Volksdansgroep LVB (dans), vocal group Enjoy Together (zang) en de Smeleblaozers. Na de toespraken volgt het hoog tepunt. de aanbieding van het eerste exemplaar van het jubileumboek 'Pioniers in de Peel'. Een uniek boek tot stand gekomen door een samen werking van de Ysselsteynse bevol king met het duo Jan Derix en Wim Moorman. Eindredakteur J. Derix en historicus W. Moorman hebben samen met de Ysselsteyners niet eerder bekende feiten boven water gehaald. Voor de vormgeving is de Ysselsteynse grafisch ontwerper Frank van Meijel verantwoordelijk. Het boek zal vanaf I juni voor ƒ37,- te koop zijn bij: Rabobank Zevenrode. kantoor Ysselsteyn; Postkantoor Gebr. Keijsers BV, Ysselsteyn en bij Bockhandel/druk kerij V.d. Munckhof. Grotestraat te Ven ray. REVUE 'Van wat 'r hier gebeurde', dal is de titel van de revue die maar liefst zeven keer ten uitvoer wordt gebracht. Een revue die anderhalf jaar voorbereiding kende. Toneelvereniging 'Crescendo' teken de voor de organisatie. Avond aan avond is er op afzonderlijke lokaties gerepeteerd. Voor de inhoud van de revue is de geschiedenis van Ysselsteyn als lei draad gebruikt. Sketches, dans, zang, conferences worden afgewis seld met video- en filmopnamen uit ouder en recente tijden. Tegen de achtergrond van meerdere dekors en gebruik makend van hoogstaande geluids- en belichtingsapparatuur krijgt de bezoeker een unieke voor stelling in een perfekte ambiance voorgeschoteld. Een loods aan de Ysselsteynseweg is inmiddels omgetoverd tot een heus theater met foyer en een podi um van maar liefst 10 bij 14 meter. De tribune die plaats biedt aan 325 personen garandeert iedere bezoeker een perfekte zitplaats. FOTO-TENTOONSTELLING Onder het motto 'Uit de turf gegroeid' vindt er gedurende de uit- voeringsdagen van de revue tevens een unieke foto-tentoonstelling over Ysselsteyn plaats. Een mooie opwarmer voor de bezoekers van de revue. In de tentoonstellingsruimte 'de Peelstreek' van de heer J. Houben zal een apart deel worden ingericht voor de ruim 400 histori sche foto's over Ysselsteyn. Foto's van het allereerste begin, de oorlog, de wederopbouw, de school, maar ook uit recentere tijden maken een bezoek meer dan waard. Deze tentoonstelling zal geopend zijn op 2, 7. 8. 9. 14. 15 en 16 juni. Vrijdag 7 en 14 juni en zaterdag 8 en 15 juni van 18.00 tot 20.00 uur. Op de zondagen 2. 9 en 16 juni van 15.00 tot 20.00 uur. DORPSMANIFESTATIE De viering van het 75-jarig bestaan van Ysselsteyn wordt op zondag 30 juni 1996 afgesloten met een echt ouderwets gezellig dorps feest'voor alle oude en jonge inwo ners van Ysselsteyn. Dit al sluilings- feest zal plaats vinden midden in het dorp op en rond het Lovinckplein. Het programma start om 14.00 uur met een groot défilé van de bijna 40 verenigingen die Ysselsteyn rijk is. Na een optocht door het dorp zul len zij defileren langs een podium met genodigden. Gedurende het défilé zal een speaker het ontstaan en de huidige aktiviteiten van iedere vereniging toelichtenA Het défilé wordt om 15.30 uur gevolgd door de officiële slotcere monie. Na een slottoespraak door een van de genodigden zal door H. Philipsen. voorzitter van het feest comité, een afsluitend woord wor den gericht aan de inwoners, geno digden en overige aanwezigen. Muzikale omlijsting van de slotcere monie is in handen van de zangko ren. fanfare en joekskapel Schabberjoeks. De slotceremonie zal tenslotte eindigen met het oplaten van vele luchtballonnen, die daarvoor door de schooljeugd zijn klaar gemaakt. Na het officiële gedeelte gaat het feest gewoon door op het Lovinckplein. Muziek, optredens en demonstraties van eigen bodem zor gen voor een aantrekkelijke entoura ge. De kinderen worden daarbij niet vergeten. Voor hen is er een speciaal springkussen, en clown en een gele genheid tot schminken. De afhanke lijkheid van de weergoden blijft tot een minimum beperkt Er wordt een grote tent geplaatst waarnaar kan worden uitgeweken. Voor de inwendige mens zorgen de rond het Lovinckplein gevestigde horeca-ondernemers. Naar verwachting zal op de slot dag heel Ysselsteyn uitloper» om samen met oud-Ysselsteyners en andere bezoekers deze dag tot een onvergetelijke manifestatie te maken. if;tien jaar geleden was de revue in Ysselsteyn eveneens een succes De organiserende toneelvereni- I ng Cresendo is zeer verheugd met grote belanstelling. Velen hebben zich al verzekerd van een plaatsje voor 'Van wt 'r hier gebeurde', de revue ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van Ysselsteyn zeven keer wordt opgevoerd. De mensen die nog willen reserveren zullen snel moeten reageren wan vijf van de zeven uitvoeringen zijn al uitver kocht. Dat zijn: vrijdag 7 en 14 juni. zaterdg 8 en 15 juni en zondagavond 9 juni. WANNEER? HOE LAAT? De uitvoeringen zijn op 7. 8. 9. 14. 15 en 16 juni. aanvang *20.00 uur. Kaarten kosten ƒ15,-. Daarnaast is er op zondag 9 juni om 14.00 uur een middagvoorstelling. Deze voor stelling is voor alle leeftijden. Laar- ten kosten eveneens ƒ15.-. echter voor basisschoolkinderen bedraagt de entree voor deze middag ƒ7.50. WAAR KUNT U KAARTJE KOPEN Joke van Asten. Ringweg 35, tel. 0478-541667: Willie Koonings. Pater Tulpstraat 17. lel. 0478- 541869; Rabobank Zevenerode. kantoor Leunen en Ysselsteyn. PEEL EN MAAS ook in Ysselsteyn VARKENSVLEES RUNDVLEES - KIPPRODUKTEN VLEESPAKKETTEN VLUG-KLAAR- PRODUKTEN U belt. Wij brengen! Vraag nu gratis en vrijblijvend de nieuwe prijslijst aan! Een stijlvolle presentatie op het gebied van tuinen, interieurs, kunst, antiquiteiten, tuinarchitec tuur en decoraties in de lande lijke ambiance van het park Vlakwater aan de Parkweg te Venray. Dagelijks geopend van 1 1.00 tot 18.00 uur, maandag en dinsdag van 1 1.00 tot 21.00 uur. Entree: volw. f 12,50 kinderen vanaf 5 tot 1 2 jaar f 5,00 en 65+ f 10,00. Tevens is er een combikaart ver krijgbaar die geldig is voor de dag entree van Impression en de Aid Merselse Dag volw. f 15,00 en 65+ f 1 2,50. Inlichtingen tel: 0478-51 1 364 'Uit de turf gegroeid' Onder het motto 'Uit de turf gegroeid' zal dhr. J. Houhen, lid Provinciale Staten van Limburg, zondag 2 juni om 15.00 uur de foto-tentoonstelling openen die is samengesteld ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van Ysselsteyn. Een aantal enthousiaste werk groepleden heeft een kollektie samengesteld van het ontstaan en de ontwikkeling van Ysselsteyn van ca. 1900 tot 1996. Daarnaast krijgt het grote verenigingsleven alle aan dacht. Op een 25-tal panelen zult u talrijke foto's aantreffen van vroeger jaren. Velen zullen hierop zichzelf, de ouders of voorouders kunnen bewonderen, in verenigings-, kerk- of schoolverband. Op overzichtelijke wijze staat alles uitgestald in het privé-museum van de familie Houben. 'de Peelstreek'. In het museum zijn allerlei oude attributen en werktui gen te zien die in de voorbije jaren in gebruik waren in de boerenstand. Tijdens de foto-tentoonstelling zijn ook deze voorwerpen te bekijken. U vindt 'de Peelstreek' midden in het dorp aan de Ysselsteynseweg. Openingstijden: zondag 2. 9 en 16 juni van 15.00 tot 20.00 uur: vrijdag 7 en 14 juni en zaterdag 8 en 15 juni van IX.00 tot 20.00 uur. De ope ningstijden zijn zo gekozen dat u voor hel bezoeken van de revue 'Van wat 'r hier gebeurde' nog een bezoekje kunt brengen aan de foto tentoonstelling. De entree is vrij. I kunt echter ter dekking van de kos ten een vrijwillige bijdrage depone ren in de daarvoor bestemde bus Bezoek 'de Peelstreek'. het is de moeite waard! Eigen feest Haast gelijktijdig met hel dorp Ysselsteyn viert de parochie Ysselsteyn het 60-jarig heslaansfeest. A..v. zaterdag zal voorde kerk een gedenksteen worden onthuld (zie elders in dit hlad.j Alle exemplaren nu bijeengebonden De wat oudere inwoners van Ysselsteyn zullen ongetwijfeld nog wel kennen: "Peelnieuws". Peelnieuws was een blad dat ver zorgd werd door het Katholiek Thuisfrond waarin het wel en wee van Ysselsteyn werd geschreven ten behoeve van de Ysselsteynse militairen die in Nederlands Indië vertoefden. Win» Arts en Harrie Claessens, twee van die militairen, hebben alle exemplaren van Peelnieuws bijeen weten te vin den, ze gekopieerd en gebonden in een boekwerk. Die boekwerken zullen zaterdagavond worden overhandigd aan de toenmalige medewerkers van het Katholiek Thuisfront. Wim Arts heeft van oktober 1956 tot december 1949 in Nederlands Indië gezeten. In die periode ont ving hij elke veertien dagen Peelnieuws. "Alles wat er in het dorp gebeurde, stond erin" Iaat hij welen. "Het was een blad wat we toch wel meteen leesden. Het was het eerste en enige contact dat je nog met Ysselsteyn had Wim Arts was met nog 17 andere dorpsgenoten naar Nederlands Indië gestuurd voor wat toen "politionele akties" werden genoemd. Zelf heeft Wim Arts nooit direkt contact gehad met de zg. vijand. Anderen wel. Een van hen. Harry in 't Hulst viel in de strijd om Solo op 13 maart 1949. Jo van Schijndel werd enkele maanden nadat hij in Nederlands Indië was gearriveerd, ziek en overleed daar aan. THUISFRONT Het eerste exemplaar van Peelnieuws verscheen op I juli 1947. Daarvoor bestond er contact tussen de Ysselsteynse jongens door middel van een briefwisseling met hun vrouwelijke leeftijdsgenoten in Ysselsteyn. Peelnieuws vloeide daar als hel ware uit voort. Hel Limburgs Thuisfront afdeling Ysselsteyn ver zorgde hel blaadje wat een door slaand succes bleek te zijn. Bestond de eerste uitgave uit 40 exemplaren. In de loop der tijd bleek het blad ook in Ysselsteyn zelf in een behoefte te voorzien en steeg de oplage naar 140 stuks. De eerste exemplaren werden ver vaardigd op een oude stencilmachi ne. Die exemplaren waren toen al nauwelijks te lezen. In de bundeling zijn die nummers dan door de samenstellers van het boekwerk opnieuw getypt. Hel samenstellen van Peelnieuws was niet altijd even gemakkelijk. In het laatste exemplaar wat verscheen, het is dan 4 november 1950. schrijft dc voorzitter van het thuisfront, jawel Harrie Philipsen. dat dat niet mee viel. "Het ergst van al was wel als er helemaal geen copie was bin nengekomen wat nog al eens her haaldelijk is voorgevallen. Dan zalen wij soms letterlijk met de han den in hel haar. We waren dan genoodzaakt het gehele blaadje zelf vol te kletsen. Er werd dan wel eens scherpe critiek gericht aan het adres van de verenigingen die ons schan dalig in de steek lieten Er werd soms zelfs gepraat als het niet beter gaat moesten wij er maar mee ophouden Als we dan zo weer onze 4 pag. vol hadden en het eens over lazen merkten we wel eens op "Daar staat deze keer toch niet veel in" volgens ons oordeel dan. WIST U... De vermoedelijk meest gelezen rubriek in Peelnieuws was "Wist U... met nieuws in het kort. Daarin werd letterlijk alles over de Ysselsteynse inwoners verteld. Wie er getrouwd was. wie kinderen had gekregen, maar ook dat Har van Asten tijdens kermis zondag 1000 liter bier had getapt en dat er 900 dansliefhebbers in dc tent waren. Vaste items waren o.a. berichten van de jonge boeren en van pastoor Hillebrand. Ook sportuitslagen begonnen in de loop der jaren deel uit te maken van de inhoud waarbij de duivenberichten natuurlijk niet ontbraken. Regelmatig waren crook bijdragen van de "jongens uit Indië" zelf. Daardoor kreeg Peelnieuws ook een funktie als dorpsblad. Toen de "jongens uil Indië" voor en na weer thuis kwamen, werd de fre quente van het blad minder en beperkte de uitgave zich tot eenmaal per maand in de loop van 1950. 4 November werd het laatste exem plaar uitgegeven. Toch bleek een dorpskrantje in de behoefte van de bewoners van Ysselsteyn te voor zien. Elf jaar later, eind 1961. ver scheen het eerste exemplaar van het Ysselsteyns Nieuwsblad. Zaterdag 25 mei zal nabij de kerk van Ysselsteyn een gedenkteken worden onthuld ter ere en nagedachtenis aan de Ysselsteynse gevalle nen in en na de tweede wereldoorlog. Het plaatsen van een gedenk steen is een initiatief van het comité Gedenksteen, dat bestaat uit de heren Claessens, Fleurkens en Philipsen. Op de vraag waarom nu pas een gedenksteen, verklaart Wim Claessens dat de gedenksteen een blijvende herinnering moet zijn. Niet alleen aan de gevallenen maar ook aan de tijd van het nazisme. "De steen moet er toe bijdragen dat die tijd niet meer terugkomt" aldus Wim Claessens. Met de steen worden de gevallenen uit de gehele parochie Ysselsteyn gehouden. Daar vallen ook enkele inwoners van Veulen onder, die toen nog tot de parochie Ysselsteyn behoorden. De steen wordt ook geplaatst in het kader van het 60-jarig bestaan van Ysselsteyn als kerkparochie. Onder de gevallenen bevinden zich ook twee inwoners van Ysselsteyn, die in Nederlands Indië zijn gevallen. De gedenksteen wordt zaterdag onthuld na een H. Mis in de kerk van Ysselsteyn tot intentie van de overledenen. Pater Lommen, die in de oorlogsdagen in Ysselsteyn verbleef, zal de prcdicatie verzorgen. Na de mis zal de gedenksteen onthuld en ingezegend worden. Het geheel wordt muzikaal opgeluisterd door fanfare De Peelklank. Vernieling aan auto Zaterdagmorgen stopte bij het Postkantoor een 50-jarige inwoner uit Papendrecht zijn personenauto, toen op dat moment, naar later bleek een 32-jarige Venraynaar pas seerde en daarbij met zijn elleboog het linker voorportier van de auto vernielde. De man schakelde de politic in. Die hield de dader aan en nam hem mee naar het politiebu reau. Na verhoor en opmaking van proces-verbaal inzake vernieling werd hij weer huiswaarts eezonden. Diefstal jas Uit de garderobe van een café aan het Schoutenstraatje werd ten nade le van een 21-jarige Venraynaar zijn leren ias met een waarde van ƒ400.- gcstolcn. Tuinslang gestolen In de nacht van vorige week maandag op dinsdag werd van het terrein van een instituut aan de Stationsweg een tuinslang van 25 meter gestolen.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 13