'CÉZOND 4ATUURL cCiettdievt van stuifmeel tot tranenvloed Maak kennis met Texcar autoverhuur Informatiemarkt voor senioren in Horst Tien jaar café-restaurant 'Herberg De Peel' VOi Rozemarijn Thijm VENLO VENRAV De speciaalzaak voor uw gezondheid Raayland m College Z Europa in EEL PEEL EN MAAS Vrijdag 17 mei 1996 - Pagina 20 Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstruut 6. lel. 58.1275: kapelaan II. de Wil olm. Whistler,straat I. lel. 582385; kape laan R. Woulering. Horsterweg 57, Castenray, lel. 571215 of 580202; kapelaan H. Bouman. Dr. Poelsstraal 4. lel. 511664. Priesier in ernstig noodgeval: via balie zieken huis. iel. 522222. Opgeven misin- lenties: Bindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur Zaterdag: 8.40 Rozenhoedje 9.00 H. Mis voorovcrl. ouders Neeleson- Custers: voor NOI Broers; fam. Geurtjens en fam Broers, 19.00: H.Mis voor Gerard Spee. jrd. Chris Rongen, moeder Rongen-Engels (koll.voor Adri Kroon koll): jrd. Beatrix MInten-Philipsen: wim Fleurkens Zondag: 7e Zondag door het jaar. 9.30 Latijnse hoogmis voor pasioor Joos Arts en overl. fam.: voor overl. ouders Janssen-Muis: jrd. overl. ouders Wim v. Dijck-Duijkers; 11.00: H.Mis voor Martha Valkengoed-v. Bijlcvelt; Sien Willems-Sanders (l=koll.): overl. fam. Truijen-Hendricx; Louis Custers en Harry Broeren: Sraar Hendriks (koll.) Maandag: 8.40 Rozenhoedje 9.00 H. Mis voor Mariet en Martha Goumans-Janssen. Dinsdag: 8.40 Rozenhoedje 9.00 H. Mis voor Riek Beelen-Beerkens. Woensdag: 8.40 Rozenhoedje 9.00 H. Mis voor Walter Klaassen. Donderdag: 8.40 Rozenhoedje 9.00 H. Mis de eenheid van de Christenen. Vrijdag: 8.40 Rozenhoedje 9.00 H. Mis voor een bijzondere intentie; voor Sjeng Verkoeyen en overl. fam. Verkoeyen; 14.00: Feestelijke Huwelijksmis van Gert-Jan Pennings en Annelies Swinkels.; 19.00: Marialof in de meimaand. Dienheurten: za 19.00: Eomer Joost v.d. B Tom. Bram v. H.. Martijn en Pascal, zo 9.30: L. Truijen, F. Mingcls. Lieke. Claudia, Maartje en Wendy: 7.0 I 1.00: Bart T.. Luendric. Stefan, Bert. Bart de R. en Paul de R. Lektoren: za. 19.00: C. Hendriks; zo 11.00: G. de Groot. Vincent yan Gogh Instituut St. Servatiuskapel St. Annakapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Vdórgangef: G. v. Loenen; lektor/lektrice: Zr. Jacinla. Vertrek busF5-v»naf- de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: G. v, Loenen: Lektor/lektrice: L. Straetmans. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Donderdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57. Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 Volkszang voor onze beide parochies. Zondag: 8.30 Jacobus Bexkens; 10.30: Volkszang: voor architekt Johan Vollenberg uit dankbaarheid: Jan-Willem Wijnhoven en overleden fam. Maandag: 19.00 fam. Peters-Arts; Johannes Bonants. Dinsdag: 5e dinsdag van de Antonius-noveen 19.00 Jan-Willem Wijnhoven. Woensdag: 19.00 voor de vrede in de wereld. Donderdag: 19.00 Bert en Door Kleuskens-Kusters; jrd. Peter v.d. Broek. Vrijdag: 19.00 ter ere van O.L. Vrouw, ter ere van H. Geest Celina Rojer; Noud en Tiny Cremers-Philipsen. Vredeskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woulering. Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5. tel. 580202. Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur. lel. 580202. Misintenties voor do hierna volgen de week dienen bij de pastorie Leunseweg opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Zaterdag: 19.15 Kinderwoorddienst; voor Wim en Antonet Jakobs-hanen; overl. Hendrika Huisman; Jan Hendrix en fam.. jrd Piet v. Tilburg; Dien Wiliems-v.d. Broek: overl. ouders v. Bergen-Stiphout en zoon Jos; Sjeng Zanders; Harry Hendrix en overl. fam.: Antoon Albers en overl. fam. Zondag: 9.30 Hoogmis m.m.v. Mannenkoor Vredeskerk; voor hel geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochies: overl. ouders Bouten-Linssen en zoon Pierre: overl. ouders Flinsenberg-Erkeiens; Harrie Meijel. dochter Ans (jgt) en zoon Gerrit. Vrijdag: Kapel 12.00: Huwelijk Roy David en Sylvie Zuidhof. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Papa en Moeke Vermeulen en dochter Truus; vader Raedts; Nel v.d. Berg-Linskens; overl. ouders Houwen-Jacobs; overl. ouders Lemmens-Stevens; overl. ouders Broeren-Kersten; Cor Thielen en zoon Toon; Annie Theeuwen-Derks (koor Harmony). Zondag: 8.30 Mie Staaks-Hermans: 10.00: Piet Litjens. Piet Camps en Gerürda Vermeulen; Giel Vennekens en echtgen. en wederzijdse fam. Herenkoor). Maandag: 9.00 tot bijzondere intentie. Dinsdag: 10.30: uit dankbaarheid bij een 50-jarig huwelijk (Cornelissen) en Jan Cornelissen (gein. koor); 14.00: Lof (Zonnebloem). Woensdag: 9.00 voor het behoud van het geloof in onze gezinnen: 19.00: plechtig Lof met Rozenkransgebed (Gregoriaans Koor). Donderdag: 9.00 t.e.v. O.L. Vrouw Vrijdag: 8.30 Uitstelling van hel Allerheiligste 0111 eerherstel te bren gen aan God; 9.00: Mia Houben. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Annemiek Moraal, Renee Bartram, Mieke Emons en Marlie Schlepers; zo 8.30: Rianne Rijshouwer. Danielle Wijnen; Dianne v.d. Mortel en Loes Rouwette; 10.00: Loes Kessels. Susan Frederix. Maud Lepsi en Judith Philipsen; di. 10.30: Jacueline Engels: Linda Wijnhoven: Laura op den Camp en Simone Eeraedts; woe 19.00: Susan Janssen en Dianne v.d. Mortel. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jonge Garde Koor) overl. ouders Smits-Jeurissen; overl. ouders Smils-Thcuws; Miel Janssen: Gerrit Bastiaans; Catharina Bisterfeld. Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor); st. Lionardus Custers en Barbara Lenssen; Martinus Custers (jrd.): Woensdag: 9.00 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: 9.00 H. Mis voor het wel zijn van onze parochie. Rektoraat Heide Zondag: 7e Zondag van Pasen. 9.30 Hoogmis voor Herman Janssen en Petronella Janssen-Franssen; Sef Janssen en overl. fam.: overl. fam. Janssen-Muijsers; overl. ouderder Achten Cox en jgt. voor Harrie Muijsers; misdienaars: Gijs, Karen, Wil mar. Rob. Roel en Roy. Donderdag: 18.30: H.Mis tot bij zondere intentie: misdienaars: Marjan en Caroline. Rektoraat Veulen 7e Zondag door het jaar Zaterdag: 19.00 Hgm. als mnd. voor Nelly Fleurkens-Janssen; Harry Weys: voor de parochie. Zondag: 10.30 Hgm. gest. jgt. Francisca Aarts; voor de parochie. Maandag: 8.00 H. Mis voor de overledenen; Dinsdag: 8.00 H. Mis t.e.v. St. Antonius. H.Mis t.i.v. offeraars. Woensdag: 8.00 H. Mis voor de parochie. Donderdag: 14.00 H Mis te Kevelaer. voor Leonardus Thissen en overl. fam. Thissen-Hendriks. Vrijdag: 8.00 H. Mis voor de over ledenen. Misdienaars: za: Ruud Bexkens en Sjef Classens; zo: Roy Smets en Nico Knapen. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Grada Arts- Janssen, jgt.; fam. Arts-Gielen: fam. Eyssen-Voncken; Anna en Toon Arts-v.d. Zanden en overl. fam.; Piet Janssen: misd. José de Jong en Linda Engels. Zondag: 10.00 Sjang Poels en Maria Lemmens. jgt.: Martinus de Rijk en Maria v. Meyel. jgt.; misd.: Ingrid Willems en Patricia Arts. Dinsdag: 8.30 Piel Janssen; 19.00: Rozenhoedje. Woensdag: 19.00 Jac. Verlinden en Wilh. Bistervelds. jgt.: Donderdag: 13.00: Dankmis 40- jarig huwelijk L. Marcellis-Pruyn; Kerk poetsen: mevr. Willems en Mevr. Broeren. Rektoraat Smakt Zondag in de St. Jozefkerk: 10.00 hoogmis voor Corry Peters: dien beurten: Linda Jansen; Zestig jaren bestaan boetbalclub Holthees- Smakt. Dinsdag 10.15: Bedevaart Vlijmen, in de St. Jozefkapel ter ere van St. Jozef. Woensdag: 9.30 H. Mis overl. dochter Toos Vrijsen; uit dankbaar heid. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag zal in hel Zonnelied. Kiosk 6 te Venray. dhr. J Koster uit Geldrop voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en er wordt kindemevendienst gehouden. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbelloespraak met als thema Doet u wat God van u verlangtm de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat I 1. aanvang 10.00 uur. Gratis toegang; geen kollekte. Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw-Rehoboth: Cuppenpedje 2a. Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax: 077- 3987786. Diensten: D.V. zondag om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: Kandidaat J A. van den Berg. Tijdens de middagdienst is er kin dercrèche. Bijbelonderwijs: Voor kinderen van 4-12 jaar is er zondagsschool om 16.10 uur. Voor kinderep van 6- 12 jaar op dinsdagmiddag om 16.10 tot 17.00 uur. Voor de jeugd vanaf 12 jaar op zondagmiddag om 16.10 uur. Bijbel/Kontaktavond: Donderdag aanvang 20.00 uur. De wereld bestaat uit bergen en dalen. Wat kunnen we al genieten van het uil- zicht als wc in Zuid-Limburg zijn. Hoe mooi is het afwisselende land schap. Dit geldt ook met onze levensloop. Iedere dag is een nieu we dag! Het thema van deze avond luidt: 'Boven de zorgen!' Kom gerust eens luisteren. Gedenk de Venrayse orden met een teken Als dank voor de grote betekenis die de Venrayse Kloostergemeenschappen voor Venray en omgeving hebben, wil de Stichting 'Gedenkteken Kloosters' komen tot oprichting van een monu ment. Door middel van een financiële bijdrage kunt u dit doel ondersteu nen. Men kan dit doen door een bedrag over te niaken op Rabobank Venray, rek.nr. 17.39.67.760; giro- rek. van de bank 10.68.514 t.n.v. Gedenkteken Kloosters Venray. Nadere inlichtingen: tel. 0478- 582352 of 582948. Bewoner was thuis Vrijdagmiddag omstreeks 13.15 uur hoorde een 49-jarige bewoner van een woning aan de Aubadestraat gerommel aan de ach terdeur. Hij dacht dat kinderen dat gerommel veroorzaakte. Toen het niet ophield ging hij kijken en zag dat een onbekende man met een schroevendraaier bezig was het bovenlicht te forceren. Toen de man de bewoner zag ging hij er vandoor. Een zoekaktie van de politie had geen resultaat. óude De hondekar, een vertrouwd beel uit vroeger tijden. De bakker, kruidenier, de slager, en zelfs <j postbode van klein transportmidde veelvuldig gebruik. Vanaf I9| bestond er een trekhondenwet. was een jaarlijkse verplichte keurin voor trekhonden e.e.a. om te voo komen dat zieke en kreupele diere voor de kar gespannen werden. 0| deze foto van omstreeks 1947 zie we de met een hond bespanne melkkar van de fam. v. Tilburg het Zwartwater te Mersek Tweemaal per dag werd met d span de rit gemaakt naar de weide om de koeien te melken. De zwaï melkbussen werden op de kar geze en terug ging het weer naar de boei derij. V.l.n.r. zien we de koe Bertha de hond Cora en de dames Marie e Clara van Tilburg. Deze. en nog vele nooit eerde gepubliceerde foto's uit hel verlede van Merselo. zijn afgedrukt in he fotoboek van deze plaats, wat zee binnenkort zal verschijnen. Jan v.d. Putten Zondag 19 mei an 14.00 tot 18.00 uur Vanaf I januari 1995 is autover huurbedrijf Texcar aktief in Venray. Het hoofdbedrijf is gevestigd te Venlo en is daar sinds enkele jaren hel grootste regionale verhuurbe drijf. In Venray werd begonnen vanuit een kleine lokatie aan de Hoenderstraat. Binnen een jaar is deze te klein gebleken en is Texcar op zoek gegaan naar een andere lokatie. Deze werd gevonden in een oude kuikenslachterij op de Bosweg 5 te Venray. Na enige aanpassingen is deze ruimte omgetoverd tot een representatieve verhuuraccomoda- tie. Het feit dat Venray nu een auto verhuurbedrijf binnen haar granzen heeft wil Texcar feestelijk bekend maken. Op zondag 19 mei 1996 is ieder een van 14.00-18.00 uur welkom om kennis te maken met het ver- huur-aanbod van Texcar. Met feeste lijk bedoelen zij ook feestelijk. Kinderen kunnen spelen op een mooi luchtkussen; een rondrit maken in een grote truck. Er is stemmingsmuziek met de regionaal bekende Band 'VHZ de kerk oet'. Texcar geeft verder een korting van 10% op de huurprijs van voertuigen die op 19 mei tussen 14.00 en 18.00 uur gereserveerd worden. Verder is ër een gratis kopje koffie èirdmakje. Texcar verhuurt bestelbussen (groot en klein), verhuiswagens voor klein rijbewijs, personenbussen tot maximaal 9 personen, rolstoel bussen. luxe personenbussen, vrachtwagens voor groot rijbewijs, personenauto's groot en klein, aan hangwagens en kent jaarabonnen- menten voor personenauto's. Verder verzorgt Texcar snelvrachtdiensten. verhuizingen, bezorging huis-aan- huisbladen en groepsvervoer. Texcar, Bosweg 5, 5804 AK Venray, tel. 0478-510576. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Op 22 en 23 mei aanstaande wordt in de Merthal, Gasthuisstraat 30 te Horst, de Noord-Limburgse informatiemarkt voor senioren '50 plus. Vitaal' georganiseerd. Tal vaVi bedrijven en instellingen zullen hier hun nieuwe diensten en produkten presenteren aan het publiek. Iedereen is welkom die geïnteres seerd is in de laatste ontwikkelingen op het gebied van ouderenhuisves ting. woninginrichting, educatie, thuiszorg, seniorenreizen. vervoer. Het is alweer tien jaar geleden dat Johan en Liesbeth Egelmeers vanuit Well naar Ysselsteyn kwamen om Herberg de Peel over te nemen van de toenmalige eigenaar A. v. Dijck. In al die tien jaren staat hun zaak garant voor een gastvrij onthaal, een goed glas bier en een voortreffe lijke keuken. Naast de vele stamgas ten die het café bezoeken is Herberg de Peel ook een rust en ontmoe tingsplaats voor de vele reizigers op de MiddenPeelweg. Maar, Johan en Liesbeth runnen meer dan alleen maar een café-res taurant. Voor de vaste bezoekers is het een 'thuishonk' waar men altijd terecht kan voor een gezellige café avond, een avondje poepen of een partijtje biljart. Zowel jong als oud kennen de weg naar 'hun' zaak blin delings en weten ook elkaar goed te vinden aan de bar. Daarnaast herbergen Johan en Liesbeth diverse verenigingen in hun café. Naast de biljartvereniging en de duivenclub is het tevens repe titielokaal voor de Ysselsteynse joekskapel en is er binnen de stam gasten een eigen zaalvoetbalteam opgericht. elk jaar zijn er een aantal terugke rende aktiviteiten te bespeuren, zoals het Ben Camps toernooi, het haantjestoepen en de spetterende oud- en nieuwviering. Naast de inbreng van Johan en Liesbeth wor den diverse aktiviteiten mede geor ganiseerd door de vrijwillige bijdra ge van de stamgasten. Dit is kenmerkend voor de goede sfeer en betrokkenheid die in het café aan wezig is. Om het tienjarig jublileum te vie ren zal er op vrijdag 17 mei een receptie gehouden worden alwaar eenieder uigenodigd wordt om Johan en Liesbeth te feliciteren. Zoals altijd staat de deur voor u open!!! MEERDERE PRODUKTEN PER WAARDEBON MOGELIJK Hooikoorts Ieder voorjaar krijgen weer veel mensen last van hooikoorts. Hun lichaam is overgevoelig voor het stuif meel van bomen, grassen en planten. Een allergische reactie die begint met jeukende, branderige ogen. waarbij de oogleden rood opgezwollen raken met tranenvloed en hevige niesaanval- len als belangrijkste kenmerken. Vaak gaat dit samen met een gevoel" van algehele malaise. Als de lente komt.... In maart of april kan hooikoorts zich al aandienen door het stuif meel van bomen. Maar bij de mèes- ten zal het stuifmeel van grassen en planten in mei en juni meer hinder veroorzaken. Aanhoudende hinder, luchtwegen rak^n snel in een staat van stress. Als de lente komt begin nen de klachten geleidelijk om daarna soms in alle hevigheid aan te houden tot in de zomer. Tot in maag en darmen De algehele malaise. Neus en bij holtes raken verstopt, met vor ming van waterdun en helder slijm. Jeuk kan van de ogen naar neus- en keelholte en het gehemelte van de mond. Neus en bijholtes kunnen ont stoken raken ten gevolge van bacte- riële infecties. Ook kunnen de lucht wegen verstopt raken. De huid kan heftig jeukende reacties vertonen en soms doen zich zelfs maag- en darm stoornissen voor. Over een reeks van waartegen het lichaam machteloos jaren kan het aantal klachten toene- lijkt en waaronder de geest gebukt gaat. De laatste jaren lijken ook industriële stoffen in de lucht een rol te gaan spelen. Hooikoorts doet zich gelden bij mensen die hiervoor een buitengewone gevoeligheid hebben ontwikkeld. De klachten: tranende ogen. hevige niesaanvallen en soms een ontstoken keelholte. Het lichaam vertoont een gebrek aan weerstand en de slijmvliezen van neus. keel en men en de weerstand geleidelijk ver der afnemen. Mensen met aanleg voor abnormale gevoeligheid van de slijmvliezen van lichaam doen er aller eerst goed aan te letten op hun voe ding. Witte sulkers en melkproduk- ten dient men zoveel mogelijk te ver mijden, evenals van witmeel vervaar digde of suikers bevattende levens middelen. Regelmatig rauwkost is aan te bevelen! Tijdig beginnen De ervaring leert dat men met natuurlijke zelfmedicatie tijdig kan beginnen. Ik adviseer het liefst het homeopathische komplex- middel Lobelicum, dat een zowel oor zaak- als klantgerichte werking heeft te bieden. Het bevat o.a. het Lobeliakruid met een versterkende werking op de luchtwegen en Hondsdraf met een slijmoplossende werking. Lobelicum kan 3 of 4 x daags voor het eten én het sla pen worden ingenomen in een dose ring van 25 druppels. Dit komplex van kruiden heeft een versterkende, ontstekingswerende en zuiverende werking op de slijmvliezen van neus, voorhoofdsholte en luchtwegen. Preventief kan daarom worden begonnen met 2 of 3 x 25 druppels. Zoals gezegd kan hooikoorts hard nekkig zijn. Aanleg en gesteldheid spelen een rol. Met'natuurlijke zelf medicatie onderdrukken we de klach ten niet, maar willen we een goede weerstand opbouwen. Geduld, inzicht en het inwinnen van een goed advies mogen daarom worden aanbe volen. DEZE PRODUKTEN ZIJN EXCLUSIEF VERKRIJGBAAR BIJ: Klaasstraat 38 J C J,,,,;C,!, Grote Markt 20 (077)3545086 0 6Z0 VI <A nClUSW I VI K.6 Is (0478) 515504 GEZONDVOORDEEL GEZONDVOORDEEL GEZONDVOORDEEL GEZONDVOORDEEL hulpmiddelen, hobby's enz. De organisatie van dit evenemen is in handen van de Sflchtin Synthese te Horst. Het aantal zei slandig wonende senioren dat o| zoek is naar een zinvolle tijdsbeste ding groeit in rap tempo. Het aan bod van nieuwe diensten en produk ten voor senioren verandert di laatste jaren eveneens snel. D< I informatie over deze veranderingei is zeer versnipperd. Voor de indivi duele ouder wordt het steeds moei Iijker om een juiste keuze te make uit het aanbod. Tijdens de informa tiemarkt '50 plus. Vitaal' kan mei zich informeren over de laatste om wikkelingen en de nieuwe trends De informatiemarkt is bestemd voo senioren uit geheel Noord-Limburg De informatiemarkt wordt geopeni op woensdag 22 mei door wethou der Peerbooms van de gemeentj Horst. De openingstijden zijn op 22 en 23 mei van 10.00 tot 21.00 uur. ZO SU KR 1 K( Vorige week vrijdag vertrokh Al een 130-tal leerlingen van kV o Raayland College met hun mentor"" ren naar diverse lokaties in Europa In het kader van Internationalisering worden uitwisselingsbezoeken gebracht aan leeftijdgenoten Tsjechië, Zastavka en Tisnov, Engeland, Rottherham bij Sheffield in Frankrijk: La Ferté Bernard en ii Finland: Kauhajoki. De leerlingei worden ondergebracht in gastgezin nen. Voor de leerlingen die naai Tsjechië gaan zal het een hernieuw de kennismaking zijn met dc Tsjechische leerling, immers dezt leerlingen waren onlangs hier ir Venray zelf te gast. Dat is voor hei een geweldige ervaring geworden Elke leerling sprak vol lof over zijn/haar gastgezin. Het interview op de Lokale Omroep Venray en een artikel in deze krant waren enkele grote verrassingen. Zij kijken met grote tevredenheid terug naar een onvergetelijke week. In elk van de vijf Europese gaststeden zal een ets van de Venrayse Grote Kerk aange boden worden namens het gemeen tebestuur van Venray. In juni komen een zestiental leer lingen vanuit het voormalig kolen- mijndistrikt rondom Sheffield en Barnsley, met een werkloosheids CA percentage van 80%, naar de gastge zinnen in Venray van hun leeftijdge noten. De Finse en Franse leerlingen zullen volgend schooljaar hun tegenbezoek aan het Raayland College brengen. De redenen voor internationalise- ringsprojekten op het Raayland College zijn ondermeer: de kennis making met Europese kuituren, hel omgaan met een vreemde taal. hei Ieren kennen van andere leefge woonten. Door deze ervaringen zal het gemakkelijker zijn om de voor oordelen t.a.v. wat niet-Nederlandi is weg te nemen. Dat dit zeer posi tief kan zijn bleek weer eens over-L» duidelijk toen Duitse leerlingen enkele maanden geleden te gasl waren bij leerlingen van hel Voorbereidend Beroepsonderwijs van het Raayland College. Hei Raayland College vindt het van wezenlijk belang dat leerlingen ervaren dat niet alles is zoals ze thuis gewend zijn.Dat ze door de week met buitenlandse kinderen optrekken begrip krijgen voor eikaars mogelijkheden en onmoge lijkheden. In Tsjechië bijvoorbeeld is alles te koop, weliswaar binnen een tijdsbestek van enkele dagen of weken. De gastgezinnen zijn daar om voor de ontvangst van de buiten landse leerling al weken bezig mei o.a. het verzamelen van de ingre diënten voor de maaltijden. Dat dus een geheel andere ervaring dan datje in Nederland een supermarkt binnenwandelt en daar een keuze kunt maken uit een permanente aan wezigheid van eindeloos veel artike len. De kommissie internationalise ring van het Raayland College die al de internationaliseringsaktiviteiten organiseert is er trots op dat al haat inspanningen beloond werden mei de toekenning van de maximale sub sidie van het Europees Platform - voor hel Nederlandse Onderwijs

Peel en Maas | 1996 | | pagina 20