Negende dansweekend Hakkespits LIOF Bedrijvencentrum wel in trek maar niet vol Kennedymars zoekt wielrenners REGIOKALENDER Venraynaar start uitvaartonderneming lgemene Hulpdienst vraagt vrijwilligers ^Europese kampioenen bij Danscentrum Janssen Schabberjoeks al 11 jaar 'öp de schabber' De Volle Maan GEBUNDELDE KRACHT /2 XL EN MAAS ■F Donderdag 25 april 1996 - Pagina 7 Teams voor avonddriedaagse e organisatie van de inedymars is op zoek naar Inemers voor de nieuwe lijstende activiteit voor het idelevenement. Gevraagd wor- wielrenners en -sters om op hometrainers plaats te nemen, fietsen op rollen staan opge ld in de tent op het schouw- ^plein. Het is vooral iets voor jins van bedrijven, vindt de inedymars. jet is al wat jaren geleden dat Jerwedstrijden op hometrainers lulair waren. Misschien hebben daarom nog niet zoveel mensen gemeld op de eerste oproep van stichting Kennedymars. "Er ren mensen bij die dachten dat om een fietstoertocht gaat", ver- 0- een woordvoerder van de nedymars. Bij een wielerwed- d op rollen gaat het om teams twee personen, die het tegen iar opnemen in drie disciplines: print, achtervolging en een kop- toers. en wielerdriedaagse is een mooi nement voor buurten, vrienden is. verenigingen maar zeker ook ijven om sportief de krachten te >s nj meten en het 'wij-gevoel' te verster ken. Het is dan ook een ideale gele genheid voor sponsors om hun betrokkenheid bij een vereniging te tonen. De wielerdriedaagse wordt door de stichting Kennedymars georgani seerd aan de vooravond van de wan deltocht. Gestart wordt op donder dag 16 mei (Hemelvaartsdag). De diverse teams, maximaal 20 koppels kunnen deelnemen, stappen dan tus sen 20.00 en 23.00 uur op de Fiets. Vrijdag 17 mei wordt op dezelfde tijden gereden. De driedaagse wordt zaterdag 19 mei afgesloten tussen 16.00 en 18.00 uur. Op zaterdag, voorafgaand aan de start van de Kennedymars, worden er bovendien nog een aantal prominentenritten gehouden. Inschrijven voor de Kennedymars Wielerdriedaagse is mogelijk voor iedereen die 18 jaar of ouder is. Inschrijving gaat per koppel en kost 50.-. Maak dat bedrag over op bankrekening 1539.95.561 onder vermelding van 'Wielerdriedaagse' en de naam van het koppel. Voor meer informatie over deelname of sponsoring kunt u terecht bij Stef Peeters, te. 0478-58 22 33. e Algemene Hulpdienst is een tselijke organisatie van vrijwil- rs. die in de buurt en wijk koste- hulp bied, daar waar deze drin- I nodig is en op dat moment niet familie en buren geboden kan len. tezoek bij mensen die moeilijk uit iuis kunnen en weinig contact heb- en. loodschappen doen en medicijnen alen. [lusjes - b.v. tuinonderhoud en klei- e reparaties in en om huis. Vandelen en hulp bij in- en uitstap ten van rolstoelers bij Openbaar (ervoer. lulp bij vervoer/begeleiding naar irts of ziekenhuis. tulp bij zieken, ter ontlasting van de misgenoten. zijn enkele voorbeelden van ver ken die bij de Hulpdienst bin- ;omen. hulpdienst geeft vooral prakti sche en eenvoudige hulp van korte duur. Telkens even inspringen wan neer dat nodig is. De Algemene Hulpdienst Venray kampt met een ernstig tekort aan vrijwilligers in het bijzonder voor klusjes in huis en klein tuinonder houd. IETS VOOR U? Een paar uren per week iets kun nen betekenen voor anderen, dat loont door waardering en het men selijk contact. Laat iets van u horen! Nadere informatie kunt u telefo nisch verkrijgen bij het Centraal Meldpunt. Telefoon: 0478-584444. Op werkdagen van 09.00 uur tot 12.00 uur en op dinsdagavond van 17.00 tot 19.00 uur. U kunt ook een briefje schrijven naar het secretariaat van de Algemene Hulpdienst Venray, Eligiusweg 26, 5801 JL Venray. jdens de afgelopen Paasdagen ien in Boxmeer weer de jaar- e Europese kampioenschappen loeldansen plaats. Ook het irayse danscentrum Janssen, ft :stigd aan de Raadhuisstraat 6, W weer van de partij met een aan- olstoelers. Dat hun aanwezig- niet onopgemerkt is voorbijge- i, blijkt wel uit het feit dat er ir liefst drie paren in de prijzen en in de afdeling combidans; dat en rolstoelgebruiker die danst een valide persoon. In de klasse B was een vijfde plaats jelegd voor Els Kusters en Cor iders. In de promotie klasse A er een tweede plaats voor iphien Klaassen en Rob rsen. Het hoogste eremetaal was lotte weggelegd voor Annie van Y 'ien en René Clephas, die een L liende eerste prijs behaalden. ijdens Koninginnedag, 30 april, tu de kwaliteiten van o.a. deze w|n en andere rolstoeldansers uit Duitsland en België bezig zien :ns de jaarlijkse njewedstrijden die deze dag in het Venrayse danscentrum gehouden worden. Vanaf 10.30 uur wordt ook begonnen met de danswedstrijden voor validen. Deze keer is er ook een speciale categorie voor kinderen vanaf 6 jaar, Jeugd en Jongeren en tenslotte volwassenen. Een gezellig maar bovenal sportief gebeuren wat ondersteund wordt door het Oranjecomité van Venray. Rond 16.00 uur is deze wedstrijd afgelo pen. Vanaf 20.00 uur staat er weer een feestelijk Oranjebal op het program ma. Ook hierbij is er nog hel nodige fraais te bewonderen, want behalve een optreden van een showdance groep is er een demonstratie van het gloednieuwe O DANCE videoclip- dansen waarvan er op zaterdag 8 juni exclusief voor Nederland een optreden zal zijn van deze in Duitsland reeds zeer populaire zang- en dansgroep. O bent zowel overdag als 's avonds van harte wel kom om een kijkje te komen, nemen of misschien zelf een dansje te wagen. kskapel Schabberjoeks laat elf jaar. Ter gelegenheid dit jubileum wordt er op irdag 27 april een muzikale )ening gehouden in clublo- Herberg de Peel feest begint om 20.00 uur met receptie, waarop iedereen die ibberjoeks al jaren een warm toedraagt, verwacht wordt, af 21.30 uur zullen de joekska- »-en Luuster Efkes uit Veulen, ter As Niks uit Meerlo en 'eët Tuus uit Leunen de stem- g. zoals de Piëlreuzen zich die etwijfeld nog herinneren van :lopen carnavalsmaandag en - W dag, er weer in brengen. HISTORIE ijdens de carnaval in 1985 was en enkele enthousiastelingen het chten van een joekskapel voor oveelste keer het onderwerp van prek. Het besluit om eindelijk s spijkers met koppen te slaan d uitgevoerd tijdens de oprich- sbijeenkomst op 23 april 1985 ichiibberjoeks' was geboren, let veel geleende instrumenten ik met het lesboek 'A tune a day' den op 5 juni 1985 door elf man en een vrouw de eerste schreden e(jret °P het voor de meesten onbe- "de muzikale pad. Tijdens de 'te Avonden in januari 1986 pre- eerde de toen nog naamloze tskapel zich voor het eerst aan )olk der Piëlreuzen. indsdien werden talloze optre- vof verzorgd in Ysselsteyn en teving tijdens de vele joekska- enfestivals. feestavonden, brade- itie. n en carnavalsfeesten, waarbij irnavalstnaandag in Herberg de Peel in het bijzonder genoemd mag worden. Verder werden ouderen en gehan dicapten door de kapel niet verge ten. Regelmatig werden bezoeken gebracht aan instellingen zoals St. Anna, Schuttersveld, Beukenrode en de Piëlhaas om mensen, bij wie een glimlach juist extra belangrijk kan zijn, met 'muzikale' klanken te ver wennen. Hoogtepunten in het bestaan van Schabberjoeks waren ongetwijfeld de optredens op de wijnfeesten in het Duitse Altenahr, de huwelijksre ceptie van oud-dorpsgenoot Ger Deters in het Beierse Bonbruck en de aankomst bij een etappe van de Tour de France. Met de lijfspreuk: 'Zonder drank geen klank' indachtig hoopt Schabberjoeks ook de komende jaren nog veel festiviteiten te mogen opluisteren. Brandjes Vrijdagavond omstreeks 21.30 uur moest de brandweer uitrukken voor een bermbrandje langs de Pettevenweg in Ysselsteyn. De brandweer kon uitbreiding voorko men en de schade bleef beperkt. Zaterdagmiddag zag de bewaking op het terrein van het Vincent van Gogh Instituut lokatie Noordsingel twee kinderfietsjes liggen. Op onderzoek uitgaande, trof de bewa king twee 10-jarige jongetjes aan die op het terrein vuurtje aan het stoken waren. De jongens werden aan de politie overgegeven die hen aan het verstand bracht dat dit hele maal niet kan. Vervolgens zijn de ouderen kennis gesteld van hetge- ne de kinderen hadden 1 Limburgse gasten presenteren Amerikaanse dansen Zaterdag 4 mei danst de historie weer over de planken van de Venrayse schouwburg. Voor de negende keer houdt folkloristische dansgroep De Hakkespits haar dansweekend. Traditioneel heeft de Venrayse groep weer twee col lega-gezelschappen uitgenodigd. Samen belichten zij de sfeer van vervlogen tijden, elk uit hun eigen streek. Of uit Amerika, want daar komen muziek en dans vandaan die de Maastricht Square Dance Group, laat horen en zien. Amerika is het emigrantenland bij uitstek, een smeltkroes van culturen, dus is er in de square dance ongetwijfeld een Nederlandse invloed te ontdekken. Voeg daar de belangstelling voor de hedendaagse Amerikaanse cultuur aan toe en de keuze voor de square dance-groep is verklaard. Square dance is een vorm van volksdansen afkomstig van het Amerikaanse platteland die wordt uitgevoerd door vier paren of een veelvoud daarvan. De dans begint in een vierkant, in het Engels square, vandaar de naam. Behalve de dan sers bestaat een square dance-groep uit de caller. Deze man geeft zin gend de dansparen opdrachten om bepaalde figuren te dansen. NACHTJAK Dichter bij huis blijft de show- en dansgroep van de vereniging Sallandse Folklore. Deze vereni ging, opgericht in 1970. wil oude gebruiken in stand houden. Eén van de activiteiten van de vereniging is de folkloristische dansgroep. In Venray presenteert de groep de show 'Van nachtjak tot kistentuug', waarin de toeschouwer een blik wordt gegund op de vroegere kleed gewoonten en andere gebruiken van de Sallanders. De groep danst een aantal streekdansen. gekleed in authentieke kostuums van rond de eeuwwisseling. Samen met de leden van de Hakkespits verzorgen de gasten een avondvullend programma in de schouwburg. De Sallanders uit Raalte gaan 's middags al, samen met de gastvereniging. naar de Kasteeltuinen in Arcen om daar op te treden. Dé" leden van Sallandse Folklore logeren bij mensen van de Hakkespits. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met het eerste optreden van de Hakkespits. Daarna de eerste square dance-demonstratie. gevolgd de folkloristische dansgroep uit Overijssel. Na de pauze treden de groepen in omgekeerde volgorde nogmaals op. waarna, omstreeks 22.30 uur. de finale volgt. Vast onderdeel van de folkloreavond is ook de verloting van de fraaie kle derdrachtpop. Loten kosten één gul den en zijn bij de ingang te koop. Meteen na afloop vinden trekking en prijsuitreiking plaats van de handgemaakte pop. Bovendien kan er na afloop nog gedanst worden op de klanken van het orkest onder lei- dinu van L. Derix. Een kaartje voor heTFolkloreweekend 1996 kost 7.50. Twee James in Je dracht zoals Je vrouwen Jie in Je tweede helft van Je 19e eeuw in Noord-Limburg droegen. De korte zwarte cape van Je mevrouw links is Je zogenaamde 'pellerine'. De dame rechts draagt een worteldoek. Ideaal voor startende ondernemers Sinds 15 december vorig jaar is het LIOF Bedrijvencentrum in Venray geopend. In het sobere gebouw op Keizersveld is de vesti ging van acht doorstartende bedrijven mogelijk. Nu, vier maanden later, is het bedrijven centrum voor de helft gevuld. Ondanks de hogere verwachting van Robin van Teylingen Bakker, directeur van LIOF Bedrijvencentra BV, valt de bezetting nog niet tegen. "Meestal duurt het ongeveer een jaar voor dat een bedrijvencentra optimaal gevuld is" aldus Robin van Teylingen Bakker. CENTRA LIOF Bedrijvencentra is een ini tiatief van de Industriebank LIOF en de drie Kamers van Koophandel in Limburg, dat sinds begin 1995 als zelfstandig bedrijf op de markt zit. In het verleden zijn er diverse initia tieven ontplooid om bedrijvencentra op te richten. Die gebouwen moeten voor beginnende ondernemers als springplank dienen naar een vol waardig bedrijf. Bij al die initiatie ven was het vaak het wiel opnieuw uitvinden. Aanleiding voor genoem de instanties om alle initiatieven te bundelen. STEUN Venray is inmiddels het zestiende Bedrijvencentrum dat onderdeel uit maakt van LIOF Bedrijvencentra. Het pand bestaat uit acht hallen. Vier zijn daar inmiddels van bezet door een lasbedrijf. een coatingbe- drijf, een recyclingbedrijf van toner- cartridges en een onderhoudsbedrijf voor terreinwagens uit de rallysport. "Ik had hogere verwachtingen van de bezetting" laat van Teyiingen Bakker weten. "In de aanloop lag op alle hallen een optie. Toch blijkt dan dat. als het punt daar is, het voor veel bedrijven niet goed uitkomt of dat men al andere huisvesting gevonden heeft". Dat laatste was in Venray het geval als gevolg van een vertraging bij de realisatie van het bedrijvencentrum. "Het centrum is gebouwd met o.a. steun van de Europese Gemeenschap via de zg. 5B regeling. De gelden w aren welis waar toegekend maar de Provincie Limburg was nog niet klaar met haar eigen toetsingstraject. Eigenlijk een formaliteit maar daarop stuitje vaker". Uiteindelijk is men toch gaan bouwen. Door de vertraging lagen de bouwkosten echter hoger. "Door de krappe budgetten kwam hierdoor het financiële plaatje in de knel. Zo hebben we uiteindelijk voor de aanleg van de oprit bij de gemeente Venray aan moeten klop pen, die dat voor ons uiteindelijk verzorgd heeft. ONDERNEMERSVRIENDELUK De opzet van de LIOF Bedrijven centra kan men ondernemersvrien- delijk noemen. De doelgroep is star tende ondernemers in handel en/of industrie. Met startend wordt bedoeld bedrijven die in de eerste vijfjaar van hun bestaan aktief zijn. Die bedrijven.kunnen een bedrijfs ruimte huren voor de maximale duur van vijfjaar. Afhankelijk van de levensfase van het bedrijf wordt gewerkt met zg. instroomkortingen. Omdat LIOF Bedrijvencentra niet winst als oogmerk heeft, en omdat het bedrijvencentrum met diverse subsidies is gebouwd, is de verhuur prijs relatief laag. Daarbij komt dat LIOF Bedrijvencentra met zg. instroomkortingen werkt. Startende ondernemers beginnen dus met een lage huur. die elk jaar verhoogd wordt. Na vijfjaar ligt de huur op een voor de markt gangbaar niveau. Op dat moment zijn de ondernemers ook verplicht zich elders te gaan vestigen. Dit om nieuwe startende ondernemers de kans te bieden aan de slag te kunnen. Indien het onder nemers dusdanig voor de wind gaat dat zij moeten uitbreiden of zich elders willen gaan vestigen kan bin nen die termijn van vijfjaar de huur worden opgezegd. De te huren ruimtes variëren in oppervlak van 175 tol 225 m2. "Bedrijfsruimtes van deze omvang zijn bijna niet in de aanbieding omdat die commercieel minder inte ressant zijn. Van de andere kant is daar echter veel behoeft aan." licht Robin van Teylingen Bakker toe. Wie meer wil weten over het LIOF Bedrijvencentrum in Venray kan contact opnemen met Robin van Teylingen Bakker, tel. 043- 3254625. In de Peel en Maas Rcgiokalender \indt u een korte opsomming van evenementen en aktiviteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zondag 31 maart t\m zondag 5 mei: Expositie van Marij Freriks uil Horst in de Horster Oudheidkamer. Onder de titel 'Beweging en verandering' toont zij beelden, die geïnspi reerd zijn door 'de mens' in zijn facetten. De Horster Oudheidkamer bevindt zich in de Steenstraat 2 in Horst. Woensdag 3 april t/m 2 februauri 1997: Expositie 'Middeleeuwse kastelen in Limburg' in het Limburgs Museum te Venlo. Het leven van alledag in de middeleeuwen inzichtelijk gemaakt met behulp van diverse communicatiemiddelen. Zaterdag 27 en zondag 28 april: Expositie Arte et Eidos in De Kastanje te Liessel. Arte et Eidos is een groep die zich bezighoudt met beeldende kunst. Er is werk te zien dat 23 leden van de groep afgelopen seizoen maakten. Behalve eigen werk heeft ieder lid in een klein schilderijtje De Peel verbeeld. De expositie is te zien op zaterdag van 14.00 tot 17.00 en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zondag 28 april: Opening aspergeseizoen in nationaal-asperge- en champignonmusucm De Locht m Horst-Melderslo. Informatie, muziek, verkoop van asperges en aspergerechten en demonstraties. Van 12.00 tot 17.00 uur in het museum aan de Koppertweg 5 in Melderslo. Zondag 12 mei: Motorclub Vors uit Broekhuizenvorst jubileert en viert de 25e verjaardag met een motor-braderie en een hsitorische toertocht. Op die manier willen de 75 leden van de club het grote publiek laten kennis manen met hun hobby. U kunt tussen 11.00 en 19.00 uur gratis terecht in het centrum van het Maasdorp. Donderdag 16 t\m zondag 19 mei: Oosterse mystiek in Arcen: Oosterse dagen in de Kasteeltuinen met medewerking van oudere andere Wieteke van Dort. Maandag 27 mei t/m zondag 18 augustus: Historische overzichtstentoonstelling over De Peel in de Horster Oudheidkamer. Te zien is onder meer een replica van de beroemde Romeinse gouden helm. die in 1910 in de Peel bij Helenaveen werd gevon den. De tentoonstelling is een initiatief van negen musea en instellingen in de Peelregio. De Oudheidkamer is elke zondag van 15.00 tot 17.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur. woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur geopend. Vrijdag 7 t/m zondag 9 juni: Tour d'Asperges. Recreatieve fietstochten door Midden-Limburg. Er is elke dag een route van 30 of 60 km. Voor info: VVV Roermond, tel. 0475- 33 32 05. Vrijdag 21 t/m zondag 23 juni: Midzomerfeesten in Overloon. Veel muziek met onder meer een smart- lappenavond. een countryavond. een midzomerconcert en een braderie. De organisatie is in handen van fanfare Vriendenkring. Zaterdag 10 t/m maandag 12 augustus: Rozenfestival in Lottum. Rozen, muziek en kunst bepalen drie dagen de sfeer in het Maasdorp. Onder andere wordt het centrum opgesierd met 50.000 snijrozen. Veel mensen willen een eigen onderneming beginnen. Dat ide aal had ook Peter Deenen. Niet iedereen denkt daarbij aan een uitvaartonderneming. Peter Deenen wel. Samen met echtgeno te Corine en vader Wiel op de achtergrond is Peter Deenen gestart met het verzorgen van uit vaarten. "De interesse bestond al langere tijd", laat Peter Deenen weten. "Mijn vader zit al zeventien jaar in dat vak en naarmate ik ouder werd. begon het vak steeds meer te inte resseren." Wat hem interesseert? "Hel is een dankbaar vak. Zoals ik het zie neem je voor nabestaanden van een overledene veel werk uit handen. Je staal dan 24 uur per dag voor de nabestaanden klaar, ook na de feitelijke uitvaart Uitvaartverzorging is sinds dit jaar een vrij beroep. Peter Deenen over de opleiding tot uitvaartverzor ger: "Die richt zich veelal op de bedrijfsvoering. Hel omgaan met mensen moet je in je hebben en ervaar je feitelijk in de praktijk." Met de kennis en ervaring van vader Wiel. die zijn zoon op de achter grond begeleid, denkt Peter Deenen, die zelf ook enige tijd bijgesprongen heeft bij een uitvaartonderneming, veel zorg bij de mensen over te nemen om zo hel verdriet bij hel overlijden te verlichten. "Ik heb de laatste jaren ook veel-gekeken hoe het bij diverse uitvaartondernemin gen gaat. De goede dingen heb ik vastgehouden en wil daar mijn eigen invulling aan geven." Toch verliest Peter Deenen ook het zakelijke aspect niet uit het oog. "Met een toenemende vergrijzing is de uitvaartverzorging een beroep met toekomst" aldus Peter Deenen die behalve Venray ook de gemeen ten Vierlingsbeek, Meerlo-Wanssum en Horst lot zijn werkgebied rekent -liof- bÉSrijven«ntrum venray 71 Auto!""1™! JCoppes 71a 71b 71c X.P.S. bv 71 d 71e Scholz Laswerken bv Raaylandcollege en Caraïbische Party Vrijdag 26 april is De Volle Maan geheel in handen van de eindexa- menandi van het Raaylandcollege. Hel café is met de komst van de Raaylanders zeer vereerd en laat zich er alles aan gelegen liggen er voor te zorgen dat zij zich 100% thuis zullen voelen. Met aanbouwtenten, een hamburgerstand en noodtaps heeft De Volle Maan zich tot de tanden toe bewapend om deze invasie het hoofd te bieden en er toe bij te dragen dat het feest een grandioos sukses wordt. Dinsdag 30 april, Koninginnedag met een geweldig Caraïbisch Feest.De hele dag is het café al in de Caraïbische sfeer en vanaf 19.00 uur start het feest in de zaal.De zaal is dan omgetoverd tot een waar paradijs niet varens, papegaaien, waterpartijen, palmbomen en rieten matten. Een fakir zal zijn exotische kunsten zoals vuurspugen. vlammen over zijn lichaam laten lopen, en zich wentelen in glasscherven, vertonen in vier optredens. Entree ƒ5.-. garderobe 1.-. Zaterdag 4 mei Samson's Barber. Na hel eerste, zeer suksesvolle optre den in De Volle Koe. nu hun optreden in de sfeervolle zaal van De Volle Maan. Aanvang 22.00 uur. Entree ƒ5.-. garderobe ƒ!,-. Zaterdag 18 mei het tweede housefeest met Wonderboy en OTB. De zaal is hartstikke mooi gedecoreerd. Houd die datum vrij. Aanvang 22.00 uur. Entree ƒ7,50, garderobe 1,-. Zaterdag 15 juni The Jukc Joints, entree ƒ5.-. V De Volle Maan, een café. waard om ontdekt te worden! BKL: Gebr. v. Ooomeloon 90 Markt 11 LTM: Doolgoordstroot 2 5961 BD Horst 6088 BP Roggel 5961 TS Horsl tel. 077 - 398 46 00 jfel. 0475 - 49 46 28 tel 077 - 398 il 14

Peel en Maas | 1996 | | pagina 7