PEEL EN MAAS 'Voorrang voor historie bij herinrichting pleinen' Gezelligheid mét kwaliteit GK) "John's Food Palace beste cafetaria van Nederland ^Rotarians organiseren happening op 'De Peel' ■*- ijftig jaar bij grafische bond Piet Janssen Bevestiging van de goede weg >1 Se spanning was groot bij John ió'o, sen en Ans Hendrix van John's ,d Palace, toen maandag in dhoven bekend werd gemaakt ke cafetaria zich volgens het d Snackkoerier, de beste van jerland mocht noemen, adat eerst de plaatsen drie en >e bekend waren gemaakt, ren er nog vier kandidaten. Het prde echter nog even voordat tend werd de eerste plaats !eg" laat Ans Hendriks weten. ontlading was dan ook groot" t John Jansen aan, de vreugde minder. SNACKCORNER ohn Jansen timmert al 8,5 jaar de weg met zijn cafetaria. Eerst er de naam Snackcorner en sinds jgjaar, in een geheel verbouwd |d onder de naam John's Food Toen ik begon dacht ik dat [n slagersachtergrond de krach zijn van de zaak. Zelf kroketten frikandellen maken volgens het lersambacht". Dat bleek echter zo te zijn. In de loop der jaren vikkelde John Jansen, samen zijn zus Ans een eigen formule, uiteindelijk gestalte kreeg in de ipleet verbouwde cafetaria aan iterslaan. BEVESTIGING Toen die verbouwing achter de was. had ik de gedachte dat dit ;een was. wat in gedachte de ie formule was. Om dat be ves te krijgen hebben we ons eind ig jaar aangemeld voor de benoe- ig lot "cafetaria van het jaar", iftie periode die daarop volgde, ren er anonieme en aangemelde itroles door juryleden van het ètariatijdschrift. Ook werd de e bedrijfsfilosofie doorgelicht wijl ook de complete boekhou- voorgelegd moest worden. Dat de er toe dat John's Food Palace van de zes genomineerde cafeta- 5 werd, die voor de hoofdprijs in imerking kwamen. Ibaj )at de hoofdprijs uiteindlijk bij |n's Food Palace terecht kwam. olgens John Jansen geheel aan formule. De grondgedachte is dat klant snel en goed bediend moet worden. Daarvoor voeren John en Ans een gericht personeelsbeleid dat goed opgeleid wordt. Bovendien wordt met zg. floormanagers gewerkt, die voor de organisatie achter de balie verantwoordelijk zijn. Verder kent John's Food Palace een uitgebalanceerd assortiment. "Kwalitatief goede produkten" aldus John Jansen "Frikandellen zijn bij ons frikandellen met 60% rundvlees en geen mengsel van diverse vlees- sorten" aldus John Jansen. "Het assortiment dat we voeren is niet diep maar wel goed". Ook administratief heeft John's Food Palace de zaken prima op orde. "Ik kan elke dag zien hoe er gedraaid is en snel tot aktie over gaan als produkten niet lopen. Speciale aklies of uit het assorti ment halen is dan het gevolg". Het enige zwakke punt is de toi letgroep van de cafetaria, buiten in een container. "Dat wisten we ook en de jury heeft ons daar maandag ook nog eens op gewezen. Voor de rest had de jury niets aan te merken. Wel waren de verschillen met de concurrentie zeer klein". TOEKOMST De toekomst in de cafetariawereld is een onzekere. Naast McDonalds begeven zich binnen nu en vijfjaar andere grote Amerikaanse organisa ties op de Nederlandse markt. John Jansen verwacht dat bijna de helft van de traditionele cafetaria's er over 10 jaar niet meer is. "Dat is echter ook mede het gevolg van het verdwijnen van de gokkast, die voor veel cafetaria's een grote bron van inkomsten is." John Jansen. Ans Hendrix en een van de floormanagers bij de giganti sche beker, die maandagavond werd uitgereikt. De formule die John's Food Palace hanteert heeft volgens John Jansen wel toekomst. "Er moeten er wel meer van komen" vind hij. Hij is dan ook in gesprek met grossiers om de formule landelijk uil te gaan draaien. "Zelf heb ik daar het kapi taal niet voor en niet de specifieke kennis. Die grossiers hebben dat wel." Met de benoeming van cafeta ria van het jaar hoopt John een stap je dichter te zijn gekomen. Vooralsnog gaan John Jansen en Ans Hendrix niet op hun lauweren rusten. Daarvoor hebben beiden nog plannen en ideeën genoeg. Geslaagde Distriktsconferentie in Venray Rotaryclub Venray organi se afgelopen zaterdag een con- nlie voor het distrikt, omvattend gebied dat loopt vanaf islricht lot Nijmegen. Tiel. Den ch en de Belgische grens, anaf 09.00 uur werd in de ouwburg tot 18.00 uur een klin- den stijlvol programma gepre- teerd. bijgewoond, door ca. 400 oekers. De reden dat Venray dit de eer kreeg voor deze buiten- vone presentatie is dat binnen r grenzen een van de zeven gou- neurs van Rotary-Nederland ont en voor deze jaarlijks wisse- de funktie werd dit jaar in het distrikt gekozen Paul rpipe. voormalig direkteur van de ^.W-bedrijven. èrwijl de Rotarians in de huis- idelijke vergadering aandachtig sierden naar o.a. de persoonlijke tegenwoordiger van de president I Rotary International Jan- devvijk Dujardin. brachten hun tners een bezoek aan de mooie Petrus'Bandenkerk in het cen- n. n het middagprogramma dat als droeg 'de mens en zijn vrije Wtl' kregen de inleiders mr. ■melissen en dr. V.d. Meiden kJ op gelegenheid hun standpunten een te zetten, alvorens in een dis- isie vol humor te twisten over lan we ver' of 'gaan we te ver'. De itergronden van de beide heren, p. direkteur Nederlands Bureau or Toerisme en emeritus hoogle raar communicatie en public rela tions stond borg voor kwalitatief hoge inhoud. De Venrayse show- en dansgroep Dizzy zorgde bekwaam voor werve lende intermezzo's. In zijn slotwoord wenste de gou verneur zijn opvolger Gerard Kroon uit Heerlen veel sukses, ook met de volgende conferentie in maart 1997 te Heerlen. HAPPENING Op het grondgebied van Venray zal. geheel los van het bovenstaan de. nog een spektakulaire show plaats vinden, georganiseerd door enkel Rotaryclubs uit de regio. Op de luchtmachtbasis De Peel wordt op 24 en 25 augustus 1996 een 'fly- en drive classic show' gepresenteerd. Deze omval een reusachtige kijk- en doe-manifesia- tie voor jong en oud met een con cours d'Elegance, historische auto mobielen. stuntvliegen, parachutespringen, ballonvaart, kar- ting, anti-siipdemonstraties, etc. In samenwerking met de Groep Geleide Wapens wordt bovendien openheid gegeven aan de militaire gebeurtenissen op de basis door middel van laaddemonslraties van Patriot- en Hawkraketten. demon straties met bewakingshonden, etc. Muziekgezelschappen, leuke kin- derattrakties en een grote braderie moeten een onvergetelijk feest omlijsten voor ca. 30.000 bezoekers uit geheel Nederland. IHarrie Beerkens heeft afgelo- in maandag de gouden speld van grafische bond Druk en Papier hangen. Beerkens is dit jaar 50 ir lid van de grafische bond, orheen de Katholieke Grafische nd NKV. Harrie Beerkens ging al op 14 ige leeftijd werken bij drukkerij issemaekers als leerling-handzet- Na 7,5 jaar kon hij bij drukkerij Imond terecht als machinezetter. vervolgens 1.5 jaar drukkerij nlona kon hij eind vijftiger jaren echt bij drukkerij v.d. Munckhof machinezetter. De taken van trie Beerkens lagen met name in de tekstverwerking voor Peel en Maas. Totdat Harrie Beerkens enke le jaren geleden in de VUT ging. was hij bij van den Munckhof werk zaam. In die periode heeft hij ook nog de stormachtige ontwikkeling binnen de grafische industrie mee gemaakt. In die ontwikkeling maak te hel lood plaats voor de computer. Harrie Beerkens was ruim 30 jaar geleden ook mede-oprichter van een Venrayse afdeling van de Grafische Bond. Daarvan is hij ook bestuurslid en voorzitter geweest. Maandag kreeg hij van de huidige voorzitter, Antoon Jansen, de gouden speld overhandigd. Aprilgrap I April was voorde initiatiefnemers van de bovenregionale speeltuin in Venray aanleiding om een leuke grap uit te halen. Vorige week lieten zij via ons weekblad weten dat er een proefopstelling van speeltoestellen op hei terrein van het oude z wembad geplaatst zou worden. Een proefopstel ling stond er inderdaad, maar dan in het formaat van een maquette. Ondanks het gure weer. kwamen diverse mensen toch even een kijkje nemen. Jan Jegen en Geert van Krey van de speeltuin hadden voor deze mensen een kleine verrassing. Muziek te hard Tegen een 45-jarige Venraynaar werd vrijdag proces-verbaal inzake mishandeling opgemaakt. Zijn buur man in een flat aan de Zuidsingel had de muziek te hard staan. Dat had de buurman, een 37-jarige Venraynaar, gedaan omdat de muziek van de ander te hard stond. Hij had daar last van.De oudste ging 'verhaal' halen maar daarbij schopte hij de jongere tegen zijn knie. De knie werd dusdanig verwond dat hij zich daarvoor onder medische behandeling moest stellen. Dader had pech... Zaterdagavond kwam er een mel ding binnen van vernieling cq. dief stal van een reklamevlag bij een caf etaria aan de Albionstraat in Leunen. De politie ging op onder zoek en zag een 15-jarige Venray naar met een vlag de Albionstraat oversteken. Hij kon worden aange houden en naar het bureau worden overgebracht. Na opmaking van proces-verbaal kon hij, met de mededeling zich te melden bij het Halt-bureau, vertrekken. DONDERDAG 4 APRIL 1996 Nr. 14 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Pleidooi geschied- en oudheidkundige kring: Als het aan de Venrayse afde ling van het LGOG, het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap ligt, zien de Venrayse pleinen er in het jaar 2000 weer uit als een eeuw daar voor: een waterpomp, een stand beeld en veel schaduwrijke bomen. "De pleinen in Venray hebben anno I996 slechts een eentonige en eenzijdige functie. De ziel is eruit. Alles staat in dienst van de commer cie. Dat was vroeger anders. Daarom moet bij de herinrichting van de pleinen minder gekeken wor den naar commercie en evenemen ten en meer naar de historie. Venray wil de schoonheid van haar histori sche pleinen terug". Dat was de kern van het betoog dat amateurhistori cus Gérard Lucassen namens de Venrayse afdeling van het LGOG hield tijdens de vorige week gehou den informatie-avond over de heri- nichting van de pleinen. NIEUW BEELD Lucassen schetste de teloorgang van de Venrayse pleinen in de afge lopen halve eeuw. Rond de eeuw wisseling waren de marktpleinen in Venray. net als vele andere in Zuid- Nederland omzoomd met bomen. Er stond een pomp en een standbeeld. Na de oorlog is het misgegaan vol gens de historicus. 'Begin vijftiger jaren werden, op instigatie van een kleine aannemer, tevens raadslid, de pleinen letterlijk leeggeveegd'. betoogde de historicus. En daarna is het alleen maar minder geworden luidde zijn bittere conclusie: Hensenius staat niet meer op z'n sokkel, maar zit op een elcctrici- teitskast aan de rand van hel markt plein. "Zo ga je niet om met de beroemdste Venraynaar", waar schuwde Lucassen namens de Venrayse liefhebbers van de histo rie. De 400-ste geboortedag van de Venrayse geleerde, in 2001, moet dan ook aanleiding zijn om het hui dige betonnen beeld te vervangen door een duurzaam bronzen exem plaar. Rechtopstaand en midden op het naar hem genoemde plein. Iets soortgelijks moet gebeuren met de dorpspomp op de Grote Markt. Die staat ook helemaal op de verkeerde plek: samen met de twee andere grote monumenten. Grote Kerk en raadhuis, strijdt de pomp in een hoek van het plein om de gunst van de voorbijgangers. Het toenma lig pompgenootschap. dat zich heeft beijverd om de pomp terug op de Markt te krijgen, heeft zich volgens Lucassen destijds laten verleiden tot een slecht compromis. Ook de pomp hoort midden op het plein thuis. Van witte gevels wil het geschied en oudheidkundig genootschap al helemaal niets weten. Venray hoeft geen slap aftreksel van het witte stadje Thorn te worden, maar moet de eigenheid bewaren. STRAATJE De club van Venrayse historici was één van de vijf verenigingen en organisatoren van evenementen die naar het gemeentehuis waren geko men om te horen wat de gemeente van plan is met de drie pleinen in het centrum. Fietsvierdaagse De Peel. de Kennedymars. de Avondvierdaagse en carnavalsver eniging de Piölhaas waren eveneens present. Volgens VROM-medewer ker een wat teleurstellende opkomst. Hel bestuur van laatstgenoemde club waarschuwde voor een tweede ling van het Hensenius- Schouwburgplein door de bomen groep op de hoek van de chinees. Ook de verbinding langs de voor zijde van de schouwburg kwam aan de orde. De verkeersafwikkeling zal na de verbouwing van de Beejekurf en de herinrichting van het plein moeten veranderen, kondigde de voorzitter vorige week donderdag aan. Marktkooplui waren hen enkele dagen daarvoor al voorgegaan en deze week worden horeca-onderne- mers en aanwonenden nog geïnfor meerd. Ars Musica wil koor van deze tijd zijn 'Ars Musica' heeft andere noten op z'n zang. Na ruim twintig jaar waarin nauwelijks iets verander de, heeft afgelopen jaar een kleine revolutie plaatsgevonden binnen het Venrayse koor. Het begon met een andere dirigent. Inmiddels is er een nieuw en kleiner bestuur, een ander repetitielokaal, nieuw repertoire, nieuwe leden en, sinds vorige week, zelfs een andere naam. Groot Vocaal Ensemble Ars Musica klinkt inderdaad heel anders dan Gemengde Zangvereniging. "Het oubollige moest er een beetje vanaf'. Dat zegt Ernst Brecheisen, sinds begin 1995 voorzitter van het vocaal ensemble, waarvan overigens nog steeds mannen en vrouwen lid zijn. Bij zijn aantreden legde hij een pak ketje met wensen op tafel, die er op neer kwamen dat het koor een ande re koers moest gaan varen. De voor waarden werden geaccepteerd en daarmee werd een operatie in gang gezet die van het gemengd koor een vocaal ensemble heeft gemaakt. Toen Brecheisen lid werd van Ars Musica bestond het koor een jaar of twintig en was er sinds de oprich ting niet al te veel veranderd. Het koor zat in een dip vanwege de ziek te en later het overlijden van diri gent Rob Berben. oprichter en boeg beeld van de vereniging. Daarnaast leed Ars Musica aan dezelfde kwaal als veel andere koren: bloedarmoede. "Als je alles op 'n rijtje zet zie je toch dat veel koren aan het vergrijzen zijn of waren. Bij ons was dat eveneens het geval. Als bestuur zit je dan met een dilemma. Wil je overleven moetje verjongen, maar je moet zoveel mogelijk rekening houden met de belangen van alle partijen", zegt Brecheisen. Overigens was verjongen niet ZONNEKLAAR Zonnebril op sterkte vanaf Fl.89. In glas of kunststof naar keuze. Sterkte t/m 6.oo cyl. 2.oo. Vraag ook naar onze l .Y.-beschermencIe glazen. OPTIEK VERHOEVEfl Grotcstraat 48, Venray Dirigent Cees Wouters. alleen het uitgangspunt. Ook de kwaliteit moest omhoog. "Het koor was wal aan het afglijden in de rich ting van een gezelligheidsclubje. Daar is op zich niets op tegen, maar je bent toch bij een koor om te zin gen". De nieuwe voorzitter schreef een beleidsnotitie waarin het foor nieu we stijl werd neergezet: een andere presentatie, zowel onder elkaar als naar builen toe. Ook organisatorisch diende er een en ander te verande ren. Het bestuur was te omvangrijk en deed té veel zelf. "Overigens met veel inzet en de beste bedoelingen". Het bestuur moest nog slechts uil vijf dames en/of heren bestaan. Veel van het dagelijks werk moest wor den overgedaan aan een aantal com missies. Ouderwetse zaken als een ballotagecommissie werden afge schaft. modernere als een stemtest deden hun intrede. Van de leden werd meer discipline gevraagd. "Kletsen is leuk, maar dan wel na de repetitie", vat de voorzitter samen. UITSTRALING Eén van de gevormde commissies kreeg public relations als opdracht mee. De uitstraling naar buiten toe onder de aandacht brengen van potentiële nieuwe leden. Niet alle leden waren gecharmeerd van de wijzigingen en dus stapte een aantal koorleden op. Inmiddels is de oor spronkelijke groep van 75 zangers en zangeressen al weer aardig op sterkte. Lia Oostdam is lid van de commissie PR. een functie die tegenwoordig in geen enkele ver- enigiging meer ontbreekt. Het koor werkt momenteel aan een eigen bro chure en lot de laken van de PR- commissie behoort ook sponsorwer ving en de kleding. Bij een face lift hoort een andere outfit en daarnaar is het Groot Vocaal Ensemble naar stig op zoek. Om dal te kunnen betalen zijn allerlei acties gevoerd, waaronder het ophalen van oud papier. Sponsors zijn tegenwoordig voor veel verenigingen onontbeer lijk om nog wat leuke dingen te kunnen doen. En leuke dingen doen, dat wil het Groot Vocaal Ensemble wel. PROFESSIONEEL De aspiraties houden ook verband met de dirigent. Vorig jaar nam Cees Wouters plaats achter hel katheder. "Een man die aan de weg wil tim meren". zo omschrijft voorzitter Brecheisen de nieuwe dirigent. "Hij vraagt wat van je als koor". De wen sen van Wouters en Ars Musica kwamen goed overeen: grotere wer ken, al dan niet integraal gebracht, en meer projectmatig te werk gaan. Ook recent klassiek repertoire en populair klassieke werken gaat Ars Musica niet uit de weg. Zo werden met Kerstmis delen uit Tom Parker's 'Young Christmas' uitgevoerd en staat de opera 'Dido en Aeneas' van Purcell op het repertoire. Het pro gramma voor het grote concert dat Ars Musica op 4 en 5 mei gaat geven is een ander voorbeeld. Het ensemble studeert hard op het 'Requiem' van de Engelse compo nist John Rutter. Dit werk, dat dateert uit I985. wordt uitgevoerd door koor. soliste en een orkest. Een eerste proeve vaifde richting die Ars Musica is ingeslagen: meer kwali teit. meer verrassing. Aan kwaliteit zit een prijskaartje, dat weet ook het bestuur van het Venrayse koor. Niet voor niets is sponsoring een belangrijke taak van de commissie PR. Een werk als dat van Rutter uitvoeren zoals Ars Musica dat wil kost veel geld. Het professionele orkest, de soliste, het moet allemaal betaald worden. "Dat kun je nooit met entreegelden bin nenhalen". zegt Lia Oostdam. Door het werk samen met het Veldhovens Gemengd Koor uit te voeren, dal eveneens onder leiding staat van Cees Wouters, worden de kosten aanzienlijk gedrukt. Desondanks prijkt op de begroting het bedrag van ruim 17.000 gulden. De weke lijkse repetitie met de dirigent en diens vaste pianist/repetitor nog niet eens meegerekend. Als tegenpresta tie voor sponsors heeft Ars Musica onder meer speciale concerten in petto. In Memoriam Op zondag 31 maart overleed Piet Janssen. Hij was 65 jaar lid van Fanfare St. Oda Merselo. Piet was een muzikant in hart en nieren. Dertig jaar was hij bestuurslid-pen ningmeester van deze vereniging en enkele jaren sekretaris. Ook was hij 25 jaar commissielid van Stg. Peeltoemooi. Zijn stuwende kracht en liefde voor de blaasmuziek heeft veel bij gedragen aan het huidige peil van deze vereniging. De Fanfare heeft hem donderdag muzikaal begeleid naar zijn laatste rustplaats. PF.FI.KN MAAS 'n abonnement waard Man op het dak... Vorige week donderdag kwam omstreeks 22.25 uur bij de politie een melding binnen dat er een man op het dak van een bedrijf in de Plataanstraat zou zitten. De politie ging kijken en vond een man die, ineengedoken om niet gezien te worden, zich op het dak bevond. Hij werd in het bezit van inbrekerswerktuig aangehouden, naar het politiebureau overge bracht en daar ingesloten. Tijdens de verhoren gaf hij toe op het dak te zijn geklommen om vandaar uit in het bedrijf te komen. De man, een 44-iarige Venraynaar bleek een bekende van de politie te zijn. Op het moment van aanhouding was niet bekend dat de man ook betrokken was bij een inbraak in hel bedrijf van de Mega, in dezelfde straat. Daar had de man een ruit vernield waardoor het alarm in werking was gegaan. Hij was er toen van- door gegaan.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 13