I Politiek tevreden met toezeggingen Willen dorps- en wijkraden wel taken overnemen? Meer afdoeningen maar ook meer voorlichting Proefopstelling speeltuin Geen voorrang Zaak tegen ex-ambtenaar geschorst Uit de raadsvergadering van Vierlingsbeek Wethouder en burgemeester op bezoek in VS Aanleg Rijksweg 73 gedeelte Venray-Venlo 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Politie Basiseenheid Venray qpEEL EN MAAS Donderdag 28 maart 1996 - Pagina 5 36 Nauwelijks inhoudelijke discussie over KEERpunt De politieke discussie rondom je gemeentelijke heroriëntatie en lezuinigingsronde KEERpunt ieeft tot nu nauwelijks diepgaan- |e discussies opgeleverd. De ver- amelde commissies voor sociale n maatschappelijke zaken, wel- jjn, onderwijs en sport gingen iinsdag in grote lijnen akkoord He l,e' voorgestelde maatregelen. (Zij stelden zich tevreden met de I" oezeggingen van het college over liflj «istpunten als de geestelijke bedienaren, schoolzwemmen en ogopedie. Ook de professionele relzijnsinstellingen hielden zich edeisd. De politiek toonde zich ommissiebreed bezorgd over de evolgen van KEERpunt voor de Mg sagste inkomensgroepen. (door Bert Albers) 'Best respect voor de ambtelijke organisatie, hel college kiest voor de economische invalshoek, aandacht voor de rol van de zwakkeren', luid de het algemene commentaar van het CDA op KEERpunt. De PvdA kan zich 'zij het met pijn' in een groot deel van de voorstellen von den en de fractie Van de Vorle noemt het pakket 'op hoofdlijnen accepta bel'. maar is op onderdelen niet overtuigd van de haalbaarheid van de besparingen. De fractie Samenwerking is het eens met de veranderde visie van het college op de rol van de gemeente. "De burgers ervaren nu het ongemak, maar in de toekomst hebben zij de voordelen van dalende of minder stijgende kosten. Over enkele jaren zullen we zien dat we 'n goede beslissing heb ben genomen. Laten we dat in Godsnaam naar de burgers toe com municeren". luidde de hartekreet van SV-raadslid Van de Velden. De VVD is ronduit voor het colle gevoorstel en ook D'66 steunt het college in grote lijnen, maar vindt dat de maatregelen de menselijke maat bijna te boven gaan. Woordvoerder Schapendonk waar schuwde voor banenverlies in de welzijnssector als de maatregelen in hun volle omvang doorgaan. Wethouder De Loo bestreed de CDA-opvatting dat het college gekozen zou hebben voor een eco nomische benadering van de proble men. De vangnet- en bewakings functie voor de zwaksten in de Venrayse samenleving wordt niet vergeten. Burgemeester Waals voeg de er aan toe dat de zwakkeren niet per se de mensen met de laagste inkomens hoeven te zijn. Hij noem de als voorbeeld de groep ex-psy chiatrische patiënten, die minder een financiële dan sociale proble men hebben. at Onduidelijkheid over verantwoordelijkheden at: Het uitbesteden van werkzaam- len en het overdragen van ver- itwoordelijkheden naar de bur- ris een van de centrale items in operatie KEERpunt bij de emeente Venray. Afgelopen laandag tijdens de commissie- ergadering waarin de tak emeentewerken werd besproken, leek al snel dat diverse frakties iet vragen over verantwoorde- jkheid en aansprakelijkheid zit- n. Vraag is bovendien of wijk- n dorpsraden bereid zijn taken ter te nemen. Uit KEERpunt blijkt dat de emeente de verantwoordelijkheid m zaken als opruimen van zwerf- lil. het onderhoud van straatmeu- ilairen het onderhoud van speel- lestellen neer wil gaan leggen bij iwijk- en dorpsraden, of bij stich- ingenDe gemeente wil hiervoor en structurele stimuleringspremie illen, die 25% van het huidige jdget voor deze zaken behelst. In moeten deze maatregelen de jente een bezuiniging van iflQO gulden opleveren. VRAGEN de diverse commissieleden i er', epdeze constructie toch de nodige agen op. "Hoe wordt de continui- ivan hel onderhoud van speeltoe- :llen gewaarborgd?" en "Neemt de eente haar verantwoordelijkheid dorps- of wijkraden het onder- De Stichting Speeltuin Venray erkt momenteel aan de voorbe- idingen voor de realisatie van regionale speeltuin in Venray, let stichtingsbestuur denkt daar- met name aan een speeltuin in l Vlak watergebied, waar vroeger tgemeentelijk combibad lag. Öm ig inzicht te krijgen in de invul- ig van dat gebied, is met enkele l-Sii akei voot; houd niet meer (kunnen) doen?" vroeg Truus Kemmelings van de PvdA zich af. Wiske Koster (CDA) vroeg wie bepaalde wat goed onder houd was en hoe zaken in het kader van vervanging geregeld worden. Marcel Tonen (D66) stelde dat het hiervoor beschikbaar gestelde bud get structureel geindexeerd moet worden zodat het bedrag op niveau blijft. Bovendien zullen er volgens Tonen goede afspraken gemaakt moeten worden over verwantwoor delijkheden en budgetten. Cor Bijl (fraktie v.d. Vorle) vroeg zich ten slotte af of de gemeente met deze voornemens niet te voorbarig is. "Is hierover al met de raden gespro ken?" aldus Bijl. CONVENANTEN Wethouder Driessen gaf aan dat met de dorps- en wijkraden hierover nog niet gesproken is. maar dat dat wel snel zou gaan gebeuren. De wijze waarop dorps- en wijkraden uitvoering gaan geven aan de plan nen zal dan ook aan de orde komen. Driessen spreekt verder over seri euze afspraken. "We gaan geen avontuur aan" aldus Driessen. Daarbij zullen verantwoordelijkhe den en aansprakelijkheden met de partner in conventanlen vastgelegd worden. De vraag waar nu daadwer kelijk de verantwoording komt te liggen, kon of wilde hij niet beant woorden. DORPSRADEN Harrie Philipsen, voorzitter van de Ysselsteynse dorpsraad, moet het allemaal nog zien gebeuren. "Als we slechts 25% van het huidige bud get krijgen, zal de gemeente ook geen al te hoge eisen mogen stel len." is de mening van Philipsen. Hij is verder van mening dat. wil men de continuïteit waarborgen, de dorps- en wijkraden professioneler moeten op gaan treden. Ook daar zijn volgens hem kosten aan verbon den. Harrie Philipsen verwacht ove rigens dat de uitvoerbaarheid op de dorpen minder moeilijk zal zijn als in de diverse wijken. NIET OP TE SPRINGEN Cor Bijl, ook lid van het wijkplat- form Brukske denkt dat men niet echt op deze taken zit te springen. Het wijkplatform wacht eerst het raadsbesluit en de gesprekken met de gemeente af. Persoonlijk denkt hij dat het moeilijk wordt omdat je toch te maken hebt met vrijwilli gerswerk. Hans Beterams van de wijkvereni- ging Veltum was nog niet op de hoogte van de exacte plannen. "De gemeente heeft hierover met ons nog geen contact gehad". Zijn inschatting is dat de wijkvereniging hier niet onwelwillend tegenover staat maar het is volgens Beterams moeilijk in te schatten hoe dit zich op lange termijn zal ontwikkelen. speeltoestelfabrikanten een afspraak gemaakt om een zg. proefopstelling van speeltoestellen te realiseren in dit gebied. De landschappelijke inpassing, toch een belangrijk crite rium bij de realisatie van de speel tuin, zal worden beoordeeld door de SenLi. een onderdeel van de Nederlandse vereniging voor Landschapsarchitectuur. Hel advies van deze commissie zal vervolgens ook aan de gemeente Venray door gegeven worden. Het opstellen van deze toestellen is tevens voor belangstellenden een goede gelegenheid om eens te kij ken hoe de speeltuin er uit kan komen te zien en om alvast "voor te proeven". Leden van de stichting zijn a.s. maandag vanaf 15.00 uur aanwezig om hun plannen aan geïn teresseerden toe te lichten. HALT presenteert jaarverslag '95 Het HALT bureau in Venray :ft in 1995 meer zaken afgehan- ddan in 1994. In totaal werden 3 jongeren doorverwezen ten zichte van 78 jongeren in 1994. totaal ging het om 59 zaken arbij de jongeren betrokken ren. Uitschieter was een zaak Gennep, dat ook onder het nrayse HALT bureau valt. ar kwam bij een inbraak in liderbos een grotere zaak aan rollen waarbij 40 jongeren rokken waren. 1ALT slaat voor Het ALTernatief. project is erop gericht om jeug- i wetsovertreders (binnen paalde grenzen) een alternatieve at op te leggen. Indien jongeren arverwezen worden naar HALT hun alternatieve straf ook tot een ïd einde brengen, wordt er geen ices verbaal opgemaakt. De jon en komen dan ook niet voor in strafregister. Komen jongeren ien. h weer jn aanra|;ing met de poli- dan is verwijzing naar HALT in :est& gevallen niet meer moge- 'ndanks de flinke stijging is het ,i,.neilijk om een inschatting te r„-,ken over de ontwikkeling binnen HALT project. Nadat het HALT ,/lta ject zich eerst richtte op jeugdige dalen is daar sinds vorig jaar ook 'keldiefstallen en andere lichte nien van diefstall'èn bijgekomen. CIJFERS Ier de 143 betrokken jongeren fonden zich slechts 17 meisjes. 'esien jongeren waren afkom- uit Venray en Gennep. Deze plaatsen zijn ook koploper met ïkking tot de plaats waar het delict heeft plaatsgevonden. De meeste delicten betroffen diefstal en vernieling terwijl ook vuurwerk en brandstichting hoog scoorden. Bij 24 zaken was sprake van scha de voor een totaalbedrag van ruim 15.000 gulden. Ook het treffen van een schaderegeling is een van de taken van het HALT bureau. Niet alle HALT afdoeningen zijn succesvol In totaal zijn 9 zaken om diverse redenen teruggegeven aan justitie. POSITIEF Annelies Smits, full-time mede werkster bij HALT is tevreden over de resultaten. De werkdruk is welis waar hoog maar het aantal jongeren dat na afdoening van hun alternatie ve straf weer in aanraking met de politie komt is klein. Van de Venrayse jongeren, die met HALT in aanraking zijn geweest, is 77,5% niet meer bij de politie gesignaleerd. "De meeste jongeren zijn blij dat ze bij HALT terecht zijn gekomen. Dat houdt verband met het feit dat ze niet in het strafregister terecht komen." Door hel lijdelijk aanstellen van een tweede kracht heeft het HALT bureau het afgelopen jaar ook veel aan voorlichting en preventie kun nen doen. Dat gebeurde op een groot aantal scholen in de regio. Het HALT bureau voldoet daarmee aan de wens van de politiek om meer op dit gebied te doen. Annelies Smits wijst er wel op dat dat momenteel mogelijk is door die tijdelijke kracht. In de loop van dit jaar moet duidelijk worden of die tijdelijke baan een vaste aanstelling wordt. Burgemeester Jos Waals en wet houder Bert Kersten brengen in april een vijfdaags werkbezoek aan de Verenigde Staten. De Venrayse bestuurders zijn uitge nodigd door de Amerikaanse bedrijven MMT en Penn Color. Het eerstgenoemde bedrijf kon digde enkele maanden geleden aan zich in Venray te vestigen. Wethouder Kersten (onder meer grondbedrijf) en burgemeester Waals (promotie en aqcuisitie, eco nomische zaken) bezoeken de bedrijven van MMT in de buurt van Detroit en Penn Color in Pennsylvania. Doel van het bezoek is behalve kennis maken met de bedrijven ook Venray bij het Amerikaanse bedrijfsleven te pro moten. Daartoe worden samen met de Limburgse industriebank Liof de mogelijkheden onderzocht. "Het is voor ons iets nieuws, maar in de cul tuur van het Amerikaanse bedrijfsle ven is het heel gebruikelijk. De bedrijven hadden ons al verschillen de keren uitgenodigd dus was ik blij met het unanieme positieve advies van de commissie algemene zaken", zegt wethouder Kersten. Het werkbezoek start op 15 april en duurt tot vrijdag 19 april. De kos ten worden geraamd op 10.000 gul den en worden gedekt uit het potje acquisitiekosten van het grondbe drijf. Vanwege de aanlegwerken van rijksweg 73 zijn de volgende werk zaamheden en verkecrsbelemmerin- gen voorzien. Verkeerslichten Horst volgende week weg In de week van 3 april a.s. zal op de R73 de toerit vanaf de Tienrayseweg bij Horst richting Venlo gereed komen en voor het verkeer worden opengesteld. Het doorgaande verkeer richting Venlo en Nijmegen worden dan over het viadukt geleid. Het verkeer van en naar Horst Noord zal gebruik kun nen maken van nog niet geheel gereed zijnde toe- en afritten van Horst Noord. De verkeersregelin stallatie zal eveneens in de week van 3 april a.s. verwijderd worden. KOM ZATERDAG 30 maart naar Dans- en Partycentrum Janssen, Raadhuisstraat 6 te Venray. Tussen 10.00 en 16.00 uur geeft een team van deskundigen uitleg en infor matie over alles wat er bij het kopen van een huis komt kij ken. Aan de Infodag Wonen wordt meegewerkt door: - Notarissen Paantjens en Mathiisen - Makelaars van Rijswick, de Geus, Hauzer, Hilhorst, Perfekt en Groen. - Gemeente Venray - De Kievit Verhuizers - Architectenburo Min Kom dus naar Dans- en Partycentrum Janssen. Voor de bezoekers ligt een aardige attentie klaar. Gevaarlijke explosieven Tijdens het onderwerken van mest op een perceel aan de Steegse Peelweg kwam een nog intakt zijn de brisantgranaat (10,5 cm doorsne de) naar boven. De 'blindganger' was zeer gevaarlijk omdat de schok- buis grotendeels was weggerot. Diezelfde middag kwam bij land- bouwwerkzaamheden op een per ceel aan de Overloonseweg een 40 cm. lange brisantgranaat naar boven. Beide explosieven zijn in afwachting van de EOC veilig gesteld. Portemonnee gerold Een 51-jarige Venrayse kwam vrijdagmiddag, nadat ze bij een op het Henseniusplein staande groente- kraam boodschappen had gedaan en haar portemonnee wilde pakken, tot de ontdekking dat deze verdwenen was. Daarin zaten ƒ150,-, enkele pasjes en persoonlijke bescheiden. Zondagmiddag omstreeksS^. 15 uur verleende een 65-jarige bestuur der van een personenauto, komende uit de richting Oirlo op de Ericaweg geen voorrang aan een voor hem van rechts van de Vossenveen komende personenauto, bestuurd door een 22-jarige inwoner van Wanssum. Bij de botsing werd de auto van de Wanssumse bestuurder in de flank geraakt. Beide bestuurders en een inzittende moesten voor behan deling naar het ziekenhuis worden vervoerd. De materiële schade was groot. Het ongeluk gebeurde precies op de grens van Oirlo en Wanssum. HERNIEUWDE PLEINRENOVATIE (Volgende augustus 2004 Keerpunt of Mispunt? Verdediging wil getuigen horen Het wil niet erg vlotten met de berechting van de Venrayse ex- ambtenaar Z. Nadat de zaak in januari werd aangehouden, schorste de politierechter vorige week de zitting na een half uurtje. De reden: de verdediging wil graag een aantal getuigen laten horen door de rechter-cominissa- ris. Van een vertragingstactiek is geen sprake, verzekerde advocaat Coumans van de verdachte. "Ais er iemand snel de zaak aan kant wil hebben, ben ik het wel", voeg de Z. daar aan toe. (door Bert Albers) Op de zitting kwam Coumans met het verzoek om zes getuigen te mogen horen, allemaal mensen die in de periodes 1990-1995 met Z. hebben samengewerkt. Alle getui gen zijn al in eerder stadium gehoord en hun verklaringen slaan op papier. Het gaat om een drietal medewerkers van Z, een ambtenaar die zich destijds met de financiën van de afdeling bezighield, een voormalig penningmeester van het Oranjecomité en de voorzitter daar van. Zij moeten de rechtbank inzicht geven in de wijze waarop er destijds op het gemeentehuis werd omge gaan met bonnen en het verstrekken van opdrachten. Op de vraag waarom de verdedi ging pas in maart met de getuigen op de proppen is gekomen, bleef Coumans vaag: zijn cliënt kijkt nu heel anders tegen de zaak aan dan enkele maanden geleden, verklaarde hij. De advocaat verzocht de recht bank om de getuigen te laten horen door de rechter-commissaris in plaats van tijdens de openbare zit ting van de politierechter. Hij ver wachtte dat de getuigen in die 'beschermde omgeving' spraakza mer zullen zijn. "De zaak ligt nogal gevoelig in het Venrayse". aldus de advocaat. Officier van Justitie mr. Velleman betwijfelt of de verklaringen van de nieuwe feiten aan het licht zullen brengen. "Dat zou me hogelijk ver bazen". Volgens Velleman kunnen de getuigen hooguit de gang van zaken op het gemeentehuis ten aan zien van opdrachtverstrekking en financieel-administratieve afwikke ling uit de doeken doen. De zitting is voor onbepaalde tijd geschorst. Komende weken zal de rechter-commissaris de getuigen horen. Afhankelijk van de uitkom sten van die verhoren beslist dé rechtbank of de zaak Z. onder de politierechter blijft of dat wordt doorverwezen naar de meervoudige strafkamer. Die behandelt grotere zaken en kan ook hogere straffen opleggen. De maximum straf bij de politierechter is een half jaar cel. De verdediging boekte voordat de zitting werd geschorst al wel een klein succesje: rechter Arnold tikte officier van Justitie Velleman op de vingers. Zijn nieuwe dagvaarding maakte 'een rommelige indruk' oor deelde de rechter. Justitie had een aantal feiten die oorspronkelijk op de zogenaamde ad informandum- lijst stonden, aan de tenlastelegging toegevoegd. Andere feiten waren weer in de nieuwe tenlastelegging geschrapt. Met de feiten ad infor- mandum houdt de rechtbank wel rekening in het vonnis, maar een verdachte kan op die feiten alleen niet worden veroordeeld. Het toe voegen van de ad informandum- punten aan de tenlastelegging vond de rechter niet juist. Per saldo maakt de wijziging voor de zwaarte van de tenlastelegging weinig uit. Z, wordt onder meer ten laste gelegd met opdrachtbonnen van de gemeente aangeschaft mate riaal voor zichzelf te hebben gebruikt. Ook zou hij hij met reisde claraties hebben geknoeid en geld van het Oranje-comité achterover hebben gedrukt. In de donderdag gehouden raads vergadering van de gemeente Vierlingsbeek werden de volgende besluiten genomen. Aan het Waterschap De Maaskant in Oss werd een strook gemeente grond verkocht langs de Passtraat in Groeningen. De grond is nodig voor de aanleg van een kade om hoogwa- terschade te kunnen beperken.De pachters van die gemeentegrond hebben een regeling getroffen met het Waterschap. Gedeputeerde Staten van Brabant hebben reeds geld beschikbaar gesteld zodat met de aanleg kan worden begonnen. De raad had geen moeite met het voorstel: aansluiting van de gemeente bij de Euregio Rijn-Waal. Daarvoor moet een vast bedrag van ƒ1.100.- per jaar en 52 cent per inwoner per jaar worden betaald. Een bedrag van ƒ35.000.- werd beschikbaar gesteld voor de aanleg van twaalf parkeerplaatsen aan de Dorpshei in Overloon. De helft van dat bedrag zal weer in de gemeente kas terugvloeien door betaling van de Stichting Zorgcentra. Duidelijk stelde de wethouder dat die parkeer plaatsen een openbaar karakter heb ben en dus door iedereen kunnen worden gebruikt. Het voorstel, om de exploitatie van de rekreatieplas Schaartven in Overloon over te dragen aan de heer P. Bouten voor een symbolische ver goeding van ƒ100,- per jaar kon eerst in behandeling worden geno men nadat de heer Bouten - raadslid - de raadzaal had verlaten. Alle frak lies hadden lof voor de wijze waar op de heer Bouten die plas al een jaar had geëxploiteerd. Het CDA hoopte op een goede samenwerking, ook met de scouting en de hengelsport. FIETS- EN WANDELROUTE De kosten voor de aanleg van een fiets- en wandelroute tussen het Groeningseveld en de Molenweg kan, omdat er bezwaren waren inge diend. maar voor een gedeelte wor den aangelegd. Het Oranjewoud had een prachtig plan opgesteld omdat het groenaanbod in de kernen Vierlingsbeek. Holthees en Groeningen onder het gemiddelde lagen.Dat zou kunnen worden gecompenseerd door hel aanleggen van parkachtige groensingels die de kern omringen. Na overleg met de omwonenden is gebleken dal er overwegende bezwaren zijn tegen het oostelijk deel van het plan. Het fietspad zal gedeeltelijk worden uitgevoerd met asfalt en gedeeltelijk met tegels. In het te realiseren park wordt het fiets en wandelpad uitgevoerd met tegels. De breedte bedraagt 2.5 meter over een lengte van 245 meter. De kosten bedragen ƒ74.000.-. Namens de Maaskantfraktie werd er terecht op gewezen dat omwonenden bezwa ren hadden ingediend terw ijl de PK- fraktie het jammer vond dat niet vooraf kontakt met hen was opgeno men. Het was volgens die fraktie wel een leuk plan. Wethouder V.d. Pas verklaarde dat er wel kontakten met de omwonen den waren geweest en dat er goede afspraken waren gemaakt. HET EINDE NADERT... Middels advertenties zoekt de gemeente Boxmeer naar nieuw per soneel. Er is met Boxmeer overeen gekomen dat de ambtenaren van de gemeente Vierlingsbeek kunnen sol liciteren en de minnen en plussen zullen naast elkaar worden gezet. Als de Vierlingsbeekse ambtenaren benoemd zouden worden zouden er echter gaten kunnen vallen in het ambtelijke apparaat. Vast staat wel dat in goed overleg en in een vriend schappelijke sfeer oplossingen wor den gezocht. Intensieve samenwer king wordt nu al beoogd. 'Als onze ambtenaren kwaliteiten hebben en daarvan ben ik overtuigd, aldus bur gemeester Dittner. 'zullen er goede mogelijkheden zijn bij een eventu ele benoeming'. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag werd geïn formeerd naar de stand van zaken rond de Botanische Tuin. De voor zitter antwoordde hierop dat er vol gende week weer overleg zal plaats vinden en dat de raad op de hoogte zal vsorden gehouden. De parkeerplaatsen bij Joffershof zullen worden verbeterd. Dat beloofde wethouder V.d. Pas. Diefstal personenauto Een 28-jarige Venrayse deed aan gifte van diefstal van haar personen auto Volkswagen Golf ter waarde van ƒ7.100,-. Zij had haar auto maandagavond geparkeerd op de parkeerplaats aan de Veltumse Kleffen. Dinsdagmorgen bleek die gestolen te zijn. Snel Betrouwbaar REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDINGREPARATIES Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Tip van de week Sleutel uit het slot Als u een deur aan de binnenzij de afsluit, haal dan altijd de sleutel uit het slot. Indien de sleutel nog in het slot steekt, is het voor de inbreker vaak vrij eenvoudig de deur te openen. Maak er dus een vaste gewoonte van na het sluiten van de deur de sleutel uit het slot te halen. P.s.: Heeft u nog aan de buiten verlichting gedacht. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 Kentekenplaat gestolen Een 52-jarige inwoner van Venray deed aangifte van diefstal van de kentekenplaat van zijn aan de Akelei geparkeerde caravan. De diefstal heeft het afgelópen week end plaatsgevonden. Inbraken In de nacht van maandag op dins dag werd het hekwerk vernield van een bedrijf in de Vredepeel. Door forcering van een deur was toegang tot het bedrijf verkregen. Ont vreemd werd de aanwezige compu terapparatuur. Het afgelopen weekend werd ingebroken in een boerderij aan Weverslo. Toegang werd verkregen door forcering van een deur. Ontvreemd werden twee boorma chines en twee slijpschijven, een kruiwagen en een compressor. I

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5