oercJt &n VOERMANS M E U B E L E N Gasincident in volle schouwburg Venray heeft zich uitgeleefd BnEMMT Venrays bedrijf wil Botanische I\iin Overloon overnemen Gemengde kamers in ziekenhuis Le Venray's Wijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING MODEHUIS BEL EN BESTEL ƒ4,- friet 4 fricandellen Mishandelingen en vechtpartijen PK loopt weg uit Vierlingsbeekse raad DE NIEUWS COLLECTIE IS EV. DONDERDAG 22 FEBRUARI 1996 - Nr. 8 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS urui UITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 Advertentieprijs: ƒ0.39 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 32.00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46.00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) VENRAY Carnaval 1996 'onrustiger' Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... Hotel Asteria Venray Maasheseweg 80a. 5804 ad Venray inl. en reserveringen tel 04780-11466 Bel 510211 en uw bestelling staat klaar als u komt. Tientallen carnavalsvierende bezoekers van de schouwburg hebben dinsdag kort voor midder nacht last gehad van tranende ogen en ademshalingsmoeilijkhe- den nadat onbekenden een irrite rend gas in de foyer hadden ver spreid. Ongeveer tien bezoekers moesten in de Rode Kruis-post worden behandeld, drie mensen werden op advies van een arts naar het ziekenhuis gestuurd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Weergoden spelen met vastelaovend Prins Hans heeft de toon aange geven, Venray heeft zich uitge leefd. Vastelaovend 1996 is weer voorbij. Ondanks dat de weergo den het feest meerdere malen pro beerden te plagen, werd het een fraaie vastelaovend. De vastelaovend startte traditio neel met de installatie op het gemeentehuis. Een veel besproken evenement de laatste dagen. De con trole bij de toegang was, zo werd aangekondigd, strenger terwijl de televisieperikelen tussen gemeente en lokale omroep toch ook een stempel op dit gebeuren drukte. Voor de vorsten Tenny en Herman (van de Zagewetters namens de kerkdorpenwas het de eerste keer dit zij de aanwezigen, en met name het gemeentebestuur, duchtig moch ten toespreken. Zij deden dat met verve, echter zonder echte uitschie ters. Prins Hans liet, met een knip oog naar de tv-perikelen, zien hoe het dagprogramma van een lokale omroep er uit zou kunnen zien. Jos Waals tenslotte liet het hele gebeu ren nog bijna niet doorgaan omdat zijn ambtsketen verdwenen was. Die kwam uiteindelijk toch boven water en zo kon het feest toch van start. KINDEROPTOCHT Carrtavalszondag is traditioneel voor de kinderen. Ongeveer 500 kinderen deden mee aan de kinder- optocht. De stoet leek vrij kort maar dat kwam meer door het feit dat er veel grote groepen meededen. Terwijl 's morgens het regenwater nog met bakken naar beneden kwam. klaarde de hemel net op tijd op om de "tijdreizigers", het thema hij De Hazekeutel dit jaar, droog door de straten van Venray te loods en. Het mooiste gebeurde dat. vol gens de jury. door de groep "De ganse tied ien enne ballon". Deze kinderen, gehuld in mini-luchtbal lonnen, gingen met de wisselbeker naar huis. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray GROOT EN MOOI De grote optocht op maandag, was er een zoals die al lang niet meer in Venray heeft rondgetrokken. Onder koude omstandigheden was de publieke belangstelling zeer goed. Met bijna 80 groepen, wagens, eenlingen etc. was de optocht een flink stuk groter dan vorig jaar. Ook kwalitatief was de optocht fraai om te zien. Het feit dat prins Hans bij Confetti zingt, werd dankbaar gebruikt in de optocht, wat het geheel alleen maar kleuriger maakte. Voor de Venrayse vastelao- vesverenigingen was de strijd om de fraaiste prinsenwagens natuurlijk het belangrijkst. Ysselsteyn en Veulen, daar ging het uiteindelijk om en het werd uiteindelijk -'t Dartele Veule dat met de Piëlhaascup naar huis ging. SNEEUW De Boerebrulleft leek dinsdag geheel onder te sneeuwen. De voor uitzichten waren al niet goed. zodat 's morgens de fraaie koetsen, waarin het gezelschap zich traditioneel naar het oude gemeentehuis begeeft afbesteld werden. Het risico door de gladheid was te groot. Ook werd de route ingekort. Geen overbodige aktie want op het moment dal de toch nog flinke bruiloftsstoet door de straten van Venray trok vielen de sneeuwvlokken dik naar beneden. Reden om ook de onechte trouwpar tij kort maar krachtig te houden zodat iedereen snel aan de warme koffie kon. Het feest der feesten werd tradi tioneel afgesloten op de Grote Markt. Prins Hans, bijna zonder stem, zijn adjudanten, vorst Tenny en de hele raad van elf, namen vanaf het bordes, onder knallende vuurpij len, afscheid van het vastelaovend- vierend publiek. "Zeej hebbe dit jaor de toeën an meuge gaeve en Venroj hit zich uut kunne laeve". Dit clowntje amuseert zich goed achterliet "warme glas" Het incident gebeurde rond kwart voor twaalf. Bezoekers kregen last van tranende ogen en moesten nie zen en hoesten. Het merendeel van de carnaval vierende menigte vertrok daarop naar buiten, maar een kleine groep was er zo ernstig aan toe dat ze behandeld moest worden. Dat gebeurde in de ingerichte Rode Kruispost in de schouwburg. De te hulp geroepen arts constateerde dat ze een stof hadden ingeademd die onder meer de slijmvliezen irriteert. Om wat voor stof het ging kon de arts dinsdag niet vaststellen. Hel gaat volgens hem echter niet om traangas. De meesten van de mensen die behandeld moesten worden waren er zo'n drie kwartier beroerd aan toe. Daarna knapten ze op en konden ze op eigen gelegenheid naar huis, op de drie na die naar het ziekenhuis Drukte op de ehbo-posl werden gestuurd. Volgens de te hulp geroepen arts was er onder de vooral jongere bezoekers sprake van lichte paniek in de Rode Kruis-post. "De mensen waren angstig. Ze voelden zich beroerd, maar ze wisten niet wat er precies aan de hand was" De politie neemt de zaak hoog op en is gestart met een onderzoek naar daders en mogelijke motieven. Veel meer dan wat vage aanwijzingen heeft dat nog niet opgeleverd. "In zo'n grote massa kun je veel uitspo ken zonder dat het opvalt". J. van Meijel. die de schouwburg tijdens carnaval exploiteerde, vermoedt dat er sprake is van een wraakoefening tussen enkele groepen jongeren die al eerder onenigheid hadden gehad. Volgens Van Meijel waren ten tijde van het incident ongeveer duizend m Natuurlijk bij: Paterslaan I te Venray bezoekers in de foyer. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen welke stof de zaal is ingespoten. In tegenstelling tot de arts sluit de politie een soort traan gas niet uit. "Dat is er in zoveel soorten. Vlak over de grens is van alles te koop", aldus woordvoerder A. Beuving. MEER WERK In z'n algemeenheid is carnaval 1996 in Venray onrustiger verlopen dan voorgaande jaren. De politie had met name meer werk met groe pen jongeren die met elkaar over hoop lagen. "Meestal liep het met een paar klappen af. maar het was toch onvriendelijker dan het altijd is geweest", zegt de politiewoordvoer der. De politie durft niet te zeggen waar de oorzaak van de toegenomen onrust ligt. Evenmin waagt men zich aan voorspellingen over de toe komst. "Ik hoop dat het geen trend Meer dan andere jaren vonden rond carnaval mishandelingen en vechtpartijen plaats. De politie kreeg de volgende zaken in behan deling of moesten ze oplossen. Zondagavond werd tussen 18.15 en 18.45 uur, voor de op het Henseniusplein geplaatste jeugd- tent, een 16-jarige jongen uit Venray door een evenoude plaatsgenoot mishandeld. De jongen werd 'pijn lijk' getroffen. Hij deed hiervan aan gifte. Naar de motieven en de identi teit van de vechtersbaas wordt een onderzoek ingesteld. Een 17-jarige jongeman uit Castenray werd zondagavond op het Schouwburgplein door enkele nog onbekende mannen geslagen. Ook van deze mishandeling werd aangif te gedaan en de politie is gestart met het onderzoek. In de nacht van zondag op maan dag, omstreeks 03.00 uur. liepen vier jongeren, in de leeftijd van 17 tot 20 jaar. in de Grotestraat toe een tiental jongeren hen tegemoet kwam. Zonder aanleiding ging het tiental op de vuist en drie jongeren uit Venray en Well kregen verschil lende klappen. Een van hen werd dusdanig gewond dat hij zich op de EHBO-post in het ziekenhuis moest laten behandelen. Ook in deze zaak is de politie gestart met hel onder zoek. De identiteit van enkele jon geren is bekend. Proces-verbaal inzake deze mishandeling is opge maakt. In de nacht van maandag op dins dag vond er omstreeks 01.30 uur een vechtpartij plaats in de Poststraat. De vechtpartij begon met over en weer schelden tussen ener zijds een 37-jarige Venraynaar en twee eveneens uit Venray afkomsti ge dames en een vijftiental Venrayse jongeren anderzijds. Daarbij werden woorden gebruikt die moeilijk onder algemeen beschaafd Nederlands kunnen worden gerang schikt. Na wat duw- en trekwerk werden de vuisten gebruikt. De 37- jarige Venraynaar liep daarbij ver wondingen aan zijn hoofd op. De politie is bezig met het onderzoek en zal nog vele onduidelijkheden tot klaarheid moeten brengen. Proces verbaal inzake mishandeling zal tegen de vechtersbazen worden opgemaakt. Ook omtrent de motie ven heerst er nog onduidelijkheid. Gemeente Vierlingsbeek vraagt faillissement aan Het Venrays bestratingsbedrijf Willems wil botanische tuin D'n Hof in Overloon wel overnemen. Dat werd vorige week donderdag bekend tijdens de raadsvergadering van Vierlingsbeek. Er is zelfs een tweede gegadigde voor overname, maar die wil anoniem blijven. De botani sche tuin heeft een schuld van 220.000 gulden, waarvan 85.000 aan de gemeente. Vierlingsbeek wil het faillissement aanvragen. Over die aanvraag moest de raad een besluit nemen, toen bekend werd dat er toch nog redding mogelijk is voor de noodlijdende tuin. Venraynaar Willems denkt dat zijn bestratingsbedrijf de aantrekkelijkheid van de bota nische tuin kan verhogen. Willems wil de oppervlakte nog vergroten en er een kantine plus informatiecentrum bouwen. Het is niet de bedoeling dat er bestratingsmaterialen verkocht gaan worden in D'n Hof. Het nieuws was voor de Maaskantfractie aanleiding om het college te vragen de faillissementsaanvraag nog een maandje uit te stellen. De overi ge fracties steunden het voorstel van^le fractie Maaskant. Het college bleef echter bij haar standpunt, met als argument dat het. ook voor eèn eventuele nieuwe eigenaar/exploitant, beter is om met een schone lei te beginnen. De raad was vervolgens tevreden met de toezegging van burgemeester Diltner om de fractievoorzitters in te lichten voordat een eventuele verkoop door- t gaat. j Experiment op short stay-afdeling De Ziekenhuizen Noord-Limburg gaan van start met een experi ment gemengd verplegen. Van maart tot en met september worden mannen en vrouwen, mits zij geen bezwaar hebben, op één kamer ver pleegd. De proef met gemengd verplegen wordt alleen gehouden op de vierpersoons kamers van de afdeling short stay. Op deze afdeling wor den patiënten niet langer dan vijfeneenhalve dag verpleegd. Het hangt af van de resultaten van het experiment of gemengd verplegen perma nent wordt ingevoerd, zo meldt deze week het maandblad van de Ziekenhuizen Noord-Limburg. Door mannen en vrouwen op één kamer te leggen worden bedden beter bezet, leegstand voorkomen en kan de wachttijd voor opname korter wor den. Daarnaast is uit onderzoek in andere ziekenhuizen gebleken dat de sfeer in de kamers er vaak op vooruit gaat. De meeste patiënten die erva ring hebben met het fenomeen gaven aan volgende keer op een gemengde kamer te willen liggen. Voorafgaand aan het experiment hebben de Ziekenhuizen Noord- Limburg een enquete gehouden, waarin een aantal patiënten gevraagd werd naar hun standpunt. Ongeveer de helft van de onderv raagden had geen problemen met gemengde verpleging. De PK-fractie heeft donderdag demonstratief de raadszaal van Vierlingsbeek verlaten. De Progressieve Kombinatie is het niet eens met het standpunt van B en W dat ambtelijke adviezen die onder een raadsvoorstel liggen niet openbaar zijn. Volgens frac tievoorzitter Jan Koopnians is dat in strijd met de Wet fcRAS WW/ EEN KLEURRIJK MINI-FOTO-ALBUM. EEN FOTO FUP-ALBUM. EEN VERCROTINC foto I video lini v.d. i-eur Palersslraal 10. Venray, lel (0478) 58 4 Openbaarheid Bestuur (WOB). De PK-fractie vond bovendien dat de raadsleden te weinig tijd had den gehad om de stukken te bestuderen. Hel college vindt dat ambtelijke adviezen persoonlijke beleidsopvat tingen zijn en derhalve niet opne- baar. Deze adviezen worden niet met de rest van de stukken voor commissies en raad meegestuurd, maar liggen, uilsluitend voor raads- en commissieleden, ter inzage. De PK-fractie is het daar dus niet mee eens en beroept zich op de WOB. Die zegt dat alle besluiten van overheden in principe openbaar zijn. tenzij De progressieven constateerden verder dal de gemeente zich zelf niet aan de richt lijn houdt, want de de leden van de commissie welzijn hadden bij hun agenda wel ambtelijke adviezen gevonden. Het Vierlingsbeekse college wil met haar besluit de ambtenaren in bescherming nemen. In het verleden is het voorgekomen dal ambtelijke stukken werden gekopieerd en bij burgers in dc brievenbus terecht kwamen. Het college wilde dan ook haar standpunt niet herzien. Voor de rest van de gemeenteraad was het vervoleens een hamerstuk. STEENSTRAAT 13, 0485-571611 BOXMEER

Peel en Maas | 1996 | | pagina 1