Wonen en werken in groene wig Raad akkoord met opzet kringloopcentrum 'Horeca sporthal niet onze zaak' Gemeente wil eigen huisorgaan uitbrengen Tip van de week Gouden bruidspaar in de Pastoor van der Gaetstraat v What's in a name Ftop merken^ heren shirts Gant di Maggio Arrow PEEL EN MAAS Donderdag 1 februari 1996 - Pagina 5 BKL: Gebr v. Doomelaon 90 Markt 11 5961 BD Horst 6088 BP Roggel tel 077 - 398 46 00 tel 0475 49 46 28 LTM: Doolgaardslraal 2 5961 TS Horst tel 077 - 398 11 1 Dat we u bij dit soor eenvoudig rekenwerk niet hoeven te helpen is ons wel duidelijk Iets moeilijker, door de samenwerking die Accountantskantoor LTM en BKL Accoun tants Belastingadviseurs met ingang van 1 januori zijn aangegaan, kan 1 - nieuwe - organisatie voortaan méér bieden dan 2 afzonderlijke kantoren Rekenwerk met een andere logica. Maar hel werkt. Bel ons eens en ervaar het zelt! De gemeenteraad is dinsdag akkoord gegaan met het principe- voorstel voor de komst van een kringloopcentrum voor grof vuil. Wethouder Marlies de Loo wist de aanvankelijke zorgen bij de verschillende fracties over de bedreiging voor de Winkel van Sinkel weg te nemen. Alleen de fractie Van de Vorle bleef vierkant tegen het plan voor een kringloop centrum. Alle fracties beoordeelden het plan om te komen tot een kringloop centrum positief. Het leidt tot een beter gebruik van grondstoffen en het levert ook nog eens zes banen op. Minder afval dat gestort of ver ft brand moet worden betekent tevens dat de kosten van verwerking min- der hard zullen stijgen. In hel kring- loopcentrum worden meubels en i huishoudelijke apparatuur indien mogelijk opgeknapt en weer ver- kocht. Het CDA verbond aan het 'ja' de 1 voorwaarde dat het kringloopcen- tum niet ten koste mag gaan van de Winkel van Sinkel. De overige par tijen tilden minder zwaar aan de mogelijke nadelige gevolgen voor de Winkel van Sinkel. 'Het bijt elkaar niet' vond men in het alge meen. Alleen de fractie Van de Vorle was tegen het kringloopcentrum. Woordvoerder G. Lemmens trok de juistheid van sommige cijfers in twijfel en was vooral tegen de bemoeienis van AVL (Afval Verwijdering Limburg). Volgens de fractie Van de Vorle is de huidige wijze van recycling, onder meer via de Winkel van Sinkel, voldoende en voegt een kringloopcentrum niets toe. Wethouder De Loo kon de zorgen van de fracties over de positie van de Winkel van Sinkel snel wegne men. "Het bestuur van de Winkel van Sinkel heeft gereageerd op een krantebricht, nog voordat we met hen om de tafel konden gaan zitten. Dat is daarna gebeurd en nu is het geen thema meer. De bedoeling is dat de activiteiten elkaar aanvullen en op elkaar worden afgestemd. De eerste plannen voor het kringloop centrum hebben de instemming van het Winkel van Sinkel-bestuur". aldus De Loo. AVL heeft inmiddels toegezegd financieel bij te dragen aan de tot standkoming van een kringloopcen trum in Venray. De hoogïe van de bijdrage is afhankelijk van het uit eindelijke bedrijfsplan van hel cen trum. Dat plan wordt in juni in com missie en raad verwacht. Gemeente in brief aan volleybalclub: De horeca-voorziening bij de sporthal is geen kantine. Het is ook nooit de bedoeling geweest dat het een kantine zou worden. De gemeente is officieel geen par tij, niet bij de bouw en niet bij de exploitatie. Dat is de strekking van het ant woord op de brief van volleybalver eniging Rooyse VK. Die vereniging is gebruiker van de nieuwe sporthal en had zich schriftelijk beklaagd over de afmetingen van de ernaast gelegen 'kantine'. Het horecabedrijf beschikt slechts over enkele tafeltjes en dat is veel te weinig op tijden dal de volleybalclub traint of wedstrij den speelt. Volgens de gemeente is het nooit de bedoeling geweest dat er een uit gebreide horecagelegenheid zou komen bij de sporthal. Er is in Landweert slechts draagvlak voor één horecavoorziening. De project ontwikkelaar heeft die. in de vorm van een cafetaria, gerealiseerd tegen de sporthal aan. De gemeente is geen partij geweest bij het bepalen van de omvang en heeft evenmin bijgedragen in de bouw- of de exploitatiekosten, aldus de brief. De gemeente adviseert de Rooyse VK om met de eigenaar en de huurder van de cafetaria te gaan pralen over uitbreiding. De exploitant heeft al laten weten voorlopig nog niet over uitbreiding te denken. Verloren en gevonden goederen In het tijdvak van 22-28 januari kwamen bij de politie de volgende medingen binnen van verloren goe deren: Verloren: een uitklapbare sport- portemonneee met klitteband, inhoudende: ziekenhuispasje, bank- pasje, bankbiljetten en kleingeld ter waarde van ƒ275,-; 3200 Belgische francs; agenda 1996, dag- en week staten en BTW-bonnen over 1994/95; bankpas Rabobank; sleu tel met ringetje; verblijfsvergun ning. In dit tijdvak kwamen geen mel dingen binnen van gevonden goede ren. Inlichtingen omtrent deze verlo ren goederen tijdens de kantooruren op het politieburo aan de Leunseweg. Invulling Jerusalemterrein Rubriek "Gemeentepraat" verdwijnt f Politie Basiseenheid Venray 1996 is al eventjes onderweg. Natuurlijk heeft u ook goede voornemens. Probeer dit jaar eens samen met de politie de criminaliteit terug te dringen. Vooral het voorkomen van woninginbraken heeft onze bijzondere tian- dacht. U kunt dat bijvoorbeeld doen door wat vaker te bellen wanneer u verdachte dingen ziet. Wij stellen dit zeer op prijs, U kunt dit jaar ook eens kijken of uw woning voldoende beveiligd is tegen een mógelijke inbraak. KUK EENS NAAR UW HUIS Om de inbraakgevoeligheid van uw huis te bepalen moet u eigenlijk eens buiten uw woning gaan staan en dun eens de mogelijkheden bekijken hoe u zelf binnen zou kunnen komen, als u zichzelf bijvoorbeeld heeft buitenge sloten. Op die manier kijkt ook een inbreker naar uw woning. Hij zoekt net als u naar de zwaktste ple, om op de eenvoudigste manier binnen te komen. Als de zwakke plekken van uw woning gevonden heeft, beveilig deze dan ook allemaal. U kent het gezegde: 'Een ketting is zo sterk als de zwakste schakel'. Dat geldt dus ook voor de beveiliging van uw woning. Op het politieburo ligt een folder met diverse tips, die u bij de beveili ging van uw woning kunnen helpen. Haal deze folder eens op, hij is immers gratis. Voorkoming van misdrijven is een zaak van de politie en u! Politie Basiseenheid Venray. Leunseweg 4, Postbus 525. 5800 AM Venray. tel. 0478-531111. De verslaggever van Peel en Maas was wel enigszins verbaasd toen hij bij het gouden bruidspaar Giliam (zo staat het paar bij de gemeente Venray geregistreerd) aanbelde vooreen verhaal. Bij de deurbel prijkte nl. het naamplaatje Gieliam. De gouden bruidegom kon echter haarfijn uitleg gen hoe de vork in de steel zat. Zijn vader trouwde in 1913. Op het gemeentehuis in Boxtel ging men echter toen in de fout en werd de naam Gieliam veranderd in Giliam. Die fout werd nooit ontdekt totdat de gouden bruidegom zich in 1939 in Venray vestigde en hij zijn in Boxtel verkregen persoonsbewijs afgaf. "Dat is ech ter niet mijn naam" verklaarde Ben Giliam maar zonder succes. Ooit heeft hij nog eens geprobeerd deze ambtelijke dwaling recht te zetten maar dat zou hem het lieve sommetje van 300 gulden gekost hebben. "Laat maar zit ten" reageerde hij toen maar zijn goede naam prijkt nog altijd bij de voor- deur. De gemeente Venray wil met ingang van september een eigen huisorgaan uit gaan brengen. De rubriek gemeentepraat in deze krant, redaktioneel onder verant woording van de gemeente, komt daarmee te vervallen. B. en w. hebben een voorstel hiertoe al goedgekeurd. Maandagavond ver gadert de commissie Algemene Zaken hierover waarna de gemeenteraad eind februari een besluit neemt. De rubriek gemeentepraat staat al sinds 1970 in Peel en Maas. De politieke roept echter al jaren om meer voorlichting naar buiten toe. mogelijk via een eigen orgaan. In het huidige voorstel worden de voors en tegens op een rij gezet. Daarin wordt aangegeven dat aan het medium "Peel en Maas" diverse nadelen kleven: het medium is niet van de gemeente zelf; beperkte her kenbaarheid gemeentelijk nieuws: de ontwikkeling van Peel en Maas van een "neutraal blad" naar een "meer kritisch nieuwsblad" wat kan leiden tot vertroebeling en de beperkte ruimte in Peel *en Maas. Ook het bereik van Peel en Maas zou te laag en dalende zijn. Verder wordt in het voorstel gesteld dat de inhoud van de rubriek kwalitatief onder de maat is en de vormgeving onaantrekkelijk. Dat laatste mag echter niet als een nadeel van Peel en Maas beschouwd worden omdat de gemeentelijk zelf voor de inhoud verantwoordelijk is. Voordelen van Peel en Maas is het bereik van lezers die in eerste instantie niet specifiek op zoek zijn naar gemeentelijke informatie. Bovendien heeft Peel en Maas de grootste leesdichtheid in Venray. Als alternatief komt uit het voor stel een eigen huisorgaan als beste naar voren. Elf keer per jaar wil de gemeente maandelijks een magazi ne op A4 formaat uit gaan brengen van vier of acht pagina's waarin naast bestuurlijke en politieke infor matie ook zaken als organisatie, beleid, produkten en diensten aan de orde moeten komen. Verspreiding zou moeten geschieden in combina tie met huis-aan-huis bladen of op vrijdag/zaterdag waarbij het maga- zin niet ingevouwen wordt. Verder zal de gemeente wel haar wekelijkse verplichte publikaties (bouwvergunningen etc.) blijven publiceren. FINANCIëN De uitgave van een nieuw maga- zin gaat de gemeente op jaarbasis, afhankelijk van de omvang van het magazin ƒ66.000 tot 116.000.- meer kosten dan de huidige infor matievoorziening naar de burger. Voor het jaar 1996 betekent dit een extra last van ƒ24.000,-. De realisatie van een magazin zal volgens het voorstel een pre-priori- teit moeten krijgen op de begroting voor 1997. Binnen het ambtelijk apparaat is men het daar echter niet over eens. Vanuit diverse sectoren is aangegeven dat de realisatie van een magazin geen financiële prioriteit mag krijgen ten opzichte van andere wensen, zeker niet in relatie tot de bezuinigingsoperatie KEERpunt. Een afvaardiging van Rotaract Venray heeft afgelopen zaterdag een bedrag van 300 gulden geschonken aan de Stichting Speeltuin Venray. Dat gebeurde pp het speelterrein van de locatie Noordsingel van het Vincent van Gogh Instituut. Het bedrag werd ingezameld tijdens dé Gliihweinactie van Rotaract aan hel einde van 1995. De opbrengst van die actie gaat iedere keer opnieuw naar een goed doel. Diefstal van zaktelefoon Een 21-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van zijn zaktele foon ter waarde van ƒ1350,00. Die was hem gestolen in een automaten hal aan de Henseniusstraat vrijdag avond. Vernielingen Een 71-jarige inwoner deed aan gifte van vernielingen aan zjjn in de Engelenstraat geparkeerde perso nenauto. Naast krassen op het lak werk waren ook de autobanden lek gestoken. Een 18-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van de Mercedesster van zijn aan de Boterbloem geparkeerde auto. Voor hem een schadepost van ƒ118,00 Geen kentekenplaat Een bewoner van de Harpstraat had op de parkeerplaats in zijn straat een auto geparkeerd die niet voorzien was van kentekenplaten. Omdat de auto niet gekeurd was en niet verzekerd was werd die in opdracht van de politie weggesleept 'als zijnde een wrak'. De eigenaar kan zijn auto terugkrijgen als hij eerst de sleepkosten betaald en de bewijzen kan overleggen dat zijn auto is gekeurd en verzekerd.Regelmatig wordt door de afdeling milieu kontroles gehou den bij de langs de weg staande auto's die niet voorzien zijn van kentekenplaten of waarvan de ken tekenplaten zijn afgedekt. Als auto's langs de weg staan moeten die ver zekerd zijn en ook APK-gekeurd. Winkeldiefstal Vrijdagavond werd een in Oirlo verblijvende Pool door personeel van een warenhuis in de Grotestraat betrapt bij winkeldiefstal. De man had handschoenen, sokken en tas sen ter waarde van ƒ324,- meegeno men zonder die te hebben afgere kend. Hij werd aan de politie overgegeven die de man na verhoor voor het verdere onderzoek in 'bewaring' nam. Na dat onderzoek en de mededeling dat proces ver baal zal worden opgemaakt werd hij naar zijn opvangadres gezonden. Een kunstencentrum, 125 woningen en 120 parkeerplaatsen vormen de drie hoofdonderdelen van het plan voor het Jerusalemterrein. Het tegen het centrum aan leunende gebiedje van 3,25 ha, deel uitmakend van de 'groene wig', moet een kwalita tief hoogstaande invulling krijgen. "We gaan er iets moois van maken", beloofde Bert Kersten (ruimtelijke ordening, volshuis- vesting en grondzaken). Collega Marlies de Loo sprak woorden van die strekking over haar deel van het pakket, het kunstencen trum: "Een unieke kans voor de instellingen om samen te werken en om deze voorzieningen in het centrum te houden". Het plan behelst een gecombi neerde operatie van nieuwbouw en de herhuisvesting van culturele instellingen, waarbij alles met elkaar wordt verrekend. Met het geld dat de gemeente verdient met de exploitatie van de grond, kunnen de extra kosten van huisvesting van de instellingen worden betaald. De opbrengsten van de door de muziek school, Vrije Academie en ballet school verlaten gebouwen tellen ook mee in het totale plaatje. Het nieuwbouwplan voor het ter rein gaat uit van 125 nieuwbouwwo ningen. in verschillende prijsklassen en typen. Langs de Raadhuisstraat worden minstens 50 woningen gebouwd, waarvan 20 appartemen ten. Deze woningen -maximaal vier bouwlagen- komen in verband met geluidhinder minstens 30 meter van de Raadhuisstraat af te liggen. Tussen Raadhuisstraat en woningen komt een parallelweg, die onder meer een parkeerfunctie krijgt. De bebouwing aan de andere zijde van het gebied, in de Heuvelstraat, krijgt een heel ander karakter. De straal krijgt de functie van groene route, voornamelijk voor wande laars en fietsers als verbinding tus sen het centrum en hel St. Annaterrein. Veel groen in de vorm van hofjes, waar ook geparkeerd kan worden, ontsluiting van de bin nenplaats met begraafplaats van het voormalige klooster bepalen de sfeer. De verspreide woningbouw mag maximaal twee verdiepingen tellen. De woningen langs de Heuvelstraat zijn koopwoningen in de prijsklasse tot drie ton. Centraal in het gebied, tussen de Witte Hoeve en het gebouw Contrast, de nieuw bouw van Jerusalem, staat een blok van grondgebonden huurwoningen gepland. In totaal verrijzen er in dit deel 75 woningen. De gemeente wil de nieuwbouw op het Jerusalemterrein het liefst samen met één of twee partners ont wikkelen. Met de bouw van een deel van de woningen wil de gemeente nog dit jaar beginnen. VOORUIT In het hoofdgebouw van Jerusalem (het kunstencentrum) worden muziekschool, balletschool en Vrije Academie ondergebracht. Daarvan neemt de muziekschool het leeuwedeel voor haar rekening. De in het oude Raadhuis veel te krap gehuisveste school krijgt negentien lokalen. De Vrije Academie krijgt zes lokalen, de balletschool krijgt de huidige gymzaal. In gebouw Contrast krijgen de instellingen voor volwasseneneducatie dertien leslokalen. In beide gebouwen zijn er verder ruimtes voo^r administratie en het hoofdgebouw beschikt over De "oude" gebouwen van Jerusalem krijgen een nieuwe funk- een aula voor uitvoeringen. Volgens een tevreden wethouder De Loo gaan de organisaties "er absoluut op vooruit. Gebouwelijk en qua moge lijkheden tot samenwerking". De besturen van muziekschool, ballet school zijn in principe akkoord met de verhuizing. De kosten van aanpassen van hoofdgebouw en Contrast worden geraamd op 1,7 miljoen gulden. Voor de huisvesting van de instellin gen legt de gemeente al vier jaar lang telkens 100.000 gulden opzij. De instellingen zijn na de verhui zing niet duurder uit dan nu. GLOBAAL Over de vrijkomende panden -het oude Raadhuis aan de Grote Markt, de gebouwen van de Vrije Academie en de gymzaal aan de Beukenlaan en delen van basis school Coninxhof, waar de volks universiteit thans een dependance heeft- heeft de gemeente volgens wethouder Bert Kersten alleen nog maar 'globale ideeën'. Hel meesl concreet zijn die nog voor het Raadhuis. Daaraan wil de gemeente een horecabestemming en gaat onderhandelen met de talrijke belangstellenden die zich al hebben gemeld. Voor de Beukenlaan ziet Kersten vooral woningbouwmoge- lijkheden. De opbrengsten van de vrijko mende panden worden dus in de totale exploitatie meegenomen. Desondanks verwacht de gemeente dat ze bij het hele project ongeveer twee ton moet bijleggen. Daarvoor moet nog dekking worden gevon den. noot leren kennen en al had Vader Overste in 1944/45 al toestemming gegeven dat er getrouwd mocht worden, het duurde toch nog tot 2 februari 1946. Omdat er in Venray geen woonruimte te verkrijgen was, werd maar 'ingètrouwd bij moeder' in Tilburg. Dat betekende dat haar man maar af en toe naar Tilburg kon komen. In Tilburg werd hun eerste zoon geboren. In 1947 werd woon ruimte verkregen aan de Merseloseweg en begon hun eigen lijke gezinsleven pas echt. Na de Merseloseweg werd verhuisd naar de Hoenderslraat en 32 jaar geleden naar de woningen aan de Pastoor van der Gaetstraat. Daar waren ze een van de eerste huurders en daar was het goed wonen; rustig genieten ze daar van hun welverzorgde levensavond, omringd door de goede zorgen van kinderen en klein kinderen. Het gouden paar kreeg drie kinderen (drie zoons). (Een daarvan is dit jaar de bruidegom bij het boerebruidspaar van de Pielhaas.) Het gouden bruidspaar heeft zes kleinkinderen. Trots zijn ze op de hechte band die er is bij de kinderen en kleinkinderen wordt bewezen door de uitgave van hun eigen 'Giliamblad' waar iedereen zijn of haar bijdrage leven. Het gouden huwelijksfeest zal om 14.00 uur in de kapel van het Vincent van Gogh Instituut met een plechtige dankdienst beginnen. In de Witte Hoeve aan de Gasstraat wordt het verdere feest gevierd. Ieder kan hen daar te feliciteren van 19.00-20.00 uur. huisden naar Den Bosch, daar werd na school winkelbediende. Omdat hij verder wilde kwam hij bij V D in Tilburg terecht.Dat was in de cri sisjaren, zonder hoopvolle toekomst in die branche. Daarom werd de overstap gemaakt in de verpleging. Dat werd hel toen nog 'krankzinni gengesticht' St. Servatius in Venray, wat toen uitsluitend beheerst werd door de Broeders van Liefde. Die broeders verzorgden ook de oplei ding voor verpleger. In 1939 kwam hij de poort van Si. Servatius binnen en zo heeft hij alle donkere dagen van Si. Servatius meegemaakt. Zoals de komst van de patiënten van St. Bavo uit Noordwijkerhout tijdens de oorlog. Dat betekende dat het mudvol werd in St. Servatius. Toen daar in de oktoberdagen ook nog de Vcnrayse burgers onderdak moesten krijgen werd het wel erg vol. De bevrijding van Venray en van St. Servatius betekende evacuatie naar België, in de buurt van Leuven. Die evacuatie betekende ook dat Vader Overste hem persoonlijk vroeg om als vrijwiliger mee naar België te gaan. 'dan krijg je toe stemming om te trouwen', want in die dgen had je noog toestemming nodig van Vader Overste om te trou wen omdat je anders geen vaste aan stelling kreeg. Vrijwel alle afdelin gen op St. Servatius zijn door de gouden bruidegom doorlopen. De meeste tijd, en dat was ook de tijd waar hij zich het prettigst voelde, was op de therapie-afdeling. Daarheeft hij in 1979 afscheid geno men na zich bijna 40 jaar te hebben ingezet voor de op St. Servatius ver blijvende patiënten. Hij heeft de hele ontwikkeling doorgemaakt van de vefpleging. zoals de ontwikke ling van gesloten naar de open inrichtins. DE GOUDEN BRUIDEGOM. Riet van Gils (81) is geboren en getogen in Tilburg waar ze naar school ging. Omdat ze de oudste was in een gezin van vijftien kinde- renmoest ze na het verlaten van de school thuis mee aanpakken en dat duurde tot moeder andere hulp kreeg en ze bij V D als winkelbe diende kon gaan werken. Daar is ze lot aan haar trouw gebleven. Ze had in die tijd ook haar huidige echtge- Morgen, vrijdag 2 februari, zal het aan de Pastoor van der Gaetstraat wonend echtpaar GILlAM-van GILS hun gouden huwelijksfeest vieren. Beide echtelieden hebben de 'leeftijd der sterksten' al bereikt, want met 81 jaar mag dat gerust gezegd worden. Genietend van elke dag brengen zij hun levensavond door, aanvaardend de onvermijdelij ke kwaaltjes of mogen wij zeggen kwalen waarvan zij beiden niet wer den bespaard. Terugblikkend zin beiden dank baar voor de weg die zij samen had den afgelegd en waarvan ze geen das spijt hebben gehad. DE GOUDEN BRUIDEGOM. Ben Giliam (81) is geboren in Boxtel en ging daar ook enkele jaren naar school. Zijn ouders ver- Het gouden paar Giliam, of is het Gieliam??? 2 voor 119,- 1 voor 69,- Grotestraat 93 Venray

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5