m Geen geluidswal langs Deurneseweg Onenigheid over kanditatuur VNG- commissie Vrouw zeven uur in auto bekneld Rank Xerox Venray had goed 1995 Zaak tegen gemeente-ambtenaar aangehouden Ondernemers blijven tegen parkeerbeleid Venray krijgt ondergrondse straatcontainers Wel schenken maar niks ophalen Danscentrum Janssen op de latten Nieuw adres Buro Vertrouwensarts Sportcafé-cafetaria Landweert geopend PEEL EN MAAS Donderdag 11 januari 1996 - Pagina 5 f Samenwerking en v.d. Vorle op twee sporen De twee lokale politieke partijen, Samenwerking en de fraktie v.d. Vorle, kunnen het niet eens worden over een kandidatuur voor de commissie Vernieuwing Landelijk Gebied van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). In deze commissie bestaat de moge lijkheid voor een persoon van een lokale politieke partij, om daarin zitting te nemen. De beide Venrayse partijen komen met twee kandida ten terwijl burgemeester Waals het liefst een kandidaat zag. Afgelopen maandag, tijdens de commissievergadering algemene zaken, kwam deze onenigheid bovendrijven. De commissie vernieuwing landelijk gebied van de VNG, die zich met name met het buitengebied bezig houdt, wordt dit jaar fors uitgebreid. Aan alle provincies is gevraagd om kandidaten naar voren te schuiven. Omdat Venray een groot buitengebied hèejft werd door de provincie Venray gevraagd om met kandidaten te komen. In de commissie is plaats voor een D66 lid en voor een lid van een lokale politieke partij. Omdat D66 provinciaal een kandidaat naar voren schuift, blijft er voor Venray de mogelijkheid over om een lokale politicus voor te dragen voor deze commissie. Tot verbazing van fraktieleider Ike Busser van Samenwerking, maakte Joost v.d. Vorle bekend dat zijn fraktie zijn "eigen persoon" als kandidaat bij de gemeente had aangemeld. Volgens Busser zouden de frakties over de kandidatuur overleg plegen. V.d. Vorle liet echter duidelijk blijken dat een kandidaat van zijn fraktie dit verdiende omdat zijn fraktie zich al tien jaar voor dergelijke funktie had ingezet. Busser liet echter ai dirékt weten dat "we dat zo niet doen". Als reaktie lag dinsdag bij de gemeente de voordracht van Gerrit Verkoeijen van Samenwerlang op de fax. Burgemeester Waals liet maandag al blijken niet blij te zijn met een dub bele kandidatuur. "Als beide partijen samen meteen kandidaat komen, dan kan ik mij daar sterk voor maken met een goede kans van slagen." Volgens Waals zal, indien de frakties met twee kandidaten komen, een andere gemeente waarschijnlijk met de kandidatuur gaan lopen. Die kans is nu zeer reëel.- Maandagmorgen kwam omst reeks 09.00 uur een melding binnen bij de alarmcentrale dat in een grep pel. net voor de Maasbrug aan de Wanssumse zijde, een auto zou lig gen met daarin nog de bestuurder. De politie trof daar inderdaad de bestuurster aan achter het stuur van haar auto.. Dat bleek een 47-jarige inwoonster van Gemert te zijn. Zij was nog bij kennis maar klaagde over pijnen in haar borst. Zij ver klaarde die dag omstreeks 02.00 uur vanaf de Parallelweg richting Well gekomen te zijn en in de bocht, door de gladheid in een slip te zijn geraakt. Vervolgens kwam ze via het talud in de greppel tot stilstand. De vrouw had diverse 'verwondin gen en was onderkoeld. Zij werd per ambulance naar het ziekenhuis ver voerd en daar ter observatie opgeno men. Hoewel zij veel auto's aan haar voorbij had zien gaan, was geen van de automobilisten gestopt, om haar hulp te verlenen. Rank Xerox Venray heeft een uitstekend jaar achter de rug, waarin het bedri jf weer konkur- rerend is geworden door verbete ring van de produktiviteit, lagere kostprijzen en een sterkere moti vatie bij de medewerkers. 'Daarmee kunnen we elkaar feli citeren', verklaarde algemeen direkteur ing. Francois Stollman woensdag 3 januari jl. in zijn tra ditionele Nieuwjaarstoespraak voor het personeel. Hij maakt onder andere bekend dat Rank Xerox Venray in november vorig jaar begonnen is met het op bescheiden schaal uitbesteden van reparatie-aktiviteiten aan een bedrijf in Tsjechië. Het betreft de reparatie van eenvoudige procescassettes van kopieerapparaten. Dit gebeurt omdat Nederland voor dit soort reparatiewerk te duur is geworden, aldus Stollman. Door het werk in Tsjechië te laten doen, voorkomt Rank Xerox vol gens hem dat anderen een stuk van de markt wegnemen. Het is nu ren dabel om de gerepareerde cassettes via het Europees Logistiek Centrum van het bedrijf - eveneens in Venray gevestigd - weer op de markt te brengen. 'Ik denk dat wij in de toe komst moeten wennen aan het idee van de virtual factory, de fabriek waar niet alle aktiviteiten op één vaste lokatie plaatsvinden', zegt Stollman, die binnenkort het bedrijf verlaat in verband met zijn benoe ming tot vice-president van Rank Xerox Europa, waar hij verantwoor delijk wordt voor alle produktie- en distributie-aktiviteiten. Rank Xerox Venray heeft in 1995 het tij fundamenteel weten te keren. Verbeterde produktiviteit leidde tot lagere kostprijzen waardoor het bedrijf weer konkurrerend is gewor den. De belading verbeterde sterk, de prijzen voor nieuwe produkten kon met 10% omlaag en de 'geme ten' tevredenheid van de medewer kers liep op naar 64%, tegenover 49% in 1994. Deze opgaande lijn wordt naar verwachting in 1996 voortgezet. 'Venray', aldus Stollman, 'heeft het heft in eigen handen genomen en kiest voor een eigen koers. Het vertrouwen in het bedrijf is terug en dat is voor ons allemaal, maar voor al voor het management, een gewel dige opsteker' Na afloop van de Nieuwjaarsbijeenkomsten kregen de circa 2000 medewerkers een boekje uitgereikt waar helder en bondig de achtergronden en hoofdlijnen van het lopende omschakelingsproces uiteen werden gezet. Zelfsturende teams worden de kern van de pro- duktie-organisalie, terwijl besluit- vormings- en overlegstruktuur ope ner wordt. Sinds vorige week is de aan de sporthal Landweert gekoppelde sportcafé-cafetaria geopend. René en Monique Janssen, de exploi tanten van sportcafé-cafetaria Landweert, zijn ervan overtuigd, dat het nu "lekker gezellig" wordt in Landweert. Het sportcafé-cafetaria heeft eigenlijk een driedubbele funktie. Voor de sporters is het de ideale plek om na het sporten iets te drin ken, een hapje te eten, en gezellig napraten. Voor de wijk Landweert vormt het café een gezellig trefpunt voor een praatje, een kopje koffie met een broodje of zomaar. De cafetaria vormt de ideale plek voor de bewoners van Landweert, maar ook daarbuiten, om hun snacks, frites etc. af te halen cq. te consumeren. René Janssen heeft al enige erva ring in de horeca terwijl Monique Janssen haar "roots" in de verple ging heeft. Het echtpaar was al enige tijd zoekende naar een moge lijkheid om zelfstandig te beginnen. Die kans werd hen bijna een jaar geleden geboden. Na een lange periode van voorbereiding, sport café-cafetaria Landweert vorige week haar deuren openen. Onderzoek geluidsoverlast na openstelling A73 Gemeente en Rijkswaterstaat willen een onderzoek instellen naar de geluidsoverlast in de wijk Brukske. Dat onderzoek zal ech ter pas plaatsvinden nadat de Rijksweg A73 volledig tot Venlo is opengesteld. Pas dan kunnen reële metingen worden verricht. Dit houdt in dat er vooralsnog langs de Deurneseweg geen geluidswal wordt aangelegd. Burgemeester en wethouders heb ben, met betrekking tot de geluids overlast in het Brukske, vorige week besloten om geen geluidswal langs de Deurneseweg aan te leggen. Omwonenden hadden hiertoe ver zocht omdat zij vanwege de A73 geconfronteerd zijn met een hoger geluidsoverlast. Met name het stop pen en optrekken bij de nieuwe ver keerslichten, geeft een hogere over last. Financiering van een wal zou volgens de bewoners mogelijk moe ten zijn met gelden die ingezet zou den worden voor gevelisolatiemaat- regelen. Een onderzoek naar de zg. "gevel belasting" bij ongeveer 50 wonin gen in het Brukske heeft aangetoond dat bij ongeveer tien woningen maatregelen genomen moeten wor den. Die bewoners zijn hierover deze week ingelicht. Omdat voor het merendeel van deze woningen geen extra voorzieningen behoeven te worden getroffen, zullen er geen financiële middelen zijn om een geluidswal aan te leggen. NIEUW ONDERZOEK Burgemeester en wethouders van Venray sluiten echter niet uit dat de verkeersintensiteit op de Deurnese weg in de nabije toekomst mogelijk hoger zal zijn dan de gegevens waarvan men, bij het opstarten van de procedures rondom de A73, in 1989, is uitgegaan. De gemeente is daarom voorne mens om na het gereedkomen ^an de A73, eind 1996, te onderzoeken of de vastgestelde geluidbelastin gen, die op basis van het in de jaren tachtig uitgevoerde akoestisch onderzoek zijn vastgesteld, dan worden overschreden. Indien daar inderdaad sprake van is, zal de gemeente wederom met de verschillende instanties (Provincie, Rijkswaterstaat en het ministerie van VROM) overleg plegen om te bezien of er mogelijk een oplossing gevonden kan worden. Verdachte lichtte ook Oranjecomité op De rechtszaak tegen de Venrayse ex-ambtenaar is maan dag aangehouden. De raadsman van de ambtenaar en de officier van Justitie verschilden van mening over een aantal ten laste gelegde feiten. De inmiddels ont slagen ambtenaar, die wordt ver dacht van verduistering van geld en materialen van de gemeente, moest maandag voor de politie rechter in Roermond verschijnen. Volgens officier van Justitie mr Velleman worden de Venraynaar drie feiten ten laste gelegd. Hij zou gesjoemeld hebben met opdracht bonnen van de gemeente. De goede ren die via de bonnen werden gekocht kwamen bij de man thuis terecht. Soms gebeurde dat rechtst reeks, andere keren 'stalde' hij de spullen op de gemeentwerf en haal de ze later op. Meestal liet de amb tenaar de goederen door medewer kers halen met door hem getekende bonnen. De ambtenaar wordt er ook van beschuldigd subsidiegeld achterover te hebben gedrukt. Op die manier heeft hij het Venrayse Oranjecomité, waarin hij een aantal jaren zitting had, benadeeld. De man hield geld dat voor activiteiten van het Oranjecomité bestemd was, in z'n eigen zak. Omgekeerd deed hij het zelfde met vergoedingen voor het gebruik van sport- en spelmateriaal van de gemeente deed hij hetzelfde. Blijkens de aanklacht heeft de voormalige ambtenaar sportzaken met z'n activiteiten een kleine tien duizend gulden 'wederrechtelijk verkregen'. In een aparte rechtszaak wil justitie van de verdachte het geld terughalen. Ook deze zaak, die maandag op een later tijdstip op de rol stond, is aangehouden. Behalve de drie ten laste gelegde feiten heeft justitie nog een dertigtal andere vergrijpen die de man heeft gepleegd op een lijst staan. Deze delicten -ook allemaal in de sfeer van verduistering- staan ad infor- mandum op een lijst, die als een soort bijlage bij de tenlastelegging wordt gevoegd. De punten ad infor- mandum worden door de rechtbank meegewogen in het vonnis. De feiten op de lijst ad informan- dum waren maandag de reden voor het aanhouden van de rechtszaak, zo verklaarde officier Velleman na afloop. De verdachte ontkende een aantal van de feiten, die hij tevoren wel had bekend. Daarop voegde het openbaar ministerie het grootste deel van de lijst toe aan de tenlaste legging. Venrayse ondernemers blijven kritiek hebben op het gemeente lijk verkeers- en vervoersbeleid en keren zich specifiek tegen het par keren. Tijdens een informatie avond over verkeer en vervoer betichtten Venrayse winkeliers de gemeente ervan de bereikbaar heid van het centrum te willen inkrimpen. Woordvoerster A. Bloemen, be stuurslid van de Venrayse LOZO- afdeling, verwoordde de zorgen van de ondernemers in het centrum. Volgens Bloemen is de Venrayse middenstand voor 80% van haar omzet afhankelijk van klanten die met auto's komen. Het uitgestrekte buitengebied met de tien kerkdorpen en het gebrekkige openbaar vervoer zijn debet aan die situatie, aldus de ondernemers. Het tekort aan par keerruimte en het betaald parkeren dragen er toe bij dat klanten uit de regio meer en meer kiezen voor plaatsen als Boxmeer, Horst en Uden. Gemeentelijk woordvoerder M. Hartzema was niet onder de indruk van de kritiek van de ondernemers. "De overheid moet staan voor de toekomst. En dat gaat helemaal fout als we niets ondernemen. De centra dreigen helemaal dicht te slibben. En dan heeft u een nog groter pro bleem dan u nu denkt te hebben", repliceerde het hoofd van de afde ling Openbare Werken. Hartzema erkende overigens dat er met name aan de noordzijde van het centrum parkeerruimte moet bij komen. Uitgaande van een groei van het aantal auto's met 35% zijn er op termijn in het noordwestelijk en noordoostelijk deel van het centrum een kleine 400 plaatsen nodig. Gedeeltelijk kunnen die volgens wethouder Driessen worden opge vangen in een nieuwbouwplan op het Jerusalem-terrein. Hartzema sloot in z'n betoog de komst van parkeergarage(s) niet uit. Andere kritiek op de plannen die het verkeerskundig bureau BVA uit Raalte op verzoek van de gemeente heeft gemaakt gold het omdraaien van de rijrichting in het noordelijke gedeelte van de Langstraat en het zuidelijke deel van de Henseniusstraat. BVA wil daarmee de Paterslaan verder ontlasten en de toegang tot het centrum vanuit Veltum verbeteren. Volgens omwo nenden levert deze move enkel gevaarlijke situaties op. Op de krui sing Paterslaan-Henseniusstraat- Kruisstraat hebben weggebruikers nauwelijks uitzicht en door de omkering van de rijrichting moet het gaande en komende verkeer diago naal passeren op de splitsing Langstraat-Henseniusstraat. Er waren ook positieve geluiden voor het verkeersbeleidsplan te horen. Als de gemeente er in slaagt het wensbeeld uit te voeren komen fietsers er een stuk beter vanaf en verbetert de verbinding met het cen trum. Afgelopen dinsdag morgen mocht mevr. Janssen van de Christojfelkruid bij de Edah een minuut gratis winkelen. Mevr. Janssen was winnares van een aktie van de Edah, samen met 's lands grootste bierbrouwer. Mevr. Janssen bleek zich goed te hebben voorbe reid. Vrij doelbewust rende ze met haar win kelwagentje langs de rekken om de diverse produkten te bemachti gen. "Ik dacht zelf dat ik voor ongeveer 150 gul den bijeen had" aldus Mevr. Janssen. Tot haar eigen verrassing had ze voor fl. 385,95 in haar wagentje gedeponeerd, wat een nieuw "winkel record" betekent. Halfjaar durend experiment De gemeente Venray hoopt bin nenkort te starten met een proef met ondergrondse afvalcontainers. Op twee plaatsen in de gemeente wor den de nieuwe, verschillende, syste men gedurende een half jaar getest. Burgemeester en wethouders willen met de ondergrondse systemen de overlast (geluid en zwerfvuil) beper ken. Behalve praktische voordelen bieden de containers een esthetische meerwaarde. In het in aanbouw zijnde winkel centrum Landweert zullen nabij de nieuwe supermarkt vier ondergrond se containers - inhoud 4 m3 - wor den geplaatst, namelijk twee voor glas, één voor blik en één voor tex tiel. Daarnaast wordt de bestaande bovengrondse glascontainer in de St. Antoniusstraat vervangen door een ondergrondse glasbak. In tegen stelling tot het experiment in Landweert is het systeem in de St. Antoniusstraat nog nergens in de praktijk getest. In augustus/september van dit jaar hoopt het college een definitief besluit te nemen over de straatcon tainers. De ervaringen van de proef opstellingen worden meegenomen bij de bepaling van de definitieve keuze. De keuze voor een onder gronds systeem is echter ook afhan kelijk van faktoren als bodemge steldheid en de ligging van onder grondse kabels en leidingen. Deze laatste faktoren verschillen echter per lokatie. Inbraak in tennishal In de nacht van zaterdag op zon dag is door forcering van de achter deur toegang verkregen tot de aan de Kempweg gelegen tennishal. De sigarettenautomaat werd totaal ver nield en de pakjes sigaretten en het aanwezige geld, in totaal ƒ1.250,- werd meegenomen. De schade aan de automaat bedraagt ƒ4.500,-. Mooi Wonen Goed Slapen Eigen ontwerpen van vloer motieven worden met linoleum praktisch uitvoerbaar. Het lid- FRANS LEMMERS EEN INSPIRATIEBRON VOOR ORGINELE maatschap van het Forbo-Krommenie Gilde is uw garantie voor een perfecte uitvoering van uw ontwerp. De organisatie Charité Mundial heeft van de gemeente Venray geen toestemming gekregen om in Venray kleding in te zamelen voor Derde Wereldlanden. De organisatie is daar nogal verbolgen over omdat enkele maanden geleden, diezelfde organisatie 10.000 gulden overhan digde aan de stichting Venray-Divinolandia. Tijdens de manifestatie "Waterwijs" begin september, overhandigde dhr. v.d. Linden van Charité Mundial op het Schouwburgplein aan mevr. Welschen een cheque van 10.000 gulden. Dat geld, bestemd voor de stich ting Venray-Divinolandia (die ook door de gemeente Venray wordt gesteund), wordt gebruikt voor de realisatie van een waterzuiveringsinstal latie in Brazilië. Later in 1995 deed Charité Mundial een verzoek bij de gemeente Venray voor het ophalen van oude kleren voor Derde Wereldlanden. Een aktie. die er mede toe bijdraagt dat er giften, zoals voor Divinolandia, gerealiseerd kunnen worden. Charité Mundial kreeg echter geen vergunning van de gemeente Venray. Raadslid Joost v.d. Vorle maakte zich maandagavond sterk voor deze organisatie. "Venray zou alsnog een vergunning af moeten geven. Zij heb ben toch ook iets voor Venray gedaan". Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat Charité Mundial om twee redenen een vergunning is geweigerd. Ten eerste heeft de gemeente van hét Centraal Bureau Fondswerving geen unaniem positief advies gekregen met betrekking tot deze organisatie. Verder heeft deze organisatie al in 1993 kleding in mogen zamelen in Venray. De gemeente laat per jaar vier organisaties kleding inzamelen. De vier organisaties die in 1995 kle ding hebben opgehaald hadden nog nooit eerder in Venray opgehaald. De gemeente handelt bij aanvragen naar het advies van het CBF. Of een organisatie een geldelijke bijdrage heeft geleverd aan een stichting in Venray, doet bij de beoordeling niet ter zake. Afgelopen week vertrokken 160 'dansers van Janssen' in maar liefst vier bussen van de firma Munckhof reizen uit Horst naar Tsjechië voor een weekje sneeuwpret. Reeds voor het derde jaar wordt er in de eerste week van januari een volledig ver zorgde skireis georganiseerd door Paul Janssen van het gelijknamige danscentrum aan de Raadhuisstraat 6. Door de nauwe kontakten die men de afgelopen twee jaar reeds heeft opgebouwd, is het mogelijk geworden, een eigen programma samen te stellen met ski. langlauf en snowboardmogelijkheden. Gedurende het verblijf ter plaatse kon er gebruik gemaakt worden van het aanbod om te gaan zwemmen of een excursie mee te maken naar Karlovy Vary en Praag. Ook het weer liet de Venrayers dit keer wederom niet in de steek. Er waren dagen met zonneschijn, maar ook de vorst met een temperatuur van minus 20 graden kon hen er niet van weerhouden om heerlijk te gaan skiën of een lange winterwandeling te maken in dit voor onze begrippen nog immer zeer goedkope land. Moe maar voldaan arriveerden zij afgelopen zondagnacht om 01.00 uur weer in Venray. Reeds ter plekke waren er al weer tallozen die ken baar maakten ook het volgende jaar zeker weer van de partij te willen zijn. De diverse hotels zijn inmid dels alweer gereserveerd. Op de foto v.l.n.r. Jan Jeuken (op de rug), Mariet Jeuken en Gerda i Janssen. Vanaf 12 januari 1996 is de dependance, met als werkgebied Noord- en Midden-Limburg, van het Buro Vertrouwensarts inzake kindermishandeling, op een nieuw adres gehuisvest. Mensen die kindermishandeling vermoeden kunnen dit - desge wenst anoniem - melden bij het BVA. Ook kan ieder bij het BVA terecht voor advies om te overleggen hoe te handelen bij mogelijke kindermishandeling. De dependance is bereikbaar iedere werkdag van 09.00 tot 13.00 uur. Nieuw adres is: Maasbreesestraat 16. 5921 EL Venlo-Blerick, tel. 077-3875829. Voor dringende vragen en meldingen is een 24-uurs bereikbaar heid geregeld via de hoofdvestiging in Maastricht: tel. 043- 3639424. v

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5