Venrays carillon is :ompleet 'XTC berooft je van je fantasie' Verkoop Rankvestiging Lille niet ongunstig voor Venray Gemeente laat trimclubjes met rust Geslaagd volleybaltoernooi voor basisscholen Gemeente besteedt verkeersveiligheid uit kabelkrant venray vraag naar onze tarieven 04780-82727 Eerlijke wijn behoeft geen krans UW Weet u, wat er gebeurt als U NIET adverteert KOOPAVONDEN donderdag en vrijdag 21 en 22 december tot 21.00 uur !EL EN MAAS Donderdag 21 december 1995 - Pagina 9 PASSAGE 1 2 VENRAY TEL 0478 583877 adverteren bij MÜbxldMnkel E&V qDEDE ZMK Wereldwinkel Venray Kom eens Wereldwinkelen Henseniusstraat 3a Rank Xerox Limited is in onderhandeling met de Cerplex Group Ine over de verkoop van de Rank Xerox vestiging in Frankrijk. Daarbij is het de bedoeling dat het voltallige perso neelsbestand van werkgever ver wisselt. Een ontwikkeling die voor de Venrayse vestiging niet ongun stig is. Tijdens de enkele jaren geleden aangekondigde reorganisatie binnen de Xerox-organisatie werd duidelijk dat de produktie in Europa afge slankt moest worden. Een van de drie vestigingen op het Europese vasteland zou moeten verdwijnen. Het resultaat hiervan moet leiden tot een verbeterde concurrentiepositie in Europa op lange termijn. Dhr. Litjens, woordvoerder van Rank Xerox in Venray, kon nog niet aangeven wat de gevolgen voor de vestiging in Venray zijn. "Op korte termijn zijn geen directe gevolgen merkbaar. In de onderhandelingen is aangegeven dat de fabriek in Lille, na de overname, nog vier jaar door Rank Xerox van orders wordt voor zien." Litjens noemt het geen slecht nieuws maar ook geen goed nieuws. "We produceren op dit moment goed maar er wordt grotendeels in dagdienst gedraaid, zoals bij de assemblage". Venray heeft dus nog produktiecapaciteit over. Particuliere trim- en aerobic groepjes hoeven voor de huur van een gymzaal in Venray niet het (hogere) commerciële tarief te betalen. Alleen als organisaties een gymzaal huren voor zakelijk gebruik of er nadrukkelijk winst mee willen maken, geldt het com mercieel tarief van 36 gulden per uur. Met het voorstel sluit het col lege aan bij het beleid dat gevoerd wordt bij de verhuur van de sporthallen. Particuliere groepjes die gymmen. badminton of volleybal spelen, val len niet onder het commercieel tarief, ook al trainen ze onder des kundige leiding die daarvoor wordt betaald. Ook sportverenigingen heb ben betaalde krachten in dienst en betalen desondanks het gewone tarief, zo redeneert het college in de nota. Bovendien is controle ondoen lijk en gaat het om een bescheiden aantal uren. Het voorstel van het college wordt ter kennisname aan de commissie sportzaken voorgelegd. Onder auspiciën van de NeVoBo organiseerde de Rooyse VK op woensdag 13 december voor de eer ste keer de Venrayse voorronden voor het basisscholen-volleybaltoer nooi in distrikt 23 (Noord- en Midden-Limburg). Aanmeldingen van teams van de St. Antoniusschool te Veulen, St. Jan de Doper uit Merselo en St. Petrus Banden uit Venray werden aangevuld met teams, bestaande uit de allerjongste leden van de Rooyse VK, zodat elf teams, verdeeld over twee poules de strijd aanbonden. Voorafgaande aan het toernooi werd van de zijde van de Rooyse VK een drietal trainingen per school ver zorgd, als eerste kennismaking met de volleybalsport. Gedurende drie volle uren ver maakte de jeugd zich opperbest. Met aangepaste spelregels bleek het yolleybalspel ook voor de allerjong ste deelnemers aantrekkelijk genoeg. Aan alle deelnemers wer den aan het einde van dit toernooi een oorkonde en een tweetal sti ckers uitgereikt. Er kan dan ook op een geslaagd evenement worden teruggezien. Twee teams van de St. Petrus Banden plaatsten zich, na de poule wedstrijden en kruisfinales voor de volgende ronde, die op 3 februari waarschijnlijk in Venlo zal worden gespeeld. Ook de Rooyse VK is dit basis scholen-volleybaltoernooi zo goed bevallen, dat men dit evenement tot een jaarlijks terugkerend gebeuren wil laten uitgroeien. PEEL EN MAAS WEEKBLAD PEEL EN MAAS yoorlichting, voorlichting en g 'ns voorlichting. Dat is het iddel om jongeren te doordrin- ii van de gevaren van drugs als en speed. Want het zijn geen lepjes en ook de gekleurde pil- ^es hebben wel degelijk invloed de gezondheid. Maar schakel n wel mensen in die echt weten larover ze praten. En begin al de basisschool, want ook de igd begint steeds vroeger te perimenteren met roesmidde- Dat zegt John°, voormalig exces- if gebruiker van XTC en andere jrdovende middelen en kenner van wereldje, zowel in Venray en ïgeving als in de rest van :derland. John was de eerste gere- Istreerde XTC-gebruiker bij het lordlimburgse CAD. Na driejaar n zuipen, slikken, snuiven achter I door elkaar was hij op z'n 20e al ^itgefeest'. Hij kickte af en waar- huwt nu voor de gevaren van het ul. 'Peel en Maas' vroeg hem, als nner van de drugsscene onder jon- ren in Noord-Limburg, hoe het nu ht is gesteld met gebruik en han- Q in Venray en omgeving. Dit naar Inleiding van alarmerende berich- ji over drugs op Horster scholen en gen in de Venrayse gemeenteraad hetzelfde thema. Politie en i\D hebben weinig gegevens over tbruik en handel. Politiechef M. (anders liet in een interview in dit (ad enkele weken geleden weten tevoelsmatig' ervan overtuigd te |n dat er gehandeld wordt. John left hetzelfde gevoel: "Er is wel igelijk handel. In discotheken en j) scholen. Ik heb er niet direct sig- ilen van, maar het zal er ongetwij- ild zijn. Gebruik van allerlei mid- "Het wonder is geschied" Op zaterdag 30 december is het ver. Dan zullen twee beiaar- ers een concert verzorgen op het Wayse carillon. Daarmee wordt it handklavier in gebruik geno- en en is het carillon compleet, et totale carillon kostte de ichting Carillon Venray 118.000,-. Op de laatste ƒ18.000,- dat bedrag bijeen. Een nieuwe irg zijn de jaarlijkse lasten. De ichting heeft de verplichting op ch genomen voor de instandhou- ng van het carillon. In april 1992 werd het eerste deel n het carillon in gebruik geno- en. De basismodule bestond toen dertien klokken. In november 194 werd het klokkenspel gecom- eteerd. Vijftig klokken vormen ïdsdien het Venrayse carillon. Via n computer speelt wordt er elk ilf uur een melodietje gespeeld, riërend van religieuze nummers L sinterklaasliedjes. WENS Vervolgens richtte de Stichting :h op de realisatie van een klavier lardoor het carillon handbespeeld n worden. De kosten daarvan, im een ton, zijn nagenoeg com- eet opgebracht. Sponsoren, giften an bedrijven, instellingen, alle reli- euze congregaties die in Venray n of geweest zijn en giften van rticulieren, hebben ervoor zorgd dat het carillon nu compleet "Het wonder is geschied" aldus Adriaanse, voorzitter van de lichting. Dhr. Adriaanse toonde :h zeer dankbaar voor het feit dat Venrayse gemeenschap in vier ar tijd ruim een half miljoen gul- n bijeen heeft gebracht. CONCERT Zaterdag 30 december is het dan Jver. Twee beiaardiers zullen een meert verzorgen op het carillon, et klavier is overigens zeer bijzon- :r. Klokken- en carillonbouwer ijsbouts uit Asten heeft nl. een euw overbrengingsmechanisme ntwikkeld waardoor het bespelen an het klavier lichter is. Het caril- in in Venray is het eerste waar dit lechanisme wordt toegepast. De beiaardieren die het concert aan verzorgen zijn Carlo van Ulft. eiaardier te Venlo. Hij is in de ialisatie van het klavier ook als dviseur betrokken geweest. Hij zal et carillon van 14.00 tot 14.30 uur espelen. Van 15.00 tot 15.30 uur is et de beurt aan mevr. Seuntjes die et carillon van de Lambertuskerk Helmond bespeelt. Verder is het de bedoeling dat er en groots openingsconcert wordt ehouden op 30 april a.s. Verder zal wu ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar gebruikt stijgt alarmerend. Dit mid del, dat al veel langer bekend is, heeft een slopende uitwerking op het lichaam. "Meisjes van een jaar of dertien", zegt hij wat schamper. "En die denken dat ze later nog kin deren kunnen krijgen". De 24-jarige ex-gebruiker voor spelt grote problemen als de opmars van XTC doorgaat. "Wat 't gaat worden weet ik niet, maar ik voor spel dat er over een aantal jaren behoorlijk wat lichamelijke en psy chische wrakken rondlopen. Het aantal leveraandoeningen zal stij gen. En die mensen zijn dan een jaar of 25". VOORLICHTING Het antwoord van de samenleving op de bedreiging kan volgens John alleen maar voorlichting zijn. En nog 'ns voorlichting. Aan de jonge ren en aan hun omgeving. Ouders en leerkrachten weten nog minder van drugs dan de jeugd zelf en veel van hen vinden dat best prettig. 'Onze zoon doet zoiets niet, dus waarom zouden wij er over praten?' Een naïeve instelling, vindt John, gezien de snelle opmars en acceptatie van XTC onder de jongeren. Het CAD doet volgens hem goed werk. maar komt pas in actie als er problemen zijn en de mensen die zelf willen aanpakken. Door een goede voor lichting, bijvoorbeeld via (basis)scholen, weten leerlingen, ouders en leerkrachten waarover ze praten wanneer het over gekleurde pilletjes en andere feestmiddeltjes gaat. 0 'John' is niet de echte naam van de gesprekspartner, die omwille van privacy liever een pseudoniem gebruikt. delen; hasj, wiet, XTC, speed, LSD, cocaïne is al lang geen randgroep verschijnsel meer. Het loopt door de hele samenleving. In elke boeren- discotheek wordt gebruikt. Of anders wel gewoon ergens in het bos". En John weet waarover hij praat: samen met vrienden trok hij er menigmaal op uit om in de bos sen rond z'n woonplaats te trippen op XTC. Hij schat dat tussen de 35 en 45% van de Noordlimburgse jon geren wel 'ns gebruikt of gebruikt heeft. Daarbij maakt hij duidelijk een scheiding tussen de scenes van Horst en Venray. "In Venray is het de afgelopen drie jaar rustiger geworden. Er gaan minder mensen heen, er is gewoon niets te doen. Bovendien heeft Venray van ouds her een gesloten en een vrij constan te scene. Ze lopen niet zo met hun drugsgebruik te koop. In Horst is het allemaal veel ruiger. De house scene is er meer hardcore, terwijl Venray meer mellow is". Op heroï- ne-gebruik heeft hij minder zicht. XTC is een drug die verbonden is met uitgaan. Gebruikers halen hun pillen bij de in de volksmond beken de adressen; een aantal horecabe drijven waar veel jongeren komen. Daar komen ook de dealers. Bij het woord dealer moet men zich niet al te veel voorstellen, stelt John. Hij denkt dat de meesten gewoon gebruikers zijn die wat handelen om hun eigen gebruik te bekostigen. Waar zij hun spullen halen? "Uit elke grotere stad van Nederland komen pillen vandaan". Daarnaast zijn er aantal 'huisadressen' waar gehandeld wordt. Begin november werd nog een man aangehouden die vanuit een woning in Brukske han del dreef. gebrek aan kennis. "Ze kunnen het ene middel niet van het andere onderscheiden". Dat geldt echter ook voor de jongeren zelf, die het spul zien als een snoepje waarop je lekker gaat in de discotheek. En dat is absoluut niet zo, weet John uit ervaring. "Als je XTC gebruikt heeft dat gevolgen voor je prestaties op school of op het werk. Als je tot 's morgens vroeg hebt doorgehaald, soms een heel weekend, ben je leeg, uitgewoond". Veelvuldig en over matig gebruik van XTC heeft bovendien gevolgen voor je per soonlijkheid. "Mensen veranderen erdoor, zeer zeker. Het klopt wat deskundigen daarover zeggen. Je wordt koud, emotieloos. Het berooft je van je fantasie. Mensen die veel gebruiken dromen ook niet meer". Agressief en soms paranoïde gedrag zijn ook symptomen bij langdurig excessief gebruik. John zegt er genoeg te kennen die dit soort ver schijnselen vertonen. Doordat XTC zo'n vlucht heeft genomen en er een kritiekloze massa van consumenten is, is de kwaliteit van het geleverde spul drastisch afgenomen. "Toen wij een jaar of zeven geleden begonnen, kregen we goede pillen. Er waren maar een paar producenten. Nu weet je niet meer waar het spul vandaan komt en stoppen ze er soms van alles in. Tot rattengif en verdovings middel voor paarden toe". WRAKKEN Wekelijks gaan zich elk weekend zo'n 50 tot 60.000 Nederlandse jon geren te buiten aan drugs als XTC, speed en cocaïne. Het aantal gebrui kers neemt niet toe, maar jongeren beginnen wel steeds vroeger te experimenteren met roesmiddelen. Vooral het aantal kinderen dat speed Werknemers van Eijsbouts waren deze week het klavier aan het stemmen. er in museum 't Freulekeshuus een tentoonstelling worden ingericht waarin een beeld wordt gegeven van het gieten van klokken en informatie wordt gegeven over de huisvesting van het carillon, de toren van de Grote Kerk. De tentoonstelling zal eind augustus worden afgesloten met de "Venrayse Carillondagen" FINANCIëN Hoewel het een knappe prestatie is dat de Stichting de financiering van het carillon heeft rondgekregen, zal er jaarlijks nog een bedrag nodig zijn voor onderhoud etc. van het carillon. Bovendien is het een grote wens van de Stichting om een vaste bei aardier in dienst te hebben zodat wekelijks het carillon handbespeeld kan worden. De Stichting is daarvoor nog op zoek naar financiële middelen. Verkeersbrigadiers in aparte stichting Ex-gebruiker over drugsgebruik in de regio onder jongeren Houseparties en XTC, twee fenomenen van de jongerencultuur in de jaren negentig. MENSEN VERANDEREN De Noordlimburger is het in grote lijnen wel eens met politie en hulp verleners als het gaat om de Venrayse situatie, al verwijt hij de politie in de regio een absoluut De gemeente Venray gaat de uit voering van een deel van het ver- keersveiligheidsbeleid in handen geven van de burgers zelf. Er wordt een stichting opgericht die zelfstandig het oversteken bij scholen regelt en er komt een werkgroep die zich bezig houdt met verkeerseducatie. De gemeente wil ook het hele budget voor het werk naar de stich ting Verkeersbrigadiers overhevelen. In totaal kan de nieuwe stichting rekenen op 20.000 gulden per jaar. De stuurgroep Netwerk 2000 krijgt van de gemeente 10.000 gul den per jaar subsidie. Deze groep gaat educatieve projecten opzetten en uitvoeren. Die worden in het bij zonder gericht op scholen en oude ren. In de stuurgroep neemt boven dien de verkeersdeskundige van de gemeente Venray zitting. Het college van B en W is deze week akkoord gegaan met boven staande voorstellen. Wethouder Driessen hoopt dat de initiatiefne mers, waaronder de Venrayse afde ling van Veilig Verkeer Nederland, eveneens akkoord gaan. In dat geval kan de oprichting van de stichting Verkeersbrigadiers snel een feit zijn. Driessen noemt de 20 mille subsidie het maximaal haalbare. "Meer zit er niet in de begroting". De stichting Verkeersbrigadiers komt nog 5000 gulden tekort. "Die komen er wel", denkt wethouder Driessen. Hij denkt aan de provincie, het ROVL, ouderraden en bedrijven als moge lijke co-financiers.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9