De slinger van BRO ity Brabander en verder... Milieuvereniging door rechter in het gelijk gesteld Belangrijke mededeling voor de inwoners van de gemeente Venray >T VENROJS LAEVE 6ETAEKEND PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Venrayse grond wordt duurder PEEL EN MAAS Donderdag 7 december 1995 Pagina 5 Ook centrum Venray dijt uit naar het westen het met veel meer bomen verfraaide parkeerterrein Gouden Leeuw cn hebben aan de andere kant uitzicht op de Langeweg. Met de herstructurering van het Gouden Leeuwterrein hoeft volgens BRO niet bijzonder veel haast gemaakt te worden. Uit het Ruimtelijk Economisch Structuuronderzoek blijkt dat eco nomisch een snelle ontwikkeling van het gebied niet nodig is. De gemeente moet het maar in reserve houden, adviseert BRO Ff Net zoals de stad (zie daarvoor iet artikel 'Brabander en ver der...') schuift ook het centrum iar het westen op als het aan idviesbureau BRO ligt. Ligt bij de litbreiding van Venray het accent Dp het noordwesten, het centrum toet in westelijke en zuidelijke -ichting z'n afronding vinden. Een groene 'slinger' gaat het aan- lien van het centrum vanuit het nesten drastisch veranderen. Dat adviseert bureau voor ruimte- ijke ordening BRO bij de uitwer king van het thema 'centrum' in het lieuw verschenen deelrapport van iet Structuurplan voor de gemeente, iamen met het buitengebied, de kerkdorpen, de bedrijventerreinen ;n de stadsrand hoort het centrum lij de vijf thema's waaraan het rap- >ort is opgehangen. Het rapport ;eeft aan hoe het verder moet met andbouw, natuur, milieu, wonen en werken in de gemeente. Foto links De woningen aan de Deken Thielenstraat mogen volgens hel deelrapport 'Visievorming' van hel Structuurplan voor Venray worden afgebroken. Ze liggen in de weg van de 'slinger'. Foto midden Afbraak van de westkant van de Venrayse 'Zeedijk'kan zorgen voor een betere ontsluiting van parkeer terrein Gouden Leeuw. Foto rechts Verrijst hier over een aantal jaren een meubelboulevard? SLINGER BRO wil in één klap het westen van het centrum een nieuw gezicht geven Het gaat grofweg om het gebied dat wordt begrensd door de •indstraat en St. Jozefweg in het loorden. winkelcentrum De Bleek in het oosten en de Kruitweg in het zuidwesten. Door een slinger van groen met aan weerskanten bebou wing moet een fraaie nieuwe buiten kant van het centrum ontstaan. Hoenderstraat en Merseloseweg blijven de belangrijkste toevoerrou tes naar het centrum vanuil het wes ten, aangevuld met een doorsteek in het noorden, ter hoogte van het Kerkpad. en centraal ter hoogte van Blekersveld. De slinger moet zo'n 40 meter breed worden, bestaande uit een weg met voldoende ruimte voor voetgangers en fietsers. Gezichtsbepalend wordt de bomen rijen in het midden. Aan weerszij den komen woningen. Tussen de Hoenderstraat en Merseloseweg kunnen aan de centrumzijde van de slinger mogelijk appartementen ver rijzen, met daaronder een parkeer kelder. Uitvoering van het 'slingerplan' betekent afbraak van zo'n dertig woningen. Onder meer de woningen aan de Deken Thielenstraat zouden moeten worden afgebroken als de plannen doorgaan. Ook aan de Kruitweg wordt bebouwing vervan gen. Resultaat is een vergroot centrum dat uitdijt naar het westen. De groe ne slinger zorgt voor afronding en een betere entree. De extra ruimte tussen Blekersveld en de slinger wordt gebruikt als parkeerterrein en voor expeditie. De noordgevel van de Edah wil BRO inpakken met bebouwing -beneden kantoren of winkels en daarboven woningen waardoor een klein plein ontstaat. HERONTWIKKELING Ook in het zuidwestelijk gedeelte van het centrum gaat BRO nogal rigoreus te werk. Het hele gebied tussen Kempweg, Gouden Leeuw. Langstraat en Langeweg -het terrein van Bouwmij Janssen. Praxis en Leenbakker- wordt onderwerp van 'herontwikkeling'. Dat betekent afbreken van de oudere woningen op de zuidelijke Langeweg, evenals aan de westelijke kant van de Langstraat. Hierdoor kan de straat worden verbreed en beter dienen als uitvalsweg voor het parkeerterrein Gouden Leeuw. Op de plaats van de woningen en de loodsen van Janssen is plaats voor uitbreiding van het winkelapparaat met volumineuze detailhandel, zoals daar zijn meu belzaken, bouwmarkten, witgoed, keukencentra en dergelijke. Bovenop deze winkels kunnen woningen worden gebouwd. De bewoners daarvan kijken uit over De Milieuvereniging Vierlings beek e.o, is door de Raad van State in het gelijkgesteld met betrekking tot een procedure die door de vereniging tegen de gemeente Vierlingsbeek was aan gespannen. De kwestie gaat over de herplant van een aantal eiken in Vierlingsbeek. Volgens de Milieuvereniging is die herplant aan de Hattertseweg, ongeveer vijf jaar geleden, niet juist is gebeurd. Volgens de gemeente Vierlingsbeek en de betrokken agrariër, dhr. Ebbers, was dat wel goed gebeurd. De gemeente wilde daarom geen aktie ondernemen, waarna de Milieuvereniging naar de Raad van State stapte. Snel Betrouwbaar STOMERIJ KERSTAKTIE (ia 23 dec.) Bij reiniging van kostuum STROPDAS GRATIS Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Dhr. Ebbers kreeg d.m.v. ruilver kaveling het betrokken perceel in zijn bezit. Daarop stonden vijf eiken, die meer dan I00 jaar oud waren. Ebbers mocht deze rooien en daarvoor in de plaats 25 nieuwe eiken platen op een strook van onge veer 85 meter lang en 6 nieter breed. De onderlinge afstand diende 6 meter te zijn. De door Ebbers geplante bomen gingen dood en er werden 26 nieuwe bomen geplant, op een kleinere opppervlak en werd daarlangs een greppel gegraven. De Milieuvereniging constateerde echter dat de 26 bomen op een ruim te van 55 meter bij 3 beter waren geplaatst en dat de onderlinge afstand van de bomen ook kleiner was geworden. Bovendien was de Milieuvereniging van mening dat de bomen te klein waren. Daarop ver zocht de vereniging het gemeente- Vuilniszakken in brand Met de in de surveillance-auto van de politie aanwezige brandblus ser werd een brandje van vuilnis zakken voor een flat aan de Zuid singel geblust. De brand was opzettelijk gesticht, maar de schade bleef beperkt. De brand werd don derdagmorgen vroeg ontdekt. bestuur om "bestuursdwang" uit te oefenen zodat de herplnnt corrcct gebeurde. De gemeente Vierlingsbeck weigerde dit echter omdat h.i. de herplant correct was uitgevoerd. Daarop slapte de vereni ging naar de Raad van State. Inmiddels is hel dan 1992. Nu. bijna drie jaar later, heeft de- Raad van State de Milieuvereniging in het gelijk gesteld cn zal het colle ge van b. en w. van Vierlingsbeek alsnog bij dhr. Ebbers moeten aan dringen op een correcte herplant. Hel college beraad zich momenteel over de te nemen stappen. Bestuurder nam binnenbocht Vrijdagmorgen omstreeks 06.55 uur nam een 28-jarige bestuurder van een personenauto uit Heythuy- sen op de Lorbaan ter hoogte van de Drabbelsweg de bocht links, waar door zijn auto op het voor het tege moetkomend verkeer bestemde weggedeelte kwam. Daardoor botste de tegemoetkomende bromfiets, bestuurd door een 19-jarige Ven- raynaar tegen de auto. De bromfiet ser kwam ten val en moest voor behandeling van verschillende ver wondingen, waaronder drie gebro ken tenen, naar het ziekenhuis wor den vervoerd. N.V. WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ LIMBURG Aanleg transportleiding van pompstation Breehei tot Beekweg De Waterleiding Maatschappij Limburg (WML) gaat haar leidingnet uitbreiden om, in geval van calamiteiten, de inwoners van Merselo te kunnen blijven voorzien van water. De werkzaamheden vinden plaats vanaf 1 december 1995 tot eind april 1996. Door de graafwerkzaamheden kan er enige overlast ontstaan voor verkeer en omwonenden. Wij proberen dit voor u tot een minimum te beperken. De uitbreiding geschiedt niet in alle straten op hetzelfde tijdstip. Het traject dat afgewerkt wordt is als volgt: Steegse Peelweg, Lemmenweg, Kiekweg, Vliezenweg, Hardeweg, Hoopweg, Merseloseweg, Beekweg. Alle omwonenden ontvangen hierover persoonlijk bericht. Voor nadere informatie kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de opzichter ter plaatse, tel (0478) 515785 of (06) 52764658 Venray moet groeien naar het noordwesten Uitbreiding van Venray vindt de tomende (ien a vijftien jaar plaats |n westelijke en noordelijke rich- :ing. Daarna wordt de stad in jrote lijnen begrensd door de oobeek in het westen en noor- len, de A73 in het oosten en de Jeurneseweg in het zuiden. De Irabander neemt het leeuwedeel van de woningbouw voor z'n ekening. Dat adviseert bureau voor ruimte lijke ordening BRO in het nieuw verschenen deelrapport van het Structuurplan voor de gemeente, let rapport geeft aan hoe het verder noet met landbouw, natuur, milieu, wonen en werken in de gemeente. BRO verdeelt de visies in het ruim 150 pagina's dikke rapport over vijf hema's: het buitengebied, de kerk- lorpen. de bedrijventerreinen, de itadsrand en het centrum. De laatste wee thema's hebben de meest in het nog springende gevolgen voor de itad Venray. LANDSCHAPPELIJKE STAD centrum, begrensd door Beekweg en Overloonseweg. Het gebied wordt omschreven als 'sterk verdicht', waar woningen gebouwd worden in de prijsklasse tot ongeveer 2,5 ton. Als het niet tegenzit worden de eer ste huizen in 1997 gerealiseerd. Afwatering en riolering zullen een belangrijke rol gaan spelen bij de ontwikkeling van de Brabander in verband met de achterliggende natuur aan weerszijden van de Loobeek. GROENE WIG Ten noorden van het centrum bevindt zich het veelbesproken St. Anna-terrein. de groene wig die vanuit het buitengebied tot aan de Grote Kerk in het centrum prikt. BRO onderschrijft de eerder gedane uitspraken over het gebied: woning bouw, maar met behoud van en respect voor de huidige kwaliteit van het terrein. Karakteristieke gebouwen en het padenstelsel moe ten behouden blijven, gekapte bomen dien in hetzelfde te worden gerplant. Ook de recreatieve functie van het terrein moet behouden blij ven. Via een flinke groene buffer, die het St. Annaterrein moet afscher men, gaat de stadsrand over in bedrijventerrein Smakterheide, dat nog een klein stukje richting westen mag uitbreiden. SINGELS EN RADIALEN"- Met de noordwestelijke uitbrei ding is Venray niet alleen ruimtelijk 'rond'. De structuur van wegen die stervormig vanuit het centrum naar alle windrichtingen gaan. blijft daar bij behouden. Als derde singelring adviseert BRO een fietsroute langs de rand van de stad. De route voor het langzame verkeer begint ergens in Veltum en loopt via Vlakwater. Biezenvenneke en Molenklef naar het noorden, dwars door de Brabander. achter het St. Annaterrein langs om bij de Maasheseweg aan te sluiten op het Fietspad door Landweert en Brukske. Betrapt bij diefstal Een 68-jarige inwoonster van Hegelsom wera in een textielzaak in de Grotestraat betrapt, toen zij twee mutsen ter waarde van ƒ57,- in haar tas stopte, met de bedoeling die niet af te rekenen.-Ztj werd aan de politie overgegeven die haar na verhoor een transaktie tot betaling van een boete van ƒ200,- aanbood. De mut sen bleven in de winkel achter. VERKLARING DER CIJFERS 1Industrieterrein Smakterheide. 2. Mogelijke uitbreiding Smakterheide. 3. Groene buffer. 4a+b+c+d: Groene wig: Stadspark en St. Annaterrein. 5. Woonwijk Brabander. 6. Beekweg en omgeving: westelijke entree Venray. 7 Molenklef/Notarisberg. 8. Recreatiegebied Vlakwater. 9. Villawijk Vlakwater. 10. Mogelijke uitbreiding villawijk Vlakwater. 11Woonwijk Veltum. 12. Mogelijke uitbreiding na Brabander. .13. Loobeek (dal). Uitbreiding in westelijke en noor delijke richting van Venray ligt voor le hand. Aan de oostelijke en zuide- ijke kant liggen harde grenzen in de form van twee drukke verkeerswe- ;en. de A73 en de provinciale weg Wanssum-Helmond. In het noord westen loopt Venray zonder scherpe ;rens het buitengebied in. Pas de .oobeek vormt daar een scheidslijn. Vanwege de waarde van het -oobeekdal voor natuur en land schap -ook aangegeven in het pro vinciale streekplan- dient 'de trek laar het westen' voor Venray wel op !en verantwoorde wijze te gebeu- en. 'Werken en wonen aan de rand van de stad in een bosrijke omge ving, afgewisseld door een klein- m scha lig open agrarisch landschap' heet het in het rapport. Oftewel de 'landschappelijke stad', een woon- gebied met een kwaliteit die goed is Hjvoor het imago van de gemeente. VAN VELTUM TOT SMAKTERHEIDE BRO verdeelt de westelijke stads rand van Venray -gezien vanuit het zuiden met de klok mee- in dertien gebieden en gebiedjes. Te beginnen met de bestaande wijk Veltum. Daar gebeurt eigenlijk niets, net zomin als in net aangrenzende p Vlakwatergebied. Een stadspark of een sportbos voor de Venraynaren ziet BRO als mogelijkheid. De villa- r wijk ten westen ervan, die bekend slaat als Vlakwater II, mag nog wat verder richting Merselo opschuiven. Verder naar het noorden krijgt het wijkje Molenklef uitbreiding aan de andere kant van de Beekweg, als onderdeel van de ontwikkeling van Brabander. De woningen aan weers zijden van de weg moeten samen met extra beplanting voor een fraaie entree van Venray zorgen. De wijzers van de klok bereiken nu het noordwestelijk kwadraat van Venray, de Brabander en de verdere uitbreiding richting Loobeek. De Brabander ligt hel dichtst bij het

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5