PEEL EN MAAS Limburgse pater Gox (73): 'Help de straatkinderen' Gemeente wil meewerken aan MeDrive tegen bosrand Hypotheek is maatwerk Overleg herindeling gemeente Vierlingsbeek Venray wil meepraten over samenwerking gemeenten De Rabo Koopsompolis: ROOKARTIKELEN STAATSLOTEN KRASLOTEN LOTTO-TOTO Peel en Maas en de feestdagen Venrodsen Aovend bij Veldeke WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Inalfa hoofdsponsor wieier- evenement de moeite waard om naar te informeren Rabobank Kerstaktie voor 'cadeau' van jubilerende zwerfjeugdpater: l'Nee, dank je wel. Ik wil geen tadeau voor mezelf. Het mooiste kdeau dat mensen mij kunnen feven is geld voor het straatkin- jerprojekt Sao Martinho in Rio t Janeiro'. Aan het woord is de uit raburg afkomstige pater Martin fox die al meer dan veertig jaar j Brazilië werkt. Pater Cox is op [december precies veertig jaar jriester en viert dit jubileum in soberheid. 'Niet ik maar de raatkinderen in Rio de Janeiro enen in het middelpunt van de lelangstelling te staan', zegt de (bilaris. Martin Cox is al vele jaren presi- »nt van de hulpverleningsorganisa- e voor straatkinderen in Rio de ineiro. Sao Martinho. Hij is in oord-Limburg een bekende man inwege de vele aktiviteiten in veel meenten en parochies ten behoeve in de straatkinderen De in het lidlimburgse Treebeek geboren ix werd op 8 december 1955 op l-jarige leeftijd in Brazilië tot iester gewijd. Zoals bekend heeft iter Cox tegenwoordig zijn 'thuis- tven' bij zijn zussen in Deume. Op it moment is hij met vakantie in urne. Op 8 december vertrekt de lissionaris weer naar zijn tweede Ierland Brazilië Martin Cox is een late roeping. Dordat hij in 1947 in Brazilië naar t klein seminarie ging werkte hij /en jaar op de afdeling personeel organisatie van de Staatsmijn :ndrik. In Brazilië werd Cox :teen verantwoordelijk voor de administratie van de congregatie van de Carmelieten en korte tijd later werd hij de econoom. De Carmelieten hebben midden in het centrum van Rio het klooster. Geen traditioneel gebouw maar één etage van een kantorenpand. De andere etages zijn verhuurd. PROBLEMATIEK Wonend midden in de metropool werd ook Martin Cox gekonfron- teerd met de problematiek van de straatkinderen. 'Ik kon het op zeker moment niet meer aanzien en ben in aktie gekomen om de weerloze kin deren te helpen', legt Cox uit. Veertien jaar geleden ontmoette hij de Braziliaan Roberto José dos Santos, een pastoraal medewerker in een van de jeugdgevangenissen in Rio. Hij wilde op straat gaan werken tussen de straatkinderen om zo te zorgen dat er minder kinderen gaan zwerven en in de cel terecht komen. Martin Cox en Roberto dos Santos richtten samen de hulpverle ningsorganisatie voor straatkinderen Sao Martinho op. Dit duo heeft samen met vele vrijwilligers en beroepskrachten de afgelopen jaren enorm veel gedaan voor de ver schoppelingen in het centrum van Rio. 'ER is nog elke dag veel werk. We proberen de kinderen van het snui ven af te krijgen en ze een opleiding aan te bieden zodat ze straks een baan kunnen krijgen en ze een opleiding aan te bieden zodat ze str aks een baan kunnen krijgen. Elke week zijn er weer een paar jongens en meisjes die aan het werk kunnen. Dat is een verdienste van onze medewerkers en alle mensen in Brazilië en Nederland die Sao Martinho een warm hart toedragen', aldus pater Cox. Voor zijn sociaal werk in Rio is hij onlangs door de Braziliaanse overheid onderschei den. Scholen, verenigingen en ontwik kelingsorganisaties uit Horst, Venlo, Meijel, Meerlo-Wanssum, Deurne, Venray, Heerlen. Brunssum, Maastricht. Meersen en Weert heb ben de afgelopen tijd akties gevoerd voor de straatkinderen van pater Cox. CADEAU VOOR STRAATJEUGD De jubilerende pater is er de man niet naar om een groot feest op touw te zetten rond zijn veertigjarig pries terschap. Vandaar ook zijn wens om geen cadeau voor hemzelf maar een bijdrage voor het werk van Sao Martinho. Mensen die aan dit bijzondere cadeau een bijdrage willen leveren kunnen een bedrag overmaken op de SNS-bankrekening Stichting Venray voor Rio te Venray: 94.19.11.888 (bank-giro-nummer 31.00.31) met vermelding: Jubileum Rio. Pater Cox met enkele ex-straatkin deren voor een broodbakkerij die Sint Martinus in een voorstad van Rio heeft geopend. De straatkinde ren zijn aktief op de leerling-bakke rij waarvoor de Venrayse stichting Venray voor Rio aktie heeft gevoerd. (Foto: Studiopress, Maastricht). Op donderdag 14 december zal college van Gedeputeerde Staten n Noord-Brabant op het gemeen- huis van Vierlingsbeek overleg bben met de colleges van burge- jester en wethouders van de imeenten St. Anthonis, Boxmeer. :nray en Vierlingsbeek. Om 09.00 ir vindt het eerste gesprek plaats ssen GS en het college van St. nthonis, gevolgd door een gesprek et de colleges van Boxmeer, Venray en afsluitend het gesprek met het college van Vierlingsbeek. Gedeputeerde Staten willen met dat gesprek een verantwoorde aanbeve ling doen aan staatssekretaris Van de Vondervoort. Of en in hoeverre de Limburgse Gedeputeerde Staten in een later stadium daarbij betrokken worden kon ons niet worden mede gedeeld; ook niet welke stappen van dat college met betrekking tot de herindeling worden genomen. Organist opgesloten in de Vredeskerk Na de avonddienst was de orga nist van de Vredeskerk nog aan net oefenen op het orgel van de kerk. Degene die de kerk had afgesloten wist dat niet. Buurtbewoners hoor den in de kerk verdachte geluiden en omdat er eerder was ingebroken waarschuwden zij de pofitie. Die kwam omstreeks 22.45 uur met een lid van het kerkbestuur naar de kerk en trof daar een blijde orga nist aan en geen inbrekers. 'Jammer dat er in de kerk geen telefoon aanwezig was', zo stelde de organist. Laagste rente niet altijd de beste keus DONDERDAG 7 DECEMBER 1995 Nr. 49 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Sigarenhuis Jansen GROTE MARKT VENRAY (0478) 582196 Het lijkt nog ver weg, maar wij willen U reeds nu al laten weten hoe en wanneer Peel en Maas rond Kerstmis verschijnt. Dit jaar valt Kerstmis op maan dag en dinsdag. Peel en Maas zal gewoon op donderdag 28 december verschijnen. In ver band met de produktie van Peel en Maas hebben wij besloten om de aanlevering van kopij (sport- verenigings- en kerknieuws) wel te vervroegen. De "dead line" is dan op donderdagavond 21 december. Voor de verenigin gen is het aan te raden om hun nieuws voor de krant van 28 december tegelijk met het nieuws voor de krant van 21 december aan te leveren. Advertenties kunnen die week gewoon tot woensdagmorgen 27 december 10.00 uur aangele verd worden. De krant van donderdag 4 i'anuari komt ook normaal uit. let aanleveren van kopij kan in deze week tot maandagavond 1 januari. TARIEVEN Dit jaar zijn wij geconfronteerd geworden met enorme stijgingen van de papierprijzen. Prijzen die doorwerken op onze eigen tarie ven. Zo zullen met ingang van 1 januari a.s. de advertentietarieven verhoogd worden. De losse mm- prijs, waar U als lezer mee te maken heeft, komt dan op ƒ0,39 (excl. b.t.w.) per mm. De prijzen van de kleine advertenties komen op ƒ0,80 per woord (incl. b.t.w.) Ook het abonnementsgeld wordt met ingang van 1 januari 1996 véfhoogd. Jaarlijks gaat een abonnement op Peel en Maas ƒ32,- kosten. In tegenstelling tot het verleden ontvangt U nu aan het begin van het jaar een accept girokaart voor het hele jaar. Bij de abonnees die ons gemachtigd hebben om het abon nementsgeld van hun bankreke ning te halen, blijft de incasso halfjaarlijks en blijft ook de kor ting van ƒ0,50 per halfjaar ^gehandhaafd. Op dinsdag 12 december presen teert Veldeke Venray de Venrodsen Aovend in zaal In den Engel aan de Poststraat te Venray. Aanvang 19.30 uur. De Venrodsen Aovend mag zich de laatste jaren verheugen in een steeds groter wordende belangstel ling in Venray en wijde omgeving. De gezelligheid, gemoedelijke sfeer en het spontane karakter zijn verant woordelijk voor het sukses van de vorige afleveringen van de Venrodsen Aovend waaraan ieder een kan deelnemen. Op een oproep voor deze zesde uitgave kwamen veel reakties. Door het grote aantal aanmeldingen - er zijn maar liefst dertien optredens - heeft Veldeke een mooi en uitgebreid programma kunnen samenstellen, waarbij een aantal nieuwe gezichten zijn, althans voor de Venrodsen Aovend. De presentatie is in het Venrayse dialekt en is in vertrouwde handen van Frits Basten, waarbij Ad Haans de deelnemers muzikaal zal onder steunen en begeleiden. De finale van het uitgebreide programma is om circa half elf. Daarom wordt ook op tijd begonnen (19.30 uur). Het pro gramma zal evenwel geen moment vervelen, want er zal veel gezongen en gelachen worden. Daar staat aan aantal artiesten van deze avond wel garant voor. De verwachting is dan ook dat het weer erg gezellig zal worden in zaal In den Engel. De toe gang is gratis. Polen aangehouden In de nacht van zaterdag op zon dag kontroleerde de politie in Leunen een personenauto. De bestuurder, een 22-jarige Poos, was in gezelschap van een 38-jarige landgenoot. Beiden waren eerder als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Bovendien was de auto voorzien van een gestolen kenteken plaat. De auto bleek ook niet verze kerd te zijn. De bestuurder deed afstand van de auto, die nu naar de sloper zal wor den gebracht. Het tweetal is kon- form de voorschriften van de Vreemdelingenwet over de grens gezet in de richting van Berlijn waar ze wel over een verblijfsvergunning beschikken. Met aandacht voor de natuur De gemeente Venray wil mee werken aan de vestiging van een McDonalds/McDrive restaurant aan de Maasheseweg. Het restau rant moet tegenover hotel Asteria tegen de bosrand van de Boschhuizen aan komen te liggen. Volgens de gemeente betekent een MeDrive een versterking van het Venrayse voorzieningenpakket en een aanvulling op de werkgele genheid. Wel moet met rekening gehouden worden met de land schappelijke inpassing van dit res taurant. Het zoeken naar een geschikte lokatie voor het restaurant heeft nogal overleg gevergd. Enkele rand voorwaarden van Mc Donalds zijn een goede bereikbaarheid vanuit Venray Centrum en een ligging nabij de A73. Van de diverse onder de loep genomen lokaties bleek alleen de lokatie tegenover hotel Asteria een mogelijkheid te bieden. Hier is echter volgens het bestem mingsplan. de vestiging van een res taurant niet mogelijk. OVERWEGINGEN De gemeente heeft met betrekking lot deze lokaties de wenselijkheid cq. haalbaarheid laten onderzoeken. Dat heeft geleid lol enkele overwe gingen. De lokatie behoort tot de Boschuizer Bergen. De natuurwaar den van dit gebied moeten tenmin ste behouden blijven. Het gaat daar bij wel om een uitloper van het bos. zonder "actuele natuurwaarden". De natuur komt met betrekking tot de bereikbaarheid van de lokatie. ook niet of nauwelijks in hel geding. De lokatie vormt verder een over gang van stedelijk naar landelijk gebied. Samen met hotel Asteria. dat de gemeente omschrijft als een' "incident" in dit gebied, kan de MeDrive een meer samenhangend geheel vormen als afronding van het stede-lijk gebied. Met betrekking tot de bereikbaar heid kan. met het plaatsen van een verkeersregelinstallatie, die op dat punt gepland is. al rekening worden gehouden met het nieuwe restau rant. NATUUR In verband met de natuurwaarden j jf> or overleg gevoerd rrfel dc prov in- cie. Ook Maastricht wil. onder voor waarden. medewerking vcrlenon aan de plannen. Ddarbij moet wel meer dan gewone aandacht besteed wor den aan de landschappe- lijke inpas sing. Verder moet er een "dubbele boscompensatic" plaatsvinden op een plaats waar bosaanleg een ver sterking van de ecologische struc tuur vormt. Dat houdt dus in dal frtoqr elke boom. dicvgeyeld moet ^worden, er twee fèrtg komen McDonalds heeft aangegeven zich te kunnen vinden in deze voorwaar den. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Inalfa Industries wordt hoofd sponsor van het wielerevenement dat op 30 augustus 1996 in Venray plaatsvindt. Die dag ligt in Venray de finishlijn van de voorlaatste etappe van de Ronde van Nederland voor profwielrenners en amateurs. Dat heeft het comité "Venray etap peplaats Ronde van Nederland' vorige week bekend gemaakt. Sponsoren van een evenement dat zorgt voor naamsbekendheid en een positieve uitstraling van Venray noemt het bedrijf als motief. "Een levendig Venray is ook in het belang van de medewerkers van ons bedrijf", aldus de directie van Inalfa Industries. Het is niet bekend hoeveel het hoofdsponsorschap het bedrijf gaat kosten. In het plan van aanpak van het organiserend comité wordt voor de hoofdsponsor een bedrag van 18.000 gulden genoemd. College gepikeerd over uitsluiting door buurgemeenten Praten over samenwerking tus sen Noordlimburgse gemeenten zonder Venray is onjuist en werkt contra-produktief. Dat schrijft het college van B en W in een vori ge week verstuurde brief. Venray vraagt om alsnog bij de gesprek ken betrokken te worden. De brief is verzonden aan de colleges van de gemeenten Horst, Meerlo- Wanssum. Sevenum, Broekhuizen en Gubbenvorst. Die gemeenten kondigden onlangs een onderzoek aan naar mogelijke samenwerking op een aantal beleidsterreinen. Eerder lan ceerde burgemeester Hahn van Meerlo-Wanssum al het idee voor een langgerekte groene bufferge meente tussen de Noordlimburgse centra Venlo en Venray. Die gemeente zou kunnen bestaan uit dezelfde gemeenten die nu tot samenwerking besloten hebben. Beide initiatieven kunnen niet los gezien worden van de in de lucht hangende gemeentelijke herinde ling. Daarbij vrezen de gemeenten te worden opgedeeld tussen Venlo en Venray. In de brief schrijft het college van Venray samenwerking lussen de gemeenten toe te juichen 'Helemaal ons idee', luidt de boodschap van B en W. 'Venray is voor een doelmati ge en efficiënte samenwerking, afhankelijk van het onderwerp, met meer of minder gemeenten. Op ter mijn komt het dun misschien wel tot een geheel of gedeeltelijk samen gaan. maar tot die tijd is praktische samenwerking een goede zaak', luidt vrij vertaald de brief. Het Venrayse college schrijft zich dan ook te verwonderen niet betrok ken te zijn bij hel initiatief, temeer daar er met diverse buurgemeenten al wordt samengewerkt. In de brief worden als voorbeelden onder ande re de beleidsterreinen milieu, open bare orde en veiligheid, sociale zaken en werkgelegenheid en de herstructurering van de Peelregio genoemd. Bovendien investeert Venray veel in regionale centrum- voorzieningen. De Koopsompolis van de Rabobank is één van de meest aantrekkelijke aanbiedingen op dit gebied. Uiteraard is er het fiscale voordeel, maar behalve dat heeft de Rabo Koopsompolis ook een zeer hoog rendement, doordat er weinig kosten mee gemoeid zijn. Wij kunnen u bewijzen dat dit geen loze woorden zijn. Wilt u weten wat een koopsompolis u oplevert? Neem dan snel contact op en u weet precies waar u aan toe bent. Meerlo-Wanssum, Venray-Oostrum en Zevenrode. tel.(0478) 538200, (0478)530200, (0478) 530440. Links van de Maasheseweg, tegenover hotel Asteria, moet de nieuwe McDonalds/McDrive komen. De aanschaf van een gen huis. Velen dro- ervan, anderen laken er plannen voor. huis is vaak de iotste aankoop, die and in zijn of haar !ven doet. Het is een igewikkeld gebeuren ivendien, want er zijn I wat zaken om uit te ken, en vele keuzes moeten worden maakt. Een goed doortim- lerd, op maat gesneden Ivies is daarbij dan onmisbaar. DOOLHOF Wat kost een huis? ioeveel kan ik lenen? tot worden de maandlas- en"7 Is kopen voordeliger lan huren? Welke rol kan le overheid spelen? Helpt le fiscus een handje mee? )e huiskopen in spé ziet en groot aantal vragen lp zich afkomen. Vragen aar je in je eentje niet of nvoldoende uitkomt, lulp en advies zijn dan 'elkom. als grootste ypotheekverstrekker van I iederland beschikt de Rabobank g^er vakbekwame hypotheekadvi- furs, die u uitstekend van dienst nnen zijn bij uw beslissing ten nzien van de aanschaf en financie- ng van uw woning. B :oi MPLEX PRODUKT Op de foto v.l.n.r.: Eric Lommen, José de Weert, Caret van Hartingsveldt en Fons Vulljngs. Want dat wordt nogal eens verge ten'. Inderdaad kunnen dergelijke ont wikkelingen het financiële behoef- tenprofiel sterk beïnvloeden. Denk bijvoorbeeld aan tweeverdieners, waarbij een van de partners straks minder gaat werken of geheel stopt; kinderen die opgroeien en buitens huis gaan studeren; eerder stoppen met werken. Aalemaal ontwikkelin gen die diep ingrijpen in iemands financiële en fiscale situatie. OP HET VERKEERDE BEEN Een deskundig hypotheekadviseur zal in overleg met zijn cliënt daarom altijd een inschatting maken van de te verwachten ontwikkelingen vor- dat hij een advies uitbrengt. 'Vaak gaat de klant uitsluitend af op de laatste rente', zegt van Hartingsveldts kollega Eric Lommen. 'Maar de laagste rente is ^niet altijd de beste keus. Veel hui zenkopers blijken na enke le jaren op het verkeerde been te staan, omdat bij de financiering destijds uit sluitend naar het annlokke- lijke rentepercentage is gekeken. Intussen is de gezinssituatie veranderd, waardoor men uiteindelijk toch onvoordeliger uil blijkt te zijn. Wij proberen daarom zoveel mogelijk flexibiliteit in ons produkt te leggen'. De Rabobank Cumulent Hypotheek is daar een mooi voorbeeld van. Deze hypotheek kan gedurende de gehele loop tijd maximaal worden aan gepast aan de veranderende situatie van de klant. VERTROUWENSBAND 'Met een hypotheek gaat de cliënt een langdurige relatie aan met de bank', zegt José de Weert, hypo theekadviseur bij de Rabobank Zevenrode. 'Vertrouwen is daarom essentieel. En kwaliteit staat uiteraard op de eerste plaats, want over vijf of tien jaar moet die klant nog steeds tevreden over ons zijn. Wij zijn immers zijn of haar bankier!' IN DE BUURT Vertrouwen en vertrouwd, dat zijn sleutelbegrippen in het bankvak. Fons Vullings, hypotheekadviseur van de Rabovesting Meerlo- Wanssum onderschrijft dat. 'Wij weten dat klanten het prettig vinden, wanneer ze door een bekend en ver trouwd adviseur worden geholpen. Men kan in de eigen woonplaats, in de eigen buurt terecht. Als bank kennenwij beter dan geen ander de financiële situatie en mogelijke behoeften van de klant, en daar ligt nou precies de basis voor een ver antwoord en op maat gesneden hypotheekadvies'. Een hypotheek is een complex rodukt. Een produkt bovendien, dat 'ooit gescheiden kan worden gezien an iemands persoonlijke financiële n fiscale situatie in haar totaliteit •arel van Hartingsveldt, hypothee adviseur bij de Rabobank in fenray zegt hierover: 'Een hypo- leek is niet zomaar een los produkt, lat je bij een winkel op de hoek p oopt. Bij onze advisering kijken ook naar de rest van het financie- c plaatje van de klant, en -wat nog •elangrijker is- ook naar de toekom- tig te verwachten ontwikkelingen n zijp of haar persoonlijke situatie.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11