M 3+ Nir> -men» vHMV UW HUIS VERKOPEN Het boek van de verveling APK plak toegekend aan Toon den Brok Uitslag ballon wedstrijd Fietsvierdaagse Prijswinnaars kleur wedstrijd ïuurders moeten aktiever achter woning aan telefoon 0478-512772 Opbrengst kollekte Brandwonden Stichting em tpepemM Een Kerstpakket uit De Wereldwinkel een mand vol solidariteit! Dader inbraak Blerick aan de Kiekweg aangehouden Opbrengst kollekte Diabetesfonds gjn. lÉL EN MAAS Donderdag 30 november 1995 - Pagina 7 (Woningcorporaties en GGD sluiten overeenkomst Veertien Noordlimburgse mingcorporaties gaan in 1996 nge' m start met een gezamenlijk sys- tenn' em voor de toewijzing van erho( aningen. Was het in het verleden wif dat men zich bij de spnu oningstichting inschreef en st wachten op een aanbod, if 1 januari worden de rollen igedraaid. De woningcorpora- 5S, waaronder ook de 'oningstichting Noord-Limburg ian met woningen adverteren en itentiële huurders kunnen daar in op reageren. In het nieuwe systeem gaan de rporaties, in gevallen van medi- he urgentie, verder een beroep ien op de GGD die de corpora- van advies gaat voorzien. SYSTEEM De woningcorporaties gaan in het euwe systeem intensief samen- :rken op het gebied van woning- «wijzing. Grote voordeel voor de lurders is dat men zich gemakke ker in andere gemeenten kan ves- >en. De criteria die gehanteerd órden zijn nl. bij alle deelnemende irporaties gelijk. De woningcorpo- lies brengen hun woningaanbod a advertenties onder de aandacht, uurders kunnen daarop middels >n bijgeplaatste bon reageren. Aan de hand van de reakties ordt gekeken aan wie de woning icgewezen wordt. CRITERIA Toewijzing geschied via vier cri- jria. Eerst komen mensen aan de •urt die al een huurwoning hebben ij de desbetreffende corporatie, aarbij wordt wel een onderscheid smaakt in woningen voor ouderen, aedkope eengezinswoningen en I idere huurwoningen. Vervolgens aat de voorkeur naar mensen die jn andere huur- of koopwoning in plaats van de betrokken corpora- hebben. Vervolgens komen men- :n in aanmerking die elders een A loning vrij maken en als laatste in t "voorkeursrij" komen de mensen an de beurt die geen woning vrij aken." KANSEN Aan de hand van deze criteria kan mieder vrij gemakkelijk inschatten oe hoeg de kans is dat hij of zij oor de aangeboden woning aan bod omt. Bovendien bekijken de corpo- ities de reakties. Indien huurders leerdere malen reageren op een oning waarvoor zij niet of nauwe lijks kans maken, dan worden zij erop geattendeerd. URGENTIE Buiten deze nieuwe manier van woningtoewijzing, kan men in gevallen van urgentie de woningcor poratie inschakelen die dan aktief naar een woning gaat zoeken. Om als urgentiegeval in aanmerking te komen moet men een vragenformu lier invullen waaruit al snel blijkt of men een urgentiegeval is of niet. Urgentiegevallen kunnen sociale, financiële en medische oorzaken hebben. Indien men urgent een woning aanvraagt en als urgentiegeval wordt geaccepteerd dan zal de corporatie zich inspannen om binnen drie maanden met een oplossing te komen. Een garantie is die termijn niet omdat specifieke gevallen moeilijker op te lossen zijn. Indien men als urgentiegeval een woning toegewezen krijgt dient men deze te accepteren (tenzij er grondi ge reden is om dit niet te doen). Weigert men zo'n woning, die ove rigens met de grootste zorg is gese lecteerd, dan vervalt ook de urgentie BEZWAREN Overigens kunnen de huurders, indien zij het niet eens zijn met de gang van zaken rondom de woning toewijzing of het urgentieverhaal, bezwaar aantekenen. Met betrekking tot de woningtoe wijzing zal met ingang van 1 januari een geschillencommissie aktief worden. Indien men van mening is dat men "recht" op een woning heeft, die aan een ander is toegewe zen, kan men bij die commissie terecht. De geschillencommissie treedt op voor alle veertien corpora ties. Verder wordt er een urgentiecom- missie in het leven geroepen. Die beoordeelt de aanvragen van bijzon dere urgentiegevallen. Mensen die worden afgewezen kunnen ook daar hun bezwaar indienen. "Het is daar om niet onverstandig om bij een urgentie-aanvraag zoveel mogelijk gegevens te verstrekken, waardoor honorering gemakkelijker wordt" aldus dhr. Herngreen van de GGD Noord-Limburg. De GGD wordt door de corporaties ingeschakeld om medische urgentie-aanvragen te beoordelen. De GGD brengt na gesprekken met de betrokken huur der, een advies uit aan de corporatie. Die neemt tenslotte het besluit om een aanvraag inderdaad als urgentie geval te gaan behandelen. De oud-prinsen van Venray, ver- iigd in de Aid Prinse Kompeneej illen op 6 januari 1996 de Aid 'inse Plak uitreiken aan Toon den rok. Deze onderscheiding wordt arlijks toegekend aan een persoon f groep van personen, die zich op jzondere wijze verdienstelijk iaakt of heeft gemaakt. Daarbij aat voorop ofwel de humor cq. venskunst, ofwel het oprecht etrokken zijn bij de mensen uit pze streek. De betrokkenheid bij de mensen it Venray heeft de heer A.F. den rok, in de veertig jaar die hij in ènray woont, op een veelzijdige 'ijze gemanifesteerd. De basis aarvan ligt in de bijna dertig jaar, aarin hij als docent geschiedenis ïrbonden was aan de scholenge- leenschap Jeruzalem. In die perio- 5 gaf hij gedurende meerdere jaren gelijkertijd les aan het lyceum aan e Leunseweg. Zijn eerste aktiviteiten op sociaal ibied lagen in de Gemeentelijke Beugdraad, waar hij pleitbezorger was voor de Venrayse jeugd. De Kestijds zo genoemde 'Barakjeugd' lad zijn speciale aandacht. De jeugdraad was zijn opstap naar de ^gemeenteraad van Venray, waarin ■Biij 21 jaar funktioneerde, eerst in WÖpbouw 70' en later in de fraktie «menwerking. In die periode was hij achtereen- folgens lid van bijna alle raadscom missies, inclusief de benoemings- MAKELAARDIJ O.Z. 4 DESKUNDIG ADVIES 4 SNEL RESULTAAT 4 GEEN ADVERTENTIE KOSTEN MODERNE LANDELIJKE UIT WISSELING VIA COMPUTER NETWERK EN UITERAARD DE VOORDELIGSTE TARIEVEN 4 BEL VOOR MEER INFORMATIE commissie van gemeentesekretaris Jan Poels en van burgemeester Jos Waals. De heer den Brok had in die tijd bijzondere bemoeienis met de woningbouw in het Brukske en met het Centrumplan (de z.g. Noordtangent!). Ook de welstand, het milieu en zeker kunst en cultuur hadden zijn bijzondere belangstel- ling. Die belangstelling voor kunst en cultuur waren de grondslag van zijn lidmaatschap in de tachtiger jaren van het Schouwburgbestuur en de Monumentencommissie. Momenteel funktioneert hij nog als voorzitter van de Gemeentelijke Begraafplaatscommissie. In zijn vrije tijd was Toon daar naast nog lid van de Kunstkring ('met een grote K', zegt Toon) en is hij op dit moment nog aktief in twee bridgeclubs, in de fotoclub AFV en in Probus Alter. De betrokkenheid van Toon den Brok met de Venrayse gemeenschap demonstreert hij heden ten dage nog steeds veelzijdig middels zijn voor- zittersfunktie van de Stichting Behoud en Restauratie van de Beeldenschat St. Petrus Banden kerk, waarvan hij de oprichter is, en middels zijn lidmaatschap van de Stichting Gedenkteken Kloosters in Venray, waarvan hij mede-initiatief nemer is. Bovendien organiseert hij regelmatig rondleidingen in de Grote Kerk en is hij materieel en immaterieel betrokken bij de Winkel van Sinkel. Met het lidmaatschap van de Stichting Stadspark is de opsomming van aktiviteiten van de heer Den Brok zo ongeveer kom pleet. De Aid Prinse Kompeneej is van oordeel, dat de heer Den Brok de bijzondere onderscheiding met de Aid Prins Plak dubbel en dwars ver dient en waardeert daarmee zijn bij zondere verdiensten voor de Venrayse gemeenschap. Hoewel Toon van nature wars is van uiterlijk vertoon, wil hij op 6 januari a.s. de versierselen die beho ren bij deze onderscheiding in ont vangst nemen tijdens het 'Plakkebal' in Partycentrum Janssen. Nadere bijzonderheden omtrent het programma van deze avond en de kaartverkoop zullen u tijdig bereiken, onder andere via deze krant. Venraynaar schreef boek over verblijf in Bosnië en Albanië Een oud spreekwoord uit de Arabische wereld zegt dat een man toch minstens drie werken verricht moet hebben wil z'n leven een beetje zin hebben gehad: hij moet een zoon verwek ken, een boom planten en een boek schrijven. Als een boek schrijven van de drie levenswer ken de moeilijkste is -meer men sen slagen in elk geval in de ande re twee- dan is Frank Peters goed op weg. Hij heeft een boek geschreven over zijn ervaring tij dens een verblijf van zes maanden op dë Balkan. Als lid van een waarnemersmissie van de Europese Gemeenschap zat de 27- jarige Venraynaar in Bosnië en Albanië. Eigenlijk is het boek er gekomen omdat hij een hekel heeft aan stilzit ten. Als dienstplichtig sergeant bracht de Venraynaar tussen half augustus 1994 en februari van dit jaar in totaal zes maanden door in de Europese brandhaard die vroeger bekend stond als het vakantieland Joegoslavië en in Albanië, tot voor kort het meest onbekende stukje van Europa. Hij was er als verbindings man voor EG-waamemers, maar het werk was niet bepaald slopend. Uit verveling begon Frank in Tirana z'n belevenissen, die hij al in brieven en een dagboek had opgetekend, tot een boek te verwerken. Terug -in Nederland raadden bekenden hem aan om 'ns naar een uitgever te stap pen. VERBAZING In het boek beschrijft Frank in een sobere, maar heldere stijl z'n werk, de mensen die hij ontmoet en pro beert hij een onopgesmukt beeld te geven van dagelijks leven in een oorlogsgebied. Gezien door de ogen van een Nederlander. Na een half jaar komt Peters tot de conclusie dat er veel geld over de balk wordt gesmeten in voormalig Joegoslavië. De hulpverleners komen over het algemeen niets te kort en de resulta ten van de bemoeienis zijn niet om over naar huis te schrijven. Maar als de VN er niet was geweest, was de ellende helemaal niet te overzien. Over de achtergronden van het con flict zelf heeft Frank heel wat opge stoken. maar tot volledig begrip heeft dat niet geleid. Nog steeds ver wondert hij zich erover dat Kroaten, moslims en Serviërs in Bosnië stuk voor stuk heel aardig zijn, maar dat ze elkaar direct naar het leven staan op het moment dat ze in eikaars nabijheid zijn. Hij weet dat het his torisch diep geworteld zit en dat ook het karakter van de Balkan-volkeren meespeelt. Afdoende verklaringen zijn dat echter niet. In het boek zijn talloze voorbeel den te vinden van de verbazing over de luxe die de buitenstaanders er ten deel valt. Hotels die helemaal zijn afgehuurd door de EG en waarin enkele mensen zitten. De eerste dagen van z'n verblijf lijken zich lunches en diners aan elkaar te rij gen. 'Mijn eerste indruk van de mis sie was dan ook dat het op een dece- dant vakantie-oord voor snobs van verschillende nationaliteiten leek, die het leed van de mensen in dit verscheurde land graag met eigen ogen wilden aanschouwen', schrijft de Venraynaar al op één van de eer ste pagina's van z'n boek. OMSINGELD "De taak van EG-waarnemers is het waarnemen en rapporteren van de politieke, economische, humani taire en militaire toestand in het voormalig Joegoslavië", zegt Frank, die even bij z'n moeder in het ouderlijk huis in Venray is. De bankmedewerker woont al enige tijd met z'n vriendin in Amsterdam. "Het legertje waarnemers is in zo'n 60 ploegjes verdeeld, die elke dag rapport uitbrengen uit een bepaald gebied. Al die rapporten worden verzameld, bewerkt en komen uit eindelijk op een bureau in Brussel terecht. We praatten veel met men sen. Met geestelijken, met burge meesters, met soldaten en met vluchtelingen. De meeste indruk hebben de vluchtelingen op me gemaakt. Zo'n rij van duizenden mensen, sommigen op blote voeten. Het enige wat je je daarbij kunt voorstellen zijn de beelden over jodenvervolging in de tweede wereldoorlog", zegt Frank. De vluchtelingen die hij voorbij zag trekken waren de volgelingen van de dissidente moslim-zakenman Abdic, één van de groepen die het kind van de rekening dreigt te wor den in Bosnië. Later bezoeken de waarnemers het kamp. 'Het was eigenlijk een enorme bende*, schrijft Frank in z'n boek. "De stank in het kamp was eigenlijk niet te verdragen'. 'Wat is de wereld toch oneerlijk verdeeld. Tussen al die ellende liepen wij rond in onze sneeuwwitte pakjes, zonder een vlekje'. Frank heeft te doen met de vluchtelingen. Even later beleeft hij de mensen van een heel andere kant als hun Landrover midden in het kamp omsingeld wordt door agressieve vluchtelingen die de witpakken de schuld geven van al hun ellende. "We waren met z'n tweeën het kamp ingelopen en de derde was in de auto achtergebleven. Toen we terugkwamen zat hij er niet meer in en even verderop stond een grote groep met m'n collega in het mid den. Op 'n gegeven moment dreigde het erop uit te lopen dat ze ons zou den lynchen. Ik was blij dat m'n col lega's de zaak tactisch wisten op te lossen en dat we weer in onze auto konden stappen". VIJF SECONDEN Het dorpje Velika Kladusa, op de grens tussen Bosnië de Krajina zal voor altijd in Frank's herinnering blijven als de plaats waar hij de oor log het meest concreet heeft gevoeld. Op negen september werd het dorp doelwit van een Servische aanval. Enkele seconden nadat de auto met Frank de vrouwelijke tolk erin het straatje gepasseerd was sloegen er twee clusterbommen in. Er vielen drie doden en acht gewon den. "Ik had even bij het huis van de tolk moeten wachten, want ze was nog niet klaar met opmaken", vertelt Frank. "Als ze nog even langer lan ger werk had gehad..." Dat was het ergste wat de Venraynaar meemaakte. "Op een dag of tien na heb ik al die tijd nau welijks oorlogshandelingen meege maakt. Maar de gevolgen van de oorlog zag je dagelijks". Frank's vriendin Esther, die hem rond Kerstmis in Zagreb bezocht, vertelt van een hele streek met totaal ont volkte en verwoestë dorpjes, echte spookstadjes. Nog zo'n voorbeeld dat bijdraagt aan het beeld van een wat onwezen lijke oorlog, waar je als buitenstaan der absoluut niets van begrijpt en zelfs als insidér moeite hebt om alles uit elkaar te houden. Een beeld dat niet verandert als Frank naar Tirana wordt overgeplaatst. In een land dat barst van de armoede, waar 80% van de auto's in het westen zijn gestolen, zitten alle mogelijke hulp verleners en waarnemers zichzelf wat bezig te houden. Frank schrijft ergens dat zijn werk er eigenlijk 's morgens om vijf over acht al op zat! Van ellende ging hij dus maar een boek schrijven en dat is volgens de Venraynaar dan ook het enige posi tieve wat z'n halfjaar in de Balkan heeft opgeleverd. Een boek dat een soms schrijnend beeld geeft van de situatie. Die van de stijdende partij en en die van de hulpverleners. Afgelopen woensdag werden de prijzen uitgereikt, verbonden aan de ballonwedstrijd die op 5 juli jl. werd gehouden. Medewerking hiervoor werd, in het kader van de aktie 'Straatkinderen van Rio' verleend door het Kindervakantiewerk. Bij de start van de Fietsvierdaagse zijn in totaal 1000 luchtballonnen opgela ten. 131 kaartjes werden terugge stuurd. De prijswinnaars kwamen uit de omgeving Kaiserslautem, Wiesbaden met als verste Numberg. Deze ballon heeft dus ongeveer 600 km afgelegd. De uitslag van de ballonwedstrijd: le prijs (waardebon ƒ75,-): Moniek Classens, Veulenseweg 38a, Veulen. 2e prijs (waardebon ƒ75,-): Pim Heidens, Horsterweg 50, Castenray. 3e prijs (waardebon ƒ75,-): Yvette Gommans, Adelbertweg 27, Venray. 4e prijs (waardebon ƒ50,-): Kim v.d. Berg, Mr. Driessenstraat 8a, Heide. 5e prijs (waardebon 50,-): Dennie Plum. Van Mondfordstraat 13, Ysselsteyn. Ruit ingegooid Maandagavond schrok een 35- jarige bewoonster van een woning aan de Spinetstraat toen met een harde knal de grote thermopaneruit van de woonkamer werd vernield. De straatklinker bleef als bewijs achter. Schadepost voor de dame ƒ1.000,-. Containerbrand Woensdagmorgen moest de brandweer in aktie komen voor het blussen van een containerbrand in winkelcentrum De Bleek. Er was opzettelijk brand gesticht in een glascontainer. De brandweer bluste het vuur en de schade bleef beperkt. De landelijke kollekte van de Nederlandse Brandwonden Stichting in Venray, die in de week van 29 oktober-4 november jl. is gehouden heeft ƒ1.456,60 opge bracht. De Nederlandse Brandwonden Stichting dankt, mede namens de plaatselijke kollekte-organisator de gulle gevers en de kollektanten die voor dit mooie resultaat hebben gezorgd. De opbrengst van de kollekte zal worden besteed aan verbetering van de behandeling van brandwondpa tiënten, voorlichting aan diverse groeperingen over het voorkomen van brandwonden, wetenschappelijk onderzoek en het beheer van de Nationale Huidbank. Nieuwe kollektanten zijn altijd welkom bij onze kontaktpersoon: M. Willebrand, tel. 0478-511461. \NreldWnkel Wereldwinkel Venray Henseniusstraat 3a Kom eens Wereldwinkelen MOOELLEN TIJDELIJK GELDIG VAN 1 T/M BIJ AANKOOP VAN VAN EEN MODEL - A IS OE VIEROE GRATIS M slooèfor )l(s£slC<€' Marktstraat 5 Venray Tijdens het door de Oostrumse Organisatie Zelfstandige Ondernemers georganiseerde beurs- weekend medio oktober werd er door de Rabobank Venray-Oostrum een kleurwedstrijd gehouden voor kinderen in de diverse leeftijdscate gorieën. De winnaars zijn: 3-4 jaar Lisa Steenkamer (Oostrum) 3 jaar, 5-6 jaar Melanie Wilmsen (Oostrum) 5 jaar, 7-8 jaar Kelly Willems (Oostrum) 8 jaar, 9-10 jaar Marian van Mil (Overloon) 10 jaar en 11-12 jaar Suzan Nellen (Oostrum) 11 jaar. De prijswinnaars kregen medio november de prijzen uitgereikt op het Rabobank-kantoor in Oostrum. Tijdens het beursweek- end konden de bezoekers ook raden hoeveel kleingeld er in een glazen pot aanwezig was. Van de 500 deel nemers benaderde mevrouw Jeanette Janssen uit Venray met een verschil van vijf cent het juiste bedrag het dichtst. Het juiste bedrag was f. 203,15. Op de foto de prijs winnaars en Henk Weerts. financieel adviseur kantoor Oostrum. Marian van Mil ontbreekt op de foto. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de politie in de regio Noord-Limburg en Oost-Brabant 'bezig gehouden' nadat via de mobi lofoon, een melding was binnenge komen dat een dader betrapt was bij een inbraak in Blerick. Daar was vanaf een bedrijfsterrein een perso nenauto met aanhanger gestolen. Via de mobilofoon van beveiligings bedrijf Intergarde werd de politie op de hoogte gehouden. Die auto was richting Venray vertrokken en werd nabij Castenray weer gesignaleerd. Toch raakten de achtervolgers de auto weer kwijt, totdat die op de Henri Dunantstraat in Venray weer werd gesignaleerd. Daar in de buurt had de inbreker kans gezien zich van een gedeelte van de gestolen lading te ontdoen. Zoekaktie leverde op dat op de Zuivelweg de aanhan ger werd gevonden. Van daar uit kon de achtervolging worden ingezet die eindigde aan de Kiekweg waar de man in de duisternis verdween met achterlating van de auto. Met assis tentie van de regiopolitie Deurne kon de omgeving worden afgezet in afwachting van de komst van de speurhond die vanuit Kerkrade naar Venray moest komen. Anderhalf uur had deze afzetting geduurd. Toen de politiespeurhond zou worden ingezet, liep de man. een 21-jarige inwoner van Eindhoven, in de armen van de geposteerde politie. Voor het verdere onderzoek werd de man overgedragen aan de politie in Blerick. Of er nog meer personen aan de inbraak en diefstal hebben deelgenomen kon in verband met het onderzoek niet worden medege deeld. De politie was zeer te spreken over de medewerking die zij had ondervonden van bewoners van de Kiekweg, o.a. door het beschikbaar stellen van accuiampen. De kollekte 'Geef 's voor diabe tes' die van 12 tot en met 18 novem ber in Venray is gehouden, heeft ƒ2.701,95 opgebracht. Het campag ne-thema was diabetes en hart- en vaatziekten- Dit is een mogelijk bij komende complicatie van het heb ben van diabetes. Met de opbrengst financiert het Diabetes Fonds Nederland wetenschappelijk onder zoek rond diabetes mellitus (ook wel bekend als suikerziekte) en complicaties. Het Diabetes Fonds Nederland financiert 85% van het wetenschap pelijk onderzoek naar diabetes in Nederland dankzij giften en dona ties. Heeft u de kollektant gemist, dan kunt u uw bijdrage ook overma ken op giro 5766 of op banknummer 70.70.70.805 t.n.v. Diabetes Fonds Nederland in Amersfoort. Op dit moment hebben 450.000 Nederlanders diabetes, dat is 1 op de 36 Nederlanders. Diabetes is een aandoening die iedereen kan treffen, jong en oud. Met tabletten of door het spuiten van insuline is de ziekte beheersbaar, maar zorgt niet voor genezing. De ziekte gaat ook vaak gepaard met complicaties als hart en vaatziekten, nieraandoeningen, oogaandoeningen en zenuwaandoe ningen. Huisvredebreuk In de nacht van maandag op dins dag heeft een 29-jarige in Venray woonachtige Algerijn met geweld toegang tot de woning van zijn in Blerick woonachtige ex-echtgenote weten te verschaffen. Hij mishan delde de vrouw en dwong haar met hem mee naar Venray te gaan. Toen zij dat weigerde werd ze met enig geweld in zijn auto gezet en naar zijn woning in de Menuetstraat gereden. Daar stond de regiopolitie nem echter op te wachten. Hij werd aangehouden en naar het politiebu reau overgebracht. Later kon de politie van de regio Blerick hem overnemen voor het verdere onder zoek. De 31-jarige ex-echtgenote werd voor behandeling van lichte ver wondingen naar het Venlose zieken huis overgebracht.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7