PEEL EN MAAS Miljoenenbrand bij Vincent van Gogh Instituut Jan Rutten geeft na 32 jaar Saweco-roer over Racen door de Edah Bijna twee ton subsidie voor ontwikkeling van ecologische landbouw PRIJS Venray doet voorstel tot oprichting kringloopcentrum gaat van start Meldpunt voor Hulp, Advies en Informatie ROOKARTIKELEN STAATSLOTEN KRASLOTEN LOTTO-TOTO Oorlogs monument langs St. Jozeflaan WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Sigarenhuis Jansen GROTE MARKT VENRAY (0478) 582196 Als het aan de dorpsraad van Smakt en Holthees ligt komt er langs de St. Jozeflaan een monu mentje voor alle oorlogsslacht offers van deze twee plaatsjes. De dorpsraad heeft inmiddels 21 namen van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog verzameld met daarbij de juiste gegevens over geboorte en overlijden. Die namen moeten terug komen op het monument. De dorpsraad is voornemens een speciale commissie in te stellen die de realisatie van het monumentje ter hand neemt. De plaats aan de St. Jozeflaan ligt tussen Smakt en Holthees in. Voor dit weggedeelte zijn ook plannen voor een voetpad. Volgens de dorpsraad zijn de families van de overledenen zeer nauw betrokken bij de realisatie van het monumentje. Sommigen hebben al aangegeven mee te willen delen in de kosten. Ook van de gemeente Vierlingsbeek is bekend dat zij bij wil dragen in de kosten. De dorps raad gaat nu bij de gemeente Venray, het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum, de oorlogsgraven stichting en andere instanties aan kloppen voor een financiële bijdra ge. Voor ƒ100.000,-aan computerapparatuur gestolen In de nacht van maandag op dinsdag hebben inbrekers kans gezien in de kantoorgebouwen van een aan de Stationsweg in Oostrum gevestigd bouwbedrijf te komen. Door vernieling van drie stalen ramen was toegang tot diverse ruimtes verkregen. Alle in die ruimtes aanwezige computer apparatuur, ter waarde van onge veer ƒ100.000,- werd ontvreemd. De politie zou graag in kontakt komen met getuigen die die nacht nabij het bedrijf iets verdachts hebben gezien. Gezien de hoe veelheid apparatuur moeten de goederen met een flinke auto zijn vervoerd. Vervalst paspoort De Koninklijke Marechaussee, belast met de naleving van de Vreemdelingenwet, heeft maandag morgen in samenwerking met de regiopolitie in een bedrijf in Oostrum een daar werkzame 26- jarige Portugees aangehouden inza ke vervalsing van zijn paspoort. Op 7 september jl. had hij met dat pas poort een verblijfsvergunning aan gevraagd. Tijdens het onderzoek was de vervalsing gekonstateerd. Hij werd naar het politiebureau overgebracht voor het verdere onderzoek. Dinsdagochtend, eventjes voor negen. Bedrijfsleider Van den Broek van Edah bekijkt de kas sabon. "De moeite waard. Heel knap", zegt hij goedkeurend. De bon en de display boven de kassa vermelden 351,13. Oda Ver- geldt-Huiieman glundert. De 44- jarige Ysselsteynse heeft nog steeds een rode kleur van inspan ning. Een paar minuten geleden stond ze puffend voor de kassa met een winkelwagen vol levens middelen die ze binnen één minuut gratis bij elkaar mocht winkelen. De waarde ervan valt haar niet tegen en dat vindt ook het personeel en de beide schoon zusjes van mevrouw Vergeldt. Dinsdagochtend kwart voor negen. Mevrouw Vergeldt staat met haar winkelwagen startklaar enkele meters vóór de klaphekjes in de supermarkt. En voor een race tegen de klok door de nog rustige winkel. Oda Vergeldt heeft de hoofdprijs gewonnen in een actie van Edah en snoepfabrikant Mars. Ongeveer 1300 klanten stopten hun kassabon met twee Marswikkels in de ton achter de kassa's en de bon van mevrouw Vergeldt werd eruit getrokken. "Tactiek? Ik denk overal waar ik langs kom maar inladen. Verder weet ik het ook niet", verklaart ze giechelend. De Ysselsteynse weet dat ze volgens de regels alleen levensmiddelen in haar kar mag kie peren en van elk maar één exem plaar. Dan is het zover. Personeel van Edah op gepaste afstand en bedryfsTeider Van den Broek die aftelt. "Nog twintig secon den""Ja", klinkt het en met een vaart ramt Oda Vergeldt het hekje en stormt de winkel binnen. De eerste de beste bak met chips gaat al bijna omver. De Ysselsteynse racet verder, uit elk schap wat in het wagentje gooiend. Personeel en de schoonzusjes volgen aanmoedigin gen schreeuwend door hel midden pad. Beurtelings zien zij de achter kant en het verbeten gezicht van mevrouw Vergeldt verschijnen. Vanachter een schappenrij klinkt j opeens een noodkreet: "Ik ben er helemaal van af. M'n kar doet het Mevrouw Vergeldt heeft beide handen nodig om haar winkelwagen met gratis levensmiddelen te vullen. niet". Als Oda Vergeldt enkele seconden later weer verschijnt, wordt ze begeleid door Edah-perso- neel en bedrijfsleider Van den Broek, die links en rechts wal spul letjes in de kar mikken. Zo vult zich de wagen dan toch met produkten. Dan is het lijd. Proestend en met een rood hoofd brengt ze haar wagen tot stilstand. "Efkes bijkomme". zucht de Ysselsteynse huisvrouw. Daarna laadt ze de inhoud op de lopende band. Het resultaat verrast haar aan genaam. "Leuk. Ik wilde hel eerst niet geloven. Ik dacht dat de familie mij een poets wilde bakken. Of 'Boobytrap of zo". Inmiddels is het negen uur. Tijd voor een kopje koffie voor de win nares en tijd om de deuren van de supermarkt te openen voor de men sen die gewoon moeten betalen, Ondanks dat hèt tiiet gratis is. staaf er al een groepje voor de deur te wachten. Gedeputeerde Staten (GS) stem men in met ƒ198.840,- subsidie uit het Europees Stimuleringsprogramma Peelregio Limburg voor het projekt 'ecologi sche bedrijfssystemen'. Doel van dit Noordlimburgse initiatief is om met pragmatisch onderzoek een bedrijfs- opzet te ontwikkelen voor ecologi sche landbouw op zandgrond. Er wordt nadrukkelijk ingezet op het creëren van voldoende economisch rendement, naast het behoud van milieu en natuurwaarden en het beperken van eindige grondstoffen. GARANTIE LEVERINGSVOORWAARDEN ZICHTBAAR IN ETALAGE PASSAGE 12 VENRAY TEL 0478 583877 H.e?-projekt heeft een looptijd van vier jareii en zal worden uitgevoerd op de proefboerderij Vredepeel in Venray. Door extra capaciteit op HBO-niveau in te huren is versnel ling van de ontwikkeling van duur zame bedrijfssystemen te realiseren. .X>e tetajtj kosten van het projekt eco logische landbouw op zandgrond bedragen bijna een half miljoen gul den. Naast de Europese bijdrage zal het geld worden bijeengebracht door het ministerie van LNV en het Landbouwschap. Aanvragen voor subsidies uit dit Europese steunprogramma worden eerst beoordeeld door een stuur-f groep, die bestaat uit vertegenwoor digers van de ministeries van Sociale Zaken. Economische Zaken en Landbouw. Natuurbeheer en Visserij, de Provincie Limburg en de beide Gewesten. Verder henben in deze groep zitting het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening, de Kamers van Koophandel Noord- en Midden-Limburg en de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. Burgemeester en wethouders van Venray zullen in januari 1996 aan de gemeenteraad voorstellen om samen met AVL-sturing en het Heidense recyclingsbedrijf De Cirkel een kringloopcentrum te gaan oprichten. De gemeente Venray zal daartoe ook het bestuur van de Venrayse Winkel van Sinkel en de direktie van de NLW-bedrijven uitnodigen. In over leg met deze partijen wordt gekozen voor een stichtingsvorm. De gemeente hoopt dat het centrum in 1997 met haar aktiviteiten kan star ten. na drie jaar zal een evaluatie plaatsvinden waarbij ook naar de organisatievorm wordt gekeken. Het kringloopcentrum moet ervoor zorgen dat veel meer grof huishoudelijk afval hergebruikt gaat worden. Volgens berekeningen van het recyclingsbedrijf De Cirkel kan in de startfase circa 230 ton huishoudelijk afval op deze wijze hergebruikt worden. Het betreft wit- bruingoed, meubilair, metalen, elektrische apparaten en huishoude lijke artikelen. Het kringloopcentrum zal dit 'afval' op afroep huis aan huis gaan inzamelen; vervolgens worden de artikelen geselekteerd, gerepareerd of eventueel gedemonteerd. De her bruikbare en verkoopbare artikelen worden daarna aan de kringloop- winkel(s) ter'verkoop aangeboden. Omdat het kringloopcentrum bij het definitieve milicustation (plek is nog niet bekend) gevestigd gaat worden, kunnen burgers hun huis houdelijk afval daar ook afgeven. Volgens landelijke cijfers kan in Venray een kringloopcentrum na enige jaren winstgevend opereren. Een eigen gemeentelijke bijdrage blijft echter gewenst, op basis van het principe kostenneutralitcit. Dit betekent dat de stortkosten die bespaard worden, overgeheveld worden naar het kringloopcentrum. In 1996 zouden deze ƒ35.000,- bedragen, oplopend tot ƒ70.000,- in 1999. Bovendien besteedt de gemeente de inzameling van grof huishoudelijk afval uit aan het kringloopcentrum, hetgeen ook een besparing opleven. Ook deze gelden kunnen ter dekking van het initiatief worden aangedragen. Het kringloopcentrum zal kansen bieden aan langdurig werklozen om terug te keren in het arbeidsproces Hiertoe zal het college aan de gemeenteraad voorstellen geduren de twee jaar ƒ65.000,- uit het fonds sociale vernieuwing ter beschikking te stellen aan het kringloopcentrum. Inbraak in bedrijfsauto In de nacht van zondag op maan dag werd ingebroken in een aan de Hoeveweg geparkeerde bedrijfs auto. Toegang was verkregen door forcering. Ook werd een slot van een in de auto aanwezige kist gefor ceerd. Ontvreemd werden onder andere een brandblusser, wieldop pen, spanbanden, olie, etc. Aangifte werd gedaan door deen 40-jarige werknemer van het bedrijf. De tota le schade is niet bekend. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1995 Nr. 48 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Getuigen gevraagd Zondagmiddag werd tussen 14.00 en 15.30 uur de personenauto van een 57-jarige inwoonster van Roggel door een ander motorvoer tuig 'geramd', op de St. Annalaan ter hoogte van 't Stepke. De veroor zaker is zonder dat zijn of haar identiteit kon worden vastgesteld, er vandoor gegaan. Gezien de forse schade aan de geparkeerde auto, spatbord en portier, moet dat zijn opgemerkt. De politie vraagt nu dringend getuigen, die zich met haar in verbinding stellen onder tel.nr. 531111. Betrapt bij diefstal Zondagmiddag werden omstreeks 15.50 uur twee jongens van 8 en 14 jaar betrapt toen zij bezig waren geld uit twee portemonnees te halen in een kleedlokaal aan de Sportlaan. Het bleek om een klein geldbedrag te gaan, maar de jongens werden aan de politie overgegeven. Die ver wees hen beiden naar het Halt bureau voor het ondergaan van een alternatieve straf. Morgen neemt agrarisch ioord-Limburg afscheid van Jan Rutten. Een man die de afgelopen Irie decennia een flinke steen leeft bijgedragen aan de ontwik- leling van de sector in de regio. )e zaakvoerder van coöperatie iaweco vertrekt met een blik op Ie toekomst: z'n laatste officiële laad is de presentatie van de lieuwe huisstijl, die de marsroute an Saweco voor de komende aren symboliseert. Jan Rutten (Meerlo, 1936) is letuige en actief medespeler eweest in het proces van schaal ver roting en specialisatie dat zich na e oorlog in de regio heeft afge- peeld. Een ontwikkeling waarin zijn' Saweco voorop heeft gelopen. Toen in 1979 nog niemand van usies had gehoord, smolten de coö- leraties van Blitterswijck, lastenray, Meerlo. Oirlo en iwolgen al samen tot Saweco, wat taat voor SAmenWErkende lOöperaties. Voortgekomen uit het lesef dat de zelfstandige dorpscoö peraties niet voldoende draagvlak hadden voor de noodzakelijke inves teringen. Allemaal een buikwagen en een mengvoerinstallatie was niet haalbaar, maar dankzij de samen werking worden de agrariërs toch door de eigen coöperatie van meng- voer voorzien. En niet alleen van mengvoer. Saweco heeft een assu- rantiepoot en een winkel in Swolgen. Na aansluiting van de LLTB Lottum bij de vijf eerdere partners, in het begin van dit jaar, kon Saweco het pakket produkten en diensten uitbreiden met de plant- aardige sector en is er een tweede winkel bijgekomen. COMPENSATIE De toetreding van Lottum bete kende de start van een nieuwe fase in het bestaan van Saweco. "We wil len ons in de vier sectoren veevoer, plantaardig, winkel en verzekerin gen nadrukkelijker gaan profileren", zegt Jan Rutten. Verbreding van het aanbod is het antwoord van Saweco op de verwachte stabilisatie in de omzet van veevoer. Vorig jaar pro duceerde de in 1993 gerenoveerde fabriek in Oirlo 135.000 ton, een record. Dit jaar verwacht Saweco nog een verdere groei naar 140.000 ton, maar op langere termijn is de rek er uit. De groei in de andere drie sectoren moet die pas op de plaats compenseren. De 59-jarige Rutten, die er in totaal 32 jaar bij Saweco heeft opzitten, heeft de toekomst van de coöperatie mede voorbereid. Samen met z'n opvolger, de 31 -jarige Jan Janssen, eveneens afkomstig uit Meerlo. De uitvoering van het beleid komt helemaal in handen van Janssen. De presentatie van de nieu we huisstijl, waarin een klavertje vier de sectoren symboliseert en geluk moet brengen, was de laatste officiële daad van Jan Rutten voor Saweco. Na de feestdagen vertrekt Jan voor een vakantie van vijf weken naar Australië en daama gaat hij 'hobbyen'. Daarbij sluit hij ove rigens maatschappelijke functies niet uit. Vrijdagmorgen werd omstreeks (5.50 uur door een bewaker brand intdekt in het gebouw van de jbeidstherapie annex expeditie van !et Vincent van Gogh Instituut aan Ie Stationsweg. Toen de brandweer arriveerde loegen de vlammen al uit het dak n toen kon al worden vastgesteld lat de gebouwen als verloren moes- en worden beschouwd. Uit het door de technische recher che ingestelde onderzoek is geble ken dat de brand opzettelijk is gesticht. Uit een van de gebouwen was een heftruck gehaald. Die is buiten blijven staan. Vermoedelijk hebben de inbrekers met geweld toegang verkregen en is de heftruck gebruikt om goederen mee te nemen. Wat er precies gestolen is kon niet meer worden vastgesteld. De recherche vermoedt dat na de inbraak de brand is gesticht. De schade bedraagt meerdere miljoe nen guldens. In de loop van deze week konden de diverse therapie-afdelingen weer hun werkzaamheden hervatten. Hel helse vuur was door de brandweer niet te bedwingen. Vrijdag 1 december is het zover. Het Meldpunt voor Hulp, Advies en iformatie gaat zijn officiële start maken. De opening zal geschieden door e wethouder, mevr. De Loo. Het meldpunt is gevestigd in het iktiviteitencentirum voor Ouderen De Kemphaan, Kennedyplein 1 en ereikbaar via het telefoonnummer: 0478-584444. De Algemene Hulpdienst Venray, het Gehandicaptenplatform Venray, de itichting RISC, afdeling Ouderenwerk en het Centraal Informatiepunt 'enray hebben het initiatief genomen tot het tot stand brengen van dit £ldpunt. Uiteraard staat het andere vrijwilligersorganisaties vrij zich terbij aan te sluiten. Het doel van het meldpunt is o.a.: een grotere klantvriendelijkheid; een itere bereikbaarheid; een snellere beschikbaarheid van de gezamenlijke nst; informatieverstrekking; bundeling van krachten, ledereen die zich betrokken voelt bij het meldpunt is bij deze van harte itgenodigd om aanwezig te zijn bij de officiële aftrap op vrijdag 1 decem ber om 15.00 uur in De Kemphaan. Ysselsteynse mocht minuut gratis winkelen in supermarkt

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11