l 'Voor anderen en voor jezelf' V rij willigersorganisaties gaan samenwerken Moord Diepeling opgelost Vierde 6 Diamond Dinner' van juwelier Verlinden Timmerfabriek van Duijnhoven kan de toekomst aan 'T VENROcJS LAEVE 6ETAEKEND 10 Jaar basisschool De Stek HAZEPAEPER Duiven- tentoonstelling in Overloon Springplank slaat nieuwe weg in Nieuwe partyservice in Venray >gin PEEL EN MAAS Donderdag 9 november 1995 Pagina 7 Vrijwilligers over vrijwilliggetswerk: Vrijwilligers hebben een belangrijke plaats in de Nederlandse samenleving. Zij vormen de schakel tussen direct betrokkenen en de professionele hulpverlening. Pro deo of tegen een kleine onkostenvergoeding vullen vrijwilligers de gaatjes die professionele hulpverleners op alle mogelijke terreinen (gedwon gen) laten liggen. Ze doen het omdat ze mensen willen helpen, omdat ze zich nuttig willen maken, vanwege het sociale con tact. Voor de ander, maar ook voor zichzelf. Bij het werk van een vrijwilliger zijn hulpvrager en - aanbieder gebaat. Iedereen kent wel een vrijwilli gersorganisatie of heeft in z'n jekendenkring iemand die vrij willigerswerk doet. Maar hoeveel van die organisaties er eigenlijk zijn en wat ze precies doen, daar van zijn opvallend weinig mensen op de hoogte. De vrijwilligers incluis. Deze week vertellen men sen van de Unie van Vrijwilligers, de Algemene Hulpdienst en Home Start over hun activiteiten. En passant worden wat problemen waarmee vrijwilligersorganisaties te maken krijgen aangekaart. Het gesprek wordt gehouden in één van de spreekkamers van De Clockert, het gebouw waar onder meer het RISC is gehuisvest. Sociaal-cultureel werk is één van de sectoren in de hulpverlening vrijwilligers een belangrijke rol spe len. Daarnaast is het RISC begelei der van diverse vrijwilligersorgani saties. Fonnie Hermans is projectleidster van de UW, een afkorting die staat voor Unie van Vrijwilligers. De UVV is een landelijke organisatie, met provinciale en plaatselijke afde lingen, die eigenlijk alleen binnen instellingen werkt. In Venray wer ken 80 vrijwilligers. De grootste eroep bejaar UVV'ers (35) is actief in i Schuttersveld. De jjaardencentrum dames helpen bij het schenken en serveren van de koffie in de zaal. Daarnaast zijn er dames werkzaam in de welfare, de dagopvang van het bejaardenhuis en als bezoekvrijwil- ligers. De overige Venrayse UVV'ers zijn regelmatig te vin den in Nieuw Spraeland en als gastvrouwen in het ziekenhuis. M/V Het woord dames' staat hier boven niet toeval lig. Onder de 80 vrijwilligers van de UVV'ers zijn slechts vier man nen. De vrouwen zijn meestal van middelbare leeftijd of ouder. Fonnie Hermans is met haar 45 jaar één van de jongsten bij de Unie. "Jongere vrouwen werken veelal", is haar ver klaring. Andere oorzaken voor de mannen-minder heid zijn dat de heren langer door werken, terwijl vrouwen eerder stoppen en de tradi tionele rolverdeling in de zorgsec tor, waar vrouwen altijd een grote rol hebben gespeeld. Ook Homestart wordt voor 'bemand' door vrouwen. Het in januari dit jaar gestarte project, richt zich uitsluitend op hulp aan gezin nen met kleine kinderen en draait met veertien vrijwilligers. Anders dan bij de Unie van Vrijwilligers, en meldi waar zich geen mannen melden, ken bij Homestart mannelijke pverleners niet in trek te zijn bij de hulpvragers. "Er was één man die de cursus heeft meegedaan, maar hij kon niet geplaatst worden", ver klaart coördinatrice Carla van Dijck van het door de Noordlimburgse Thuiszorg in het leven geroepen project. De medewerkers van Homestart schieten te hulp bij mensen met kin deren tot 6 jaar, die het tijdelijk alle maal teveel wordt. Boodschappen doen, de kinderen bezig houden zodat moeder even de tijd voor zich zelf kan nemen. Alleen praten of lui steren is soms al voldoende. De Homestart-medewerkers zijn van alles, behalve poetshulpen. Ze komen ook niet bij ieder gezin met kleine kinderen. De selectie is daar om van wezenlijk belang. De juiste vrouw op de juiste plaats. "Soms is een vriendin nodig, soms een oma". "Als moeder weer lekker in haar vel zit en het kind doet het beter, dan is ons werk weer geslaagd. Als wij komen wordt het meestal leuker", zegt vrijwilligster Yvonne Janssen. AFBAKENEN De vraag of hulp echt nodig is speelt niet alleen bij Homestart. Ook voor Fonnie Hermans is dat het belangrijkste criterium bij het bepa len van de inzet van vrijwilligsters. Daaraan gekoppeld zit steeds de vraag of het een taak is voor vrijwil ligers of dat het eigenlijk gewoon werk is dat door betaald personeel gedaan moet worden. Wat wel en wat niet als vrijwilligerswerk wordt beschouwd moet goed worden afge bakend, vindt Jose Soetens. Zeker in instellingen, waar vrijwilligers naast professionele krachten werkzaam Zestien Venrayse vrijwilligersorganisaties die werkzaam zyn op het terrein van de maatschappelijke dienstverlening gaat intensiever samenwerken. De samenwerking krijgt vorm in het Platform Vrijwilligersorganisaties Maatschappelijke Dienstverlening. De oprichting van dit platform staat in de steigers. Donderdag 7 decem ber, wanneer de dag van de vrijwilliger >vordt gevierd, zal het plat form zich presenteren. Via het vrijwilligersplatform willen de organisaties de activiteiten beter op elkaar afstemmen, de onderlinge informatievoorziening verbeteren en eventueel scholing van de vrijwilligers gezamenlijk aanpakken. Als eerste examen heeft het platform de organisatie van de vrijwilligersdag op zich genomen en is een presentatiefolder over de organisaties in de maak. De samenwerking tussen de vrijwilligersorganisaties is er gekomen op initiatief van de gemeente Venray. Gebleken was dat organisaties nage noeg onbekend zijn met het werk van de anderen. Daardoor wordt ener zijds werk dubbel gedaan, terwijl aan de andere kant mogelijk mensen niet ve en secretariële ondersteuning. In de aanloop naar de Vry willigersdag op donderdag 7 december brengt 'Peel en Maas' in een serie artikelen ae deelnemers in het plat form voor het voetlicht De eerste van de serie interviews kunt u elders op deze pagina lezen. zijn. "Overal zitten ze aan vrijwilli gers te trekken en dat maakt afbake ning des te belangrijker. Als een organisatie duidelijk maakt wat vrij willigerswerk is en wat zij van vrij willigers verlangt, hoeven er geen conflicten te ontstaan". Soetens kent de problematiek van vrijwilligers werk in instellingen. Zelf houdt ze zich bezig met de coördinatie van het vrijwilligerswerk bij verpleeg huis Beukenrode. ALLESETER De Algemene Hulpdienst (AHD) is een organisatie die afwijkt van de andere gesprekspartners. De UVV en de vrijwilligers werken alleen in instellingen, de vrijwilligers van Beukenrode zijn helemaal op het eigen huis gefocused. Homestart is alleen actief in gezinnen met kleine kinderen. De Algemene Hulpdienst daarentegen, de naam zegt het al, werkt op een heel breed terrein, zowel voor privé-personen als voor instellingen. De AHD is als hulpver lener een alleseter. "Voor alles en iedereen die geen aanspraak kan maken op professionele hulp". De AHD is een landelijk opere rende organisatie, maar de vrijwilli gers in Venray hebben nauwelijks contact met collega's elders. Alleen als er gehandicapten met rolstoelen op het NS-station aankomen, krij gen de Venrayse AHD'ers dat via een coördinatiepunt in Utrecht te horen. De Venrayse vrijwilligers zorgen er dan voor dat de gehandi capten verder wordt geholpen. De circa twintig meaewerK(st)ers, waarvan ongeveer de helft mannen, begeleiden ook mensen naar het het ziekenhuis, doen boodschappen of gaan met mensen wandelen. Werken in de tuin of een klusje in huis beho ren ook tot het aanbod van de hulp dienst, maar dan moet natuurlijk wel duidelijk zijn dat de hulpvrager het werk niet zelf kan en een bedrijf niet kan betalen. "We werken ook in instellingen als Schuttersveld en Beukenrode", laat Henny Gielen, enigszins tot verbazing van de gesprekspartners van UVV en Beukenrode, weten. De Algemene Hulpdienst is tele fonisch 24 uur per dag bereikbaar, direct of via een antwoordappa raat. Met ingang van 1 december verbetert de bereikbaarheid aanzienlijk als er in de Kemphaan aan het Kennedyplein een centraal meldpunt wordt ingericht. Het meldpunt is een gezamenlijk ini tiatief van het Gehandicapten platform, de AHD en het Centraal Informatiepunt voor ouderen. Het laatste is al in de Kemphaan gevestigd. Volgende week komen in een interview onder meer vrijwilli gers van het Budgetproject en Seniorservice aan het woord. Met de aanhouding van een 41- jarige man uit het Duitse Erkelenz is de moord op de op 31 oktober, naby de Diepeling gevon den man, opgelost. De man blijkt na een ruzie tijdens een gokspel om het leven te zyn gebracht Dader en slachtoffer hadden afge sproken om in Erkelenz (nabij 'lersen en Gladbach) Backgammon te gaan spelen. Inzet bedroeg bij de spelen 1280 gulden per spel. De mannen speelden het spel van 27 oktober t.m. 29 oktober. Gedurende deze periode sliepen beide mannen niet en gebruikten ze cocaïne om wakker te blijven. Op de laatste dag ontstond een meningsverschil, waarna de verdachte het slachtoffer met een hamer meerdere malen op het hoofd sloeg. De volgende dag vervoerde de dader het lichaam naar Nederland waar hij het in een sloot nabij de Diepeling deponeerde. De dader heeft inmiddels een bekentenis afgelegd tegenover de Duitse politie, die het onderzoek verder afhandelt. Het slachtoffer laat een vrouw en een driejarige dochter achter. Basisschool De Stek bestaat al weer tien jaar. In 1985 werden kleu terschool 't Tunnelke en lagere school St. Jozef samengevoegd tot één school, voor kinderen van 4 tot 12 jaar: de basisschool. In die tien jaar is veel gebeurd en bereikt. Daarvan willen wij van Basisschool De Stek graag iets laten zien. In de landelijke 'Basis 10' week zetten we dan ook de deuren open voor allen die een kijkje willen komen nemen tijdens de Nationale Inloopavond. Dus ouders, leerlin gen, opa's, oma's, oud-leerlingen, burgen, eigenlijk voor iedereen die het leuk vindt om te komen. Maandagavond 13 november van half zeven tot half negen bent u wel kom in de Basisschool De Stek. U kunt op elk willekeurig tijdstip bin nenlopen en kijken/luisteren/pra ten/doen! Er is onder meer een zaterdag 11 november a.s. um 20.11 uur ien de schouwburg expositie van door leerlingen gemaakte werkstukken, een fototen toonstelling, doorlopend 'life' muziek door de kinderen uit te voe ren, video-opnamen met fragmenten uit de afgelopen tien jaar 'basis school', voorleeswedstrijd met de vier kandidaat-kampioenen, Cito- eindtoets speciaal ontwikkeld voor :n drankje hapje zorgen we natuurlijk! Met andere woorden: de school zet haar deuren wagenwijd open! We hopen velen van u te mogen begroeten op 13 november aan staande. Heg in brand gestoken Vandalen zijn aan het werk geweest en hebben een heg tussen de Bolderik en het Christorfelkruid in brand gestoken. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in aktie te komen want omwonenden hadden de brand, voordat deze ergere vor men kon aannemen, reeds geblust. Ruit vernield Met een steen was een ruit van een café aan de St. Catharinastraat ingegooid.De vermoedelijke dader is bekend en zal door de politie worden verhoord. Let op!!!! - Let op!!!! ALLEEN DIT WEEKEND 500 gram kwaliteits gemengd drop van 6,25 nu 2,95 400 gram heerlijke kersen bonbons van 7,90 nu 4,95 OP=OP "Magnifique Grotestraat 74, Venray, Tel. 581419 Duivenvereniging 't 2e Caen uit Overloon houdt op 17 en 18 november weer haar jaarlijkse postduivententoonstelling. Tydens deze tentoonstelling is er een aparte vlieg- en showklasse. De tentoonstelling wordt gehou den in restaurant Beukema, Museumpark 5 te Overloon. Het inzetten van de duiven is op vrij dagavond 17 november van 20.00 tot 22.00 uur. Het uithalen is op zaterdag 18 november vanaf 19.30 uur. Er zijn voor de liefhebbers diverse vleesprijzen te winnen. Voor meer informatie, dhr. H. Rooymans, tel. 0478-642173 of 641830. Jeugdcentrum De Springplank, gelegen in de Beukenlaan, start op zaterdag 11 november met de nieu we zaterdagavondgroep. De nadruk komt te liggen bij een programma, dat door de jeugd van 12 t/m 15 jaar, samen met de leiding bepaald gaat worden. Om van het 'vrijheid, blij heid' idee af te komen, wordt per bezoek een kleine bijdrage verlangt. Hiervoor krijgt men dan een kon- sumptiebon. De Springplank (het vroegere Patronaat) draait al bijna 25 jaar met de huidige opzet. In verschillende groepen wordt een zo breed moge lijk programma aangeboden. Een uitzondering hierop is de zaterdag avondgroep. Omdat de groep 12- t/m 15-jarigen in het algemeen vrij passief was, moeilijk te motiveren om aan bepaalde spelletjes mee te doen, was de Springplank in de loop der jaren een beleid gaan voeren, dat geheel op het passief zijn, gericht was. Men kon binnenkomen, hoefde daarvoor niets te betalen. Er was wel gelegenheid voor het uitoefenen van enkele tafelspelen, maar er moest niets. Als men gewoon wou gaan zitten dan kon dat. Het gevolg was een club die weliswaar druk bezocht werd, maar waarvan de bin ding met de jeugd niet erg groot was. Daar kwam bij dat de avond niet aansloot op de andere avonden, waardoor er van die kant geen door stroming kwam. Dit gaat nu dus veranderen. Van 19.30 tot 22.30 uur wordt de jeugd bezig gehouden. Niet iedere zater dagavond, maar wel regelmatig. Om te voorkomen dat het geboden pro gramma als te flauw wordt bevon den, gaat de jeugd dus bij het naden ken hierover betrokken worden. Echter, het 'samen uit' zal zeker niet afgezworen worden. Er zal voldoen de ruimte blijven bestaan om zich zelf bezig te houden. Er zal door de leiding, die steeds aanwezig is, strikt de hand worden gehouden aan de bovengrens van 15 jaar. De mogelijkheid bestaat dat dit zich vanzelf gaat selekteren, met name door het programma, hetgeen gebo den gaat worden. Bij deze wordt iedereen in Venray, van 12 t/m 15 jaar, uitgenodigd eens op de Beukenlaan 4 te komen kij ken. Afgelopen weekend vond voor de vierde keer het Diamond Dinner plaats. In auberge de Papenberg in Afferden legde de Venrayse juwe lier Verlindcn opnieuw een aangename link tussen een uitstekend din ner en de pracht van diamanten, parels en goud. De sieraden die aan tafel geshowd werden door mannequins waren afkomstig van Schoeffel Pearls uit Duitsland, het atelier Le Chic uit Nederland en de horloges waren van Raymond Weil uit Genève, Zwitserland. Schoeffel Pearls liet deze avond naast een fraaie collectie Akoya- en zoetwaterparels enkele fantastische snoeren Zuidzee-parelcolliers zien. Deze immer nog zeer schaarse parels, roomwit tot groen-zwart van kleur, bereiken soms een doorsnee van meer dan 15 mm. Deze colliers in waarde variërend van 10.000,- tot 100.000,- vormden het hoogtepunt voor de parelliefhebbers. De directeur van Martinshof B.V, importeur voor Nederland van Raymond Weil-horloges, is terecht enthousiast over dit Zwitsers produkt. De horloges getuigen van een ongekende combinatie van vakmanschap en marketing. De horloges van Raymand Weil, in een prijsklasse van 500,- tot 20.000,- hebben een eigen uitstraling. Nederlands bekendste sieraden atelier Le Chic liet de gasten genieten van een keur aan sets. Combinaties van perfect ontworpen en vervaardigde armbanden, ringen, colliers, oorkoppen en broches. Als verrassing, ook voor dhr en mevr. Verlinden had de representatief van Le Chic de gouden armband meegenomen die in 1994 bij de Europese sieraden-ontwerpwed strijd zoveel bewondering oogstte. Een ontwerp geïnspireerd door een spinneweb, uitgevoerd in 18-karaat goud met 26.23 krt princesgeslepen diamant. Gezien de belangstelling voor deze armband van een der aanwe zige gasten zal het mogelijk ook de laatste maal zijn geweest dat deze arm band voor het publiek in het openbaar te bewonderen is geweest. De drie mannequins, waarvan de visage en de kapsels verzorgd waren door Essenziale uit Venray, toonden niet alleen deze prachtige sieraden aan tafel, maar pasten de kleding met het vorderen van de avond aan. De kle ding variëerde van casual, coctail tot gepaste avondkleding en werd beschikbaar gesteld door Thomassen Mode uit Venray. Het volgende Diamond Dinner zal plaatsvinden in 1997. Het wordt dan voor de vijfde maal gehouden, dus een lustrum Diamond Dinner. Brand werkte als katalysator op automatisering 15 Oktober 1995. In Vredepeel brandde de timmerfabrief van Peter van Duynhoven compleet uit. Pand en machines gingen ver loren. Het echtpaar van Duijnhoven ging echter niet bij de pakken neerzitten. Morgen, vrij dag, wordt een van de modernste timmerfabrieken in Nederland op Smakterheide geopend. Zaterdag en zondag is er voor het publiek een open dag, zodat men eens ach ter de schermen van deze fabriek kan kyken. DOORGAAN Het afgelopen jaar is voor Peter van Duijnhoven snel gegaan. Na de brand moest het werk door. Hij kon zijn personeel bij collega's onder brengen zodat de orders nauwelijks vertraging opliepen. Voor de brand was er al gedacht aan het mogelijk verplaatsen van de fabriek van Vredepeel naar Venray. "Dat kwam nu in een stroomversnelling. Na gesprekken met de gemeente, die ons alle medewerking beloofde en ook verleende, zijn we vlak voor de carnaval met de bouw van de fabriek gestart. Dat van Duijnhoven zijn eigen kozijnen, ramen en deu ren leverde, spreekt voor zich. AUTOMATISERING Behalve een nieuw pand moesten er ook nieuwe machines komen. In totaal investeerde van Duijnhoven vier miljoen gulden in zijn nieuwe fabriek. De meeste houtbewerkings apparaten in de fabriek zijn compu tergestuurd. Alleen de voor- en namontage en het spuiten gebeurt nog handmatig. In augustus is van Duijnhoven met zijn personeel in de nieuwe fabriek gestart. Nu is het produktie- proces goed onder controle en wil nij dit ook aan de buitenwacht laten zien. Het orderpakket is vooralsnog ongewijzigd. Veel kleine orders van kozijnen, ramen en deuren, maken een belangrijk onderdeel uit van dit pakket. "Maar we kunnen nu ook grotere klussen afwerken. We kun nen de toekomst aan" aldus van Duijnhoven. Volgens Peter van Duijnhoven is zijn bedrijf flexibeler geworden. "We leveren een compleet produkt af op de bouw inclusief hang- en sluitwerk en twee keer gelakt. Dat is onze sterke kant" De automatisering zet zich ook door in het verwarmingssysteem van de fabriek. Alle houtkrullen worden verbrand in een computer gestuurde verwarming. Met zijn eigen afval stookt hij zijn pand van 2800 m2, gebouwd door bouwbe drijf Fleuren, warm. "Normaal gesproken zouden wc de oude apparatuur bij een verhui zing meegenomen hebben. Nu heb ben we de gelegenheid aangepakt om ook dit te veranderen", aldus Peter van Duijnhoven. De open dagen zijn op zaterdag 11 november van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag 12 november van 11.00 tot 17.00 uur. Met name op zaterdag zullen er diverse demon straties worden gegeven. De officië le opening is vrijdagmiddag om 14.00 uur en zal worden gedaan door burgemeester Waals. 'Na 20 jaar in het koksvak; enkele jaren als restaurantkok in de horeca (o.a. hotel-restaurant Val Monte, hotel-restaurant Erica, bar-bistro de Groene Lantaarn; allen gesitueerd in Berg en Dal) en een decennia als leidinggevend instellingskok o.a. bij het Maasziekenhuis Boxmeer en het Vincent van Gogh Instituut werk zaam te zijn, heb ik toch weer geko zen voor de meest fantasievolle culi naire kant van mijn beroep en zijn wij nu gestart met onze party- en cateringservice Culinair Creatief (als één van de eerste) in de regio Venray'. Aan het woord is Ruud Welbers, kersverse zelfstandige ondernemer. Voordat Ruud in de instellings keuken begon, was hij al een ver maard kok in de horeca- en cate ringwereld. Hij heeft dit nooit helemaal de rug toegekeerd en was tijdens zijn kok zijn in de instel lingskeuken nog vaak ambiërend werkzaam in de regio bij diverse horecagelegenheden. Hij heeft dan ook al menig bruidspaar, jubilaris sen en feestelingen versteld doen staan met zijn culinaire creativitei- ten. 'Vanaf nu is dit voor iedereen toe gankelijk, met ander woorden ieder een kan (budgettair) gebruik maken van onze kwalitatief hoogstaande produkten en diensten voor verjaar dagsfeest, communie tot borrelgar nituur bij recepties en kompleet ver zorgde feesten incl. bediening, levering serviesgoed etc.; toeganke lijk dus voor particulier tot bedrijf', aldus Ruud. Ruud Welbers werkt uitsluitend met verse produkten en laat zich inspireren door de steeds grotere keuze in verse groenten en fruit. De tijd van een gewone koude schotel, afgegarneerd met halve eieren en mayonaise is voorbij, het oog wil ook wat en dat is realiseerbaar zodat je in feite iets op tafel kunt zetten was fascineert als een schilderij en bestaat uit een veelvuldigheid aan variatie en daarbij ook superieur van smaak. Het is dus ook voor vereni gingen e.d. interessant. Culinair Creatief Ruud Welbers is gevestigd aan de Dr. Kortmannweg, 22, tel. 586926. 'In overleg samen kunnen wij zeker komen tot een prettige samen werking en een perfekt naar eigen wens gecreëerde mogelijkheid tot een gezellig en tot in de puntjes ver zorgd feest'. Inbraak in Raaylandcollege In de nacht van dinsdag op woensdag is door forcering toegang verkregen tot het Raaylandcollege lokatie Zuid. Uit een van de lokalen werd een laptop draagbare computer ter waarde van ƒ3.000,- ontvreemd. Natuur in de war Deskundigen verklaarden dat de abnormale bladerval, zondag op de Overloonseweg, het gevolg is van de strenge vorst van zaterdag op zondag. Hierdoor ontstonden er ver- keersgevaarliike situaties over een afstand van 200 meter, waar (je bla deren een dikte vormden van meer dan 10 centimeter. Personeel van gemeentewerken kwam zondag in aktie om de Overloonseweg weer berijdbaar te maken. Taxaties Advies onroerend goed Kruitweg 13, 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7