Sanering Noordlimburgse veehouderijen op til Winnende verhalen/teksten 'Loesje' talentenjacht Bank Zevenrode steunt boerenacties 25% korting Pleegzorgbus in Venray 25% korting Evenementenkalender Amnesty International TEL. 0478-512772 UW HUIS VERKOPEN!? VVV-nieuws Kursus ontspannings massage in Holthees Oud papier Voorlichtingsbijeenkomst voor schildklierpatienten Bijeenkomst voor Noord-Limburgse broers en zussen van mensen met een verstandelijke handicap Bridgen voor schoon water TAXATIE RAPPORT! Welfare tentoonstelling bejaardencentrum Het Schuttersveld Het plastic ropmannetje Hitte Liefdes verdriet agini ÏX EN MAAS Donderdag 19 oktober 1995 - Pagina 3 Directie en bestuur van Rabobank Zevenrode staan achter de geza- jenUjke acties van de boeren in de regio. De agrarische sector in het erkgebied van de bank verkeert door de plannen van de verschillen- i overheden in een voortdurende stress-stemming. Daarom is het nodzaak voor de agrarische samenleving om de krachten te bunde- n. Voorzitter J. van Elzakker zei dat vorige week tijdens de jaarlijkse alge- ene ledenvergadering van Rabobank Zevenrode m Ysselsteyn. "Vier van vijf bedrijvenrelaties zijn agrarische cliënten. Het mag vanzelfsprekend Men geacht dat de steeds groter wordende structurele problemen in de narische sector de zorg is van de bank", aldus Van Elzakker. Zevenrode is n van de eerste banken die openlijk haar steun betuigt aan de acties van ■boeren. De Rabo-voorzitter schetste in z'n inleiding voor enkele honderden, neest agrarische toehoorders een somber perspectief. Op mondiaal niveau erpt de wereldhandelsovereenkomst GATT haar schaduwen vooruit. Als •volg van die overeenkomst die in 1996 ingaat komen er nieuwe voersys- men, produkten en nieuwe concurrenten op de markt. "De voorsprong in now how, die wij als Nederlandse producent altijd meenden te hebben, loeit weg", aldus Van Elzakker. "Daarbij komen de ongenuanceerde voor ellen die we steeds van de Nederlandse overheid hebben te duchten". De abo-voorzitter noemde het Streekplan Noord- en Midden-Limburg en het •stemmingsplan Buitengebied, naast de mestplannen als voorbeelden van et drukkende overheidsbeleid. Door al die maatregelen stijgt de kostprijs ran het Nederlandse produkt voortdurend, waardoor de concurrentiepositie erslechterd. ACTIES GAAN DOOR De acties van boze boeren tegen het beleid van de ministers Van Aartsen andbouw) en De Boer (milieu) gaan onverminderd door. Aanstaande insdag bezoeken protesterende boeren voorafgaand aan de raadsvergade- ag het Venrayse gemeentehuis. Maandag jongstleden protesteerden ruim 00 agrariërs uit Meerlo-Wanssum en Broekhuizen in Broekhuizen, dins- agoentend deponeerden enkele tientallen Limburgse en Brabantse boeren alen bermgras bij een kantoor van het ministerie van VROM in de emeente Boxmeer. Afgelopen dinsdagavond werd het Horster gemeente- ïuis door actievoerende boeren bezocht. Het is alweer enkele weken gele- jn dat de Venrayse groep van mnesty International haar eerste orkshop organiseerde, waarin aan i hand van diverse stellingen in roepjes werd gediscussieerd over a. mensenrechten, ontwikkelings- ilp en vluchtelingenproblema- liek. De workshop is geen over bid sukses gebleken. Ondanks een [gebreide mailing en de goede terviews die in de vijf weken lorafgaand aan de workshop in de eel en Maas werden gepubliceerd, as de opkomst gering. Maar de eelnemers waren zeer enthousiast dat de genoemde onderwerpen el degelijk in de belangstelling aan was te merken aan de levendi- discussies in de groepjes. Wij kij- :n er dan ook tevreden op terug en tillen zeker nog eens een workshop rganiseren (in een ander jasje en amen met andere organisaties) mdat het belangrijk is over deze aken te blijven praten. Namens ize groep wil ik dan ook alle men- :n die bij de voorbereiding en uit- aering van de workshop betrokken aren welgemeend bedanken. Dat de organisatie van een aktie oor Amnesty International nogal at tijd en inspanning van onze oepsleden vraagt mag u duidelijk jn. Wij zijn dan ook op zoek naar lensen die zich willen inzetten. Op et ogenblik zit onze groep in een istige periode (pas in de eerste elft van 1996 zijn er weer akties epland) en misschien is dit een jed moment te overwegen aktief d te worden. U kunt dan op uw :mak, tijdens onze vergaderingen, ikijken of het werken voor mnesty International u iets lijkt (u oeft niet meteen mee te draaien in :n subgroep). Wij zijn vooral op Bij opdracht tot verkoop in de maand oktober tot zoek naar mensen die Engelse brie ven willen schrijven naar regeringen van landen waar mensenrechten worden geschonden, naar mensen die met informatiemateriaal in onze stand willen staan en naar mensen die willen collecteren. Als u aktief lid van de groep wordt, kost u dat aan lidmaatschap f52.50 per jaar (daarvoor ontvangt u elke maand het blad Wordt Vervolgd) en een maal per drie weken op maandagavond twee uur van uw tijd (onze groeps vergadering). Nieuwe, actieve leden krijgen de gelegenheid een interne cursus te volgen over Amnesty International (waarom bestaat deze organisatie, hoe werkt ze). U kunt ook 'thuisschrijver' worden: u hoeft dan geen lid te worden, maar wel elke maand een voorbeeldbrief over te schrijven en op te sturen. Dat kost u per maand hooguit een half uurtje van uw tijd en een postzegel. Maar misschien lijkt het werken in een stand u leuk of bent u handig in het organiseren van activiteiten en weet u iets van public relations en leden werving of wilt u mee lessen verzor- fen op scholen; ook dan bent u van arte welkom. Wilt u meer weten over Amnesty International als organisatie, haar activiteiten of onze groep, neem dan contact op met H. Stevens (tel. 0478-589642) of C. Hoedemaekers (tel. 0478-584479). Oktober 20 Hallo Venray 's Hertogenbosch 22 John Wetton Band Uden 22 John Cale Arnhem 26 Flaco Jimenez Back in Town Geleen November: Music Meeting 3,4,5 Nijmegen 3, 4, 5 Music Nights 1995 Maastricht 9 Candy Dulfer Den Haag 10 De Dijk Eindhoven 10,11,12 Int. Popppen-berenbeurs Rotterdam 14 André Rieu Amsterdam 14-19 en 21-25 La Cage aux Folies Den haag 16 Carmen Breda 17 Couseau Arnhem 23 10 to 10 Houseparty Arnhem 24 The Nits Breda 25 BZN concert Horst-Meterik 27 Harry Bellafonte PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Afspraak over ammoniakbeleid zorgt voor verplaatsing bedrijven Provincie Limburg, de LLTB en de Limburgse Milieufederatie hebben samen een afspraak gemaakt over het ammoniakbe leid in Noord- en Midden- Limburg. Het gaat om een vervolg van het vorig jaar bereikte conve nant. Als gevolg van de nieuwe afspraak worden mogelijk tussen de 80 en 140 veehouderijen ver plaatst of weggesaneerd. Het saneren van de veehouderijen kost in totaal 40 miljoen gulden, waarvan 10 miljoen volgend jaar al nodig is. Het geld moet komen van het rijk. De principe-afspraak is een com promis tussen de drie partijen, die samen zitting hebben in de Stuurgroep Regionaal Ammoniak beleid. Centraal daarin staat een combinatie van extra streng en uiterst soepel toepassen van de Interimwet Ammoniak en Veehouderij. Voor bedrijven die lig gen in de buurt van 37 natuurgebie den en -gebiedjes die bijzonder gevoelig zijn voor verzuring moeten bovenwettelijk strenge eisen gaan gelden. Op 350 tot 400 andere plaat sen in Noord- en Midden-Limburg daarentegen kunnen een aantal ver- zuringsgevoelige gebieden worden geschrapt. Daardoor kunnen bedrij ven daar wel uitbreiden. Met name het aanwijzen van deze gebieden heeft volgens een woord voerder van de gemeente Venray nog wat voeten in aarde. De Interimwet Ammoniak en Veehouderij maakt schrappen mogelijk, maar alleen als alle partij en het daarover eens zijn. In de tweede helft van november komen de plaatselijk betrokken partijen bij een. Op 14 november worden de wethouders van de 32 betrokken gemeenten, de kringvoorzitters van de LLTB en de plaatselijke milieug roeperingen tijdens een informatie avond op de hoogte gebracht. Door vlakbij natuurgebieden de veehouderijen weg te saneren kun nen op andere plaatsen bedrijven zich meer ammoniakuitstoot permit teren, terwijl gemiddeld genomen de in de wet genoemde norm wordt gehaald. Als de interimwet volgens de letter zou worden toegepast zou geen enkele veeboer nog kunnen uitbreiden en zouden zich evenmin nieuwe veehouders kunnen vesti gen. Door de 'ruil' blijft volgens de partijen een levensvatbare veehou derij in Limburg over. Vanaf de herfstvakantie verzorgd biodynamisch therapeut Leo Oome in zijn praktijk 'Met gulle hand' een basiskursus ontspanningsmassage en stress-preventie. De deelnemer leert op praktische wijze hoe je door massage spanningen, zowel bij jezelf als bij een ander, op een pret tige en effektieve manier kunt ver minderen. De specifieke biodynamische werkwijze zorgt dat je minder bevattelijk bent voor spanningen en stress. Biodynamische massage en therapie werkt op raakvlakken van fysiotherapie en psychotherapie. Hierdoor ontstaat er een optimale samenwerking tussen lichaam en geest zodat je beter in je vel gaat zit ten. De kwaliteit en het genieten van het leven nemen hierdoor toe. De kursus duurt twaalf dagdelen. Bijvoldoende deelname starten er twee groepen: één op maandag avond van 20.00-22.30 uur en één op donderdagochtend van 09.00- 11.30 uur. Voor informatie kun je bellen naar: Leo Oome, 0478-636287 (ook beantwoorder). if 1 „3 BASKETBALL-VERENIGING Aanstaande zaterdag 21 oktober is het weer de derde zaterdag van de maand. Wij komen dan oud papier ophalen in de wijk die omsloten wordt door de volgende straten: Julianasingel (vanaf Zuidooster), Raadhuisstraat, Dr. Kortmannweg, Industriestraat, Nieuwe Maasheseweg, Oostsingel, Min. Ch. de Ruysstraat, Kolkweg. Ook in de hier genoemde straten komen we het papier ophalen. U kunt uw papier vanaf 09.30 uur buiten zet- ten.Vöor nadere informatie: Tineke Lamers, tel. 581445. Alvast bedankt voor uw medewerking. Politieman aktief tijdens winkelen Vrijdagmiddag was een politie man van de regiopolitie Venray in z'n vrije tijd aan het wnkelen toen hij een hem onbekendeman met een klein model betonschaar een ketting van een bromfiets aan het door knippen was in de Hofstraat. De politieman vroeg een verklaring en kreeg van die man te horen dat die bromfiets van zijn zus was, die de sleutel verloren had. Maar toen kwam de eigenaresse van die brom fiets terug en verklaarde tegenover de politie dat die man beslist niet haar broer was en dat ze zeker geen toestemming had gegeven om het slot of ketting door te knippen. De man, een 29-jarige inwoner van Horst, werd aangehouden en naar het politieburo overgebracht. Hem werd poging tot diefstal van die bromfiets en vernieling ten laste gelegd. Er zal worden onderzocht of de man betrokken is bij eerdere diefstallen van bromfietsen en snor fietsen. Vanaf deze week gaat een grote wervingscampagne over pleeg- zorg van start in Limburg. Met een grote, rode Engelse dubbel dekker gaat de Voorziening voor Pleegzorg (VVP) zeven Limburgse steden bezoeken. Ervaren pleegouders en pleeg- zorgwerkers van de VVP geven belangstellenden informatie in en om de bus. Voor de kinderen zijn verscheidene aktiviteiten zoals schmincken, een kleurwedstsrijd en een pieegzorgballon als wegge vertje. De VVP is een organisatie die ervoor zorgdraagt dat kinderen die door vevelende omstandigheden voor een korte of langere periode niet thuis kunnen wonen, opgevan gen worden in een pleeggezin. Om dit werk te kunnen blijven doen, heeft de WP jaarlijks ongeveer 100 nieuwe pleeggezinnen nodig. In principe kunnen alle mensen pleegouder worden. Ook alleen staanden en alternatieve samenle vingsvormen komen in aanmerking. Nieuwe pleegouders moeten wel ouder zijn dan 21 jaar en mogen geen strafblad hebben. Bovendien krijgen belangstellenden een voor bereidingsprogramma aangeboden waarin met op een grondige manier kennis maakt met pleegzorg en wat men daarbij kan verwachten. Dit programma is tegelijkertijd selekte- rend: voor de toekomstige pleegou der en uiteraard voor de werkers van de VVP. Dit soort informatie en ervarings verhalen uit de pleegzorgpraktijk wil de VVP tijdens haar tournee onder de aandacht brengen bij het belangstellende publiek. De pleegzorgbus doet op vrijdag 20 oktober Venray aan op het schouwburgplein. De bus staat daar van 10.00 tot 17.00 uur. In aansluiting op deze pleegzorg- tournee, organiseert de VVP ook een vrijblijvende informatie-avond over pleegzorg. In Venray is dat op 30 oktober in Wijkcentrum t Stekske te Landweert, Kruidenlaan 161. De informatie-avond begint om 20.00 uur. Er zijn pleegouders en pleegzorgwerkers van de VVP bij aanwezig. Belangstellenden zijn van harte welkom. De VVP hoopt door deze campag ne het tekort aan pleegouders in Limburg te verminderen en hoopt bovendien dat mensen er eens bij stilstaan dat ook zij mogelijk een pleegkind zouden kunnen helpen door het tijdelijk een plekje te geven in hun gezin. Geinteresseerden kunnen voor meer informatie vrijblijvend bellen of schrijven met de Voorziening voor Pleegzorg Limburg, Slachthuisstraat 33, 6041 CB Roermond, tel. 0475-311717. Op dinsdag 24 oktober zal de werkgroep Limburg van de Schildklierstichting Nederland in samenwerking met het St. Elisabethziekenhuis te Venray een voorlichtingsavond houden voor schildklierpatienten, hun partners en belangstellenden. Over de funktie van de schildklier, schildklierziekten en behandelings mogelijkheden spreekt internist M. Abegg, verbonden aan het St. Elisabethziekenhuis te Venray. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het rastaurant van het ziekenhuis. De toegang is gratis. Gaarne een vrijwillige bijdrage voor de te maken onkosten. Vóór aanvang van de lezing en gedurende de pauze bestaat de gelegenheid om schrifte lijk vragen in te dienen, welke na de pauze beantword zullen worden. Om teleurstellingen te voorkomen is het raadzaam u vóór 20 oktober aan te melden bij: Riet v. Oirschot, tel. 046-4749071 of Tiny Schnackers, tel. 045-5312991. Op zaterdag 28 oktober vindt in Dienstencentrum Mikado, Deken Cremersstraat 56 in Horst een infor matie-, diskussie- en ontmoetings dag plaats voor broers en zussen van mensen met een verstandelijke han dicap uit geheel Noord-Limburg. Op de geplande bijeenkomst, die duurt van 10.00 uur 's morgens tot 15.00 uur in de namiddag, is er veel ruimte gereserveerd voor informatie en diskussie. Onder leiding van des kundigen worden drie workshops gehouden. Deze workshops begin nen met een korte inleiding over het betreffende onderwerp en de deelne mers kunnen daarna met elkaar en met de inleiders in diskussie gaan en zonodig konkrete informatie krijgen van de deskundigen. De workshops hebben als onderwerp: a. Mentorschap en erfrecht; b. Indicatiestelling en zorgtoewijzing; c. betrokkenheid broers en zussen bij het zorgplan en zorgvisie. De dag wordt onderbroken door een lunch, waarna een optreden is gepland van het 'Zetkabaret', met een programma dat geheel is gericht op (familie van) verstandelijk gehandicapten. Dank zij de mede werking van de vier Noord- Limburgse afdelingen van de VOGG en de Stichting ZVG zijn aan de deelname van de broers- en zussendag geen kosten verbonden. Ook voor de lunch en het optreden van het Zetkabaret is geen bijdrage verschuldigd. Aanmeldingen bij: Werkgroep Broers en Zussen Noord-Limburg, p/a Van Breestraat 6, 5922 TH Venlo, telefonische aanmeldingen: 077-3823272. De vierde wijn-wild bridge drive van de stichting Venray Divinolandia staat vrijdag 1 december helemaal in het teken van schoon water. Deelnemers kunnen wijn, wild en dinerbonnen bemachtigen en ze brengen de aanleg van de waterzuiveringin stallatie in de Braziliaanse plaats Gonzaga weer een stap dichterbij. De opbrengst van de bridge drive is namelijk bestemd voor het pro ject waar de Overloonse ontwik kelingshelpster Jacqueline Eibers zich al jaren voor inzet. De waterzuiveringsinstallatie moet ervoor zorgen dat de hygiëni sche omstandigheden en daarmee de gezondheid van de bewoners van Gonzaga verbetert. Voor de aanleg van de installatie met toebehoren is een bedrag van 400.000 gulden nodig. Daarvan is tot op heden 325.000 gulden binnen en met de bouw is inmiddels begonnen. Het waterzuiveringsproject wordt onder meer gesteund door de gemeente Venray en het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. De bridge drive van de stichting Venray Divinolandia wordt gehou den in dans- en partycentrum Janssen -dat gratis ter beschikking is gesteld- en begint om 19.45 uur. Er kunnen bridgers van verschillend niveau deelnemen: club bridgers in de categorieën 'goed', 'redelijk' en 'beginnend' en daarnaast thuis- bridgers. De inschrijfkosten bedra gen 20 gulden per persoon en het overgrote deel daarvan gaat naar Brazilië. Deelnemers kunnen de inschrijfkosten voldoen door over making op bankrekeningnummer 6415.92.094 t.n.v Bridge drive stichting Venray-Divinolandia. Het gironummer van de bank is 10.57.053. Deelnemers kunnen bij het inschrijven hun speelsterkte opgeven. Jac. Nooyen heeft speciaal voor de bruidegom een grootse kollektie trouwpakken met lange en kortere kolberts. Alle accessoires zijn aanwezig. Reparaties in eigen vakkundig atelier. Venray Grotestraat 27 Tel 0478 583938 Bij opdracht tot taxatie in de maand oktober tot y In het laatste weekend van okto ber wordt weer de jaarlijkse Welfare tentoonstelling gehouden in bejaar dencentrum Het Schuttersveld aan de Bergweg in Venray. Met veel plezier en de nodige inzet is gewerkt aan het vervaardi gen van talloze handwerkstukken. Om maar iets te noemen: truien, sokken, sloffen, mutsen, gehaakte en geborduurde kleedjes en tafella kens, verschillende wenskaarten, klein haak- en borduurwerk, schor ten, kussens, knuffels en poppen. Er is teveel om op te noemen. Alleen al komen kijken naar wat mensen, vaak met een leeftijd van meer dan 80 jaar, kunnen maken, maakt en bezoekje aan onze ten toonstelling meer dan de moeite waard. Toch zal er, met de feestda gen alweer in het verschiet, vast en zeker wel iets voor u bij zijn. Op zaterdagmiddag is er tevens en demonstratie bloemen maken van stof, pergamano en embossing. Ook is er weer een eveloppenspel, loterij en boelkraam (verkoop van tweedehands spulletjes). De opbrengst is wederom voor een goed doel. Dit jaar hebben we geko zen voor Artsen zonder Grenzen. De trekking van de loterij is 's zondags om 16.00 uur en wordt tevens bekend gemaakt in de eerst volgende Peel en Maas. De tentoonstelling is op: vrijdag 27 oktober van 19.30-21.30 uur; zaterdag 28 oktober van 14.00- 16.30 uur en op zondag 29 oktober van 10.30-12.00 en 14.00-16.00 uur. Komt u ook? U bent van harte welkom. Binnen de 25 minuten Een 44-jarige Venraynaar zette vrijdagavond m 18.2- uur zijn rode Vespa bromfiets neer aan de Bontekoestraat. Toen hij 25 minu ten later terugkeerde was de brom fiets met een waarde van ƒ4500,- verdwenen. Motor kwam onder auto terecht Dinsdagavond mstreeks 18.30 uur verleende een 48-jarige bestuurder van een personenauto uit Rotterdam geen voorrang aand e over de Westsingel rijdende motor, bestuurd door een 31 -jarige inwoner van Utrecht. Bij de botsing kwam de motor onder de personauto terecht, maar de bestuurder kon gelukkig van de motor afspringen. De motor rijder werd slechts licht gewond, terwijl zijn motor rijp was voor de sloop. Venray, 20 okt.: De Witte Hoeve, 20.30 uur; Presentatie van het boek 'Mijn laatste biecht' door Prof. Nou wen. Merselo, 22 okt.: Café den Tommes, 09.00-17.00 uur: Wandeltocht winter- serie, 5,10. 15 en 20 km. Venray, 24 okt.: schouwburg, 20.00 uur, Aïda: Opera van Verdi. Venray, 26 okt.: schouwburg, 20.00 uur, Youp an 't Hek. Venray, 26 okt.: schouwburg, 21.45 uur, Youp an 't Hek. Iedere maandag t/m zaterdag van 14.00-16.00 uur Openstelling Grote Kerk/St. Petrus Banden kerk. In galerie de Lochting exposeren van 1-31 okt. Henk van Hemcrt en Rado Konecnik schilderijen, kartondrukken en keramische objekten met als thema: 'kruispunt van verkenning'. Open: za, zo van 13.00-17.30 uur en na telefonische afspraak. 990 In het kader van het 40-jarig g87 bileum organiseerde de •enbare Bibliotheek een talen- tjacht. De prijswinnaars heb- 992 en we vorige week al bekend 991 fmaakt. Deze week kunt u de bij- qoc togen van de prijswinnaars ten. 987 990 989 989 993 990 993 Takzietje had een klein winkeltje, arin zij alleen maar drop ver- 991 cht. Alle kinderen inde buurt 992 amen bij haar drop kopen. In een 1 de potten met drop, zat een n plastic dropmannetje. Maar wist niemand, ook Dakzietje egenover het dropwinkeltje d een aardig huisje. In dat huisje nde een jongetje, Michiel aamd, dat bijna jarig was. Op de van zijn verjaardag scheen de volop. Zijn oom had geen cadeautje meegebracht. Hij gaf hem geld, wel 20 gulden. Daarvoor mocht hij zelf wat gaan kopen. Hij zei tegen zijn oom, dat hij voor 20 gulden drop ging open. Drop van Dakzietje. Zijn oom zei: 'Kun je daar niet beter een autootje van kopen?' 'Nee', antwoordde Michiel, 'ik wil drop. Drop van Dakzietje!' Samen met zijn oom liep Michiel naar het winkeltje van Dakzietje. Binnengekomen vroeg oom: 'Mag ik voor 20 gulden drop?' 'Maar dat zijn drie volle potten', zei Dakzietje. 'Ja, dat weet ik. Toch wil ik voor 20 gulden drop hebben!' Michiel mocht drie potten uitzoe ken. Hij wees ook de pot aan waarin het dropmannetje zat! Dakzietje deed de drie potten in een zak.. Thuis gekomen liet Michiel de drie potten met drop trots aan zijn moe der zien. Zijn moeder schrok wel even. Drie potten drop! 's Avonds, toen Michiel naar bed ging, nam hij de drie potten met drop mee naar zijn slaapkamer. Midden in de nacht werd hij wakker. Hij wilde eens weten hoeveel drop jes hij gekocht had. Dus ging hij de dropjes tellen. Plotseling had hij het plastic dropmannetje in de hand. 'Wie ben jij?', vroeg Michiel ver baasd. 'Ik ben Moortje, het drop- mannetie. Wie ben jij?' 'Ik heet Michiel. Hoe kom jij in die drop- pot?' 'Nou, ik woon al altijd tussen de dropjes. De dropjes zijn mijn vriendjes!' Maar ik wil de dropjes opeten!' Moortje schrok en zei: 'Nee, nee, ik eet jouw vriendjes toch ook niet op'. 'Maar', zei Michiel, 'ik heb ze gekregen van mijn oom. Voor mijn verjaardag!' Moortje keek even bedenkelijk. Toen klaarde zijn zwarte snoetje op. Hij zei: 'ik ben tevreden alsj'e van elke soort vijf dropjes in mijn pot doet. Doe je dat Michiel?' 'Goed, ik doe het', zei Michiel en vlug deed hij vijf dropjes van elke soort in de pot waarin Moortje, het dropmanne tje woonde. Moortje was blij en vanaf dat moment waren Moortje en Michiel dikke vrienden. Deelnemer talentenjacht: Kim Veldpaus, 12 jaar. Mijn hand glijdt door fijn, warm zand. Nietige korrels glippen door mijn vingers. Eigenwijze korreltjes nestelen zich onder mijn nagels en blijven plakken aan zweterige huid plooitjes. Ik rek me uit en gaap. Warme zonnestralen vallen op mijn lichaam en schijnen door mijn gesloten oogleden. Op mijn netvlies dansen oranje vlekken; een klassiek ballet van vermiljoenachtige struis vogels en koningsgele leeuwen. Een leeuw tilt een struisvogel tot boven zijn hoofd en laat haar in zijn muil vallen. De overige struisvogels stor ten zich op de gigantische leeuw. Hakken op hem in met hun spitse snavels, stoten met hun koppen tegen zijn poten. Tot de Leeuwekokning wankelt en omvalt. Bovenop de struisvogels. Veren vlie gen in de rondte. Pluimen dwarrelen neer als bloesems in de wind. Was er maar wind. Die hitte! Die zon! Mijn bloedvaten beginnen te prikken. Vooral op mijn hoofd. Alsof een leger van honderden klei ne beestjes aan het survivelen is in de jungle van mijn haar. Die jeuk! Ik krab op mijn hopfd. Ik krijg het war mer en warmer. Jeuk op mijn rug. Ik probeer van alles. Tevergeefs. Ik maak mijn lippen nat en kuch. Mijn mond wordt droog. Het is alsof al mijn speeksel verdampt. Of zand korreltjes via mijn neusholte mijn keel bereiken en deze langzaam doen dichtslibben. Het lijkt wel of de zon steeds dichterbij komt. Gedachten kunnen flitsen als blik semschichten door mijn hoofd. Waarom zou de zon niet kunnen val len? Ja, het is toch onwerkelijk dat alles in het universum gewoon maar ergens zweeft. Dat die vuurbol gewoon... gewoon 'hangt'. ER moet toch eigenlijk een of andere con structie zijn. Wie weet bungelt dat ding aan een klein, dun gouden touwtje. En hoe sterk touwtjes ook zijn, ze kunnen knappen. Na zoveel miljard jaar kan er immers best wat slijtage optreden. En als dat ene touwtje knapt... dan beweegt die vlammende bal zich als een ont hoofde kip door het heelal. Richting aarde. Of hij botst tegen een ander hemellichaam. Tegen een broze zil veren ste^ die uiteen valt in miljar den koude pegels. Ijskoude, vlijm scherpe scnerven die zich door de dampkring boren en terecht komen op argeloze mensen. Dan lig ik hier in het warme zand en dan wordt ik geraakt door zo'n ijskoude AAAUW! God help me. M'n arm! Wat koud. Ik.... staar naar de witte klodder zonnebrand op m'n arm en kijk naar het gezicht van mijn geschrokken vriendin. 'Wat is er? Ik wou je alleen even insmeren...' Deelnemer talentenjacht, Roel Kusters, 17 jaar. Stille tranen stromen statig mijn opgemaakte wangen af Deelnemer talentenjacht, Inge Sanders, 17 jaar.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5