PEEL EN MAAS Venrayse Dominicanes viert gouden kloosterjubileum Rector Verbeten neemt zondag afscheid Zorg datje opvalt Een landschappelijk monument in Merselo De boeren en tuinders in onze gemeente zijn het geregel uit Den Haag strontzat! Venray's Mannenkoor zingt in de Maaspoort Internationaal bellen kan veel goedkoper WINKEL PAND TE KOOP OF TE HUUR Geld van Anjerfonds voor Peelklank- instrumenten %a\\^ VERFfr <;oi\i>aini Paterslaan 7 Venray telefoon 0478-582810 Het wordt vakwerk met Verf Wand 50 m2 in het centrum van Venray (0478) 51 32 90 Door de plannen van de regering verdwijnen de komend jaren hon derden banan in de gemeente Venray. Werkgelegenheid die niet verlo ren hoeft te gaan bij een beter tnestbeleid. Wij hebben hier in Limburg de afgelopen jaren al veel gedaan aan het milieu. Zo is de ammoniak- uitstoot sinds 1985 teruggedrongen met 33%. We voldoen daarmee aan de landelijke eisen. Ook de fosfaatproduktie is met 25% verminderd. Daarnaast is fors geïnvesteerd in mestopslag, milieuvriendelijke mest- aanwending en andere milieuverbeteringen. Het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen is met 50% teruggedrongen en tuinders en kwe kers maken volop gebruik van biologische gewasbeschermings middelen en bemesting via substraatteelt. We gaan daarmee ook de komende jaren gewoon door. Een rendabele bedrijfsvoering dreigt ons boeren en tuinders door de regering nu onmogelijk te worden gemaakt. Zonder inkomen kunnen we ook niet investeren in het milieu. Daarom protesteren we dinsdag avond 24 oktober a.s. om 19.00 uur in de gemeenteraad van Venray tegen de plannen van landbouwminister van Aartsen en milieuminister de Boer. Want ook onze gemeente heeft belang bij een gezonde boeren stand. Wist u dat ruim 2500 inwoners van de gemeente Vernay voor meer dan 20 uur per week hun brood verdienen binnen de land- en tuin bouw? Wist u dat als we alle mensen die rondom die boeren en tuinders werkzaam zijn in de agrarische sektor meetellen, dat er dan in onze gemeente zeker 3500 mensen voor hun inkomen van de agrarische sek tor afhankelijk zijn? De schoolkinderen die een centje bijverdienen hebben we dan nog niet eens meegeteld.! Met de voorstellen van van Aartsen en de Boer zal het platteland vol ledig verpauperen en de leefbaarheid op de dorpen nog sterker in het gedrang komen. Dit kunnen wij, en ook u, niet laten gebeuren! Boeren en tuinders zorgen niet alleen voor het dagelijkse voedsel en t«l van andere nuttige zaken, maar onderhouden ook een groot deel van het landelijke gebied. Zonder boeren geen toekomst!! Steun ons en dring zelfbij de politici en beleidmakers aan op een rechtvaardig en boerwaardig mestbeleid! De gezamelijke afdelingen van de LLTB binnen de gemeente Venray. Keuken geopend van 17.00 tot 24.00 uur. Het Anjerfonds Limburg heeft financiële steun toegezegd aan verenigingen in Noord-Limburg die op het gebied van kunst en cultuur actief zijn. De bijdragen van het fonds gingen onder ande re naar Ysselsteyn, waar twee ver enigingen geld tegemoet kunnen zien. In totaal keert het Anjerfonds Limburg dit najaar 235.000 gulden uit. Fanfare en drumband de Peelklank uit Ysselsteyn krijgt van het fonds 7500 gulden voor nieuwe instrumenten en de dansgroep de Peeldansers 500 gulden voor nieu we danspakjes. Het verzoek van fan fare Moed en Ijver uit Blitterswijck werd gehonoreerd met 7400 gulden voor instrumenten en uniformen, het gilde St. Antonius Abt uit Meerlo kan 1600 gulden voor uniformen tegemoet zien. In de categorie 'Cultuurbehoud' heeft het Anjerfonds 2500 gulden toegekend aan de stichting Venrayse Kunstkring als bijdrage in de kosten van de expositie 'Illusies '95'. Diefstal uit schaftkeet Een 38-jarige inwoner van Venray deed aangifte van diefstal van goederen uit een schaftkeet welke geplaatst is op de hoek Henri Dunantstraat met de St. Antoniusveldweg. De diefstal is gepleegd op dinsdag 17 oktober tus sen 11.30-12.30 uur. Uit de schaftkeet werden drie tas sen met inhoud ontvreemd, o.a. bankpasjes, autopapieren enz. Tevens werden twee koelboxen, met daarin eet- en drinkwaren ont vreemd. Verduistering Een 31-jarige inwoner van Winterswijk deed namens een bedrijf in Overloon aangifte van verduistering van een aanhangwa gen. De aanhangwagen was voor een periode gehuurd bij bedoel bedrijf. Toen de verhuurperiode verstreken was werd met de ver huurder geprobeerd kontakt op te nemen, dit lukte niet. Bij kontrole bleek dat op het opgegeven adres niemand meer aanwezig was en dat de huurder van bedoeld perceel met de noorderzon vertrokken was. De aanhangwagen had een waarde van ongeveer 5500 gulden. Een onderzoek zal worden ingesteld. Vanaf woensdag 25 oktober geopend nduut Hoederstraat 2, tel. 512038 De dagen worden korter. Dus maak het binnen extra Eigenlijk zal het zaterdag 28 ktober een herhaling zijn van het ouden kloosterjubileum van Jcrtruda Ewals, geboren en geto- fn aan de Nachtegaal bij Heide, eeds op 7 oktober vierde zij met aar medezusters in het klooster Ibertushof in Vcnlo al haar gou- en kloosterfeest. Peel en Maas ad een gesprek met deze in het looster van de Zusters Ursulinen i Grubbenvorst van haar 'otium um dignitate' genietende enrayse kloosterzuster. Daar ntmoetten wij een lachende zus- ;r, die nog iedere dag kan genie- en van een verzorgde levens- vond. Ze werd 73 jaar geleden aan de lachtegaal geboren en ging in lelde naar school. Midden in de orlog, in december 1943, kon zij een weerstand meer bieden aan aar roeping om kloosterzuster te lorden en ze trad als postulante in lij de Congregatie van de Zusters lominicanessen van de H. 'atharina van Siena in het klooster ilbertushof in Venlo. Daar maakte ij zware dagen door, want de bom- ardementen die aan de bevrijding an Venlo vooraf gingen, gingen aan ai klooster niet ongemerkt voorbij, laarbij kwam ook nog dat het looster onderdak verschafte aan en zestigtal Venlonaren. Als het ware op de puinhopen van iet verwoeste Venlo legde zij in Jbertushof haar gelofte af en kreeg ij de kloosternaam zuster Maria hristella, een naam die zij ook na 0 jaar nog met ere draagt. UITGEZONDEN e werd door haar Overste naar erland gestuurd om daar in een looster van de congregatie zich erdienstelijk te maken in een wees- uis voor jongens. Na acht zware laanden, vooral door de taalproble- icn, want de Ierse taal is moeilijk te ;ren, werd ze naar Engeland over- eplaatst. Nog blijer was ze toen ze a een jaar weer werd overgeplaatst aar Albertushof in Venlo. laar dat was slechts een korte nderbreking, want in 1951 werd ze oor haar Overste uitgezonden naar emissie in Zuid Afrika en dan bij onder in Transvaal. Dat het verblijf 1 Zuid Afrika 42 jaar zou gaan uren had ze nooit gedacht, fscheid nemen in 1951 betekende ok dat het vijftien jaar zou duren er ze weer eens naar Venray zou togen terugkeren. Ook in de con- regatie werden de verlofregels ver- lepeld en het tweede verlof was al a negen jaar, gevolgd door zeven jaar en het laatste verlof was al na zes jaar. Twee jaar geleden, na 42 tropenjaren, mocht zuster Maria Christella voorgoed terugkeren naar Nederland, waar ze, omdat er in klooster Albertushof geen plaats was, haar welverdiende rust mocht gaan doorbrengen bij de Ursulinen in het klooster 'De Goddelijke voor zienigheid' aan de Schoolstraat in Grubbenvorst. MINDER PRETTIG Natuurlijk vroegen wij aan Zuster Maria Christella waaraan ze haar 50-jarig kloosterleven eigenlijk had besteed, en dat bleek een scala van inzetten geweest te zijn. Niet alleen verzorging van mensen die hulp nodig hadden in de meest brede zin, maar ook in primitieve ziekenhuizen en dikwijls minder prettige werkjes moeten verrichten. Soms zodanig werk dat ze het niet nader wilde omschrijven, want dat zou voor velen rillingen over hun lijf beteke nen. Maar ook veel huishoudelijke taken en al geniet zij van haar wel verdiende rust, dat betekent niet dat ze met haar handen over elkaar gaat zitten. Planten verzorgen, in de kapel helpen, maar ook buiten het klooster zet ze zich nog onder ande re in voor de Katholieke Bond voor Ouderen. Zaterdag 28 oktober zal ter hare ere door de rector van het klooster 'De Goddelijke Voorzienigheid' een plechtige Eucharistieviering in de kloosterkapel worden opgedragen, temidden van haar familie en mede- zusteres van Albertushof. Daarna krijgt iedereen de gelegenheid haar met haar. gouden kloosteijubileum geluk te wensen in de aula van het klooster. Daar zullen ook een dele gatie van de Katholieke Bond voor Ouderen acte de presence geven. Venray. Paul Huyts zal ons op de piano begeleiden en als sopraan-solist zal optreden Esther Putter. Het concert is in schouwburg De Maaspoort te Venlo op 22 oktober en begint om 16.00 uur. We nodigen alle muziekliefheb bers, en vooral mannen tussen de 30 en 50 jaar die overwegen lid te \yor- den van ons koor, uit mee af te rei zen naar de Maaspoort. Tot ziens op 22 oktober! Op zondag 22 oktober 1995 zingt et Venray's Mannenkoor in de laaspoort in Venlo. Het initiatief oor dit optreden komt van lannenkoor Venlona om samen net bekende koren uit de omgeving, concerteren. Naast het VMK zingt okhet Horster Mannenkoor. De Koninklijke Zangvereniging enlona, met dirigent dhr. Ger /ithag, brengt als opening van het oncert een gevarieerd repertoire, let Horster Mannenkoor met als irigent Boyke Brand, zal het mid- engedeelte verzorgen. Het Venray's Mannenkoor zingt nder leiding van Hans Noijens de olgende liederen: Maskc in Blau; toldesruh; Fiesta Brasil; Euterpe; aSandunga. Na de uitvoering van de drie oren gaan de zangers met partners n vrienden naar de feestzaal van 'cniona aan de Hogeweg. Aldaar is wor broodjes gezorgd. In een gezellig samenzijn zullen we nader kennismaken met de leden van de twee andere koren. Dat we gezamenlijk een uitgebreid barre- pertoire ten gehore zullen brengen is duidelijk. Het voornemen bestaat dit gezamenlijke optreden jaarlijks te continueren en bij toerbeurt te orga niseren. De kans bestaat dat men in 1996 concerteert in de Bijenkorf te UUNUtHUAli 19 UMUBtH 199b Nr. 42 HUNUtMU Ztb 11tNUfc JAAMUANU WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Met een Plechtige Eucharistie viering die zondagmorgen om 10.00 uur aanvangt in de recto- raatskerk van St. Jozef zal rector Cor Verbeten van de paters Ongeschoeide Carmelieten afscheid nemen als rector van de rectoraten Smakt en Holthees. Na die Eucharistieviering zal ieder een die zich daartoe geroepen voelt de gelegenheid krijgen in de rectoraatskerk persoonlijk afscheid nemen van deze rector die bij zijn congregatie een record heeft gevestigd om het langste op één plaats rector te zijn. Pater Verbeten is 44 jaar werk zaam geweest als priester en gebo ren en getogen in Oploo. Na in Hazerswoude en Raamsdonk werk zaam te zijn geweest an al rector in het Bredase Leurentiusziekenhuis werd hij in 1979 benoemd tot rector in Smakt. Op alle plaatsen waarhij werkzaam mocht zijn was hij het liefst tussen de mensen. Hij was dan ook zeer gelukkig benoemd te wor den als rector in de Smakt, waar ook de verering van St. Jozef (de enige bedevaartsplaats van deze heilige in Nederland) plaats vindt. Juist die mensen die hulp zochten bij St. Jozef bij te mogen staan was zijn grootste voldoening. 'Het is verheu gend te mogen konstateren', alsud pater Verbeten, 'dat het aantal bede- vaartsgangers nog steeds toeneemt en onverklaarbaar dat daar zo veel jeug onder te vinden is'. Pater Verbeten blijft in Smakt waar hij zijn intrek neemt in het achter de rectoraatswoning gelegen klooster. De klok is weer een uur terugge zet. De dagen worden steeds kor ter. Nog maar even en we moeten in het donker van werk of de sportvereniging naar huis. Tijd dus om de verlichting van uw auto of (brom)fiets eens te kontroleren. Jaarlijks vallen weer veel ver keersslachtoffers, omdat ze te laat of niet opgemerkt worden in het verkeer. In 1994 waren maar liefst 1298 doden te betreuren in het verkeer. U begrijpt dat met name de (brom)fietsers de grootste slachtoffers zijn. Niet alleen omdat ze de zwakkere verkeers deelnemer zijn, maar ook omdat de verlichting bij fiets of brom fiets sneller kapot gaat. Moet uw kind vaak over donkere wegen van en naar school, dan is de aan schaf van regenkleding waarin reflekterend materiaal is ver werkt misschien te overwegen. (BROMFIETSEN) In de fietsenstalling op de scholen hebben de fietsen vaak veel te lij den. Een grondige inspektic kan ook van levensbelang zijn. Werken kop en achterlicht, is de reflektor nog goed, maar ook de reflektoren in de pedalen. En de banden met rcflektc- rende zijkanten niet vergeten. Maak de reflektoren af en toe ook eens schoon. Even proberen voor het wegrijden is geen overbodige luxe. Mocht een van de lampen het niet doen, dan kunt u dit nog tijdig repa reren voor u weggaat. Een slecht werkende verlichting kan ook ver oorzaakt worden door een slippende dynamo, die te ver van de band af staat ten opzichte van het wiel. Het is misschien ook handig een paar reservelampjes in schuimplastic te wikkelen en ze in het koplamphuis te plakken. Zo'n reservelamp kan ook goed van pas komen bij het opsporen van storingen aan dë ver lichting. AUTO Ook automobilisten moeten regel matig de juiste werking van hun ver lichting kontroleren. Misschien een goede gewoonte om bij de wekelijk se wasbeurt even de verlichting na te lopen, een dcfekte koplamp valt misschien nog wel op, maar een defekt remlicht kan weken kapot zijn, voor een attente medewegge bruiker u erop attendeert. Ook het juiste gebruik van de verlichting is belangrijk. Een mistachterlicht mag alleen branden bij mist of sneeuw val. waardoor het zicht beperkt wordt tot minder dan 50 meter. Dus niet als het hard regent. Rijden met dimlicht in kombinatie met mist- lichten is ook niet toegestaan. Wil je bij mist met mistlichten rijden, dan mag verder alleen maar stadslichten gevoerd worden. Overtreding hier van kost 100 gulden. Groot licht mag niet gevoerd worden als u dicht achter een andere auto rijdt, of bij het tegenkomen van een andere weggebruiker. Een tegemoetkomende automobi list zal u met knipperen van zijn lichten nog wel op deze 'overlast' attenderen. Fietsers en voetgangers kunnen dit niet, maar hebben wel ontzettende overlast van de hun tegemoetkomende grote lichtbundel. In de 19e eeuw was er een groei ende behoefte aan landbouwgrond. Met het 'aangraven van nieuw land', zoals dat vroeger genoemd werd, ontstonden ook nieuwe veldnamen. De Heikamp is er een van. De perio de om met kunstmest ook woeste gronden en Peel vruchtbaar te maken, moest nog aanbreken. Het Franse bestuur van 1794 tot 1814 had in ons gebied veel veran derd. Hygiëne en gezondheidszorg waren sterk verbeterd.Dit had een snelle groei van de bevolking tot gevolg. Dat laatste gaf problemen: de enkele sigaren-, cichorei- en wor- telstroopfabriekjes waren onvol doende om de werkgelegenheid op peil te houden. Er ontstond armoe de. Als oplossing ging men in de Peel boekweitvelden aanleggen. Ongeveer 350 bunder was voor de boekweitteelt in gebruik. Boekweit, bij menigeen bekend van de boekeskoek (pannekoeken), was eeuwenlang het hoofdvoedsel van de plattelandsbevolking. Voerlui en schaapsherders kregen pannekoe ken mee als leeftocht. Het gemeentebestuur van Venray konstateerde in 1861 dan ook 'dat de boekweitteelt in de Peel nog enigs zins de plaatselijke armoede kon beteugelen'! Door de latere peelontginningen zijn vrijwel alle boekweitvelden verdwenen. Echter niet allemaal; midden in de bossen van Merselo zijn sporen van zo'n boekweitakker bewaard gebleven. Heel duidelijk is de rechthoekige vorm van de Heikamp nog te zien en vooral de omwalling en de graaf ligt er onge schonden bij. De voornyilige akker is volkomen vlak. De houtwal, toen begroeid met hulst, moest voorko men dat schaapskudden en/of koei en op de akker liepen. Deze Heikamp was omstreeks 1827 in bezit van de familie Verstegen-Fleuren uit Merselo. Later werden er bossen aangelegd en verdween de Heikamp uit het oog. Tiesen Toen, voerman en eerste autobezitter van Merselo, moest als kleine jongen met zijn vader daar schansenhout hakken. Telkens vroeg hij zich af wat die wal en graaf daar midden in het bos toch kon beteke nen. Kort voor zijn overlijden nam hij mij nog mee naar dat stukje bos. Nog steeds met dezelfde vraag. De Heikamp ligt er nog, goed gekonserveerd, een klein landschap pelijk monument uit de boekweit kuituur van weleer. Uit het veldnamenonderzoek, door Gérard Lucassen. In Venray is een vestiging geko men van het Amerikaanse bedrijf Telegroup. Dankzij sterke concur rentie in de U.S.A. kan deze onder neming al jaren de goedkoopste telefoontarieven leveren. Met een geweldige omzet bedingt Telegroup een gigantische kwantumkorting, die weer wordt doorgegeven aan haar klanten. Iedereen die wat vaker met het buitenland belt kan van dit volledig legale systeem gebruik maken. Simpel eerst de telefoon één keer laten overgaan in de eigen Telegroup centrale in New York en Uw pincode invoeren. Ophangen end e centrale belt u binnen een paar seconden terug (call back system). Vervolgens kunt u elk gewenst num mer in de wereld (global acces) via een kristal heldere Amerikaanse lijn bereiken. Op deze manier bespaart u, afhankelijk van het land dat u belt, telkens tussen de 20 en 70% op uw telefoonrekeing. Enkele voor beelden: België 28%; Aruba 46% en Hawaii zelfs 61% goedkoper. Aan dit systeem zijn geen abonne mentskosten verbonden, geen aan sluitkosten. U betaalt gewoon wat u verbelt, alleen veel minder dan u gewend was. Elke maand krijgt u gratis een volledig en gedetailleerd overzicht van alle gepleegde tele foontjes, keurig opgesplitst naar tijd, dag, duur, nummer en dë kosten per gesprek. Betaling gebeurt auto matisch van bank- of gironummer of van uw creditcard. Naast deze gewone zeer goedkope manier van bellen biedt Telegroup Global Access nog andere telefoon diensten aan zoals even goedkope faxlijnen, Telecards en Travelling Call Back Services voor onderweg. Geen torenhoge telefoonrekeningen vanuit hotels meer, maar de scherp ste tarieven ter wereld. Per 1 januari komt bovendien nog eens 17.5% BTW op alle PTT-telefoontarieven. Dit geldt niet voor onze Telegroup tarieven, zodat de verschillen nog veel groter worden. Voor meer informatie en om op korte termijn met uw eigen code aansluiting te verkrijgen belt u met: Telegroup Venray, tel. 0478-555.666. Europese service: België 28%; Duitsland 28%; Finland 48%; Frankrijk 24%; Griekenland 27%; Hongarije 21%; Ierland 27%; Italië 20%; Luxemburg 24%; Malta 41%; Marokko 18%; Noorwegen 27%; Oostenrijk 27%; Polen 24%; Portugal 20%; Spanje 40%; Tunesië 18%; Ver. Koninkrijk 24%; Zweden 20%; Zwitserland 24%. Bromfietser kreeg geen vrije doorgang Donderdagmiddag omstreeks 18.30 uur verleende de 37-jarige uit Dongen afkomstige bestuurder van een personenauto, toen hij vanaf de Leunseweg de weg In de Wieën indraaid, geen voorrang aan een 19- jarige bromfietser uit Heide. Bij de botsing kwam de bromfietsbestuur- der ten val en moest voor behande ling van onder andere gekneusde ribben naar huis worden overge bracht. Buiten-Europese service: Argentinië 51%; Aruba 46%; Australië 57%; Brazilië 55%; Canada 41%; China 43%; Dom. Republiek 74%; Egypte 58%; Hawaii 61%; Hongkong 43%; India 43%; Indonesië 30%; Israël 36%; Japan 43%; Japan 43%; Jordanië 43%; Kenia 35%; Namibië 42%; Ned. Antillen 52%; Nieuw-Zeeland 49%; Verenigde Staten 46%. (Adv.) Diefstal Een 29-jarige inwoner van Venray deed aangifte van diefstal van een steentjesautomaat, geplaats in het St. Odapark. De diefstal is gepleegd tussen 8 en 17 oktober. De man had een automaat, waaruit men via een dubbeltje een steentje eruit kon halen. Deze steentje diende voor het observeren van kringen in het water. De automaat was beves tigd op een ijzeren konstruktic, hier was hij vanaf gebroken en meege nomen. De schade aan de automaat is ƒ250,- Diefstallen uit magazijn Door de bedrijfsleider van een in Venray gevestigd meubelbedrijf werd aangifte gedaan van diefstal uit het aan de Schoolstraat gelegen magazijn. Er werd een tafel en een stcckwagcn -mogelijk om die tafel tc vervoeren- ontvreemd. De waar de van het gestolen goed bedraagt /24(H),-. Er kon niet precies worden vastgesteld wanneer de diefstal h^-eft plaatsgevonden

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11