Lage drempels kosten geld REGIOKALENDER Programma Muziekfeesten Leunen 'Week van het brood' is ook 6 Week van de gezondheid' vTy Raad Vierlingsbeek steunt rampgebied St. Maarten Expositie van kristallen en (edel) stenen NAVO- oefening 'ColdFire' Wandelen door Venray's verleden Warm onthaal voor senioren in 'De Kanthoeve' Evenementenkalender Ovenwonder 1995 ■I EN MAAS Donderdag 28 september 1995 - Pagina 9 •iet de Peel en Maas Regiokalender vindt n een korte opsomming van inenten en aktiviteiten uit een wydere regio, waaraan wy in onze iionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken, iterdag 30 september: ippen- en berenbeurs in de Maaspoort Venlo. Veertig exposanten tonen „gemaakte exemplaren en diverse materialen. Ook is een taxateur van ide poppen aanwezig. Open van 10.30 tot 16.30 uur. Entreeprijs f 6,- ir volwassenen, 5,- voor 65-plussers en 1,- voor kinderen tot 12 jaar. aterdag 30 september t/m maandag 23 oktober: let echtpaar Hans en Mieke van Vroonhoven uit Geysteren exposeert miek en schilderijen in het Schepenhuis, Markt 28 in Budel. De ten- jstelling is geopend op zaterdagen, zondagen en maandagen, telkens 14.00 tot 17.00 uur. .ondag 1 oktober: 'rouwplan 96. Bruidsshow in Egyptische sfeer in het AC Restaurant te meer. Sylvia Millecam is de speciale gast. De show wordt drie keer luden. om 11.00,13.30 en 16.00 uur. Kaarten kosten 15,- per stuk. ■.fonische reservering: 0&855-71429. Zondag 1 oktober: De zondagmorgenopenstelling van modelbijenstand 't Zoemhukske in irst staat in het teken van herfstbloeiers. Imkers geven uitleg en u kunt j wandeling maken door de Kasteelse Bossen. Zondag 1 oktober: Lezing 'De eeuwige kroeg' door prof. dr. G.H. Jansen in Limburgs luseum te Venlo. Kenner Jansen spreekt over het café door de eeuwen :n in het kader van de expositie 'Bier; de geschiedenis van een volks- nk'. De lezing begint om 15.00 uur in het museum aan de Itziusstraat. T/m 1 oktober: 'De bloem van Kobongan', expositie van Saskia Vermeesch in museum pe Wieger, Deume. Open dinsdag t/m zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 10 oktober: Open huis voor postzegelverzamelaars in de Kamenij aan de Jeroen Joschstraat 19 in Helmond. Aanvang 19.00 uur, de organisatie is in handen van de vereniging van postzegelverzamelaars Helmond. Zondag 15 t/m zondag 22 oktober: Expositie 'Kunst met bloemen'. Keramisch werk van het pottenbakkers- ^htpaar Geert en Netty Jacobs en schilderijen van Richard Smeets, aange- leed met bloemsierkunst door bloemisterij Lucassen. In potterie/galerie )e Tramhalte aan de Rijksweg 2 in Nieuw-Bergen. Open dagelijks van O.OO tot 18.00 uur. T/m zondag 5 november: Tentoonstelling 'Kant in Noord-Limburg', naar aanleiding van eerste tetrum kantklosclub 't Klöske uit Horst. De tentoonstelling is opgezet in amenwerking met de Oudeheidkamer en de Zuidnederlandse kantfabriek in Horst. Te zien in Horster Oudheidkamer, Steenstraat 2, Horst, leningstijden: zondagen van 15.00 tot 17.00 uur, dinsdagen van 10.00 tot .00 uur, woensdagen van 14.00 tot 16.00 uur en vrijdagen van 19.00 tot 1.00 uur. Op de vrijdagen 22 september en 6 en 20 oktober tevens rondlei- "ngen door kantfabriek. Aanvang 14.00 uur. Voor inlichtingen: tel. 04709- 127 of 82759. T/m zondag 5 november: De veelbesproken ontwerpen voor het toekomstige gebouw van het imburgs Museum in Venlo zijn te zien in de huidige huisvesting aan de iltziusstraat. Geopend van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur, 'eekends van 14.00 tot 17.00 uur. nra Evaluatie drukbezocht milieustation Leunen wacht nog spetterend optreden van Moravanka Na een bijzonder fraai eerste 'eekend zal het komend weekend e afsluiting plaatsvinden van de ïuziekfeesten in Leunen. )EF: foor de inzet van het tweede week- id zorgt op vrijdag 29 september je formatie OEF. De letters staan r Oploos Eerst Filharmonisch, band die momenteel uit elf leden staat is eigenlijkontstaan uit een de hand gelopen carnavalsoptre- nb in Oploo. Sinds die tijd neeft en echter een flinke gedaantever- isseling ondergaan. Het overgrote declte van het repertoire bestaat covers vano.a. de Veulpoepers, Janse Bagge Band, The Pogues The Nits. Ook schrikt OEF niet g om nummers van Boudewijn Groot, Herman van een,Raymond van het roenewoud en Rowwen Hèze in eigentijds jasje te gieten. Het ordt feesten swingen en swingend ten met Oploos Eerste ilharmonisch. Aanvang 20.30 uur, tree ƒ7,50. 0RAVANKA: Op zaterdag 30 september ver- rgd de plaatselijke blaaskapel ie Frölicnen Rübensammler' het orprogramma voor het sjechische orkest Moravanka. In Tsjechisch betekent Moravanka: eisje uit Moravië. Uit het hele nd zullen die dag mensen naar unen komen, voor wat voor de ners meesterwerk in de blaasmu- ek is. De blaaskapel o.l.v. Jan bak, zal een prachtig koncert tzetten met gevarieerde volks muziek uit Tsjechie. Slabak is de oprichter, dirigent en solist van de groep die de mooiste instrumentale blaasmuziek uit Moravië brengt. Van de groep zijn inmiddels diverse LP's verschenen die boven alle ver wachtingen in goed zijn verkocht. Moravanka heeft al drie gouden pla ten ontvangen. In 1975 ontving het orkest het gouden schild van 'Edition Panton Praha' voor de nieu we vertolking van volksmuziek. In 1980 ontving het ensemble de gou den sleutel van de Amerikaase stad Cleveland. In de prachtig versierde feesttent aan de SteegsePeelweg in Leunen, die afgelopen weekend ook het toneel voor een bijzondere sfeer was, zal Moravanka de mooiste ins trumentale blaasmuziek uit Moravië ten gehore brengen. Aanvang: 19.00 uur, entree ƒ15,- Federatief Muziektoemooi De laatste dag van de feesten staan in het teken van het Federatief Muziektoemooi en staat onder aus piciën van de Federatie van pen in de Ja de opening om voorzitter, mw. H. Poels-Peters zullen alle korpsen uit de gemeente Venray naast een inspeelwerk een muziekwerk uit voeren dat door de jury zal worden beoordeeld. Verder zal een tweede, vooral publieksvriendelijk muziek werk in het lichte genre worden uit gevoerd. Na ieder dagdeel worden de resultaten bekend gemaakt. Om ca. 21.00 uur zal het toernooi wor den afgesloten, hetgeen tevens de sluiting van de muziekfeesten zal betekenen. Voorverkoopadressen: Stomerij P. Het tijdelijke milieustation van de gemeente aan de Acaciastraat is een succes. Samen met de gescheiden inzameling van GFT- en restafval heeft het milieusta tion gezorgd voor een trendbreuk in aanbieding en verwerking van huishoudelijk afval. Ongeveer 45% van het afval van Venrayse huishoudens wordt al op een of andere manier hergebruikt en komt niet langer op de stort terecht. Eenderde van het huis houdelijk afval levert de Venrayse burger zelf bjj het milieustation in. Mede daardoor heeft de gemeente een veel beter zicht op de hoeveelheden en soorten afval. Keerzijde van het succes van het station, waar de burger snel en gemakkelijk z'n afval kwijt kan, is dat de kosten hoger zijn dat verwacht. Desondanks is de gemeente in de tussentijdse evalu atie tevreden. Het milieustation is een investering in de toekomst. Als in de nabije toekomst het stortta- rief nog verder omhoog gaat wordt afval scheiden aan de bron financieel nog interessanter. In de eerste zeven maanden van 1995 brachten ruim 18.000 mensen een bezoek aan het milieustation. (Inmiddels is het aantal van 25.000 overschreden.) Zij brachten samen 246 ton groenafval, 37 ton hout, 26,9 ton oud papier, 61,5 ton oud ijzer, 10,7 ton glas, 77,9 ton asbest en 3,2 ton kleding naar de Acaciastraat. Bovendien 755 ton ander afval en liefst 1100 ton puin. Dat is samen 2320 ton afval, het gewicht van ook aangeleverde de 173 autobanden niet meegerekend. Boven verwachting, want de gemeente had gerekend op 3125 ton in heel het jaar. Door de komst van het milieustation werd in de eerste zeven maanden van dit jaar circa 11,5% minder afval opgehaald. Het totale afvalaanbod nam echter toe. In 1994, toen al het afval nog in de huisvuilzak werd gestopt en de Venraynaren met hun grof vuil naar particuliere verwerkingsbedrijven of het gewestelijk overslagstation moesten, bedroeg het gewicht van het Venrayse afval 6392 ton. Eind juli van dit jaar stond de teller op 7952 ton. Dankzij gescheiden inza meling en het milieustation is dus 1560 ton, oftewel 24%, meer afval boven water gekomen. PUIN Het succes van gescheiden inza melen en milieustation levert de gemeente vooralsnog geen geld op. De kosten veroorzaakt door de toe name van het brengen zijn hoger dan de besparing bij net ophalen van huisvuil. Puin is verantwoordelijk voor het merendeel van de toename. Puinstort onttrok zich tot voor kort aan registratie door de gemeente. Bij de twee verwerkende bedrijven in Venray moest bij het aanleveren van puin betaald worden. Bij het milieustation is aanleveren van puin voorlopig gratis en daarvan maken de Venrayse burgers driftig gebruik. De gemeente betaalt de stortkosten. In de eerste zeven maanden was de gemeente 90.000 gulden duurder uit, op jaarbasis schat de gemeente de overschrijding op 160.000 gul den. Desondanks is de gemeente niet ontevreden. De controle op de afval stroom en de afname van het illegaal storten -naar schatting met 20%- leveren in feite ook geld op. In de toekomst, wanneer het storttarief wordt opgetrokken naar het niveau van verbranden, levert het aan de bron scheiden van afval meer finan cieel voordeel op. Bovendien zullen de Venraynaren niet tot in lengte van dagen gratis hun wagentjes puin naar het station mogen rijden. De jaarlijks terugkerende oefe ning van de NAVO-luchtstrijd- krachten 'Cold Fire', wordt dit jaar gehouden van 2 tot en met 13 oktober. OP zaterdag 7 en zondag 8 oktober wordt niet gevlogen. De oefening vindt plaats in het lucht ruim boven België, Nederland, Denemarken, Duitsland, Frankrijk en boven de Noord- en Baltische zee. De oefening is bedoeld om de operationele samenwerking tussen de lucht machten van de NAVO-landen te verbeteren en het trainen van hui dige en toekomstige procedures binnen NAVO-vliegoperaties. Aan de NAVO-oefening wordt door luchtmachteenheden uit Nederland, Duitsland, België, Denemarken, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De Nederlandse bijdrage aan 'Cold Fire' bestaat uit twee Patriot-vuur- eenheden van de Groep Geleide Wapens de Peel. Deze eenheden opereren in Noord-Oost Frankrijk vanaf de Franse vliegbasis Damblain. Tevens nemen F16's van de vliegbasis Volkel en Leeuwarden aan de oefeing deel. De leiding en coördinatie van 'Cold Fire' gebeurt vanuit het luchtmacht-hoofdkwar tier van de NAVO in Ramstein (Duitsland). In Nederland zullen de oefenakti- viteiten vooral plaatsvinden in het luchtruim van Noord-Nederland. De minimum vlieghoogte voor vliegtui gen die deelnemen aan 'Cold Fire' bedraagt 500 voet (150 meter) in dit gebied. Dit geldt niet voor woonker nen. Deze worden gemeden of op een hoogte van tenminste 1000 voet (300 meter) gepasseerd. De vluch ten vinden plaats tussen 08.00 en 17.00 uur en op vrijdagen van 08.00-12.00 uur. Ter voorbereiding op de NAVO- oefening zullen op donderdag 28 en vrijdag 29 september overdag al deelnemers vliegen in het luchtruim waar de oefening zal plaatsvinden. BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19 00 uur bij u m de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt u met uw bezorgklach ten in onze boek- en kantoorboek handel, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annuleringen die nen. voor zaterdagmiddag 17.00 uur bij ons zijn doorgegeven Al leen dan kunnen ze nog de vol gende week worden doorgevoerd. Anders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Inbraak in auto Een 26-jarige inwoner deed aan gifte van inbraak in zijn aan de Haammakersstraat geparkeerde per sonenauto. Met gewerld was toe gang verkregen. Ontvreemd werd de radiocasettespeler. Rutten Heide, Tankstation Lucassen Leunen, Fleurkens-v. Gassel Veulen, VVV-kantoor Deurne, Muziekwinkel Hans van Bree Venray, v. Heyster America. Telefonisch reserveren: J. v. Osch, Van 1 tot 8 oktober is het weer de week van het brood. Bakkerij Pierre Pijpers en 'Rozemarijn en Thijn', beiden gelegen aan de Grote Markt, het gezelligste plein van Venray, presenteren zich deze week speci aal voor u! Bij Bakkrij Pierre Pijpers vindt u iedere dag vers: 40 soorten klein- brood en 50 soorten grootbrood; een zee van belegde broodjes, beleg de stokbroodjes en warme snacks, die u op het terras of in de winkel kunt nuttigen of meenemen; specia lisme in diverse voedselallergiën; gebak en taart in vele soorten en Limburgse vlaaien, bereid met roomboter. Hiermee laten wij u zien, dat de prijzen Nederlands Kampioen en Winnaar Bartelsmantrofee gerecht vaardigd zijn. Gezondheidswinkel 'Rozemarijn en Thijm' is een speciaalzaak vol gezondheid: homeopatische genee- middelen, vitamenen en mineralen, voedingssupplementen, natuur- huid- en haarverzorging; drop en honing en natuurlijk ook leuke kado-artikelen. U wordt tijdens uw bezoek graag geadviseerd! Ons aktiviteitenprogramma voor deze 'Week van het brood' bestaat uit: gezellige accordeonmuziek van Theo, Piet en Jeu en een informatie- kraam met leuke spelletjes. Deze aktiviteiten vinden plaats op zater dag 30 september en zaterdag 7 oktober. Verder mag u de gehele week bij een besteed bedrag van tien gulden een envelope trekken met kans op leuke prijzen. Een en ander wordt begeleid door de leden van het Jeugd Rode Kruis, die uw vrijwilli ge financiële bijdrage goed kunnen gebruiken. Kom kijken in onze winkels, genieten op het terras van diverse warme en koude dranken met een belegd broodje, warme snack of lek ker vers gebak en laat u juist infor meren over een goede gezondheid. Bakkerij Pierre Pijpers, Grote Markt 19. Rozemarijn en Thijm, Grote Markt 20. De presentatie vanhet boek 'Wandelen door Venray's verleden', samengesteld door Theo Jeuken, zal plaatsvin den op zaterdag 30 september a.s. om 14.00 uur in Boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 te Venray. Het eerste exemplaar zal dan worden aangeboden aan mw. mr. E.M.A.A. de Loo, wethoduer van o.a. kulturele zaken te Venray. Vanaf 14.30 tot 16.00 uur kunnen intekenaars hun bestelde boek bij Boekhandel Van den Munckhof afhalen. Ook heeft u dan de gelegenheid de bestelde boeken te laten signeren door de auteur. Zwembaden hebben van ouds her een grote aantrekkingskracht uitgeoefend op kinderen. Fen speelplaats met water, iets leukers is haast niet te bedenken. Maar tegenwoordig behoort een groei end aantal mensen van 50 jaar en ouder tot de meest trouwe bezoe kers van zwembaden. Niet ver wonderlijk, want zwemmen is een van de meest gezonde bewegings vormen. Zwembad 'De Kanthoeve' heft daarom een geva rieerd programma aktiviteiten ontwikkeld voor deze grote groep senioren. Meer dan vier miljoen Nederlanders zijn ouder dan 50 jaar en de statistieken wijzen uit dat bij de eeuw-wisseling deze groep seni oren aanzienlijk zal zijn uitgebreid. Anders dan ouderen vroeger, eisen zij hun plaats op in de samenleving. Terecht woerdt dan ook steeds meer aandacht besteed aan hun verlan gens om zo lang mogelijk aktief te kunnen blijven.Dat geldtook voor sportbeoefening. Het zwembadbezoek onder de senioren is dan ook aanzienlijk toe genomen. Maar een aantal aarzelt nog. Er kunnen daarvoor verschil lende oorzaken zijn. Sommige men sen bewaren geen leuke herinnerin gen aan de zwemles van vroeger. Anderen zijn nooit helemaal van de angst voor het water kwijtgeraakt, of zijn al heel lang niet meer in het zwembad geweest. OKTOBER Speciaal voor die mensen rolt zwembad 'De Kanthoeve' in okto ber, de maand van de senioren, de rode loper uit. Er zullen open dagen/speciale introduktie-uren worden gehouden op: 6 en 13 okto ber van 10.00 tot 15.00 uur, op deze dagen maakt u kennis met o.a. MBVO-zwemmen (Meer Bewegen Voor Ouderen). Op 29 oktober, van 10.00 tot 17.00 uur, organiseren wij een speciale opa en oma dag. leder kind dat zijn of haar opa en oma meeneemt ontvangt een verrassing en voor opa en oma staat de koffie klaar. Deze kennismakingsdagen bieden uitstekende mogelijkheden om een indruk te krijgen van de verschillen de aktiviteiten, de akkomodatie en het komfort dat het zwembad te bie den heeft. AKTIVITEITEN Voor senioren heeft zwembad 'De Kanthoeve' de volgende aktivitei ten: - leren zwemmen (nooit te oud om te leren); - 'op herhaling', een Zwemfankursus voor degenen die vroeger wel hebben leren zwem men, maar zich in het water toch niet echt veilig voelen; - banen- zwemmen, om de konditie te verbe teren; - aquasport, een pittig fitnes sprogramma voor de sportieve senior zoals: aquasteps; - MBVO ofwel 'natte gymnastiek' in ondiep warm water. Ook voor mensen die niet kunnen zwemmen; - vrij zwem men op beschermde uren. WELKOM Iedere senior die (weer) wil gaan zwemmen is van harte welkom op de open dagen/indroduktie-uren.Er zullen demonstratielessen worden gegeven, er is volop gelegenheid tot vragen stellen en zelfs kan men vrij blijvend inschrijven voor een proef les. Meer informatie over het zwem men voor senioren en de open dagen introduktie-uren is te verkrijgen bij het zwembad. Telefoonnummer 0492-341307. September Leunen, 29 en 30; tent Steegsepeelweg, Muziekfeesten harmonie St. Catharina: 29: Oef 20.30 30: Moravanka 20.30. Venray, 29, Schouwburg, 20.00 uur: Romeo&Julia Scapino ballet. Venray, 30, schouwburg, 20.00, Korenkoncert; prescntatickonccrt Venrode. Venray, 30 sept, en 1 okt.: Sportpark De Wieën, 09.30-17.00: Honk- en softbal jeugd Nationaal Toernooi. Iedere maandag t/m zaterdag van 14.00-16.00 uur openstelling Grote Kerk/St.Petrus Bandenkerk. Oktober: Leunen, 1 okt., tent Steegsepeelweg, 10.00-24.00. Muziekfeesten Harmonie St. Catharina: Federatief Muziektoemooi. Venray 1 okt. (en 30 sept.):Sportpark De Wieën. 09.30-17.00: Honk- en softbal jeugd Nationaal Toernooi. Venray, 6, schouwburg, 20.00: Elvis, Buddy Roy; Rock&Rollfeest. Venray, 6 en 7 okt.: bibliotheek Venray van 14.00 tot 14.00: Open dag+nacht t.g.v. 40-jarig bestaan bibliotheek Venray. Markt met stands; Marjan Berk; taxatie oude boeken; pyjamaparty voor kinderen. Venray 7 en 8 okt.: Sportpark De Wieën, 09.30-17.30: Internationaal teomooi Honk- en softbalvereniging. Venray, 8 okt.: De Witte Hoeve; 11.00-18.00: Alternatieve gezon'dheidsbeurs, 70 verschillende disciplines. In galerie de Lochtine exposeren van 1 t.m. 31 oktober Henk van Hemert en Rado Konecnik schilderijen, kartondrukken en keramische objekten met als thema: Kruispunt van verkenning. Open za., zo. van 13.00-17.30 uur en na telefonische afspraak. In de donderdag gehouden raads vergadering van de gemeente Vierlingsbeek werden de volgende besluiten genomen. De raad had waardering voor het voorstel om een voorbereidingsbe- sluit aan te nemen waardoor het maatschap van der Cruijsen aan de Stevensbeekseweg in Overloon een milieuvriendelijke stalmag bouwen voor het houden van scharrelkippen. De PK-fraktie was ook van oordeel dat het leefmilieu van de kippen hierdoor verbeterd wordt, maar vindt het jammer dat die mogelijk heid alleen bestaat voor grotere bedrijven. De 5-dorpenfraktie ziet zulke mammoetbedrijven liever niet komen. Wethouder Litjens verklaarde wel dat het kollege blijven zal toezien op de mogelijkheid dergelijke bedrij ven op te nemen, omdat die bedrij ven de dieren diervriendelijk hou den. Kippen laten scharrelen is nu eenmaal beter voor die dieren. De ontwikkeling hiervoor wordt wel door het kollege toegejuicht. EEN GULDEN PER INWONER De raad had geen moeite met het voorstel van het kollege om een bij drage van 1 gulden per inwoner beschikbaar te stellen als bijdrage aan de hulp in het rampgebied van St. Maarten. Het verzoek daartoe was juist binnengekomen van de Gevolmachtige Minister van de Nederlandse Antillen en gericht aan de gemeenteraden van Nederland. De raad van de gemeente Vierlingsbeek gaf het voorbeeld om als eerste gemeente in de regio een bedrag beschikbaar te stellen. NIET PARUS, MAAR LONDEN Het jaarlijkse uitstapje van de raad van Vierlingsbeek met hun partners en enkele hoofdambtenaren zou dit jaar naar Parijs gaan. Als protest tegen de kernproeven door Frankrijk heeft de raad onlangs de reis geannuleerd. Besloten werd om dit jaar naar Londen te gaan. Het uit 24 leden bestaande gezelschap ver trok afgelopen vrijdag. Op zondag 1 oktober 1995 van 10.30 tot 17.30 uur is er in de Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray een unieke expositie van minerale- en (edel) stenen. Te bewonderen zijn honderden soorten kwartskristallen, waaronder de roze kwarts dieniet alleen de mooiste in kleur, grootte en kwali teit is, maar die ook een prettige, warme sfeer in huis brengt en die in sommige landen de 'liefdessteen' wordt genoemd. Ook zijn er berg kristallen in verschillende vormen te zien en versteend hout, wat miljoe nen jaren oud is, afkomstig uit ver schillende landen in Zuidoost-Azie en Afrika. Eveneens de mystieke Labradoriet met zijn prachtige ver schillende kleuren, waarvan gezegd wordt, dat zonlicht erin ligt opgesla gen. Van deze stenen zijn vaak met eenvoudige en primitieve middelen prachtige bollen en eieren gemaakt; een werk dat vaak weken in beslag nam. Maar natuurlijk zijn deze ste nen ook in oorspronkelijke vorm te bezichtigen. Op deze bijzondere tentoonstel ling is ook een enorme kristal te zien. dat voor rituele doeleinden werd gebruikt in het mysterieus ver zonken Atlantis. Er is ook de prach tige lichtblauwe Celestite in de vorm van geodos, zachte jade uit Birma, die verwerkt is in beeltenis sen van Boeddha, uitzonderlijk getinte Aquemarijn en 'geluksdia- mantjes' uit Afrika, de 'echte' citrien. roze beryl en wonderlijke kombinaties van Apophylite met hun glasheldere vormen en Estylcite uit India, de wonderblauwe lapis, robijn en felgroene malachiet uit Zaire, enz. Wist u dat bergkristallen een zui verende werking hebben zoals hel der water dat heeft? Daarom worden ze vaak 'bebroren ijs' genoemd en kunnen ze vaak spanningen oplos sen na bijvoorbeeld vervelend bezoek! Dat er stenen zijn die kun nen helpen tegen hoofdpijn en maagklachten? Dat Amethyst goed is voor de ogen? Over dit alles en nog veel meer is uitgebreid informa tie aanwezig op deze expositie, die laat zien hoe kunstig de natuur is: een niet te evenaren wereld van levende vormen en kleuren! Een gezellige bijeenkomst waar het ook mogelijk is om stenen te kopen. Ieder jaar organiseert het Gilde van de Echte Bakkers een vakwed strijd onder haar leden. De 350 Echte Bakkers uit het hele land wor den uitgenodigd hunmeest verrassende, originele en lekkere kreaties in te zenden. Een deskundige jury van zowel vakmensen als konsu- menten bepaalt welke ambachtelijk bereide broodlekkernij de onderscheiding 'Ovenwonder' mag dragen. Dit jaar was de jury unaniem in haar oordeel: Ovenwonder '95 is de Molenloper. EEN LEKKERNIJ UIT HET LIMBURGSE De Molenloper is een kreatie van Echte Bakker Gommans uit het Limburgse Sevenum. Zijn kollega's nemen zijn bekroonde recept graag over. Vraag uw eigen Echte Bakker om de ovenheerlijke Molenloper! EEN PUUR AMBACHTELIJK PRODUKT Het Ovenwonder '95 is van begin tot eind een puur ambachtelijk produkt. De naam Molenloper is dan ook bijzonder treffend geko zen..Hij verwijst naar een van de twee molenstenen die het hart vor men van elke korenmolen. Om te malen heeft de molenaar een kop pel maalstenen nodig. De onderste, vastliggende steen heet de ligger. De bovenste steen die daar overheen draait, is de loper. Loper en ligger malen het graan, waarbij de vitamines en aromatische stof fen optimaal worden behouden. Dat proeft u in alle molenbrood soorten. Ook in de Molcnloper. LEKKER VAN 'S MORGENS VROEG TOT 'S AVONDS LAAT Niet te zwaar en niet te licht; een sneetje Molenloper is een lek kernij op ieder moment van de dag. Bij het ontbijt of de lunch. Bij een kopje koffie of als tussendoortje. Heerlijk voor de kinderen als ze uit school komen. En gezond! Volkorenmeel van de molen, sesamzaad, een verrassende vulling met kaneelachtige smaak.... Lekker van 's morgens vroeg tot 's avonds laat.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9