s w Op een onbewoond eiland "Vroeger hadden we het gifkastje" De bibliotheek is er voor iedereen! Nieuwe service: leesbril Openingstijden gratis attentie Lenen bij andere bibliotheken De langste boekenplank van de wereld cadeau! "r Lezen zonder jj, letters )ou Grote-letter- boeken Lezen over Venray r E PEEL EN MAAS 40 JAAR BIBLIOTHEEK - PAGINA 2 IEL Geen mensen, geen muziek, geen radio, televisie, video of computer en ook geen speel goed. Helemaal alleen op een onbewoond eiland. Het enige gezelschap dat mee mag: 3 boeken. Welke boeken zou je meenemen? Deze vraag heb ben we voorgelegd aan een aantal lezers. Hier volgen hun reacties: Véronique Verhagen 9 jaar: 1.De hut van Oom Tom van Harriet Beecher Stowe. 2.Gwinnie van Klaas van Assen. 3.Pjotr van Jan Terlouw. Ik lees verschrikkelijk veel en ben altijd benieuwd naar boe ken die ik nog niet gelezen heb. Eigenlijk zou ik dus boe ken willen meenemen, die ik nog niet ken. Ik heb deze 3 gekozen omdat er spanning, humor en emotie in zit. Danielle Hulsman, 11 jaar: 1.Blauwe plekken van Anke de Vries: een heel mooi boek, ook een beetje zielig. 2.Mijn vader woont in Rio van Burny Bos: de ouders van het meisje in dit boek zijn gescheiden. Ik ken deze situatie en hierdoor komen er veel gevoelens bij mij los door dit boek 3.Kruistocht in spijkerbroek van Thea Beekman: ik lees graag over de Middeleeuwen. Ramon Hakvoort, 18 jaar: 1.Kruistocht in spijkerbroek van Thea Beekman: héél héél mooi boek. Iedereen zou het moeten lezen. 2.De voorspelling van Evert Hartman: het gaat over onver klaarbare dingen, waar je nog lang over na kunt denken; komt goed uit op een onbe woond eiland! 3.Een Kameleon-boek van H. de Roos: het maakt niet uit welke titel, want de hele serie is één van de mooiste die ooit voor de jeugd geschreven is. Past goed in de sfeer van een onbewoond eiland, want zowel in deze boeken als op een onbewoond eiland is water belangrijk. Annemie Smits-Bots: 1.De kinderkaravaan van An Rutgers-van der Loeff: het grijpt me nog steeds aan om te lezen waartoe kinderen in staat kunnen zijn. Aangezien ik dit boek erg snel uitgele zen heb, zou ik daarnaast kie zen voor een wat omvangrij ker werk en wel: 2.De hobbit en In de ban van de ring van J.R.R. Tolkien: het lijkt me heerlijk om deze werken ongestoord en in één keer uit te kunnen lezen. De sprookjeswereld die Tolkien schept in zijn boeken, spreekt tot mijn verbeelding. 3.Enkele historische werken van Thea Beekman: ook al zijn dit, net als de Kinderkaravaan, jeugdboe ken, ze lezen makkelijk en geven een indruk over het leven in voorbije eeuwen. Misschien wordt mijn voor keur voor C-boeken wel ver oorzaakt doordat ik de afge lopen jaren erg werd bezigge houden door ons jonge gezin. Me verdiepen in een goed boek voor volwassenen (dus geen romannetje) was dan 's avonds net iets te inspan nends. Schrijf ook op wejjte boeken je mee zou nemen naar een onbe woond eiland en maak kans op een boekenbon. Iedereen kan meedoen. Inzendingen van jong en oud, van bibliotheekleden en niet-leden zijn welkom! mijn boeken voor het onbewoonde eiland: 1. titel: schrijver: omdat: 2. titel: schrijver: omdat: 3. titel: schrijver: omdat: Inleveren bij de bibliotheek vóór zaterdag 7 oktober 1995, 14.00 uur. De bibliotheek is er voor 'kinderen die nog niet kunnen lezen: prenten- en voorlees boeken. 'veel-lezers en weinig-lezers vanaf het moment dat ze het lezen machtig zijn. 'lijst-lezers die in het voortgezet onderwijs hun literatuur moeten lezen, ook als het in het Engelsj Duits of Frans is. 'anderstaligen die in hun eigen taal willen lezen. De biblio theek kan zorgen voor lectuur in het Arabisch, Turks, Spaans en vele andere talen. 'volwassenen die moeilijk kunnen lezen. Er zijn (foto)boe- ken die makkelijk te lezen zijn en toch niet kinderachtig, 'scholieren, cursisten en studerenden. Bijzondere literatuur kan de bibliotheek altijd aanvragen. 'hen die informatie zoeken voor hobby of andere activiteiten, 'mensen die even iets willen nazoeken. In de krant van vori ge week of in een tijdschrift van een halfjaar geleden. In een encyclopedie of een documentatiebestand (op cd- rom). Oud directrice even terug in Venray Ze kwam van ver en ze bleef maar kort. Urs(ula) Kessels, de eerste directrice van de RK Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Venray. Tussen 1956 tot 1959 zette ze in Venray een professionele bibliotheek op, als tussensta tion in een lange en succes volle carrière tussen de boe ken. Inmiddels is ze gepensioneerd. Bij het veer tigjarig jubileum van de bibli otheek haalt ze herinneringen op aan de tijd van de censor, het gifkastje en de kaartenbak. "De overgang was groot. Ik heb een jaar lang heimwee gehad". Dat zegt Urs Kessels over haar komst naar Venray. Ze kwam uit het verre Suriname, waar ze anderhalf jaar de directeur van de bibli otheek in Paramaribo had ver vangen. Mevrouw Kessels kenschetst die korte periode in Suriname ais 'een eye ope ner'. Ondanks dat Paramarabio qua grootte ook geen wereldstad is, was de sfeer er veel vrijer dan in de jaren vijftig in Nederland en zeker in Venray. "Paramaribo is een smeltkroes. Er leven daar zoveel rassen en volkeren bijeen; Javanen, Hindoestanen, Bosnegers, Libanezen. Het was een open baring. Je begrijpt dat Venray daarna wel wennen was. Hoewel ik in Venray helemaal geen onprettige tijd heb gehad". Het verblijf in Suriname was van tijdelijke aard, dat stond tevoren vast, en dus keek Urs Kessels al vanuit Paramaribo naar banen in Nederland. Via de Inspecteur voor het Bibliotheekwezen kreeg ze de tip dat in Venray een biblio theek in oprichting was. Ze schreef een brief naar het bestuur en werd prompt aan genomen. Zo ging dat in die tijd. "Ik had het bestuur nog niet gezien toen ik in Venray arriveerde". Eenmaal over de cultuurschok heen zette Urs Kessels zich aan het werk om in San Damiano op de hoek van de Kruisstraat en de Paterslaan een professionele bibliotheek op te zetten. "Er was al een collectie die werd uitge leend", herinnert ze zich. "Die bestond uit boeken uit de parochiebibliotheek van de Petrus Banden, -heet die nog zo? - de bibliotheek van de Derde Orde en de winkelbibi- otheek van boekhandel Messemaekers". De nieuwe directie begon met het opschonen van die collectie. "Er zat nogal wat leesvoer tussen. Veel van hetzelfde, damesromannetjes, westerns en dergelijke". Veel van die lectuur moest plaats maken voor boeken met wat meer literair gewicht. De collectie kromp eerst in tot 7000 titels om vervolgens weer te groei en tot 10.000. GIFKASTJE Wat wel en wat niet in de rek ken van de bibliotheek kwam te staan, bepaalde de toen 28- jarige directrice zelf. Tenminste grotendeels, want niet alles mocht in die tijd, zeker niet in een bibliotheek op katholieke grondslag. Boeken die op de pauselijke zwarte lijst stonden, kwamen vanzelfsprekend niet in aan merking. Daarnaast had het bestuur een eigen censor, pater Hugo Sanders. "Die had het laatste woord bij de aan schaf van min of meer contro versiële boeken", herinnert mevrouw Kessels zich. Wat voor boeken dat waren? "Nou bijvoorbeeld boeken van Roothaert. En dan hadden we nog het gifkastje. Daarin ston den boeken die we alleen geschikt achtten voor 'rijpere' lezers". In het gifkastje bevonden zich boeken van schrijvers als Theun de Vries, Stendhal en Graham Greene. "The whisky priest', noemt Urs Kessels de laatste schrij ver op een toon die het mid den houdt tussen minachting en bewondering. In de beginjaren van de Venrayse bibliotheek mochten de lezers de boeken ook niet zelf uitzoeken. "We hanteer den toen het systeem van gesloten uitlening. De lezers mochten niet zelf een boek uitzoeken. Ze konden bij de bibliothecaresse hun voorkeur opgeven en dat boek of een stapel van een bepaald genre werd uit de rekken gehaald. Daarnaast verscheen perio diek een catalogus met daarin alle boeken van de collectie, gerubriceerd in genres. Bij zo'n systeem kun je natuurlijk wat meer sturen dan bij het huidige systeem van open uit lening", verklaart de oud directrice. "Het voordeel van dit systeem voor ons was dat je enorm veel boeken kende. En we zorgden ervoor dat we ze ook inhoudelijk kenden". PROFESSIONEEL De Venrayse bibliotheek start te in een periode dat profes sionalisering van het biblio theekwezen hoog op de politieke agenda prijkte. De bibliotheken kregen een belangrijke rol in de ontwik keling van het platteland. En dat moest professioneel gebeuren. Zo werkte Urs Kessels in haar tijd al met vijf mensen; een gediplomeerde leeszaalassistente, drie leer lingen en een administratieve kracht. Vergeleken met nu een geweldige bezetting, maar vergelijken is haast onmoge lijk zeggen Kessels en haar tegenwoordige evenknie Anne Marie Coopmans. Het aantal boeken, de automatisering, de andere manier van uitlenen zijn enkele factoren die een vergelijking nietszeggend maken. Mevrouw Kessels illustreert de wereld van ver schil met de mededeling dat de bibliotheek in de beginja ren niet eens over een schrijf machine beschikte. Het cata logiseren van de boeken, de leden- en de uitleenadminis tratie gebeurde allemaal hand matig. Tel daarbij op het plak ken en herstellen van de boe ken en de vergelijking met de tien huidige formatieplaatsen valt helemaal niet meer zo voordelig uit. De eerste directrice herinnert zich dat die 'riante' positie de bibliotheek in Venray jaloerse blikken vanuit de kerkdorpen opleverde. "De parochiebibli otheken op de kerkdorpen kregen geen subsidie en dat leidde regelmatig tot discus sies. We zijn later trouwens gestart met uitleenposten op de dorpen". De 'klantenkring' van de bieb bestond in de beginjaren voor meer dan de helft uit de jeug digen. "Er waren nogal wat middelbare scholieren lid, natuurlijke vanwege de aan wezigheid van het gymnasi um", zegt mevrouw Kessels. "De volwassenen die lazen waren in hoofdzaak mensen met een wat hogere oplei ding". Ook op dit vlak gaat een vergelijking met de tegen woordige tijd mank. De ver houding tussen jeugd en vol wassenen is momenteel weliswaar precies omgekeerd, maar Anne Marie Coopmans wijst erop dat ook de bevol kingsopbouw danig is veran derd. De Venrayse instelling bestaat uit een leeszaal en een biblio theek. De leeszaal is open baar, voor iedereen toeganke lijk. De bibliotheek daarentegen is van katholieke signatuur en je moet er boven dien lid van zijn. De biblio theek kent een volwassenen en een jeugdafdeling. Dat is al zo sinds de start in 1956. De openbare leeszaal voor de jeugd dateert uit 1958. Gelijktijdig met de start van de jeugdleeszaal introduceer de de Venrayse bibliotheek als eerste in Noord-Limburg het voorleesuurtje. Medewerksters van de bieb lazen op woensdagmiddagen voor uit jeugdboeken. "Er werd gretig gebruik van gemaakt". Knip deze bon uit en geef hem af aan de balie van de bibliotheek tussen vrijdag 6 oktober 1995,14.00 uur en zaterdag 7 oktober, 14.00 uur, dan ontvangt u zolang de voorraad strekt een gratis attentie. vy Als u uw bril vergeten bent bij een bezoek aan de biblio theek, is het lastig om boeken uit te kiezen of te raadplegen en een krant of tijdschrift lezen, gaat ook niet vlot. Voor onze leden is er sind kort een leesbril beschikbaar. U kunt deze leesbril voor de duur van het bibliotheekbe zoek aan de balie lenen. Wij hopen op deze manier onze service te vergroten. De Venrayse bibliotheek heeft veel boeken, tijdschriften, kranten en andere materialen. Toch kan het zijn dat wat u zoekt niet in ons bezit is. Het is dan mogelijk dat materiaal voor u te lenen in een andere bibliotheek. U kunt boeken uit een andere bibliotheek laten komen, maar ook tijdschriftartikelen (kopieën), cd's, videobanden, bladmuziek enz. Ook is het mogelijk een literatuurlijst aan te vragen. Om materiaal uit een andere bibliotheek aan te vragen moet u lid zijn van de open bare bibliotheek te Venray. De extra vergoeding die wij voor deze service vragen is gebaseerd op de kosten die de leverende bibliotheken aan ons in rekening brengen. De basistarieven voor dit interbi- bliothecair leenverkeer zijn: boek: 2,50 cd: 2,50 videoband: 7,50 Voor kopieën en literatuurlijs ten gelden afwijkende bedra gen. Voor meer informatie over het lenen bij andere bibliotheken kunt u terecht bij het inlichtingenbureau. Dat is nog eens een origineel cadeau: de bibliotheekbon. U koopt de bibliotheekbon bij de balie van de bibliotheek voor de prijs van een abonne ment voor volwassenen 27,50) of een 65-plusabonne- ment 12,50), afhankelijk van de leeftijd van degene die de bon ontvangt. Bij inwisse ling van deze bon wordt de gelukkige ontvanger voor één jaar lid van de bibliotheek en staan alle diensten tot zijn beschikking! Het is ook mogelijk om deze bon te gebruiken om een reeds bestaand abonnement met één jaar te verlengen. De bon is zelfs in te wisselen bij een andere bibliotheek dan waar deze gekocht is. Con Op; Brai Vanaf 1994 biedt de biblio- 'an theek Venray een nieuwe »°m vorm van dienstverlening aan: het gesproken boek. In de vorm van een aantal cas settebandjes bevat het gespro- 'oc ken boek de volledige tekst van een gewoon boek. Gesproken boeken zijn bestemd voor iedereen die problemen heeft met het lezen en hanteren van een gedrukt boek. Dus niet alleen blinden en slechtzienden kun nen gebruik maken van het gesproken boek, ook spastici, bedlegerigen, M.S.- en afasie- patiënten. Voor het beluiste ren van het gesproken boek is een cassetterecorder of walk man nodig. Welke gesproken boeken zijn 1« er? Er zijn titels voor volwas- fen senen en jeugd. Deze laatste worden in een rode map uit geleend. Wat kost het lenen? Met een geldige lenerspas van de bibliotheek Venray kunt u het gesproken boek gratis lenen. De omvang van de collectie gesproken boeken in de Venrayse bibliotheek is beperkt en is eigenlijk bedoeld om kennis te maken met deze manier van boeken 'lezen'. Wilt u blijvend gebruik maken van deze ser vice, dan kunt u lid worden van Le Sage ten Broek. U kunt er gesproken boeken, gesproken tijdschriften en brailleboeken lenen. Deze worden gratis met de post thuisgestuurd. Meer informatie Wilt u meer informatie over het gesproken boek of de Bibliotheek Le Sage ten Broek, dan kunt u contact opnemen met de medewer kers van de inlichtingenbu reaus van de bibliotheek in Venray. De bibliotheek is er voor iedereen. Ook voor mensen die vanwege hun leeftijd, ziekte of handicap de boeken in kleine druk niet kunnen lezen. In de collectie 'grote- letterboeken' vindt u boeken die gedrukt zijn in grote dui delijke letters. De bibliotheek heeft een cata logus waarin alle grote-letter- boeken staan. Daarnaast kan de bibliotheek zorgen voor gesproken boeken en infor matie over leeshulpmiddelen, zoals een leeslineaal. Teruggaan in de tijd en nog eens lezen over hoe het vroe ger was in Venray. en omge ving, is een leuk tijdverdrijf. Heeft u wel eens rondgeke ken in de Limburgcollectie van de bibliotheek? Er zijn tijdschriften, fotoboeken, ver halen, gidsen, populair- wetenschappelijke boeken, naslagwerken enz. De liefhebbers van gedegen historisch onderzoek zullen meer van hun gading vinden in de bibliotheek van het Gemeente-archief van Venray. De catalogus van deze biblio theek ligt ter inzage in de openbare bibliotheek. 40 jaar Bibliotheek Venray maandag14.00 - 18.00 uur dinsdag14.00 - 18.00 uur woensdag 14.00 - 18.00 uur donderdag.14.00 -18.00 uur vrijdag 14.00 - 21.00 uur zaterdag 10.00 - 13.00 uur In: fot He 'I 'I 'D teli 'D oki •B Pb 'f wc •N oto the *1 Ku

Peel en Maas | 1995 | | pagina 26