Hardere koers gemeente bij aankoop grond Mogelijkheden gemeenten beperkt op gebied van ontwikkelingssamenwerking Bezwaren "actiegroep Theuws" vandaag bij Raad van State Ooievaar kangoeroe Caesar-Brouwer herenkleding Nieuwe ondernemersvereniging in Venray Koop een en krijg een kado! kantoorboekhandel van den munckhof b.v. W.A.O. VAN SOEST Vliegoefening boven regio De Peel Kruispunt Deurneseweg- A73 tijdelijk afgesloten Wedstrijd 'Creatief met afval' 'T VENROJS LARVE GETAEKEJMD CAESAR viert mee met het 5e Brouwer jubilee Gedurende 5 dagen lang (vr., za., zo, ma., di) komt Caesar Casual Store met 3 fantastische feestaanbiedingen. O Signum Shirts (normaal 139 -189 per stuk) nu 3 stuks 149,- Arrow Jeans Shirts 129 nu 79,- Sportieve Trenchcoat 100% katoen kieur beige 459 nu 249,- Tot ziens bij Grotestraat 43 Venray tel. 10943 PEEL EN MAAS Derde Centrumloop op 24 september PEEL EN MAAS Donderdag 14 september 1995 - Pagina 5 Morgen houdt Amnesty International afd. Venray in Wijkcentrum 't Brukske een workshop waarin de schendingen van de rechten van vrouwen over de gehele wereld centraal staan. Deze workshop vindt plaats met het4 oog op de Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties, die dezer dagen in de Chinese hoofdstad Peking plaatsvindt. Peel en Maas besteedt vijf «weken lang bijzondere aandacht aan het werk van Amnesty, de schendingen van mensenrechten, de vluchtelingenproblematiek, ontwikkelingssamenwerking en aan de Wereldwinkel in relatie tot de derde-wereldeconomie. Deze week het laatste in de reeks van vyf artikelen, een inter view met P.v.d.A.-wethouder Bert Kersten over de rol van de lokale overheid in ontwikkelingssamen werking. Door Geert Geujen "Als mij de vraag gesteld wordt hoe en in welke mate wij als lokale overheid inspanningen moeten doen op het terrein van ontwikkelingssa menwerking, dan kom ik er niet om heen hier de gemeentelijke kernta kendiscussie bij te betrekken. Moet een middelgrote gemeente zoals Venray rechtstreeks activiteiten in die richting ontplooien? Bert Kersten, lid van de Partij van de Arbeid en wethouder bij de gemeen te Venray, vindt dat de lokale over heid op dit punt terughoudend moet zijn. "Dat neemt niet weg dat con crete steun aan waardevolle projec ten zoals Divinolandia een goede zaak is. Daar is nogal wat van de grond getild." Volgens hem moet dat ook de formule zijn voor de hulp van gemeenten aan Derde- Wereldlanden. Er moet sprake zijn van concrete projecten, willen zij op lokaal niveau kunnen beklijven. Vormen van ontwikkelingsamen werking, die vaag blijven, maken volgen Kersten al lang geen kans meer. "Het boeit de mensen niet. Als je kunt zeggen: in dit of dat dorp hebben we een schooltje gebouwd, dan kun je daar de mensen wel warm voor krijgen." Subsidiëring Terugkomend op de gemeentelij ke kerntakendiscussie zegt hij er geen voorstander van te zijn om jaarlijks een vast bedrag naar een landelijke organisatie als Novib over te maken. Kersten: "Ik voel er meer voor om één of twee gulden per inwoner, om maar eens een bedrag te noemen, op de begroting te reser veren voor lokale clubs die bewezen hebben heel concreet en goed bezig te zijn met een ontwikkelingspro ject. Financiële steun moet dan plaatsvinden op basis van meerja renafspraken en een stukje verant woordingsplicht bij de organisatie. Overigens hebben we dit de afgelo pen jaren al zo gedaan." De wethouder stelt hieraan wel de voorwaarde dat een ontwikkelings organisatie pas geld van de gemeen te krijgt als ze zelf ook financiën kan genereren. "Je moet de organi saties niet de prikkel ontnemen voor hun eigen inkomsten te zorgen. Ze moeten hun geloofwaardigheid behouden. Stel, zo'n club heeft dan zelf 10 duizend gulden bij elkaar gebracht, dan zou ik bereid zijn er nog eens 10 mille van de gemeente bij te leggen." Schaalgrootte Het ontwikkelingsproject dat de gemeente Maastricht heeft opgezet, namelijk het sturen van drie ambte naren naar Roemenië om daar een rattenplaag te helpen bestrijden, kan Kersten op zich wel waarderen. Ondersteuning lokale groepen heeft groter rendement zo maar een of meerdere ambtena ren voor vrij te stellen. Overigens vind ik dit soort projecten primair een verantwoordelijkheid van de landelijke overheid en organisaties." Asielzoekers Zoals bekend kwijt Venray zich meer dan behoorlijk van zijn taak om asielzoekers te huisvesten. Bert Kersten is van mening dat de opvang van dit soort mensen niet alleen een probleem van de grote steden mag zijn en dat de andere gemeenten daar eveneens een ver antwoordelijkheid in hebben. "Je moet onderkennen dat Nederland een multiculturele samenleving is. En daar moet Venray eveneens zijn steentje aan bijdragen." Op de vraag wat volgens hem in Ysselsteyn fout is gegaan antwoordt hij: "Ik heb het gevoel dat de rijks overheid soms met de handen in het haar zit en niet weet waar naar toe met asielzoekers. En dan wil zij nog wel eens de overvaltactiek toepas sen. Dat is natuurlijk een slechte zaak. Maar het omgekeerde geldt ook. Veel gemeentebesturen zijn geneigd, bij verzoeken van het rijk om asielhuisvesting, de boot af te houden. Van belang is dat het rijk zich realiseert dat elke gemeente zijn eigen opvanggrenzen neeft. Het opzetten van een groot opvangcen trum in een klein plaatsje is natuur lijk schreeuwen om problemen." Wethouder Kersten: "Als het gaat om ontwikkelingsamenwerking moet de lokale overheid moet niet over haar schaduw heen willen springen. Het heeft mijn voorkeur concrete projecten door plaatselijke ontwik kelingsorganisaties te laten doen en hen daarin te steunen. Workshop Amnesty verdient grote belangstelling Bert Kersten is zeer ingenomen met het initiatief van Amnesty Venray om, met het oog op de Wereldvrouwenconferentie in Peking, op lokaal niveau een bijeen komst te organiseren over mensen rechten en vrouwenrechten. Hij vindt dat de zaken er in ontwikke lingslanden nog vaak bedroevend slecht bijstaan, maar dat het dicht bij huis ook nog lang niet altijd goed zit. "De realiteit is dat vrouwen nog steeds minder kansen hebben dan mannen. Ook in onze eigen gemeen telijke organisatie zie je op topfunc ties geen vrouwen. Ik ben dan ook blij dat we ten minste één vrouwelij ke wethouder hebben. Maar het kan en moet veel beter. Overigens geldt dat ook voor het aantal allochtonen dat bij ons werkzaam is." Kersten sluit het gesprek af met de aankondiging op deze problema tiek terug te komen in zijn toe spraak, die hij bij de officiële ope ning van de Amnesty workshop vrijdagavond om 19.00 uur zal hou den. De workshop van Amnesty International afd. Venray wordt gehouden op vrijdag 15 september van 19.00 tot 22.00 uur in wijkcentrum Brukske. De entree is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen met Helène Stevens van Amnesty, tel. 89642. Kersten: "Tijd liefdevolle gesprekjes voorbij" De gemeente Venray gaat zich in de toekomst wat harder opstel len als het gaat om de onderhan delingen over aankopen van grond voor woningbouw. Ook het instrument van onteigening komt eerder uit de kast. Het algemeen belang vraagt dat, liet wethouder Kersten (ruimtelijke ordening en grondzaken) maandag weten. "We móeten bouwen. De provin cie eist dat van ons als gemeente met een regionale functie. Als we ónze taakstelling niet halen krijgen we dat van de provincie. te horep", zei de wethouder maandag in de vergadering van de commissie ruim telijke ordening en grondzaken (VROG). Daar werd het bestem mingsplan Antoniusveld behandeld. Kersten wees op de tonnen schade die de gemeente lijdt doordat de bouw in Antoniusveld vertraging oploopt en de honderden mensen die er graag een woning willen. De wethouder reageerde in de commissie op de opmerkingen van de heren Claessens en Jeuken, die in Antoniusveld hun bedrijf hebben en bezwaar hebben gemaakt tegen het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied. Met beide grondeigenaren is de gemeente in onderhandeling over verkoop. Jeuken en Claessens ver weten de gemeente een formele opstelling: de communicatie ver loopt alleen volgens de procedures. Daarbuiten is het stil. Kersten reageerde met de opmer king dat "de tijd van de liefdevolle gesprekjes waar we niets mee opschieten voorbij is". De gemeente zal zich zakelijk opstellen. "En als het hard moet, dan maar hard". De wethouder kondigde aan dat de onderhandelingen binnenkort in een beslissende fase terechtkomen. "Het punt go-no go komt dichterbij. Er moet onderhand garen-op de klos komen", sprak Kersten dreigend. Het onderhandelingstraject loopt ten einde en het onteigeningstraject komt in zicht. Ambtelijk worden procedures daarvoor al voorbereid. "We kunnen ons niet nog meer tijd verlies permitteren". De wethouder wilde ook af van het beeld van een boze gemeente die de grond van zielige bewoners inpikt. "Ook zij laten zich vergezel len van deskundigen". De commis sie VROG steunde de wethouder unaniem. Het voorstel tot vaststel ling van het bestemmingsplan Antoniusveld werd akkoord bevon den. In de gemeenteraad wordt het zelfs een hamerstuk. De bezwaar makers tegen het plan kunnen daar na bij de provincie en in laatste instantie bij de Raad van State pro beren hun gelijk te halen. STRAATJE Ook bij de aanleg van het bedrij- venstraatje tussen Grotestraat en Julianasingel zet de gemeente de onderhandelingsmachine in een hogere versnelling. Dit straatje, waarvoor het bestemmingsplan al bijna 25 jaar geleden werd aange past, ligt er nog steeds niet, omdat de gemeente niet tot overeenstem ming kan komen met een aantal grondeigenaren. Kersten kondigde aan binnen een jaar onteigenings procedures in gang te zetten. "De druk op het centrum neemt toe. Er wordt almaar meer gebouwd. Bevoorrading achterom is veel beter voor consument en winkeliers. Een goede ontsluiting aan de achterzijde vergroot bovendien de waarde van het onroerend goed. De winkeliers moeten dit inzien", aldus de wet houder. De gemeente heeft onlangs weer twee strookjes grond voor het straatje aangekocht. Vandaag, donderdag, diende bij de Raad van State het bezwaar van de "actiegroep Theuws" tegen de aan dit bedrijf verleende milieuvergunning. De actiegroep strijdt al bijna anderhalf jaar tegen de inmiddels verleende ver gunning. Volgens de actiegroep laat het bestemmingsplan ter plekke de bedrijvigheid van Theuws Total Coating niet toe. Bovendien is volgens de actie groep de aanwezigheid en het gebruik van giftige, brandgevaar lijke en explosieve stoffen een per- manante bedreiging van de volks gezondheid. Desondanks verleende de gemeente een vergunning. De bezwaren van de omwonenden wer den ongegrond verklaard, waarna de actiegroep besloot de verleende ver gunning aan te vechten bij de Raad van State. In verband hiermee is door de actiegroep ook contact gezocht met de Chemiewinkel in Eindhoven. Mede naar aanleidingen van de bevindingen van de Chemiewinkel komt de actiegroep tot de conclusie dat er volstrekt ontoereikend bekend is over aard en omvang van de gifti ge, explosieve en brandgevaarlijke stoffen; over de chemische reacties die die stoffen kunnen veroorzaken; de aard en hoeveelheid van stoffen die het bedrijf via de lucht verlaten en vooral de gevolgen die dit heeft voor de volksgezondheid voor de directe omgeving. Daarom heeft de actiegroep als inzet bij de Raad van State het waar borgen voor een veilige en gezonde woonomgeving, een gedegen, betrouwbaar en vooral volledig onderzoek naar mogelijke gevolgen voor de buurtbewoners; beheersba re, controleerbare en handhaafbare September Ooievaarpocket-actie. Bij aankoop van een Een Schitterende bundel sterke verhalen Oóievaarpocket ontvangt u nu gratis 'De wraak van \V-^\ de kangoeroe' y grotestraat 68 venray telefoon 04780-82727 vergunningsvoorwaarden en, dat er op korte termijn een einde moet komen aan de stankoverlast die nog steeds aanwezig is. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 Taxiklanten werden lastig Een bestuurder van een taxibus vervoerde zaterdagavond een aantal jongeren vanuit het Brukske naar een uitgaanscentrum in Kleef. Afspraak was dat hij de jongeren ook weer kwam ophalen. Tijdens de rit van Kleef naar Venray werden de jongeren luidruchtig en lastig. In het Brukske stopte hij en verzocht hij de jongeren zijn taxibus te verlaten. Bij net verlaten werd er met blikjes bier gegooid op de bus en werd er tegen de bus geschopt. De chauffeur heeft van die vernielingen aangifte bij de politie gedaan. Winkeldiefstal In een warenhuis aan de Grotestraat werd dinsdagmorgen een 70-jarige Venraynaar betrapt toen hij zonder te betalen een porte monnee ter waarde van ƒ34,95 mee wilde nemen. Hij werd aan de poli tie overgegeven die de man na ver hoor en opmaking van proces-ver- baal naar huis stuurde. Van 19 tot en met 21 september zal er een vliegoefening worden gehouden boven de regio De Peel. De oefening 'Central Region Electronic Warfare Training Period' (CREWTP) wordt georganiseerd door Aircent uit Ramstein (BRD). Boven de regio De Peel zullen vluchten worden uitgevoerd tot een hoogte van 500 voet. Binnen de grenzen van de Groep Geleide Wapens De Peel mag tot 250 voet worden gevlogen. De geplande periodes van de oefening CREWTP zijn woensdag 20 september 1995 en donderdag 21 september 1995, dagelijks van 09.00 tot 11.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Maximaal twaalf vliegtuigen zullen aan de oefening deelnemen. In verband met het aanbrengen van Zeer Open Asfalt Beton worden van maandag 25 tot en met vrijdag 29 september a.s. de westelijke toe- en afritten ter plaatse van de krui sing met de Deurneseweg afgeslo ten. Het verkeer wordt omgeleid middels omleidingsroutes. Van maandag 2 tot vrijdag 6 okto ber a.s. worden de oostelijke toe- en afritten afgesloten. Naar verwach ting zullen op maandag 9 oktober a.s, beide rijbanen van de A73 tot aan het Texaco-tankstation in gebruik genomen worden door het verkeer. De werkzaamheden aan het fiets pad naar de wijk 't Brukske zullen naar verwachting eind september worden afgerond. Medio oktober wordt de 'Zuringspeel' van het Gewest Noord-Limburg overgedragen aan AVL-Sturing. Naast de officiële dag is de Zuringspeel nog twee dagen voor het publiek geopend. Er vinden dan tal van aktiviteiten rond, om en op de Zuringspeel plaats. Naast de vele aktiviteiten wordt er ook een wedstrijd georganiseerd. Het idee is om allerlei kunstwerken van afvalprodukten tentoon te stel len die gemaakt zijn door individu ele personen of door groepen, ver enigingen, scholen en noem maar op. Tevens kunnen deze kunstwer ken tijdens de drie open dag ter ver koop aangeboden worden. Iedereen wordt in de gelegenheid gesteld aan deze wedstrijd deel te nemen. Uitvoering werkstukken De afmeting van het kunstwerk mag maximaal 1x1x2 meter zijn. Alle afvalmaterialen kunnen gebruikt worden zoals puin, glas, karton, blik, stenen, en noem maar op. Het kunstwerk moet bij voor keur een duurzaam produkt zijn, zodat het mogelijk als huis- of tuin- dekoratie kan fungeren. Alle werk stukken worden tijdens de open dagen tentoongesteld. Ze worden beoordeeld door een vakkundige jury en door een publieksjury. Voor opgave en meer informatie kunt u bellen naar ABCO Baarlo: 077- 4773535. Renovatie Poels-lruis voltooid. Op 28 september a.s. wordt in Venray een nieuwe ondernemers vereniging "gepresenteerd": Business Vision Venray. Deze ver eniging, opgestart door enkele Venrayse ondernemers, richt zich met name op ondernemingen in handel, industrie, ambacht en dienstverlening. "Het doel van de vereniging is om in Venray als ondernemers samen te werken om zo een optimaal onder nemersklimaat te realiseren. Dat kun je door samen te praten over de toekomst, over veranderingen in ondernemersland. Als je dat samen doet dan kun je daar als ondernemer gemakkelijker op inspringen dan dat wanneer je individueel bezig bent." laat Victor Weijs, voorzitter van de nieuwe vereniging weten. Als een van de ontwikkelingen noemt hij de Electronic Highway, waar elke ondernemer steeds meer mee te maken krijgt. Business Vision Venray wil o.a. vraagstukken die bij meerdere ondernemers spelen, binnen deze vereniging bespreekbaar maken. De presentatie van Business Vision Venray vindt plaats op don- derdae 28 seDtember voor het gemeentehuis te Venray, waarna in dans- en partycentrum Janssen aan de Raadhuisstraat ir. G.M. Kooien, secretaris van de vereniging in zal gaan op de doelstellingen van Business Vision Venray. Dhr. L. Janssen uit Venray, directeur van PKM. gaat vervolgens in op het onderwerp "Samen sterker". elke week nieuws Vals briefje van 250 gulden ontdekt Bij het ledigen van een geldcas- sette bij een Venrayse bank kwam maandagmorgen een goed gelijken, maar wel vals bankbiljet van 250 gulden uit de cassette. Ómdat in de regio Uden meerdere valse bankbil jetten zijn aangeboden en voor de aanbieding van die bankbiljetten door de regiopolitie van Uden een inwoner is aangehouden, heeft de politie ook het onderzoek in de Venrayse aangifte overgedragen aan de regiopolitie in Uden. Op zondag 24 september, om 12.00 uur, valt het startschot voor de derde Centrumloop Venray. De start en de finish van deze wedstrijd zal zijn op het Henseniusplein. Aan deze fraaie loop door het cen trum van Venray kan worden deel genomen door wedstrijdatletcn en door rekreanten. De wcdstrijdloop gaat over 15 km terwijl de rekrean ten kunnen starten op de 15, 10 en 5 km. Het geheel verharde parcours is 5 km lang. Inschrijven voor de wedstrijdloop kan geschieden via voorinschrijving tot 20 september en op de wedstrijd dag. De rekreanten kunnen op de wedstrijddag vanaf 10.00 uur tot 11.30 uur zich inschrijven in zaal In den Engel, Poststraat. Inlichtingen bij de wedstrijdorga nisatie van Atletiekvereniging Venray-Regio, tel. 04780-84449. Vernielingen Er werd aangifte gedaan dat een pas geverfde deur van de openbare basisschool De Landweert dusdanig was bekrast dat deze opnieuw geverfd moet worden. Tevens was ae groene GFT container ont vreemd.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5