PEEL EN MAAS Broeder Koenraad wordt tot priester gewijd Ysselsteyn snuffelt aan Afrika Uit de raad van Meerlo-Wanssum VOLWASSEN VERKEERSBRIGADIERS Zuster Leonarda 60 jaar in het klooster Stichting Verkeersbrigadiers Venray Tentoonstelling over 50 iaar VN Programma voor ouderen in schouwburg WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING s --<4^ W Getuigen gezocht Verkeers ongelukken met letsel 'Zwemmende broeder' wordt plaatsvervangend rector Op zondag 1 oktober zal mgr. Bluijsen em. bisschop van Den Bosch en goede vriend van de con gregatie van de Ongeschoeide Karmelieten, in de rectoraatskerk van St. Jozef in de Smakt de pries terwijding toedienen aan de 59-jari- ge broeder Koenraad Wauben. Broeder Koenraad is geboren en getogen in het tot de gemeente Geleen behorend kerkdorp Krawinkel. In 1937 legde hij de kleine gelof ten af en ging hij als broeder Koenraad door het leven. In de con gregatie te smakt kwam broeder Koenraad in eerste instantie als kok te werk. Maar een broeder in deze congregatie moet meer een manusje van alles zijn: klusjes als schilderen, tuinman, imker portier en kos ter zijn broeder Koenraad niet vreemd. ZWEMMEN Broeder Koenraad is met name in de Venrayse zwemwereld geen onbekende. Een boottocht op de Biesbosch is aanleiding geweest voor deze broeder om zich te gaan bekwamen in de zwemkunst en die over te dragen aan anderen. Tijdens die boottocht, met drie andere broe ders (de Biesbosch had toen nog te maken met eb en vloed), liep de boot vast bij eb en daar zaten de vier broeders in hun bootje. Hulp halen had tot gevolg dat een van de broe ders in een diepe kuil terecht kwam. De andere broeders konden niet zwemmen en met veel geluk werd het avontuur overleefd. Daardoor zocht broeder Koenraad, toen hij in Smakt was teruggekeerd, kontakt met zwemvereniging Spio. Spio had toen nog het zwembad aan de Parkweg tot haar beschikking. Het zwemmen beviel zo goed dat hij niet alleen zijn zwemdiploma's maar ook de zwemleraarp ging halen. Hij kon nu les" gaan geven aan kinderen en daarmee was zijn kontakt met Spio verstevigd. Die vereniging kon hem zelfs als penningmeester gebruiken want van boekhouden wist deze broeder alles. Vervolgens werd hij door het hui dige Vincent van Gogh Instituut benaderd om les te geven. Aanvankelijk tien uur per week maar die groeiden zelfs uit tot 21 uur. De leergierige broeder wilde voor de gemeenschap nog meer doen en haalde het therapeutendi ploma, dat hem ook het recht gaf les te geven aan gehandicapten. Vele jaren gaf hij met veel liefde de kin deren van Spraeland les in waterge- wenning. Aan die lessen bewaart hij nog steeds prettige herinneringen. PRIESTERSCHAP Tien jaar geleden werd hem gevraagd om de mogelijkheid te onderzoeken of hij bereid was een studie te gaan volgen in Hoeven, waar ouderen de gelegenheid kregen zich voor te bereiden tot het pries terschap. Na rijp beraad en gedegen onderzoek, besloot hij die studie te gaan volgen. Op 24 maart is hij in alle stilte tot diaken gewijd door dezelfde bisschop Bluijsen, die op zondag 1 oktober broeder Koenraad zal wijden tot priester. Na de dienst zal de nieuwe pries ter graag iedereen, die zich daartoe geroepen voelt, de gelegenheid geven hem geluk te wensen. OPVOLGER Op 1 november z.s. zal rector C. Verbeeten afscheid nemen als rector van het Rectoraat van Smakt en van het rectoraat van Holthees, want de rector van Smakt is tevens belast met de zielzorg in het rectoraat van Holthees. Mede omdat zoveel van de rectoraatsbewoners de nieuwe priester, 'broeder Koenraad' (zo wil hij wel genoemd blijven worden), graag zouden zien, heeft de provin ciale overste van de Paters van de Ongeschoeide Karmelieten hem ook gevraagd als opvolger van rector Verbeeten. Broeder Koenraad is daarvoor, zoals dat te doen gebrui kelijk is, al bij de bisschop geweest en omdat dat rectorschap zich in twee diocesen uitstrekt is hij zowel bij de bisschop van Roermond als bij de bisschop van Den Bosch op bezoek geweest. Hij heeft gevraagd om een jaar waarnemer te mogen zijn om dan te bekijken of die waar neming kan worden omgezet tot een definitieve benoeming. Ondanks zijn 59 jaar zal hij met de van hem bekende aanstekelijke manier ook deze opdracht aanvaar den. 'De toekomst zal aantonen of ik daarin geslaagd ben', aldus broe der Koenraad. De raad van de gemeente Meerlo- Wanssum nam in de maandag gehouden raadsvergadering de vol gende besluiten. De prioriteitenlijst sport 1995 werd konform het voorstel vastge steld. Tegen beschikbaarstelling van een krediet van 3.203,- voor de beko stiging van materiaal ten behoeve van sierbestrating bij een veldkapel en kruisbeeld te Blitterswijck had de raad geen bezwaar. De verschillende frakties wilden meer duidelijkheid omtrent het nemen van een voorbereidingsbe- sluit waardoor de aanleg van een parkeerterrein bij' de in Tienray gelegen supermarkt werd mogelijk gemaakt. Met name de PK-fraktie was bezorgd dat er meer geluids overlast zou worden veroorzaakt en daarom werd het aanleggen van een geluidswal aanbevolen. Zover kon het college echter niet gaan om dat de eigenaar van die supermarkt te verplichten. De raad hoefde niet bang te zijn dat die parkeerplaats later zou worden uitgebreid want dan was het laatste woord toch aan de raad. Ook het afsluiten van die parkeerplaats was een zaak voor de eigenaar. Bij de beschikbaarstelling van een bedrag van ƒ9.024,- voor het stofvrij maken van de Pilmus, merkte de GP-fraktie op dat het nemen van dat besluit een achterhaalde zaak was omdat het werk reeds was uitge voerd en wel voor een bedrag wat 20%.hoger was dan de raad eerder had besloten. Dat werd door het col lege bestreden omdat toen een bedrag exclusief btw was goedge keurd en nu in dat bedrag de btw was verwerkt. De raad was akkoord dat een straatje in Wanssum de naam zou krijgen van Rozenstraat waarbij tevens de rozenkweek in Wanssum werd geëerd. De nota automatisering 1995 en informatievoorziening werd goed gekeurd waarbij de GP-fraktie opmerkte het een goede zaak te vin den dat ook in de toekomst gelden worden uitgetrokken om bij te blij ven. Beschikbaarstelling van een bedrag van 6.875,- zijnde 50% voor de verzelfstandiging nutsvoor zieningen aan OJC Gaellus in Tienray was voor de GP-fraktie, ook na uitleg door wethouder Beterams, aanleiding tegen dat voorstel te stemmen. In de verordening was een percentage op 40% vastgesteld, waaraan de fraktie vast bleef hou den. Wethouder Beterams stelde wel met enige trots vast dat nu in ieder dorp basisvoorzieningen voor de jeugd aanwezig zijn. Op een later tijdstip zal het college met verdere voorstellen voor deze soos komen. Vraagt, met spoed Wij zoeken: Voor de verkeersbrigade "De Landweert" volwassenen tussen 18 en 70 jaar. welke in een team van vrijwillige verkeersbrigadiers willen werken aan een veilige school- route. Dé brigade bemant de oversteekplaatsen Stationsweg en Henri Dunantstraat- Wij bieden: -Professionele opleiding en begeleiding. -Een jaarlijks attentie voor het vrijwilligerswerk. Wilt u samen met ons dè verkeersveiligheid van de school jeugd bevorderen, bel dan. Tel: 84988 (Monique Heesbeen) of 12430 judith Lucassen) AMBTSWONING In het verleden zijn er meerdere voorstellen geweest om tot een oplossing te komen van de vocht- problemen van de ambtswoning van de burgemeester; een ambtswoning die op de monumentenlijst staat. Eerder was er voor die vochtbestrij- ding al geld uitgetrokken maar nu is er een onderzoek door een gespecia liseerd bedrijf gedaan. In dat rapport waren bepaalde aanbevelingen gedaan maar het prijskaartje was hoger uitgevallen. Voor die verho ging werd nu goedkeuring gevraagd. De raad had nogal wat vragen over de garantietermijn van tien jaar. De GP-fraktie wilde eerst dan akkoord gaan, als eerst die harde garanties door de raad konden wor den bekeken. Dat ging de andere frakties te ver en die namen genoe gen om opdracht te geven en in de commissie die bepalingen door te nemen. Het college was er van over tuigd dat het gespecialiseerd bedrijf een goede naam had en dat aan de naleving niet getwijfeld hoefde te worden. Het CDA vroeg wel hoe het met de in 1988 gestelde garantie bij de toenmalige vochtbestrijding was gesteld. Die bleken toen niet hard te zijn geweest. Reden voor het college om nu met een gespecialiseerd bedrijf in zee te gaan. Maar de vier man sterke GP-fraktie bleef echter tegen. Over het al dan niet aanhouden van de ambtswoning zal in een later te nemen tijdstip aan de orde komen. In het Oorlogs- en Verzetsmuseum te overloon loopt vanaf 15 september t.m. 31 decem ber een tentoonstelling onder het motto "In Vredesnaam, 50 jaar VN". Vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijdom van armoe de en vrijdom van vrees. Deze vier vrijheden hebben in feite de grond slag gevormd voor de VN. Met deze vier vrijheden is het echter niet zo best gesteld. Voor het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon reden om de vraag te stel len hoe de wereld er uit zou zien zonder de Verenigde Naties. In de tentoonstelling "In Vredesnaam, 50 jaar VN" is de Nederlandse betrokkenheid bij peacekeeping en -enforcing opera tions te zien, maar dan wel met kri tische kanttekeningen. Het ideaal van de missie, ondermeer in het voormalig Joegoslavië, wordt geconfronteerd met de ontnuchte rende kijk van betrokkenen op hun eigen inzet. In de expositie staat een telex die de gekleurde informatie van het persbureau Tanjug over de situatie in voormalig Joegoslavië nu, het museum laat binnenrollen. Actuele media en de Sarajewo Group of Authors (SaGa) laten de werkelijkheid achter de ons dage lijks aangereikte informatie zien. Diefstal Volvo Een 42-jarige Venrayse parkeerde woensdagavond om 21.30 uur haar Volvo personenauto op de onver lichte parkeerplaats bij het zieken huis aan de Merseloseweg. Toen zij om 23.40 uur op de parkeerplaats terugkeerde was naar Volvo met een waarde van ƒ28.000,- verdwenen. Zuster Leonarda Heidens (80) uit Veulen viert op 16 september a.s. haar diamanten kloosterfeest. Als zesjarige liep ze iedere dag (vaak twee maal per dag) zo'n 3,5 km op de klompjes naar de school in Leunen. Als twaalfjarige ging ze van school en ging ze als kinder meisje op de boerderij werken bij familie in Velden. Op haar veertien de moest ze naar huis wegens haar zieke moeder. Twee jaar later kwam ze op een boerderij in Leunen, bij een groot gezin, waar ze hard moest werken als dienstbode. Op haar twintigste nam ze als pos tulante intrek bij de zustercongre gatie Urselinen in het klooster in Overpelt in België. Na enkele jaren werd de Eeuwige Gelofte afgelegd om als kloosterzuster in dienst van God haar plicht te doen. Bijna 40 jaar stond ze met andere zusters in de bakkerij van het grote klooster waar ook de zusterscholen waren gevestigd. Vele jaren zorgde ze ook voor het aanmaken van kachels in de schoolklassen zodat het warm was als de kinderen kwamen. Ook in de grote kloostertuin was zij vaak te vinden. Bij haar intrede in 1935 zou het 'de laatste maal' zijn dat ze haar ouders zou zien. Na enkele jaren vierde een tante van zuster Leonarda haar gouden kloosterfeest in Hamont. Daar mochten toen haar ouders en ook zij naar toe. Zo zag ze haar ouders toch weer terug. De strengheid van de orde werd soepe ler en later mocht ze vaker naar huis. Aan haar gouden kloosterfeest, tien jaar geleden, werd weinig ruchtbaarheid gegeven, maar dit toch wel zeldzame feest zal niet ongemerkt voorbij gaan. Wie haar wil feliciteren met dit diamanten kloosterfeest kan dat doen aan: Zr. Leonarda Rel. Urs., Kloosterstraat 15, 3900 Overpelt (B). Op woensdag 20 september a.s. worden in de schouwburg van Venray weer culturele middagen georganiseerd voor en door oude ren. Vanwege de grote belangstel ling wordt het programma twee keer uitgevoerd (13 september voor het eerst). Dit jaar worden deze gezelli ge middagen al voor de veertiende keer gehouden. Het is een afwisselend program ma van zang, muziek, dans, voor dracht en toneelspel, allemaal uitge voerd door aktieve amateur-artiesten uit de regio Noord-Limburg. er zijn nog enkele kaarten te krij gen bij het ouderencentrum De Kemphaan. De kosten bedragen ƒ6,- per entreebewijs. Ieder moet voor eigen vervoer zorgen. Bezoekers kunnen gratis parkeren op het plein voor de schouwburg in Venray, op vertoon van het programmaboekje en voor zover de beschikbare plaatsruimte het toelaat. 15-jarige bekent groot aantal inbraken en diefstallen Medio april werd een Venraynaar aangehouden die betrokken was bij een aantal inbraken en diefstallen van fietsen. Recentelijk werd in ver band met deze zaak een 15-jarige Venraynaar aangehouden, die tij dens de verhoren bekend heeft zich aan diefstal van 30 tot 35 fietsen in de regio te hebben schuldig gemaakt. Daarnaast bekende hij betrokken te zijn geweest bij een winkeldiefstal in Venlo, inbraak in een aan de Ossendijk gelegen natu ristenkamp, inbraak in de kantine van de tennisvereniging in Merselo, diefstal van geluidsboxen, fietscom puters en afzettingslampen. De inbraken en diefstallen vonden plaats met andere personen in wis selende samenstellingen. Ondanks de leeftijd zal de 15-jarige knaap toch worden aangemerkt als een van de hoofdverdachten en zeker het brein in de gepleegde strafbare fei ten. Het is niet uitgesloten dat er in deze seriezaak nog meer aanhoudin gen zullen worden verricht. Inmid dels is de verdachte huiswaarts gezonden in afwachting van het ver volg. DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1995 Nr. 37 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Afgelopen zaterdag was het zover, de Zwaan kwam terug in het cen trum van Venray en prijkt nu trots boven de ingang van het gelijknami ge hotel-restaurant. Het echtpaar Blacquiere had er alles aan gedaan om van de terugkeer een waar feest te maken, niet zonder succes. Omdat ook de weergoden meespeelden was het zeer druk bij de onthulling van beeld. Die onthulling gebeurde ove rigens niet door de oud-wethouder Grad Schols. Deze moest wegens ziekte verstek laten gaan. Daarom viel de eer te beurt aan de kinderen van het echtpaar Blacquiere, die er toch wel wat moeite mee hadden om het hoog opgehangen doek naar beneden te krijgen. Verder trokken ook de 100 scha pen met hun herders de nodige aan dacht. Deze waren bijeengedreven in "wei" op de Grote Markt en brachten vervolgens, met hun her ders, de nacht door op het voormali ge kerkhof. Zondag trokken herders en schapen weer richting Venlo. Op school en in de kerk Een ander, veelzijdiger beeld van Afrika schetsen, dat is de bedoeling van Ben en Mary van den Boom. Het Bredase echtpaar, dat jaren in Zaïre werkte, doet tegenwoordig in Nederland aan ontwikkelingswerk. Op scholen en in de kerk. Deze week streek het paar neer in Ysselsteyn. Gisteren maakten de leerlingen van basis school St. Oda kennis met de Afrikaanse cultuur. Zaterdag en zondag wordt in de parochiekerk een Bantoe-viering gehouden, waarin kinderen eveneens een hoofdrol vervullen. Het echtpaar Van den Boom werk te onder meer in een centrum voor dakloze kinderen in de Zaïrese hoofdstad Kinshasha. Daar maakten ze kennis met de Afrikaanse waar den en normen en de levenswijze. Die is een stuk veelzijdiger dan wat de media er hier van schetsen. Eenmaal in Nederland besloot Mary en Ben om de leefwereld van de kinderen daar dichterbij bij de kin deren hier te brengen. Sindsdien bezoekt het echtpaar scholen en ker ken om heel praktisch te laten zien wat de mensen in Afrika mooi vin den, hoe ze feesten en hoe ze religie beleven. Dinsdag was het Afrikadag op de Odaschool in Ysselsteyn. Alle kin deren, van groep 1 tot en met 8, kon den ervaren hoe hun leeftijdgenoot jes in Zaïre dagelijks leven. Er wer den liedjes gezongen, waarbij de Ysselsteynse kinderen driftig mee- trommelden op de originele trom mels die Ben en Mary hadden mee gebracht. Ondertussen toonden dia's en gebruiksvoorwerpen hoe de kin deren in Zaïre leven, waarbij de nadruk ligt op de gelijkwaardigheid: kinderen in Afrika zijn wel anders, maar niet minder. MISSEN Zaterdag en zondag gaat ook de Ysselsteynse kerk op de Afrikaanse toer. Er wordt een zogenaamde Bantoe-viering gehouden, een katholieke eredienst op z'n Afrikaans. Ook hierin spelen kinde ren de hoofdrol. De meisjes krijgen de traditionele hoofddoek, de kitam- bala, op en de jongens die als mis dienaar fungeren mogen een speer dragen. De offergaven worden aan gedragen in kalebassen en maniok- manden. Het koor en de organist hebben het weekend vrijaf, want de kinderen zingen en spelen Zaïrese liedjes onder begeleiding van Ben en,Mary- Daartoe wordt op zaterdag al geoefend. De eigenlijke viering begint om 19.00 uur. Zondag om 11.15 uur wordt een tweede viering gehouden. Afrikaanse trommels doen het altijd goed bij kinderen. Sfeer...! Het najaar is in zicht. Kom daarom 14, 15 of 16 september naar onze 'modekijkdagen om te genieten van een nieuw en veelzijdig modebeeld. Voor iedere klant een aardige attentie! VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Dc politie vraagt dringend om de medewerking van getuigen, bij de oplossing van vier aanrijdingen waarbij de veroorzaker, zonder dat zijn of haar identiteit kon worden vastgesteld, is doorgereden. Vorige week woensdagmorgen, omstreeks 09.10 uur werd een 26- jarige bromfietsster uit Venray op het fietspad langs de Leunseweg aangereden door een vrachtauto, die vanaf de Leunseweg de oprit van de Deurneseweg opdraaide. De brom fietsbestuurster kwam ten val en liep verschillende schaafwonden op. Haar bromfiets was ernstig bescha digd (schade 800,-). Het enige wat zij zich nog kan herinneren is dat de vrachtauto een groen zeil had met gele letters. De bestuurder is door gereden en heeft zich niet over de dame bekommerd. Een 39-jarige Venraynaar kwam bij terugkeer bij zijn aan de Langstraat geparkeerde personen auto, vrijdagavond, tot de ontdek king dat zijn geparkeerde auto zwaar beschadigd was. Een getuig had een briefje onder de ruitewisscr gedaan met vermelding van het ken tekennummer van de auto, die daar tegen aan was gebotst. Het kenteken was afgegeven aan een Leasebedrijf, maar dat zal de politie wel kunnen oplossen. Buurtbewoners van de Franciscuslaan deden bij de politie aangifte dat een personenauto van een daar wonende 56-jarige man, behoorlijke schade had opgelopen, veroorzaakt door een ander motor voertuig. Omdat de eigenaar nog met vakantie is kon omtrent de scha de nog niets worden medegedeeld. Zaterdagmiddag omstreeks 14.30 uur kwam een 57-jarige inwoner van Maashees op het Gouden Leeuwterrein bij zijn geparkeerde personenauto tot de ontdekking dat die behoorlijk was beschadigd. Ook die schade was door een ander motorvoertuig veroorzaakt. Mede omdat het doorrijden na een aanrij ding in Venray ernstige vormen begint aan te nemen, hoopt de poli tie op medewerking van het publiek... Vorige week woensdagmiddag wilde een 29-jarige voetganger uit Lieshout de Raadhuisstraat overste ken in de richting van de Stationsweg. Hij werd door een per sonenauto, bestuurd door een 49- jarige inwoner van Gennep aangere den. Die bestuurder dacht een steentje tegen zijn auto te hebben gekregen maar toen hij zag dat zijn buitenspiegel er vanaf was, stopte hij, en keerde hij die voetganger f hij, en keerde hij terug en zag dat hij had aangereden. De voetganger moest voor behandeling van verwondingen aan zijn rechter schouder naar het ziekenhuis wor den vervoerd maar kon kan de behandeling naar huis worden over gebracht. Eveneens vorige week woensdag middag verleende een 60-jarige bestuurder van een personenauto op het berucht kruispunt bij Oostrum geen voorrang aan een van rechts komende trekker met oplegger. Bij de daardoor ontstane botsing werd de bestuurder gewond en werd hij voor behandeling naar het zieken huis vervoerd. Hij kon na behande ling naar huis worden overgebracht. Diezelfde middag werd op de splitsing Handelstraat-Kiosk een 43-jarige inwoonster van Venray op haar fiets aangereden door een 52- jarige bestuurder van een personen auto. De dame kwam ten val maar ze dacht dat het nogal meeviel. Ze ging naar huis nadat ze de gegevens hadden uitgewisseld. Omdat zij pijn aan haar benen bleef houden, ging ze toch maar naar haar huisarts die haar naar het ziekenhuis doorver wees. Daar werd vastgesteld dat haar kuitbeen op twee plaatsen gebroken was. Daarom deed ze later alsnog aangifte bij de politie van het haar overkomen ongeval.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11