DESIGN EI PEEL EN MAAS Open Monumentendag in teken van gerestaureerde molen DEUR 'Nooit gedacht', toch gebeurd Laatste wedstrijd op De Spurkt Zangers na Amerika-reis weer over tot orde van de dag WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Een blik in de vrije school Beleggen bij Toy-Run 'Ook open huis in Dr. Poelshuis' Op zaterdag 9 september zal mevrouw rar. E.M.A.A. de Loo, wethouder van culturele zaken de Open Monumentendag 1995 offi cieel openen. Open Monumentendag wordt voor de negende keer in het gehele land gehouden. In meer dan 400 gemeenten worden dan ruim 3.400 monumenten opengesteld voor het publiek. Het totaal aantal toeschouwers lag vorig jaar, even als het jaar daarvoor, op ruim 700.000. De doelstelling, de men sen op de tweede zaterdag van september in kontakt te brengen met de monumenten in eigen plaats en streek, wordt dan ook ieder jaar wat dichter benaderd. MOLEN NOOIT GEDACHT De Open Monumentendag zal dit jaar in de gemeente Venray in het leken staan van de opening van de gerestaureerde molen 'Nooit Gedacht' te Merselo. De uit 1867 stammende stenen belt-berg molen sioeg tijdens een herfststorm in 1975 op hol. De vang van de molen raakte los waardoor de molenwie ken op drift raakten en de as van de molen in brand vloog. Men heeft toen de voorzoom en het hekwerk eraf gehaald en de molen 'kaal' gezet. Jarenlang heeft de molen er zo bij gestaan. Voor en na vielen de schoren en het kruiwerk eraf en bood de 'Nooit Gedacht' een troos teloze aanblik. In 1987 kwam de molen in handen van een stichting met als doel de algehele restauratie. In 1990 werd de molenberg hersteld en in 1991 werden de silo's die zich in de molen bevonden gesloopt. In 1992 is begonnen met het metselen van de toog (ingang) en in mei 1993 kwam de molen m de steigers te staan om helemaal opnieuw gevoegd te worden. Vervolgens werd in september 1994 begonnen met het herstel van het binnenwerk. Verder is de molen onlangs nog voorzien van een nieuwe kap en een geheel nieuw buitenwerk. Met spanning en grote belangstel ling wordt dan ook uitgekeken naar Open Monumentendag op 9 septem ber 1995 waarbij de molen in al haar glorie weer zal zijn hersteld en in werking zal worden gesteld. Vanaf dat moment lééft de molen weer en zal als een landschappelijk waarde vol element en markant dorpsge zicht het mooi dorp Merselo blijven MAAR ER IS MEER Het comité Open Monumentendag Venray heeft in nauwe samenwerking met leden van de stichting 'Nooit Gedacht' en de dorpsraad van Merselo een uitge breid programma samengesteld. Na de ontvangst om 10.00 uur van genodigden en belangstellenden in zaal Het Anker volgen er toespra ken, muzikaal ondersteund door het Venrays strijkkwartet Adagio. Vervolgens vertrekt het gezelschap in oatocht, voorafgegaan door Merselo's fanfare St. Oda, naar de molen. Wethouder mevr. mr. E.M.A.A. de Loo zal dan de ope ningshandeling verrichten. Vervolgens wordt de molen door pastoor Mertens, geheel volgens tra ditie, ingezegend. Nadat oud-mole naar Albert Michels met Frans in 't Zandt de vang van de molen hebben gelicht zal de molen voor het publiek worden opengesteld. HUIFKAR Vanaf de molen worden er met twee huifkarren om 13.00 en 14.30 uur ritten gemaakt langs de monu menten, markante dorpsgezichten en fraaie landschappelijke elemen ten die Merselo rijk is. Ook is er een wandel- en fietsrou te langs de diverse monumenten die deze dag extra in de belangstelling staan. Naast de molen Nooit Gedacht zijn voor het publiek open gesteld en te bezichtigen de kerk H. Johannes de Doper, de Boerderij Grootdorp 81 en diverse monument jes van devotie (o.a. St. Janskapel, St. Odakapel, H. Mariakapel, Hagelkruis). Verder zijn in de routes opgenomen de Martieneplats, de Stieneplats, Weverslo met Weversloseberg (met 38.6 meter NAP de hoogste 'berg' van Venray), het Loobeekdal en de Haag. BOEKJES Een beschrijving van de monu menten met daarbij de diverse rou tes zijn opgenomen in een boekje dat ter gelegenheid van Open Monumentendag wordt uitgegeven. Van de molen Nooit Gedacht, die deze dag in gebruik wordt genomen is eveneens een boekje uitgebracht met een uitgebreide geschiedenis van de molen. TENTOONSTELLING In basisschool St. Johannes de Doper aan de Coppelenberg 3 te Merselo is een tentoonstelling/expo sitie ingericht. Niet alleen is er een foto-overzichtstentoonstel ling van (oud-)Merselo maar er zijn ook een aantal schilderijen te bewonderen. De leerkrachten hebben een projekt opgezet met de leerlingen waarvan het resultaat ook te zien zal zijn. De basisschool is niet alleen geopend op zaterdag van 12.30 tot 17.00 uur maar ook op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op zondag zal tevens, gedurende deze tijd, de molen voor net publiek geopend zijn. DR. POELSHUIS Onlangs is het Dr. Poelshuis aan de Raadhuisstraat betrokken door dhr. en mevr. Van Gooi, die het huis hebben laten renoveren en daar enkele kantoren in hebben onderge bracht. Het echtpaar wil in het kader van de Monumentendag en vanwege de afronding van de renovatie het pand openstellen voor het publiek. Op zaterdag 9 september kan dat van 10.00 tot 16.00 uur. Met name is ook het interieur, met vele histori sche zaken, bewaard gebleven of teruggebracht in de oorspronkelijke staat. Kortom een buitenkansje om het Dr. Poelshuis eens van binnen te bezichtigen. LEO HENDRIKS UZERWAfiENGEREEDSCHAPPEtHWCHINES HOFSTRAAT 6 VENRAY TEL. 04780-81069 FAX 81040 Bestuurder keerde terug naar plaats van ongeval In de vroege zaterdagmorgen omstreeks 05.00 uur kwam bij de politie een melding binnen dat er 'een auto boven de beek hing' op de splitsing Pauwweg-Zandhoek in Oirlo. De politie is veel ge wend, maar een auto die boven een beek hangt komt maar zelden voor. De auto werd aangetroffen maar de bestuurder was onvindbaar. De auto werd veilig gesteld en vier uur later kwam uit dezelfde buurt een melding binnen dat er 'een vreemde vent' rondliep. De politie trof de man aan, een 35-jarige Venraynaar, die onder invloed van alkohol verkeerde. Hij verklaarde op zoek te zijn naar zijn auto. De politie vertelde de man dat hij daar niet naar hoefde te zoeken, want die was veilig gesteld. De man verklaarde uit de bocht te zijn fevlogen en zich met een taxi naar uis had laten brengen. Vanwege het drankgebruik was hij wegge lopen. De politie had voldoende bewijs om de man een rijverbod van drie uur op te leggen en pro ces-verbaal inzake het weglopen bij een verkeersongeval zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Merselose molen draait weer na ruim twintig jaar Zaterdag 9 september is een his torische dag in Merselo. Na meer dan twintig jaar draaien voor het eerst weer de wieken van de molen 'Nooit Gedacht', in de volksmond beter bekend als 'Michels' meule'. Na een jaartje of-drie restaureren, voorafgegaan door meer dan tien jaar van onderhandelen en bespreken, is het dan zover. De Merselose molen is dan ook in Venray het zwaartepunt van de komende Open Monumentendag. Daarna zal de 'Nooit Gedacht' één dag in de week gaan draaien. Lambert Michels, zoon van de laatste eige naar en molenaar, zal de molen part-time bemannen. Een herfststorm in november 1975 maakte een definitief einde aan de activiteiten van de Merselose molen. De wieken raakten op drift en delen van het hekwerk en de voorzoom vlogen in de rondte. De wieken draaiden zo hard dat de as van de molen in brand vloog. Na de storm werden de resten van voor zoom en hekwerk van de wieken gehaald. De 'Nooit Gedacht' werd 'kaal' gezet, zoals dat in de vaktaal heet. Na 108 jaar het beeld van het dorp te hebben bepaald en een belangrijk aandeel in de dorpseconomie te heb ben gehad, leek er een roemloos einde te komen aan de fiere molen. Molens hadden sowieso hun langste De Merselose molen, een fraai monument en een toekomstige toe ristische trekpleister. tijd gehad. Ook de molen van de familie Michels draaide alleen nog meer af en toe met molendagen. Diesel- en electromotoren hadden al beginjaren zestig de windkracht als energieleverancier overvleugeld. De laatste molenaar, Albert Michels, had z'n bedrijf langzaam zien ver anderen in een graanhandel en vee voederbedrijf. De achterkant van de molenberg was al afgegraven om plaats te maken voor een loods met graansilo's. Hoewel aan de buiten kant niet veel te zien was, takelde in de jaren daarna de 'Nooit Gedacht' verder af. FAMILIE Toen de molen in 1867 werd gebouwd bestonden er nog geen dieselmotoren, laat staan electrisch aangedreven exemplaren. De wind zorgde gratis voor het draaien van de wieken. De 'Nooit Gedacht', een stenen belt-bergmolen, werd gebouwd in opdracht van Simon van den Brekel, een molenaarszoon uit het Brabantse Oisterwijk. Voor het zand voor de molenberg gingen de bouwvakkers niet ver lopen. Begrijpelijk als je alles kruiwagen voor kruiwagen moet doen. De plak waar het zand werd gehaald liep in de jaren daarna regelmatig onder water en dankt daaraan z'n naam 'de Vloet'. In 1881 kwam de molen in het bezit van de familie Michels. Vader Mathijs kocht de molen, zoon Frans, die al als knecht bij Simon van den Brekel had gewerkt, ging er z'n brood verdienen. Hij deed dat tot 1921, toen de 'Nooit Gedacht' over ging naar zoon Lambert. De andere zoon, Wim, kocht een molen in Oirlo. In 1927 werd aan de voorkant van de molen een pakhuis gebouwd, met daarin onder meer een dieselmotor van 20pk. Deze dreef niet alleen de molensteen aan, maar via een aap- drijfriëm en -as ook de elevator, mengmachine, de koekenbreker en de slijpsteen op de eerste- verdie ping. Overigens had de eerste hulp motor voor de molenstenen al in 1913 z'n intrede gedaan. BAKKER Een apart, maar bekend verhaal, is dat van Frans Michels, de oudste zoon van Lambert. Deze Frans zat in het verzet en had de zorg voor zo'n 80 onderduikers in de buurt. De Merselose molen maalde voor hen en de wieken diende als waar schuwingssignaal. Verder was het in de oorlogsjaren rustig op de molen, want veel was er niet te malen. Frans was voorbestemd om z'n vader op te volgen, maar werd in 1944 in de buurt van Leunen door de Duitsers neergeschoten. Het molenaarswerk werd overge nomen door Frans' jongere broer Albert. Die had eigenlijk bakker willen worden, maar door de tragi sche dood van z'n broer belandde hij in een andere fase van de brood bereiding. Alberts eerste taak was de molen weer draaiend zien te krijgen. Molenbouwer Beijk uit Afferden kwam er aan te pas. Met behulp van onderdelen van een verwoeste molen uit het Brabantse Oeffeit werd de 'Nooit Gedacht' weer opge knapt en de molen maalde een jaar of vijftien dat het een lieve lust was. De komst van de granen en veevoe ders in bulk luidden het einde in voor de meeste molens in Nederland en ook Michels' molen bleef dit lot niet bespaard. Omdat Michels geen vergunning kreeg om buiten tegen de molen silo's te plaatsen, werd in 1964 het binnenwerk uit de molen verwijderd en kreeg de molen een silo in plaats van een maatwerk in z'n buik. De wieken draaiden nog bij bijzondere gelegenheden, tot tien jaar later het einde kwam. VEELTIJD Tot zover het relaas van de teloor gang van de 'Nooit Gedacht'. Het verhaal van de wederopstanding is er een van een lange adem. Enkele jaren na de brand werden de eerste initiatieven al genomen, maar pas in 1984 werd door Johan Zegers, de voorzitter van de huidige stichting, een werkgroep opgericht. De leden sloopten de loods achter de molen en de silo van het pakhuis. Daarna stapte men naar de gemeenten voor financiële steun. De werkgroep ver anderde in een stichting, die in november 1987 de molen voor een symbolisch bedrag kocht. In de stichting nam ook oud-molenaar Albert Michels zitting. Er volgde een periode van teke ningen maken, begrotingen opstel len en subsidies binnenhalen. In 1991 kon het werk beginnen. Eerst werden de silo's uit de molen gehaald. In 1992 werd de boog voor de toegangspoort opnieuw gemet seld. In mei 1993 kwam de 'Nooit Gedacht' in de steigers te staan. Het metselwerk, indertijd speciaal net als bij vuurtorens 'afwaterend' gemaakt, moest opnieuw worden gevoegd. Daarna werd het weer een tijdje rustig rond de molen. Pas een jaar geleden, in september 1994, konden molenbouwers van Beijk aan de slag. De laatste dag van oktober kon de kap eraf worden gehaald. In de maanden daarna werden nog bruik bare delen opgeknapt en samen met nieuwe geïnstalleerd. PROGRAMMA En nu is d£. molen dan wëèr in de oude glorie hersteld. Venr^v .heeft er vanaf zaterdSg 9 septemolr een monument van formaat bij. Zaterdag om 12.00 uur zal wethou der De Loo van cultuur de gerestau reerde molen officieel openen. Pastoor Mertens van Merselo zegent de 'Nooit Gedacht' en vervolgens wordt de molen op de traditionele wijze in gebruik genomen. Oud molenaar Albert Michels en ambte naar Welzijn F. In 't Zandt van de gemeente Venray zullen de vang lichten. Als er voldoende wind staat kan de molen daarna weer gaan werken. Ook zondag 10 september is de Merselose molen van 11.00 tot 17.00 uur eveneens voor het publiek geopend. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1995 Nr. 36 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Modelstockcarclub De Peeldrivers kan terugzien op een geslaagd wereldkampioenschap model-stockcar-racen op circuit De Spurkt in Venray. De wedstrijd trok afgelopen zondag zo'n 750 toeschouwers naar het circuit, waar voor het laatst een wedstrijd van De Peeldrivers werd afgewerkt. Julian Vaux uit het Engelse Leicester mocht zich aan het einde van de dag laten kronen als nieuwe wereldkampioen. Vaux kreeg de bij de overwinning behorende beker, bloemen en uiteraard champagne. Op de tweede plaats eindigde Ronald Mosman uit Gemert. De Belg Jean Pierre Steegen werd derde in het sterke deelnemersveld. Tjeu Stoks uit Blitterswijck was de beste Noordlimburger met een vijfde plaats. De Zangers van St. Frans zijn weer in hun normale doen. Twee, drie keer per week repeteren, langzaam voorbereiden op de feestdagen aan het eind van het jaar. Deze zomer stond hun hoofd daar echter helemaal niet naar. De jongens van dirigent Wim Buys togen 1 juli naar Canada en de Verenigde Staten om daar deel te nemen aan het congres van de kovenorganisatie Pueri Cantores. Een reis die een groot succes werd. De Venrayse'zangers zongen samen met koren uit de hele wereld, en verzorgde een groot aantal optre dens in Troi Rivieres, Quebec en Montreal. Naast het zingen waren er ook officiële ontvangsten zoals in het parlement van Quebec. Tijdens een van de concerten was de Canadese minister-president Chre tien een van de eregasten. INALFA Het congres in Canada duurde tot en met 6 juli. Daarna begonnen de jongens aan een rondreis door de Verenigde staten. In Detroit waren de Venrayse zangers te gast bij een Venrays bedrijf: Inalfa. Inalfa heeft de reis van de Zangers naar Amerika mede mogelijk gemaakt. De Zangers van St. Frans hebben bij Inalfa gezongen tijdens de jaarlijkse barbecue van dit bedrijf. Algemeen directeur Fred Welschen liet daarbij zijn warme belangstelling blijken en ontbrak niet bij deze gelegenheid. Aan het bezoek aan Detroit hebben de Zangers, naast een heerlijke bar becue nog een t-shirt en een radio overgehouden. De reis werd uiteindelijk afgeslo ten in New York, alwaar de Zangers van St. Frans de hoogmis verzorg den in de bekende St. Patricks Cathedral. Met deze reis nog in het achterhoofd is de motivatie bij de Zangers optimaal om aan het nieu we seizoen te beginnen. Vrije School De Morgenster te Boxmeer heeft, net als alle andere 90 Vrije Scholen in Nederland, haar wortels in de antroposofie. Dit is een levensbeschouwing van Rudolf Steiner. Wat is dat: antroposofie? Wie was Rudolf Steiner? Wat betekent het woordje 'vrij' (waar staat dit voor)? Waarom alleen natuurlijk materiaal? Wat zijn dat: jaarfeesten, die zoveel fevierd worden op de Vrije cholèn? Wat is periode-onderwijs? En hoofdonderwijs? Waarom zoveel vaklessen zoals eurithmie, muziek, handwerken, handenarbeid, tuin bouw en de vreemde talen - Engels en Duits - vanaf het zesde levens- Bij beleggen komt veel kijken. i i Wij kunnen u daarover RQuOUQnK uitvoerig informeren. Twee nieuwe Rabogidsen bevatten uitgebreide informatie over beleggingsdoelen en beleggingskeuzes. Over risico en rendement. Over de fiscale aspecten van beleggen en over de rol die de Rabobank daarbij kan spelen. Interviews met mensen uit de beleggingswereld belichten de verschillende aspecten van het beleggen, evenals interviews met andere beleggers. Kortom, informatie die u op weg kan helpen een goede beleggingskeuze te maken Wilt u meer weten? Vraag dan informatie aan. Vanzelfsprekend geheel vrijblijvend. Stuur mij de Rabogids Zelf beleggen met informatie over het beleggen in individuele fondsen. Hierin vindt u onder andere intervieuws met een fundamenteel en technisch analist, maar ook met beleggers en beleggingsadviseurs. Stuur mij de Rabogids Laten beleggen met informatie over het beleggen in de beleggingsfondsen van de Robeco Groep. Hierin vindt u onder andere een interview met prof. dr. JJ. van Duijn van de Robeco Groep. Neemt u persoonlijk contact met mij op. Naam Adres Postcode Telefoon thuis Plaats Werk Rabobank Meerio-Wanssum «ei.04734-82381 Rabobank Venray-Oostrum «ei.o4pso-83ooo) Rabobank Zevenrode «ei. 04780-3 os 401 T jaar? Wat wil het kunstzinnig onder wijs beogen? Waarom van het zesde tot en met het dertiende levensjaar bij één en dezelfde leerkracht? Waarom na de kleuterklassen (waar in kinderen van 4, 5 en 6 jaar samen in één klas zitten) nog zeven jaar lagere school (onderbouw)? Wat over het vervolg, na deze zeven jaar: de bovenbouw? Hoe lopen prakti sche zaken omtrent vervoer e.d. voor veelal streekscholen? Op deze (en vast nog vele andere) vragen hopen wij u een antwoord te kunnen geven. Wij nodigen alle geïnteresseerden uit in de kleine zaal van hotel Asteria, Maasheseweg 80a te Venray. Wij zullen u verwelkomen met een kopje koffie, waarbij u van de gele genheid gebruik kunt maken de ten toonstelling te bezichtigen die volle dig zal bestaan uit eigen werk van onze kinderen. Mocht u van te voren wat willen weten, dan kunt bellen naar 08855-76616. Winkeldiefstal Een 26-jarige Venraynaar werd in een drogisterij in de Grotestraat betrapt toen hij een flesje parfum ter waarde van ƒ11,- mee wilde nemen zonder te betalen. Hij werd aan de Eolitie overgegeven die hem na ver oor en opmaking van proces-ver- baal naar huis stuurde. Motorclub mTC Aostrum organi seert op zondag 10 september de zesde Toy-Run. De opzet is dat de deelnemers hun motoren op een ori ginele manier versieren met speel goed en dit in een gezamenlijke tocht aanbieden aan het goede doel. Tevens wordt de financiële verdien ste hieraan overgemaakt. Het goede doel is dit jaar Maria Rocpaan. Dit is een stichting voor geestelijk gehandicapten van elke leeftijd. De toertocht heeft een lengte van ongeveer 110 kilometer. Ook zijn er enkele prijzen te winnen, o.a. oud ste-, jongste-, verstkomende- en ori gineelste deelnemer. Dit jaar is er ook weer een loterij met leuke prijzen die beschikbaar zijn gesteld door diverse motorza ken. Inschrijving op zondag 10 sep tember bij café-zaal Van Roon in Oostrum van 10.00 tot 12.00 uur. Inschrijfkosten ƒ10,- per motor, twee konsumpties en duo-passagier gratis.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 13