Burger wordt in 1996 financieel ontzien KEERpunt staat nieuw beleid in de weg W.K. Model Stockcar in Venray Driessen wil steun provincie voor riool Een druppel op de gloeiende plaat betekent leven voor 150.000 gezinnen PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS W.A.O VAN SOEST 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Illusies '95 geopenct"-••••■» a4 PEEL EN MAAS Donderdag 31 augustus 1995 - Pagina 5 "Venray niet uit de markt prijzen" Een beperkte verhoging van de lasten voor de bur gers en nauwelijks nieuw beleid. Dat is één kant van de begroting voor 1996 van de gemeente Venray. Daarnaast is het stuk een strategisch kompas: Venray koerst op artikel 12. De komende vijfjaar heeft de gemeente nog geld van het rijk nodig om het huishoudboekje sluitend te krijgen. Het college tracht met de begroting 1996 de grenzen van het haalbare af te bakenen. De begroting 'dicht by huis' oftewel 'wat merkt de Venraynaar er komend jaar van' is betrekke lijk eenvoudig. De totale lasten verhoging voor de Venrayse bur ger blijft beperkt tot ongeveer 7%. In geld uitgedrukt is dat gemiddeld een bedrag van zo'n 75 tot 80 gulden per gezin. Het colle ge stelt zich op het standpunt dat een grotere stijging niet verant woord is. De voornaamste lasten voor de burger en dus inkomsten voor de f;emeente zijn de onroerend zaakbe- asting, de afvalstoffenheffing en het rioolrecht. Die gaan ook in 1996 alledrie omhoog. Maar minder dan eigenlijk zou moeten om de kosten te dekken en ook onvoldoende om de begroting sluitend te krijgen. Het college kiest ervoor om de burgers komend jaar financieel te ontzien. In het kader van het artikel 12-regime is er genoeg verhoogd de afgelopen jaren, zodat Venray tot de duurdere gemeenten in Limburg behoort. "We kunnen ons ook niet uit de markt prijzen", motiveerde wethouder Jan Driessen het standpunt verder. Driessen mocht dinsdag z'n eerste begroting aan de raad overhandigen. REDELIJK PEIL Venray heeft echter rekening te houden met de regels van artikel 12. Die schrijven voor dat de gemeente moet voldoen aan het 'redelijk peil', het minimum niveau aan gemeente lijke belastingen wil een gemeente voor rijkssteun in aanmerking komen. Komend jaar wil Venray voldoen aan dat redelijk peil, maar ook niet meer dan dat. Dat betekent dat de OZB stijgt van 548 gulden naar 600 gulden per woonruimte. Een stijging van 8,2%. Daarmee breekt het college met de extra ver hoging die de afgelopen jaren boven op de OZB is gezet om te voldoen aan de artikel 12-eisen. Inclusief die verhoging zou de OZB per woon ruimte 705 gulden bedragen en dat vindt het college te v eel. Eenzelfde verhaal ten aanzien van de afvalstoffenheffing. Kosten dekkende tarieven is een onderdeel van het redelijk peil. Om dat te bereiken zou het tarief drastisch omhoog moeten (19% stijging). Ook dat is het college te gortig. Door de inrichting van het definitie ve milieustation minstens een jaar uit te stellen en de reserve aan te spreken, blijft de verhoging beperkt tot 5,3%. In geld uitgedrukt is dat gemiddeld 15 tot 20 gulden per woning. Het rioolrecht gaat van 156 naar 168 gulden per woonruimte, even eens een verhoging van ruim 5% ten opzichte van dit jaar. De gemeente ziet af van een verdere verhoging en schort gelijktijdig het onderhoud waar mogelijk op, in de wetenschap dat er komende jaren gigantische uitgaven zitten aan te komen op dit gebied. Voor de porte monnee van de Venrayse burger is de begroting 1996 relatief gunstig. De lasten stijging is immers minder dan de Venraynaren de laatste jaren gewend waren. De vooruitzichten voor de gemeente zijn voor 1996 en daarna nog helemaal niet zo gunstig. Het blijft financieel zwaar weer en de wissels staan dan ook richting artikel 12. "1996 wordt een heet jaar", liet wethouder Driessen bij de presenta tie van de begroting dinsdag al weten. Hij doelde daarmee op de operatie KEERpunt, die komend jaar een zwaar stempel drukt op de gemeentelijke organisatie. Ook in de begroting is KEERpunt nadruk kelijk aanwezig: het college reser veert twee miljoen om de kosten die de operatie met zich meebrengt te kunnen betalen. Er gaan namelijk in het voorjaar van 1996 banen ver dwijnen op het gemeentehuis. Voor een goed sociaal plan, inclusief out placement, vervroegde uittredingen, opleidingen en ook wachtgelden is dat geld nodig. Als je dan ook nog afziet van de feitelijk noodzakelijke doorbereke ning aan je burgers, houdt dat in dat er voor nieuw beleid absoluut geen geld is. Er is bijna zeven ton, maar 170.000 gulden af voor daar i vervangingsinvesteringen. Het res terende half miljoen gaat op aan tal van kleinere posten, zoals de 50.000 gulden voor de dorpen, net zo'n bedrag voor het leerlingenvervoer en 23 mille gemeentelijke bijdrage aan enkele spoorwegovergangen. Zelfs enkele vervangingen zijn gesneuveld: de vernieuwing van de inventaris schouwburg (uitgesmeerd over vijf jaar), de vernieuwing van de toplaag van het hockeyveld (uit gesteld) en vervanging van het financieel informatiesysteem (uitge steld). GENOEG In z'n geheel is de begroting 1996 een positiebepaling van.de gemeen te ten opzichte van provincie en rijk. Door te kiezen voor beperkte lasten verhoging en KEERpunt zoekt het college de grenzen op voor de onderhandelingen over rijkssteun. Want geld uit de artikel 12-pot kan Venray ook na 1996 niet missen. Maar m de begroting geeft het colle ge het signaal af dat Venray vindt dat het nu en in de afgelopen jaren gedaan heeft wat het kon: er werd en wordt extra geld in het grondbe drijf gestopt, er is bovenop het rede lijk peil extra geld bij ac burgers gehaald en Venray is bereid om met KEERpunt drastisch in het eigen vlees te snijden. Plus dat niets wordt besteeds aan nieuw beleid. Daarbij moet het blijven is de mededeling naar Binnenlandse Zaken toe. De rest moeten jullie doen. Die rest is globaal genomen het tekort dat ver oorzaakt wordt door het structureel verstorende clement van het immen se net aan wegen in het buitenge bied. Voor het onderhoud daarvan kreeg Venray ook in eerste instantie in 1990 de artikel 12-status. In 1997 bedraagt het nu becijferde tekort op de begroting, volgens de gemeente in feite alleen veroorzaakt door het wegennet, ongeveer 4,5 miljoen gul den. Volgens wethouder Driessen is de provincie het in grote lijnen eens met het Venrayse standpunt. A.s. zondag 3 september wordt het wereldkampioenschap model stockcar verreden. Bij dit kampioen schap zijn vijf landen vertegenwoor digd: België, Schotland, Engeland, de VS, Nederland. In totaal zullen er ongeveer 96 deelnemers meedoen. Onder de deelnemers is wereld kampioen 1994 Brett Nixon uit Engeland en Europees kampioen 1995 Dave Clark uit Schotland. Ook de Nederlands kampioen 1995 Sander Poels uit Horst (lid van de Peeldrivers uit Venray) doet mee. Zondag zijn er nog meer streekrij- ders te zien in Venray zoals Tjeu Stoks, Leon Kunzler, Ruud Verheijen en Peter van Asten. Aanstaande zondag is het tevens de laatste grote wedstrijd op het cir cuit de Spurkt omdat het circuit ges loopt moet worden voor een vracht wagenparkeerplaats. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur en de voorrondes duren tot 16.00 uur; om 16.30 uur zijn de kwartfinales en om 17.30 uur de halve finales. Om 18.15 uur wordt de finale verreden. Op vrijdag 1 en zaterdag 2 sep tember wordt er getraind van 10.00 tot 17.00 uur. Het circuit ligt aan de Smakterweg te Venray achter de Rank Xerox. Een ieder is van harte welkom. Kosten Venray meer dan 70 miljoen De provincie Limburg moet een steunfonds instellen voor de aan leg van riolering in het buitenge bied. Daarvoor pleit wethouder Jan Driessen (financiën). Anders kunnen plattelandsgemeenten met veel buitengebied zoals Venray nooit voldoen aan de wet telijke milieu-eisen. Alleen Venray al moet naar schat ting van Driessen 70 tot 80 miljoen gulden opbrengen om de riolering in de gemeente te herstellen, vernieu wen en uitbreiden. Een groot deel van dat geld zou nodig zijn voor de aansluiting van het buitengebied op de riolering. In de gemeente Venray zijn 1300 woningen nog niet op de riolering aangesloten. Volgens Driessen kampen andere platte landsgemeenten, zoals ook buurge meente Horst, met hetzelfde pro bleem. Behalve de instelling van een steunfonds suggereerde Driessen ook dat de overheid maar eens moet kijken naar haalbaarheid en rende ment van de wetgeving. Ook moe ten de alternatieven voor rioolaan sluiting in het buitengebied bekeken worden vindt de Venrayse wethou der. beëdigd, makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kunt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt u met uw bezorgklach ten in onze boek- en kantoorboek handel, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annuleringen die nen. voor zaterdagmiddag 17.00 uur bij ons zijn doorgegeven. Al leen dan kunnen ze nog de vol gende week worden doorgevoerd. Anders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. w/ w Diefstal van gereedschap Zaterdagmorgen werd aangifte gedaan van diefstal van gereed schappen uit een loods bij een bedrijf aan de Haag in Merselo. Wanneer de diefstal precies heeft plaats gevonden kon niet worden medegedeeld. De waarde van het gereedschap bedraagt ƒ1.250,-. Vrouwen aangehouden Vrijdagmorgen werden drie vrou wen uit Oss aangehouden in het centrum. De vrouwen zouden zich aan kledingdiefstal hebben schuldig gemaakt. Bij de vrouwen werd geen kleding aangetroffen. Na verhoor werden de 'dames' wegens gebrek aan bewijs huiswaarts gezonden. Vernielingen Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een uithangbord bij een winkel aan het Schoutenstraatje. Een 25-jarige inwoner deed aan gifte van het bekrassen van zijn Opel Kadett personenauto, die geparkeerd stond aan de Look. De vernielingen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Vrijdag 15 september organi seert Amnesty International afd. Venray in Wijkcentrum 't Brukske een workshop waarin de schendingen van de rechten van vrouwen over de gehele wereld centraal staan. Deze workshop vindt plaats in aanloop naar de Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties, die dezelfde maand in de Chinese hoofdstad Peking plaatsvindt. Thema van deze internationale bijeenkomst is de positie van de vrouw in de samenleving, bekeken vanuit maatschappelijk, politiek en eco nomisch oogpunt. Peel en Maas besteedt vijf weken lang bijzondere aandacht aan het werk van Amnesty, de schendingen van mensenrechten, de vluchtelingenproblematiek, ontwikkelingssamenwerking en aan de wereldwinkel in relatie tot de derde-wereldeconomie. De rol van de vrouwen wordt hierin tel kens extra voor het voetlicht gebracht. Deze week het derde in de reeks van vijf artikelen, over het werk van Oikos, een oecumenische ont wikkelingsorganisatie voor onder zoek, vorming en campagne in Nederland. Oikos leidt 15 septem ber een van de workshops. Ontwikkelingssamenwerking en mensenrechten zijn niet te schei den, vinden Maurits van Ravesteyn en Carolien van der Hulst, medewerkers van Oikos Zuid-Oost-Nederland. Ook mag het effect van de bekende 'drup pel op de gloeiende plaat' niet worden onderschat. Aan de hand van voorbeelden uit enkele ont wikkelingslanden leggen zij uit waarom. Door Geert Geujen Oikos is een educatieve organisa tie, die gefinancierd wordt door het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking en negen Nederlandse kerkgenoot schappen. Zij verzorgt voor vrijwil ligers inleidende cursussen over de problematiek van de ontwikkelings samenwerking. Verder houdt zij the mabijeenkomsten over landbouw en voedsel in de Derde Wereld, over vrouw en ontwikkeling, en zo meer. Daarnaast ondersteunt en begeleidt Oikos plaatselijke groeperingen. "De voorbereidingen van het festi val Venray Wereldwijs op 2 en 3 september is een mooi voorbeeld hiervan", zegt Maurits van Ravesteyn, sinds 1988 beroeps kracht bij Ikvos, het huidige Oikos. "Op initiatief van de Wereldwinkel en de werkgroep Mondiale Vorming hebben we ideeën uitgewerkt in een concreet programma en is vervol gens subsidie aangevraagd." Carolien van der Hulst werkt sinds 1992 bij Oikos. Zij is gespe cialiseerd op het genoemde thema 'vrouw en ontwikkeling in de Derde Wereld'. Van der Hulst heeft jaren geleden bij een koffiecoöperatie van Max Havelaar in Zuid-Mexico gewerkt en is als zodanig zeer goed op de hoogte van de politieke en sociaal-economische verhoudingen. Zo weet ze te vertellen dat men sen in de Derde wereld niet zitten te wachten op aalmoezen uit het rijke westen: "Geen hulp, maar handel moet het devies zijn." Het kopen van Max Havelaar koffie is daar maar één voorbeeld van. Dit product wordt geteeld, geoogst, verwerkt en verkocht buiten de grote handelsbe drijven om. Een groot deel van de opbrengst vloeit rechtstreeks terug naar de boeren in de koffiecoöpera- ties. Onafhankelijk van de schom melende wereldmarktprijs van kof fie, ontvangen de boeren in de coöperatie een gegarandeerde mini mumprijs. Ook al maakt het aandeel van ae Max Havelaar koffie slechts 2 a 3% van de totale koffieconsump- tie van Nederland uit en gaat het om een druppel op de gloeiende plaat, "het zijn toch altijd nog zo'n 150 duizend gezinnen, die nu een beter bestaan hebben. Zij hoeven niet lan ger honger te lijden en kunnen hun kinderen kleden en naar school stu ren. Het heeft weer zin om plannen voor de toekomst te maken," aldus Van Ravesteyn. Economie en mensenrechten Een typisch voorbeeld van de relatie tussen de sociaal-economi sche ontwikkeling en mensenrech ten is de strijd van de Zapatistas in zuidelijk Mexico. In dit deel van het land bestaat de bevolking bijna in haar geheel uit indianen. Er is daar sinds 1 januari 1994 een verzetsbe weging die zich Zapatistas noemt. De Mexicaanse regering weigert de indianen de eigendomsrechten over de gronden, die al generatieslang door hen bewerkt worden. De auto riteiten wijzen deze gronden vaak toe aan eigenaren van grote koffie- of katoenplantages of geven hout verwerkende bedrijven toestemming hout te kappen. De inheemse bevol king heeft geen rechten en moet dan wijken. In hetzelfde gebied bevinden zich ook coöperaties van koffieboeren, die, hoewel ze solidair zijn met de Zapatistas, geen enkele band met Van Ravesteyn (links): Armoe debestrijding betekent het kiezen voor bepaalde mensen en het ingaan tegen de belangen van ande ren. Ontwikkeling draagt nu een maal conflict in zich. Dat geldt evênzeer voor politieke emancipa- hen hebben. Toch worden deze coö peratie-boeren over een kam geschoren met de opstandelingen en regelmatig zonder enige legitieme reden door de politie opgepakt en langdurig vastgezet. Carolien van der Hulst: "Sinds het verzet van de Zapatistas is het met de mensen rechten in Zuid-Mexico achteruit gegaan. Hetzelfde beeld zag je in. Guatemala. Een kleine groep kwam in opstand en de gehele plattelands bevolking had te lijden van de repre sailles van de overheid." Maurits van Ravesteyn voegt daar aan toe: "Indianen in Guatamala mochten zich niet organiseren. Ze worden in veel Latijns Amerikaanse landen niet voor vol aangezien en hebben ernstig te lijden onder dis criminatie en mensenrechtenschen dingen." India Het is een misvatting te geloven dat armoede in een land altijd hand in hand gaat met mcnsenrechtschen- dingen. Carolien van der Hulst noemt als voorbeeld Kerala, een staat in India, waar de overheid veel aandacht besteedt aan onderwijs en gezondheidszorg. Het gevolg is dat de positie van met name de vrouwen enorm verbeterd is. Zonder enige vorm van dwang neemt het aantal geboorten af, waardoor voedselpro blemen kleiner worden. West-Afrika Een typerend voorbeeld van de wiize waaróp de westerse economie hele bevolkingsgroepen in Derde- Wereldlanden rechtstreeks kan dwarszitten in hun ontwikkeling, is het dumpen van rundvleesover schotten *uit de Europese Gemeenschap op de Westafrikaanse markt. In West-Afrika wonen nog veel nomaden, die moeten leven van hun kudde. Op het moment dat het zwaar gesubsidieerde en daardoor goedkope, Europese rundvlees daar wordt verkocht, keldert de markt prijs. De Nomaden krijgen voor hun runderen een veel te lage prijs zodat armoede - onnodig - op de loer ligt. Vrouwen in Zimbabwe Een kwalijke zaak is het als ont wikkelingslanden, waar het voor heen economisch helemaal niet slecht ging, door maatregelen vanuit het westen in ernstige problemen komen. Zimbabwe, het voormalige Rhodesië, is zo'n land. Het was decennialang de graanschuur van Zuid-Oost Afrika. Door de schul denlast en de renteverplichtingen aan westerse banken wordt het land economisch gewurgd. Het moet te veel geld te snel terugbetalen met als gevolg: economische stagnatie en een groot tekort aan deviezen. Langzaam keert armoede terug in het land, hetgeen zich ook vertaalt in een afbrokkeling van het onder wijs. Meisjes en vrouwen zijn daar het eerst de dupe van. Als het schoolgeld hoger wordt worden de meisjes het eerst thuisgehouden. In deze situatie kunnen alleen de wes terse banken en overheden verbete ring brengen door bij voorbeeld een deel van de schulden kwijt te schel den of de rentelasten te verlagen. Uiteindelijk hebben de financiële instellingen niets aan een failliet land. Van een kale kip kun je niet plukken. Religieuze en culturele dekmantel Volgens Carolien van der Hulst is het nog maar de vraag of op de Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties in Peking wezen lijke stappen tot verbetering van de rechten van vrouwen - niet alleen in ontwikkelingslanden - gezet zullen worden. Zij is al tevreden als er in de huidige situatie geen verslechte ring of teruggang optreedt. Volgens haar zie je in verscheidene landen tekenen, die er op wijzen dat over heden daar af willen van bepaalde in V.N.-kader genomen afspraken. In 1993 werd in Wenen, tijdens de laat ste V.N.-mensenrechtenconferentie, het thema vrouwenrechten op de agenda geplaatst. Het was de bedoe ling daar in Peking op voort te bou wen. Van der Hulst: "Het ziet er naar uit dat men in de V.N. vooral op cultureel en religieus gebied toch uitzonderingen gaal maken" (zodat bv. een verbod op vrouwenbesnijde nis tegenhouden wordt. Red.) "Religieuze en culturele achtergron den worden vaak als dekmantel gebruikt bij het toestaan van vrou wenrechtenschendingen." Met name het Vaticaan blijkt nog niet erg te voelen voor bepaalde vrouwenrechten, zoals het zelfbe schikkingsrecht en sexuele rechten van vrouwen. Dit geldt ook voor landen, zoals Guatemala en Iran. Het doel van de V.N. voor het jaar 2000, gelijke rechten voor vrouwen en mannen, lijkt nog 'ver' weg. Volgende week in de Peel en Maas een interview met Cees Oostveen, medewerker van de Wereldwinkel Venray, over 'zuive re koffie en eerlijke produkten' en de betekenis van kleinschalige handel voor de producenten in ontwikkelingslanden.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5