MODESHOW berden .50% cmH)®(sgir Venray wacht proefproces gemeente Roozendaal af Burger moet toch zelf gft- container reinigen Inzameling gft bij hoogbouw wordt maatwerk Vierlingsbeek en Boxmeer willen samen in een gemeente zaterdag 16 september Hl Geen commentaar... korting WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING dames- heren- kinderkleding Wij nodigen u uit te komen kijken naar onze stijlvolle presentatie van de najaarsmode 1995. MODEHUIS Op 7 sep tember krijgt gezondheid in Venray een nieuwe naam. Duitse Bondspresident niet naar Ysselsteyn BOEREN MESHANGER KERNHÊM Asteria ini v.d. Leur a.DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 Nr. 35 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Wijnhuis Tel. 04780-11510 PEEL EN MAAS UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 04780-82727/Fax 10916 Advertentieprijs: 0,37 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar ƒ15.50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ22.50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) U kunt genieten van een wervelende show met muzikale omlijsting. Aanvangstijden: 10.00 uur 11.30 uur 14.00 uur 15.30 uur Toegangskaarten zijn gratis te verkrijgen vanaf woensdag 6 september bij GROTESTRAAT 23 VENRAY Voorlopig geen adressen voor dekenaat Het Dekenaat Venray krijgt voorlopig geen adressen via de gemeente Venray. Daartoe hebben burgemeester en wethouders dins dag besloten. Het college wil eerst een proefproces afwachten, dat momenteel tegen de gemeente Roozendaal loopt. De definitieve uitspraak kan nog minstens een jaar duren. WEL EN NIET Het college van b. en w. komt hiermee terug op een eerder geno men besluit van 13 juni om een adressenbestand ter beschikking van het Dekenaat te stellen. Eerder had het college een verzoek van de St. Petrus Banden parochie afgewezen. Hetzelfde gebeurde vorig jaar met een verzoek van het Bisdom. Het bestand, zou door het Dekenaat gebruikt kunnen worden voor het innen van vrijwillige bijdragen en voor priesterbezoek. BEZWAREN Het b. en w. besluit leidde al snel tot bezwaren. PvdA en D'66 reageerden schriftelijk richting col lege terwijl ook de VVD en Samenwerking desgevraagd lieten weten dat het verstrekken van een Subsidievoorstel PvdA haalt het niet De Venraynaar moet toch zelf haar gft-container schoonmaken. Het voorstel hiertoe werd dins dagavond door de gemeenteraad aangenomen. Een tegenvoorstel van de PvdA, waarin het gereser veerde geld als een soort subsidie naar de burger zou gaan, redde het niet. Enkele weken geleden werd bekend dat burgemeester en wet houders de voornemens om twee keer per jaar de gft-container te rei nigen, wilden intrekken. Behalve de vraag of dit wel een gemeentelijke taak was, was het college van mening dat twee keer schoonmaken in het jaar niet voldoende is. Daartoe gespecialiseerde bedrijven gaven aan dat ongeveer acht keer per jaar schoonmaken noodzakelijk is om stank- en ongedierte-overiast te voorkomen. Reden voor b. en w. om de gereserveerde fl. 110.000,- in de portemonnaiee te houden en aan andere "afvalzaken" te besteden. ONEENS Tijdens de invoering van het gescheiden inzamelen van gft heb ben met name de PvdA en Samenwerking altijd aanggegeven dat de containers door de gemeente schoongemaakt moeten worden. Ook het CDA was van mening dat naar een adequate oplossing gezocht moest worden. Met name de PvdA had er dinsdagavond moeite mee dat een eerder, raadsbreed genomen besluit ingetrokken wordt. De frak- tie had er begrip voor dat de gemeente geen nieuwe taak op zich wil nemen, maar wilde de 100.000 gulden toch inzetten voor het reini gen van de containers. Dat geld zou in de vorm van een eenmalige subsi die voor de burgers kunnen worden besteed. Een burger die met een bedrijf een reinigingscontract aan gaat, zou dan van de gemeente een malig een bijdrage kunnen krijgen. TEGEN Het CDA, de grootste fraktie, kon zich niet achter het voorstel van de PvdA scharen. De fraktie is van mening dat het reinigen van de con tainer een taak van de burger is. Een adequate oplossing zou moeten worden gezocht in een goede voor lichting over de wijze waarop de container milieuvriendelijk kan worden schoongemaakt. De 110.000 gulden zou dan in 1996 in mindering kunnen worden gebracht op de afvalstoffenheffing. Dit stand punt werd eveneens ingenomen door D'66. Samenwerking en de VVD waren van mening dat de gemeente het eer der genomen besluit van twee keer laten reinigen maar moest uitvoeren. Burgers die dat vaker willen doen kunnen dat dan zelf doen, was de mening van de VVD. Gerrit Verkoeijen van Samenwerking ging zelfs verder en stelde dat de raad en het college vorig jaar, bij de besluit vorming rondom de invoering van GFT, slecht door de ambtenaren waren geïnformeerd, als nu blijkt dat minimaal acht keer reinigen noodzakelijk is. De fraktie v.d. Vorle zag een oplossing in het vaker ophalen van de bakken in de zomermaanden. Dat zou ongeveer 21.000 gulden per week kosten. "Er ligt al 110.000 gulden. De rest vinden we ook nog wel" aldus Lemmens van deze frak tie. EENMALIG Wethouder de Loo van Milieu kon zich de kritiek van de diverse frak- ties wel voorstellen. Zij schaarde zich achter de mening van haar par tijgenoten. "Wij denken meer te bereiken met goede voorlichting" De wethouder gaf verder aan dat jaarlijks 110.000 gulden uittrekken voor reiniging een verhoging van de afvalstoffenheffing met 3% inhoudt. Het voor dit jaar gereserveerde bedrag was eenmalig. "En twee keer reinigen levert niets op en de bur gers moeten er extra voor betalen." Nadat vervolgens het voorstel van b. en w. in stemming werd gebracht, bleek een meerderheid van de raad zich achter het college te scharen. adressenbestand aan het Dekenaat niet werd gesteund. Het verstrekken zou in strijd zijn met de wet op de persoonsregistratie. De privacy van de burger zou hierdoor worden aan getast. Alleen de fraktie v.d. Vorle liet in juni weten geen bezwaren te hebben tegen het verstrekken van de gege vens. HEROVERWEGING Al deze bezwaren hebben er toe geleid dat het college het voorstel ging heroverwegen. Afgelopen dins dag kwamen b. en w. tot de conclu- fROZEMARUN THUMI gezondheidswinkels ...horen fluisteren aan Grote Markt 20.. De Duitse Bondspresident Roman Herzog zal tijdens het offi ciële bezoek dat hij medio oktober aan Nederland brengt, niet naar de Duitse begraafplaats in Ysselsteyn komen. Dat heeft een woordvoerder van de president laten weten. Volgens de woord voerder past een stop met krans- legging niet bij het karakter van het presidentieel bezoek. Dat is zoveel mogelijk vrijgehouden van protocollaire verplichtingen. Herzog was zowel uitgenodigd door de Duitse Volksbund für Originele per kilo van 15,95 voor JU,V>U| er kilo van 95 voor per 100 gram van 2,50 voor J IfiAJ ook bij u op de markt iedere vrijdag op het ^Henseniusplein van 9.30 tot 18.30^ Proefproject bij diverse complexen Vanaf I oktober start de gemeente Venray met het inzame len van gft bij hoogbouw (flats/appartementen). De eerste zes maanden zal bij een aantal complexen, als proef worden gewerkt met een verzamelcontai- ners. Bij de overige complexen kunnen de burgers de bio-emmer gewoon buiten zetten. Bovendien zal bij de hoogbouwcomplexen wekelijks gft en wekelijks overig afval worden opgehaald. MAATWERK Met maatwerk wordt bedoeld: gemak voor burgers, minimale kos ten van inzameling en een maximaal milieurendement. Om te bezien welke wijze van inzameling het beste is, wordt bij twaalf complexen een proef gestart met verzamelcon- tainers. De burgers kunnen hun emmer, op het moment dat deze vol is, ledigen in deze container. Deze containers worden wekelijks gele digd. Ter voorkoming van stank overlast zullen deze containers meteen gecontroleerd worden op resten. Bovendien zullen deze con tainers regelmatig, op kosten van de gemeente worden gereinigd. Bij de complexen waar de proef niet wordt opgestart, kunnen de bur gers hun containers gewoon aan de straat zetten. Bij kleinere complexen kan dat gewoon in de buurt van het gebouw, bij grotere complexen zul len "opstelplaatsen" worden aange wezen. RESULTATEN De bewoners zullen vooraf wor den voorgelicht over de gang van zaken rondom hun wooncomplex. Tijdens het experiment zal ook naar de resultaten bekeken worden. Ook die worden met de bewoners "kort gesloten". In week 39 zullen de ver- zame'lcontainers worden geïnstal leerd. KOSTEN Het proefproject gaat ongeveer 45.000 gulden kosten en duurt tot maart 1996. Met name de kwaliteit en de kwantiteit van het aangeboden gft-afval zal bepalend zijn of de proef wordt omgezet in een structu rele wijze van inzameling. Kriegsgraberfürsorge als door de gemeente Venray. De begraaf plaats in Ysselsteyn, waar 36.000 Duitse geneuvelden begraven lig gen, is het enige Duitse oorlogs kerkhof in Nederland. Het idee voor een uitnodiging kwam van Venrayse burgemeester Waals. Die vond dat het, vijftig jaar na het einde van de tweede wereld oorlog, wel eens tijd werd dat een Duitse hoogwaardigheidsbekleder kwam kijken in Ysselsteyn. Waar de gewone mensen uit Nederland en Duitsland al jaren samen werken op het kerkhof, schitterde de Duitse overheid op niveau tot op heden door afwezigheid. Na de hartekreet van Waals volgde een officiële uit nodiging, via de provincie Limburg en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Apart daarvan stuurde de Volksbund een brief en ook Venraynaar F. Hovens, al jaren betrokken bij het kerkhof, nodigde op persoonlijke titel de president ook nog eens uit. Alle pogingen ble ken dus vergeefs. sie dat het verstandiger is om voor lopig de adressen niet te verstrek ken. Daarmee is het voorstel echter niet helemaal van de baan. Het col lege laat zich daarbij leiden door een proefproces dat door de Nederlandse Kerkprovincies is aan gespannen tegen de gemeente Roozendaal. Met dit proces wil de Nederlandse Kerkprovincies alsnog adresgegevens via gemeenten krij gen. Een uitspraak hierover wordt uiteindelijk pas over ongeveer een jaar verwacht. Tot die tijd blijven de gegevens in de computer van de gemeente. Hotel Restaurant nodigt u uit voor... Hotel asteria venray MAASHESEWEG 80A5804 AD VENRAV INL EN RESERVERINGEN: TEL. 04780-1 1466 De begroting van Venray zit voortaan in een doctors-koffertje deelde wethouder Driessen pers en raadsleden mee. Hij mocht dinsdag voor de eerste keer de begroting presenteren en deed dat in een koffertje dat hij van de directeur M&O (Middelen en Ondersteuning) Hans Gilissen had gekregen. Deze is een heuse doctor in de bestuurskunde. Het koffertje is een erfstuk van diens vader, oud-burgemeester Gilissen van Gennep. En ook deze man was doctor. Een bui tengewoon oud en wijs koffertje dus, waarin de Venrayse begroting zich bevond. Jan Driessen liet weten bij al die ken nis zelf schamel af te steken, maar daar geenszins onder gebukt te gaan. "Ik heb geen titel en ik mis hem ook niet", aldus de wethouder. De eerste begroting 1996 was overigens voor Ike Busser, fractievoorzitter van de op één na grootste oppositiepartij in de Venrayse raad. Vorig jaar kreeg Joost van de Vorle het eerste exemplaar. Als het college niet voortijdig opstapt valt dus ook de WD-fractievoorzitter nog die eer te beurt... Venray onthoudt zich van een reaktie Vanavond, donderdag 31 augus tus, nemen zowel de gemeente raad van Vierlingbeek als die van Boxmeer een besluit waarmee de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken wordt verzocht om deze twee gemeenten samen te voegen. De staatssecretaris mag wat Boxmeer en Vierlingsbeek betreft, de provincie Brabant "uitnodi gen" om een herindelingsplan op De gemeenteraden Vierlingsbeek en Boxmeer spreken zich deze week uit voor een samenvoeging van deze beide gemeenten. Burgemeester Waals reageerde op dit voornemen alleen maar met "geen commentaar". Een soortgelijk verzoek richting staatssecretaris maar dan om Overloon, Maashees en Holthees bij Venray te voegen, wordt door de gemeente Venray niet gedaan. "Alle feiten liggen al op tafel. Dit is alleen maar een herhaling van zetten" aldus een woordvoerder van de gemeente, die van mening is dat het Boxmeers-Vierlingsbeekse voorstel het besluit van de staatssecretaris niet zal beïnvloeden. Toch lijkt die beïnvloeding niet ondenkbaar. Immers, twee gemeenten, die het met elkaar eens zijn om samen te gaan, levert voor de staatssecreta ris in haar besluitvorming een "gemakkelijke hobbel" op. Het voorstel vormt in feite een versterking van het Brabantse standpunt. Indien de gemeente Venray Overloon, Maashees en Holthees bij Venray wil hebben, zal zij op zijn minst een tegenreaktie moeten ontwikkelen om zo niet achter het net te vissen. Dat Venray niet wil reageren is des te vreemder omdat momenteel ten zuiden van onze gemeente ook herindelingsvoorstellen (of beter gezegd voorzetten) worden gedaan. Zo stelde burgemeester Hann van Meerlo- Wanssum onlangs voor om zijn gemeente samen te voegen met Horst, Broekhuizenvorst, Grubbenvorst en Sevenum. Dit om een grote gemeente te vormen tussen Venlo en Venray. De meeste gemeenten reageerden niet negatief op het voorstel van Hahn. Zou dit voorstel realiteit worden, dan wordt Venray ingeklemd tussen twee flinke gemeenten en zou de regio- funktie van Venray wel eens in het geding kunnen komen. Uitbreiding van de gemeente is namelijk van groot belang voor deze regiofunktie. Met name de "natte industrie" in Wanssum, en in mindere mate Maashees, is grotendeels op Venray georiënteerd en niet onbelangrijk. Uitbreiding daar van kan alleen maar positief uitwerken voor Venray. Vervoer over water lijkt namelijk in de toekomst steeds verder te groeien. Een "groter" Venray biedt ook meer mogelijkheden op het gebied van recreatie en toerisme. Venray ontbeert beiden, ondanks het feit dat de Witte Vennen deze zomer haar poorten opende. Recreatie en toerisme hebben, met steeds meer mensen die steeds meer vrije tijd hebben, ook een goede toekomst. Binnen Venrays grondgebied zijn er echter, mede door milieucir- Met de Maas aan haar iggen ook hier kanssen die Venraym' loeKomsi. Dinnen venrays gronugeuicu zijn er ecnier kels e.d. weinig kansen om hierop in te springen, f zijde en mogelijk een "trekker" in de toekomst liggei Venray kan benutten. Bij een herindeling van gemeenten wordt achter de schennen veel "gelobbyd". Dat gebeurt zowel aan de Brabantse kant als aan de Limburgse kant van de grens. Voor de buitenwacht gebeurt dat echter onmerkbaar. Als daarom een partij zich ergens openlijk voor uitspreekt, is het zaak voor de tegenpartij om openlijk met een tegenreaktie te komen. "Geen commentaar" komt bij de buitenwacht over als "hier laat men een kans liggen". te stellen. Daarmee willen beide gemeenten Venray buiten de her indelingsdeur houden. Burgemeester Waals wilde geen reaktie geven op het voornemen van beiden gemeenten. Met deze inspanning lijken Boxmeer en Vierlingsbeek een nieuw "offensief' te hebben inge steld om de gehele gemeente Vierlingsbeek Brabants te houden. Het voornemen vloeit voort uit het gegeven dat de provincies Brabant en Limburg na diverse gesprekken over de herindeling van Vierlingsbeek, niet tot een eenslui dend advies richting staatssecretaris konden komen. Gedeputeerde Staten van Brabant is van mening dat Vierlingsbeek een geheel moet blijven en dat de herindeling een Brabantse kwestie is. GS van Limburg stelt echter dat de kernen Overloon, Maashees en Holthees op Venray georiënteerd zijn en dat ook Venray bij de herindeling betrokken moet worden. De eerder genoemde gesprekken leidden niet tot een toe nadering, waardoor beide provinies een apart advies geven aan de staats secretaris. Die is vervolgens aan zet over het vervolg. RAADSVOORSTEL Vorige week donderdag zijn de commissies algemene zaken van Boxmeer en Vierlingsbeek in verga dering geweest waarin het eerder genoemde voorstel werd behandeld om beide gemeenten samen te voe gen. Dit voorstel is in feite de twee de optie van de gemeente Vierlingsbeek. Nadat de raad van deze gemeente tot de conclusie was gekomen dat herindelen onafwend baar is, was de eerste optie het vor men van een grote gemeente: Vierlingsbeek, samen met Boxmeer en St. Anthonis. Die laatste gemeen te heeft onlangs een herindeling achter de rug en daar ziet men het samenvoegen met de beide buurge meenten met zitten. Daardoor kwam voor Vierlingsbeek de tweede optie, samengaan met Boxmeer in zicht. Een optie die ook in Boxmeer wordt gedragen. Hierdoor zal een gemeen te met 28.000 inwoners ontstaan. In beide gemeenten zal vanavond het eerder genoemde raadsvoorstel wor den behandeld, en naar alle waar schijnlijkheid worden aangenomen. Brandstichter aangehouden Donderdagmiddag werd door de politie in het rekreatiegebied vlakwater een 40-jarige man, zon der vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden. Hij werd verdacht van brandstichting. Hij had in dat natuurgebied een autoband in brand gestoken omdat hij het koud had... Op dat moment was de buitentem peratuur rond de 30 graden. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray op uw 2e afdruk Alleen bij ontwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10. Venray. tel. 04780-84485

Peel en Maas | 1995 | | pagina 1