Amnesty International en Maatschappelijk Werk Venray helpen vluchtelingen Venrodse Ieërepries voor Bernhard Kruysen Finale Venray-Cup tussen Ysselsteyn en Oostrum Tankstation Van Gerven verhuist uw kleding is 't waard STOMERIJ Vader kreeg klap 'T VEWROJS LAEVE GETAEKEND Plan Venray: knipkaart voor milieustation Commissie wisselingen bij D'66 pEEL EN MAAS Donderdag 17 augustus 1995 - Pagina 5 ■h door Geert Geujen Vrijdag 15 september organi seert Amnesty International afd. Venray een workshop waarin de schendingen van de rechten van vrouwen over de gehele wereld centraal staan. Deze workshop vindt plaats in aanloop naar de Wereldvrouwenconferentie, die dezelfde maand in de Chinese hoofdstad Peking plaatsvindt. Thema van deze internationale bijeenkomst is de positie van de vrouw in de samenleving, bekeken vanuit maatschappelijk, politiek en economisch oogpunt. Peel en Maas zal de komende y(jf weken bijzondere aandacht schenken aan het werk van Amnesty, de schendingen van mensenrechten, de vluchtelingen problematiek, ontwikkelingssa menwerking en aan de wereldwin kel in relatie tot de derde-wereldeconomie. De rol van de vrouwen wordt hierin telkens extra voor het voetlicht gebracht. Deze week het eerste in de reeks van vijf artikelen, over asielzoe kers en vluchtelingen, de begelei ding van hen door het Regionaal Instituut voor Maatschappelijke dienstverlening Venray en de ondersteuning, die Amnesty hier- J bij biedt. j "Nederland wordt overspoeld met asielzoekers". Met dit soort uitspra- 1 ken wordt men meer dan eens j geconfronteerd op feestjes, in dis- J cussies en in politieke manifesten I van met name extreem rechtse poli- 1 tieke partijen. Vaak ligt aan deze sta tements een hoge mate van onbegrip 1 en onwetenheid ten grondslag. Onwetendheid over de exacte aantal i mensen dat toevlucht zoekt in J Nederland of Europa. Onwetendheid over de motieven van asielzoekers, die hun vaderland ver laten. Niet gehinderd door enige kennis gooien sommige patriotten alle buitenlanders op een hoop en bemoeilijken daarmee een zuivere discussie en voorlichting over de problematiek van de asielzoekers. En dat terwijl het van groot belang is om de mensen, die huis en haard hebben verlaten omdat hun leven bedreigd werd, of vanwege menson terende discriminatie, onze mede menselijkheid hard nodig hebben. De feiten Tot vorig jaar is het aantal men sen, die in Nederland asiel aange vraagd hebben, gestegen. In 1989 waren dat er bijna 14 duizend. Twee jaar later ee kleine 22 duizend en in 1993 telden we ruim 35 duizend asielzoekers. Vanwege het strengere toelatingsbeleid en de afspraken binnen de Europese Gemeenschap is het aantal gaan dalen. Lang niet iedereen krijgt de offi ciële vluchtelingenstatus van het ministerie van Justitie en mag zich in Nederland vestigen. In 1993 was dat nog geen derde deel van alle asielaanvragers, ruim 10 duizend. Minder dan 5 duizend mensen kre gen een Vergunning tot Verblijf (VTV), hetgeen wil zeggen dat geen erkende politieke vluchteling zijn in de zin van het Verdrag van Genève. Maar ze mogen toch hier blijven omdat het, gelet op het grote leed dat deze mensen ervaren hebben, niet verantwoord geacht wordt hen terug te sturen. Met ingang van 1 januari 1994 is er nog een derde type verblijfsver gunning bijgekomen, de Voorwaardelijke Vergunning tot Verblijf (VVTV). Deze houdt in dat asielzoekers uit bepaalde landen, zoals het voormalige Joegoslavië, in Nederland mogen wonen totdat de situatie in hun eigen land zich ver beterd heeft. Uiteindelijk moeten alle VVTV-ers weer terug. Niet zelden wordt de overheid verweten 'slap' op te treden als het gaat om illegale buitenlanders of mensen, wier asielverzoek is afge wezen. Niets is minder waar. In 1993 werden meer dan 7 duizend mensen teruggestuurd naar het land van herkomst. Daarnaast werden nog eens 13 duizend onrechtmatig verblijvende buitenlanders opgepakt en uitgezet. De opvang In de regio Venray zijn momenteel circa 200 asielzoekers onderge bracht. Gemeenten en woningbouwver enigingen zorgen voor een woning en de noodzakelijke inrichting, die in alle gevallen sober te noemen is. Verder verstrekken de gemeenten een bescheiden uitkering van onge veer 400 gulden per maand, waar de asielzoekers van moeten eten en zich kleden. Alle kosten, die gemeenten in dit verband maken, worden overigens vergoed door het rijk. Binnen het Regionaal Instituut voor Maatschappelijke dienstverle - VAN HUIS EN HAARD VERDREVEN - ning (RIM) bestaat een sectie, die verantwoordelijk is voor de immate riële zorg en begeleiding van asiel zoekers in Venray en een zestal gemeenten in de omgeving. Het doet dat niet alleen, maar werkt daarbij samen met een groep van ongeveer 20 vrijwilligers. In gemeenten, zoals Venlo, is deze zorg in handen van de Vereniging voor Vluchtelingenopvang Nederland (VVN). Het onderscheid tussen de VVN en het RIM is dat de eerstgenoemde een belangenorgani satie voor asielzoekers en vluchte lingen genoemd kan worden, die ook de politieke paden in Nederland bewandelt, terwijl het Venrayse RIM louter een welzijnsorganisatie is. Het houdt zich niet bezig met politiek. Dat hun werk net zo Belangrijk is als het krijgen van een dak boven het hoofd, wordt duide lijk als we beter kijken naar de mens achter de asielzoeker. Overigens heeft de wetgever bepaald dat per 1 januari 1997 geen asielzoekers meer in gewone wonin gen in de gemeenten opgevangen mogen worden, maar nog alleen vluchtelingen. Mensen, waarvan de aanvraagprocedure nog loopt, moe ten zo lang in de opvangcentra voor asielzoekers, zoals in Stevensbeek, blijven. Het probleem is alleen hoe dat in praktijk zal gaan, want de asielcentra zijn al overvol. Het blijkt nu al af en toe voor te komen, dat asielzoekers enkele dagen op straat moeten blijven omdat er geen plaats is in een opvangcentrum. Herkomst De samenstelling van de asielzoe kers, die in de regio Venray verblij ven, komt globaal overeen met het landelijke beeld. De meesten komen uit Somalië, Iran, Afganistan, Irak, Zaïre en Angola. Verder enkele uit Sri Lanka. Daarnaast komt een gro tere groep asielzoekers uit Bosnië- Herzegovina en Kosovo, landen in het voormalige Joegoslavië. Zij krij gen waarschijnlijk de VVTV-status. Tenslotte zijn in de zeven regio gemeenten, die met het RIM samen werken, nog enkele Libanezen, Chinezen, Turkse Koerden en Armeniërs gehuisvest. Acceptatie en communicatie Een groot probleem voor de asiel zoekers vormt de communicatie met de buurtbewoners. De meesten zijn de Nederlandse taal niet machtig, maar spreken, naast hun moedertaal, vaak wel Engels of Frans. En hoe wel ze zich daar in contacten met instanties wel mee kunnen behel pen, vormt het geen grote hulp als ze op het platteland terechtkomen en daar met de mensen willen pra ten. Veel ouderen spreken weinig of geen buitenlandse talen. Worden de asielzoekers in grotere gemeenten geplaatst, dan zijn dat vaak de buur ten met lage-huurwoningen. En ook daar is het aantal bewoners, dat Frans of Engels spreekt, doorgaans klein. Asielzoekers hebben nog geen vluchtelingenstatus en mogen daar om niet werken en geen opleidingen volgen - ze hebben daar trouwens ook geen geld voor. Ze mogen wel de Nederlandse taal leren - dit wordt door het RIM gestimuleerd - en hun kinderen moeten naar school. Voor de rest mogen ze wachten, wachten en nog eens wachten. En leven ze in grote onzekerheid. Sommige asiel zoekers in Venray wachten al langer dan vier jaar op een beslissing van het ministerie van Justitie. Een medewerker van het RIM, die belast is met de begeleiding van asielzoekers, zei tijdens een gesprek zich wel eens af te vragen hoe dit soort mensen de dag doorkomt en geestelijk een beetje op de been blijft. Iedereen heeft een eigen per soonlijk drama meegemaakt. Velen van hen kunnen er niet over praten en onderdrukken hun trauma's. Hebben hun vlucht vaak niet kun nen voorbereiden, maar zijn op enig moment door familie of kennissen over hun aanstaande arrestatie getipt, en besloten hals-over-kop hun" hele hebben en houden achter te laten. Bovendien slagen ze er niet altijd in hun gezin mee te nemen, maar moeten in Nederland maar afwachten of hun vrouw, man, of kinderen mogen nakomen. Het gebeurt regelmatig dat asiel zoekers tijdens hun vlucht een deel van hun familie kwijtraken, of een kind zien overlijden. De RIM-mede- werker kent een voorbeeld van een Koerdische man, die vanuit Irak over land is gereisd en zijn vrouw ergens in Turkije heeft moeten ach terlaten. Hij maakt zich grote zor gen, omdat zij geen geld heeft. Hij heeft nog geen vluchtelingenstatus en dus heeft zijn vrouw voorlopig geen recht op gezinshereniging. Abrupte overgang Asielzoekers zijn als groep, wat betreft opleiding en sociale status in hun eigen land, nauwelijks verge lijkbaar met bij voorbeeld de allochtone werknemers, die in de zestiger jaren in Zuid-Europa zijn geworven om in de Nederlandse industrie te gaan werken. Asielzoekers behoren, in tegenstel ling tot 'gastarbeiders' vaak tot de midden- of hogere klassen, hebben een goede scholing gehad en bekle den hogere functies. Maar omdat de regering waar ze voor werken, in onvrede valt en door de nieuwe machthebbers vervolgd wordt, of omdat er een burgeroorlog uit breekt, zijn sommigen hun leven niet meer zeker. Vluchten betekent het totale verlies van al hun eigen dommen en status. In Nederland aangekomen staan ze voor het niets. Naast de doodsangst die ze hebben doorstaan, wordt van hen verwacht dat ze zich van ene op de andere dag aanpassen aan de Nederlandse maatschappij. En dat valt niet mee, ook al zijn ze daartoe wel bereid. Wantrouwen Ook de asielprocedure zelf bete kent in de meeste gevallen een behoorlijke psychische belasting. Ze moeten hun verhaal met daarbij behorende emoties meer dan eens vertellen en krijgen door de wijze waarop het gesprek plaatsvindt de indruk dat ze niet vertrouwd wor den, hetgeen bij hen weer achterd ocht opwekt. Hen wordt bij voor beeld de toezegging gedaan dat er binnen 10 weken een beslissing valt over hun vluchtelingenstatus en horen vervolgens maandenlang niets meer. Bovendien blijkt Justitie, zo wijst de praktijk volgens de medewerker van het RIM uit, het merendeel van alle asielaanvragen in eerste instan tie zonder meer af te wijzen. Als de aanvragers dan niet in beroep dur ven te gaan, is hun lot bezegeld. Ze moeten het land weer uit. Er zijn er die uit angst voor uitzetting Nederland weer uitvluchten en als illegaal onder erbarmelijke omstan digheden elders moeten leven. De medewerker weet van een gezin, dat na de eerste afwijzing naar Frankrijk vluchtte en in Parijs onderdook. Pas veel later hoorden deze mensen van de mogelijkheden in beroep te gaan tegen het besluit van Justitie. Door bemiddeling van het RIM verleende de overheid de asielzoekers uiteindelijk toch terecht de vluchtelingenstatus. Economische en politieke vluchtelingen In de discussie over asielzoekers en vluchtelingen komt regelmatig het onderscheid tussen economische en politieke vluchtelingen naar voren. Veel Nederlanders denken dat asielzoekers naar Nederland uit wijken vanwege de welvaart en niet omdat ze vervolgd worden in hun vaderland. De medewerker van het RIM zegt'in het verleden inderdaad wel eens mensen te zijn tegengeko men, die hij verdacht uit economi sche motieven naar Nederland te zijn gekomen. Maar sinds de exodus van Oost-Europeanen naar het wes ten in dc jaren voor 1994 en het ver scherpte toelatingsbeleid van de rijksoverheid dat daarop volgde, is dat afgelopen. Bij de asielzoekers, die zijn organisatie in dc regio Venray begeleidt, speelt dat soort beweegredenen absoluut geen rol. Allen vluchten louter vanwege de politiek vervolging en persoonlijk bedreiging naar Nederland. Sterker nog, de meesten hebben hier minder materiële welvaart dan in het land waar ze vandaar komen en dat die situatie verandert niet of nauwelijks. Vrouwen en vluchtelingen Ongeveer 40% van de asielzoe kers bestaat uit vrouwen. De mees- tcn van hen zijn getrouwd en wor den vergezeld van hun echtgenoot en kinderen. Het is lang niet altijd zo dat de man vervolgd wordt, vlucht en de vrouw meereist. In Iran, waar veel vrouwen door de ayatolla's onderdrukt worden, moe ten ook zij hun land wel eens gedwongen verlaten. Het RIM heeft de ervaring dat vrouwen vaker heimwee hebben dan mannen. Bovendien gaan ze gebukt onder een dubbele belasting. Ze moeten voor het gezin zorgen en voor een man met al zijn problemen. Daarnaast hebben ze niet zelden last van een 'cultuurshock'. Westerse vrouwen leven over het algemeen anders dan Afrikaanse of Aziatische. Steun van Amnesty Naast de grote inspanningen, die Amnesty International zich getroost bij het aan de kaak stellen van men- senrechtschendingen waar ook ter wereld, biedt het ook specifieke ondersteuning aan de Nederlandse hulpverleningsorganisaties. Het voorziet hen van informatie over de politieke en sociale omstandigheden m de landen, waar asielzoekers van daan komen. Dat kan helpen Justitie te overtuigen van de noodzaak een asielzoeker de vluchtelingentatus te verlenen. Maar het kan de hulpver leners ook een beter beeld geven van wat asielzoekers en vluchtelin gen hebben moeten doorstaan, het geen in de dagelijkse begeleiding van pas kan komen. Volgende week leest u in de Peel en Maas interview met Helène Stevens, de nieuwe contactpersoon van de Venrayse afdeling van Amnesty International. Het bestuur van Veldeke Venray heeft de 'Aid Venrodsen Ieërepries I 1995' .toegekend aan Bernhard h Kruysen. De ereprijs zal op 16 sep tember aanstaande worden uitge reikt in zaal 'In den Engel' te Venray. Bernard Kruysen krijgt de 'Aid Venrodsen Ieërepries vanwege zijn baanbrekend onderzoek naar de his torie van Venray. De Aid Venrodsen Ieërepries werd in 1976 door Veldeke Venray inge steld. De vereniging wil met de toe kenning daarvan personen of instan ties eren, die zich hebben ingezet voor het behoud van de Venrayse Volkskuituur. De prijs wordt voor de twaalfde keer uitgereikt. Al voor de oorlog was Bernhard Kruysen een hartstochtelijk verza melaar van alles wat met het verle den te maken had. Oorspronkelijk lag het accent op oude munten, maar met het herstel van de Grote Kerk van St. Petrus' Banden kwan hij op het terrein van de archeologie. De Grote Kerk heeft altijd een grote en bijzondere aandacht van Bernhard gehad. Geboren en getogen op de Grote Markt was dat niet vreemd. De voorwerpen van religieuze aard die verloren dreigden te gaan en die, na eventuele restauratie weer in het. kerkinterieur werden opgenomen zijn talloos. Zo is hier de grote cen trale grafzerkplaat van rond 1500, die in de verwarmingskelder werd gevonden. En de vier boekplaten afkomstig van deze zerk, die terug gevonden werd in een oude kast van de doopkapel. Maar er is veel meer ontdekt. Zoveel, dat in 1988 en 1989 in het weekblad Peel en Maas onder de titel 'de schatten van de Grote Kerk' in maar liefst 53 artikelen een beschrijving gegeven werd van al deze verschillende voorwerpen en onderwerpen van de Grote Kerk. Van alle onderzochte voorwerpen zijn dossiers gevormd, waarin ook de literaire en archivalische bronver melding werd opgenomen. Nog steeds verzorgt Bernhard rondlei dingen en surveillance in de Grote Kerk. OPGRAVINGEN De belangstelling voor archeolo gie leidde in 1955 tot de oprichting van de werkgroep Archeologie van de Geschied- en Oudheidkundige Kring, waarvan Bernhard tot op heden nog steeds de leiding heeft. Gedurende deze jaren zijn er hon derden vondsten gedaan, die zorg vuldig verzameld zijn en een beeld geven van de menselijke aktiviteiten in het verleden in deze streek. Kruysen heeft verschillende boeken en publikatie het licht doen zien over onder andere de bronsvondst in de Spurkt, gevonden urnen in Merselo, Venrayse vuursteenbijlen, de prehistoriksche akkergrond in Veltum en de Tjongerkultuur. Als enthousiast amateur-archeo loog heeft hij onder andere opgra vingen verricht aan de Bruggraaf, Wilhelminaplein en Bruukske/Henri Dunantstraat. Hij is sinds 1958 kor- respondent van de R.O.B. (De Rijksdienst voor het Oudheidkundigbodemonderzoek) te Amersfoort. Dit is het centrum waar al de vondsten zijn gemeld en gedo-^ kumenteerd. Voor de determinatie zijn er ook kontakten opgenomen- met de universiteiten van Leiden, Groningen en Amsterdam. Later wist Bernhard van z'n liefhebberij z'n beroep te maken. In dienst van de gemeente Nijmegen was hij bij menige opgraving betrokken. Bernhard Kruysen (Foto: Nick Michel, Arnhem). Vanaf de jaren vijftig kreeg Venray door de industrie een heel ander gezicht. Bernhard Kruysen besefte dat veel kuituur-historische en landschappelijk waardevolle ele menten op het punt stonden te ver dwijnen en heeft toen alle ouder boerderijtypen gefotografeerd (70 stuks) en wijdde vijf mappen met toelinting aan de veldkruisen en veldkapellen. Bernhard heeft ook steeds gewaakt over de kruisen en kapellen in de gemeente Venray. Reeds zo'n 20 jaar voordat de Stichting Werkgroep Kruisen en Kapellen werd opgericht, waarvan hij vanaf het begin bestuurslid is, waakte Bernhard over deze monu mentjes van devotie. MUSEUM Ook is Bernhard Kruysen mede oprichter en bestuurslid van muse um 't Freulekeshuus", waar hij ook nog geregeld rondleidingen en het inrichten van tentoonstellingen ver zorgt. Vanaf het eerste moment van het bestaan van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray in 1955 waarvan hij in 1983 werd benoemd tot lid van verdienste, is er bijzonder veel werk gemaakt van naspeuringen in de bodem en opper vlakte vondsten, die een grote bete kenis hebben voor de Venrayse geschiedenis, maar evenzeer ook wetenschappelijk de aandacht trok ken. Op 9 december 1958 is er een expositie gehouden in het raadhuis als begin van een op te richten museum. Het duurde echter to december 1981 voordat een eigen onderkomen kon worden ingericht aan de Eindstraat, waar museum 't Feulekeshuus" is ondergebracht. Vanaf de oprichting Stichting Stadspark heeft Bernhard zitting in het stichtingsbestuur. Hij heeft zich daar vooral ingezet voor het behoud en restauratie van (Je monumentale grafzerk van Heusden, oud rector van de Ursulinen, die thans geplaats is op het kerkhof van de Ursulinen. De versieringen van de Odaput en het opnieuw plaatsen van de banken in het toekomstige Stadspark, is onder andere het werk van de Venraynaar. Raakvlak met z'n overi ge 'historische' activiteiten heeft ook het jurylidmaatschap bij gilde- en schutterijfeesten. Kruysen jureerde vijfentwintig jaar de schutters, tam boers, sappeurs en vaandeldragers. MAPPEN De laureaat heeft veel van zijn gegevens in grote dokumentatie- mappen ondergebracht in het gemeente-archief. Hierbij waren vijf mappen over de Venrayse boerderij en, hoofdzakelijk die (veelal Saksische hoeven) dreigden te ver dwijnen, voorzien van luchtfoto's, foto's van boerderijen, schuren, bak huizen, bidprentjes en andere gege vens over de bewoners. Maar liefst twintig mappen van de Grote Kerk St. Petrus' Banden met een zeer uit gebreide dokumentatie van de bouw en verwoesting, beelden, doopvont, altaar, relieken, grafzerken, schilde rijen, crypte enz. voorzien van vele foto's. Verder zijn er mappen over de zeventiende eeuwse Venrayse Glasbranderskunst met vele gege vens en foto's, dokumentatie van de middeleeuwse handschriften vanhet klooster Jeruzalem uit de vijftiende en zestiende eeuw met veel gege vens en foto's uit binnen- en buiten land, dokumentatie over Venrayse priesters en geleerden, dokumenta tie over Geysteren, Oirlo, Oostrum en andere dorpen. ■VEN A Yl Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 Een 34-jarige Venraynaar kreeg maandagmiddag in de supermarkt van Albert Heijn een klap in z'n gezicht toen hij een jongetje terech twees dat z'n vijfjarig dochteije; omvef had geduwd. De dader was vermoedelijk de vader van het jon getje. De getroffen Venraynaar verl oor een voortand. De dader maakte -zich, ondanks pogingen van het per soneel om hem tegen te houden, uit de voeten. De politie heeft een sig nalement. Het incident vond plaats bij de videohoek, waar het dochtertje van het slachtoffer een duw kreeg van een jongetje. Ze haalde huilend papa erbij, die het jongetje toesprak. Dat zinde op zijn beurt blijkbaar de vader van het mannetje niet, die de man een klap in het gezicht ver kocht. Diefstal van benzine Uit de aan het Kiriwennopad geparkeerde auto van een Venraynaar werden 18 liter benzine overgeheveld. Bedrijf belemmert woningbouw Jerusalemt Als de gemeente en de familie Van Gerven rond kunnen komen verdwijnt het BP-tankstation bin nen enkele jaren uit de Raadhuisstraat. De gemeente wil in het tegenover gelegen gebied woningen bouwen en het tanksta tion ligt daarbij in de weg. Van Gerven vertrekt waarschijnlijk naar een perceel op Keizersveld, tegenover Rank Xerox. Daar wil len Van Gerven en benzinemaat schappij BP een groot en ultramo dern tankstation bouwen. Het college van B en W is deze week akkoord gegaan met de over dracht van een claim van Van Gerven senior op z'n twee zoons, die momenteel het bedrijf exploiteren. Dat heeft de weg vrijgemaakt voor de Van Gervens en BP om serieus te onderhandelen over verplaatsing. Een aantal jaren geleden verzoent Van Gerven al om ergens aan de noordzijde van Venray met een tankstation te mogen starten indien hij uit het centrum zou jnoeten ver dwijnen. Inmiddels exploiteren de zonen Frans-Jan en Hans het tank station. Daarom verzocht vader Frans de gemeente om z'n claim te mogen overdragen. "De gemeente heeft al eerder laten weten ons graag hier weg te hebben", aldus één van broers. Maar we wilden eerst dui delijkheid over de lokatie". Die dui delijkheid is er nu: een perceel aan de Maasheseweg, naast de kavel waar autobedrijf Van de Weem een nieuw bedrijfspand gaat bouwen. Behalve een ultramodern tanksta tion -"het dichtstbijzijnde vergelijk bare BP-station staat in Eindhoven"- gaan de broers Van Gerven aan de Maasheseweg een uitgebreide was- installatie voor auto's bouwen. De familie van Gerven heeft al bijna een eeuw een brandstoffen- handel aan de Raadhuisstraat. Onder Frans van Gerven veranderde het bedrijf van de kolenboer in een tankstation. Sinds een aantal jaren is tankstation Van Gerven een ver kooppunt van BP. De finale van de derde editie van de Venray-Cup gaat tussen Ysselsteyn en Oostrum. Beide ploegen wisten in hun poules ongeslagen te blijven en werden met elk vijf punten winnaar. De finale wordt a.s. vrijdag om 19.00 uur gespeeld op sportpark De Vlies m Ysselsteyn. De stryd om de Venray-Cup werd dit jaar gekenmerkt door veel doelpunten. In Poule A speelden Ysselsteyn, Holthees, beker verdediger Venray en Oirlo. In verband met het klas- severschil moest Venray elke wed strijd met een achterstand beginnen. Een zware klus want de bekerverde diger werd roemloos uitgeschakeld met 0 punten. Ysselsteyn daarente gen wist in de wedstrijden tegen de lager geklasseerde ploegen uit Oirlo en Holthees wel ae 2-0 beginach- terstand weg te werken. Tegen DIS werd het 3-2 terwijl tegen Holthees 3-3 gelijk werd gespeeld. Op de laatste speeldag werd dc finaleplaats veiliggesteld door een ruime 3-0 overwinning op Venray. DIS had nog lang uitzicht op de finale maar de ploeg kwam uiteinde lijk een punt te kort om voor de De fractie van D'66 heeft het college verzocht akkoord te gaan met een drietal wijzigingen in de bemensing van commissies. De wijzigingen houden verband met eerder gemaakte afspraken bin nen de fractie. Fractievoorzitter H. Teunissen neemt zitting in de commissie finan ciële en economische zaken (FinEcZa). Hij neemt daar de plaats in van mevrouw Van Oers-Coenen. Mevrouw Van Oers houdt wel zit ting in de commissie onderwijs, sport en sociaal-cultureel werk (OSSW). Teunissen treedt terug als lid van de commissie openbare wer ken, waar in het vervolg M. Tonen namens D'66 het woord zal voeren. Tonen tenslotte geeft z'n plaatsver vangend lidmaatschap van de com missie OSSW over aan mevr. Van het Reve-Schothuis. Volgens mevr. Van Oers berusten de huidige wisselingen op na de ver kiezingen gemaakte afspraken. Vanwege drukke werkzaamheden en gezinsomstandigheden wilden de lieren Tonen en Teunissen niet teveel hooi op de vork nemen. Volgens de fractie is het nu, met de naderende discussies over kerntaken en reorganisatie, zaak dat de fractie voorzitter in een zware commissie als FinEcZa zit. derde keer achter elkaar dc finale te halen. De ploeg uit Oirlo werd ver dienstelijk tweede met overwinnin gen op Holthees (1-0) en Venray (5- 4). Holthees wera derde in de poule met drie punten. In Poule B was de strijd tot en met de laatste wedstrijd spannend. Merselo, Oostrum en Leunen had den nog kans op een finaleplaats. Merselo won haar eerste wedstrijd van Leunen met 5-4. De 3-0 begin- stand was voldoende voor de geel zwarten om de beide punten te behouden. De ploeg moest vervol gens een 5-4 noteren tegen Oostrum. Leunen herstelde zich van de nederlaag tegen Merselo door Castenray vanaf een 0-3 beginstand met 5-3 te verslaan. Omdat Oostrum ook haar wedstrijd tegen Castenray (4-3 na een 0-1 beginstand) had gewonnen, moest de wedstrijd Öostrum-Lcuncn, dinsdagavond, de beslissing brengen. Het werd uitein delijk 2-2 waardoor Oostrum zich plaatste voor de finale. De wedstrijd tussen Castenray en Merselo, dins dagavond, was alleen nog voor de statistieken: 2-1. De eindstand in deze poule is: 1. Oostrum 5 pt.; 2. Leunen 3 pt.; 3. Merselo en Castenray 2 pt. Vrijdagavond om 19.00 uur dc finale tussen Ysselsteyn en Oostrum, die na loting, zal worden gespeeld in Ysselsteyn. Iedereen is welKom en de toegang is gratis. Na de wedstrijd zal de Venray Cup wor den overhandigd door dc sponsor van het evenement, van den Munckhof bv, o.a. uitgever van Peel en Maas.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5