Water uit Limburg of Brabant? Aanvraag extra bedden verslavingszorg Expositie rondom admiraal Helfrich in Oorlogsmuseum Ruud van Mil Nederlands kampioen mountainbiking Oude Opnieuw een bestseller van Michael Crichton verfilmd! Water spektakel in Maashees Diefstallen en inbraken UW PEEL EN MAAS Donderdag 17 augustus 1995 - Pagina 9 Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 81275; kapelaan H. de Wit ofm, Whistlerstraat 1, tel. 82385; kape laan R. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215 of 80202; kapelaan H. Bouman, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. Priester in ernstig noodgeval: via balie zieken huis, tel. 22222. Opgeven misinten- ties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 9.00 H. Mis voor die overledenen aan wie niemand meer denkt; 19.00: H. Mis voor ouders v. Kessel-Versleyten en zonen Jan en Teng; Jan Coppus; fam. Linders-v. Herpen en fam. Gerats-Thiissen; Joos Buyssen; Tiny Janssen (koll.); Leo Gooren; Frans Loeffen. Zondag: 20e Zondag door het jaar. 9.30: Feestelijke Latijnse Hoogmis b.g.v. de her-ingebruikna- me van ons gerestaureerde orgel; voor Martha Gerrats-Stienen en zoon Hay; overl. ouders Janssen- Muis; voor overl. fam. Oudenhoven- Gossens; 11.00: H. Mis als jaard. voor Henriette Muyser; 15.00: fees telijk Orgelkoncert (tot ongeveer 16.00 uur); Maandag, H. Pius X: 9.00 H. Mis voor Ber Heidens (St. Odastr.); 14.00: feestelijke H. Mis b.g.v. het gouden huwelijk van ouders Oudenhoven-Gossens; Dinsdag, H. Maagd - Maria Koningin: 9.00 H. Mis voor Marcel Linskens; Jo Wennekers-Muysers; Woensdag: 9.00 H. Mis voor de jongeren die weer naar de middelba re school gaan: om Gods zegen Donderdag, H. Bartolomeus: 9.00 H. Mis voor de eenheid van alle christenen; voor hen die vandaag naamfeest hebben, om Gods rijkste zegen; Vrijdag: 9.00 H. Mis voor de over leden priesters, eertijds aan onze kerk verbonden; 14.00: feestelijke H. Mis en huwelijk van Harold v. Opbergen en Marieke Hovens; Dienbeurten: za 19.00: Mark, Koen, Stefan, Loek, Bert en Pim; zo 9.30: de heren Vosbeek en van Ham; zo 11.00: Hoa, Ties, Sanne en Richelle, Ben en Bart de R. Lektoren: za 19.00: W. Bistervels; zo 11.00: C. Hendriks. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel St. Annakapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: G. van Loenen; lector/trice: P. Wittenbols. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: G. van Loenen, lektrice: T. Blom-v. Brakel. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. Maandag: 16.45 Yoga en meditatie in het stiltecentrum. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Donderdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. 16.45 Yoga en meditatie in het stiltecentrum. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215 of Leunseweg 5, tel. 80202. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30, Leunseweg 5 of tel. 80202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Zaterdag: 17.00: gelegenheid om te biechten; 18.00 Gezinsmis; Jean Achten; maria Nijssen-Coolen (namens Beatrixstr.); Wim Willems (koll.); Marie Biestervelds-Manders (koll.); Zonaag: 8.30 Jacqueline Rijnja- Manders (koll.); Sjang Lenssen, overl. ouaers en Anna; 10.30: m.m.v. Zonnelied; overl. fam. Janssen-Cup; overl. echtp. Vercoulen-Keijsers; Maandag: 19.00 voor alle zieken van onze parochie; Dinsdag: 19.00 overl. vader en fam. Theuvenet; Woensdag: 19.00 jrg. Theo Lenssen; Arnold Schachhfer; Donderdag: 19.00 voor alle vluch telingen; Vrijdag: 14.00: 50-jarig huwelijk Thielcn-Janssen, Pr. Bernardstr. 22; 15.00: hw. Hoogmis Leon Honings en Minke Douma, Engelenstr. 29; 19.00: Toon Creemers (kol.); Martha v. Valkengoed. Vredeskerk Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur, tel. 80202. Zaterdag: 19.15 Vooravondmis voor de 20e Zondag door het jaar. Voor Martinus Pontman en Gijbertus van Blokland; Christ en Dien Vollenberg-Versteegen; overl. ouders Janssen-Peeters en zoons Gerrit en Piet; Mien van de Ven-van Eijk (koll.); overl. ouders v. Beigen- Stiphoudt en zoon Jos; Jan Hendrix (koll.); Harry Claessens (kol.); 6- wekend. Wim en Antonet Jacobs- Hanen; Toos Wismans-Sanders Bep Kateman-Gommans; Peter Nellen (jaarget.). Zondag: 20e Zondag door het jaar. 9.30: voor het geestelijk en tij delijk welzijn van de parochie; overl. fam. v. Rossum-Janssen; Julia van der Weiden-De Adelhard- Toorop (koll.); t.b.i. (C); Jan Schmitz; Louis Koppers (koll.) Parochie Oostrum Zaterdag: 12.00: voor het Bruidspaar Pieter Keulers-Nicole Haans; 14.00: uit dankbaarheid bij een 25-jarig huwelijk Voesten- Reijnders (koor Harmony); 19.00: jaard. Huub v.d. Venne, papa en moeke Vermeulen en dochter Truus, Johan Kleuskens, Cor Thielen en zoon Toon, Martin Vermeulen, overl. ouders Broeren-Kersten, Piet Peeters, overl. ouders Lemmens- Stevens (koor Harmony); Zondag: 8.30 overl. ouders Jans- Verheggen, Mie Staaks-Hermans; 10.00: overl. ouders Poels-Janssen, Giel Vennekens en echtgen. en wederz. fam. (gem. koor); Maandag: 9.00 tot bijzondere intentie; Dinsdag: 9.00 t.e.v. het Onbevelkt hart van Maria; Woensdag: 9.00 uit dankbaarheid voor alle verkregen gunsten (met rozenkransgebed; Donderdag: 9.00 Mia Houba; Vrijdag: 9.00 t.e.v. Maria uit dank baarheid; 17.30: uit dankbaarheid bij een 25-jarig huwelijk Wilms- Lenssen; Misdienaarsbeurten: za 19.00: Judith Philipsen, Linda Camps, Els Basten, Loes Kessels; zo 8.30: Jaxqueline Engels, Linda Wijnhoven, Erna Gooren, Laura op den Camp; 10.00: Simone Geraedts, Suzan Nellen, Dianne v.d. Mortel en Loes Rouwette. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jonge Gardenkoor) overl. ouders zanders-Keijsers; Frank Voermans (verjaardag); Wim van Rhee; Wim Vogelzangs en overl. fam.; Grad Smits en Maria Smits-Jeurissen; Jan van Rhee namens de buurt; Sjaak Lemmen; uit dankbaarheid (N); uit dankbaarheid (P);; Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor) intentie fam. Stevens- Steeghs; Chrit Jacobs; Thei Classens (Dep..Peterstr.; verjaar- dag); Woensdag: 9.00 H. Mis Martinus Voermans en Maria Minten; tot zekere intentie (V); Vrijdag: 9.00 H. Mis kinderen van de Ven-Peters, Johanna, Martinus en Petronella. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 overl. oduers van Kuyck-Munsters; jaard. Harrie Pingen; jrd. Jacobus Geurts- Petronelle Pouwels en Christina Geurts; Woensdag: 9.00 jrd. Petronella Friessen; o.l.vrouw van altijd duren de bijstand; Misdienaars: za 19.00: Peggie en Annet. Parochie Leunen 20e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. Wim Jenniskens en overl. fam. Jenniskens-Arts; lsm. overl. ouders Heesen-Voesten; lsm. Mathijs Litjens en echtgen.; lsm. Gerrit Camps en Albert Beerkens; weekd. Harne Smits (5); jrd. Joanna Janssen-Achten, echtgen. en zoon Gerrit; jrd. Harrij Geurts; Zondag: 10.00 Hgm. Piet Keijsers enMatie Keijsers-Hendrix; Jo en Louis Janssen en overl. fam.; Anna Martens-Clephas; Willem Jenniskens en Wilhelmina Jenniskens-Martens; Teng de Mulder (vw. Archie Blaskevitch en kinderen uit Canada); weekd. Wiel Keijsers (2) gest. jrd. To Duijckers-Taclcen; 11.15: lsm. Piet Timmermans en dochter Jose; Mathieu Vervuurt, dochter Iedje en zoon Sjaak; jrd. Hendrika Arts; 14.30: doopviering Samuel Smets; Maandag: H. Pius X, paus 19.00 gest. jrd. Gerard Verheijen en Petronella Creemers en Frans Verkoeijen; Dinsdag: Heilige Maagd Maria, koningin 19.00 gest. jrd. Willem de Haan beide echtgen. en overl. kin deren; Woensdag: 19.00 Lsm. maandd. Wilhelmina Loonen, Antoon en Bernard Loonen en beide echtgen, Johanna Verheijen-Loonen en echt gen., Joos Loonen en Maria Loonen-Scheffers; Donderdag: H. Bartelomeus, apostell9.00 Lsm. overl. oduers Achten-v. Dijck; jrd. Martinus Loonen, echtgen. en overl. kinde ren; Vrijdag: 14.00: Huwelijksmis van Geert Poels en Josina van Ooi; 19.00 Lsm. Frans Baltussen, Willem Baltussen en overl. fam. Baltussen- Loonen; Misdienaars: za 19.00: Joep Jenneskens en Tom Bos; zo 10.00: hgm. Susanne Jenniskens en Marleen Sonnenberg; 11.15: Rene Timmermans en Inge Smits; Lektoren: za 19.00: mw. Gonny Weys; zo 11.15: dhr. Haary Bovee; Gedoopt: 1. Ashley Claessens, Janslust 8, Heide; 2. Liz Jenniskens, Horsterweg 15; Huwelijksafk.: Geert Poels uit Heide en Josina van Ooi uit onze parochie (3e roep); Overleden: Op zaterdag 12 aug. overleed Bertha Loenen-Lermmen, Vullingsstraat 50 in de leeftijd van 74 jaar. Na een plechtige uitvaart dienst in onze parochiekerk op woensdag 16 augustus legden wij haar te rusten op ons R.K. kerkhof. Op woensdag 9 augustus overleed in Canada Teng de Mulder, van Megenstraat 20, in de leeftijd van 66 jaar. Na een plechtige uitvaartdienst op donderdag 17 augustus legden wij hem te rusten op ons R.K. kerk hof. Rektoraat Heide Zondag: 20e Zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis jgt. Sjef Willems; jgt. Wim Swinkels en voor Petronella v. Kempen-Willems (ver jaardag); misd. Inge, Gemma, Wilmar, Simone, Martijn en Rob; Donderdag: feest van de H. Bartolomeus, Apostel9.00 H. Mis. Rektoraat Veulen 20e Zondag door het jaar Zaterdag: 19.00 Hgm. als gest. jrd. voor Frans Linders, echtgen. overl. fam.; als eerste wd. voor Tilla Jenneskens-Poels; v. rektor Hoogers; Zondag: 10.30 Hgm. voor Piet Janssen als mnd voor Nelly Fleurkens-Janssen; Maandag: 8.00 H. Mis voor de overledenen; Dinsdag: 8.00 H. Mis voor de parochie; Woensdag: 8.00 H. Mis voor de overledenen; Donderdag: 8.00 H. Mis voor de parochie; Vrijdag: 8.00 H. Mis voor de parochie; 9.00: H. Mis voor een goed schooljaar; Misdienaars: za: Tuud Bexkens en Willem Classens; zon: Tom Derks en Eric Wismans. Parochie Ysselsteyn 20e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 (samenzang) mndd. Lei Pouwels, mcdd. Leonard v.d. Weijer en overl. fam. vd. Weijer- Martens; ouders Lemmens-Poels; Zondag: 9.30 (Kerkelijk zangkoor), jrd. C. Jenneskens-Poels; 11.15: mndd. Wiel Philipsen; Gerrit Peeters; Maandag: 19.00 overleden parochianen; Woensdag: 19.00 Wilhelmus Bollen en echtgen.; Vrijdag: 19.00 jrd. ouders Pouwels-v.d. Voort overl. familie; ouders v. Soest-Swinkels en dochter Marie; Gerardus v.d. Munckhof Wilh. Bollen en echtgen.; Misdienaarsbeurten: za 19.00: M. Arts en Sj. Ewals; zo. 09.30: W. Claessens en W. Verheijen; 11.15: M. Pouwels en D. Scheepens; ma.: N. Pouwels en I. Poels; woe.+vr: E. Spreeuwenberg en M. Verheijen. Doopschemar (September) Op de zondagen 10 en 24 september kan in onze kerk het Heilig Doopsel worden toegediend. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Zondag: 10.00 Hoogmis Dinsdag: 8.30 Woensdag: 19.00 Vrijdag: 8.30 Kerk poetsen: mevr. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 overl. fam.Vogelsangs-Gerrits; Zondag: 10.00 Gerard Weerts, dankbaarheid J. v.d. Heuvel-Peters; Maandag: 19.00 voor zieken; Donderdag: 19.00 voor vrede; Misdienaars: za: Anke en Martijn; zo.: Roel en Anita; Lezers: za: Jo Wijnands; zo.: Maria Lenkens-Ermens. Rektoraat Smakt Zondag: 10.00 Viering van het feest van Maria ten hemelopneming; hoogmis voor Susan Direks en fam.; Josephina en Henricus Janssen; Sjaak Janssen en Jo Thijssen; Herman Janssen; Gerardus Gooren; Wiel Koopmans als jgt.; B. Hubers; Harrie van Els en uit dankbaarheid; Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor alle gevraagde intenties. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag zal in het Zonnelied, Kiosk te Venray, ds. Weersma voor gaan in de dienst. Aanvangstijd is 09.30 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en er wordt kinderne- vendienst gehouden. In de Ned. Herv. Kerk, Maasweg 9 te Blitterswijck zal ds. voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 11.00 uur. Hier is geen kinderopvang en geen kindemevendienst. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak Groetjes uit het oude Brukske anno juli 1995. De oogsttijd, een drukke tijd voor de boeren, dus ook voor Harrie Lemmen (links) en Piet Litjens (rechts), beide oewoners van het oude Brukske. Zij zijn hier bezig met het maaien van het koren met de graanmaaier-zelfbinder, toen nog voortbewogen door paardenkracht. Met een snel tempo zou het paard vervangen worden door de trekker, een voorbode voor een nog grotere verandering in het tijdwinnend oog sten. Op de achtergrond de gebou wen van het St. Servatiusgesticht, nu Vincent van Gogh Instituut. Waar eens op de akkers van het Brukske het goud-gele graan domineerde, is nu massaal nieuwbouw gepleegd. Laat deze foto nog een herinnering zijn aan het mooie Brukske van wel eer Jan v.d. Putten met als thema een hart van wijs heid verwerven in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang; geen kollekte. Oecumenische basisgroep Aanstaande zondag is er een eucharistieviering van de oecumeni sche basisgroep Heel de Kerk Heel de Wereld. Het thema van de vie ring is: vruchtdragen; Deze zomer- viering vindt plaats ten huize van de fam. Schut, Zandterweg 2 te Lottum, tel. 04763-1806, aanvangs tijd 11.15 uur. U bent van harte wel kom. Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw Rehoboth: Cuppenpedje 2a, Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax: 04709-87786. Diensten: D. V. zondag om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: ds. P. Molenaar, Woudenberg. Tijdens de middagdienst is er kindercrèche. Vorige week woensdagmiddag werd door de regio Venlo-Venray kontroles gehouden op de naleving van de verboden voor het beregenen van grasland. Daarvoor wordt gebruik gemaakt vanhet milieu vliegtuig zodat in de politiedistrik- ten politiepatrouilles bij overtreding in aktie kunnen komen. Het milieu vliegtuig en de patrouilles kontro- leerden in totaal 300 installaties waarvan er vier grasland aan het besproeien waren. Die kregen pro ces verbaal aangezegd. Moeilijker was het om een oor deel te 'vellen' over een Brabantse boer die uit het Afleidingskanaal in de Vredepeel water pompte en zijn Brabants land besproeide. In Brabant gelden andere regels dan in Limburg. Daar is het besproeien van grasland niet verboden. Maar de Limburgse kontroleurs wilden niet flauw zijn en gaven de Brabantse boer maar het voordeel van de twij fel omdat de juiste provinciegrens niet was vast te stellen op dat moment. Later is gebleken dat de grens van beide provincies midden door dat Afleidingskanaal loopt. Dus als de voer maar zorgt dat hij op Brabants f randgebied het water aan het anaal onttrekt is er niets aan de hand. Congo van Michael Crichton Na de verfilming van de bestsel lers Jurassic Park, Raising Sun en Disclosure is er nu de film Congo, gebseerd op het gelijknamige boek van Michael Crichton. Congo speelt zich af in de duistere wildernis van Kongo, vlak bij de legendarische ruines van de verge- tenstad Zinj. Daar sterft een expedi tie van acht personen onder zeer mysterieuze omstandigheden. Karen, een jonge wetenschapper uit Houston, vertrekt samen met apen- kenner Peter Elliot en zijn aap Amy naar de Kongo om de zaak te onder zoeken. Crichton baseerde zijn boek op eht verhaal van een Amerikaase expeditie die in 1979, in navolging van de beroemde ontdekkingsreizi- fer Stanley, langs de Kongo trok. venals Stanley verloor deze expe ditie tweederde van hun mensen en kwamen ze even radeloos uit het oerwoud tevoorschijn als de leden van Stanley's expeditie een eeuw geleden. Op zondag 20 augustus gaat het gebeuren. Vanaf 13.00 uur organi seert watersportvereniging 'Op den Berg' te Maashees een groot water sportspektakel bij restaurant de Watervogel. De gehele dag wordt er een waterskishow gegeven en u kunt de hele dag meedoen aan 'fiets 'm d'r in' (onzinkbare fiets aanwezig). Inscnrijven kan (gratis) t/m 20 augustus. Geef je op bij WSV 'Op den Berg', restaurant de Watervogel te Maasheed, jachthaven Wanssum. jachthaven Leuken te Well en K «Sc K Jetpower te Helmond. Ook zijn er prijzen te winnen voor de volgende onderdelen: verste sprong in het water; best verklede fietser enpechprijs. Voor wie durft staat er die dag een duo walking bungi jumping. Voor de kleintjes is er een luchtkussen-kas teel en er zal die dag een speciale mystery-guest aanwezig zijn. Deze dag wordt aan elkaar gekletst door de aller bekende Paul Bol. Dus: schrijf in, doe mee en kom vooral op zondag 20 augustus naar Maashees. In de nacht van maandag op dins dag werd van een aan de Schutsboom geparkeerde personen auto een breedstraler gestolen. De auto behoort toegaan een 52-jarige Venraynaar. Een 20-jarige Venrayse deed aan gifte van diefstal van het verzeke ringsplaatje van haar bromfiets. De brommer stond geparkeerd in het centrum. Uit peuterspeelzaal De Hummeltjeshoek in de Bachstraat werd een stofzuiger ter waarde van 270 gulden en muziekinstrument voor kinderen ontvreemd. De dief stal vond plaats in de vakantie. Hoe de dader(s) zijn binnengekomen is nog een raadsel. Een woning aan de Burggraaf kreeg ongewenst bezoek. Terwijl de bewoonster niet thuis was, werden een staande halogeenlamp en twin tig CD's weggehaald. De inbraak vond dinsdag tussen 16.00 en 23.30 uur plaats. Uit de auto van een 70-jarige Venraynaar werd in de nacht van dinsdag op woensdag een polstasje gestolen. In het tasje vond de dief twee paspoorten, een rijbewijs, auto- en bankpapieren. Dieven hadden het deze week op aanhangwagens gemunt. In de nacht van maandag op dinsdag werd vanaf een bedrijfsterrein op De Hulst een aanhanger gestolen. De dieven knipten eerst de omheining en het slot waarmee de wagen vast zat dooi; Dinsdag tussen 07.00 en 20.30 uur werd bij het tankstation aan de Deurneseweg een eenassige aanhangwagen weggehaald. Ook hier werd een slot doorgeknipt. Inbraak in schuur In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een schuur bij een bedrijf aan de Heidseschoolweg. Door forcering van een klein deurtje, dat gebruikt werd om varkens naar buiten te laten gaan, was toegang verkregen. De dader moet goed op de hoogte zijn geweest, want door forcering van een andere deur was toegang verkregen tot de schuur. Daar werd voor een bedrage van vele duizen den guldens gereedschappen ont vreemd. Ook werden zuurstoffles^ sen ontvreemd. De benadeelde i£ een 28-jarige inwoner van Heide. Inbraak in personenauto Een 45-jarige vrouw uit Venray deed aangifte van inbraak in haar aan de VeTtumse Kleffen geparkeer de personenauto. Door forcering was toegang verkregen tot de auto. Schade was aangebracht bij de mis lukte poging de radiocassettespeler uit de slede te halen. Nieuwe funkties Vincent van Gogh Instituut De Raad van Bestuur van het Vincent van Gogh Instituut (VVGI) heeft bij de Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) een verklaring van behoefte voor een motivatiecen trum (acht bedden) en een klini sche resocialisatieafdeling versla vingszorg (acht bedden) aangevraagd. Dit initiatief van het VVGI is genomen naar aanleiding van de nota's van VWS (destijds nog WVC) uit 1993 waarin twee knelpunten ten aanzien van de verslavingsproblematiek werden gedefinieerd: de overbelasting van het justitiële apparaat door vooral drugsgerelateerde problematiek en het gedrag van verslaafden, dat maatschappelijk in toenemende mate als overlast wordt ervaren. Het uitgangspunt is dat de nieuwe funkties worden ontwikeld ten behoeve van een doelgroep waar bij behandeling het oogmerk is. MOTIVATIECENTRUM Het motivatiecentrum is bedoeld voor verslaafden, die eigenlijk kli nisch behandeld zouden moeten worden, maar'bij, wi^ om een of andere reden het therapeutisch karakter van de kliniek sterke afweerreakties oproept. Het doel van. de behandeling is middels een 24-uurs gebeleiding, met specifieke technieken en behandelmethoden, de motivatie van de verslaafden te vergroten. Door het verbeteren van inzicht in de mogelijkheden van kli nische behandeling vervult het motivatiecentrum de funktie van 'tussenvoorziening' als voorberei ding op een vervolgopname. RESOCIALISATIECENTRUM Het resocialisatiecentrum is bedoeld voor de groep verslaafden die in klinische behandeling zijn, maar die nauwelijks vooruitzicht hebben op maatschappelijke reïnte gratie. Daardoor lopen zij een groot risiko weer te vervallen in oude gewoontes. Het behandelaanbod zal estaan uit een intensief resocialisa- tieprogramma dat is gericht op maatschappelijke (reïntegratie. Zowel het motivatiecentrum als het resocialisatiecentrum worden, indien de verklaring van behoefte wordt afgegeven, gehuisvest op het terrein van de verslavingskliniek Paschalis. Na tientalle jaren van vergetelheid wordt in Nederland eindelijk aan dacht gegeven aan de laatste maan den van de Tweede Wereldoorlog die in het Verre Oosten zijn beslag kreeg. Duizenden stierven aan die verre fronten, maar bovendien wachtten tienduizenden Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen in Japanse kampen het einde van de oorlog af. Zij waren volledig afgesloten van de buiten wereld en wisten dus niet dat de vrede in Europa reeds een feit was. Ter gelegenheid van de vijftigste herdenking van de kapitulatie van Japan en de 'bevreiding' van Nederlands-Indi, die door de onaf hankelijkheidsstrijd van het huidige Indonesië nooit een echte bevrijding werd, is in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum Overloon in de Wapenhal een kleine expositie inge richt. Op verschillende plaatsen in Nederlandgebeurt iets soortgelijks, maar Overloon heeft de hand kun nen leggen op persoonlijke bezittin gen van admiraal C.E.L. Helfrich (1886-1962), die Nederland gedu rende de oorlogsjaren met groot moreel gezag vertegenwoordigde.. Zo was nij (vanaf 14 februari 1942) opperbevelhebber van de geallieer de zeestrijdkrachten in het Verre Oosten, lid van de Nederlandse delegatie bij de oprichtingsvergade ring van de Verenigde Naties en ondertekenaar namens Nederland van de akte van de Japanse overgave die op 2 september 1945 aan boord van het Amerikaanse slagschip de 'Missouri' in de baai van Tokio werd getekend. Dankzij de welwillende medewer king van zijn familie is het museum in staat enkele unieke objekten te tonen uit de persoonlijke nalaten schap van admiraal Helfrich. Het betreft hier o.a.: het Grootkruis Nederlandse Leeuw; de versierselen van de Knight Commander Order of the Bath (zeer zeldzaam); een foto van de officiële overgave op de 'Missouri', alsmede een kopie van het overgavedokument; een authen tiek exemplaar van Time Magazine van 9 maart 1942 met Helfrich op de voorpagina en andere memorabi lia uit die dagen. Deze bescheiden expositie is niet alleen een eerbe toon aan de markante admiraal, maar ook aan alle slachtoffers van de Japanse bezetting van het voor malig Nederlands-Indie, van wie sommigen tot op de huidige dag gebukt gaan onder het leed dat hun in die jaren van gevangenschap is aangedaan. Tegelijk met de tentoon stelling verschint een extra muse um-bulletin dat grotendeels is gewijd aan 'de mensen uit Indie. De tentoonstelling is te zien vanaf 15 augustus tot en met zondag 29 okto ber. De achttienjarige Ruud van Mil uit Overloon wist in Gulpen beslag te leggen op een gouden medaille. Hij mag zich beste junioren moun- tainbiker van Nederland noemen. Ruud van Mil, uitkomend voor ATB-team Koeken uit Boxmeer, koos meteen in de eerst ronde voor de aanval tijdens de tweede beklim ming.Op de Gulpenerberg in de tweede ronde had hij een voor sprong van 45 seconden. Ruud doseerde zijn krachten goed om zich in de eindfase van genoeg energie te verzekeren. In de derde ronde vormde zich achter Ruud een groep van vier man die de achtervolging inzette. Ruud wist zijn voorsprong echter te behouden. In de vierde ronde hoorde van Mil van zijn coach Gerard Koeken dat Jarmo Bakker uit de achtervolgingsgroep gede marreerd was en jacht op hem maakte. Daarop bouwde Ruud met groots machtsvertoon zijn voor sprong juist uit. Na een indrukwek kende solo pakte Ruud van Mil met ruim drie minuten voorsprong het goud en dus de Nederlandse titel. Ruud van Mil, ook al winnaar van de Beneluxcup en rijdend voor de nationala selektie o.l.v. Leo v. Zeeland, gaat zich nu voorbereiden op de Europese kampioenschappen in Tsjechië. PEEL EN MAAS WEEKBLAD

Peel en Maas | 1995 | | pagina 18