Ouwe getrouwe op Venrayse kermis Kermisuitzendingen Omroep Venray Lekker uitwaaien op de gezelligste kermis van Noord-Limburg Gemeente "feller" met incasseren belastinggelden uw kleding is 't waard STOMERIJ 4 PEEL en maas Donderdag 3 augustus 1995 - Pagina 5 Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 Wegens vakantie zijn wij de KERMISWEEK (7-13 aug.) GESLOTEN Dit jaar pakt Omroep Venray tij dens de Venrayse kermis flink uit. Maar liefst 42 uren live-radio zullen vanaf de kermis worden uitgezon den. Zoals voorgaande jaren zal de omroep elke dat tot 10 uur 's avonds aanwezig zijn en op deze manier de luisteraars mee laten genieten van de sfeer op de Venrayse kermis. Omdat vijf jaar geleden tijdens de Venrayse kermis de eerste ether-uit zending plaatsvond, is er dit jaar een prijsvraag aan de uitzendingen gekoppeld. Luisteraars die de drie vragen goed beantwoorden, kunnen hiermee een cd-speler winnen (beschikbaar gesteld door Leo van Schaijik) of vanaf zaterdag elke dag kans maken op een 'family pizza' van John's Food Palace. Tevens kunt u tijdens de uitzendingen kans maken op entreebewijzen beschik baar gesteld door diverse kermisex ploitanten. Ook de lezers kunnen meedoen aan de prijsvraag. Weet u de ant woorden op de volgende drie vra gen, dan kunt u de antwoorden inle veren bij de stand van Omroep Venray. 1. Op welke ether-frequentie verzorgt Omroep Venray haar uitzendingen? 2. Wat is de naam van het aktualitei- tenprogramma van Omroep Venray? 3. Op welk nummer is Omroep Venray telefonisch bereikbaar? (studio) Heeft u de antwoorden op deze vragen, schrijf ze dan op een brief- of ansichtkaart. Vermela daarbij uw naam, adres en telefoonnummer. De oplossing kunt u tot woensdag 9 augustus, 16.30 uur inleveren bij de stand van Omroep Venray. Wilt u tijdens de kermis een bezoek brengen aan de omroep, of u wilt meedoen aan de prijsvraag, dan kunt u de stand van Omroep Venray vinden vooraan in de Hofstraat. De prijswinnaars worden dagelijks, en de winnaar van de cd-speler woens dag, tussen 18.00 en 19.00 uur bekend gemaakt. Blijft u thuis, maar wilt u meege nieten van de kermissfeer, luister dan naar de uitzendingen. Omroep Venray zendt via de kabel uit op 102,6 Mhz en via de ether op 90,2 Mhz. PROGRAMMA Vrijdag 4 augustus: 16.00u: Primetime, o.a. gepresen teerd vanuit een attraktie. 17.00u: Omroep Limburg. 18.00u: Lokaal Centraal. Aktualiteitenprogramma met dage lijks lokaal en regionaal nieuws, net weer en kermis-informatie. 19.00u: Rock and Roll all flavors. Swingende muziek uit de tijd van de jukebox. 20.00-22.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiska mer. Zaterdag 5 augustus: 14.00u: Kinder-Kermis; kinderpro gramma. 15.00u: De Venrayse Top 10. De beste hits en tips uit Venray op 'n rij. 16.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiskamer. 18.00u: Peelgrass. Countryprogr. 19.00u: Takkeherrie. Uitgaansinfo voor de jeugd, vandaag ook aan dacht voor de Fuif in Leunen. 20.00-22.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiska mer. Zondag 6 augustus: 13.00u: Ruben in de middag. Informatieve chaos vanaf de kermis. 14.30u: Stopwatch. Sportprogramma. 17.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiskamer. 18-OOu: Yovel! Jongerenprogramma. 19.00-22.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiska mer. Maandag 7 augustus: 16.00u: Primetime o.a. gepresen teerd vanuit een attraktie. 17.00u: Omroep Limburg. 18.00u: Lokaal Centraal. Aktualiteitenprogramma met dage lijks lokaal en regionaal nieuws, het weer en kermis-informatie. 19.00u: Venrodse Hutspot. Hobbyprogramma. 20.00u: Peelgrass. Countryprogr. 21.00-22.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiska mer. Dinsdag 8 augustus: 16.00u: Primetime, o.a. gepresen teerd vanuit een attraktie. 17.00u: Omroep Limburg. 18.00u: Lokaal Centraal. Aktualiteitenprogramma met dage lijks lokaal en regionaal nieuws, het weer en kermis-informatie. 19.00u: Hitjungle. Oerwoud vol jaartallen en (bekende) hits. 20.00-22.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiska mer. Woensdag 9 augustus: 16.00u: Primetime, o.a. gepresen teerd vanuit een attraktie. 17.00u: Omroep Limburg. 18.00u: Lokaal Centraal. Aktualiteitenprogramma met dage lijks lokaal en regionaal nieuws, het weer en kermis-informatie, over handiging van de cd-speler en tevens worden nog twee 'family piz za's' verloot. 19.00u: De Limburgse Top 10. Een overzicht van de beste regionale hits. 20.00-22.00u: Kermis op de radio, brengt de kermissfeer in uw huiska mer. 60 attrakties op kermis Venray je. De trekking van de loterij vindt plaats nabij de ingang van het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat. Alle promotie-aktiviteiten worden betaald uit het promotiebudget dat door de exploitanten beschikbaar wordt gesteld. De openingstijden van de kermis zijn: vrijdag van 16.00 tot 01.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 01.00 uur; zondag van 13.00 tot 01.00 uur; maandag, dinsdag en woensdag van 10.00 tot 01.00 uur. De tarieven voor grootvermaakza- ken zijn vastgesteld op het maxi mum bedrag van 2,50 per rit (met uitzondering van de wildwaterbaan ƒ3,-). De tarieven voor kinderzaken zijn vastgesteld op het maximum bedrag van ƒ1,25 per rit. De bekende blauwe wagen van Camps is een vertrouwd beeld op de Venrayse kermis. Bonnetjesregen op de verkeerde plaats Je vraagt je af waar ze in Venray mee bezig zijn, als je de krantebe- richten leest over het politie-optre- den nabij de Diepeling en de Sparrendreef annex Witte Vennen. Logisch, dat men tijdens deze hit tegolf verkoeling zoekt waar ze te vinden is: aan en in het water. En dat wordt zoeken, sinds ons het gemeentelijk buitenbad werd ontno men! Dat de Diepeling al verschillende jaren in de zomermaanden een grote trekpleister is, mag intussen bekend zijn. Maar, je mag er niet zwemmen en je mag er niet parkeren. Dat laat ste mogen de inwoners van Meerlo- Wanssum wel - natuurlijk alleen op hun grondgebied. Dat feit alleen al, toont toch wel aan, dat er sprake is van ongelijke behandeling van de burger èn dat de samenwerking tus sen Venray en Meerlo-Wanssum niet van dien aard is, dat deze rechtsongelijkheid uit de wereld wordt geholpen. Intussen regent het aan de Venrayse kant van de Diepeling vele tientallen parkeer bonnen. Voor de zwemmende of verpozende recreant nog een geluk, dat de politie onmogelijk alle zwemmers kan verbaliseren - ze zou er zelf voor in het water moeten dui ken. En nu ook de Witte Vennen voor een frisse duik is opengesteld blij ken er plotseling parkeerproblemen te ontstaan. De Sparrendreef wordt als parkeerstrook benut; maar dat kan niet. Dus maar gauw een par keerverbod uitvaardigen; dan kun nen er weer bonnetjes uitgeschreven worden. Het probleem zelf - par keerruimte - wordt er niet mee opgelost. Het lijkt er op, dat de automobilist in Venray met voorkeur wordt aan gepakt - alsof het een melkkoetje is. Kijk maar eens hoeveel parkeer wachters er in het centrum rondlo pen; op zoek naar 'slachtoffers'... Als de politie zo graag bonnetjes uitdeelt, en daarbij zelfs de gemeen tegrenzen niet schuwt, dat ze dan maar eens dichter bij huis, in het centrum, pen en papier gereed houdt. Misschien dat er dan ooit eens een einde komt aan de talrijke fietsers in de Grotestraat. Voor zover ze je niet de benen onder je kont uit rijden, stoot je diezelfde benen wel aan de tientallen daar gestalde rij wielen. Grote verkeersborden wijzen er op, dat vrachtwagens en bestelauto's alleen vóór twaalf uur mogen lossen cq. bezorgen. De praktijk - ook in de Schoolstraat - is, dat het laden en lossen de gehele dag gebeurt. In de Schoolstraat mogen geen brommers rijden. Nou vergeet het maar! En automobilisten die er niet wonen mogen er niet komen en zeker niet tegen de gestelde rijrich ting in... Grote buit bij inbraak Door forcering was toegang ver kregen tot een bungalow aan de Alpenhof. De gehele woning bleek doorzocht. De juiste inventarisatie moet nog worden opgemaakt omdat de bewoners met vakantie zijn. Wel staat vast dat een kompleet servies, bestek van antiek en sieraden wer den gestolen. De waarde van het gestolen goed bedraagt meerdere duizenden guldens. Elke dag vele, zeer vele overtre dingen. Slechts zelden wordt er tegen opgetreden, en dan dikwijls nog met een waarschuwing, die toch weer in de wind wordt geslagen. Het is al meermalen in deze krant geschreven: het is allemaal mooi en wel, die verkeersplannen en ver keersregelingen, maar als er niet dag-in dag-uit gekontroleerd wordt, dan hebben al die plannen en rege lingen geen enkele zin, want dan wordt er dag-in dag-uit tegen gezon digd, tot ongenoegen van hen die er zich wel aan houden. En zeg nu niet dat de politie geen manschappen genoeg heeft om kon- trolerend en verbaliserend op te tre den. Als ze dat aan de Diepeling wel kan, moet ze het in het centrum zeker kunnen. J.v.d.M. De gemeente Venray zal dit jaar "feller" optreden bij mensen die hun gemeentelijke belastingen te laat of niet volledig betalen. Veel belastingbetalers weigeren nl. het tientje incassokosten te betalen nadat zij een aanmaning hebben ontvangen. De gemeente wil ech ter ook dat tientje hebben. Eind juli was de vervaldatum voor de betalingen van de gemeentelijke belastingen. De gemeente wil niet tijdige betalers begin augustus nog de kans te geven om te betalen. In de laatste week van augustus zullen echter aanmaningen verstuurd wor den. Mensen die daarna de belasting betalen, maar niet het tientje incas sokosten, zullen vervolgens aange schreven worden met het verzoek alsnog te betalen. Gebeurt dat niet, dan wordt de deurwaarder ingescha keld met het gevolg dat de belas tingplichtige ook nog eens 50 gul den kosten voor een dwangbevel moet voldoen. De gemeente hoopt met deze werkwijze beter grip te krijgen op de betalingen en extra problemen bij de belastingplichtigen te voorko men. Eind juli waren er 3200 belasting plichtigen die hun betalingen nog niet geheel of slechts gedeeltelijk hadden voldaan. In maart werden ruim 14.000 aanslagen verstuurd. Slagboom geramd Donderdagmiddag wilde een 26- jarige bestuurder van een bedrijfs auto zijn parkeerticket in de par keerautomaat van de parkeerplaats aah de Raadhuisstraat steken. Maar toen hij zich uitrekte kwam zijn voet op het gaspedaal terecht waardoor de auto ging rijden en de slagboom vernielde. In paniek, zo verklaarde de Oostrumse bestuurder, was hij er toen vandoor gegaan. Jammer voor hem dat een getuige het kenteken- nummer aan de politie doorgaf. Die achterhaalde hem en hij kreeg pro- ces-verbaal, ook voor net doorrij den. niet voor het publiek verloren; het vond een waardige vaste standplaats in 'De Efteling' waar het nu, na bijna veertig jaren, nog steeds oud en jong bekoort en de glans en de charme van rond 1900 uitstraalt. Zoals gezegd, was het Laurens Janvier die hier, nu zestig iaar gele den, voor het eerst zijn kcrmisat- trakties opstelde. Op de jongelui van toen oefenden niet alleen het Lunapark en het Stoomcarrousel een grote aantrekkingskracht uit, maar ook de goed-ogende dochters van Janvier - Lenie en Fien, en andere in piccolopakjes gestoken dienstertjes - waren voor hen een bezoek aan de Venrayse kermis meer dan waard. En de kleinere jeugd was maar al te graag bereid de helpende hand uit te steken door het aandragen van emmers en tonnen water voor de stoomketel en het opruimen van de grote hoeveelhe den serpetines die elke dag rond de carrousel werden weggegooid. En voor zover men geen verloren ritten- kaartjes tussen de serpetines vond, kreeg men voor bewezen diensten toch enkele vrijkaartjes. Lenie Janvier trouwde in 1943 met George Reemer, die tot dan bij zijn vader in een konstruktiewerk- plaats de kost verdiende. Als jong- oakken kermis-exploitant met wis selende attrakties reisde hij met zijn vrouw een tiental jaren de Nederlandse kermissen af, om uit eindelijk in 1955 definitief schoon vaders Lunapark over te nemen. Het echtpaar Reemer-Janvier kreeg vier zonen - en hoe kan het anders - die allemaal de kermis trouw zijn gebleven en ieder voor zich een kermis-attraktic exploite ren. Zelfs een kleinzoon van George en Lenie komt al een drietal jaren met zijn attraktie naar de Venrayse kermis, waar zijn 'goktent' Las Vegas vooral bij de jeugd goed in de smaak valt. In 1982, na bijna veertig kermisja- ren zeiden George en Lenie het aktieve kermisleven vaarwel en nam zoon Christ het Lunapark over. En hoe verwonderlijk het ook klinkt, zelfs na 60 jaar is er nog altijd grote belangstelling voor dit kermisge- beuren. Het is helemaal geen zeld zaamheid dat opa's hun kleinkinde ren vergezellen in het Lunapark en de verleiding niet kunnen weerstaan om het ook nog eens te proberen. En zoals dat al zestig jaar gebeurt, houdt Joep als trouwe medewerker een oogje in het zeil... Maar, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. En zo komt het, dat George toch nog bijna elke week op de een of andere kermis te vinden is, waar hij zijn zoons helpt met het transport van hun kermisvermake lijkheden. Wat George en Lenie ook aan hun kermisleven hebben overgehouden, is een fraaie draaiorgel die vroeger in het Lunapark stond, maar daar jaren geleden al werd vervangen door 'mechanische muziek van deze tijd'. Zo nu en dan haalt George zijn orgel weer voor de dag om er een of andere festiviteit mee op te luiste ren. Als enige Nederlandse orgel draaier was hii onlangs nog in Luxemburg-stad, waar een 'groot Internationaal Draaiorgelfestival werd gehouden. Zes grote en 29 handdraaiorgels draaiden er hun orgelboeken af, met dikwijls oude nostalgische melodieën. Uit handen van Luxemburgs burgemeester mocht Geor&e Reemer een 'levens grote' oorkonde in ontvangst nemen. In menige kermisstad heeft zich in de loop der jaren rond George en Lenie een kleine vriendenkring gevormd. En het zijn juist die plaat sen - met name o.a. Venray - waar beiden graag vertoeven en in hun luxe woonwagen tussen al die bekende kermis-cxploitanten ook een standplaatsje komen zoeken... CAMPS-MOP Een goed bedoelde bijnaam voor de familie Camps uit Horst die hier nu ook al zestig jaar en drie genera ties lang de Venrayse kermis bezoe ken. Een bijnaam omdat in de sui- kerkraam van destijds de koeken (moppen) met een gat er in en bes trooid met rode suiker, een voorna me plaats innamen. Maar er was nog veel meer in die oude kraam, die op Venrayse kermis 1952 in een vlam menzee ten onder ging, en die oneindig veel verschilde met de fraai ingerichte 'suikerkraam' van nu. Er waren ulevellen, snoepjes verpakt in kleurig papier met inge sloten een rijmpje in de geest van: 'Een kusje in eer kan niemand dee- renen Ach een kus van uwe mond maakt gewis mijn hart gezond En er was nog meer zoetigheid: iesbolle, soekerpinnen, nougatbrok- ken, kaneelstokken, spek, droprui ten en nog veel meer ander snoep, dat men heden ten dage al haast niet meer ziet. Toch mag men bij het aantal jaren dat Camps de Venrayse kermis bezoekt, een paar grote vraagtekens zetten. Want, Sef Verlinden, als auteur van het boekje 'Van Kerkmis tot Kermis' weet te vermelden dat in 1929 al twee suikerkramen van L. Camps uit Horst op de Venrayse kermis aanwezig waren... Noch de familie Camps noch de gemeente weet de juiste toedracht te vertellen. Ook burgemeester Schols wist er in zijn tijd geen goede raad mee. In 1971 meende hij en zijn ambtenaren dat zowel Camps als Reemer 35 iaar de Venrayse kermis opluisterden, dus werden ze daarvoor uitbundig ehuldigd. En tien jaar geleden wist urgemcester Defesche net zeker: ze waren er beslist 50 jaar. Het Lunapark zoals het er nu uit ziet. Bij de oude foto van deze week ziet U het Lunapark zoals dat in 1953 er uil zag, met daarlangs de Stoomcaroussel. Er zullen weinig Venrayers zijn, die nooit van hun leven rondge sprongen hebben in het Lunapark en nooit hun keus gemaakt heb ben vóór de snoepkraam van Camps. Het kan ook haast niet anders, want beide kermisattrak- ties hebben dit jaar maar liefst voor de zestigste keer hun stand plaats ingenomen op de Venrayse kermis. Dat wil dus zeggen, dat de opa's en oma's van nü, toen ze zelf nog kleine kinderen waren, voor het eerst struikelden op de brug gen in het Lunapark en twijfelden tussen een 'soekerpin' en een 'ies- bol' van Camps-mop... LUNAPARK EN STOOMCARROUSEL Het was in 1935 (sommigen beweren zelfs al in 1934) dat de streng-ogende Laurens Janvier voor het eerst de Venrayse kermis bezocht, met zijn twee geheel ver schillende attrakties: het Lunapark en het Stoomcarrousel. Hij was daarmee de opvolger van de kleine re stoomcarrousel van Gebr. van Bergen uit Roermond. Beide attrak ties wist Janvier zó op te stellen, dat ze als het ware een geheel vormden, en men met één entreekaartje de keus had tussen de bruggen, de lopende banden en de rolbaan van het Lunapark (waar toch een zekere behendigheid voor nodig was) en het statige van vele lichtjes voorzie ne en rijk gestoffeerde carrousel, dat werd aangedreven door een machti ge stoommachine met een grote koperen fluit, waarmee begin en einde van elke rit luidruchtig werd aangekondigd. Het waren DE grote attrakties van de Venrayse kermis en ze bleven dat tot ver na de oorlogsjaren. In 1956 werd de exploitatie van het stoomcarrousel te duur en was de konkurrentie van een groeiend aantal modernere attrakties te groot. Gelukkig ging deze oudste en laat ste stoomcarrousel in Nederland Lekker uitwaaien op de Venrayse kermis..... wedstrijd ook gratis worden afge haald bij het AN WB/VVV-kantoor aan de Grote Markt in Venray, bij de bibliotheek of bij de receptie van het gemeentehuis. Vrijdagavond zullen tussen 19.00 en 21.00 uur Mickey Mouse en zijn vriendjes de kermis bezoeken. Terwijl zij lekkers uitdelen kan iedereen met deze stripfiguren op de foto! Maandagmiddag vindt de kennis markt weer plaats op de Julianasingel. Ook is op de maan dagmiddag speciaal aan de kleintjes gedacht. Om 14.00 uur geven de clowns Enrico en Laila een voorstel ling met hun Comedycar, op het ter rein nabij de Rabobank (Merseloseweg). Na afloop zullen ze met de kinderen over de kermis terreinen rondtrekken. Op het Schouwburgplein staat een schminkstand waar de kinderen zich gratis kunnen laten schminken. VUURWERK EN LOTERU Dinsdagavond vanaf 22.00 uur wordt vanaf het sportveld aan de Raadhuisstraat het grootse Venrayse kermisvuurwerk afgestoken. Tijdens de slotdag van de kermis, woensdag 9 augustus, om 20.30 uur vindt de trekking van de grote ker- misloterij plaats. De hoofdprijs is een tiendaagse reis voor twee perso nen naar Benidorm, (incl. busreis, appartement en een warme maaltijd per dag p.p.) gesponsord door ons plaatselijk touringcarbedrijf Van Ham Reizen Venray. Andere grote prijzen die dit jaar worden verloot zijn onder andere een KTV, magne tron, mini-set, koelkast, CD-speler, levensmiddelenpakketten en tien Limburgse vlaaien van de plaatselij ke bakker Pierre Pijpers. Loten voor deze loterij krijgt men gedurende de kermisdagen zo lang de voorraad strekt gratis bij de kassa's van alle attrakties bij aankoop van een kaart- De Tornado, ook een van de topattracties. familiespel de Kamelenrace. Op de Grote Markt staat dit jaar weer de super-autoscooter en de Spin-Ball. Deze Spin-Ball was vorig jaar een topper op de Tilburgse ker mis. Op het Henseniusplein staat de Tornado. In twee grote schuiten zwieren de mensen op een hoogte van 25 meter over de kop de lucht in. De bekende lotenverkoop en de foto-schietsalon ontbreken natuur lijk niet. De Turbo-Polyp staat dit jaar op de kop van het Schouwburgplein, daarnaast de poffertjessalon en natuurlijk niet te vergeten het Lunapark van de wel bekende Chris Reemer. PROMOTIE Zoals elk jaar vinden ook weer diverse promotie-aktiviteiten plaats. Vrijdag om 16.00 uur geeft wethou der De Loo het officiële startsein voor de ballonwedstrijd waarmee hele mooie prijzen zijn te verdienen. De kinderen kunnen vrijdags vanaf half drie een gratis ballon komen ophalen op het Raadhuisplein. Vanaf heden kunnen de kaartjes voor deze Op vrijdag 4 augustus, om 16.00 uur verricht wethouder De Loo op het Raadhuisplein de officiële opening van de kermis. Deze ope ning zal plaatsvinden bij de spek- takulairste attraktie dit jaar in Venray: 'The Jurassic River', een wildwaterbaan van 42 meter leng te. Na de openingshandeling zullen wethouder De Loo en enkele geno digden een rondgang maken over het kermisterrein dat zich uitstrekt over het Schouwburgplein, Henseniusplein, Grote Markt, een gedeelte van de Raadhiiisstraat en het Raadhuisplein. In totaal worden weer 60 attrak ties geplaatst. Naast de Jurassic River op het Raadhuisplein wordt de Terminator geplaatst, er staat een spookhuis van drie verdiepingen, de Break-Dance op kruising Raadhuisstraat/Stationsweg, er is een speciaal kinderhoekje ingericht op het Raadhuisplein. Hier staat de Dragon (mini-achtbaan), een mini- scooter en de Flying Dutchman. In de Raadhuisstraat staan diverse eet- zaken en balspelen waaronder het

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5