Voorstel voor sociale hulp aan agrarische ondernemers sv Kindervakantiewerk 1995 groot succes Ysselsteyn oefent tegen Botev Plovdiv De Jaarmarkt weer op komst Altijd 'n prettige reis. Aanleg speelterrein uitgesteld Informeer naar de laagste premie Rabobank ^eer/o-Wanssum, Venray-Oostrum, Zevenrode W.A.O VAN SOEST 6 PEEL EN MAAS Donderdag 20 juli 1995 - Pagma 7 Zeven gemeenten in Noord- Limburg hebben samen met o.a. de LLTB door een werkgroep een voorstel laten uitwerken om de hulpverlening met betrekking tot sociale problemen in de agrari sche sector beter onder de aan dacht te brengen. Deze sector heeft zowel financieel als sociaal te kampen met grote problemen. Ondernemers weten vaak wel welke wegen zij dienen te bewan delen met betrekking tot de finan ciële hulp. Voor de agrarische ondernemer die in sociale nood komt, is echter de noodzaak aan wezig om tot een adequate profes sionele hulpverlening te komen. OORZAKEN De agrarische bedrijven zijn veel al familiebedrijven waarbinnen gezin en bedrijf met elkaar verwe ven zijn. De problemen binnen de bedrijven treffen dan ook meteen het gezinsleven. De financiële pro blemen binnen de agrarische sector zijn o.a. te wijten aan slechte prijs vorming, de afbouw van het subsi die-systeem, toenemende milieu kosten, beperkte ontwikkelingsmogelijkheden en incidentele tegenslagen zoals over lijden, een ongeval of overstroming. BEDRUFSBEëNDIGING Die problemen leiden uiteindelijk in veel gevallen tot beëindiging van de bedrijfsaktiviteiten. Dat gegeven vormt voor veel agrariërs een psy chologische drempel. Daardoor ziet niet elke ondernemer en zijn gezin het gevaar in. Zij die dat wel zien, gaan tijdig over tot bedrijfsbeëindi ging. De overige ondernemers zijn onder te verdelen in diverse groe pen: zij die zien dat het slecht gaan maar denken er wel uit te komen; zij die zien dat het slecht gaat maar gewoon door gaan; zij die door inci dentele problemen of calamiteiten het bedrijf snel ten onder zien gaan en tenslotte de groep ondernemers waarvan het bedrijf ten gevolge van arbeidsongeschiktheid of overlijden beëindigen. Met name bij de eerste twee groe pen is begeleiding vooraf zeer belangrijk maar ook zeer moeilijk. De ondernemers en hun gezin zullen een bewustwordingsproces moeten afleggen. Deze mensen kunnen in de regel moeilijk afstand doen van het agrarische bedrijf. Zij moeten er van overtuigd worden dat het leven op andere wijze ook voordelen heeft. OMVANG In de betrokken gemeenten (Venray, Bergen, Broekhuizen, Grubbenvorst, Horst, Sevenum en Meerlo-Wanssum) zijn in totaal meer dan 2200 bedrijven gevestigd. De verwachting is dat de komende tien jaar jaarlijks ca. 3,5% van de bedrijven haar aktiviteiten beëin digt. Bijna de helft van die bedrijven wordt aangemerkt als "probleem- beëindiging" waar hulpverlening noodzakelijk. Volgens de werkgroep, die het voorstel heeft uitgewerkt moet er een netwerk worden opgezet waarin de agrarische sector, maatschappe lijk werk, artsen, pastores, banken, accountants, adviseurs en overheid vertegenwoordigd zijn. De betrok kenen dienen allert te zijn op nood signalen en de betrokken onderne mer de weg wijzen naar professionele hulpverlening. Voor de hulpverlening is een rol weggelegd voor de Sociaal Economische Voorlichtingsdienst van de LLTB, het Regionaal Instituut Maatschappelijk werk (RIM), het RIAGG. Verder dienen alle agrariërs mid dels een algemeen schrijven op de hoogte gesteld te worden over de bestaande hulpverleningsmogelijk heden en instanties. Verder wordt voorgesteld om een voorlichtings folder samen te stellen en voorlich tingsavonden te organiseren. Die zouden in september gehouden moeten worden. Het kindervakantiewerk heeft de week succesvol af kunnen sluiten. Voor de organisatie bleef het tot het laatste moment spannend of de zaak aan het draaien te krijgen was. In december 1994 werd in diverse werkgroepen gestart met de voorbe reiding van het programma. Aanvankelijk was het idee om een indianen- en cowboy-dorp te bou wen. Om bij voorbaat "spanningen" tussen de groepen te voorkomen werd uiteindelijk gekozen voor het thema "indianen". Gelet op de reak- ties van de kinderen is de keuze juist geweest. Hoe zag de week er uit: ZATERDAG 1 juli 1995 Na twee instruktieavonden voor de leiding op de woensdag en de donderdag voorafgaande aan de week starten wij op zaterdag met de echte voorbereidingen. Om 9.00 uur was de organisatie present om onze materialen van de zolder bij de KTS te halen. De gemeente had op dat moment al de waterkraan geplaatst en SVV was bezig met het opzetten van de mate- rialentent. De opbouwcommissie ging naar Houthandel Janssen in Merselo voor het ophalen van 228 palen rondhout van 3.20 meter, waarvan de wigwams gebouwd moesten worden. Gelukkig werd daar alles machinaal opgeladen op een traktor van de familie Gellings. Ondertussen werden alle materialen vervoerd naar de materialentent. Daarna werd de toiletwagen van de motorcrossclub Horst opgehaald om geplaatst te worden bij de water kraan. Rond een uur werd gestart met het sjorren van de palen. Het plaatsen van de toiletwagen bracht de nodige problemen met zich mee, maar uit eindelijk werd hij toch dusdanig geplaatst dat meer dan 900 personen er gebruik van konden maken. Na controle van de sjorringen werden de wigwams uitgezet met een ondelinge afstand van de palen van 2.40 meter. In de voorgaande weken had de opbouwcommissie al plastic en stof op maat voorgesne den. Diverse sjorringen bleken niet te voldoen en moesten losgemaakt worden. Nadat de sjorring opnieuw aangebracht was kon de plaatsing alsnog gedaan worden. Bij het plaat sen werden de wigwams in groepjes neergezet. Elk groepje vertegen woordigde een stam. Zo waren er veertien stammen. Negen stammen met 6 wigwams; 4 stammen met 5 wigwams en een stam (de organisa tie) met twee wigwams. Omdat het niet lukte alle wig wams op zaterdag te plaatsen werd besloten op ZONDAG 2 juli 1995 hiermee door te gaan. Tevens wer den er bordjes gemaakt met de namen van alle stammen. De tenten van de organisatie werd aangekleed en beschilderd om als voorbeeld te dienen voor de kinderen op maan dag. Vanaf zaterdag verbleef er bewaking op het terrein, zodat de materialen er veilig konden staan en er geen wigwams zouden "sneuve len". Tijdens de zaterdag en zondag bleef dp organisatie ook bezig met hun grootste zorg: "voldoende lei ding bij elkaar krijgen" Voorbijgangers werd gevraagd leiding te draaien. Familie, vrienden etc. werd gevraagd. Maar helaas de leiding was nog niet rond. MAANDAG 3 juli 1995 Met de nodige zorgen betreffende de leiding begon de organisatie om 8.00 met de voorbereidingen. Om 9.00 werden de groepslijsten en een T-shirt uitgereikt aan de leiding. Vossen voor de vossenjacht werden ingeschakeld als leiding, zodat deze commissie weer met problemen kwam te zitten. Ouders werden benaderd om vos te zijn. Dubbele leiding werd verzocht om te kijken of ze toch niet alleen wilden/konden draaien. Met inzet van enkele men sen uit de organisatie en een naar onze eigen normen te jonge leiding konden wij toch om 9.30 uur de kin deren oplaten halen door de leiding en een start maken met het program ma. Naast het vinden van leiding wordt het kindervakantiewerk bemoei lijkt door wensen van kinderen om bij elkaar in een groep te willen zit ten. Beide problemen zullen de komende jaren een ernstige bedrei ging gaan vormen voor de organisa tie van nieuwe weken. Wat voor maatregelen er genomen kunnen worden zal een grondige studie ver eisen. - Nadat de groepen gevormd waren konden ze onderling kennis maken. De oudste groepen startten 's-mor- gens met net maken van dè wig wams. Daarvoor was meer tijd nodig dan gepland, zodat het verven erbij inschoot. In allerijl werd beslo ten om na afloop van het bosspel in de middag alsnog gelegenheid tot verven te geven. De jongste groepen startten 's-morgens met een vossen jacht, waarbij diverse indianen ver scholen zaten in het bos. Na het eten met de daarbij behorende gratis melk konden deze groepen de wig wams gaan schilderen en een totem paal per stam gaan maken. De oud ste groepen speelden toen hun bosspel. Voldaan kon de leiding na afloop naar de kantine van SVV voor de gebruikelijke nabespreking van de dag en de voorbespreking van de volgende dag. DINSDAG 4 juli 1995 Vandaag moesten de kinderen er al om 08.30 uur zijn, omdat we in samenwerking met de fietsvierdaag se aan de aktie Kinderen van RIO mee zouden doen. De jongste groepen trokken naar het schouwburgplein waar ter gele genheid van de opening van de tien de fietsvierdaagse 375 luchtbalon- nen het luchtruim kozen. Daarna was het voor die groepen richting De Sprank lopen om aldaar van het frisse en golvende water te genieten. Gelukkig liet het weer toe om alle groepen buiten op het gras plaats te laten nemen, zodat zich de proble men uit het verleden met de te krap pe kleedruimte zich nu niet voorde den. De oudste groepen hebben zich 's-morgens beziggehouden met kre- atieve zaken, waarbij ze zelf de keuze konden maken wat ze wilden doen. Ze konden o.a. kiezen uit: Indianen-sieraden maken; zout kleuren; hout zagen, timmeren en verven; papier vouwen; beeldjes verven; maskers maken; stokpoppen maken etc. Het mooiste produkt werd ingele verd om op woensdag verkocht te worden voor de aktie kinderen van RIO. Bij inlevering van een produkt kregen de kinderen FRISTI, beschikbaar gesteld door de fiets vierdaagse. Tevens konden ze kie zen uit een tomaat of een stuk kom kommer. Zoals elke dag wisselden nu ook weer de groepen het programma. De oudste groepen gingen via het schouwburgplein en het ballonnen- oplaten naar de Sprank. Helaas had de wind de fietsvierdaagse parten gespeeld en was er niet voor elk kind meer een ballon. Een groot aantal was spontaan de lucht inge gaan. Na afloop volgde voor de leiding weer de gebruikelijke nabespreking. WOENSDAG 5 juli 1995 De grote sport- en spellendag stond vandaag op het programma. De oudste groepen startten met de spellen bij de wigwams, terwijl de jongste groepen in een lange optocht midden door Veltum trok- PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD In het kader van enkele festivi teiten bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan van sportpark De Vlies, speelt het eerste elftal van SV Ysselsteyn op donderdag 27 juli tegen de Bulgaarse ploeg FC Botev Plovdiv. Deze ploeg heeft in Venray het trainingskamp opgeslagen om zich voor te bereiden op de komende kompetitie. Zij hebben daarin ook UEFA (Europacup 3) verplichtingen ornaat zij de afge lopen kompetitie als derde zijn geëindigd. Voor voorverkoop van entree kaartjes a ƒ5,- (ƒ1,- reduktie bij voorverkoop) kunt u terecht bij J. Geurts, Puttenweg 17. ken richting sportpark van het Boschveldcollege, waar de sporten zouden plaatsvinden. Tijdens de middagpauze werd er gewisseld en zo kon het voorkomen dat twee groepen van 375 kinderen elkaar passeerden op de Veltumse Kleffen. Door het afleggen van de proeve van bekwaamheid konden de kinde ren een gouden veer verdienen. Door tijdgebrek op woensdag wer den deze gouden veren, die door elk kind verdiend werd, eerst op don derdag uitgereikt. Op deze dag was tevens de ver koop van de produkten van de dins dag. Tijdens de live-uitzending kon den twee kinderen namens het KVW een cheque van f444,aan bieden. De belangstelling van de ouders voor de produkten van hun kinderen viel op deze dag jammer genoeg tegen. DONDERDAG 6 juli 1995 Helaas, er moet gesloopt worden. Binnen onafzienbare tijd zijn alle wigwams gesloopt en is het hout netjes opgestapeld. Met een vracht wagen van Bouwmij Janssen werd dit hout weer in een keer terugge bracht naar Merselo. De organisatie was daarna de hele dag in de weer met het weer netjes achterlaten van het terrein. De kinderen deden de rest van de dag puzzlèspeurtochten met spelletjes, met na afloop een heus kampvuur. Rond 18.30 uur konden de laatste leden van de organisatie het terrein vaarwel zeggen. Om 16.00 uur had de leiding wel eerst al het materiaal teruggebracht naar de zolder, waar na ze weer naar de nabespreking moesten. VRIJDAG 7 juli 1995 De laatste dag en voor het eerst het uitstapje op deze dag. Omdat er 13 autobussen vanaf het parkeerter rein moesten vertrekken was beslo ten de Hoopweg tijdelijk af te zetten en de ouders te verzoeken hun auto elders te parkeren. Zodoende verliep het vertrek vlekkeloos. Om ongeveer 9.25 uur vertrokken de bussen richting De Bergen in Wanroy. Hier beleefden ze een heer lijke ontspannen dag. Ook voor de leiding was dit een meer ontspannen dag dan de rest van de week. Het vertrek uit Wanroy verliep ook weer vlekkeloos. Er werd geen kind ver mist. Terug op het parkeerterrein kre gen de gebruikelijke afscheidscere- monie, waaruit steeds weer blijkt hoe hecht de band tussen groep en leiding kan worden. Na de nabespreking werd de lei ding om 20.00 uur terugverwacht om te gaan genieten van een wel verdiende feestavond, wat immers naast de dankbaarheid van de kinde ren de enige beloning voor ze is. Op deze avond werd toch nog een akti- viteit van de indianen gedaan. Namelijk het handboogschieten. Naast een heerlijke barbecue was er ook nog gelegenheid met een buks op rozen te schieten. Wij zien terug op een welgeslaag de week. Namens alle kinderen is hier een dank op de plaats voor alle mensen van de organisatie maar boven al voor alle leiding, hoe jong ook, die zich belangeloos ingezet hebben om deze week voor de kin deren onvergetelijk te doen zijn. Ü.'ÜBEDANKT!?!!! Weer 27 parkeerders bekeurd Vorige week dinsdag hield de politie een kontrole op het parkeren rond de zandafgraving De Diepe- ling in Oirlo. Die dag waren er 27 automobilisten bekeurd. Duur zwemmen... PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Het is weer juli, het is weer vakantie, veel toeristen in Venray en dus wordt de wekelijkse markt voor een keer omgetoverd in een jaarmarkt. Standwerkers, terras sen, waardebonnen, muziek en kinderattracties zijn de ingrediën ten voor deze traditionele zomerse pot op maandag 24 juli. 'Komt allen', zo luidt de oproep van de verenigde marktkooplui, die elk jaar zorg dragen voor de organi satie. Eigenlijk vormen ze zelf met hun koopjes elke week de attractie van de markt, samen met de gezel ligheid. Die koopjes zijn er vanzelf sprekend ook, want ook tijdens de jaarmarkt is uw gulden een daalder waard op de markt. Daarnaast biedt de jaarmarkt echt 'marktvertier'. Kijk en luister naar de verrichtingen van de standwerkers, die met over tuiging, overredingskracht en vaak met humor hun spullen aan de man brengen. Met een feilloos psycholo gisch inzicht bespelen zij het publiek. De bezoekers van de jaarmarkt worden verder vermaakt door de clowneske verrichtingen van Oom Ko, die niet alleen als clown uit de voeten kan, maar ook goochelkun sten uit z'n hoge hoed tovert. De kinderen kunnen verder bij Pedro een ballonnetje oplaten en op het markterrein staan voor hen twee speciale attracties. Met dc Doorlopende Reisverzekering Particulieren van Interpolis bent u het hele jaar door verzekerd van een prettige reis. Hen dagje pretpark in België, de tussendoor- vakantie, dc zomervakantie of cjp wintersport. U weet zich altijd goed verzekerd. Kom snel eens langs voor vrijblijvende informatie. De nieuwe speelterreinen aan de St. Franciscuslaan en Eikenlaan, die in de plaats komen van het terrein tussen Leunseweg, Eikenlaan en Beukenlaan, worden pas na de bouwvakvakantie aan gelegd. Op 14 augustus wordt begonnen met het werk. Omdat inmiddels wel begonnen is met het bouwrijp maken van het terrein voor de bouw van 48 woningen, zit de jeugd van Zuid een gedeelte van de vakantietijd zonder speel terrein. Oorspronkelijk was de bedoeling dat het speelterrein begin juli zou worden verplaatst. Die datum werd ook genoemd in een brief aan de omwonenden. Kort na het versturen van die brief werd duidelijk dat 3 juli niet gehaald werd. Oorzaak van de vertraging is volgens een woord voerster van de gemeente de onze kerheid over de kosten van de bouwplannen. De verplaatsing van het speelterrein maakt deel uit van de totale plankosten. Omdat de begroting voor het plan niet rond was, wilde de gemeente nog niet beginnen aan het speelterrein, omdat dat later zou kunnen zorgen voor tekorten, zo luidt de verklaring. Daarom heeft de gemeente ook afgezien van het opknappen van het bestaande speelterrein voor de ver huizing. "We hebben in de voorbe reiding vertraging opgelopen. Als we de afspraken hadden willen nakomen, hadden in april met de voorbereidingen moet beginnen", verklaart hoofd Openbare Werken M. Hartzema. OMGEKEERDE WERELD De heer Leenders, bewoner van de Wilgenstraat, noemt de werkwii- 'de omgekeerde ige v begonnen met het bouwrijp maken van het terrein. Het speelterrein is daardoor in de vakantieweken niet bruikbaar voor de kinderen, terwijl er in de bouwvak niets gebeurt. "In plaats van eerst een nieuw terrein aanleggen, zoals beloofd, wordt nu eerst het oude gesloopt". Hartzema kan zich de reactie van de buurtbewoners wel voorstellen. Volgens hem was uitstel van het bouwrijp maken niet mogelijk omdat de aannemer meteen na de bouwvak wil beginnen. Hartzema erkent dat verzuimd is de bewoners opnieuw een brief te sturen over het ze van de gemeente 'de omgekeerde wereld'. Vorige week werd wel Onderweg op de markt, die zich zoals gebruikelijk afspeelt op het Henseniusplein, de Grote Markt en het Schouwburgplein, komt u moge lijk het wandelend orkest Toedem tegen, maar de meeste bezoekers zullen liever Mister X tegen het lijf lopen. Deze mysterieuze figuur maakt al jaren deel uit van de jaar markt en ook in 1995 heeft hij weer waardebonnen met een totale waar de van 2500 gulden in z'n binnen zak, die hij aan nietsvermoedende marktbezoekers uitdeelt. De jaar markt op maandag 24 juli begint al om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Clown Ko baant zich tijdens de jaarmarkt al goochelend een weg opgelopen uitstel. Die brief is 13 juli alsnog verstuurd. Dat de jeugd van Zuid zonder speelterrein zit bestrijdt hij. Het speelterrein is volgens hem welis waar omheind, maar toegankelijk. "De jeugd kan er een balletje trap pen. Alleen tussen eind september en half oktober zijn er geen specl- mogelijkhedcn", aldus het hoofd Openbare Werken van de gemeente beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12. 5801 Venray Telefoon 04780-86408 Loos alarm De extreme warmte zorgde er ook voor dat verschillende malen het inbraakalarm overging. Bij een warenhuis in de Hofstraat werd het alarm in werking gesteld door een ventilator. Bij de bibliotheek bleek een openstaande deur het alarm in wer king te hebben gesteld. De centrale meldkamer bij de politie kreeg een korte storing, mogelijk veroorzaakt door de warmte. De storing duurde gelukkig maar enkele minuten, want de poli tie onbereikbaar, moet onmogelijk zijn.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7