De illusie van een I.O.K. Onderzoek naar snelheidsremmende maatregelen in Landweert Brand verwoest opslag- en sorteerruimte bij Nestlé Peel en Maas en de Venrayse kermis STRAMM 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND uw kleding is 't waard STOMERIJ V WIJ ZIJN MET VAKANTIE van 24 juli tot 14 aug. Reclamestudio w^j| Wilhelminastraat 3 Venray Hebt u met dit warme weer al eens in uw GFT-bak gekeken? PEEL EN MAAS 4 Donderdag 20 juli 1995 - Pagina 6 Jutianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 Traditioneel verschijnt Peel en Maas in de week van de Venrayse kermis, donderdag 10 augustus dus, niet. Ook ons personeel geniet dan van een "weekje rust" en het vertier van de kermis. De nieuwsverzorgers van ver enigingen, instanties, parochies etc. dienen hier met hun nieuws voorziening rekening mee te hou den. Vuilniszakken in brand gestoken Gevaar leverde het voor de buurt niet op, wel een grote rookontwik keling rond de flats aan de Veltumse Kleffen. Toen de politie kwam waren de zakken met inhoud reeds verbrand. De zakken zijn moedwil lig in brand gestoken. De daders konden nog niet achterhaald wor den maar wel is een signalement bekend. Erik van Maarschalkerwaard gefascineerd door tijd Polen betrapt bij winkeldiefstal Bij een supermarkt aan de Kiosk in het Brukske werden donderdag twee 20-jarige uit Polen afkomstige mannen betrapt toen zij voor een bedrag van ƒ4,49 goederen, zonder die te hebben afgerekend, wilden meenemen. Zij werden aan de poli tie overgegeven die beiden konform de voorscnriften mededeelden dat zij zo spoedig mogelijk ons land moeten verlaten. Daartoe werd een stempel in hun paspoort geplaatst. Verboden wapenbezit Een 25-ja\ige inwoner van Cuijk, werd op zondagmorgen rond 07.00 uur door de politie betrapt op het bezit van een ongeoorloofd wapen dat hij in zijn auto had toen de poli tie hem op de Holthesedijk te Over- loon kontroleerde. De man bleek in zijn auto een zogenaamde 'pomp- buks' te hebben. Het wapen werd in beslag genomen en de man kreeg een proces-verbaal. De auto werd eveneens in beslag genomen omdat deze niet was verzekerd en gekeurd. Een Chinees zit in een Nederlandse taxi. Als de chauffeur de spoorbomen omlaag ziet gaan, geeft hij snel gas en pas seert de overweg. "Gelukkig", zegt hij tegen z'n passagier. "Weer twee minuten gewonnen". Waarop de Chinees belangstel lend vraagt: "En wat gaat u pu daarmee doen?" Een stukje van de begeleidende tekst van een kunstwerk van Erik van Maarschalkerwaard. "Hij heeft iets met tijd", had Joop Wismans van de Venrayse Kunstkring over hem gezegd. "Hij is er altijd mee bezig, maar van klok kijken heeft hij niet zoveel verstand geloof ik", voegde de mede-organisator van 'Illusies '95' er aan toe. Nochtans is Van Maarschalkerwaard precies op tijd voor de afspraak om iets te vertellen over zijn bijdrage aan de kunstmanifestatie die over een maand in het Odapark begint. Maar voor het overige klopt de informatie van Wismans wel. Erik van Maarschalkerwaard (Tegelen, 1967) is gefascineerd door tijd. "Ik vind het een aardig thema om iets mee te doen. We staan er in het dagelijks leven niet bij stil en als we er iets mee doen wordt tijd op een heel abstracte manier benaderd We zien alleen de wijzers van de klok, alleen het meten van de tijd heeft onze belangstelling". In z'n beel den, doorgaans installaties, vraagt Van Maarschalkerwaard ook aan dacht voor andere aspecten van tijd. In het verleden maakte hij een tijd- toren, een soort van kast waarin naast het meten het ruimtelijke en het religieuze aspect van de tijd naar voren komen. Bovenop de toren symboliseert een slang op sterk water het belang van de tijd in de religie. De Azteken in het oude Mexico hanteerden een slang die zichzelf in de staart beet als sym bool van de oneindigheid van de tijd. TUDWIEL EN WATERLOPER Het tijdrad, dat Erik in 1991 ont wierp voor een tentoonstelling in Amelisweerd, is nog zo'n voor beeld. "Wij denken bij het meten van tijd alleen maar aan klokken met wijzers. Maar je kan tijd natuur lijk ook op een andere manier meten", licht hij toe. Van Maarschalkerwaard bedacht een systeem van tijdwielen, die over de aarde rollen. In Amelisweerd stelde hij zo'n wiel ten toon. Het tijdwiel- idee is volgens hem ook op kleinere schaal voorstelbaar. "In een dorp komt één keer per uur een wiel voorbij. In plaats van dat de klok van de kerktoren slaat, gaan de spoorbomen dicht en weet iedereen hoe laat het is", verklaart de kunste naar. En wat te denken van z'n ontwerp voor een waterklok, gemaakt van een watertoren in Groningen. De toren kreeg bovenop een grote schaal, voor de opvang van regen water. Als de schaal vol is, loopt het water via een soort flessehals naar beneden en door een ondergrondse De installatie die Erik van Maarschalkerwaard (samen met Fons Snelders) in 1993 maakte voor de tentoonstelling in het Odapark.. pijpleiding komt het regenwater uit een spuitende fontein op een plein weer aan de oppervlakte. En passant wordt de watertoren op een origine le manier bij de wijk waarin de fon tein staat betrokken. PRUS Naast tijd heeft Erik van Maarschalkerwaard veel belangstel ling voor ruimte. Op de Academie voor de Schone Kunsten in Arnhem, die hij bezocht na z'n middelbare schooltijd op het Boschveldcollege, studeerde Erik architectonische vormgeving en liep stage op een architectenbureau. Al tijdens z'n studie deed hij mee aan prijsvragen voor ontwerpen. Behalve de water toren in Groningen, ontwierp Erik - alleen of samen met anderen- een nieuwe Maaspromenade in Grave en bedacht hij voor het Antwerpse Scheldekadegebied en het gebied rond het NS-station in Bergen op Zoom nieuwe oplossingen. Het Antwerpse plan, compleet met negen torens van 150 meter hoog, een park, station en een echt aqua duct, werd beloond met een eervolle vermelding. IDEE Je moet er maar opkomen. Een opmerking die bij veel van de ideeën van Erik van Maarschalkerwaard gemaakt wordt. Dat ze lang niet allemaal tot uitvoe ring komen deert de jonge kunste naar allerminst. Het gaat hem meer om het proces, de gedachtengang, de filosofie die erachter zit dan om de economische haalbaarheid. Zowel van z'n kunstwerken als van z'n ruimtelijke ontwerpen kan hij dan ook niet rondkomen, maar ook dat vindt hij niet onoverkomelijk. Hij werkt tegenwoordig halve dagen bij een Venrays galvanobedrijf. De rest van de tijd brengt hij door in z'n atelier bij het huis van 'n ouders in Leunen. "Ik vind dat niet erg. Ik heb m'n vrijheid en ben niet afhankelijk van een uitkering. Bovendien maak ik kennis met techniekert waar ik later nog iets aan kan hebben in m'n werk", zegt Erik. KRINGEN In het Venrayse Odapark is Erik van Maarschalkerwaard net zoals zoveel collega's graag te gast. In 1993 was hij aanwezig met een Had de dader berouw? Dat vraagt de politie zich, met de eigenaar af. In de nacht van vorige week dinsdag op woensdag was met geweld toegang verkregen tot de bij een boerderij aan de Loonsedijk onder Merselo gelegen stalling. Daaruit werden toen een aanhang wagen en gereedschappen ont vreemd. De aanhangwagen met een waarde van ƒ3.500,- werd vrijdag avond onbeheerd aangetroffen in de bossen, bij de passantencamping aan de Loonsedijk, ongeveer 100 meter van de boerderij vandaan. De eigenaar heeft zijn aanhangwagen inmiddels terug. Dc gereedschap pen zijn nog spoorloos. installatie die hij samen met Fons Snelders onder de naam 'Leonardo' maakte. Of beter gezegd twee instal laties. In het Odapark en op het Schouwburgplein plaatste het duo twee installaties voor 'observatie, registratie en communicatie'. Twee kleine podia, met daarin een bol waarin de bezoeker z'n hoofd kan steken. Binnenin ziet de kijker door een periscoop de door de kunste naars 'aangepaste' omgeving: het bos van het park wordt een woeste nij en de stenen vlakte voor de schouwburg een gezellig ingericht plein. Qua uiterlijk kon het object inder daad zó van Leonardo da Vinci's tekentafel zijn gekomen, zoals trou wens meer van Eriks werk aan het werk van visionaire geesten als Da Vinei en Jules Veme doet denken. Op Illusies '95 is Van Maarschalkerwaard present met een eenvoudiger ogende installatie, die echter hetzelfde doel moet bereiken: mensen even laten stil staan bij dagelijkse fenomenen van de natuur. 'I.O.K' heet de bijdrage afgekort. Voluit 'Installatie voor het Observeren van Kringen in het water'. De installatie bestaat uit een platform met een open koepel. Het plankier konjt voor een wateropper vlak te staan, bijvoorbeeld aan de rand van een vijver. Uit een kauwg- omballenautomaat trekt de bezoeker Een impressie van I.O.K.nog zonder kauwgomballenautomaat. kiezelsteen die in het water gewor pen moet worden. Vanaf het plat form kan de bezoeker de kringen in de rimpelloze vijver bestuderen. Een grappige vorm van nep- wetenschap, die ook doorklinkt in de beschrijving van het project: 'Mysterieus bewegende tekeningen in het wateroppervlak die tot stand komen wanneer na een worp vanuit het I.O.K. aan de waterkant, door de zwaartekracht geholpen, kiezelste nen dwars door de waterspiegel val len'. Erik van Maarschalkerwaard heeft nog maar één probleem: het Odapark heeft geen vijver, dus die zal hij ook moeten aanleggen.... ook frequent gebeurt. Ernstige ongevallen zijn tot nu toe uitgeble ven, in een geval bleef het bij een kapotte fiets, maar de bewoners vre- sen het ergste. De combinatie van een lange rechte weg, waar auto's aan geparkeerd worden, maakt de situatie onoverzicchtelijk. "Bovendien", zo stelt een bewoonster, "kan iemand die van zijn oude auto afwil, hier goede zaken doen. De hardrijders letten nauwelijks op verkeer dat van rechts komt en rijden zo hard dat ze niet voldoende tijd hebben om te rem men." Vrijdagavond omstreeks 18.35 uur ontdekte een werknemer van het aardappelverwerkend bedrijf Nestlé aan de Witte Vennenweg in Oostrum dat brand uitgebroken was in het opslag- en sorteercen- trum van dat bedrijf. Direkt kwam de bedrijfsbrandweer in aktie maar het lukte niet de begin nende brand te blussen. De Venrayse brandweer was met al haar beschikbare mankracht en materieel snel ter plaatse en in goed overleg werd de brand bes treden. Zo kon voorkomen wor den dat het vuur oversloeg naar andere gebouwen. Daarbij werd assistentie gevraagd van de brandweer van de gemeente Bergen. De brand leverde een enorme rookontwikkeling op. Die rook was ver in de omgeving te zien. De enor me rookontwikkeling was mede de oorzaak dat een grote stroom kij- klustigcn de toegangswegen vers perden en het duurde lang voordat de wegen goed waren afgezet. De treinen moesten met lastgeving - dat wil zeggen met aangepaste snelheid - tussen Oirlo en Oostrum rijden. In de uitgebrande afdeling werd de laatste weken geen aktiviteit ont plooid. De produktie kon normaal doorgaan. Omtrent de oorzaak van de brand kon de officier van dienst van de Venrayse brandweer geen zinnig woord zeggen. Dat de schade vele tonnen zal bedragen staat vast. Tijdens de brand werd de water leidingmaatschappij gevraagd de druk te verhogen. De rookontwikke ling werd veroorzaakt door bran dende transportbanden. In de loop van de avond kwamen van alle kanten bij de alarmcentrale en bij de politie veel telefoontjes binnen van verontruste bewoners uit geheel Noord-Limburg. Metingen die werden verricht door de brand weer van Bergen, toonden aan dat de rook schadeloos was. Wel wer den de direkte bewoners van de omgeving geadviseerd ramen en* deuren te sluiten. Om 20.2Q uur kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. Even na 23.00 uur kon de Venrayse De gemeente Venray start bin nenkort een onderzoek naar de verkeerssituatie in de omgeving van de Vossestaart, de Vingerhoedskruid en de Penningkruid in Landweert. Bij de gemeente zijn de laatste tijd nogal wat klachten binnengeko men met betrekking tot snelheids overtredingen. De Vingerhoedskruid, de Penningkruid en in mindere mate de Vossestaart kenmerken zich als een lange rechte weg door Landweert 3. Een weg die, volgens de klagers, uitnodigt tot hard rijden, wat dan Geluiden dat direct na de bouw vakvakantie verkeersmaatregelen getroffen zouden worden, worden door de gemeente tegengesproken. "Wel wordt er binnenkort een onderzoek gestart naar de mogelijk heden om het verkeer te dwingen langzamer te laten rijden" aldus een woordvoerster van de gemeente. "Het duurt nog enkele weken voor- #dat er maatregelen genomen kunnen worden. Direkt na de bouwvak is dat nog niet het geval". Veilig spelen op straat, zoals op deze foto, is er in Landweert niet altijd bij. brandweer inrukken en werd dc kontrole in handen gelegd van de leden van de bedrijfsbrandweer van Nestlé. BOSBRAND... De bewakingsdienst van de Groep Geleide Wapens op luchtmachtbasis De Peel konstateerde die avond, kij kende in de richting van Merselo, boven de bossen een forse rookont wikkeling. Men dacht dat er in de bossen tussen Vredepeel en Merselo een brand was ontstaan. De waarne mingen werden doorgegeven aan de alarmcentrale die op dat moment alle beschikbare mankracht van de Venrayse en Bergense brandweer had ingezet bij de Nestlé. Burendienst kan worden ingezet en de vrijwillige brandweer van Deume was onmiddellijk bereid uit te rukken voor het blussen van die bosbrand in de buurt van Merselo. Zij konden echter geen bosbrand ontdekken. Het bleek hier om de brand bij Nestlé te gaan. waarvan de rook ook in Vredepeel nog zichtbaar was.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5