Volop genieten van je vakantie "4 Burger moet GFT-container zelf gaan reinigen De illusie van een roestige stoel Herziening van herziening OPRUIMING Venray geeft tuinbouw toch subsidie Gescheiden GFT-inzameling bij hoogbouw in najaar 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Bij Van Oorschot Mode is dc opruiming in volle gang! VAN OORSCHOT MODE Opnieuw Nederlands kampioen NOODKREET!! De politie waarschuwt Opbrengst AVO-koIlekte Diefstal van speelgoed uit "Duimelot" Honing uit Mexico en Guatemala HPEEL EN MAAS Donderdag 29 juni 1995 - Pagina 5 De gemeente Venray wil de voor genomen reiniging van GFT-contai- ners niet uitvoeren. Burgemeester en wethouders stellen dit voor in een raadsvoorstel. Volgens het colle ge is het reinigen van de containers geen kerntaak voor de gemeente. Bovendien blijkt de voorgenomen reiniging van twee keer per jaar onvoldoende om overlast van stank en ongedierte tegen te gaan. De kos ten van reiniging zou daardoor ver dubbeld worden. REINIGING Met de invoering van het geschei den ophalen van Groente-, Fruit- en Tuinafval besloot de gemeente vorig jaar om ook een bedrag van ƒ110.000,- te reserveren voor het reinigen van deze containers. De gemeente ging daarbij uit van een iedrag van ƒ5,- per reinigingsbeurt. Nadat offertes waren gevraagd bij diverse bedrijven bleek dat de prijs per reiniging wel lager lag. De beide reinigingsbedrijven lieten echter weten dat tweemaal reinigen per jaar onvoldoende zou zijn om stank en ongedierte-overlast te voorko men. Daarvoor zou de container minimaal acht keer per jaar schoon gemaakt moeten worden. De kosten daarvan zouden terecht komen op ƒ230.000,-. Dit is dus ruim boven het beschikbare bedrag. KERNTAAK De gemeente Venray is op dit moment ook aan hef bekijken welke taken zij in de toekomst wel en welke taken zij niet uit zal gaan voe ren. Het reinigen van GFT-contai- ners wordt niet als een kerntaak beschouwd. Bovendien wordt lan delijk ook nauwelijks door gemeen ten containers gereinigd. In onge veer 10% van de gemeenten gebeurt dat wel. In de andere gemeenten rei nigen de burgers zelf de bakken. Reden voor het college om op het eerder genomen besluit terug te komen en de reiniging van de con tainers te schrappen. Het geld dat nu bespaard wordt, wordt volgend jaar verrekend met de afvalstoffenheffing. Die zal daar door minder hard stijgen. DISCUSSIE Vanavond, donderdag, zal de commissie milieu over dit onder werp vergaderen. Binnen deze com missie werd vorige maand nog aan gedrongen door de PvdA en Samenwerking Venray om het reini gen van deze containers te regelen volgens de eerdere afspraken. De vraag is nu of de politieke partijen de mening van het college delen en het reinigen van de containers inder daad niet als kerntaken beschouwen. Ruud van de Beele zoekt in alles het gevoel "De stoel", zo heet de bijdrage ran de Arcense kunstenaar Ruud ran der Beele (45) aan Illusies '95. i Een zetel van meer dan drie meter I hoog, gemaakt van ijzer. Boven de stoel hangt een dikke Maaskei. Op deze stoel gaat niemand met een -[erust hart zitten. En dat is ook Ie bedoeling. De stoel moet geen ymbool van rust, maar van de inrust zijn. Net zoals je in het lagelijks leven nooit op je achter- ite kunt gaan zitten om uit te rus- i. Je moet verder, jezelf ontwik kelen. Dat is de gedachte achter het werkstuk van Van der Beele. 'De itoel' is ook een deel van de eigen 1 intwikkeling van de jj Noordlimburger. Begonnen als childer heeft hij zich nog niet zo lang geleden ook op het driedimen sionale werk gestort. "Omdat som mige elementen er als het ware om vragen om uit het platte vlak getild te worden, sterker worden als je er omheen kunt lopen", zegt de Arcenaar. Als materialen kwamen voor Ruud van der Beele uiteinde lijk alleen ijzer en steen in aanmer king. "Steen staat voor de natuur. Stenen hebben een mooie vorm van zichzelf. Ik durf daar ook niet meteen in te gaan hakken. Daarvoor moet je van goeie huize komen. Ijzer staat voor de mens en de maat schappij, verandering, vooruitgang, er gebeurt iets mee". Om voor een werk een geschikte steen te vinden schuimt Van der Beele dikwijls de omgeving van z'n woonplaats af. De Maas stroomt vlakbij en in de buurt graven machi nes gaten in het landschap ten behoeve van de grindwinning. Ideeën voor een driedimensionaal De opruiming van onze zomercollectie is van start gegaan. Wij nodigen u uit om uw zomergarderobe extra voordelig aan te vullen. Er is nog volop keuze op alle afdelingen! Graag tot ziens in onze zaak. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. - - - - - - werkstuk en de steen die daarvoor geschikt is, komen ook vaak terwijl hij bezig is met een schilderij. 'De stoel' van Ruud van der Beele, die van 24 augustus tot en met 1 oktober in het Odapark te zien is, staat al klaar bij de kunstenaar. Dat is niet omdat Van der Beele z'n bijdrage uit de voorraadkast heeft geplukt. 'De stoel' is wel klaar, maar nog niet af. De bedoeling van Van der Beele is dat het werkstuk door weer en wind geteisterd wordt, zodat het ijzer gaat roesten en het roestwater ook de steen verkleurd. En dat heeft tijd nodig. GEVOEL IN KLEUR 'De stoel' sluit qua vorm aan bij een veelvoorkomend thema in Van der Beeles schilderwerk. De hoge en smalle stoel zou een schaakfiguur kunnen zijn. Het schaakspel heeft de Arcense kunstenaar lang gefasci neerd. En dan niet zozeer het spel zelf, maar de symboliek erachter. "Wie trekt er in de wereld aan de touwtjes. Wie zit er op de troon van de koning? De relatie tussen ont wikkelingshulp en het Westerse bedrijfsleven. Ik heb gebrobeerd om dat spel in vormen te gieten". Schaakfiguren en (delen) van schaakborden figureren regelmatig in het werk van de Noordlimburger. Net als tassen en koffers, een andere fascinatie van Van der Beele, die verband houdt met z'n reislust. Hij vertrekt regelmatig naar plekken waar hij graag schildert en waar hij ideeën opdoet voor nieuw werk. Toscane, Vlieland, Bretagne. Ruud van der Beele trekt met een stafkaart door de omgeving, op zoek naar....."Een gevoel, een gevoel van puurheid, eenvoud. Het soort gevoel dat je vroeger als kind soms had", verklaart hij. "Ik ben een schilder van gevoel. Gevoel in kleur". De gevoelens die de landschappen waarin hij zich bevindt bij hem oproepen probeert Ruud van der Beele in kleuren op het doek te van gen. Z'n doeken zijn in de tijd dat hij als zelfstandig kunstenaar werk zaam is abstracter geworden. Een kwestie van ervaring en beter en sneller leren kijken, meent hij. "Vroeger zat ik ook in de natuur en dacht dat ik zoveel mogelijk op het doek moest zetten om dat gevoel te kunnen overbrengen. Nu zie ik snel ler de essentie en kan die met min der middelen weergeven". BELEVING Ruud van der Beele is sinds hij in 1980 afstudeerde aan de Kunstacademie zelfstandig kunste naar. Hij woont midden in Arcen, waar hij niet alleen z'n atelier maar ook een galerie en kunstuitleen heeft. Met z'n werk als kunstenaar kan Ruud tegenwoordig z'n boter ham verdienen. Geen dikbelegde, maar dat hoeft ook niet. In de kunst is slechts voor weinigen een dikke boterham weggelegd. "Daar gaat het mij ook niet om. "Een gevoel voor jezelf vastleggen en mogelijk over brengen op degene die een kunst werk bekijkt, dat is de essentie. Soms gebeurt dat. Zoals die man die een werk van mij zag en meteen zei 'Ah, Vlieland'. Geweldig". Van der Beele is geen schilder die zichzelf opsluit. Hij is ook best bereid mensen die in kunst geïnte resseerd zijneen beetje te helpen. "Daarom heb ik ook een galerie. Om mensen dat gevoel ook te leren kennen, ze anders naar kunst te leren kijken. Dat ze volgende keer niet alleen hun fototoestel, maar de eigen ogen en de fantasie gebruiken. Niet proberen een vorm, een tast baar beeld vast te houden. Het gaat om de beleving, niet om het beeld. Om de ontwikkeling, niet de stil stand van het verleden. Als ik daarin een beetje slaag, dan hoef ik niet eens dat schilderij ook te verkopen". Ruud van der Beele op een wat gemakkelijker type stoel. Illegaal aardappelen van veld gerooid Een landbouwer deed bij de poli tie melding dat van zijn aan de waren gerooid. Öm hoeveel kilo het zou gaan kon niet worden medegedeeld. Rob Herman* de voormalige politiechef van het district Venray, en hier nog altijd woonachtig, is er opnieuw in geslaagd om twee Nederlandse kampioenschappen op zijn naam te schrijven. Afgelopen zondag wist hij tijdens het Nederlands Kampioenschap Atletiek voor Veteranen zowel bij het kogelstoten als bij het discus werpen de titel te behalen. Hermans was zijn concurrentie "te ver af' met afstanden van 44,48 m (discuswer pen) en 13,39 m (kogelstoten). Voor Hermans waren deze twee titels het elfde en twaalfde kampioenschap. Een week voor het kindervakan tiewerk 1995 hebben we nog maar voor 43 van de 74 groepen lei ding. Bent u in de week van 3 t.m. 7 juli 1995 vrij. Help ons dan uit de nood. Opgave als leiding kan bij ons sekretariaat, tel. 87560, b.g.g. 84687 of 88606. De chef basiseenheid van de poli tie in het distrikt Venray vorzoekt ons de volgende waarschuwingen te vermelden. Het komt de laatse tijd regelmatig voor dat er Engels-sprekende man nen bij partikulieren en bedrijven een aanbieding komen doen om voor een gering bedrag de toegangs weg of het terrein te komen asfalte ren. De politie waarschuwt om in geen geval op de aanbiedingen in te gaan, of duidelijk schriftelijk vast te leggen wat men overeen is geko men. In het verleden zijn er gevallen geweest waarbij de afrekening veel hoger uitviel dan mondeling over eengekomen was. De door onze leden gehouden kol- lekte ten bate van de AVO inegratie gehandicapten in de week van 11 t.m. 17 juni heeft het mooie bedrag van 2874,25 opgebracht. Wij wil len onze dank hiervoor uitspreken aan alle gevers en koliektan ten. Uit solidariteit De gemeente Venray geeft toch jaarlijks 7000 gulden uit aan de promotie van de tuinbouw in de regio. Dat heeft het college dins dag besloten. Vandaag zal de gemeente het besluit aan de gewestraad bekend maken. Over drie jaar stopt Venray definitief met de bijdrage. Het besluit om de tuinbouwpro- motie toch financieel te steunen is genomen omdat Venray solidair wil zijn met de andere gewestgemeen ten. Bovendien vreest Venray dat de buurgemeenten in de toekomst aan Venrayse projecten hun steun zullen onthouden. Het standpunt van de gemeente is echter niet veranderd. Venray vindt tuinbouwpromotie in eerste instantie een zaak van het bedrijfslevei). Wethouder De Loo dinsdag na de raadsvergadering het collegebesluit bekend. Venray besloot eerder de subsidie voor de tuinbouwpromotie stop te zetten. Dat besluit kwam de gemeente op zware kritiek van de andere gewestgemeenten te staan. Als u Buitenlands geld, Reischeques, een Rabocard of Europas, Reisverzekeringen en het InterHelp Protectieplan in één klap regelt wordt het pas echt genieten van je vakantie. Als u nu gebruik maakt van een van deze diensten van de Rabobank krijgt u RaboKompas, de onmisbare reiswijzer, gratis. georuik Rabobank Rabobank Rabobank Meerlo-Wanssum Venray-Oostrum Zevenrode Inhaalslag bestemmingsplannen ter discussie De herziening van de verouder de bestemmingsplannen staat op losse schroeven. In het kader van de bezuinigingsoperatie KEERpunt stelt het college het werkprogramma, waarin de volg orde van herziening staat, ter dis cussie. Binnenkort komt de afde ling VROM met een notitie over herprioritering. Wethouder Kersten, de animator van de bestemmingsplanherziening, voelt het voorstel niet als kritiek op zijn beleid: "Ze mogen best zeggen dat ik teveel wil". Het plan om ook de inhaalslag bestemmingsplannen ter discussie te stellen is afkomstig van adviesbu reau Coopers Lybrand, dat de operatie KEERpunt (bege)leidt. In de startnotitie bij de bezuinigings ronde die op het gemeentehuis 3,3 miljoen moet opleveren stelt Coopers Lybrand dat de gemeen te moet kiezen met de Buck-nota in het achterhoofd. Nieuwe prioriteiten stellen, met als belangrijk criterium de bijdrage aan de economische groei van Venray. Het college heeft de ideeën overgenomen. Dat betekent onder meer 'herprio- tering' van de herziening van verou derde bestemmingsplannen. Waarschijnlijk houdt dat in dat onderdelen van het werkprogramma komen te vervallen of dat uitvoering ervan op z'n minst wordt vertraagd. "Die keuze is uiteindelijk aan de politiek", meldt wethouder Kersten (ruimtelijke ordening) desgevraagd. Kersten zegt het op zich niet oneens te zijn net de gedachtengang, maar wil niet aangeven waar de prioritei ten moeten liggen. Hij noemt indus trieterrein Smakterheide, de kerk dorpen en de uitbreidingsplannen Antoniusveld en Brabander als voorbeelden van belangrijke bestemmingsplannen. "De politiek moet maar zeggen waar ik moet Realiter schat Kersten in dat het wel op vertragen zal uitdraaien. Hij ziet het dreigende terugdraaien van het tempo waarmee de bestem mingsplannen worden herzien niet als kritiek op zijn beleid. "Men kan hoogstens zeggen dat ik teveel wil en dat voel ik niet als kritiek", aldus Kersten. "Als de afdeling de moge lijkheden in beeld heeft gebracht moet ik er meer naar de politiek". Dat zal volgens Kersten waarschijn lijk direct na de vakantie gebeuren. Wereldwinkel Venray: bare honing. Lacandona-honing is Wereldwinkel Venray heeft sinds geruime tijd Lacandona-honing in het assortiment. Het Lacandona-oer- woud is gelegen op de grens van Mexico en Guatemala. Aan de rand van het oerwoud woont de overwe gend Indiaanse bevolking. Vrijwel ieder gezin heeft een paar bijenkas ten. Het houden van bijen is een belangrijke bron van inkomsten, naast de landbouw. Lacandona- honing is geïmporteerd door Fair Trade en heeft het Max Havelaar keurmerk dat garant staat voor eer lijke handel. Lacandona-honing is 100% natuurzuiver en heeft een fris en licht aroma. Er is crème en vloei- De gemeente Venray wil in week 40 beginnen met het gescheiden inzamelen van GFT bij hoog- bouwwoningen (flats). Het gaat daarbij om 1569 huishoudens. Begin september zullen aan de bewoners GFT-containers worden uitgereikt. De bewoners zullen in augustus op diverse informatie avonden worden voorgelicht over de procedures. MAATWERK In tegenstelling tot het inzamelen van GFT bij laagbouwwoningen, vereist het inzamelen bij hoogbouw het nodige maatwerk. Bewoners van flats/appartementen krijgen een 25- liter-container. Verder zal bij hoog bouw wekelijks zowel het GFT als het andere huisvuil opgehaald wor den. Verder dienen bij hoogbouwcom- plexen voorzieningen aangebracht te worden, waar de bewoners hun container kunnen aanbieden. Dat kan variëren van een gereserveerde parkeerplaats tot een afgerasterde ruimte. e VOORLICHTING Met betrekking tot het gescheiden inzamelen is voor bewoners van hoogbouwwoningen extra voorlich ting noodzakelijk. Uit ervaringen elders wordt afgeleid dat met name bij hoogbouwcomplexen de deelna me aan de gescheiden afvalinzame ling beperkt kan zijn. Men accep teert daar het ongemakt niet. Ook informatie over de noodzaak van het gescheiden inzamelen zal goed overgebracht moeten worden. Daarom zal bij de voorlichtings avonden ook een externe milieu- voorlichter aanwezig zijn. Een bij komend probleem is net gegeven dat in veel hoogbouwwoningen nogal wat "anders-taligen" wonen. Dat maakt de voorlichting extra moei lijk. KOSTEN Met de realisatie van een geschei den inzamelingssysteem voor hoog bouwwoningen is een totaal bedrag gemoeid van ƒ126.600,-. Daarin zit ten de containers en de versprei- dingskosten daarvan inbegrepen. Ook het aanbrengen van voorzienin gen bij de hoogbouwcomplexen, zit in dit bedrag. Bermbrandje Dinsdagmiddag omstreeks 14.00 uur moest de brandweer in aktie komen voor het blussen van een bermbrand aan de Spurkt. De brand weer kon voorkomen dat de brand gevaar opleverde voor de omgeving. De schaae bleef beperkt. heerlijk op brood, als suikervervan ger of om zo uit de pot te eten. Een relatief nieuw produkt in de Wereldwinkel is Maya-honing. Deze natuurzuivere kwaliteitsho- ning is evenals Lacandona-honing afkomstig uit Mexico en Guatemale. Ook hier zijn de producenten arme. Indiaanse boeren. De imkers ont vangen van de traditionele opkopers een belachelijk lage prijs voor hun produkt. Het leven van de Maya indianen is een voortdurende strijd om te overleven. Die strijd duurt al eeuwen, maar de media zwijgen hierover. De stichting Miel Maya Honing koopt rechtstreeks en enkel honing van georganiseerde, kleine imkers. Aan de imkers wordt een prijs betaald die ruim 10 tot 15% hoger ligt dan de prijs van de tradi tionele opkopers. Dankzij de ver koop Kan Miel Maya Honing klein schalige projekten in Mexico en Guatemale steunen. Aan Maya- honing zijn geen bewaar-, kleur- of smaakstoffen toegevoeg. Er is gewone Maya-honing en Maya- honing met koffiebloesem. Zowel door het kopen van Lancanda-honing als Maya-honing biedt u de Indiaanse bevolking een kans om haar ekonomische en kul- turele positie te verbeteren. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00-18.00; dinsdag t.m. donderdag van 10.00-12.30 en 13.30-18.00; vrijdag van 10.00-* 12.30 en 13.30-21.00 en op zaterdag van 10.00-17.00 uur. Voor meer informatie kunt u tijdens opening stijden bellen: tel. 04780-88571. Tijdens de Fietsvierdaagse zal de Wereldwinkel op woensdag 5 juli in Venray en donderdag 6 juli in Oostrum met een stand aanwezig zijn. 5 Juli is Rio-dag. de dag waar op aandacht besteed wordt aan de straatkinderen van Rio.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5