Leidingen leggen op de Solomon Eilanden Stadswandeling onder leiding van een VVV-gids Zangers van St. Frans naar Canada en de 'States' Ook vaccinaties voor reis naar T\irkije, Marokko en Tunesië ■s PEEL EN MAAS Oud papieraktie Atletiek vereniging Wie wordt de spellen- kampioen Veltum 1995? Oud papier Landweert III Grote Luikse markt in Wanssum Bottramme rit g<rfeel en maas Donderdag 29 juni 1995 - Pagina 11 Sinds de wereld dankzij de elec- tronica en het transport een dorp lijkt te zijn geworden, zijn reizen naar uithoeken van de aarde geen bijzonderheid meer. Ook reislusti ge Venraynaren zijn er volop. De meeste reizigers kiezen verre oor den als vakantiebestemming en keren na enkele weken weer terug naar Noord-Limburg. Anderen maken een langere reis, maar blij ven doorgaans ook niet lang op één plek. Veel tijd om land en bevolking echt te leren kennen is er niet tijdens een vakantiereis. Die gelegenheid heb je wel als je voor langere tijd in een ver land gaat werken. Zoals Venraynaar Diethard Jansen. Sinds ruim twee jaar is hij als ingenieur werkzaam op de Salomon Eilanden, een vlek op de wereldbol ten oosten van Irian Jaya (het voormalige het water vanuit bronnen in de bergen naar beneden brengen en om een verantwoorde afvoer van het gebruikte en overtollige water. Diethard Jansen werkt als vrijwil liger op de Solomon Eilanden. Hij is uitgezonden door de Engelse organisatie 'Volunteering Services Overseas (VSO). Begin dit jaar was Diethard even terug in Venray en bij die gelegenheid werd afgesproken dat de jonge ontwikkelingswerker af en toe eens wat laat horen van wat hij allemaal uitvoert op het tropische eiland. Deze week vertelt Diethard iets over de Solomon Eilanden en z'n werk, leidingen leggen Zaterdagochtend, ik kijk nog eens op mijn horloge. Het is al zes uur. Vergeefs probeer ik nog eens het Venrayse ontwikkelingswerker in tropische omgeving uit moet komen te zien. dan zijn zij echter zeer vaardig en ligt hel sys teem er zo. De meeste drinkwater systemen zijn eenvoudig. Het water van een hogerop gelegen bron in de heuvels achter het dorp. wordt via ijzeren en plastic pijpleidingen naar het dorp gebracht, enkel en alleen door de zwaartekracht. Een aantal kranen in het dorp en de gezondheid goed weergeeft dat je een tegenslag als een gegeven aanneemt en je gewoon verder gaat met je dag. Het is nog vroeg en koel en het gras rondom het huis staat vrij hoog, zo'n halve meter. Ik neem een lang mes, gelijk een zwaard, dat aan het eind wat gebogen is en begin met grote armzwaaien het gras te maai en. Na mijn tweede lichte ontbijt valt mijn blik op de 'lap top', zo'n com puter, die je in een aktentas weg kunt stoppen, en besluit mijn plotse ling vrijgekomen dag te vullen met het schrijvemvan een artikel voor Peel en Maas. KORAALRIFFEN EN CULTUURVERSCHILLEN De Solomon Eilanden liggen van uit Venray gezien achter Papoea Nieuw Guinea, boven Australië. Het klimaat is warm en nogal vochtig. De door regen en zon overgoten 'vulkanische' eilanden zijn voor zo'n tachtig procent bedekt met regenwoud. Het land kent negen provincies waar in totaal zo'n 355.000 mensen wonen. Elke pro vincie bestaat uit één of meerdere grotere eilanden en vele kleinere eilanden die veelal omringd zijn door prachtige koraalriffen. De culturele verschillen tussen de eilanden onderling zijn enorm. Vooral in de hoofdstad is het al snel duidelijk dat we te maken hebben met een smeltkroes van culturen. De gemeenschappelijke taal is het pijin, dat is een soort Engels, maar dan anders. In de provincies zijn veel mensen het pijin niet machtig. Vaak praten ze dan één van de tientallen plaatselijke talen die het land rijk is. De gewoontes per provincie ver schillen eveneens enorm. In de ene provincie ligt de overerving van landgebruik en kinderen bij de vrou wen en is er geen sprake van een bruidsschat. In de andere provincie worden lange rode schelpenkettin gen overhandigd aan de ouders van een meisje, zijnde de bruidsschat waarmee de aanstaande vader even eens landgebruiksrechten erft, even als de kinderen. Het land kende in het verleden kannibalisme, maar nadat een aan tal, naderhand heilig verklaarde, missionarissen met schoenen en al opgegeten waren, heeft het christe lijke geloof daar een einde aan gemaakt. Overigens zijn er per pro vincie ook weer verschillende chris telijke geloven. Hoewel vrijwel iedereen met pasen zo'n vier keer naar de kerk gaat, geloven de men sen vaak nog wel in bovennatuurlij ke krachten en aanbidt men op enkele plaatsen nog steeds haaien, dolfijnen, krokodillen, schildpad den, leguanen, etc. VERSPREID In januari 1993 kwam ik op de Solomon Eilanden aan, waar ik in de mooie provincie Ysabel kwam te wonen. In de provincie Ysabel wonen zo'n 18.000 mensen, ver spreid wonend in kleine dorpjes variërend in grootte van tien lot vijf honderd inwoners. In de meeste dor pen wonen echter nog geen honderd mensen. De mensen wonen zo ver spreid aangezien men op eigen grond wil wonen en veel land nodig heeft voor hun vorm van rotatie- landbouw. Deze gemeenschappen voorzien van basisvoorzieningen, zoals onderwijs, gezondheidszorg en drinkwater is niet zo eenvoudig. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat slechts zo'n dertig procent van de mensen kunnen lezen en schrij ven. Bijna twee jaar hield ik mij bezig met het verbeteren van de drinkwa tervoorziening van de provincie Ysabel. Daartoe bezocht ik de ver schillende dorpen met een kano van fiberglas met een buitenboordmotor. Daar bekeëk ik welke oplossing de beste was om de drinkwatervoorzie ning van het dorp te verbeteren en ging terug naar het provinciale cen trum waar ik mijn ontwerprapporten schreef. Ik werkte binnen een bestaande organisatie met mensen die al zo'n twaalf jaar zich bezig houden met de aanleg van drinkwatersystemen. Het ontwerpen en het schrijven van een goed projektvoorstel-rapport, dat beheerst men echter niet. Het werken in de jungle is niet altijd even overzichtelijk EENVOUDIG Indien de materialen eenmaal op de plaats van bestemming zijn en ik leg uit hoe het drinkwatersysteem er van de mensen gaat er op vooruit, mits het overtollige water op een goede manier wordt afgevoerd. Stilstaande poelen vormen vaak de kweekpoelen voor de malariamug gen en moeten dus voorkomen wor den door de aanleg van een goede drainage. Het arbeidsintensieve aanslepen van water, dat veelal een taak is van vrouwen, neemt sterk af zodat vooral vrouwen er baat bij hebben als er een nieuw drinkwater systeem wordt aangelegd. Door een gebrek aan ingenieurs werd ik naar de hoofdstad overge plaatst van waaruit ik nu zes van de negen provincies probeer te onder steunen. De problemen waar ik mee te maken krijg zijn omvattend. Onder andere gebrekkige communi catie (anders had ik nu in Temotu provincie gezeten), gebrek aan informatie, gebrek aan financiën, transportproblemen, weersomstan digheden, maar ook problemen ver oorzaakt door uit het buitenland geï nitieerde ontwikkelingen, zoals de grootschalige kap van regenwoud die vele bronnen van drinkwater zodanig verontreinigen dat het water niet meer geschikt is voor consump tie. KAPPEN Als ontwikkelingswerker moet ik mij, politiek gezien, wel enigszins gedeisd houden. Maar soms dan kan ik het niet helpen om een kleine opschudding te veroorzaken. Zoals in Choiseul Province, waar ik waar nam dat een grootschalig kapbedrijf uil Zuid Korea het stroomgebied van een drinkwaterbron, een nelder stroompje, dreigde te verstoren. Dit stroompje zou een groot aantal men sen van drinkwater voorzien. Het stroompje beklimmend merkte ik op dat er een aantal bomen versierd waren met een blauw plastic strikje. Bovenstrooms van de plaats waar het water uit het stroompje zou wor den gehaald, hadden ze een veld kamp naast de rivier geplaatst. Onderweg kwam ik een kerel tegen, die op weg was naar het kamp. die mij vertelde dat hij voor het kapbe drijf een weg aan het uitzetten was om de woudreuzen uit het bos te sle pen. Nogal glad dat ik de plaatselijke autoriteiten van mijn bevindingen op de hoogte stelde. Een week later werd op de radio, door politici, het kapbedrijf om opheldering gevraagd. Hopelijk blijven ze nu van die bron van water af, zodat ik binnenkort het water naar een mid delbare school, een ziekenhuis en het administratieve centrum van de provincie Choiseul kan brengen. Het blijft een boeiende baan! (door Diethard Jansen) Met ingang van dinsdag 20 juni j.l.is de VVV/ANWB Venray gestart met de wekelijkse stads wandelingen onder leiding van een VVV-gids. In 1,5 uur tijd wordt u onder deskundige leiding •Rondom de Kerk' gevoerd. U komt hierbij op plekjes, ook voor de eigen inwoners van Venray veelal onbekend, waar u anders geen toegang vindt. Gedurende de wandeling wijst de VVV-gids u op de markante plekjes van Venray en vertelt de bijbehoren de geschiedenis. Van 20 juni tot en met 12 septem ber 1995: Stadswandeling onder lei ding van een VVV-gids. Start: 13.30 uur voor het VVV-kantoor, Grote Markt 23 te Venray. Kaartverkoop: bij het VVV-kantoor, volwassenen ƒ4,-, kinderen t/m 12 jaar ƒ2,50. Groepen, tot maximaal 20 perso nen, op afspraak. Inlichtingen en reserveringen: •VVV/ANWB Venray. tel. 04780- 10505 P De Zangers van St. Frans zijn lussen 30 juni en 15 juli in Canada en de USA. Het is mis schien wel de eerste maal dat een koor uit Venray zo ver weg Venray „aat vertegenwoordigen, ilisschien is het daarom goed het programma van het koor wat nader te belichten. 's Morgens 30 juni vertrekt het lezelschap met een bus van Van m naar Parijs. Op het vliegveld Irly-Sud stappen 'De Zangers', men met nog enkele andere koren uit Europa die ook naar Canada gaan, op het vliegtuig. Het vliegtuig vertrekt om 17.30 en kmt dan in Montreal aan om ■18.45 uur. Dezelfde avond nog wordt de reis voortgezet met bussen naar 'Trois Rivières'. Daar worden de jongens ondergebracht in gezin nen. In Trois Rivières worden op 1 m 2 juli door het koor koncerten egeven met o.a. een uitvoering van de Requiem van G. Fauré in de (athedraal van Trois Rivières. Op 3 uli wordt er in Quebec gezongen to.a. een cantate van J.S. Bach). Het loor zingt natuurlijk niet de hele lag. Er wordt uiteraard ook toeris me bedreven. Op 6 juli wordt er in Montreal gezongen en het koor vertrekt dezelfde dag nog naar Toronto, waar 's avonds om 20.00 uur een religi eus en profaan koncert wordt gege ven. In de omgeving van Toronto wonen veel Nederlanders die ons koncert komen beluisteren. 7 Juli is een toeristische dag: een tocht naar de Niagarawatervallen en wellicht beklimming van de hoogste toren van de wereld. 8 Juli gaan de Zangers naar Detroit alwaar we ontvangen wor den door een 'zusterfabriek' van Inalfa. 's Avonds is er een koncert waarna een barbecue met de aldaar wonende Inalfagemeenschap. 9 Juli is een vrije dag. Het koor bezoekt o.a. het Fordmuseum. De jongens noemen dat nu al 'gaaf'. 10 En 11 juli zijn reis-dagen naar New York Op 12 juli 's morgens is er een Mis in de St. Patricks Cathedral De rest van de dag, en de 13e en 14e juli zullen gevuld worden met sight seeing enz. in New York. De 14e juli 's avonds om 23.20 vertrekt het gezelschap weer naar Parijs. Het koor hoopt op 15 juli om 20.00 uur in Venray te zijn. Inbraken in woningen In de nacht van donderdag op vrij- ig werd op een gemakkelijke wijze egang verkregen tot een woning aan de Sambastraat; met een draad door de brievenbus. Uit de woning verd de aanwezige video-appara- liiur ter waarde van ƒ1100,- meege komen. De toegang tot een woning aan de larpstraat was met een valse sleutel >fook met een draad verkregen. Uit leze woning werd een blauwe •porttas, waarin een portefeuille zat net papieren en geld, regenpak, lereedschappen en boterhamtrom- aeltje gestolen. In de vroege mor sen werd de tas door een kranten- Pngen ontdekt in de struiken bij de '"oning. Het geld, een bedrag van 200,- was verdwenen. Colportage Vorige week dinsdag en woens dag kwamen er bij de politie ver schillende meldingen binnen dat met name in Ysselsteyn gevent werd met donateurskaarten voor een Stichting voor Doven en Slechthorenden. Gevraagd werd een donatie van vijf gulden. Inwoners van Ysselsteyn ver trouwden een en ander niet en vroe gen de politie om raad. De politie deed navraag maar de stichting die door de colporteurs werd opgegeven bleek niet te bestaan. Konklusie van de politie is dat het geld in de zakken van de colporteurs verdwijnt. Ook hier is maar één adviers: geen donateurskaarten kopen. Met de vakantieperiode voor de deur, zijn voor veel mensen de voorbereidingen al in volle gang. Bij zo'n voorbereiding hoort ook het voorkómen van ziekten. Dat geldt zeker voor een reis naar de (sub)tropen, waaronder ook T\irkije, Egypte, Marokke, Tunesië, maar ook voor bepaalde Oost-Europese landen. Helaas worden nog elk jaar mensen onnodig (ernstig) ziek tijdens hun vakantie. Voor reizen naar gebieden in Azië, Midden- en Zuid Amerika, Afrika en Oost-Europa kunnen vaccinaties nodig zijn. Soms zijn vaccinaties zelfs een voorwaarde voor toegang. Vaccinaties hebben tijd nodig om in te werken. Verstandig is daarom bij voorkeur zes weken voor vertrek bij de GGD te informeren naar de vac cinaties die nodig zijn. Naast vaccinatie is het aan te bevelen om een aantal eenvoudige leefregels in acht te nemen. Hieronder vallen het handen wassen vóór het kokken, vóór en na het eten en na toiletgebruik, het drinken van alleen maar mineraalwater, het ver mijden van ijsblokjes en het kiezen voor verpakt ijs. Verstandig is ver der om alleen goed gekookt of gebakken voedsel te nemen, geen rauwkost en alleen fruit dat zelf wordt geschild. In elke medicijn- trommel dienen bij een dergelijke reis middelen tegen diarree en vochtverlies te zitten. Bescherming tegen muggen, met name na zonson dergang, is heel belangrijk in ver band met malaria. Tot slot wordt geadviseerd om alleen in zee en in zwembaden te zwemmen. Informatie en vaccinatie De GGS heeft elke werkdag van 09.00-10.00 uur een telefonisch spreekuur (077-598888). Hier kun nen reizigers terecht voor informatie over hygiëneregels en voor het maken van een afspraak voor vacci natie. Vaccinatie kan sinds 1994 ook in het GGD-kantoor in Venray (afspraak wel in Venlo maken). Bij de GGD zijn tevens diverse medi sche benodigdheden voor een (sub)tropische reis verkrijgbaar, zoals klamboe's en muggenolie. Poolse tasjesrovers aangehouden Dankzij het goede signalement wat een 62-jarige inwoonster uit Ulestraten aan de politie kon door geven kon de politie vrij snel twee tasjesrovers aanhouden terwijl deze op weg waren naar hun tijdelijke verblijfplaats in Oirlo. Dinsdagavond omstreeks 21.30 uur werd op de Langeweg die dame uit Ulestraten ingehaald door twee fiet sers, waarvan er een bij het inhalen haar handtas uit haar hand rukte en er vandoor ging. Zij kon echter aan de politie een duidelijk signalement van dat tweetal geven. Ook een van de fietsers was haar 'opgevallen'. Korte tijd later werden op de Horsterweg twee mannen gesignal eerd die voldeden aan het opgege ven signalement. Op de Kraakse Pas kon de politie dat tweetal aanhouden terwijl ze de gestolen tas met inhoud nog bij zich hadden. In die tas zat een geldbe drag van ƒ115,-, een legitimatiebe wijs, pasjes en andere persoonlijke bescheiden. Dat tweetal, in de leef tijd van twintig en achttien jaar en van Poolse Nationaliteit, verbleven op een camping in Oirlo. Beiden zijn ingesloten voor verhoor. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat beiden betrokken zijn bij een nog niet opgeloste tasjesroof. Die vond dinsdagmiddag tussen 14.00 en 14.15 uur plaats op de stationsweg bij een 78-jarige inwoonster. Ook zij werd door een fietser ingehaald die haar de handtas uit haar hand rukte en er vandoor ging. In haar tas zat een portemonnee met een bedrag van honderd gulden en enkele foto's waaraan de bejaarde dame zeer was gehecht. In deze zaak verzoekt de politie dringend om getuigen. Autodiefstal Een 20-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van zijn personen auto, merk Opel Ascona, groen van kleur met het kenteken JD-40-YN. De auto werd in de nacht van don derdag op vrijdag ontvreemd voor zijn woning aan de Westsingel. Auto bleef zonder kentekenplaten achter In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks 01.55 uur verloor een bestuurder van een personenauto op het kruispunt Leunseweg/Molenhofweg de kon- trole over zijn auto. Die kwam tegen een boom tot stilstand. Bestuurder en twee inzittenden schroefden de kentekenplaten van de auto en ren den weg. Getuigen hadden een en ander gezien en dat aan de politie doorgegeven. De zoekaktie leverde het resultaatop dat tussen Leunen en Oirlo twee personen werden aange troffen. Dat tweetal verklaarden niet gereden te hebben. Tijdens het ver noor kreeg de politie wel te horen waar de derde man zich zou bevin den. Die werd op de camping aan de Koepas aangehouden. Ómdat toen nog niet vast stond wie de auto had bestuurd moesten alledrie een blaas- test ondergaan. Later bekende een 23-jarige Engelsman dat hij de auto had bestuurd. Hij kreeg proces ver baal terzake het rijden onder invloed. De auto werd veilig gesteld in afwachting van de beslissing van de officier van Justitie. De kente kenplaten werden ook gevonden. De bestuurder verklaarde de auto voor 600 gulden te hebben gekocht van een man van Poolse nationaliteit. De ander inzittende bleek even eens een Englesman, terwijld e derde man een 27-jarige Pool was. Die inzittenden kregen konform de nieuwe wetgeving proces verbaal aangezegd omdat zij zonder dat hun identiteit kon worden vastgesteld de ongevalsplaats hadden verlaten. Alle drie werden ind e daarvoor bestem de ruimte ter ontnuchtering ingeslo ten. De Pool zal zich bij de Vreemdelingendienst moeten mel den. Die zal beslissen of hij het land moet worden uitgezet. elke week nieuws Iedere eerste zaterdag van de maand haalt AV Venray Regio oud papier op in de buurt 'De Wieën". Daarom worden op 1 juli a.s. de bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel. Kruisstraat, St. Anthoniusstraat en St. Franciscuslaan verzocht om uiterlijk 10.00 uur oud papier gebundeld of in dozen aan de straatkant te plaat sen. De papierkontainer van AV Venray Regio is geplaatst aand e Weg in de Berg, nabij kruising Kulutweg/Veltumseklefffen, en is iedere zaterdag seopend van 09.00-16.00 uur. Tel. inL 83529 of 82842. Tuinafval in bossen gedumpt Personeel van de gemeente moest naar schatting twee kubieke meter tuinafval opruimen in de bossen nabij de algemene begraafplaats. Dat tuinafval, waaronder koniferen, was daar illegaal gedumpt. De poli tie heeft nog getracht de illegale storter te achterhalen, maar helaas is dat niet gelukt. Vals geld Vorige week woensdag werd bij een supermarkt een briefje van ƒ100,- aangenomen. Bij kontrole bleek dat briefje van 100 gulden vals te zijn. Het was wel een goede vervalsing. Omdat de mogelijkheid met is uitgesloten dat getracht zal worden meerdere van die vervalsin gen aan te bieden, vraagt de politie goed op te letten of het geen vals briefje is. Ais men het niet vertrouwt neem dan kontakt op met de politie of met de bank, die altijd bereid is advies te gpven. Zoals vorige week al aangekon digd organiseert Wijkvereniging Veltum a.s. zondagmiddag een leuke spellenmiddag voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Hiervoor hebben zich inmiddels ruim 50 kinderen aangemeld. Deze spellenmiddag begint om 13.00 uur. In en rond *t Schöpke staan dan 20 spellen opge steld die elke deelnemer zoveel mogelijk zelfstandig en in willekeu rige volgorde dient af te werken. Ouders zijn natuurlijk van harte welkom om hun kinderen daarbij aan te moedigen. Bij elk spel kun nen punten verzameld worden, die de spelleiders op de spelkaart zullen noteren. Degenen die uiteindelijk in een bepaalde leeftijdskategorie de meeste punten weet te verzamelen wordt de spellenkampioen van Veltum. Met zijn allen (wijkverenigings- bestuur en spelleiders) hopen we de kinderen die (nog) niet op vakantie zijn of gaan een leuk begin te bezor gen van de vakantie. Voor een drankje en een hapje wordt gezorgd. Joekskapel Zuutjes An zal het spel- gebeuren bovendien muzikaal komen ondersteunen. Wijkbewoners die geen aanmel dingsformulier ontvangen hebben of nog niet ingeleverd hebben kunnen hun kinderen hiervoor alsnog aan melden tot vrijdagavond a.s. 21.00 uur op tel. 87007 of 86423. De deel name is geheel gratis, mits vooraf aangemeld. Bovendien kan iedereen daar terecht die hel leuk vindt en de kapaciteiten bezit om als spelleid(st)er bij te dragen aan een suksesvol Verloop van deze middag. Maandag 3 juli a.s. wordt er in Landweert III wederom oud papier opgehaald door leden van biljartver eniging DOS. Verzocht wordtom het papier vanaf 09.00 uur goed gebun deld aan de straatkant te zetten. Snelheidskontroles Vorige week woensdag hield de politie weer snelheidskontroles op de in aanleg zijnde A 73, waar wegens de werkzaamheden een snelheidsbeperking van 50 km. geldt. Van 09.25 tot 14.25 uur wer den in beide richtingen kontroles gehouden, waarbij ook staande kon troles gehouden werden. Bij deze kontrole weet de bestuurder direkt al wat hij voor de overtreding moet gaar. betalen. 627 Voertuigen wer den gekontroleerd en daarvan reden er 170 harder dan 61 km per uur. De hoogste snelheid bedroeg 95 km per j uur. Van die 170 werden er 36 staan- I de gehouden. Op 2 juli aanstaande, de eerste zondag in juli. zal in Wanssum wederom de traditionele Luikse Markt gehouden worden. Deze groots opgezette Luikse Markt is altijd een lust voor het oog om te zien. Niet alleen doet dit het grote aantal kramden, dat ongeveer 200 bedraagt, maar de entourage met de kerk als middelpunt heeft iets bij zonders, dat zowel publiek als de standhouders in verrukking brengt. Het bijzondere van deze Luikse Markt is, dat er praktisch alleen tweedehands goederen aan de man worden gebracht, voor zoekers naar curiositeiten, rariteiten en zeldzame stukken moet hier iets te vinden zijn. Ook voor mensen, die om welke reden dan ook, weinig te besteden hebben, kunnen hier voor enkele guldens goed bruikbare arti kelen vinden. Oude, in goede staal zijnde kleding en schoeisel, afge dankt speelgoed, gebruikt gereed schap en elektrische apparaten, ser viesgoed, meubeltjes, oude klokken die nagekeken moeten worden, pan nen en potten, kitsch, schoppen en harken, boeken en tijdschriften, oude grammofoonplaten etc. zijn enkele artikelen, die de bezoekers kunnen verwachten. Hel snuffelen lussen de oude spullen, het aantref fen van dingen, die men vroeger ook in huis had, het loven en bieden, het nooit weten wat men zal aantreffen. De hoop tussen de rommel een kost baar stuk te vinden; het zijn alle maal dingen die zo'n markt aantrek kelijk maken. Bovendien de gezelligheid en de ongedwongen sfeer zal voormenigeen al een reden zijn om de Luikse Markt van Wanssum te bezoeken. En thuis gekomen zal de bezoeker trots ver tellen, wat hij gekocht heeft, welke prijs ervoor gevraagd werd en wat hij er uiteindelijk voor betaald heeft. Natuurlijk zijn er op deze markt attrakties voor de kinderen, die alle maal gratis zijn. zoals een luchtkus sen, een theater, schminken etc. De hele dag speelt er een groot orkest en. als hel weer goed is. hel goed bijkomen met een lekker glas bier of een andere verfrissing op het terras. De Luikse Markt in Wanssum is open van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang bedraagt vier gulden en kinderen mogen gratis naar binnen. Motorclub MTC-Oostrum organi-^ scert voor d e derde maal een open* toertocht op zondag 2 juli. Deze toertocht is 190 km lang, met op de pauzeplaats een gratis boterham en koffie. Inschrijving is bij cafe/zaal van Roon (voorheen van dijk). Mgr. Hansscnstraat 29 in Oostrum, van 10.00 tot 12.00 uur. Op deze dag zijn er ook enkele prij zen te winnen voor onder andere de groOtste club. de oudste en de jong ste deelnemer. Diethard kontroleert een aflezing van zijn counterpart (staand, rechts mast het waterpastoesteldie hij probeert de kneepjes van het vak te leren Papoea Nieuw Guinea) en ten noorden van het Australische con tinent. Diethard, die tropische cultuurtechniek studeerde, werkt in de rurale drinkwatervoorzie ning. Dat betekent dat hij syste men ontwerpt en ervoor zorgt dat ze worden aangelegd. Het gaat om eenvoudige buizensystemen die taxibedrijf te bereiken dat mij zou komen oppikken. Om half zeven vertrekt het kleine vliegtuigje waar mee ik en hooguit acht medepassa giers. naar de Temotuprovincie vlie gen. Kwart over zes haal ik mijn schouders op en mompel 'can't say nao'. Een veelgebruikte uitdrukking hier op de Solomon Eilanden die

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11