Volop genieten van je vakantie 't Zandakker klaar voor nieuw hoogtepunt KEERpunt kiest de middenweg Fabrice in action Rabobank Donderdag 22 juni 1995 - Pagina 5 Van Buck komt nog te weinig terecht dat 't Sandacker, genoemd naar een straat in Venray al sinds 1427 bestaat. In de kerk was een altaar ingericht voor de toenmalige schuts patroon, St. Jacob. In die eeuw wor den ook diverse gildepriesters benoemd. Venray kende in die tijd meerdere schutterijen. De taak van de schutterijen was het beschermen (schutten) van de burgerij, het ver dedigen van het grondgebied en het handhaven van de rust en orde. De straat 't Sandacker lag ver moedelijk in de buurt van de Patersstraat-Henseniusstraat. Schutterij 't Zandakker moest dan vermoedelijk ook het zuiden van Twee jaar geleden nam de schut terij na vele eeuwen opnieuw een gilde-altaar in de Grote Kerk in gebruik. Het altaar is, net als zoveel andere zaken, door de leden van de schutterij zelf vervaardigd. De illusie van Hünd Folklore voorop bij Venrayse schutterij Venray verdedigen. Verder waren er schutterijen nabij de Hofstraat ('t Hoff) en aan 't Eijndt (vermoedelijk Eindstraat-Bontekoestraat. Andere schutterijen die in die tijd zijn ont staan waren o.a. St. Anna, St. Antonius, St. Nicolaas en St. Eloy. BELANGRIJK Schutterijen gingen op sociaal en cultureel vlak een steeds belangrij kere rol spelen. Veel gilden bezaten een eigen gildekapel of een gilde- altaar. Op Christelijke feestdagen gingen de schutterijen afzonderlijk of in processie, de straat op. De schutterijen hadden naast een bur gerlijk en militair ook een godsdien stig karakter, getuige het feit dat alle schutterijen een beschermheilige hadden. Het uit de 17e eeuw stam mende "patroonsplaat" van 't Sandacker getuigt hiervan met een afbeelding van st. Jan de Doper. Bovenop die plaat staat een vogel. De vogel speelt bij schutterijen een belangrijke rol. Naast de viering van de naamsdag van de heilige (bij 't Sandacker is dat 24 juni, St. Jan) was het vogelschieten tijdens de jaarlijkse kermis een van de hoogte punten in het jaar. De schutterijen waren als het ware broederschappen, men ging broe derlijk met elkaar om. Zaken als twist, dronkenschap, vloeken, schel den en onenigheid waren uit den bose. Dat kon er zelfs toe leiden dat leden "voor het leven" geschorst werden. 1907 Schutterij 't Zandakker kende vele bloeiperioden. Ook het einde van de 19e eeuw was een bloeipe riode maar in 1907 kwam daar een einde aan. Tot dat jaar behielden de schutterijen hun weerbaarheids- funktie. Deze officiële taak werd de schutterijen door Koningin Wilhelmina ontnomen. In Venray werd 't Zandakker opgeheven. Het duurde tot 1928 voordat 't Zandakker weer van zich deed spre ken. Diverse jongelui bliezen het Gilde nieuw leven in, niet zonder succes. Zo werd vier jaar later, in 1932, een tweede prijs behaald tij dens het jaarlijkse OLS, bij het exer ceren. Een oude oorkonde is hier nog getuige van. Kort daarna verliet 't Zandakker de Oud Limburgse Bond om in "het Brabantse" te gaan schieten. Ook de oorlog ging niet onge merkt aan de schutterij voorbij. "Al het geschut", zowel de zeldzaam oude geweren alsook de moderne wapens moesten worden ingeleverd. Het clubhuis, de schietbomen en de afrastering gingen tegen de vlakte en het terrein moest worden omge- harkt. De aktiviteiten werden echter al snel na de oorlog weer opgepakt en in 1950 kon een nieuw clubhuis worden ingezegend. Toen ging men er nog vanuit dat 't Zandakker in 1600 was opgericht. De inzegening van het nieuwe clubhuis werd samen gevierd met het 350 jarig bestaan.... In de jaren 60 sluimerde de ver eniging in. De enige aktiviteit was nog het koningsschieten, begin mei. NIEUW LEVEN In 1975 wordt Joep Krijnen de voorzitter van 't Zandakker. De schutterij is dan een "vereniging in ruste" met nog 'n tiental leden. Onder zijn leiding gaat de schutte rij werken aan een nieuwe toekomst. Men wil de zaken breder aanpakken en de schutterij als een "historische groep" te laten uitgroeien. Een nieuw tamboerkorps moest er komen, een nieuw geweer, een nieuw schietterrein en ook werd weer het lidmaatschap aangevraagd van de Oud Limburgse Schuttersfederatie. Ook werd er gewerkt aan nieuwe uniformen. Vooral de uniformering was belangrijk. De Schutterij had ervoor gekozen om zich als authentieke schutterij-infanterie uit het jaar 1856 te presenteren. Daarvoor werd dhr. Smits, referandaris van het ministerie van defensie en adviseur van het legermuseum gevraagd om advies. De door dhr. Smits geselec teerde uniformen sloten aan op de bij de vereniging aanwezige oude wapens en maakten een geleidelijke overgang van het oude naar het nieuwe uniform mogelijk. De schutterij had echter ook geko zen voor authentieke uniformen. Alle nieuwe uniformen met alle accessoires moest zo perfect moge lijk worden uitgevoerd. "Het beste is voor ons niet goed genoeg" laat voorzitter Joep Krijnen weten. "Wij pluizen alles uit om er net zo uit te zien zoals dat in 1856 was. Details zijn daar zeer belangrijk bij." Daardoor moest er veel handwerk worden gemaakt. Een kostbare zaak. IMAGO Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan had echter veel over voor de uniformen. Door veel zelfwerk zaamheid en een groot aantal aktivi teiten werd in de afgelopen twintig jaar een vereniging met een paar leden omgevormd tot een schutterij met bijna 60 leden, gestoken in authentieke uniformen, en present bij veel evenementen in Venray. Vooral met de uniformen krijgt de schutterij veel bijval van kenners. "Die herkennen de originaliteit. "Toch hebben we nog een beetje het imago van "een stelletje zoe- pers"" laat voorzitter Joep Krijnen weten. "Dat is triest als je al twintig jaar je best doet om een stukje cul tuur en folklore te laten herleven. Onze leden zetten zich daar 100% voor in. In die jaren hebben we ongeveer voor 800.000 gulden in de vereniging geïnvesteerd, hebben we een clubhuis dat er mag zijn en een fraaie schuttersweide aan de Endepoel". Joep Krijnen is trots op zijn schut terij. Bij ons heerst de oude broe derschapsgedachte. Als wij als schutterij naar buiten treden zijn we alles behalve een stelletje zoepers. Wij letten daar zeer goed op, net als dat dat vroeger gebeurde." SCHIETEN Het schieten is en blijft echter de hoofdaktiviteit van de schutterij. De schutterij schiet met oud limburgse buksen. Voor deze oude wapens gie ten de leden zelf de "proppen" (kogels) uit lood. De schutterij gaat wel met de tijd mee want momen teel is men volop bezig met de reali satie van zg. kogelvangers, waar door de loden kogeltjes niet meer in de natuur verdwijnen. Hoogtepunt voor de vereniging is Schutterij 't Zandakker Gilde t. Jan staat aan de vooravond d een van de hoogtepunten uit geschiedenis van de vereniging, p zondag 25 juni a.s., tijdens de lering van naamdag van hun n eschermheilige, St. Jan, zal dok- r W.JA. Bloemen geïnstalleerd orden als beschermheer van de ereniging. Bovendien zal deken loenen vanaf die dag officieel de Idepriester van 't Zandakker jn. En alsof dat nog niet genoeg viert voorzitter Joep I&ijnen et feit dat hij reeds 20 jaar voor tter is van 't Zandakker. De viering vindt plaats tijdens en plechtige Gildemis in de fredeskerk om 10.00 uur. De Mis I worden opgeluisterd door het enrayse Mannenkoor. LANG GELEDEN >e geschiedenis van 't Zandakker aat terug tot de 15e eeuw. Uit het rkarchief van de Grote Kerk blijkt het koningsschieten begin mei. De leden strijden dan om de koningsti tel. Wie deze titel drie keer achter elkaar behaalt mag zich voor het leven keizer noemen. Voorzitter Joep Krijnen gelukte dat in 1985, 1986 en 1987. Op het OLS, het jaarlijkse schut tersfeest van de Oud Limburgse Schuttersfederatie is 't Zandakker echter minder succesvol. Tijdens de afgelopen twee edities konden de schutters al snel de buks opbergen. Zondag krygt de schutterij een nieuwe beschermheer en een gil- depriester. Dr. Bloemen volgt daarmee mevr. Defesche op, die voorheen beschermvrouwe was van de schutterij. Eenieder die deze plechtigheid bij wil wonen, kan dat zondag doen in de Vredeskerk tijdens de gildemis om 10.00 uur. Na deze plechtig heid is er de gelegenheid om de nieuwe beschermheer en de gilde- priester, deken Coenen, de hand te schudden. Om er zo authentiek mogelijk uit te zien heeft de Schutterij van de kennis van de adviseur van het legermuseum gebruik gemaakt. Bovenstaande schets is een uitwer king van het uniform van de zg. Bielemannen. .-SAgPEv «er icr ai V.l'.fSRï' .y.' jWMW C,€_5« suri&u.ovii'C^ HTTP WBL HOOP WO De Buck-nota, de ruimtelijk- economische toekomstvisie voor de gemeente Venray tot aan 2015, is nog teveel een papieren tijger. In het beleid van de gemeentelijke organisatie komen de uitgangs punten van de nota nog onvol doende uit de verf. Bovendien ont breekt het op het gemeentehuis soms aan visie en laat de aanstu ring van het ambtenarenkorps door college en management bij tijd en wijle te wensen over. Dat staat in de startnotitie bij KEERpunt, de grootscheepse bezuinigings- en reorganisatieron de bij de gemeente Venray. De gemeeige kiest bij de start van de operatie voor de gulden midden weg: de gemeentelijke organisatie, verdeeld in de sectoren Gemeentewerken (GE) en Maatschappelijke Diensten (MD, moet een stimulerende rol spelen. Alleen als het geld oplevert, moet de gemeente actief als onderne mer optreden. (door Bert Albers) In de startnotitie, gemaakt naar aanleiding van eerste geprekken met college en leidinggevende ambtena ren, sijpelt duidelijk de kritiek op de uitvoering van de Buck-nota door. De nota is nog 'te weinig geestelijk eigendom' zo wordt geconstateerd en wordt nog te weinig in de prak tijk gebracht. Die kritiek geldt zowel de afdeling GE als MD. Het feit dat nog steeds gesproken wordt over de 'Buck-nota' zegt al genoeg, zo valt te lezen in de notitie. Gebrek aan visie Niet alleen Buck blijft overigens steken. De veelgeroemde projector ganisatie, het wondermiddel om vastgelopen organisaties weer vlot te trekken, is op de afdeling Gemeentewerken ook een papieren tijger. Er is geen vertaling naar de praktijk, staat te lezen in de notitie 'Startpunt voor .KEERpunt', het stuk dat college en ambtelijk management de strategische kaders moet aangeven voor de operatie. De leiding van de twee hoofdaf delingen op het gemeentehuis wordt tussen de regels door ook niet gespaard. De ambtenaren van de sector GE missen een goede aanstu ring door hun chefs, zowel de poli tiek verantwoordelijke als de ambte lijke topmensen. De leiding van de sector Maatschappelijke Diensten wordt een gebrek aan integrale visie verweten. Tn dit verband is de vol gende zin veelbetekenend: "De afdeling kenmerkt zich thans door een hoge mate van creativiteit, waarbij tegelijkertijd dient te wor den aangetekend dat van het ontwik kelde beleid relatief weinig tot stand komt". Vrij vertaald: ze zijn wel aar dig bezig daar bij MD, maar het zet allemaal weinig zoden aan de dijk. Boter De burgerij heeft dan ook een negatief beeld van de gemeentelijke organisatie, aldus de startnotitie. Ter verontschuldiging van de sector MG mag gelden dat de burger ook een tweeslachtige houding aanneemt ten opzichte van de gemeente. Die kan worden omschreven als 'klagen en vragen': aan de ene kant als vanzelf sprekend om allerlei diensten vra gen bij de gemeente, maar als er iets mis gaat meteen op de stoep staan met klachten. Ook de burger heeft boter op het hoofd. Stimulator Verbeteren van de organisatie en daarop gelijktijdig 3,3 miljoen bezuinigen moet plaatsvinden bin nen de in de startnotitie aangegeven richting. De marsorders schrijven voor dat de gemeentelijke overheid in Venray voortaan een stimulerende rol vervult. Voor de sector Gemeentewerken betekent dat samenwerken met private partners (bedrijfsleven). Financieel gezien is de gemeente terughoudend. Alleen als er geld te verdienen valt, treedt GE ondernemend op. Een uitzonde ring lijkt te worden gemaakt voor het Grondbedrijf. Bij een toekom stig commercieel optreden moeten wel eerst de financiële risico's gron dig in beeld gebracht worden. Op de beleidsterreinen milieu en riolering en reiniging moet de gemeente in principe niet méér doen dan haar wettelijk is opgedragen. Extra werk kan alleen op basis van een zorgvul dige analyse van kosten en baten. De sector Maatschappelijke Diensten, onder meer verantwoor delijk voor sport, recreatie, onder wijs en cultuur, gaat de lang ver wachte budgetsubsidie invoeren. Verenigingen krijgen een vast bud get en worden afgerekend op hun prestaties. Het beheer van de accommodaties komt op dezelfde basis in handen van de verenigin gen, de weg naar zelfstandige open bare scholen wordt verder vervolgd. De startnotitie markeert de eerste fase van de operatie KEERpunt. Afgesproken is dat daarin eerst de sectoren Gemeentewerken en Maatschappelijke Diensten onder de loep worden genomen. Onder de vlag van deze sectoren vallen de meeste werkzaamheden en perso neelsleden van de gemeentelijke organisatie. Na het aangeven van het speelveld voor deze afdelingen vol gen in een later stadium concrete acties ter verbetering en om de doel stelling van KEERpunt, 3,3 miljoen bezuinigen, te halen. Na de sectoren GE en MD komen de stafafdelingen aan de beurt. Aan het einde van de rit volgen de rapporten aan de hand waarvan de politiek besluiten moet nemen. Vals briefje van 100 gulden Dinsdagmiddag werd tussen 12.00-18.00 uur bij een supermarkt een vals bankbiljet van 100 gulden aangenomen. Dat bankbiljet was van vrij goede kwaliteit en moeilijk van een echt briefje te onderschei den. Omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er meerdere biljetten worden aangeboden, waarschuwt de politie om bij de aanbieding van bankbiljetten van 100 gulden goed op te letten. Bij twijfel kan men kontakt opnemen met de bank of met de politie. Poging inbraak auto Het afgelopen weekend is getracht in te breken in een perso nenauto van een inwoner. Die auto stond aan de Claudiahof gepar keerd. Het rubber was reeds van de achterruit verwijderd. De dader is kennelijk in ziin werk gestoord en hij is niet in de auto geweest. De schade bleef daardoor voor de eige naar beperkt. Hypotheek? Startrente vanaf 5,7% Als u Buitenlands geld, Reischeques, een Rabocard of Europas, Reisverzekeringen en het InterHelp Protectieplan in één klap regelt wordt het pas e echt genieten van je vakantie. Als u nu gebruik maakt van een van deze diensten van de Rabobank krijgt u RaboKompas, de onmisbare reiswijzer, gratis. IjeDruiK Rabobank Meerlo- Wanssum Rabobank Venray-Oostrum Rabobank Zevenrode Fabrice Hünd is op en top een unstenaar van onze tijd. Bekend iet de elementaire vaardigheden in het pr-bedrijven, gezegend iet creatieve vermogens en ook ikelijk niet op het achterhoofd allen. Hij is dan ook één van de eendere schilders in ons land en ik daarbuiten doen doeken met jjjn naam eronder het goed. De ressionistisch werkende schil der is in z'n werk op zoek naar de :i irchetypische vormen, die univer seel zi jn in de kunst van overal en _i. »an alle tijden. Over een paar ji maanden presenteert de 33-jarige n Amsterdammer een werk in het ii Odapark en als het een beetje meezit wordt het centrum van j Venray een kleurige schutting rij ker. Allemaal onder de paraplu a 'Illusies '95', waaraan Hünd ledoet om 'er weer eens uit te n en lekker met anderen iets te ken en te ouwehoeren'. Vorige ek kwam Fabrice een kijkje lemen in Venray. Fabrice Hünd, ondanks z'n on Nederlandse naam een Mokumse jongen, schildert al z'n hele leven, naar werd vooral bekend door z'n kolossale werken op gebouwen en schuttingen in de Randstad. Een jaar of tien geleden begon hij daarmee, eerst illegaal, maar al snel vroegen srchitecten en gemeentebesturen ton om gebouwen van z'n kleurrij ke werken te voorzien. Hünd ^schilderde in Den Haag café De Blauwe Ruiter. Andere bekende Wandschilderingen van z'n hand 'jn The Arches, in de Haarlemmer outtuinen, het Muiderpoortstation Amsterdam en het ruim 100 'eter lange werk 'Ballengooiende Mannen' in Hilversum. Z'n meest ente wandschildering maakte hij in de Duitse stad Leipzig. "Voor dat ik buiten begon te schil deren was ik een best nette kunste naar, die wel 'ns in het Stedelijk exposeerde. Ik vond dat te beperkt. De schilderkunst speelde zich, en nog steeds, teveel af in ateliers en in falerietjes met jus d'orange. Door uiten te werken kun je de kunst wat meer onder de mensen brengen, een beetje toegankelijk maken". Van een vergelijking met graffiti, die andere (illegale) kunstvorm op muren, wil Fabrice niets weten. Hij voelt meer verwantschap met de tra ditie in de Zuideuropese landen, waar wandschilderingen een geac cepteerde kunstvorm zijn. "Na een jaar of vijftien hard werken begint het nu in Nederland ook door te dringen", zegt de kunstenaar. MODERN EN KLASSIEK De naam Fabrice is, mede dankzij de grote werken buiten, een geves tigde naam in de Nederlandse Kunst wereld. Zorgvuldig en met moderne middelen wordt gewerkt om die naamsbekendheid te behouden en te vergroten. Zo kunnen toeristen Fabrice en collega Herman Brood bewonderen in een infoboekje over de stad. Ze kunnen er zelfs een kunstwerk mee winnen. Ansichtkaarten tonen 'Fabrice in action'. Het past in het beeld van een kun stenaar in de jaren negentig, die behalve over penseel en beitel ook over zakelijke talenten moet beschikken om in de kunstwereld het hoofd boven water te houden. En dat vindt Fabrice geen slechte zaak. Hij ziet het als een terugkeer naar de klassieke kunstenaars, die zich evenmin te groot achtten om een kunstwerk in opdracht te maken. De kunstenaar als kleine PREFABRICE Z'n komst naar het Odapark is daarvan een gevolg. Want geld is er zoals bekend niet te verdienen voor de deelnemers aan de Venrayse ten toonstelling. Fabrice Hünd komt dan ook vooral voor de afwisseling. Uit de stad, even iets anders. En voor de gezelligheid. "Lekker ouwehoeren met de andere deelne mers. Tentje mee, een beetje prut sen". Nu de schilder het Odapark heeft bezocht ziet hij het helemaal zitten. "Een prachtige omgeving, Het heeft wat van een kasteeltuin weg". Fabrice weet ook al wat hij ongeveer gaat doen. "Een lichtge wicht kunstwerk, een combinatie van een tent, een schilderij en een lampion. In hele felle kleuren, als contrast met het overdonderende groen. Er kunnen best kleuren bij zijn die mensen kitscherig vinden", waarschuwt de schilder. Het over grote deel van het kunstwerk komt tot stand in het park zelf, maar de kunstenaar brengt uit Amsterdam ook 'prefabrice'-onderdelen mee. De wandelaars in het park zijn gewaarschuwd voor 'Fabrice in action'... zelfstandige in z'n atelier, compleet met leerlingen om hem heen. Maar dan in een eigentijds jasje. Fabrice Hünd heeft z'n belangen in een stichting ondergebracht. Die is de baas van het atelier en een manager zorgt voor de zakelijke kanten. Ondanks die aanpak is kunstenaar zijn nog steeds geen vetpot. Om rijk te worden kun je beter een ander vak kiezen. "Je doet het omdat je met beelden een verhaal aan de mensen kunt vertellen. Via een schilderij geestelijk contact leggen. Bij men sen iets losmaken, een reactie, emo tie, warmte".

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5