vi k Uit de raadsvergadering van Vierlingsbeek Jubilarissen bij de Rabobank Evenementenkalender Raadsfrakties Meerlo-Wanssum uitenkritiek op GP '94 Mavo De Kolk neemt afscheid van twee docenten Boschveld neemt afscheid van Gerrit Bongers Zes titels Atletiekvereniging PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS PEEL EN MAAS sV^ -JV Ongeveer 1000 mensen hebben zaterdagavond Jazz '95 bezocht. De orga niserende Kiwanisclub Ls daarmee dik tevreden, gezien het slechte weer. Voor het jazzconcert in en om de Witte Hoeve waren in de voorverkoop al 1010 kaarten verkocht. "We zijn bijzonder blij met de manier waarop het allemaal verlopen is", aldus L. Nelissen, voorzitter van het organiserend comité. Hij schatte de opbrengst zeker boven de 20.000 gulden. Tien mille daarvan gaat naar de stichting Odapark voor verlichting in het park. De rest gaat naar andere goede doelen in Venray. Bij dc Rabobank Venray-Oostrum vierden twee funktionarissen bin nenkort hun zilveren dienstjubi- leum. Nelly van Ass-van de Ven en Wiel Crooymans vierden het feit, dat zij 25 jaar geleden, op 1 juni, resp. 15 april 1970 in dienst traden bij de toenmalige Boerenleenbank. De bank was destijds nog geves tigd aan de Julianasingel, op de hoek van de Prins Bemhardstraat. MetfVdbfy W ft' dienst ills balie-assiSiëhte, en in de loop van dc? al^dbjlÖn'kAVhrf e'èüWheeft zij de groei van de bank in alle facetten meegemaakt. Momenteel vervult zij de funktie van adviseur particuliere klicnten, waarbij zij met name belast is met de advisering op het gebied van werknemersspaarre gelingen. De heer Crooymans vervulde ach tereenvolgens de funkties van (cliën tadviseur en bijkantoorhouder (de Rabobank had destijds een depen dance op het Kennedyplein), en na de realisatie van het nieuwe hoofd kantoor aan de Merseloseweg werd hij benoemd tot chef van de Particulierenbalie. Momenteel is Crooymans finan cieel adviseur, en kennen veel kliën- ten hem als een vakkundige en pret tige gesprekspartner op het gebied van spaar- en beleggingskonstruk- ties, hypotheken en pensioenvoor zieningen. Op zaterdag 17 juni vierden beide jubilarissen hun zilveren dienstver band in besloten kring, samen met hun collega's van de Rabobank. Juni: Venray, 23 juni: beide pleinen, 19.00-21.00 uur Muziek- Zomerfestiva 1 Oostrum, 25 juni: dorpsplein, 11.00-18.00 uur Volleybaltoernooi, kinderaktiviteiten Venray, 24/25 juni: Landweert Circus Aramannt Mcrsclo 24-27 juni: Centrum, kermis Venray, 28 juni: 'de Endepoel', 14.00-17.00 uur Picknick voor oude ren Venray. 30 juni: Wijkcentrum 't Stekske Landweert Wijkfeest Venray. 30 juni: Grote Markt, 20.00-22.00 uur koncert t.b.v. Venray voor Rio Van 28 mei-30 juli exposeren in galerie 'De Lochting', Laagheidseweg 16 diverse kunstenaars. Open za. en zo. van 13.30 -17.30 uur. Expositie in het Oorlogsmuseum in Overloon van 23 mei-20 september: Kleding op de bon, i.s.m. Libelle; bijzondere kleding, gemaakt en samen gesteld met veel kreativieteit, van partikuliere bezitters. Half juni t/m september iedere woensdag wandeling door de Peel met demonstratie turfsteken. Start 13.15 uur op de rotonde Heidsepeelweg in Yssclsteyn. Iedere maandag t/m zaterdag van 14.00-16.00 uur openstelling Grote Kerk/St. Petrus Banden Kerk. Vanaf 20 juni-12 september iedere dinsdag om 13.30 uur een stadswande ling o.I.v. een stadsgids. Juli Venray, 1-2 juli: wij keep tr. 't Stekske Landweert, 11.00-02.00 uur zeskamp, braderie en feestavond Venray, 1 juli: Centrum/Grote Markt, 20.00 uur Taptoe Venray Yssclsteyn l-4juli: Ccntrumkermis Venray 2 juli: Circuit De Peel Bakelscdijk, 11.00-18.00 uur Auto Castenray, 2 juli, Matthiasstr., 12.00-19.00 uur dorpszeskamp Op alle donderdagen in de maand juli zomeravondbridge voor liefhebbers en clubleden in de Kiosk, Brukske van 19.30-23.00 uur. v1y Atleten van Atletiekvereniging Venray-regio hebben bij de kam pioenschappen 1995 van het dis- trikt Zuid-Nederland in totaal zes titels in de wacht gesleept Katja Broers werd kampioene op drie onderdelen: 80 m., 300 m. hor den en 600 meter. Graciel Smith behaalde dc titel op het sprintonder deel 80 m. terwijl Haitske van Asten bij het speerwerpen een fraaie eerste plaats behaalde. B-juniore Monique Peeters was de snelste van het distrikt Zuid op de 400 m. en veroverde ook nog twee bronzen plakken op resp. de sprintnummers 100 en 200 meter. Brons was ook weggelegd voor Jasper Schram die de 800 m. afraf felde in 2.01.48 min. Een prima prestatie leverde Bart Lamberts door bij de senioren een zilveren medail le te winnen op de 400 meter in de goede tijd van 50.43 min. Dc distriktskampioenschappen waren een voortzetting van de goede prestaties van de Venrayse atleten in het voorseizoen en de kompetitie- wedstrijden. Ofschoon de weersom standigheden slecht waren, werd er goed gepresteerd. De estafetteploeg van de meisjes behaalde een tweede plaats op de 4 x 100 m. Marlies Derikx liep de 100 m. in 13.48 sec. en Liesbet Bexkens sprong 4.50 m. ver. Een fraaie vijfde plaats behaal de Ceciel Chlon bij het kogelstoten (10.25 m.). Voorts verbeterde Martijn Kooistra tijdens meerkampwedstrij- den in Someren zijn persoonlijke record bij het kogelstoten tot 10.54 Aan het eind van de donderdag gehouden raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek, werd het toch nog even spannend. Aan de orde kwam de brief die de PK-frak- tie aan het kollege had gestuurd. Kamerleden van D'66 en van de PvdA hadden opheldering gevraagd over uitspraken van het kollege dat de PK-fraktie onderling verdeeld zou zijn. PK-raadslid J. Ewals zou er een ander standpunt op na houden dan de rest van de fraktie. De PK- fraktie wilde dat het kollege die uit spraak tijdens het bezoek van de Kamerleden zou herroepen. Het kol lege wilde echter daarop niet ant woorden omdat de brief eerst in het kollege aan de orde zou komen. De brief was voor mevr. A. Friedericey aanleiding om opheldering te vra gen. Fraktievoorzitter Jan Koopmans van PK wilde op de brief niet ingaan. Jan Ewals deed dat wel. Hij verklaarde dat hij nog steeds het standpunt van de fraktie onder schrijft, die vindt dat de dorpen Maashees, Holthees en Overloon bij een eventuele herindeling naar de gemeente Venray moeten gaan. Maar gewoon als Jan Ewals, vindt hij dat de gemeente Vierlingsbeek, als die ophoudt te bestaan, in zijn geheel bij een andere gemeente moet worden gevoegd. Hij voelde zich gedwongen die uitspraak te doen omdat hij door mevr. Friedericey was uitgedaagd. De PK- fraktie heeft alle voors en tegens tegen elkaar afgewogen en daar is het standpunt van de fraktie uit voortgekomen dat de gemeente gesplitst moet worden, al ben ik het daar als Jan Ewals niet mee eens, het is het meerderheidsstandpunt van de fraktie en dat verdedig ik dan ook. 'Dat is voor mij de hele waar heid en liegen doe ik niet'. Burgemeester Dittner erkende dat hij de verdeeldheid van de PK-frak tie had doorgegeven, want 'dat is ook de taak van het kollege'. De PK-fraktie is laaiend over de aktie van het kollege. De PK-fraktie, al dan niet una niem, is als enige partij voor een verdeling van de gemeente over Brabant en Limburg. De fraktie Overloon is fervent tegenstander van toevoeging aan Venray. De 5- dorpenfraktie verklaarde eerst met steun van de Eerste- en Tweede kamer nog verder onderzoek te wil len doen alvorens een standpunt in te nemen. PRIVATISERING SPORTKOMPLEX volharding Het lukte werhouderUïtjenS"n'iet om de PK-fraktie te overtuigemdat het een goede zaak is het sportkom- plex van voetbalvereniging Volharding te privatiseren. De nieuwbouw op het terrein gaat een bedrag vergen van ongeveer 1 mil joen gulden. Dat is 100.000 gulden hoger dan aanvankelijk was begroot. De gemeente wilde echter de extra lasten kompenseren met een éénma lige bijdrage van ƒ98.000,-. De Maaskantfraktie was blij dat einde lijk Volharding haar terreinen in eigendom zal krijgen. De CDA- fraktie was en is voorstander van privatiseren en vond dat de lange weg van Volharding juist door VOL HARDEN was afgerond. De 5- Dorpenfraktie was ook akkoord. Maar de PK-fraktie rekende voor dat de gemeente nu jaarlijks duurder uit is. Die fraktie vreest dat er prece denten zullen komen naar andere verenigingen toe. Wethouder Litjens was blij met de geluiden van instem ming. Voor precedenten was de wet houder niet bang, want iedere aan vraag van welke vereniging dan ook zal getoetst worden op de mogelijk heden. Litjens had graag gezien dat de ra"ad, unaniem, akkoord zou gaan, maar legde zich er bij neer dat twee fraktieleden van de PK tegen stemden. Wel verklaarde de wethou der nog dat de grond in erfpacht zou worden uitgegeven. Op voorstel van de Maaskantfraktie werd de periode van eventuele indexering van de jaarlijkse uitkeringen 3 jaar en niet 5 jaar wordt. Dat voorstel werd door het kollege overgenomen. Volharding krijgt ne een eenmalige subsidie van ƒ98.000,- en verder kan de vereniging jaarlijks rekenen op een subsidie van ongeveer ƒ112.000,-, verstrekking van een geldlening van ƒ900.000,- per 1 januari 1996 (30-jarige annuïteit 8 en een voorfinanciering tijdens de bouwfase van 1 september 1995 tot 1 januari 1996 van ƒ500.000,- tegen 7% rente. ANDERE AGENDAPUNTEN Voor realisatie van het bestem mingsplan 't Helder in Overloon konden weer enkele percelen grond worden aangekocht. Met de gebroe ders Van den Muckhof kon een overeenkomst worden gesloten tot inkrimping van van varkenshoude rijen, waardoor de stankcirkel terug gedrongen kon worden en in Overloon daardoor woningbouw mogelijk wordt gemaakt. Natuurlijk was daarbij veel geld nodig, maar wat is veel geld, zo stelde de Overloonse fraktie als het niet teveel is. De Maaskantfraktie stak een grote pluim op de hoed van wethouder v.d. Pas, die het voor elkaar heeft gekregen dat het stuk nog voor de vakantie in de raad kan wórden behandeld? De klacht van de PK- fraktie dat ze het voorstel te laaty hadden gekregen werd door de wet houder betreurd. Voor het bouwrijp maken van de tweede fase van het bestemmings plan 't Helder wetd een bedrag van ƒ343.00,- beschikbaar gesteld. Voor het bouw- en woonrijp maken van de lokatie Kreupelstraat een bedrag van 222,700,-. De PK-fraktie zag in de toekomst graag dat ook andere bedrijven zouden kunnen inschrij ven bij dergelijke grote werken en niet alleen de firma Heymans. Voor vervanging van de sport- vloer in de sporthal in Maashees werd een bedrag van ƒ49.350,- beschikbaar gesteld. Voor de ver vanging van de riolering Achter de Heuf een bedrag van ƒ335.000,-. Voor de aanleg van rekreatieve fietspaden werd een bedrag uitge trokken van ƒ140.997,-. Wel vroeg de Maaskantfraktie of er een betere afbakening van die fietspaden komt. Voor de vertbetering en uitbrei ding van verscillende speelterreinen en vervanging van speeltoestellen werd ƒ65.425,- beschikbaar gesteld voor de komende drie jaar. De bewoners of omwonenden zullen inspraak krijgen. Het gebruik van speelplaatsen buiten de schooluren is een zaak van de schoolbesturen. Voor het onderhoudsplan gemeen telijke gebouwen wordt de komende vijf jaar een bedrag beschikbaar gesteld van ƒ646.975,-. Voor de rekontsturktie van de Vierlingsbeekseweg in Overloon werd een krediet beschikbaar gesteld van ƒ250.000,-. Voor de rekonstruktie van de Theobaldusweg in Overloon een bedrag van ƒ164.000,-. Voor het aanbrengen van douches in de gymzaal van Vierlingsbeek een bedrag van ƒ30.000,-. Tegen vaststelling van de hoofd stukken 2 en 3 van het Agrarisch Milieubeleidsplan had de raad geen bezwaar. De PK benadrukte dat voor dat plan veel studie was ver richt en de CDA-fraktie vond het een goede zaak dat samen met ande ren gekeken was bij de buren, want het milieu houdt niet op bij de gemeentegrens, nu is er eenstem migheid. Dat kon ook worden gezegd met de vaststelling van de verordening voor verzuring-gevoeli- ge gebieden. Bij de vaststelling van de afvalstoffenverordening vroeg de 5-Dorpenfraktie naar de mogelijk heid om voor de éénpersoonshuis houdens een lager tarief toe te pas sen, maar dat bleek niet mogelijk te zijn. Bij de vaststelling van de jaar rekening 1994 kregen de ambtena ren veel lof van de raadsfrakties toe gezwaaid voor de helderheid van de verslagen. De raadsvoorzitter merk te op dat de gemeente over veel kwaliteitsambtenarert1 beschikt. Bij de vooij aarsnota werd door de frak- ties opgemerkt dat het een overzich telijke, tussentijdse rapportage was. Er werden over en weer harde woorden geproken in de maandag avond gehouden raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum. Dat had te maken met de tegenstand vanuit de GP '94-fraktie (vier leden) tegen de kerntakennota. De raad had om zich een duidelijk beeld te kun nen vormen anderhalve dag een werkconferentie gehouden en daar tegen had met name die GP '94 bezwaren en wilde daar in geen geval aan meewerken. Sterker nog, zij wilde aan het agendapunt omtrent de meerjarenovereenkomst financiering kinderopvang niet mee werken. Maar het kollege voerde voor de maandagavond te houden raadsvergadering dat punt af van de agenda en zal het eerst in behande ling nemen als vanuit de raad daar om gevraagd zou woden. Fraktievoorzitter Deriks van het CDA vond dat het afhaken van de GP-fraktie bij de kemtakendiskussie niet onbesproken mocht blijven. Van verbazing was Derikx bijna van zijn stoel gevallen toen hij dat bericht vernam. 'Hoe kan een democrati sche partij zomaar zijn stemmers onvertegenwoordig laten bij een kerntakendiscussie?' De heer Derikx vond dat de ergste vorm van chantage 'en hier moeten wij niet voor wijken. Het blijft voor het CDA een groot vraagteken waarom de GP-fraktie niet daaraan deelnam. Moeten wij die fraktie nog serieus nemen? Wij moeten verder, maar het CDA is duidelijk geworden dat deze opstelling en het onverant woord en onvolwassen gedrag van de GP-fraktie nog lang zal doorwer ken', aldus Derikx. Ook mevr. Minken van de PK- fraktie deelde mede dat de gebeurte nissen rond de kerntakennota en het opstellen van de GP-fraktie haar diep hadden geraakt. 'De GP-fraktie heeft gemeend de discussie niet in de raad te moeten voeren, maar in de krant alsof het om een aktiegroep gaat. Nu de fraktie het normale overleg tussen de partijen uit de weg is gegaan, jan het niet anders wor den uitgelegd, dat daarmee de GP- fraktie niet in staat is haar eigen verantwoordelijkheid te nemen, maar zich als spreekbuis van haar achterban heeft opgesteld'. 'De fraktie heeft ons', zo vervolgde mevr. Minken, 'zeer teleurgesteld en wij vragen ons af hoe dat verder moet gaan. De verwijten van de GP- fraktie dat alleen het getal telt en de arrogantie van de meerderheid raken de PK-fraktie diep. De PK-fraktie vindt dat dit een kortzichtige stel- lingname en getuigen van weinig realiteitszin'. Tot slot vroeg Minken zich af of de GP-fraktie nog een weg terug ziet en zich alsnog als een volwassen fraktie met de andere partijen zal willen verstaan. Henk Janssen, voorzitter van de GP '94- fraktie trok zich van al die kritiek weinig aan en was van mening dat zijn fraktie goed haar huiswerk had gedaan. 'Het aangaan van bindingen voor langere tijd in algemene zin is in dit stadium voor de gemeente ekono- misch gevaarlijk. Wanneer het, zoals de kinderopvang, gaat om uitgaven, die in steeds mindere mate gedekt worden door rijksuitkeringen, geldt zeker een bijzondere attentie. Dit argument is reden geweest om bij herhaling te vragen het onderwerp kinderopvang voorlopig van de raadsagenda af te voeren. De GP- fraktie betreurt het dat de reaktie van het kollege van B en W geen duidelijkheid toont. De GP-fraktie vindt de bewoordingen waarmee haar gedrag in de krant wordt gekwalificeerd grievend en beledi gend. Zij zij niet acceptabel en geven niet blijk van benadering van verschillen van mening en inzicht', aldus Janssen. De raadsvoorzitter sloot met de woorden: 'Laten wij er geen misver stand over laten bestaan. Het kollege komt er niet op terug en neemt geen woord terug van wat ik heb gezegd met betrekking tot de opstelling van de GP-fraktie. De woorde ongeloof waardig en leugenachtig neem ik niet terug'. Daama sloot de voorzitter de dis- kussie en de toekomst zal uitwijzen wanneer het punt weer op de agenda zal komen. Eensgezindheid was er bij de raad, ook de GP-fraktie, over de beschikbaarstelling van een kre diet van 5000,- voor het plaatsen van een kunstwerk aan de jachtha ven te Wanssum. Met name vond de GP-fraktie het een goed initiatief dat uit de bevolking was gekomen. De heer Janssen van het CDA vond ech ter dat de besluitvorming geen schoonheidsprijs verdiende en vroeg zich af of de andere dorpen, en hij bedoelde Blitterswijck, ook voor een watersnoodkunstwerk in aan merking zou komen. Het kollege wacht het initiatief uit de bevolking van Blitterswijck wel af. De verkoop van grond in Geysteren ging gewoon door, waar door de heer van Tilburg zijn garage iets zou kunnen verbreden. Tegen de vaststelling van het Jaarverslag 1994 en planning 1994 BUGm- en NMP had de raad geen bezwaren. BEERKENS Alle frakties waren het eens dat het kollege alles in het werk moet stellen het bedrag,dat reeds aan Beerkens Paints is uitbetaald voor de verplaatsing van het bedrijf naar Wanssum, terug te vorderen, nu dat bedrijf zich niet naar Wanssum ver plaatst maar naar Beuningen. Wel suggereerde de GP-fraktie om in de toekomst betere formuleringen te gebruiken bij een dergelijke ver plaatsing. De heer G. Janssen, namens het CDA, wees er nog eens op hoe blij de inwoners van Blitterswijck waren over die ver plaatsing. Die verplaatsing had veel geld gekost en zal nog veel geld gaan kosten. Het zal een lang en zwaar juridisch steekspel worden. De raad had geen moeite met de aanvaarding van het voorstel het meerjarenprogramma vast te stellen ex. art. 3 van het Besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monumenten. OP het meerjarenpro gramma 1995 t/m 2000 zijn geplaats de plannen tot restauratie van de St. Willibrorduskapel in Geysteren, de OL Vrouw Geboorte Kerk te Blitterswijsck, de St. Annakapel in Blitterswijck en de boerderij Lutjeshof in Meerlo. Ook het voor stel tot het vaststellen en beschik baar stellen van een krediet voor het rationeel wegbeheer in de periode 1996 tot 2000 en het voorstel tot het aanvragen van een verklaring van geen bezwaar ten behoeve van het verlenen van vrijstelling van het bestemmingsplan aan J. Falize wer den van de agenda afgevoerd en zul len in een later te houden raadsver gadering aan de orde komen. Verkeerslichten buiten werking Levensgevaarlijke situaties ont stonden er zondagmorgen toen de verkeerslichten op de Ripseweg, waar ter plaatse maar één rijstrook beschikbaar is, buiten werking raak ten. Het lukte de politie niet om per soneel van Provinciale Waterstaat ter plaatse te krijgen, dus bleven de verkeerslichten staan knipperen met alle gevolgen van dien. De politie zal een klacht bij de wegbeheerder indienen. Op 1 augustus 1995 gaat de Heer P. Hoedemaeckers gebruik maken van de V.U.T.-regeling. Piet Hoedemaeckers, geboren Venray naar, heeft in 1959 zijn onderwijzersdiploma behaald. In Bleijerheide begint zijn onderwijs loopbaan aan de St.-Jozefschool, met een eerste klas van 50 kinde ren... Er wordt -hoe modern!- gestreefd naar het bij elkaar plaatsen in de klas van kinderen met een han dicap naast de "gewone"leerlingen.In de s,chool, een broedersschool, werken leken en religieuzen samen aan het onder wijs. Piet leert er, dat onderwijs verzor gen meer is dan alleen les geven. Ook na vier uur zijn er nog diverse taken. Piet zelf heeft een wijding ontvan gen. Vanuit de religieuze taakstel ling moet hij naar Gemmenich,België,om er voogdij kinderen mede op te voeden.Het werk leidt tot indringende ervaring. Hij komt in aanraking met kinder rechters, die in gevallen van echt scheiding een oordeel moeten vel len. Van zeer nabij ervaart hij de pijn van kinderen die na veel emotionele taferelen toegewezen worden aan een ouder/voogd. Van 1973-1977 is Piet achtereen volgens verbonden aan de St.- Rafaelmavo te Maasbracht en aan de St.-Martinusmavo in Tegelen. Op 1-8-1977 wordt Mavo de Kolk versterkt met de komst van Piet Hoedemaeckers.Hij is in vele vak ken actief: Nederlands,katechese, geschiedenis, maatschappijleer,stu dieles. Indrukwekkend is zijn voort durende zorg voor de opvoeding van jongens en meisjes tot mensen met duidelijke normen en waarden; tot mensen in een groei naar volwassen katholieken. Die idealen koesteren en in de praktijk brengen vergt het uiterste van iemand, zeker als je dergelijke idealen in de tachtiger en negentiger jaren aan jonge mensen wilt meege ven. Dat heeft wel eens tot situaties van pijn en eenzaamheid geleid. Hij heeft er voortdurend voor gestreden de lessentabel met een groter aantal lessen katechese aan te passen. Wij denken terug aan de kerstvie ringen, en aan de eucharistieviering aan het begin van ieder schooljaar, waarvoor Piet steeds maar weer nieuwe teksten heeft gezocht of zelf geschreven. In besloten kring neemt het team van Mavo De Kolk afscheid van Piet Hoedemaeckers. MEVR. VAN KUUCK Op 1 september 1995 gaat Mevrouw C. van Kuijck-Driessen haar onderwijscarrière aan Mavo de Kolk te Venray beëindigen. Haar onderwijsloopbaan begint 1961 in het basisonderwijs ii Blerick. In 1962 wordt zij verbon den aan de Maria Regina Ulo in difr zelfde plaats. Mevrouw Van Kuijcj wordt er belast met lessen in Nederlands, geschiedenis, aardrijke kunde, biologie, fysica,godsdienst zang en schrijven!In 1966 komt zl naar Venray, is korte tijd werkzaan aan de Henseniusschool, en begin haar geschiedenisloopbaan in 1971 boi aan R.K. Mavo de Kolk. In dit laai1' ste schooljaar aan MaVö de Koli viert Mevrouw Van Kuijck haar 25- jarig schooljubileum! Op de Venrayse Mavo heeft Mevrouw Van Kuijck alle energie it "haar" vak geschiedenis gestoken. Met groot, niet aflatend enthousias me heeft zij het vak aan de leerlin gen gegeven. Als er al een vak is, dat permanent in ontwikkeling is, dan is dat zeket geschiedenis...Iedere dag wordt geschiedenis gemaakt! Onze docente heeft daar heel alen op ingespeeld. Bij alle belangrijke actuele politieke gebeurtenisset werden onmiddellijk passende kran- te-artikelen gezocht,gekopieerd, aat i de leerlingen verklaard en meegege ven. Zo is geschiedenis een val geworden, dat het verleden, maat evenzeer de huidige ontwikkelingen manifesteerde. Dat blijkt eveneens uit de exa mens van de Mavo: het examen ver andert jaarlijks voor een belangrijk deel. Dat betekent, dat ieder jaar gestudeerd moest worden op dit nieuwe zaken en een nieuw pro gramma opgemaakt voor het exa menjaar. Onder haar leiding als sectie hoofd-geschiedenis heeft zich eea aantal markante ontwikkelingen voorgedaan. Zo is de traditie onv staan, dat de derde-jaarsleerlingea op excursie naar Den Haag trekken Jaar in jaar uit maakt men die rei» met groot plezier. Het Binnenhof ei diverse musea worden daar bezocht Menigmaal hebben onze leerlinges een deel van een Tweede- Kamerzitting bij kunnen wonen! Voor de vierdejaars leerlingen was er jaarlijks de leerzame excursie naar het Oorlogsmuseum. Ook buiten het gebied van geschiedenis heeft Mevrouw Van Kuijck haar sporen verdiend: vier jaar lang heeft zij mede vorm gege ven aan de Medezeggenschapsraad In de werkgroep "Buitenschoolse activiteiten" heeft zij voorbereidend werk gedaan voor alle mogelijke activiteiten die sfeerbepalend waren(en zijn) voor de school.Zij was bovendien lid van de commis sie-onderwijs. De grote fusie van scholen in Venray past niet in het beeld dal Mevrouw Van Kuijck van het onder wijs heeft. Daarom heeft zij beslfr ten haar onderwijscarrière aan Mavo de Kolk te beëindigen. Donderdag 22 juni 1995 - Pagina pgj Op 23 juni a.s. viert het Boschveldcollege het afscheid van Gerrti Bongers, leraar klassieke talen. Op 1 september 1959 trad hij in dienst van het R.K.Lyceum voor Jongens Immaculatae Conceptions aan de Leunseweg. Na zijn docto raal examen werd hij aan dezelfde school in een vaste aanstelling benoemd. In die tijd was hij de jong ste van zeven classici. Van het begin af aan was hij in staat om zijn leer lingen liefde voor zijn vak bij te brengen en uitstekende resultaten te laten behalen voor hun eindexamen latijn en grieks. In de 36 jaar dat hij dit werk neeft gedaan, is het aantal uren voor klassieke talen vermin derd en nu zelfs tot het aantal gedaald, waarbij een behoorlijk niveau van kennis bijna niet meer haalbaar is. Toch is het Gerrit steeds gelukt zijn leerlingen de nodige kennis te verschaffen. Gerrit is een aimabel docent, die naast kennis van de beide talen ook andere waarden aan zijn leerlingen weet mee te geven. Hoe geliefd hij is, bleek tijdens de laatste reünie. Al zijn oud-leerlingen wilden hem begroeten. Zonder stemverheffing slaagt hij erin de leerlingen bij de les te hou den en te boeien. Dit blijkt met name, als hij brugklasleerlingen bij afwezigheid van hun eigen docent moet opvangen. Zelf heeft hij er een frote hekel aan, maar de kinderen angen aan zijn lippen, als hij het ene verhaal na het ander uit de griekse mythologie vertelt. Bij gecorrigeerde proefwerken valt op, dat hij negens en achten groot en duidelijk schrijft, maar h( lager het cijfer wordt, hoe kleinei Zo spijt het hem, dat hij er niet ee hoger punt voor kan geven. Op ee werk onder de vier schrijft hij allee n.v., dat dubbel interpretabel is: ni voldoende of niet veel. Hij was solidair met zijn collega zonder onkritisch te zijn. Met nan bleek zijn kritische geest bij tweede correctie van eindexamens. Als Deken van de Broederschi van het Boschveldcollege viel hij o door zijn plechtstatig optreden e archaisch taalgebruik. Wellicl wilde hij de indruk wekken hi belang van dit soort aangelegenhei sterk te relativeren. Op 55-jarige leeftijd Gerrit Bongers gebruik van mogelijkheid om door middel de DOP-regeling minder lessen geven. Welgemoed en meer spannen nog dan voor die bereikte hij de VUT.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 14