"Hopelijk gaan we snel failliet" Bestuurscrisis bij zwemvereniging Spio Vredepeel neemt vernieuwd gemeenschapshuis in gebruik Wüst of Wuust imt:\ lAiir IWOONHUIS Geen kapvergunning omstreden eik Registratieproj eet wordt voortgezet ER E NIET 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND <:oa\i:o W.A.O VAN SOEST Waals overweegt Duitse Bundepresident uit te nodigen. PEEL EN MAAS Donderdag 15 juni 1995 - Pagina 9 Venrayse AOV-bestuurder Turkenburg over de tragiek van een ouderenpartij Venraynaar Louis Rutten, die zich enige tijd geleden inzette voor straatnamen van Venrayse vrouwen in de wijkAntoniusveld, ligt opnieuw met de gemeentelijke straatnaamgevers in de clinch. Onderwerp van discussie is nu de verzorgingsplaats langs de west zijde van de A73, nabij de Rosakker. Enige tijd geleden heeft de gemeente Venray hierover een advies uitgebracht bij Rijkswaterstaat. De verzorgings plaats zou De Wuust genoemd kunnen worden, vernoemd naar een gebied in de directe nabyheid. Rutten heeft met de naam zelf weinig problemen, echter wel met de schrijfwijze. De zaak speelt zelfs zo hoog op dat hij een open brief aan de Duitse president heeft geschreven, die mogelijk een bezoek aan Venray brengt, en daarin om steun vraagt. De gemeente heeft voor Wuust gekozen. De gemeente baseerde zich daarbij op een oude kaart. Daarop stond de naam Wust, zonder enig ander leesteken. "Om spraak verwaring te voorkomen hebben we daar een dubbele u van gemaakt, aldus W. Geurts van de gemeente Venray. "Het college is hiermee 17 EN 18 JUNI TEVENS EEN WINKEL EN HUIFKARTOCHTEN KOMEN DOE OOK ME accoord gegaan en die naam is zo aan Rijkswaterstaat voorgedragen." Rutten heeft echter in oude aktes de naam Wüst aangetroffen en claimt nu bij gemeente en Rijkswaterstaat een andere schrijf wijze. Volgens Geurts staat er een leesstreepje boven de u in de akte die Rutten gevonden heeft. Een streepje dat volgens hem vroeger weinig voorstelde". Een woordvoerder van Rijkswaterstaat zei op de hoogte te zijn van het meningsverschil tussen de gemeente en dhr. Rutten. Volgens heeft de direkteur van Rijkswaterstaat Limburg het laatste woord in deze zaak. Dhr. Rutten heeft gezegd een brief hierover naar ons te schrijven. Die heb ik echter nog niet gezien. Formeel ligt er nog maar een voorstel. Café gesloten Vrijdagmiddag om 14.00 uur heeft de politie in opdracht van de burgemeester het café Lily's Ver jaardag aan de Hoenderstraat 2a met onmiddellijke ingang gesloten. De vergunning van dit cafe is sinds 1 juni vervallen. De eigenaresse van het café beschikte tot begin van dit jaar over de vereiste horecapapieren, als de benodigde middenstandsiploma's. Een deel van die papieren stond echter op naam van een compag non, die eind vorig jaar vertrokken is. De gemeente gaf de eigenares nog tot 1 juni jl. de gelegenheid om de papieren in orde te krijgen of zelf de benodigde vergunningen te ver werven. Het is niet uitgesloten dat de eige naresse spoedig over de benodigde papieren zal beschikken. Dan kan het café weer heropend worden. Vanavond (donderdag) ledenvergadering: De Venrayse zwemvereniging Spio verkeert in grote problemen. Tijdens de algemene ledenverga dering die vanavond (donderdag 15 juni) wordt gehouden in de kantine van SV Venray, zullen secretaris, penningmeester en de voorzitters van de vier secties allen aftreden. "Het voortbestaan van de vereniging is in het geding" aldus de voorzitter Leen Rolfes in de uitnodiging aan de leden. PROBLEMEN Zwemvereniging Spio bestaat uit vier secties: elementair zwemmen, waterpolo, kunstzwemmen en wed- strijdzwemmen. De afgelopen jaren heeft de vereniging regelmatig in financiële problemen gezeten. Omdat in betere tijden geld is ondergebracht in een aparte stich ting heeft men zich daar toch uit kunnen redden. Zorgenkind binnen de vereniging is echter het wedstrijdzwemmen. "Deze sectie kent steeds minder aanwas" aldus voorzitter Rolfes "en bestaat nu uit nog maar twintig zwemmers Ook het aantal kaderle den wordt steeds minder.". Volgens Rolfes stromen te weinig kinderen door van het elementair zwemmen (zwemles) naar het wedstrijdzwem men. "De kinderen halen tegen woordig hun diploma en gaan dan iets anders doen. Die kinderen die wel doorgaan, gaan op latere leeftijd elders studeren en haken ook af'. Het huidige bestuur heeft nu bepaald dat het minimum aantal wedstrijdzwemmers 25 moet bedra gen. "Anders heffen we deze sectie op. De vereniging kan ook zonder deze sectie door blijven gaan. De andere secties draaien op dit moment prima." aldus Rolfes, die aangeeft dat 25 zwemmers nog steeds inhoudt dat het wedstrijd- zwemmen de vereniging geld blijft kosten. VRIJWILLIGERS Nu echter brengt het gebrek aan vrijwilligers de vereniging ook in de problemen. Een van de redenen waarom de secretaris van de vereni ging opstapt. Hij had begin dit jaar de coördinatie over de verspreiding van de carnavalskrant van De Piëlhaas. Spio nam al enkele jaren die verspreiding op zich om de kas te spekken. Al snel bleek echter dat er weinig mensen binnen de vereni ging meededen. "Voor de secretaris was dat de druppel om af te treden". "Het gebrek aan vrijwilligers wordt ook bestuurlijk een groot pro bleem" aldus de voorzitter. "Alle secties moeten een nieuwe voorzit ter krijgen. Die moeten donderdag avond gekozen worden. Worden er vanuit de secties geen mensen voor gedragen dan is er geen bestuur en trek ook ik daaruit de consequen ties". Rolfes hoopt niet dat het zover komt maar sluit het ook niet uit. Vernieling auto In de nacht van vrijdag op zater dag werd een auto, die aan de Kempweg geparkeerd stond, ver nield aangetroffen. De buitenspie gel was naar binnen geslagen en het achterlicht vernield. De gedupeerde is een 21-jarige Venrayse. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) I Prijs en aanvaarding in overleg: r 0-40-833300 Gerichte alkoholkontrole In de nacht van zondag op maan dag hield de politie ter gelegenheid van Leunse kermis een gerichte alkoholkontrole van 01.30 tot 02.30 uur. Negen bestuurders die terug keerden van de kermis werd ver zocht in het bekende pijpje te bla zen. Geen van hen had de toelaatbare grens van het alkoholge- bruik overschreden. Op de dag van het 40-jarig bestaan: Op 16 juni 1955 werd het dorp Vredepeel officieel in gebruik genomen. Precies 40 jaar later, neemt deze kleine gemeenschap het vernieuwde gemeenschapshuis "De Kleine Loef' in gebruilè "Die datum is puur toeval" laat mevr. Vissers uit Vredepeel weten. De dorpsraad van Vredepeel heeft overigens geen aktiviteiten rond de 40e verjaardag georganiseerd. Het gemeenschapshuis in Vredepeel is het afgelopen jaar fl onder handen genomen. Er is t flink genomen. Er is een nieuwe keuken aangebouwd, een nieuwe bar gekomen en een nieuwe voorraadruimte. In de zaal is een nieuw plafond aangelegd en verder zijn er nieuwe tafelkleden en gordij nen gekomen. Tenslotte is De Kleine Loef opnieuw van een lik verf voorzien. De totale werkzaamheden hebben ongeveer fl. 180.000,- gekost. Dat is mede mogelijk geworden door steun van het Juliana Welzijnfonds en de gemeente Venray. Verder heeft de bevolking van Vredepeel de handen flink uit de mouwen gestoken om zo met zelfwerkzaamheid de kosten te drukken. De opening vindt vrijdagmiddag om 14.30 uur plaats. De nieuwe bar in het gemeen schapshuis Het college van B en W heeft dinsdag besloten om toch geen kapvergunning te verlenen voor de veelbesproken zomereik aan de Aronskelk. Een boomdeskundige op verzoek van de gemeente de boom bekeken. Volgens hem is de boom voldoende waardevol. Hij heeft de gemeente bovendien ver zekerd dat de eik best op zo'n manier te snoeien is dat hij geen overlast bij de buurman veroor zaakt en er toch als een echte boom kan uitzien. De ruzie rond de zomereik sleept zich al vele maanden voort. De boom staat in het openbaar groen tussen Aronskelk en Fluitekruid. Een bewoner van Aronskelk, de heer Mikolic, klaagde over de boom. Hij had last van vallende bladeren en een deel van de takken hing in zijn tuin. De gemeente weigerde de door Mikolic aangevraagde kapvergun ning, waarop deze naar de rechter stapte. Die oordeelde dat Mikolic in elk geval de boom, voorzover op zijn grondgebied, mocht snoeien. De gemeente schrok op haar beurt zo van het resultaat- een halve boom- dat ze maar zelf een aanvraag voor een kapvergunning indiende. Daartegen maakte op zijn beurt buurman Alards bezwaar. De com missie Bezwaar en Beroep van de gemeente gaf hem gelijk. Ten einde raad haalde de gemeente Venray er een boomdeskundige bij, die moest adviseren over de levensvatbaarheid en het 'stadsecologische belang' van de gesnoeide boom. Op basis van dat rapport heeft het college beslo ten geen kapvergunning te verlenen. Tegen het collegebesluit kan beroep aangetekend worden bij de Roermondse rechtbank. Gebeurt dat niet dan wil de gemeente in het najaar met het snoeiwerk beginnen. Gemelde schade van fl. 19.200,- Het registratieproject van klei ne criminaliteit in en bij sportac commodaties zal worden voortge zet. De eerste drie maanden van het project hebben totaal 19 mel dingen opgeleverd met een totale schade van fl. 19.200,-. Reden voor Klankbordgroep Sociale Veiligheid om hiermee door te gaan. De binnengekomen meldingen varieren van fietsendiefstallen (9) tot overlast. De Klankbordgroep is overigens van mening dat de schade veel hoger is omdat niet iedereen een registratieformulier invult. In verband met de sociale veilig heid is in de omgeving sportpark De Wieën en de sporthal al flink in het groen gesnoeid. Verder zal op korte termijn de verlichting aangebracht worden, die de gemeente Venray heeft "gewonnen" met de Buitengewoon Veilig Prijs. Die prijs kreeg Venray in verband met de vei ligheidsmaatregelen rondom De Sprank. De Klankbordgroep heeft bij de politie een verzoek ingediend om de politiesurveillanten, in het kader van preventieve aktiviteiten, ook regel matig in het sportpark te laten patrouilleren. Preventief werkt ook het instellen van een zaalwacht. De Basketbal vereniging Jumpers'76 maakt daar al gebruik van door dit door de leden te laten doen. Mogelijk is dit voor andere vereni gingen een idee. Andere ideeën met betrekking tot het terugdringen gvan de criminali teit rond de sportaccommodaties zijn nog altijd welkom. Hierover kan met Anne Pastors, tel. 23365 contact opgenomen worden. Hallo Herr Herzog. Hier spricht den Jos Rheins Venray. Können Sie nach uns kommen wenn Sie in land sind Wohl kwartjes mitnehmen sonst können Sie nicht parken hier. Wir gehen dann nach Eisselstein. Dort besteht ein Friedhof 50 Jahre. Wass sagen Sie 'Wer ist Jos Rheins Das bin ich Ich bin sehr in ganz Venray und im Gewest Hord-Limburg, hassen mich ein Bisschen. Hallo Sind Sie da noch Verdorie opgehangen elkaar de naam van de partij betwis ten. Kortom het is een schimmig zootje en daar komt nog eens bij dat het AOV door financieel wanbeleid aan de rand van de afgrond staat. Veel van de AOV-stemmers zullen spijt hebben van hun vorig jaar gemaakte keuze. Want wiens belan gen er met het gekrakeel gediend zijn, niet die van de ouderen in Nederland. FAILLISSEMENT Dat vindt ook Aad Turkenburg het grootste verlies, los van de bescha diging van mensen. "Een belangen partij voor ouderen blijft nodig", zegt hij. Of die er komt en in welke vorm kan hij niet zeggen. "Er liggen enkele mogelijke scenario's. Het meest waarschijnlijke is dat een schuldeiser binnenkort het faillisse ment van de partij aanvraagt". Met een schuldenlast van minstens een kwart miljoen en enkele honderden guldens in kas, is dat inderdaad een voor de hand liggende optie. De Venraynaar hoopt dat het die kant op gaat. "In dat geval houdt het AOV gewoon op te bestaan en zul len personen zich al dan niet opnieuw organiseren. Maar het is ook nog mogelijk dat er iemand opstaat die de schulden van de partij betaalt, om wat voor redenen dan ook. In dat geval moet er eerst een nieuwe algemene ledenvergadering worden uitgeschreven, die wel rechtsgeldig is, en dan zal blijken wie het binnen het AOV voor het zeggen krijgt", schetst Turkenburg. Persoonlijk wil hij het liefst een snel einde aan het drama zien komen. "Ik heb nooit de ambitie gehad om de landelijke politiek in te gaan. Ik ben in het AOV gerold omdat men aandrong en ik er vanuit ging dat het tijdelijk zou zijn". De enige ambitie van Turkenburg geldt momenteel de golfclub en z'n tuin. Want die is al een hele tijd blijven liggen. Bij de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer meldden zich voor het eerst aan het politieke front ouderenpartijen. Vanaf dat moment zijn deze partijen, en vooral het Algemeen Ouderen Verbond (AOV), eigenlijk voort durend in het nieuws geweest. Eerst spitste de discussie zich toe op de vraag of dergelijke belan genpartijen wel bestaansrecht hebben. Nadat die vraag door de eclatante verkiezingsuitslagen was overschaduwd, zorgden de partijen zelf voor de nodige kop pen in de krant. Met name binnen het AOV rommelde het al snel. De strubbelingen kwamen dit voor jaar pas goed aan het licht. In die tijd raakte ook Venraynaar Aad Turkenburg betrokken bij het strijdgewoel. Al snel kreeg de ervaren bestuurder in de gaten dat het binnen het AOV niet alleen een janboel, maar ook een wes pennest was. Wie A zegt moet ook B zeggen, redeneerde Türkenburg echter. Nu zou hij er het liefste mee stoppen en gaan golfen of z'n tuin schoffelen. Aad Turkenburg (71) heeft een beetje een droevige honaekop, maar dat kan ook suggestie zijn. Na de vergadering van zaterdag 10 juni zal iedereen binnen het AOV wel een beetje droevig kijken. Wat voor de buitenwacht een klucht lijkt, met als ingrediënten eigengereidheid, eer zucht en amateurisme bij de AOV- bestuurders, is voor veel betrokke nen een drama. Ook voor Aad Turkenburg. Als bestuurder in bedrijfs- en verenigingsleven toch wel wat gewend, verbaast hij zich enkele dagen na de bewuste zater dag nog steeds. "Het was heel erg", zegt hij. "Het karakter van de verga dering was puur fascistisch". Turkenburg spreekt over een niet democratische en demagogische gebeurtenis, vooraf geregisseerd en waarin mensen tegen bewust wer den opgejut. Hij vergelijkt de ranzi ge gang van zaken binnen het AOV met de opkomst van het nationaal- socialisme in Duitsland. "Ik kreeg op een gegeven moment het inzicht hoe het in 1933 in Duitsland toe is gegaan", zegt hij. Turkenburg had zich dan ook voorgenomen om helemaal niet naar Utrecht af te reizen, te meer daar de vergadering statutair geen algemene ledenvergadering kon zijn. Op aan drang van z'n advocaat ging hij toch. Hij kwam terecht in een pseu- do-vergadering waaruit AOV- oprichter en voorzitter Batenburg als overwinnaar tevoor schijn kwam. Turkenburg en de zij nen werden weggehoond en kregen nauwelijks de kans om iets te zeg gen. "Er was gezorgd dat er maar één microfoon in de zaal was, zodat wij niet aan het woord konden komen", schetst hij de grimmige sfeer. SCHIMMIG Uitleggen wat er precies aan de hand is heeft weinig zin. De situatie volgens de wet en de werkelijke toe stand liggen kilometers uit elkaar. Leden van het dagelijks bestuur en het hoofdbestuur die elkaar over en weer uit de partij zetten, kamerleden die moeten opstappen, algemene ledenvergaderingen die er geen zijn omdat ze niet volgens de statuten zijn bijeengeroepen, kamerleden die

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9