Kiwanis financieren aanleg parkverlichting Wie zijn de Kiwanis? De Witte Hoeve 17-juni 21.00 uur De Witte Hoeve We Build Inalfa betrokken met regio PEEL EN MAASJAZZ'95 KRANT JAZZ'95 krant Het is voorjaar 1993 als de ini tiatiefgroep St. Odapark van de gemeente Venray het beheer krijgt over het St. Odapark en het Theehuis aan de Merseloseweg. Zowel het park als het Theehuis zijn aan een flinke onderhouds beurt toe. Wat betreft het Theehuis kan er zelfs van restau ratie gesproken worden. Het ver keert in een erbarmelijke staat. Er zitten geen ramen en geen deu ren meer in, kozijnen nauwelijks en het-ëafcrstaaTop instorten.-Het monumentale gebouw, waarvoor in 1901 de eerste steen werd gelegd, moet worden opgeknapt of zal voor altijd verloren gaan. Nu, twee jaar later, is het Theehuis weer volop in gebruik. Het St. Odapark heeft een nieuwe paden- struktuur, de hoofdpaden zijn verhard en er is groot onderhoud gepleegd. Steeds meer mensen weten de weg naar het park en theehuis te vinden. Fred Welschen, voorzitter van het bestuur van de stichting St. Odapark: 'We hebben weliswaar al heel wat bereikt maar we zijn er nog lang niet. We hebben het hier echt over een projekt van jaren. Doel van dat projekt is het Theehuis te laten uitgroeien tot een centrum van kleinschalige culturele aktiviteiten en de funktie van het St. Odapark als rekreatieve groene ruimte te ver sterken. Belangrijk is nu dat langs de hoofdpaden van de openbare weg naar het Theehuis verlichting wordt aangelegd. Daardoor zal het Theehuis ook tijdens de duisternis in herfst en winter beter bereikbaar zijn voor exposities, concerten en bijzondere culturele bijeenkomsten. We zijn heel blij met het aanbod van de Kiwanis een gedeelte van de opbrengst van Jazz '95 voor de aan leg van die verlichting beschikbaar te stellen'. GALERIE, THEATER EN CONCERTEN Het Is de culturele ambitie van het Theehuis regionaal, euregionaal en landelijk bekendheid en erkenning als centrum van kleinschalige cultu rele aktiviteiten van hoog niveau te krijgen. Het beheer van het Theehuis is in handen van Yvonne Wismans. Zij organiseert exposities en kleine theatervoorstellingen. Het budget daarvoor is nog beperkt. De kosten moeten betaald worden uit de opbrengst van de verkoop van geëxposeerde kunstwerken en entreegelden. De belangstelling voor de exposities en voorstellingen is goed. De exposities trekken door gaans honderden kijkers Gedurende "het seizoen 1994-1995 organiseerde concertorganisatie Fred Remrie irr het Theehuis een vijftal kamerconcerten. Gebleken is dat het Theehuis een prachtige akoestiek heeft. Musici geven er hoog over op. Het plan is ook in het seizoen 1995-1996 een reeks con certen te organiseren. Het Odapark en Theehuis zijn in 1995 - net als in 1991 en 1993 - het middelpunt van een grote kunstma nifestatie van de Venrayse Kunstkring. Dit jaar onder de titel 'Illusies '95'. In het park en het Theehuis zullen tientallen kunstwer ken te zien zijn. BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Het Theehuis leent zich uitste kend voor bijzondere culturele bij eenkomsten. Het gaat dan bijvoor beeld om lezingen met een cultureel onderwerp. Of om concerten of klein theater. Een aantal verenigin gen heeft in de afgelopen jaren het Theehuis daarvoor regelmatig gehuurd. De stichting Bedrijf en Cultuur heeft onlangs voor haar leden in het Theehuis een culturele avond georganiseerd. Ook bedrijven en instellingen kunnen gebruik maken van de mogelijkheid in samenwerking met het Theehuis een culturele" aktiviteit te organiseren voor medewerkers of gasten. Het Theehuis heeft een cateringovereen komst met een gerenommeerde plaatselijk horeca-ondememer. NATUURWANDELROUTE Een belangrijke taak van de stich ting St. Odapark is het onderhoud van het park. Daarvoor heeft de stichting samenwerking gezocht met de gemeente Venray, Venrayse groengroepen en enkele natuurlief- Kiwanis Club Venray e.o. heeft zijn proeve van bekwaamheid in 1989: ér kon toen in het Oorlogs- en Verzetsmuseum van Overloon voor ruim ƒ19,000,- een invalidenlift worden geïnstalleerd. Met de realisatie van dat projekt had Kiwanis Club Venray e.o. aan het bestuur van Kiwanis Nederland laten zien in staat te zijn om in gezamenlijkheid een dienst te kunnen bewijzen aan de samenleving. Daarop heeft de club zijn handvest ontvangen. Sindsdien heeft Kiwanis Club Venray e.o. elk jaar een of meerdere pro jekten Financieel ondersteund: in 1991 ontving de werkgroep Kruisen en Kapellen ƒ7.000,- en ondersteunde de club een landelijk projekt waarbij een verblijfsgelegenheid voor ouders werd gebouwd in het Brandwondencentrum te Beverwijk. Kiwanis Club Venray e.o. maakte het in 1992 mogelijk ten behoeve van minder valide kinderen die in Ysselsteyn wilden paard rijden, een pony te kopen. Het Regionaal Instituut voor Maatschappelijk werk werd in 1993 gesteund bij het projekt voorschoolse opvang van allochtonen kinderen; net Elisabeth Ziekenhuis kreeg geld om speciale kinderstoelen aan te schaffen. Tenslotte werd steun verleend aan het initiatief van een aantal Limburgse en Brabantse Kiwanis Clubs om veteranen uit de Tweede Wereldoorlog uit Engeland naar Nederland te halen in het kader van bevrij dingsherdenkingen. Met deze aktiviteiten was een bedrag gemoeid van ruim ƒ12.000,-. In 1994 leverde Kiwanis Club Venray e.o. een bijdrage van ƒ21.000,- aan de bouw van een verwarmde plantenkas in Nieuw Spraeland waarmee een speciale zorg mogelijk wordt voor de patiënten aldaar. Dit jaar probeert Kiwanis Club Venray e.o. geld bijeen te brengen voor de financiering van de verlichting van de hoofdpaden in het Venrayse St. Odapark. Als dat lukt wordt het mogelijk om ook in de donkere maanden van het jaar culturele en artistieke evenementen te organiseren in het Theehuis aldaar. Het interieur van het gerestau reerde Theehuis (foto: Joop Wismans) hebbers die zich individueel sterk maken voor de natuur. De deelne mende groengroepen zijn de Imkersvereniging, de Jeugdnatuurwacht, Jong Nederland en de IVN. Namens hen overleggen Gerrit Linders (gemeente Venray, Jong Nederlandj^Ad van Meurs 'Imkers), JocTf Teeuwen 'Jeugdnatuurwacht) en Ed van der 7wet met het bestuur van de stich ting St. Odapark over het onderhoud van het park. Veel onderhoudswerk zaamheden voeren zij zelf uit. De samenwerking met de groengroepen is uitstekend. Op zondag 18 juni bieden zij de stichting Odapark en de gemeente Venray een natuurwan- delroute door het park aan. Bezoekers van het park en het Theehuis kunnen dan voortaan met behulp van de beschrijving van die route kennis maken met de geva rieerde natuur in het St. Odapark. Het is inmiddels ook gemakkelijk toegankelijk voor rolstoelen en kin derwagens. VRIENDEN VAN HET ODAPARK Voor de restauratie en instandhou ding van park en theehuis is veel geld nodig. Voor een gedeelte komt dat uit de opbrengsten van de ver koop van kunstwerken en uit entree gelden. Voor een ander deel wordt dat opgebracht door de 'vrienden van het Odapark' die allen jaarlijks ƒ100,- betalen. In ruil daarvoor houdt de stichting hen persoonlijk op de hoogte van alle aktiviteiten en krijgen zij eens per jaar een uitnodi ging voor een culturele aktiviteit, exclusief voor de vrienden. Inschrijving als vriend van het Odapark is mogelijk in het Theehuis. De stichting vraagt bovendien bijdragen aan overheid, bedrijven, instellingen en fondsen. De gemeente Venray, Inalfa, Rank Xerox Manufactoring bv, Lerou Groep en het Cultuurfonds Bouwfonds Nederlandse gemeenten tastten tot nu toe het diepst in de buidel. Daarnaast waren er substan tiële bijdragen van het Vincent van Gogh Instituut, Raedts Bouwbedrijf, Rotodyne Ventilatoren, Gran Dorade 'Loohorst', Houbensteijn Holding bv, Bouwbedrijf Verhoeven bv, Bouwmaatschappij Janssen bv, Kersten Wanssum bv, Interstyling Venray, Aannemersbedrijf H. Maessen, BBE BV Helmond, Feenstra Verwarming, Koppes Groep, Nelipak Thermoforming bv, Nelissen van Egteren Bouwgroep, Nestlé Nederland bv, Demax Technics, Koenen en Co Accountants, VB Janssen De Jong, Vissers Wegenbouw bv en Vitec Nederland bv. BESTUUR STICHTING ST. ODA Het bestuur van de stichting St. Odapark bestaat uit Fred Welschen, direkteur; Bert Lerou, architekt; Paul Jansen, communicatie-advi seur; Joop Wismans, beeldend Kunstenaar en Moud Fassotte, financieel deskundige. Postadres van de stichting is Melchiorhof 14, 5801 KM Venray. De stichting is telefonisch te bereiken in het Theehuis, 04780-13690. Het Theehuis is geopend op woensdag, donderdag, vrijdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Irab BV Mus>*>«w*C 83 S604AA Umr Woon 01700-2444* TtMu 04780-10734 St. Odapark en theehuis De kern van de Internationale Kiwanisorganisatie is de in club verband georganiseerde dienst verlening aan de maatschappelij ke omgeving. Kiwanis deelt daarmee in een stroom van burge rinitiatieven die, aan het begin van deze eeuw, in de Verenigde Staten op gang kwam om de maatschappij een meer menselij ke vorm te geven. Zo werd in 1905 de Rotary gesticht, in 1915 Kiwanis, in 1917 de Lions, de drie in Nederland bekendste service-organisaties. Wereldwijd kent Kiwanis 350.000 leden verspreid over 85 landen, die verenigd zijn in plaatselijke clubs. Nederland, waar de Kiwanis Organisatie begon in 1965, kent nu zo'n 100 clubs met in totaal meer dan 2000 leden. Kiwanis clubs werven hun leden, men kan zich niet als lid melden. Keuzecriterium is. o.a. daarbij de bereidheid om aktief te zijn in de dienst aan de club en aan de omgeving konform het motto: 'We Build'. NAAM De naam Kiwanis wordt als volgt verklaard. In de omgeving van Detroit hanteerden Indianen een zegswijze 'nun keewanis' die zoveel betekent als laat zien wie je bent' of 'zelfexpressie'. Bij de oprichting van de eerste Kiwanisclub, in Detroit op 21 januari 1915, werd die zegswijze overgenomen om te bena drukken dat ieder op eigen wijze kan bijdragen aan de verwezenlij king van een gemeenschappelijk doel. ONAFHANKELIJK Binnen de Kiwanis Organisatie staat een gedachte centraal: Behandel een ander zoals je zelf behandeld wilt wordend Op deze zo geheten Gulden Regel steunt het lid maatschap van een club. Kiwanis probeert gelijkgestemde mensen bij een te brengen in clubs waarin ze een ontmoetingsplaats vinden en De Kiwanis hebben vanaf 1991 reeds twee jaar het Jazzfestival in Venray georganiseerd, iedere keer werd van een andere lokatie gebruik gemaakt. Bij een van de evaluaties kwam duide lijk naar voren dat er voor een vaste en representatieve accommodatie in de toekomst gezorgd zou moeten wor den. De Witte Hoeve heeft kontakt gezocht met leden van de Jazzcommissie en de eerste kontakten waren spoedig gelegd. In een van de eerste bijeenkomsten kwam duidelijk naar voren dat De Witte Hoeve 'DE' lokatie is om het Jazzfestival in de toekomst vorm te laten krijgen. Een van de belangrijkste zaken voor het slagen van een goede samenwerking is het goede persoonlijke kontakt wat er vanaf het begin is geweest tussen management/personeel van De Witte Hoeve en de leden van de Kiwanis. Dit goede persoonlijke kontakt heeft er toe geleid dat het Jazzfestival in Venray is uitgegroeid tot een niet meer weg te denken groot evenement binnen de Venrayse gemeenschap. Dit jaar organiseert De Witte Hoeve op vrijdag 16 juni, de dag voorafgaande aan het Jazzfestival een groots country- gebcuren. De Witte Hoeve is het gehele week end omgebouwd tot een funktionecl evenemententerrein waar de gasten zowel binnen als buiten op twee pleinen kunnen vertoeven. Dit jaar is er ook gezorgd voor enkele plaatsen waar men kan zitten en men buiten de drukte kan genieten van het festival. Er zijn zes tap punten en twee foodstands op het ter rein. Op de zondagmorgen wordt alles weer in gezamenlijkheid afgebroken en opgeruimd en vindt er met alle Kiwanis met echtgenoten en medewerk(st)ers van De Witte Hoeve een gezamenlijke brunch plaats. Op deze brunch wordt het Jazzfestival nog eens doorgenomen, en wordt er nagepraat over alle mooie dingen die er gebeurd zijn. De sterke en minder sterke verhalen komen hier naar boven en wordt er stoom afgeblazen en het vat leeggemaakt. Deze brunch is een heel mooie afslui ting van hopelijk weer een geslaagd Jazz- en Country weekend. een vertrekpunt voor gemeenschap pelijke aktie in de omgeving. Kiwanis is niet politiek of confes sioneel gebonden. Het is geen religi eus geïnspireerde organisatie; Kiwanis probeert bij te dragen aan de verbetering van de kwaliteit van het leven. Op clubniveau beperkt men zich veelal tot projekten m de onmiddellijke omgeving. Daarnaast bestaan nationale en internationale projekten waaraan elke club ver plicht is een bijdrage te leveren. FONDSWERVING Om een volwaardige club te wor den die erkend wordt door de Internationale Kiwanis Organisatie, moet een club voldoen aan een aan tal voorwaarden waarvan de belang rijkste is een groot sponsorprojekt te verwezenlijken. Dat geldt dan als bewijs voor de capaciteit van een club om door samenwerking dien sten te verlenen aan de samenleving. De geldelijke middelen waarmee doelen van sociale, culturele of artistieke aard worden gefinancierd, dienen te worden geworven door aktie. Het is niet toegestaan dat leden uit eigen middelen projekten financieren. Kiwanis Club Venray e.o. organiseert dan ook een inmid dels jaarlijks terugkerend Jazzfeest dat de gelden moet opleveren om ac projekten te financieren. Enkele leden van de Jazz-commissie die zich hebben bezig gehouden met de organisatie van Jazz'95 GOEDE DOELEN Kiwanis Clubs proberen vooral daar met raad en daad te ondersteu nen waar overheid en hulporganisa ties geen bijdrage kunnen of willen leveren. Die nulp kan worden gevraagd of ongevraagd worden aangeboden; dat wil zeggen dat leden van Kiwanis Club Venray e.o. ook zelf aktief betrokken wensen te zijn bij de nabije samenleving en ogen en oren open houden voor sig nalen vanuit de omgeving die wij zen op reële behoeften. De binnenplaats van De Witte Hoeve, waar één van de tweeJazz-podia gesitu eerd word. De Kiwanis Venray organiseerden in 1993 voor het eerst samen met De Witte Hoeve het inmiddels jaarlijks terugkerend Jazzfestival in Venray. Sinds enkele jaren sponsort Inalfa ook het Jazz festival in Venray. Sponsoring is voor Inalfa geen mode- kreet, maar een teken dat het bedrjjf zich betrokken voelt bij de samenle ving. Een moderne onderneming anno 1995 houdt zich allang niet meer alleen bezig met produceren, verkopen en winst maken. Een bedrijf heeft ook z'n verant woordelijkheden ten aanzien van de maatschappij waarvan het deel uit maakt. Dat betekent duurzaam produce ren, aandacht voor kwaliteit, een goed personeelsbeleid, een gezond werkkli maat, maar ook betrokkenheid buiten het werk om. Als bedrijf je gezicht laten zien wanneer het gaat om zaken die de samenleving leefbaar maken. Zaken zoals sport, cultuur en een bloeiend ver enigingsleven. Inalfa is in Venray en omgeving al vele jaren actief door eve nementen en verenigingen financieel en materieel te steunen, omdat medewer kers van het bedrijf erbij betrokken zijn. Dat kweekt ook een soort familieband. Het bedrijf wil meer zijn dan alleen maar werkgever. Inalfa werd opgericht direct na de oorlog door het groothandelshuis Burgman Heybroek. Er was een tekort aan allerlei metaalwaren en omdat de groothandel ze nergens kon inkopen, besloot het Utrechtse handelshuis ze zelf te gaan maken. In 1956 opent Inalfa de nieuwe fabriek in Venray. Begin jaren zeventig stapt het bedrijf uit de haardenproduktie, vanwege de overcapaciteit in de bedrijf stak en de opkomst van de centrale ver warming en wordt de basis voor het hui dige Inalfa gelegd. Het bedrijf gaat de inspanningen verdelen tussen de indus triële toelevering en een eigen produkt. Dat laatste wordt het schuifdak. Anno 1995 is Inalfa is een vooraan staand producent van aan de lijn inge bouwde schuifdaken. Inalfa Sunroofs bevinden zich in modellen van geren ommeerde automobielmerken over heel de wereld. Voor de assemblage zijn de afgelopen decennia fabrieken gesticht in Italië en Amerika. Een vestiging in Groot-Brittannië is in aanbouw en onlangs werd-een samenwerkingsover eenkomst aangegaan met de Zuid- koreaanse fabrikant Daewoo en een ver koopkantoor in Frankrijk en Japan geopend. Op het gebied van de industriële toe levering staat Inalfa bekend als main supplier, een bedrijf aan de top van een netwerk van gespecialiseerde toeleve ranciers, met naast eigen fabricage uit gebreide capaciteit op het gebied van ontwikkelings- en projectmanagement. Opdrachtgevers geven een deel van hun produktie in handen van Inalfa. Inmiddels is de organisatiestructuur aangepast aan deze praktijksituatie: voortaan bestaat Inalfa uit twee business units (zeg maar zelfstandige bedrijven), Inalfa Metaal en Inalfa Roof Systems. Beiden vallen onder de holding Inalfa Industries. Tot Inalfa Roof Systems behoren de reeds genoemde bedrijven in de Verenigde Staten, Italië, Engeland, Frankrijk en Japan. De bedrijven in Hamont (België) en PAL-Inalfa in Slowakije vallen onder de Metaal-tak. De hoofdkantoren van alle drie de ondernemingen bevinden zich in Venray. Voor Inalfa Roof Systems is een nieuw kantoorgebouw in aanbouw op het terrein.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7