"Mijn zaak is veel te klein om te telebankieren... Informatiebordj es bij Kruisen en Kapellen imt:\ i Aiii i:oa\\I:O Rollebol '95 dit jaar in Oostrum De Heilige voor heilige beelden Twintig woningen in Divinolandia gerealiseerd Eerste schildje voor Venrays monument Te land, ter zee en in de lucht UW Tijdelijk VOORDEEL van Schiesser Schiesser^ .dacht ik." PEEL EN MAAS UW PEEL EN MAAS Donderdag 15 juni 1995 - Pagina 11 De Stichting Kruisen en Kapellen is momenteel bezig met het vervaardigen van informatie bordjes. Die moeten bij de weg- kruisen en veldkapellen komen te staan en de bezoekers informatie over het desbetreffende object verschaffen. Inmiddels zijn de eerste bordjes geplaatst zoals U op de foto van het Odakapelletje kimt zien. Op de bordjes zal het "waarom" van het kruis op kapelletje worden verteld evenals enkele gegevens over de eventuele heilige(n) in dat kapelletje. Verder wordt op het bordje het nummer vermeld, zoals iat staat in het boekje 'Monumentjes van Devotie". In dit boek zijn alle kruisen en kanellen opgenomen. VANDALISME De werkgroep Kruisen en Kapellen is zeer aktief. Dit komt echter mede door het toenemend vandalisme. "Stiekeme anonieme vandalen proberen het leven van de vrijwilligers van Kruisen en Kapellen zo zuur mogelijk te maken" laat dhr. Kousemaker van de Stichting weten. "Vernielingen zijn aan de orde van de dag maar wij laten ons niet uit het veld slaan". Kousemaker spreekt van zielige figuren die zich in het weekend heb ben laten vollopen met drank en dan de flinke vent proberen uit te han gen. "Zij realiseren zich pas wat zij gedaan hebben, als zij het nog weten, wanner ze weer nuchter zijn". Evenals vorig jaar zal 27 MC Vriendenclub 't Lichtpuntje uit Venray deelnemen aan het Tros tv- programma: te land, ter zee en in de lucht. Deze opnames vinden plaats op zaterdag 1 juli te Bergen op Zoom. Ook nu nemen wij deel aan het onderdeel 'Gein op 't plein'. De uitzending is ongeveer 10 juli op tv. Deze keer gaan zij met een voer tuig van 2.80 lang, 1.25 breed en 2.25 hoog. Het gewicht is 450 kg incl. bemanning, die zal bestaan uit twee personen: Patrick Philipsen en Mark Klaassen. Ook is de Vriendenclub bezig om 'Gein op 't plein' volgend jaar naar Venray te halen, zodat heel Venray e.o. dit dan van zeer nabij kan mee maken. Maar eerst gaan we naar Bergen op Zoom. Dus mensen die de tv-opnames van kortbij willen meemaken en terecht komen in een ware happening, kunnen mee met de bus welke ook nu weer zal rijden. De kosten zijn ƒ20,- p.p., te voldoen bij aanmelding op tel. 04780-10008 of Beethovenstraat 8 te Venray (vol is vol). Ook zijn wij nog op zoek naar eventuele sponsors, die bijdragen leveren voor 1996 als 'Gein op 't Elein' eventueel naar Venray zou omen. Ook dit jaar hopen wij weer op vele supporters die ons vergezel len naar Bergen op Zoom zodat net als vorig jaar heel Nederland kan horen en zien dat Venray ook weer meegedaan heeft aan Te land, ter zee en in de lucht. Tot zaterdag 1 juli in Bergen op Zoom. PEEL EN MAAS WEEKBLAD MALLEN Gelukkig zijn van de meeste kruisbeelden mallen beschikbaar. "Uit nood geboren" aldus Kousemaker. "Vernielde beelden kunnen, vervangen worden door een nieuw afgietsel te maken. Alles bij elkaar toch een respectabel aantal uurtjes werk". Venray telt in totaal 35 kruisen, 22 vrijstaande kapellen, 6 muurkapel len en 1 Smartenhof (tegen de zijge vel van de Paterskerk). Elk kruis en kapel heeft haar eigen geschiedenis die nu in het kort op de informatie bordjes vermeld worden. Al het werk kost natuurlijk de nodige vrije tijd maar ook het nodi ge geld. De Stichtig moet het finan cieel zien te redden met giften en donaties. Via "bedelbrieven" zal een aantal instanties en particulieren ook dit jaar weer worden benaderd voor een bijdrage. Wordt U niet benaderd en wilt U toch het werk steunen van de Stichting dan is hier het bankrekenignr. 153942878 Rabobank t.n.v. Stichting Kruisen en Kapellen. Een van de voorbeelden van parti culiere ondersteuning is die van de familie Bastiaans. Het echtpaar Bastiaans was onlangs 50 jaar getrouwd. Het paar wilde geen kado's maar een financiële bijdrage voor Kruisen en Kapellen. Het echt paar kon de Stichting blijmaken met het "lieve sommetje" van fl. 1.950,-. Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaal bare prijs. 100% Katoen. Singlets 2 Stuks Slips 2 Stuks T-shirts 2 Stuks Als u dat als ondernemer denkt, hebben we prettig nieuws voor u. Want met het vereenvoudigde pakket Rabo Telebankieren is betalen en ontvangen nu goedkoper en makke lijker dan ooit. U zet gewoon uw PC aan en u kunt aan de slag. Het pakket wijst u vanzelf de weg. U betaalt slechts eenmalig ƒ50 entreekosten en dan ƒ7,50 per maand. Bedragen die u bovendien snel terugverdient, omdat een betaalopdracht via Rabo Telebankieren slechts een dubbeltje kost. Ten opzichte van handmatig betalen is dit al bij 5 betaalop drachten per maand goedkoper! De Rabobank biedt u hiermee een van de voordeligste en makkelijkste manieren van teleban kieren voor ondernemers. En wilt u nog meer mogelijkheden, dan kiest u voor Rabo Telebankieren Extra. Met de module Buitenland voor internationale betalingen en demogelijkheid om een koppeling naar uw eigen boekhouding te maken. Wilt u meer weten? Elke Rabobank geeft u graag meer informatie over de vele mogelijkheden van telebankieren via uw Rekening Coulant Rabobank Vanaf 7,50 p.m. betaalt u makkelijk en voordelig met Rabo Telebankieren. Meerlo-Wanssum, Venray-Oostrum, Zevenrode tel.nr. 04784-82222 fel.nr. 04780-83000 telnr. 04780-30650 KOM EN DOE MEE 17 EN 18 JUNI-SPORT TERREIN OOSTSINGEL HUIFKARTOCHTEN Tüinplanten vernield Twee bewoners van de St. Catharinastraat in Leunen deden aangifte van diefstal cq. vernieling van planten in hun tuinen. In een tuin werden heideplantjes vernield, in de andere tuin vier klimplanten. Uit een tuin aan de Eikenlaan werd een struik uit de voortuin ver nield. Bloempot gestolen Een bewoonster van de Kruiden- laan deed aangifte van diefstal van een bloempot met inhoud uit de tuin van haar woning. elke week nieuws Als op zaterdag 17 juni, zo'n 350 kinderen en ruim 100 begeleiders, het speelveld rond de 'oude water molen' in Oostrum betreden, wacht hun daar een kleurige schakering aan spelen, die doen denken aan de ouderwets gevulde tafel met St. Nicolaas. Maar liefst 56, grote en kleine spelen, staan daar dan opge- lan steld, om de jeugd een hele da glang te vermaken. En dat de dag bol staat van lol en spanning, daar staat Rollebol al jaren borg voor. Voor de twaalfde keer al, wordt dit evene ment gehouden. Het is niet meer weg te denken uit het jaarprogram ma van de deelnemende jeugdclubs uit de regio. De kinderen van Ador Oostrum, Jong Arcen, Lichtboei '75 uit Lomm, Castlo Castenray, Hobbits uit Kessel, Zonnebloem Lomm en de Springplank uit Venray, kijken al weken naar deze dag uit. VERENIGDE JEUGDCLUBS LIMBURG Rollebol was in 1984 een idee van de Verenigde Jeugdclubs Limburg (VJL). Deze koepelorganisatie, die zich vooral bezig houdt met de begeleiding van de leiding, had uit de regio Noord-Limburg, signalen ontvangen dat aangesloten clubs, interesse hadden in de een of andere vorm van uitwisseling. Zo ontstond dus Rollebol. De VJL heeft in de beginjaren de begeleiding en administratie voor haar rekening genomen. De clubs zijn nu zover dat zij in staat zijn, op eigen kracht deze dag te organise ren. De onkosten worden door het aantal deelnemende clubs gedeeld. Rollebol wordt op toerbeurt bij een van de clubs gehouden. FANTASIERIJKE NAMEN Delegaties van de jeugdclubs, ver gaderen het jaar door om Rollebol op poten te zetten. Dit jaar heeft elke club acht spelen bedacht. Dat hierbij de fantasie een grote rol. speelt moge blijken uit namen als: buikschuiven, jeu de petatte, plinko, gatenkaasspel, pyramidc, letterbal- lon, enzovoort. Al deze spelen doet men aan via een kunstig ontworpen rouleersysteem. Voordat het echter zover is moeten al die spelen opge bouwd worden. Hier begint de lei ding 's morgens vroeg om 06.00 uur mee. De kinderen, met hunjeiding, worden om 09.30 uur verwacht. Na de opening, die om 10.00 uur plaats vindt, begint de eerste spelenronde. De opening heeft iets weg van de Olympische entree. Iedere club kiest uit haar gelederen één team dat als 'vlaggedrager' fungeert. Zo komen de acht clubs in optocht op. De prijsuitreiking vindt plaats omst reeks 16.15 uur. De officiële opening zal verricht worden door wethouder Bert Kersten, wethouder in Venray van onder andere jeugdzaken. De prijsuitreiking wordt gedaan door Miep Kusters, penningmeester van Ador Oostrum en aldaar tevens langstzittend bestuurslid. Ouders van deelnemende kinde ren en andere belangstellenden zijn van harte welkom op het speelveld bij de oude watermolen in Oostrum. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Het is alweer negen jaar geleden, dat een groep Venrayers als 'Heilige van de Groëte Kerk' voor het laatst hun zeer gewaardeerde bijdragen leverden aan de camavalsuitvoerin- gen van 'Circus Mök'. Na elf jaar en ruim zestig optredens vonden ze het welletjes en namen afscheid van het circus-publiek. Dat betekende niet het einde van de hechte vriend schapsband die in de loop der jaren was ontstaan. Integendeel! Men poogde als vriendenkring, waar nodig aktiviteiten te ontwikkelen en/of initiatieven te ondersteunen. Zo heeft men onder meer daad werkelijk financiële steun verleend aan de restauratie van de Grote Kerk, toen die einde tachtiger jaren in de steigers stond. Toen vorig jaar een beroep op het Venrayse publiek werd gedaan, om ook het conserveren en restaureren van de prachtige beelden uit de Grote Kerk financieel mogelijk te maken, waren 'de Heilege' mee van de eersten die een bijdrage toezeg den. Maar, in plaats van gezamen lijk de portemonnee 'te trekken', besloot men de beloofde financiële bijdrage zelf te verdienen... Dankzij de invoering van de GFT- bakken ^gescheiden huisafvalverza- meling) Icon een eerste verdienste op hun konto worden bijgeschreven. Men mocht namelijk in Eindhoven in enkele wijken deze bakken huis- aan-huis gaan verspreiden. Een extra zwaar karwei voor de toch oiet zo jong meer zijnde 'Heilige', omdat die bakken wekenlang in wind en weer gestaan hadden en. vele emmers water bevatten. Toen de mogelijkheid gegeven werd ook in Venray aan de distribu tie van de GFT-bakken mee te wer ken, was men weer paraat. Men kreeg de gehele administratieve begeleiding en centrale aflevering te verzorgen, wat wonderbaarlijk goed en vrijwel foutloos geschiedde. Bij de uiteindelijke financiële afwikkeling bleek dat 'de Heilige' ƒ5.000,- voor de Stichting Behoud en Restauratie van de Beelden van de Grote Kerk ter beschikking had den. Dat men daarbij vooral dacht aan het restaureren van het beeld van de Venrayse heilige, Sint Oda, spreekt haast vanzelf. Omdat 'de Heilige' afgelopen weekend tijdens een reünie verza meld waren, vond men het een goed idee, die ƒ5.000,- op een min of meer officiële wijze over te dragen. De heer Charles de Vilder, die namens het stichtingsbestuur het geld in ontvangst mocht nemen, moest daartoe wel een duik in een GFT-bak doen, om er een miniatuur vuilnisvat uit op te vissen, waarin vijf briefjes van duizend gulden waren verborgen. De heer De Vilder noemde in zijn dankwoord 'de Heilige' een voor beeld voor andere clubs en vereni gingen. Het moet toch mogelijk zijn, dat er in Venray verenigingsac tiviteiten worden ontwikkeld, ten bate van het conserveren en restau reren van onze unieke kerkelijke beeldenschat. Volgens de heer De Vilder was het optreden van 'de Heilige' in Circus Mök ongetwijfeld mede aanleiding geweest dat zowel publiek als kerk bestuur de beelden van de Grote Kerk eens beter gingen bekijken en dat men toen tot de ontdekking kwam dat men die beelden niet ongestraft jaar-in jaar-uit op hun sokkels kon laten staan. Onderhoud, conserveren en restaureren waren dringend noodzakelijk, zou men die prachtige beelden ook voor het nageslacht willen bewaren. Intussen weet men dat die hele klus vele tienduizenden guldens zal gaan kosten en ongetwijfeld een jarenlange zorg zal zijn. Het is juist daarom, dat de Stichting ook bij deze opnieuw een oproep doet op particulieren, bedrijven en vereni gingen om die zorg financieel mogelijk te maken. De heer Jan Verhoeven, voorzitter van 'de Heilige '-vriendenkring, die vijf briefjes van duizend gulden aan de heer De Vilder mocht overhandi gen. Deze maand kunnen twintig arme gezinnen in Divinolandia hun schamele krotten ruilen voor degelijke huisvesting voorzien van douche en sanitair. Dankzij een particuliere gift (de gever wenst anoniem te blijven) is in samenspel met de lokale Sint Vincentiusvereniging een twintigtal woningen gerealiseerd. Hierdoor konden niet alleen twintig gezinnen aan goede huisvesting geholpen worden, doch tevens bood het weer een aantal mensen de gelegenheid werkervaring op te doen in de bouw. Hiermee krijgen zij perspektief op werk en daarmee een toekomst voor hun gezin. Naast vele gerichte steun, die de stichting Venray-Divinolandia op dit moment krijgt voor de realisatie van het waterzuiveringsprojekt in Gonzaga (zoals recent een donatie van de Woningstichting Noord- Limburg ad ƒ10.000,-) noemt het bestuur het 'hartverwarmend' om particuliere steun te ontvangen om zo specifieke projekten te blijven realiseren. Het Poelshuis aan de Raadhuisstraat is woensdagmor gen, als eerste Venrayse monu ment, getooid met het monumen- tenschildje van de gemeente. Voorzitter L. Cals van de Monumentencommissie bracht het eerste schildje aan op de gevel van het statige pand, het geboor tehuis van de bekende dr. Poels. Als de bewoners/eigenaren akkoord gaan zullen er nog 88 plaatjes volgen. In totaal heeft de monumentencommissie 150 schildjes laten maken. De gemeen te Venray heeft de schildjes betaald met een schenking aan de commissie toen deze haar tienja rig bestaan vierde. Alle eigenaren van de 62 gemeen telijke en de 27 Rijksmonumenten in Venray krijgen binnenkort een brief in huis. Daarin wordt hen om toestemming gevraagd een monu mentenschildje om een monumen tenschildje aan te brengen. De monumentencommissie zal de schildjes in overleg met de eigena ren aanbrengen, zodat er wat unifor miteit ontstaat en de schildjes ook daadwerkelijk worden opgehangen. Het pand Poels dateert oorspronke lijk uit 1730. Het had toen geen ver dieping. In 1905 werd het huis flink verbouwd en kreeg het z'n huidige aanzien. Het pand Poels werd tot vorig jaar gedeeltelijk door nazaten van de bouwers bewoond. De bovenverdieping werd verhuurd. De familie Poels gaat nu achter het stamhuis van de familie een nieuw woonhuis bouwen. Het statige histo rische pand werd eind vorig jaar gekocht door de familie Van Gooi. RAAM ONTDEKT Direct na de aankoop begon een ingrijpende renovatie die tot doel had de vertrekken geschikt te maken als werkplekken voor de twaalf medewerkers van het uit Bergen afkomstige kantoor. Met behoud van het historische karakter van het in- en exterieur. In ruim twee maan den tijd werd het pand van onder tot boven ontmanteld en weer aange kleed. Dichtgetimmerde deuren gin- fen weer open, onder vloerbeaek- ing kwamen tegel- en mozaïekvloeren tevoorschijn, schouwen en trappen werden geres taureerd. Tijdens het werk kwam zelfs een raam tevoorschijn, waar van de vorige bewoners, de familie Poels, het bestaan niet kenden. Alleen de plafonds op de begane grond konden niet in oorspronkelij ke staat behouden blijven. De ARBO-wet vereist voor de werk plekken mechanische ventilatie. De buizen van het ventilatiesysteem zijn nu weggewerkt in een verlaagd plafond, maar daarmee is tot spijt van de nieuwe eigenaar ook het stucwerk verdwenen. Peter van Gooi is blij met het pand en de erkenning van de gemeente in de vorm van het monumentenschild je. Op dit moment heeft het bedrijf de begane grond en een deel van de eerste verdieping in gebruik. Omdat de komst naar Venray volgens Van Gooi al heeft geleid tot uitbreiding van het aantal klanten, worden mogelijk ook de andere vertrekken in het pand bij het kantoor betrok ken. Van Gooi BV is actief op het terrein van administraties en belas tingen. Daarnaast geeft het bedrijf adviezen op het gebied van beleid en automatisering en verleent juridi sche ondersteuning. Relaties kunnen ook met hun verzekeringspakket bij Van Gooi terecht.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11