25,- 25% Het beeld van de eeuw Koopsompolis. Investeren voor later: zowel nu als straks voordeel Judovereniging Venray houdt internationaal judotoernooi imi:\ mn coa\i:o "Vervolg moet niet te lang duren" GGD start Loesje- campagne voor veilig vrijen Ballonnen wedstrij d CDA-Venray Prijsuitreiking CVB Bank Venray uw kleding is 't waard Alle dames spijkerbroeken mt 38 t/m 48 kassakorting!! Alle zomertruien korting Steekspel in Meerlo- Wanssum over financiering kinderopvang Moeders voor Moeders a9 PEEL EN MAAS Donderdag 8 juni 1995 - Pagina 5 Deze zomer staal Venray weer een grote kunstmanifestatie te wachten: Illusies '95. De derde manifestatie in vier jaar tijd die in en om het Odapark wordt gehou den en georganiseerd wordt door de Venrayse kunstkring. In 'Peel en Maas' de komende maanden weer een vooruitblik op dat wat komen gaat in de vorm van gesprekken met deelnemende kunstenaars. Deze week is dat Jan van Hoof uit Vegchel. Van Hoof heeft het plan opgevat om op de openingsavond een multimediaal spektakel te ensceneren. Dans, poëzie en muziek ondersteunen daarin de hoofdactiviteit: het ver vaardigen van 95 schilderijen. Over het hoe en waarom van dit project een gesprek met Jan van Hoof. Het is nogal wat. 95 Schilderijen op één avond. Twee minuten per schilderij en je bent al gauw drieën eenhalf uur bezig. De kunstenaar schat het zelf op vier tot vijf uur in totaal. Maar dat is niet het bijzonde re aan het werk van Jan van Hoof. Het gaat natuurlijk om de achterlig gende gedachte die de kunstenaar erbij heeft. En dat is om verschillen de kunstvormen bij elkaar te bren gen. Een idee waarmee Van Hoof al veel langer rondloopt. Beeldhouwen, schilderen, litera tuur, fotografie, ballet, toneel, film en televisie; ze spiegelen je allemaal iets voor. Een illusie, waarmee de fantasievolle geest aan de slag kan. ledereen weet dat het niet de werke lijkheid is, maar dat geeft niks. De kunst is een middel om de geest aan het werk te zetten. Doordat kunst ontroert, boos maakt, tot lachen aan zet. Kortom emotiee losmaakt. AFSTANDELIJK Jan van Hoof deed met verschil lende takken van kunst ervaring op. Hij beeldhouwt, schildert, fotogra feert en maakt decors voor in het theater. Het werken met verschillen de disciplines bracht hem op de gedachte om ze bij elkaar te brengen in een voorstelling, maar leerde hem ook dat het overbrengen van emo ties niet voor elk kunstvorm in even sterke mate geldt. Met name de schilderkunst wekt volgens Jan bij de mensen te weinig op. Waarom dat zo is kan hij niet zeggen, maar vergeleken met theater, muziek, zelfs televisie, maakt schilderkunst bij de toe schouwer te weinig los vindt hij. "Boeken, theater, film, ze zuigen je mee. Maar ik zie slechts weinig mensen ontroerd naar een schilderij staan kijken. Schilderkunst wordt De illusie van Jan van Hoof veel afstandelijker benaderd". Volgens Jan van Hoof komt dat omdat schilderkunst teveel als wer kelijkheid wordt gezien, in tegen stelling tot de andere kunstvormen, waarvan iedereen weet dat het niet echt is. Met z'n schilderwerk en zeker ook met z'n werk dat hij in het Odapark gaat maken wil de Veghelnaar dan ook de illusie terug brengen in de schilderkunst. Hij hoopt dat toeschouwers door de combinatie met de andere kunstui tingen wat anders tegen de schilder kunst gaan aankijken. THEATERTEKSTEN Daarnaast is er een praktisch aspect waarom Jan van Hoof in het Odapark z'n kunstwerk zal realise ren. Een werk met dans, poëzie, muziek en schilderen is in een museum of galerie simpelweg niet te realiseren. Het is dan ook de eer ste keer dat Jan een dergelijk project maakt. Centraal in het werk staan de 95 schilderijen. Die worden gemaakt terwijl om hem heen muziek, dans, licht, beweging en gesproken woord een sfeer scheppen. Die sfeer pro beert Van Hoof in snelle schetsen met verf over te brengen op 95 stuk ken dakbedekkingsmateriaal, die als dikke matten over een stellage gehangen zijn. Na afloop van de openingsmanifestatie blijven de schilderijen in het geraamte van tien bij meter hangen. Het publiek kan er dan onderdoor lopen. Het multi-kunstspektakel is geba seerd op 95 speciaal uitgezochte teksten, elk afkomstig uit één jaar van deze eeuw. "We hebben gezocht naar teksten uit theaterstukken met een illusionair karakter", zegt Van Hoof. "De sfeer die de teksten uit ademt moet worden voortgezet in de dans, de muziek en in mijn schilde rijen. Het wordt een soort 'beeld van de eeuw'". DAKBEDEKKING De 95 schilderijen maakt Jan van Hoof op het taaie en dikke materi aal, waarmee dakdekkers platte daken maken. Een ongewoon mate riaal, maar voor de Veghelse kunste naar is er niets vreemds aan. Hij werkt er al een jaar of acht mee, na een aantal jaren te hebben geëxperi menteerd met alle mogelijke mate rialen. "Het ligt me gewoon, het spul past bij mij en bij m'n manier van schilderen. Je kan er dikke lagen verf op smeren, je kan er din gen op plakken. Je kan er eigenlijk van alles mee doen. En het voordeel is dat je je werk ook gemakkelijker buiten kan ophangen". Jan van Hoof 'ontdekte' de rollen dakbedekking bij z'n vader op zol der, van wie hij waarschijnlijk ook wat kunstzinnigheid erfde, want alle zeven kinderen uit het gezin leiden op de een of andere manier een artistiek bestaan. "Hoewel het thuis nooit gestimuleerd werd heb ik m'n hele leven al getekend en geschil derd", zegt Jan. Voor z'n brood schilderde hij echter voornamelijk het houtwerk van huizen. Pas op 27- jarige leeftijd, vlak voor de fatale einddatum voor het beursstudenten leven, zette Jan de stap naar de kunstacademie. Hij studeerde in 1990 af in Tilburg en is sindsdien zelfstandig kunstenaar. Jan van Hoof geeft bovendien les en ver dient daarmee zoals hij zelf zegt 'net voldoende om dit soort projec ten te kunnen doen'. De openingsmanifestatie van 'Illusies '95' vindt plaats op vrij dag 25 augustus, uiteraard in het Odapark. De tentoonstelling, waaraan 49 kunstenaars uit bin nen- en buitenland meedoen, duurt tot en met zondag 1 okto ber. Bij de tentoonstelling hoort een video-catalogus, waarop alle werken van 'Illusies '95' plus een samenvatting van de performan ces tijdens de openingsavond te zien zijn. De video-catalogus wordt aangeboden aan de deelne mende kunstenaars en is ook te koop. Politiek over kwaliteitsmeting gemeente: De fraktievoorzitters van de politieke partijen in de Venrayse gemeenteraad spraken zich dins dagavond redelijk positief uit over het resultaat van de kwaliteitsme ting van het ambtelijk apparaat. Wel drongen de partijen aan op snelle aktie: "Het vervolg moet niet te lang duren" aldus CDA-er Cees v.d. Ven. Van de Ven stelde dat er doorge borduurd moet worden op de min der positieve reakties uit het onder zoek. Daarbij moet vooral gekeken worden naar de oorzaak van die reakties. Ook vond v.d. Ven het belangrijk dat er gekeken wordt naar de redenen waarom de baliemede werkers negatiever over hun dienst verlening denken dan de burger dat doet. "Dat is een punt voor verdere analyse" aldus v.d. Ven. VVD-er Leo Janssen had moeite met de stelling dat Venray er ten opzichte van andere gemeenten niet slecht uit kwam. "Op zich positief want zelf had ik een minder resul taat verwacht" aldus Janssen. "Maar" zo vervolgde hij, "we moe ten ons niet spiegelen aan andere gemeenten maar aan de beste jon gens van de klas". Janssen was tevreden dat er nu een aktielijst komt. Wel stelde hij dat de vervolg- meting niet te lang op zich moet laten wachten. "Frequente meting houdt druk op de ketel" Volgens Janssen zijn er nu al met eenvoudige maatregelen zaken te verbeteren. Truus Kemmelings (PvdA) was het met Janssen een. "We moeten regelmatig meten. Met het totaal ben ik niet ontevreden maar het is nu duidelijk waar het hapert." Ook zij was van mening dat op punten, zoals de ontvangstbevestiging van brieven, aktie ondernomen kan wor den. "Ik wil daar best geld voor kwijt zijn". Hans Teunissen (D66) was niet zozeer verbaasd over de uitslag van het onderzoek. Uit eigen ervaring was hij van mening dat de dienstver lening in het Venrayse gemeentehuis best meevalt. Joost v.d. Vorle wilde weinig kwijt over het rapport. "Ik heb toen tegen dit onderzoek gestemd en mag dus eigenlijk niets zeggen", aldus v.d. Vorle die het rapport voor ken nisgeving aannam en daarin een bevestiging vond van wat hij altijd al geweten had. Dat laatste gold ook voor Gerrit Verkoeijen van Samenwerking. "Wij hebben al vaker gewezen op de briefwisseling tussen burgers en gemeenten. Dat werd vaak als "het betreft maar een paar procent" afge daan. Dit rapport toont aan dat het anders is. Haal de belangrijkste din gen eruit en schakel snel. Waals kon die snelle schakeling wel toezeggen. In september komt de aktielijst ter sprake. "We hebben nu een redelijk beeld van wat er gebeurt en wat er verbeterd kan worden" aldus Waals. Op dinsdag 6 juni heeft de feestelijke prijsuitreiking plaatsgevonden van de kleur- en raadwedstrijd die georganiseerd was ter gelegenheid van de opening van het nieuwe CVB-kantoor aan de Ranonkel 29. Uit de vele inzendingen heeft de jury de onderstaande inzendingen beloond met een fraaie prijs: Kim Kreyfelt, Ranonkel 41; Sharona Bos, Bingelkruid 8; Styn Janssen, Kattestaart 25; Ima Beurskens, Adelbertweg 28; Melanie Hendrix, Kruidenlaan 71; Claudia van Rhee, Wederik 1; Hendrik Schoo, Ranonkel 27. Politie vraagt getuigen Vorige week woensdag omstreeks 22.15 uur fietste een 50-jarige Venrayse over de rondweg Brukske tussen de Sarabande- en de Paso- doblestraat. Voorop haar fiets was een fietsmandje bevestigd met daar in haar handtas. Zij werd ingehaald door een bromfietser die bij het pas seren haar handtas uit het fiets mandje greep en in de richting van de Foekepot verdween. Hoewel zij een signalement aan de politie kon doorgeven - zij was erg geschrokken - is het de politie nog met gelukt de tasjesrover aan te houden. In de tas zat een geldbedrag van slechts zes gulden en enkele persoonlijke bescheiden. Wie de politie op het juiste spoor kan zetten op of de tasjesroof heeft gezien, wordt verzocht kontakt op te nemen met de politie. :~..s r II' i'o'irto? vnvnw Hsd sfe Een extra inkomen opbouwen voor laterdat is allang geen luxe meer. De ooit zo zekere AOW is omgeven met vraagtekens. De pensioenleeftijd staat ter discussie. En over een riante VUT-regeling praat bijna niemand meer. Eén ding staat vast: wie straks behoorlijk wil leven, moet nu iets ondernemen. Maar wat? Sparen, beleggen, verzekeren? De Rabobank heeft het antwoord: de Koopsompolis. Dat is de ideale manier om een vermogen op te bouwen. De koopsompolis biedt u een hoog rendement en gunstige fiscale condities. Over het jaar 1994 kunt u nog steeds van dit belastingvoordeel profiteren. Een koopsompolis die u voor 1 juli 1995 betaalt, kunt u nog als aftrekpost voor uw inkomstenbelasting over 1994 gebruiken Als onafhankelijk tussenpersoon adviseert onze verzekeringsadviseur u graag over welke vorm het beste bij uw financiële situatie past. Neem binnenkort eens contact op met de Rabobank Rabobank Rabobank Meerlo-Wanssum 04784-8200, Venray-Oostrum 04780-83000, Zevenrode 04780-30450 Europees kampioene Yessica Gal naar Venray Dat ze in Venray niet bang zijn, om het jaarlijks terugkerend toer nooi groots op te zetten, dat moge inmiddels bekend zijn. Echter het aantal inschrijvingen die dit jaar werden ontvangen, zijn haast niet te tellen. Indien men iedereen tevreden had willen stellen dan hadden er twee toernooien georganiseerd kun nen worden. Zo worden dan ook nu nog regelmatig verenigingen opge beld met de mededeling dat ze helaas niet kunnen deelnemen. Een en ander betekent wel dat het laatste toernooi van het seizoen steeds meer aan kwaliteit wint. Zo zijn dit jaar op 10 en 11 juni maar liefst vier nationale teams te bewon deren in sporthal De Wetteling. In Venray maakt men zich op voor de ontvangst van meer dan 900 judo ka's afkomstig uit zeventien ver schillende landen. Dat het toernooi in eigen land ook leeft, kunnen we onder andere mer ken aan de inschrijving van de zus jes Jenny en Yessica Gal. Beide dames waren onlangs zeer suksesvol op de Europese Kampioenschappen te Birmingham. Zoals u wellicht weet veroverde Yessica het goud en Jenny brons in hun gewichtsklasse. Wie enigszins het karakter van deze dames kent, weet dat zij er steeds op gebrand zijn, om een goede prestatie neer te zetten. Het deelnemersveld bij de heren is zoals altijd bijzonder goed bezet. De ervaring heeft immers geleerd dat de deelnemers uit de Oostblok landen niet naar Venray komen voor het maken van kilometers. De favo rieten uit onze regio zoals Alex Smeets (Steyl) en Roy Poels (Nijmegen) zullen dan ook meer moeten doen dan enkel hun beste beentje voor te zetten om zich in dit deelnemersveld te handhaven. Een paar dagen voor aanvang van het toernooi kan men nog niet over zien of alles wel op tijd in gereed heid is. Naast de administratie, betrekking hebbende op het sportie ve vlak, vergt het herbergen van de buitenlandse gasten veel energie en tijd. Het huren van een bungalow/vakantiehuisje in de omgeving Venray hoeft u dan ook niet meer te proberen. Het jaarlijks terugkerend probleem is het onder dak brengen van de deelnemers die niet zo financieel draagkrachtig zijn. Hier doelen we dan op de sporters uit de Oostblok-landen. Naast de jeugd, die geprobeerd wordt onder te brengen Dij gastgezinnen, moeten diverse senioren met hun begelei ders worden ondergebracht, in de Dojo (judo-zaal) van de Judo Vereniging Venray, welke voor deze gelegenheid is omgetoverd tot slaapzaal. Echter deze lokatie alleen is niet voldoende. Men is dan ook nog naarstig op zoek naar een ande re ruimte. Met de sponsorgelden wordt voor zichtig omgesprongen. Zo worden de 268 prijzen, die dit weekend te verdienen vallen, in eigen beheer vervaardigd. Kortom, vele vrijwilli gers zijn druk in de weer om 'hun' toernooi wederom te laten slagen. Wilt u getuige zijn van Venray's grootste sportspektakel, dan bent u welkom op 10 en 11 juni aanstaande in sporthal De Wetteling aan de Zuidsingel te Venray. 17 EN 18 JUNI TEVENS EEN WINKEL EN HUIFKARTOCHTEN KOM EN DOE OOK ME De GGD Noord-Limburg houdt in de maand juni een voorlich tingscampagne om het 'veilig vrij en' onder de aandacht te brengen van jongeren. In diverse Noordlimburgse uitgaansgelegen heden voor jongeren komen pos ters te hangen met Loesje-spreu- ken over condoomgebruik. GESLACHTSZIEKTEN De helft van de jongeren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar vrijt wel eens onveilig en 1 op de 38 jongeren loopt hierdoor een Sexueel Overdraagbare Aandoening (SOA) op. Het gebruik van condooms ver kleint het risico op het krijgen van een SOA aanzienlijk. Dit heeft in 1994 geleid tot een regionale voor lichtingscampagne, waarbij onder meer condoomautomaten in diverse cafés, disco's en jongerencentra geplaatst zijn. De Loesje-campagne is een vervolg op de campagne van vorig jaar. De GGD Noord-Limburg werkt hierin opnieuw samen met de andere Limburgse GGD'en. CONDOOMS EN EEN PARAPLU Loesje. met name bekend van politiek getinte spreuken, heeft zich ditmaal gebogen over het 'veilig vrijen' en het condoomgebruik, in de Noordlimburgse cafés zullen de komende weken de spreuken 'Condooms. Als het regent zet je toch ook een paraplu op' en 'Save the Whale. Save het Rainforest. Safe Sex' te zien zijn. In Meerlo-Wanssum is een steekspel ontstaan rondom een raadsvoorstel waarin een meerja rige overeenkomst wordt aange gaan tussen de gemeente en de Stichting Duimelot met betrek king tot de financiering van kin deropvang in Meerlo-Wanssum. De gemeenteraadsfraktie GP'94 verzocht dinsdag het college van b. en w. het voorstel van de raadsagen- da af te halen. De fraktie kan zich enerzijds niet verenigen met de inhoud van het voorstel. Anderzijds vindt de fraktie het niet juist dat, vooruitlopend op de kerntakendis cussie binnen deze gemeente, het niet juist is om zich financieel voor meerjaren vast te leggen. De kerntakendiscussie is er op gericht om vast te stellen welke taken de gemeente wel en niet meer uit gaat oefenen. De Meerlo- Wanssumse politiek komt daarvoor op 9 en 10 juni a.s. bij elkaar tijdens een tweedaagse conferentie. De raadsvergadering is op maandag 12 juni. Volgens GP'94 heeft de fraktie te weinig tijd om na de conferentie een oordeel over het voorstel te kun nen geven. De fraktie zette in haar brief het college onder druk door de conferentie over de kerntakendiscu- sie te boycotten, indien het voorstel niet van de agenda wordt genomen. In een reaktie laten burgemeester en wethouders weten dat zij de financiering van de Kinderopvang niet eerder aan de orde stellen dan op verzoek van de raad. Dat houdt in de praktijk tn dat het voorstel voor maandag op de agenda blijft staan. "Als in het weekend tijdens de discussie over de kerntaken blijkt dat de raad de financiering van de kinderopvang in deze vorm niet als kerntaak beschouwt, dan zal dat maandag niet behandeld worden" laat gemeentesecretaris De Ruyter weten. "Anderzijds, als blijkt dat de raad de kinderopvang in deze vorm wel als kerntaak beschouwt, dan is het niet uitgesloten dat het voorstel maandag meteen afgehandeld wordt". Het college omzeilt daar mee als het ware de dreigende boy cot van de GP-fraktie. Bij het ter perse gaan van dit blad was er nog geen reaktie van de GP-fraktie bekend. Een juichstemming heerste er natuurlijk niet in het Limburgse CDA na de afgelopen Provinciale Statenverkiezingen. Afgezien daar van kan het CDA-Venray in ieder geval tevreden terugzien op de bal lonnenwedstrijd die het op 4 maart in het kader van de campagne voor de Statenverkiezingen organiseerde. Het weer was helaas wel wat wis selvallig, maar wind was er genoeg. Uit de teruggestuurde kaartjes bleek uit welke richting die wind kwam: oost tot noord-oost. Echter, één bal lon trok zich niets aan van de wind en ging op een verre reis van ruim 430 kilometer in de richting van 'Moeders voor Moeders' heeft een nieuwe informatrice in Venray. Na bijna tien jaar met veel enthousias me en inzet informatrice te zijn geweest in Venray e.o. stopt Jacqueline Stad met haar werk zaamheden voor Moeders voor Moeders. Per 1 juni is Marianne Janssen de nieuwe informatrice in deze regio. Zwangere vrouwen die mee willen doen met 'Moeders voor Moeders' kunnen voortaan bellen: 04780-86147 of gratis 06-0228070. Wat betekent 'Moeder voor Moeders'. 'Moeder voor Moeders' vraagt langs vele wegen aan zwan gere vrouwen in Nederland hun urine te bewaren. Wij zamelen de urine in en laten het hCG eruit halen. Vervolgens wordt er een medicijn van gemaakt waarover alleen artsen kunnen beschikken. Door het grote sukses van een behandeling met hCG is de vraag naar deze grondstof van 'Moeder voor Moeders' groot. Door mee te doen helpt u onvruchtbare echtparen ook vader en moeder te worden. Zuid-Duitsland. Het was de ballon van de 3-jarige Niels Peters uit Wanssum, die daarmee de overtui gende winnaar werd. De ballon die, zo vermeldde het kaartje, werd 'gefunden im Wald', was neerge daald in Donaueschingen. Noud Pouwels fl jaar) uit Leunen en Mieke Schoenmakers (6 jaar) uit Venray werden de nummers twee en drie; hun ballonnen werden gevon den in respektievelijk Oer- Erkenschwick (90 km) en Haltern (88 km). De overige ballonnen leg den afstanden af tussen de 25 en de 70 kilometer. Voor alle kinderen waarvan het kaartje was teruggestuurd had het CDA-Venray een leuke verrassing in petto; de prijzen zijn inmiddels uitgereikt. Doorrijder achterhaald Maandagmiddag kwam omst reeks 17.25 uur bij de politie een melding binnen dat een witte perso nenauto op de Horsterweg in Castenray enkele verkeersborden had geramd en dat daarbij enkele personen bijna waren aangereden. Door weg te springen hadden zij een botsing weten te voorkomen. De personenauto reed door en getuigen konden nog zien dat de auto op twee lekke banden reed. De slot auto sloeg rechtsaf de Lollebeek- jp. t lukte de politie de bestuurder weg op. Het lukte de politie d( in Horst aan te nouden en hem over te brengen naar het politiebureau in Venray. De bestuurder kon geen verklaring geven waarom hij was doorgereden. Hij kreeg proces-ver- baal inzake het doorrijden na een aanrijding te hebben veroorzaakt zonder dat ziin identiteit kon wor den vastgesteld. Er was geen sprake van alkohol- gebruik, zo deelde de politie ons mede. Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5